Na 3 jaar gevangenschap in Korea terug naar Amerika Wat brengt de Radio? Castella verhoogt Uw charme! Britse voorzorgsmaatregelen in Suez-Kanaalzóne POPENT "ooot £2* -^8 nc «jrotAtuett RUTRANEX helpt! Rheumatiek-scheuten Zeven vermoeide Amerikanen op Schiphol Speelgoed voor rampgebieden AGENDA Nu ook heerlijk frisse Bloemenzeep! Gevecht tussen jonken Verklaring van Naguib WAPENVONDSTEN IN ARGENTINIË DUIVENSPORT Nieuwe wapens in Korea. TWEEDE BLAD Vrijdag 15 Mei 1953 8e Jaargang No. 2342 IEDERE vrouw kan mooi I zijn De dijken bij Herkingen Gemeente Terneuzen ZEEUW Vermoeid en enigszins apathisch zijn zeven Amerikaanse burgers, onder wie drie vrouwen, met een toestel van de P.A.A. uit Frank furt op Schiphol aangekomen. Na een gevangenschap van bijna 3 jaren in Korea en na een trein reis van 7 dagen dwars door Si berië, waren zy per vliegtuig uit Moskou naar Berlijn, via Frank furt en Busseldorp naar Amster dam gevlogen. Alle zeven waren zij in of dichtbij Seoel gevangen genomen in de zomer van 1950, toen de Noord-Koreanen Zuid-Korea bin nenvielen en de stad veroverden. Vijf van hen waren zendelingen, t.w. Dr. A. K. Jensen uit Harris- burg (Pennsylvanië), Lawrence Zeilers uit Weatherford (Texas), alsmede de drie vrouwen, Berhta A. Smith uit Marshall (Missouri), Helen Rosser uit een stad in Georgië en Hellie Dyer uit Con way (Arkansas). De zesde was een pater, de rev. W. R. Booth uit Maryknoll (New York) en de ze vende een zakenman, die zijde lings verbonden was aan de Amerikaanse ambassade in Seoel, Luis Dans uit Los Angelos (Cali- fornië). De drie dames hadden zich tij dens de vlucht naar Schiphol in het vliegtuig reeds ter ruste be geven, doch de vier heren kwa men tijdens het oponthoud van één uur het restaurant op het vliegveld binnen. DODENMARS. „Ik ben in 1947 als secretaris van bisschop Patrick J. Byrne uit New York naar Seoel gegaan," vertelde Pater Booth. „Wij wer den op 11 Juli 1950 gevangen ge nomen. De bisschop is op 25 No vember van dat zelfde jaar over leden." De priester zweeg, doch een der zendelingen, Lawrence Zeiler, die in 1948 naar Korea was gegaan, vulde zijn korte woorden aan: „De oorzaak van dat overlijden was een wandeling van 8 dagen, die men ons dwong te maken." „Bedoelt U de dodenmars soms?" „Zo kunt U het noemen. In Oc tober naderden de Amerikaanse legers Seoel en op 1 November werd ons meegedeeld, dat we ge- evacueerd werden naar Chung Gang Gin. Dat ligt zo ongeveer 170 km noordelijker dicht bij de Chinese grens." „Met hoeveel burgers was U?" „Aanvankelijk met 57. Mannen, vrouwen en 7 kinderen van di verse nationaliteiten. Bijna 20 zijn er echter van gestorven. We moesten mee marcheren met cir ca 750 soldaten van de Verenigde Naties, die krijgsgevangen waren gemaakt. Wij protesteerden er tegen, maar men zei ons, dat we maar moesten lopen tot we er bij neervielen. Erger was nog, dat men dreigde onze leider dood te zullen schieten, indien een van ons weigerde verder te lopen." „Hoeveel van U zijn er onder weg gestorven?" „Van de 750 soldaten kwamen tijdens die tocht bijna 100 om het leven; van ons burgers maar twee. De soldaten hadden het bij zonder zwaar. Velen van hen lie pen zonder schoenen. Bij ons burgers was een Franse priester van 82 jaar oud, die de hele mars heeft doorgestaan. Hij is pas la ter in gevangenschap overleden. Maar al stierven er dan tijdens de tocht van onze burgergroep maar twee, minstens 15 waren er zo ziek geworden, dat zij kort na aankomst in Chung Gang Gin overleden. Onder hen was ook de bisschop." VAN GERST GELEEFD. „Hebben de Noord-Koreanen U in kampen gevangen gehou den?" „Neen," antwoordde de zaken man, Louis Dans. „Wij werden in particuliere woningen onderge bracht. De bewoners werden er eenvoudig uitgejaagd en dan werden wij er in geperst onder strenge bewaking. We hebben drie jaar lang op de grond gesla pen. Ik ben nog nooit zo van de wereld afgezonderd geweest. De kranten, die we af en toe zagen, waren waardeloze Koreaanse prullen. Radio's bestaan er bijna niet, althans zeker niet in parti culiere woningen. We zijn op 29 April plotseling in vrijheid ge steld en onderweg hier naar toe hebben we pas gehoord, dat de Britse koning was gestorven. Het heeft weken geduurd vóór we wisten, dat Stalin dood was. Dat hoorden wij van de Koreanen." „Hoe was het eten?" „Zeer slecht. Dat is er de reden van geweest, dat 20 van ons ge- De eerste zending speelgoed, die door de bevolking van ver schillende gemeenten in Noord- Holland is vervaardigd en bij eengebracht voor de kinderen uit de getroffen gebieden zal op Zaterdag 30 Mei op Tholen ar riveren. Het is de bedoeling, dat deze eerste zending zal worden ver deeld onder de kinderen van Stavenisse en Poortvliet, terwijl bij de volgende zending de kin deren uit de overige gemeenten aan de beurt zullen komen. Voor wat betreft de vacantie- uitzending van de kinderen naar Noord-Holland zal de rij geopend worden door de kinde ren uit Sint Maartensdijk, die reeds op 1 Juni zullen vertrek ken, terwijl daarna successieve lijk de kinderen uit de andere gemeenten zullen volgen. ZATERDAG 16 MEI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Koor; 7.45 Mor gengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Water standen 9.40 Gram.10.00 Voor de jeugd; 10.15 Gram.; 10.30 Re portage; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Lichte mu ziek; 12.50 Causerie; 13.00 Nws.; 13.20 Orkest; 13.40 Gram.; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Piano; 14.20 Eng. les; 14.40 Voor de amateurs; 15.15 Kunst; 15.55 Orkest; 16.30 Causerie; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Lichte mu ziek; 18.15 Weekoverzicht; 18.25 Orkest; 18.40 Regeringsuitzend. 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Overzicht; 19.30 Orkest; 19.50 Causerie; 20.30 Orkest; 21.00 Plechtigheden in het Stadion te Utrecht; 22.30 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.22 Gram. HILVERSUM n: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders; 11.35 Piano; 12.00 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gram.; 13.00 Nws.; 13.20 Orgel; 13.50 Actualiteiten; 14.20 Kwartet; 14.45 Boekbespreking; 15.00 Gram.; 15.30 Causerie; 15.45 Gram.; 16.15 Sport; 16.30 Orkest; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Dansmuziek; 18.50 Reportage; 19.10 Art. staalkaart; 19.30 Cau serie; 20.00 Nieuws; 20.05 Gev. programma; 22.00 Commentaar; 22.15 Lichte muziek; 22.40 Hoor spel; 23.00 Nieuws; 23.15 Ver- zoekprogramma. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Balletmuz.; 14.00 Symph. concert; 15.00 De wereld der muziek; 16.00 Zigeu- nermuziek; 16.30 Gram.; 16.45 Eng. les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gr.; 17.30 Gev. programma; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Orkest; 20.55 Gram.; 21.15 Orkest; 22.00 Nws.; 22.15 Accordeon; 22.30 Gram.; 22.40 Accordeon; 22.55 Gram., 23.00 Nieuws; 23.05 Dansmu ziek. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. The Africa Queen. Hotel Rotterdam, 3 uur: Algemene vergadering N.V. Handelmij „Terneuzen". Hotel Rotterdam, 2 uur: Algemene vergadering N.V. Handel-, Industrie en Scheep vaartmij ,De Hoop". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. The Africa Queen. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Botsende hartstochten. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. Golden Girl. storven zijn. We leefden bijna uitsluitend van gerstekorrels, die we zelf kookten. Maar we kregen veel te weinig. Onze bewakers aten eveneens gerst voor zover we dat hebben kunnen contro leren, maar vermoedelijk hebben ze grotere porties gehad. DRIETALIG PASPOORT. Dr. A. K. Jensen liet onder de journalisten zijn paspoort circu leren: een vel stevig dubbelge vouwen papier, waarop hij ter verduidelijking de diverse ge drukte tekens aanwees: „Wie deelt daar nu feitelijk de lakens uit?" zei hij. „U ziet, hier staan teksten gedrukt in het Chinees, hier in het Koreaans en hier in het Russisch. Wat er met inkt op staat geschreven, zoals mijn naam, die ik overigens niet kan lezen, staat er in het Russisch." Desgevraagd gaf de heer Zei lers als zijn algemene indruk het volgende weer: „Ja, wij hebben het niet prettig gehad. Er is wel eens geslagen door de bewakers, maar mij persoonlijk hebben ze nooit aangeraakt. We hadden te weinig te eten. Waren er zieken, dan kwam er wel een Koreaan, die zich voor dokter uitgaf en dat misschien ook wel was, maar hij had geen medicijnen en kon dus weinig of niets doen. 's Winters hebben we veel kou geleden. Het kan er tientallen graden onder nul vriezen. De huizen, waarin we ondergebracht waren, zijn naar onze begrippen zeer primitief. De vloeren be staan uit modderige leem, waar onder men verwarming heeft aangebracht. Op zich zelf een vrij vernuftig en efficient systeem. Men leidt de afvoer van de keu ken onder die vloeren door. De leem wordt warm en blijft heel lang warm. Daar hebben we op geslapen." Op 29 April werden zij in vrachtwagens naar China gere den en daar door twee Russische gidsen verder gebracht naar Mantsjoerije. Na een comfor tabele treinreis dwars door Sibe rië van 7 dagen, kwamen ze Maandagavond in Moskou aan, waar ze in een hotel overnacht ten. Castella brengt een nieuw, fijn stukje zeep in de handel: on verpakte Bloemenzeep, geurend naar prille rozen en in de zach te tinten van de ontluikende lente. De prijs is zeer beschei den, slechts 20 cent. Nu kan met recht IEDERE vrouw mooi zijnnu vallen Camelia's zepen binnen het be reik van IEDERE beurs .U heeft maar voor het kiezen. Als Uw huid erg ontvankelijk is voor donzig, overvloedig schuim, dan neemt U Castella Spécial (32 cent). Houdt U meer van Camelia's klassieke Schoon- heidszeep, ook deze kost 32 cent. Tijdelijk cchier levert Uw win kelier U twee stukken voor 50 cent. Profiteer van dat aanbod. En tot slot: wilt U voor een lage prijs toch een echte merkzeep kopen, dan is er nu Castella Bloemenzeep voor U, fris en schuimend, voor slechts 20 cent. De Britten hebben in de Suez-kanaalzone verzorgsmaat- regelen genomen met het oog op de huidige Brits-Egyptische verhouding. De kampwachten zijn versterkt en de militairen moeten in de kampen blijven. De controle is verscherpt. Verscheidene strategische plaatsen zijn versterkt. In de gehele kanaalzone is de Het officiële nationalistisch- Chinese persbureau heeft be kendgemaakt, dat bij een tref fen tussen nationalistische en communistische jonken nabij de eilanden Toengsjan en Namau een communistische jonk tot zinken werd gebracht en drie jonken waarschijnlijk werden beschadigd. De nationalistische schepen keerden behouden op hun basis terug, aldus dit be richt. Premier Naguib van Egypte heeft te Cairo verklaard tegen over verslaggevers, dat de op merkingen van Churchill over Israël volgens hem „een bedrei ging van Egypte en de Arabie ren" inhield. Zij bevestigden het „bankroet van de Britse impe rialistische politiek ten aanzien van de onweerstaanbare natio nalistische bewegingen in het Midden-Oosten'". „Het imperia lisme doet wanhopige pogingen om zijn onvermijdelijk lot" te ontgaan door „intriges en het zaaien van onenigheid", aldus de Egyptische premier. De politie van Buenos Aires heeft bij het regeringshuis een bom, bestaande uit 50 staven geligniet ontdekt. De bom werd verwijderd, nadat de bewoners der omliggende huizen waren geëvacueerd. Op de boerderij van dr Luis Dehau, voormalig minister van Landbouw, bij Rosario heeft de politie een hoeveelheid munitie en verscheidene geweren ge vonden. De politie maakte niet bekend, waar dr Dehau zich be vindt. Voorts is meegedeeld, dat in het landhuis van een directeur van een verzekeringsmaat schappij ontplofbare stoffen waren gevonden. 'De directeur is aangehouden. Twee verdachten hebben be kend schuldig te zijn aan de bomontploffing van 15 April j.l. op het Plazo de Mayo, die zes doden en talrijke gewonden eis te. De politie heeft aan de hand van hun bekentenissen een aan tal arrestaties verricht. Nadat het bekende stroomgat bij Herkingen is gedicht, hebben zich de werkzaamheden ver plaatst naar de zeedijk, gelegen aan de Grevelingen, welke de polder Oud-Herkingen be schermt. Deze ploder, die onge veer 40 gemeten groot is, werd ingedijkt in het jaar 1420, maar werd in 1421 weer overstroomd om na 62 jaar herbedijkt te wor den, dus in het jaar 1482. Een nieuwe doorbraak ontstond in 1511, waarna de polder in 1574 opnieuw werd bedijkt. Het bleek weer vruchteloos, daar deze pol der opnieuw inundeerde. In 1603, op 20 September, werd overeen gekomen met de heren Johan Berk, raadspensionaris van Dor drecht, en H. de Vries, advocaat in Hoek van Holland, in naam der grondverbruikers, het ver dronken land Oud-Herkingen te bedijken. De polder is thans reeds 350 jaar beschermd door de zeedijk, welke in de rampnacht niet is bezweken. Deze dijk heeft echter gevoelige slagen moeten incasseren. Om haar te herstellen is men begonnen op twee punten, te weten bij de zogenaamde Nol en vanaf de Nieuwstraat, met het uitgraven van een nieuwe water gang en de aanleg van een nieuw stuk dijk, waarvoor duizenden tonnen zand met auto's worden aangevoerd. Dit zand wordt door de zandzuiger „Ahoy" opgezogen, per schip naar Middelhamis ver voerd en verder naar Herkingen. Alles wordt in het werk gesteld, zowel door aannemers en werk lieden om op de streefdatum, n.l. half Augustus, klaar te zijn. Dat vele landbouwers een stuk grond moeten missen valt te betreuren, maar volgens deskundigen zijn er vele dijkpunten bij, zodat er niet zoveel kostbaar land verloren is als vermoed was. Verdere ingrij pende maatregelen kunnen nog niet vermeld worden, daar door de autoriteiten nog al eens wijzi gingen worden aangebracht, die men niet had kunnen voorzien. Aan de zeedijk naar Battenoord is het rustig. Een paar baggermo lens baggeren vlak voor het voormalige stroomgat een sleuf. Daar zijn nog enige weken mee gemoeid, voordat er een zandzui ger aan de wal kan komen. Met het ophogen en verbreden van de klinkerlandse dijk als tweede waterkering is men nog niet be zig, daar men tal van moeilijk heden moet overwinnen in ver band met het onteigenen van woningen en gronden, alsmede nog te verrichten werkzaamheden door de technische dienst van Electrische Maatschappij Goeree- Overflakkee, P.T.T. en Waterlei ding. Als dit zijn beslag heeft gaat men met man en macht be ginnen om via de Klinkerlandse- dijk de Westdijk te verhogen. Men hoopt de tweede waterke ring in October gereed te heb ben. sfeer gespannen. De wegen, die van Oairo naar de kanaalzone leiden, worden bewaakt. Er heeft zich geen incident voor gedaan. Te Valetta (Malta) scheepten lange rijen Britse mariniers zich in. Hun bestemming werd niet bekendgemaakt. Later voer een groep tanklandingsschepen met militairen met volledige uitrusting de haven uit. Men denkt, dat het vertrek verband houdt met de toestand n de Suez-kanaalzone. Voorts wordt gemeld, dat Britse torpedoboot jagers, die op weg waren naar de Zuid-Dal- matisdhe kust, hun route heb ben gewijzigd. Men gelooft, dat zij zich naar de kanaalzone be geven. Een woordvoerder van de Britse admiraliteit te Londen bevestigde later, dat „bepaalde bewegingen" van mariniers als „voorzorgsmaatregel" waren goedgekeurd. Hij wilde hun be stemming niet bekend maken. Men vreest, dat het aantal slachtoffers van de wervelstorm te Waco in Texas tot 100 zal stijgen. Nog steeds worden do den onder het puin aangetrof fen. „E.M.M.", Terneuzen. E.MM. nam deel in de Zeeuw se combinatie-wedvlucht uit Vilvoorde. De uitslag was: 9. E. van den Eekhout; 21. en 66. J. Wisse; 24. C. van der Hooft; 62. K. Oppeneer; 63. G. Neels; 67. P. van Hoeve; 69. en 102. P. Verberkmoes; 72. J. Ol- lebek. Prijsvlucht uit Quievrain. Snelheid eerste duif 986 meter. 1., 6. en 8. W. van de Linde; 2. en 7. Jac. Wisse; 3. M. Drab- be; 4. G. Hamelink; 5. D. Deur waarder; 9. K. Oppeneer; 10. G. Neels. „De Vrede", Sas van Gent. Prijsvlucht uit Breteuil. Snel heid eerste duif 1104,8 meter. 1. D. Teirlinck, Westdorpe; 2. H. Boutens; 3. A. Sehauwvlie- ghe; 4. P. van Reeth; 5. en 9. R. Kox; 6. J. de Fever; 7. G. van Haelen; 8. H. Marquinie; 10. G. de Ocoker, Westdorpe. „De Luchtbode", Zuiilzande. Prijsvlucht uit Breteuil. Snel heid eerste duif 1106 meter. 1., 2., 5. en 8. J. Duinick; 3., 6. en 7. A. Wage; 4. J. Kools; 9., 10. J. Ie Roy. „De Verwachting", Axel. Prijsvlucht uit Breteuil. Snel heid eerste duif 1088 meter. 1. en 10. Jac. Vasseur; 2. en 4. Th. Borghstijn; 3. J. Vinke; 5. C. Wieland; 6. en 7. H. Lippens; 8. en 9. E. Misseghers. Op het hoofdkwatier van het achtste leger in Korea is medege deeld, dat nieuwe wapens voor de bevelhebber van het achtste leger, generaal Maxwell Taylor, en president Syngman Rhee zijn gedemonstreerd. Het betreft hier een nieuw type mortier-munitie, waaronder granaten van een nieuw type, alsmede tractors en vrachtauto's, die artillerie ver voeren. De doeltreffendheid van deze wapens is reeds aan het Ko reaanse front beproefd, zegt men. door W. KERREMANS. 14) (Nadruk verboden). Met deze brief zorgvuldig in zijn binnenzak reed hij terug naar huis, naar een nog veel moeilijker taak dan hij nu ach ter de rug had. Kon hij dat nog maar uitstellen tot morgen of overmorgen, tot vader in een goede bui was, maar dat was niet mogelijk. Hij moest er dadelijk over beginnen. Geert zat buiten op de bank, vader en moeder waren binnen. Marien ging op zijn stoel zitten, alsof hij weer ging schrijven en toen gooide hij 't er in eens uit. „Vader, ik heb zo geen sjienig- heid meer in 't boerenvak." Zijn vader keek hem aan, haal de zijn schouders op, maar gaf geen antwoord. „Wat meen je, Marien", vroeg zijn moeder met warme belang stelling „wou je meester worre?" „Nee moeder, geen meester, maar ik kan klerk worre op het fabriek." „Jij klerk!" riep de vader. „Loop door, jongen." „Ja vader, in de krant staat een advertentie en daarvoor heb ik een brief klaar en dan wor ik daar Vader tikte tegen zijn voor hoofd: „Gek ben je". „Neen vader. Ik heb daarvoor zitten schrijve al die avonden, omdat ik niet in 't boerenvak wil blijven en nou kan ik wat anders krijgen." „Jij bent boer, jij bent 'n zoon van een boer en je vaders en grootvaders bennen boeren ge weest en jij blijft ook boer." „As de jongen nou toch begon de moeder. „Hou je d'r buiten, moeder. Ik en Marien kannen 't best af." Marien vatte de zin, die zijn moeder begonnen was, op en zei: „As ik nou toch geen pleizier in 't vak heb. Je kan toch zekers geen goe boer worre as je d'r geen pleizier in heb." „Je staat op de plaats, die de Heere je heb aangegeven", her nam de vader en dacht daarmede een onaantastbaar argument te hebben aangevoerd, maar het was juist zijn zwakste plaats, want zijn verbod weerstrevend zei de moeder: „Dat heb Jan Sluiters ook ge- zeid, maar de dommenie zee toch dat de Geest blaast waarheen Hij wil". „Das wat anders." „Niks anders." „Da zee dommenie." „Nou en wat zal dommenie zeggen van ons Marien?" „Da zou je 'm dan toch eerst motte vragen." Vader zweeg en rookte. Hij zat lang zonder te spreken, toen stond hij op en beval Marien: „Ga je Zondagse goed aandoen, we gaan naar dommenie." Venkel verkeerde in de mening dat Marien al benoemd was aan de fabriek, dat hij de volgende dag of heel spoedig naar het kantoor zou gaan en hij ver wachtte van de predikant hulp te krijgen om aan Marien duide lijk te maken, dat hij boer moest blijven. Marien was angstig en blij, on gerust en toch vol goede ver wachting. Hij dacht asm hetgeen de dominee had gezegd tot Jan Sluiters en hij hoopte, dat hij in dezelfde zin zou spreken tegen vaders. Gebeurde dat, dan was het spel zo goed als gewonnen. Tegen het advies van de domi nee zou vader zich niet blijven verzetten. Vader en zoon in Zondagse kleren namen elk een fiets en reden zwijgend naar het dorp. Ja, dominee was thuis, maar er was bezoek. Of 't haast had. „Ja, ja", antwoordde Venkel, „zowat haast is er wel bij". De dienstbode liet de bezoekers in de spreekkamer en weldra kwam de predikant bij hen. „Goedenavond Venkel en Ma rien. Ik hoor van de meid, dat jullie met een geval komen, waar haast bij is. Ga zitten en vertel me eens, waarmee ik je helpen kan of waarvoor je raad be hoeft". „Dommenie", begon Venkel met vaste stem, „dat zal ik je zeggen. Hierzo, mijn zoon Marien, die je wel kent, die heb vanavond bij me gekommen en heb gezeid, as- dat ie uit 't boerevak wil, omdat ie er zo gezeid geen sjienigheid meer in heb, maar ik heb 'm ge zeid, asdat ie blijven mot op de plaas, waarop de Heere hem heb gesteld." De dominee knikte en vroeg: „Wel Marien, hoe kom je daar zo in eens bij? Of loop je al lang met die gedachte?" „Ja dommenie, al een heel poosje". „En wat zou je dan willen gaan worden, gesteld dat je vader be willigde in je verzoek?" „Ik kan klerk worre op 't fa briek". (Wordt vervolgd). TRANSPIRERENDE VOETEN? Prijs 2,25. Vraagt Uw Drogist. AANMELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS. Burgemeester en wethouders van Terneuzen, gelet op het be paalde in artikel 112 van het be sluit bevolkingsboekhouding, Staatsblad 1936, nr. 342; herinneren de bevolking aan naar verplichtingen, omschre ven in de artikelen 3 tot en met 16 van genoemd besluit; brengen als voornaamste ter open Dare kennis: le. dat, behoudens afwijkin gen, ieder die in Neder land nachtrust of de daar voor in de plaats tredende rust geniet, onverwijld moet worden opgenomen in één der bevolkingsre gisters; 2e. 'dat ieder moet worden op genomen in 't bevolkings register der gemeente, waar hij voornemens is duurzaam of voor on-be- paalden tijd als regel zijn nachtrust of ae uaarvuor in ae plaats tredenae rust te genieten; 3e. dat in geval van onzeker heid omtrent het onder 2e vermelde bijzondere voor schriften gelden; 4e. dat, behoudens afwijkin gen, ieaer, aie Neaerland verlaat, onverwijld van net bevolkingsregister moet worden afgevoerd; 5e. dat bij adresverandering binnen de gemeente de no dige wijzigingen in het be volkingsregister moeten worden aangebracht. Voorts in veroanu met net bo venstaande: a. dat aangifte van vertrek uit of van verhuizing bin nen de gemeente, monde ling of scnnftelijk moet ge schieden op de dag van, of uiterlijk 5 dagen na het ver trek bij 't verlaten van Ne derland, ten hoogste 5 dagen tevoren) of na ae adresver- anaenng, met opgave van het laatste adres en van de naam der gemeente, of van het land en de plaats, waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zo nodig met opgave van de naam van het hoofd van het gezin) b. dat aan de aangever van een vertrek, behoudens bij zondere gevallen onmiddel lijk een verhuiskaart wordt uitgereikt of toegezonden, welke hem dient als bewijs van afmelding en welke binnen vijf dagen moet worden ingeleverd bij het bestuur oer Nederlandse gemeente, in welker bevol kingsregister de persoon moet worden opgenomen; c. dat ieder, die in de ge meente nachtrust of de daarvoor in de plaats tre denae rust geniet en die nog niet in een bevolkingsregis ter is opgenomen of die ten onrechte nog in het bevol kingsregister ener andere gemeente is opgenomen,zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in persoon moet aanmelden bij het gemeen tebestuur onuer overlegging van een paspoort of ander identiteitsbewijs, indien hij uit een plaats buiten Ne derland en van 'n verhuis kaart of legitimatiebewijzen, indien hij uit een andere gemeente van Nederland is gekomen, tenzij hij overeen komstig de desbetreffende bepalingen is vrijgesteld van aanmelding; d. dat bestuurders van instel lingen, gestichten of sche pen waarin personen onder enig bestuur inwonen, als mede hotelhouders, pen sionhoudersen kamerver huurders UITERLIJK VUF DAGEN na de opneming of huisvesting of na het ver trek, mededeling moeten doen van de geslachtsnaam en de voornamen van ieder persoon, die langer dan 14 dagen in de instelling, het gesticht, schip, hotel, pen sion of huis wordt of is op genomen of gehuisvest als mede van ieder zodanig per soon, die daaruit vertrekt;, e. dat overtreding van de voorschriften wordt ge straft volgens de wet; f. dat voor persoonlijke aan melding en voor mondelinge aangifte voor het bevol kingsregister gelegenheid zal worden gegeven op werkdagen van 9 tot en met 12 uur bij de afdeling be volking der gemeente-secre tarie, gelegen aan de Markt. Terneuzen, 13 Mei 1953. Burgemeester en wethou ders voornoemd, P. Teilegen, burgemeester. A. J. Dees, secretaris. kunnen U opeens beletten te werken. Is altijd makkelijk j 9 bij U te hebben, I die helpen direct!

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 5