De Brits-Egyptische kwestie Pinksteren De infiltratie in Nieuw-Guinea De waterstaatkundige toestand op Schouwen-Duiveland Het vreemde vredesoffensief Belg Tegenstrijdige verklaringen Egyptisch protest bij Engeland «Vliegende schotel» boven De strijd in Korea Verklaring van Ridgway Rampenfonds CORK Commentaar van Pemandangan Protest van Nederlandse regering Ingewikkelde situatie Wat is het doel der Russische politiek? 7 ie ZON- en MAANSTANDEN WEERSVERWACHTING HOOGWATER urm a jfilDÈ TRACTATIE VOOR Hei vliegtuigongeluk bij Mannheim SCHERP PROTEST VAN DE NEDERLANDSE REGERING. frarJcerlng bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DINSDAG 19 MEI 1953. 8e Jaargans No. 2345. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum psa advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centt Iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adret Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uuz Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uuï Majoor Salah Salem, lid van de raad van de revolutie heeft ge zegd, „wij nemen niet met de Britten aan een conferentietafel plaats zolang deze onze eis tot onmiddellijke en onvoorwaarde lijke verlating van het Egypti sche grondgebied niet inwilli gen". „De afgelopen zes maanden", aldus majoor Salem, „hebben wij voorbereidingen getroffen om 't hoofd te kunnen bieden aan de toestand die ontstaat als de En gelsen om hun huidige standpunt blijven staan. Wij zullen de strijd aanbinden op de tijd die ons goed dunkt en pas nadat onze voor bereidingen gereed zijn en met vertrouwen in onszelf groot ge noeg is. Het volk moet zich voor bereiden op een lange en bittere strijd". Hij voegde daaraan toe: „Als Amerika zijn politiek van hulp verlenging aan Egypte voortzet (zoals in de Soedenkwestie), zal 't de medewerking en de vriend schap verwerven niet alleen van Egypte maar van de gehele Ara bische en Mohammedaanse we reld". Aly Zein el Abdin, secretaris van de Egyptische delegatie voor de onderhandelingen met de Brit ten, heeft Zondag daarentegen verklaard, dat overeenstemming met de Britten niet ver af is. „De regering is hoopvol gestemd wat betreft de oplossing van het con flict", zei hij. El Abdin, die directeur is van de politieke afdeling van het ka binet van de eerste minister, voegde er aan toe, dat de Egyp tische regering hoopvol gestemd is met betrekking tot het defini tieve resultaat. Volgens El Abdin is overeenstemming bereikt over de samenstelling van een Brits- Egyptische militaire commissie, die verslag moet uitbrengen over de geleidelijke ontruiming van de kanaalzone door de Britse troe pen. Men was het ook eens ge worden over de Britse technici, die de Egyptische strijdkrachten bij het in stand houden van de basis zouden moeten helpen. Egypte, aldus Abdin, staat op volledige souvereiniteit over de kanaalbasis. De Britse technici zouden onder Egyptisch bevel ko men. Tenslotte achtte hij de ver klaring van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Dulles, over de handhaving van de basis „niet onverenigbaar met het Egyptische standpunt." Vier Britse schepen zijn uit Malta in Port Said aangekomen met manschappen en oorlogsma teriaal voor de Suez-kanaalzone. Aly Zein el Abdin, secretaris van de Egyptische delegatie bij de Brits-Egyptische onderhande lingen over de Suez-kanaalzone, heeft verklaard, dat niettgen- staande de huidige stilstand in de besprekingen „overeenkomst met de 'Britse regering niet ver ver wijderd is." Officieel is Zondag te Cairo meegedeeld, dat „Britse troepen het station Aboe Hammad bij Tel el Kebir hebben aangevallen en bezet" en dat zij „de stationschef en diens assistent hebben ont voerd". Een protest tegen deze actie zal worden ingediend, aldus deze bekendmaking. Tot Maandagavond was in het Nationale Rampenfonds een be- dnag bijeen vavn 112.4 millipen gulden. Dit betekent sedert de laatste opgave van 16 Mei een vooruitgang van zes ton. IN LUXE DOZEN VAN 50 STUKS Tot Maandagmiddag was er van officiële zijde geen ccmmentaar te verkrijgen op het bericht be treffende Indonesische infiltratie in Nieuw Guinea. De mogelijk heid moet niet uitgesloten wor den geacht, dat reacties van offi ciële zijde later op de dag, of Dinsdag zullen worden gegeven. Intussen hebben vooraanstaan de politieke kringen verklaard, dat het bericht zou kunnen wor den beschouwd als een „tegen zet" van Nederlandse zijde naar aanleiding van de recente berich ten als zou Nederland in de Mo- lukken hebben geïnfiltreerd. Maandagochtend vroeg is offi cieel te Caïro bekendgemaakt dat Egypte bij Groot-Brittannië heeft geprotesteerd tegen incidenten in de Suez-kanaalzone. De Egyptische minister voor Voorlichtingszaken, Foead Galal, verklaarde dat de Egyptische re gering de Britse ambassadeur te Caïro in de afgelopen dagen drie protestnota's ter hand heeft doen stellen. De jongste werd Zondagoch tend j.l. overhandigd. Hierin wordt geprotesteerd tegen „de Britse aanval op het nabije Tel el Kebir gelegen spoorwegstation van Aboe Hammad en het arres teren van de stationschef en diens plaatsvervanger door de Britten." Minister Galal verklaarde voorts dat in de andere protest nota's is geprotesteerd tegen „het op 14 dezer door Britse troe pen vuren op het nabij Suez ge legen dorp Karf Abdoe" en tegen „43 aanvallen" door Britse mili tairen op Egyptische burgers in de Suez-kanaalzone, welke tussen 3 April en 12 Mei j.l. werden uit gevoerd". „Bewapende Britse troepen hebben sinds Vrijdag j.l., toen zij versperringen op de wegen tus sen Ismailia en Caïro en Suez en Caïro oprichtten, voor de derde achtereenvolgende dag autobus sen en auto's, die de Kanaalzone binnenreden, onderzocht", zeide hij. (De Britten geloven, als ge meld, dat wapens en springstof fen de zone worden binnenge smokkeld. Het aanhouden van voertuigen geschiedt om te ver zekeren, dat deze verboden arti kelen niet daarmede worden bin nengebracht). Galal besloot met de medede ling dat de door Bevna en Cross man (leden der linkervleugel van de Britse socialistische partij) in het Lagerhuis gehouden toespra ken „een gunstige indruk hebben gemaakt op regering en volk van Egypte". Op de laatste vergadering van de stichting „Nieuw Schouwen- Duiveland" heeft ir F. J. B. Geers een uiteenzetting gegeven van de waterstaatkundige toe stand op Schouwen-Duiveland. Wat de Zierikzeese havendijken betreft bestaat er redelijke hoop, dat de havenhoofden het zullen houden. De ringdijk van klei, no dig voor omsluiting van het gat in de westhavendijk, kan om streeks Pinksteren klaar zijn. Na een paar weken kan dan door middel van aan te brengen cais sons het nog resterende deel wor den gesloten. Ook aan de oost kant is men bezig met het aanleg gen van een kleidam. De situatie is hier ingewikkeld, daar behal ve de havendijk ook de binnendijk van het daarachter gelegen pol- dertje is geperforeerd. Ruim 100 m. bezinking is hier noodzakelijk, In de loop van de de volgende maand kan de oosthavendijk vei lig worden gesteld. Na sluiting der gaten zullen de havendam- men worden verzwaard. De lengte van het gat bij de Schelphoek neemt nog toe en ligt tussen de 300 a 350 meter. Het gat heeft een vermogen, gro ter dan alle gaten die indertijd op Walcheren in de dijken werden geslagen. In de komende maan den zal 200 ton steen worden aan gevoerd. Aan het bezinken van het ringdijktracé van tweemaal 1500 m. sluitgat wordt geregeld gewerkt. Het kan zijn, dat de wereld nu een periode van betrekkelijke rust en vrede tegemoet zien. Als dit gebeurt, is het omdat een verslapping van de spanning de Sowjet-regering beter uitkomt. Er wordt veel gesproken over de redenen van de wijziging in de Russische taktiek. Toch heb ben de Russen niets gezegd, dat werkelijk op een wijziging in hun politiek duidt. Wysjinki's eerste toespraak als Rusland's nieuwe permanente vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties bracht geen ophel dering over de ommekeer in de Russische houding bij de onder handelingen over Korea hoewel zijn toespraak er wel toe bijdroeg om de motieven, die achter „het vredesoffensief" van zijn rege ring zitten, te verklaren. Wysjinski waarschuwde ten eerste, dat de herbewapening van België heeft thans ook zijn vliegende schotel. Toen de foto graaf van het blad „Le Peuple" te Bouffioulx nabij Charleroi Zondagavond om kwart over acht naar huis ging, hoorde hij een ongewoon geluid, dat leek op het aanhoudend trillen van een stuk plaatijzer. Toen hij naar de lucht keek zag hij een vreemd voor werp dat zich snel voortbewoog en een witte staart achter zich liet. De fotograaf slaagde er in een opname van dit verschijnsel te maken, juist op het ogenblik dat het voorwerp, na een ogen blik stilgestaan te hebben in de lucht, zich omwentelde en toen een schitterende schijf bleek te zijn, gehuld in een witachtige kring met in alle richtingen ont snappende satellieten, of wat dit ook zijn mochten. Het verschijn sel verdween na een tiental se conden en de witte staart werd langzaam door de wind uitge veegd. Ook andere personen zou den, aldus het blad, dit merk waardige verschijnsel hebben waargenomen, doch zij beweren dat het verschijnen van de schijf gepaard ging met het geluid van een doffe en hevige explosie. De beide foto's die „Le Peuple" Maandagmorgen afdrukte, heb ben veel weg van nachtopnamen van de maan. Om de lichtende schijf bevindt zich een onregel matige kring, welke uitloopt in een grillige staart. Opmerkelijk is echter, dat deze staart met de aarde verbonden schijnt te zijn. Het blad legt er de nadruk op, dat het geen truc is en het geeft zelfs de rtaam van het toestel waarmee de opname is gemaakt, hierbij vermeldend dat dit een normaal objectief had. „Le Peu ple" vraagt zich tenslotte af, of men hier te maken heeft met een vliegende schotel of met een meteoorsteen. West-Duitsland een bedreiging voor Frankrijk was, ten tweede, dat het plan Schuman een bedrei ging voor Engeland vormde en ten derde, dat de gehele NATO een bedreiging voor al zijn leden was. En verder legde hij de na druk er op, dat de wereld er bij zou winnen, wanneer het geld, dat nu voor herbewapening werd uitgegeven, aan het scheppen van een hogere levensstandaard voor alle landen werd besteed. Hierin moeten wij de kern zien, waar het de Russen omgaat. Elke stap, die gedaan wordt om de koude oorlog te beëindigen is natuurlijk welkom, doch we moe ten door onze hoop op vrede niet het eerste doel van de Russische politiek uit het oog verliezen, n.l. het voorkomen van een Europese herbewapening vóór een ge meenschappelijke verdediging. De Russen willen ten koste van alles de coalitie van de Westerse machten, waartoe Duitsland nu ook gaat behoren, verbreken, voordat het voordeel, dat de U.S.S.R. sedert de oorlog geniet, voor eeuwig verloren gaat. MET ZOET GEFLUIT. Tot nu toe hebben de Russen getracht door vrees en geweld hun doel te bereiken Het nieu we regime onder Malenkow pro beert het nu met een in sommige opzichten veel gevaarlijker tak tiek van zachte woorden en over reding. Er is een sterke beweging in Duitsland, die geen herbewape ning wenst. In Frankrijk zijn er velen, die zelfs een beperkte Duit se militaire macht een grotere bedreiging vinden dan de macht van de Sowjet-Unie. De Russen spelen deze gevoelens uit. De mensen in het algemeen zijn echter niet vergeten, dat Rusland degene was, die na de oorlog weigerde te ontwapenen, die internationale controle op de atonische wapenen verwierp, die de de agressor in Oost-Europa en Oost-Azië is geweest. Daarom worden de woorden van het Kremlin dan ook met reserve aangehoord, hoe groot 't verlan gen naar vrede in de Westerse wereld ook is. Er is echter het gevaar, dat de vrije wereld zich niet meer zo zal kunnen concentreren op het vormen van een hecht verdedi- gingsselstel dat de leidende mach ten niet verstandig genoeg of niet hecht genoeg verbonden zul len zijn om er voor te zorgen, dat ze gelijktijdig in twee richtingen moesten werken, zich versterken alsof een nieuwe oorlog zeer nabij is en toch elke kans aangrijpen om vrede te sluiten. VERDEEL EN HEERS! Het kan zijn, dat Malenkow een nieuwe koers inslaat en dat bin nenlandse motieven daaraan ten grondslag liggen, doch het kan net zo goed, dat ze menen de vrije naties zonder oorlog te kunnen overwinnen, door hen met vre- desaanbiedingen in de war te brengen en daardoor onderlinge verdeeldheid te zaaien. Het is niet voldoende om voorzichtig te zijn. Om in geval van nood klaar te staan moeten de Westerse mach ten eensgezind en onmiddellijk een vaste politiek ontwikke len. Geen land kan zich veroor loven om straks alleen tegen een Russische bedreiging te moeten optreden. Dr. Audenauer sprak, toen hij in Amerika was, de volgende wijze woorden: „Serieuze onder handelingen met Sowjet-Rusland die uiteindelijk tot een werkelijk verslappen van de spanning zou den kunnen leiden, zullen pas mogelijk zijn, wanneer de Sow- jetleiders beseffen, dat niets het Westen zal verhinderen om met zijn politiek van eenheid en ver versterking voort te gaan". Eén ding is echter zeker: het Sowjet vredesoffensief oprecht gemeend of niet is de eerste grote overwinning voor de Wes terse politiek en zij vormt dien tengevolge de beste stimulans om door te gaan in deze zelfde richting. Rond Scharendijke wordt een dam gelegd. Bij Sirjansland is 'n grote zandzuiger bezig. Voor de dichting van het gat ter plaatse wordt een nieuw systeem toege past. Heeft dat succes, dan kan het gat daar binnen enkele we ken van de zee worden afgeslo ten. Na voltooiing van dit werk wordt het materiaal eerst over gebracht naar Stevensluis, waar zich een moeilijk te bereiken gat bevindt. Dichting van de gaten in de overigens slechte Ram- paartse dijk biedt dit voordeel, dat de polder Oosterland een kans krijgt eerder droog teko- men dan „De Vier Bannen van Duiveland". Het gat aan de oost kant van de Gouweveerpolder werd dezer dagen gedicht. In de loop van de volgende maand kunnen de niet moeilijk te dichten bressen in de zeewering worden gesloten, zodat de polder in de maand Juni droog kan val len. De startbaan op het vlieg veld te Haamstede wordt 600 m. lang en 30 breed. Bij de opleve ring zullen zelfs Dakota's van de baan gebruik kunnen maken. De uit te voeren werken zijn derma te groot, aldus ir Geers, dat niet kan worden aanbesteed. Valt cr wat aan te besteden, dan ge beurt dat De nadelen van het regiewerk moet men maar op de koop toe nemen, aldus spr. Bij het vliegongeluk bij Mann heim, waar drie Amerikaanse vliegtuigen in botsing kwamen, zijn zeven Amerikaanse militai ren om het leven gekomen. Vier konden zich met hun valscherm redden. Deze tegenzet zou dan te be schouwen zijn als een poging tot rechtvaardiging voor de wereld, aldus deze politieke kringen. In een hoofdartikel over deze kwestie geeft het blad „Peman dangan" commentaar overeen komstig deze verklaring van poli tieke kringen. Het blad schrijft „Het bericht, dat officieel door de Nederlandse regering wordt gelanceerd, over wat genoemd wordt een gewa pende infiltratie van Indonesiërs in West-Irian is in feite een tac tiek van Nederland om de eigen infiltraties in Indonesisch grond gebied te camoufleren. Het is reeds een publiek ge heim, dat de Nederlandse rege ring systematisch haar onwettige status in Nieuw-Guinea versterkt door het aanvoeren van nieuwe troepen". Daarnaast, aldus Pe mandangan, worden eveneens volgens plan R.M.S.-elementen in Nederland gesteund, teneinde de anti-republikeinse elementen te verstevigen, of om de sympathie van Den Haag te laten blijken jegens hun illegale acties. De Indonesische regering heeft nog geen scherpe maatregelen in verband met dit alles genomen, maar de aaneenschakeling van gebeurtenissen van de laatste tijd zijn dermate opgevallen, dat de aandacht van de regering in Dja karta erdoor werd aangetrokken. Het schijnt, 'dat de Nederlandse regering dit gewaar werd, voor dat Djakarta stappen heeft ge nomen, of protest heeft inge diend, heeft Den Haag door een officieel communiqué uit te ge ven over wat genoemd wordt in filtratie in West-Irian, getracht de feiten om te draaien. En hier mede verwacht Den Haag Aizh van een aanval van Djakarta te kunnen vrijwaren", aldus Peman dangan dat besluit: „En dit is oe tactiek van Nederland achter zijn officieel communiqué. De minister zonder portefeuille, mr Luns, heeft Maandagmorgen ten departemente van Buiten landse Zaken aan de wnd. hoge commissaris van Indonesië me- gedeeld, dat de Nederlandse re gering krachtig protesteert te gen de op Nieuw-Guinea door ge wapende Indonesische militairen gedane poging tot infiltratie. De minister heeft voorts het verzoek gedaan, dat de Indonesi sche regering harerzijds 'n diep gaand onderzoek zal instellen en de Nederlandse regering op de hoogte zal brengen van de maat regelen ter bestraffing van hen, die voor deze infiltratiepoging verantwoordelijk kunnen worden gesteld, alsmede van die ter voorkoming van herhaling. Het communistische pers bureau „Nieuw-China" heeft ge meld, dat de strijdkrachten der V. N. van 10 tot 15 Mei 1700 man verloren hebben. De Noordelij ken deden op 13 Mei aanvallen aan het Oostelijk front en de Westelijke sector van het centrale front en „bereikten hun doelen". Radio-Moskou heeft gemeld, dat vijf vliegtuigen der V. N. neergeschoten en twee bescha digd zijn door luchtdoelgeschut. De ingesloten Chinese commu nisten zijn er in geslaagd door de hen omsingelende Zuid-Koreaan- se troepen te breken. De thans door de communisten prijsgegeven hoge rots werd, met drie andere hoogten, vier dagen geleden door hen, ten koste van 789 man verliezen, veroverd. Er is sindsdien verwoed om het bezit dezer hoogten gestreden. Elders aan het front voerden de communisten een aantal kor te, doch hevige aanvallen uit op door Zuid-Koreanen verdedigde stellingen. De strijd was echter minder hevig dan Zondag. Volgens het persbureau „Nieuw China" staan grote gebieden bouwland in de omgeving van de hoofdstad van Noord-Korea, Pjongjan, onder water als gevolg van bombardementen op een wa- ZON MAAN Mei 19 4.41 20.33 10.28 1.15 20 4.39 20.34 11.40 1.31 21 4.38 20.36 12.50 1.45 22 4.37 20.37 13.59 1.56 23 4.36 20.39 15.08 2.08 Generaal Ridgway, opperbevel hebber der geallieerde strijd krachten in Europa, heeft in 'n getuigenis voor de commissie voor buitenlandse aangelegenhe den van het huis van afgevaar digden gewaarschuwd, dat zijn strijdkrachten niet sterk genoeg zijn om „ernstige tegenslagen te verhinderen", in de eerste stadia van een eventuele aanval, zelfs indien men de huidige doelen van de Noordatlantische verdragsor ganisatie zou verwerkelijken. Hij zeide dit in een pleidooi ter voorkoming van verlaging van het program voor buitenlandse hulp ten bedrage van 5.800 mil- lioen dollar, dat door president Eisenhower is voorgesteld. De zwakste schakel in de verde diging is nog steeds de lucht macht. De plannen van de inte rimcommissie van de Europese defensiegemeenschap zijn reeds zover gevorderd, dat zij de vor ming van Westduitse militaire eenheden na ratificatie van het Europese legerverdrag niet zul len vertragen. Ridgway zeide voorts, dat nieuwe wapens in Europa een machtige uitwerking op gevechts operaties zouden hebben en be langrijk tot de defensieve kracht zouden bijdragen, maar hij waar schuwde, dat zij ook nieuwe fac toren van kwetsbaarheid met zich zullen brengen. Hoewel de doelen, welke het vo rig jaar in Lissabon waren ge steld, voor een groot deel waren bereikt, zouden de strijdkrachten bij de huidige stand van zaken aanzienlijk te kort schieten in doeltreffendheid bij gevechten. De Sowjet-strijdkrachten zijn numeriek niet sterker geworden, aldus Ridgway, maar de militai re macht van de Sowjet-Unie is toegenomen door modernisering en opleiding der divisies, de ver vanging van verouderde vliegtui gen door straaljagers van hoge kwaliteit en een algemene toene ming van de gevechtsdoeltref fendheid. terreservoir door de Amerikaan se luchtmacht. De aanvallen waren 13 en 14 Mei uitgevoerd. 2000 Boerenge zinnen waren door de overstro mingen getroffen. Het reservoir, dat een omtrek "van omstreeks 30 km heeft, bevloeide ongeveer 4000 ha. DE BESTANDSONDER HANDELINGEN. Het Chinees-communistische persbureau „Nieuw-China" is van mening, dat de jongste voorstel len der Verbondenen betreffende de terugzending van krijgsgevan genen „de Verenigde Staten een voorwendsel verschaffen om krijgsgevangenen voor onbepaal de tijd gevangen te houden". De Amerikanen zouden kunnen pogen de communist, uiteenzet tingen tegenover krijgsgevange nen, die weigeren naar hun wo ningen in China of Noord-Korea terug te keren, te saboteren door middel van speciale agenten, die met dit doel in de kampen der krijgsgevangenen zouden kunnen worden ondergebracht" verklaart Nieuw-China, dat besluit met de opmerking: „De door generaal Harrison ingediende tegenvoor stellen op het uit acht punten be staande communistische voorstel zijn door de leider der communis tische onderhandelingsdelegatie, generaal Nam II, grondig aan de kaak gesteld". Engeland en de bestands onderhandelingen. Sir Winston Churchill, de Brit se premier, heeft Maandag in ant woord op een reeks vragen in het Lagerhuis verklaard, dat men niet op de V. S. moet vitten wat betreft hun houding in de Koreaanse bestandsbesprekin gen, te minder daar Engeland er niet voor terugschrikt zijn stand punt via de daartoe dienende ka nalen kenbaar te maken. De voormalige Labour-minister van Oorlog, John Strachey, had o.a. de mening geuit, dat de Brit se oorlogsinspanning in Korea moeilijker wordt .wanneer voor stellen, die Engeland redelijk acht, door onze onderhandelaars van de hand worden gewezen. GENERAAL RIDGWAY IN WASHINGTON. Generaal Ridgway, de geal lieerde opperbevelhebber is in Washington aangekomen om aan president Eisenhower en het con gres verslag uit te brengen. Dit zal het laatste rapport van gene raal Ridgway zijn voordat gene raal Alfred Gruenther het opper bevel der NAVO-strijdkrachten in Europa overneemt. Generaal Ridgway verklaarde bij zijn aankomst, een verslap ping van Westeuropa's defensie inspanning niet in het verschiet te zien. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. VRIJ WARM. Half tot zwaar bewolkt met en kele regen-of onweersbuien. Over het algemeen vrij warm. Zwakke tot matige wind, draaiend naar Z. of Z.W. WOENSDAG 20 MEI. v.m. n.m. Breskens 6.55 7.14 Terneuzen 7.30 7.49 Hansweert 8.10 8.29 Walsoorden 8.20 8.39

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1