Debat in het Britse Lagerhuis DE SUEZ-KANAALZONE Verklaring van Attlee Fiscale tegemoetkomingen in verband met de watersnoodramp Teerauto ontploft Churchills rede in de t-pers Sowjet- DE STAND VAN HET RAMPENFONDS Nieuw Transatlantisch record Drie doden en zes gewonden WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Vissersboot opgebracht Geallieerde tegenvoorstellen verworpen DE STAAT VAN BELEG IN LAHORE Auto rijdt op kinderen in Ridgway: „Verrassings aanval niet meer mogelijk" Heet water als „koude kermis" KENIA Luchtpostzegel Teruggaaf omzetbelasting De moord op brigade generaal Afsjartoes Nederlandse straaljager boven West-Duitsland neergestort Dezaak-Christie Geheimzinnig bombardement bij de Japanse Noordkust De onderhandelingen te Panmoendjon De verlaging van het weeldetarief Onbekend vliegtuig brengt schip tot zinken Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per tnaand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 15 MEI 1953- 8e Jaargang No. 2342- Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, "lerneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pe* advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 rebels 75 cents iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Clement Attlee, leider van de Britse Labourpartij, heeft in het debat over de buitenlandse poli tiek in 't Lagerhuis verklaard dat bepaalde Amerikanen geen rege ling van het Koreaanse vraag stuk wensen. Hij vroeg, dat be halve de V. S. ook andere landen deel zouden nemen aan de wa penstilstandsbesprekingen te Panmoendjon. „Ik ben er van overtuigd, dat, wanneer zoals wij allen hopen deze onmiddellijke onderhande lingen over een wapenstilstand tot een goed einde zijn gevoerd, een verdere regeling niet uitslui tend in Amerikaanse handen moet worden gelaten". Het scheen hem toe, dat de Chinezen de Verbondenen een zeer groot eind tegemoet waren gekomen door de grote lijnen van het Indische voorstel te aanvaar den en hij was van mening, dat de punten, waarover thans nog verschil van mening bestaat, de onderhandelingen niet behoeven te doen mislukken. China zou spoedig na een wa penstilstand moeten worden toe gelaten tot de Veiligheidsraad, als een der vijf grote mogend heden. Over de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie sedert de dood van Stalin zeide hij, dat deze de mening bevestigt dat Stalin in feite de beheerser van de Rus sische politiek" was. „Er is in elk geval iets anders en iets, dat meer lijkt op een verzameling van stemmen van een aantal per sonen". Hij was het met sir Win ston Churchill eens, dat het Wes ten bij onderhandelingen tussen grote mogendheden eventueel moet trachten oplossingen bij stukjes en beetjes tot stand te brengen. Hij zeide voorstander te zijn van nauwer persoonlijk contact tussen de leiders der grote mogendheden. Hierdoor De Prawda, de Izwestia en andere Russische bladen hebben Donderdag zonder commentaar de rede, die sir Winston Chur chill in het Britse Lagerhuis uitsprak in extenso afgedrukt. Volgens het officiële Sow jet persbureau Tass is bij het debat in het Lagerhuis over de bui tenlandse politiek uit de rede voeringen van conservatieve en socialistische Lagerhuisleden gebleken, dat „groeiende onte vredenheid" is veroorzaakt door verscheidene aspecten van de Amerikaanse politiek. zou meer begrip voor elkander worden gekweekt. Over Indo-China zeide hijElke poging om de Indochinese oorlog voor de V. N. te brengen zou een grote splitsing in de wereldorga nisatie en zelfs in het Britse ge menebest teweeg brengen. Frankrijk was „langzaam" ge weest met zijn erkenning van de nationalistische beweging. Hoe wel Rusland voor zijn eigen doe len elke nationalistische bewe ging steunt, betekent dit nog niet, dat er geen echte nationa listische bewegingen zijn, waar mee men rekening moet houden, of deze nu zijn in Indo-China, Egypte, Arabië of Afrika, aldus Attlee. Een Britse basis in de Suez- kanaalzöne tegen de wil van Egypte zou erg zwak zijn. De ba sis zou voor het gehele Midden- Oosten moeten zijn en ,,ik hoop, dat Egypte daarin deel zal ne men." Het zou een fout zijn te oppe ren, dat een verenigd Duitsland zich automatisch zou moeten aansluiten bij de Noord Atlan tische verdragsorganisatie. De hoop van Engeland, dat de handel met de V. S. zou worden uitgebreid, was door de jongste gebeurtenissen geringer gewor den. Het beginsel „handel in plaats van hulp" (trade not aid) scheen in de V. S. niet aanvaard te zijn. Na Attlee sprak minister van staat Selwyn Lloyd. Hij zei, dat de regering er tegen is, dat men bepaalde onderhandelingen tot toetssteen voor Russische op rechtheid zou maken. Richard Crossman, Labourdes- kundige in buitenlandse kwes ties, verklaarde, dat Engeland geen terugtrekking uit de Suez- kanaalzóne zou toelaten zonder voorzorgsmaatregelen te nemen tegen een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten. De Britse troe pen moesten worden terugge trokken op voorwaarde, dat eco nomische hulp aan Egypte dit land niet zou toestaan zich in avonturen in het buitenland te storten. Er zou een vreedzame regeling met Egypte moeten worden getroffen. Over Indo-China zei hij dat, in dien men de Chinese revolutie aanvaardt, men ook de Indo- Chinese revolutie moet accep teren. Het debat is zonder stemming beëindigd. In het Nationaal Rampenfonds was tot Woensdagavond in totaal 111,6 millioen bijeengebracht. Daags tevoren was de stand 111,4 millioen. Een Stratocruiser van de B.O. A.C. heeft de afstand Prestwick (Schotland)-Montreal (Canada) afgelegd in 10 uur en 33 minu ten, een nieüw record. Het vo rige record, dat uit 1950 dateer de, stond op 11 uur eft 3 minu ten. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet, hou dende fiscale tegemoetkomingen in verhand met de watersnood ramp. In de uiteenzettingen over de ramp, door dë regering bij mon de van de minister-president op 3 Februari 1953 in de beide Ka mers der Staten-Generaal afge legd, heeft zij een beroep gedaan op dè offerzin van het Neder landse volk in al zijn geledingen orn bij te dragen in de leniging De luchtmachtvoorlichtings dienst deelde Woensdag mede: „Hedenochtend is een Thun der jetstr aal jager van de vlieg basis Eindhoven tijdens een oef en vlucht tussen 11 uur en half twaalf in de omgeving van Bielefeld, 20 mijl ten Zuidoosten van Osnabruck verongelukt. De vlieger, de sergeant-vlieger L. „Het standpunt, dat de Ame rikaanse minister Foster Dulles heeft ingenomen, wekt geen verbazing, daar het de normale uitdrukking is van de gedachte der imperialisten", zo heeft de leider van de Mohammedaanse broederschap, sjeik Hassan el Hodeibi, tegenover verslagge vers van het Egyptische blad „Al Misri" verklaard. Hij zeide voorts, dat de leden van de broederschap aan een „toe komstige veldslag" zullen deel nemen, als Egypte geen ge noegdoening zou krijgen; „500 millioen Mohammedanen zullen met de leden van de Mohamme daanse broederschap hebben ge zworen de Engelsen te zullen verdrijven. Vier Britse torpedobootjagers van de Middellandse Zeevloot heb ben een bezoek aan de Zuidsla vi- Zuidslavische persbureau Tan steld. De Britse ambassade in Belgra do had de burgemeester van de stad medegedeeld, dat het bezoek was uitgesteld om „operationele" redenen. „Als de Engelsen de kanaalzone niet binnen twee of drie maanden ontruimen, zal de woede van het volk hun bases onhoudbaar ma ken", aldus heeft luit.-kolonel Ga- Te Hoenderloo is Woensdag middag omstreeks vijf uur door tot nu toe onbekende oorzaak een tankwagen met teer geëxplo deerd en in brand gevlogen. Twee personen zijn hierbij om het leven gekomen en zeven ge wond. De tankwagen behoorde toe aan de wegenbouwmaatschappij te Uithoorn, die in Hoenderloo bezig was met het teren van een medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag- ochend tot Vrijdagavond. ZUIDWESTENWIND. Op vele plaatsen ochtendmist. Overigens veranderlijke bewol king met plaatselijk enige regen. Matige zuidwestelijke wind. Voor al in het N.O. lagere middagtem- peraturen. ZATERDAG 16 MEI. Brestóens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.39 4.14 4.54 5.04 n.m. 4.12 4.47 5.27 5.37 ZON MAAN Mei 15 4.47 20.27 5.45 23.43 16 4.45 20.28 6.48 17 4.44 20.30 8.00 0.24 weg. Plotseling explodeerde de wagen. De teer vloog in brand en verspreidde zich over de weg. De chauffeur van de tankwagen, de 40-jarige N. N. Harterink uit Vinkeveen, werd gedood, even als de 38-jarige sproeier M. Bies heuvel uit Uithoorn, die achter op de wagen stond en door de ontploffing er af werd geslin gerd. Beiden waren gehuwd. H. had vijf kinderen en B. had één kind. Een passerende dame, de 24- jarige ongehuwde serveuse A. Martens uit Utrecht, werd zwaar gewond. Zij is naar het zieken huis te Apeldoorn overgebracht, evenals zes personen die minder ernstig werden gewond. De omringende huizen hebben door de ontploffing nogal wat schade aan ruiten en dakpannen opgelopen. Een der zwaar gewonden van de ontploffing, de 24-jarige onge huwde serveuse A. Martens uit Utrecht, is in het ziekenhuis te Apeldoorn overleden. Hierdoor is het aantal doden bij dit onge val gestegen tot drié. mal Abdel Nasser, na premier Naguib de machtigste figuur in Egypte, in een onderhoud met buitenlandse journalisten ver klaard. Voorts heeft hij de verklaring van de Britse minister van Staat Selwyn Lloyd, dat Egyptenaren aanvallen zouden hebben gedaan op Britse troepen in de kanaal zone, een verzinsel genoemd. Nu de Mohammedaanse vasten maand begint, is Ismailia verbo den voor alle Britse militairen. Een Britse militaire woordvoer der heeft medegedeeld, dat de ge won verloven normaal toegestaan worden. Hij voegde er aan toe dat particuliere auto's van Brit se officieren van de weg gehou den zouden worden. „Dit zijn nor male routine-voorzorgsmaatrege len", zo voegde hij er aan toe. Hij zei op zijn beurt, dat de En gelsen tussen 3 April en 12 Mei 43 aanvallen op Egyptische bur gers hebben gedaan. Daarbij wer den acht Egyptenaren gedood en 20 gewond. INCIDENT. Bij Suez heeft zich een incident voorgedaan. Woensdagavond, al dus wordt van Egyptische zijde verklaard, werd de vastenmaand met kanonschoten door de Egyp tische artillerie ingeluid. Hierop openden de Britten het vuur op Kafr Aboe en doorboorden de muren van een aantal lemen huizen. Een karrevoerder werd aan het oog gewond. Van Egyptische zijde wordt ge zegd, dat de Britten op de hoogte Bij het Duitse eiland Sylt is een Franse logger opgebracht, die zich binnen de 3-mijlzone der Duitse wateren bevond. Dit geschiedde door de waterpolitie. Pas enige dagen geleden werd een aantal buitenlandse vissers boten binnen de Duitse wateren verrast. D.P.A. tekent hierbij aan, dat in Frankrijk voor tong, die veel in de wateren van Sylt en Am- rum voorkomt, het 6-voudige betaald wordt van de prijs in Duitsland. waren gebracht van het voorne men, om, zoals gewoonlijk, het begin van de vastenmaand met kanonschoten aan te kondigen. Kafr Abdoe, een buitenwijk van Suez was in 1951 het toneel van ernstige botsingen. In deze plaats bevindt zich een installatie voor het distilleren van drinkwater. De Britten lieten toen de wonin gen afbreken, die tegen deze fa briek waren aangebouwd. Een en ander verwekte grote veront waardiging bij de Egyptenaren. A.F.P. meldt verder, dat de Egyptische autoriteiten besloten hebben alle aanvoer voor de Britse troepen in de Kanaalzone af te snijden. J. Duk uit Badhoevedorp kwam daarbij waarschijnlijk om het leven. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Een commis sie van onderzoek is naar de plaats van het ongeval vertrok ken. Het vliegtuig is in de tuin van een huis terecht gekomen en daar in brand gevlogen". Door weglopende benzine ge raakten Tl huizen van. 3 verdie pingen in brand. Naar thans be richt wordt zijn er 8 zwaar ge wonden. Zeventien gezinnen werden dakloos. De materiële schade wordt op ruim 200.000 mark geschat. Britse straaljager neergestort. Een Brits straalvliegtuig is Woensdag in vlammen boven de West-Duitse industriestad Biele feld omlaag gestort. Het toestel kwam neer op een huis, dat in stortte. Drie bewoners, twee vrouwen en een man, moesten ernstig gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. Verscheidene andere personen werden gewond. In het ingestorte huis brak brand uit, die naar een belenden de woning oversloeg. Duitse en Britse reddingsbrigades bestre den het vuur en brachten de om wonenden in veiligheid. Men vermoedt, dat de vlieger in zijn brandende toestel om het leven is gekomen. van de directe nood van de slachtoffers van het waterge weld. Mede in het voetspoor van de belastingtegemoetkomingen, welke na de bevrijding zijn ver leend door giften aan bepaalde instellingen, heeft de regering in de uitzonderlijke omstandig heden, welke door de waters noodramp zijn ontstaan, aanlei ding gevonden dit nationale ap pèl aan de burgerzin van onze landgenoten gepaard te doen gaan met belastingfaciliteiten ten behoeve van de hulpverlening aan de getroffen gebieden. Wat de inhoud van deze tege moetkomingen betreft, stond het voor de regering vast, dat bij het nationale aspect en de omvang van de ramp deze faciliteiten slechts dan een passend geheel zouden kunnen vormen, indien zij niet alleen het terrein van de directe belastingen zouden be strijken, doch ook op het stuk van enkele verbruiksbelastingen, van invoerrechten en van schen kingsrecht zouden worden ver leend en indien zij voorts, met name voor de giften ten laste van of uit het inkomen, het loon en de winst, een onbegrensde af trek zouden inhouden. Bij het uitvaardigen van de maatregelen zijn, voornamelijk met het oog op de uitvoerbaar heid en de controle, geen andere instellingen aangewezen dan het nationaal rampenfonds en het rode kruis, welke hulpverlenings organisaties zich dadelijk na de ramp hebben belast met de inza meling van gelden en goederen en met de verdeling daarvan. Deze aanwijzing houdt in, dat voor de faciliteiten alleen in aan merking komen giften, welke aan deze beide instellingen wor den gedaan. De strekking van het onder havige wetsvoorstel is om aan die fiscale tegemoetkomingen, welke onmiddellijk na de cata strophe door de regering zijn toegestaan en voor welke een basis in de wet ontbreekt, thans een wettelijke grondslag te geven. Nieuw is de in art. 8 vervatte tegemoetkoming ten behoeve van Premier Moh. Ali van Paki stan heeft te Karatsji ver klaard, dat besloten is binnen kort de staat van beleg van La hore op te heffen. Hij wilde echter geen defi nitieve datum noemen. De doodstraf, die was uitge sproken tegen twee religieuse leiders, is gewijzigd in 14 jaar gevangenisstraf. Zij waren ver oordeeld wegens hun aandeel in het organiseren van onlusten in Maart j.l., waarbij honderden personen om het leven kwamen. In verband met deze onlusten werd de staat van beleg in La hore afgekondigd. Een auto is in de nacht van Dinsdag op Woensdag in een straat van Piacenza, in Italië, in gereden op een aantal kinderen die twee aan twee langs de kant van de weg, welke geen trottoirs heeft, liepen. Twee jongens vèn negen en een meisje van achttien jaar werden gedood en een jon geman van negentien ernstig ge wond. Verscheidene kinderen lie pen lichte verwondingen op. De kinderen waren juist uit de plaatselijke kerk gekomen. De bestuurder van de auto, die zich met zijn echtgenote in de auto bevond, verklaarde verblind te zijn geweest door het licht van een tegenligger. Hijzelf en zijn vrouw bleven ongedeerd. De communisten hebben Don derdagochtend de jongste ge allieerde tegenvoorstellen, die Woensdag waren ingediend „ab soluut onaanvaardbaar"n ge noemd en verworpen. Generaal Nam II, leider van de communistische delegatie, deelde dit aan generaal Harri son mede. De tegenvoorstellen neigden volgens Nam II naar „omverwerping van de basis voor onderhandelingen". De communisten hebben de tenten, die zij gebruikt hebben bij de uitwisseling van zieke en gewonde gevangenen, afgebro ken. Een woordvoerder van de Ver. Naties verklaarde Donderdag, dat de geallieerden hun ont vangstcentrum intact hebben gelaten in de hoop, dat spoedig een bestand zal worden geslo ten. Een communistische corres pondent zei, dat het afbreken van het communistische ont vangstcentrum betekende, dat de communisten niet spoedig een uitwisseling van gevange nen verwachten. Het is een goed antwoord op uw voorstel len van Woensdag", zo zei hij. „De Sterkte der NAVO-strijd- krachten is thans zodanig, dat een verrassingsaanval niet meer mogelijk is", verklaarde de scheidende opperbevelhebber de zer strijdkrachten, de Ameri kaanse generaal Matthew Ridg way, op een persconferentie te Parijs. „De voorbereidingen voor een groots opgezette aanval zouden niet aan onze aandacht kunnen ontsnappen", vervolgde Ridgway „en dergelijke aanwijzingen zijn er thans niet". In antwoord op een vraag over de huidige sterkte der NAVO- strijdkrachten verklaarde gene raal Ridgway: „Indien zij zou den worden aangevallen, zouden zij elke aanvaller een verschrik kelijke prijs doen betalen. De huidige NAVO-weermacht zou in dat geval op schitterende wijze van zich af bijten". De besprekingen van Don derdag duurden een uur en 20 minuten. Zij werden op commu nistisch verzoek verdaagd tot heden. Volgens het Chinese persbu reau Nieuw China zijn de jong ste tegenvoorstellen der Ver. Naties voor de Noordelijken ge heel onaanvaardbaar. De Ver bondenen hadden voorgesteld alle krijgsgevangenen vrij te la ten, die bij de ondertekening van een wapenstilstand niet ge repatrieerd wensten te worden. BE STRIJD. In de maand April zijn vol gens het communistische pers bureau Nieuw China in Korea 104 geallieerde vliegtuigen neer geschoten en 218 beschadigd. Voorts werden 41 tanks, 105 mo torvoertuigen en 43 zware ka nonnen vernield. Luidens dit bericht verloren de geallieerden in die maand 14.460 man, van wie 4894 Ame rikanen, 761 Britten, 35 Belgen en de rest Zuid-Koreanen. Een 29-jarige Engelse zeeman, die met de dienstbode van 'n 38- jarige Amsterdamse vishande laar in een café een aperitief zat te gebruiken, kon niet vermoe den tot welke gevolgen dit zou leiden. De vishandelaar ver scheen en was ontstemd, hetgeen tot uiting kwam in een paar klappen, welke hij zijn dienst bode toediende. De zeeman „nam dat niet". Hij volgde de vishan delaar naar diens woning. Daar kwam het tot een heftige woor denwisseling en tot nog meer. Plotseling greep de vishandelaar een pan heet water en wierp de inhoud naar zijn ongenode gast. Deze liep brandwonden aan ge laat en hals op. Ook het meisje kreeg een deel van het hete water over haar lichaam. De zeeman moest naar het zie kenhuis worden vervoerd. Hij is daar behandeld. Daarna begaf hij zich naar het politiebureau om zijn beklag te doen. getroffen bedrijven, medebren gende, dat op daartoe gedaan verzoek schade aan goederen, be horende tot het bedrijfsvermo gen, ten laste v,an de winst over 1952 mag worden gebracht. Wat de controle aangaat op de gedane giften, kan een door ge noemde instellingen afgegeven kwitantie of te haren name ge steld stortingsbewijs (giro- en postwissel regu, bankafrekening e,d.) door de belastingadmini stratie zonder meer als een be wijs worden aanvaard. De in 1938 uitgegeven en door de kunstenaar Aart van Dob- benburgh ontworpen luchtpost zegel voor bijzondere vluchten, voorstellende een kraai in de vlucht, zal over enkele maan den opnieuw worden uitgegeven in de waarde van 25 cent. Ook deze zegel za luitsluitend bestemd zijn voor de frankering van met bijzondere vluchten te verzenden stukken. Omtrent de datum van verkrijgbaarstelling volgt nader bericht. In het Staatsblad is afgekon digd de wet tot afschaffing van het omzetbelastingtarief van 30 ten honderd, welke voor een aantal goederen een belasting verlaging van 30 tot 15 procent betekent. De wet is op 14 Mei in werking getreden. In Kenia zijn 17 Kikoejoes ter dood veroordeeld. Zij worden er van beschuldigd deelgenomen te hebben aan de moord op de vrouw van een regeringsgezind opperhoofd tijdens de massa moord van Lari. Dit is het eerste van de 13 processen, die naar aanleiding van de massamoord gevoerd zullen worden. Bij botsingen in het gebied van Njeri zijn 11 opstandelingen gedood. De Britse minister van Ko loniën, heeft bij zijn vertrek naar Kenia verklaard: „Wij moeten de gewapende opstand overwinnen en wij moeten met woorden, doch niet met woorden alleen, bewijzen, dat er een welvarende toekomst voor Kenia is voor alle rassen, Afrikanen, Aziaten en Britten". Er blijken misvattingen te be staan omtrent de gevolgen van de aanneming van het wetsont werp tot verlaging van het weel detarief met betrekking tot di verse artikelen. Van bevoegde zijde vernemen wij dat een en ander vermoede lijk een gevolg is van een onjuis te interpretatie van de gewijzig de z.g. „weeldetabel", die be hoort bij het besluit op de om zetbelasting 1940. Op tabel 2 daarvan treft men aan de artike len, die met 30 of 15 procent wa ren belast. Bij de invoering van het 30 procenttarief werd hieraan toe gevoegd een tabel 2a, die aan geeft de artikelen uit tabel 2, die met 15 procent belast waren en die nu ook met 15 procent belast blijven. Wil men dus nagaan voor welke artikelen de verla ging geldt, dan moet men als het ware de artikelen van tabel 2a van tabel 2 aftrekken. De reste rende zijn dan nu ook met 15 procent belast. Het Britse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft de opgra ving gelast van het lijk van mevr. Beryl Evans, wier echtgenoot 3 jaar geleden werd terechtgesteld. Mvr. Evans zou door haar man zijn vermoord in de woning van John Christie te Londen. Christie zal de volgende maand terecht staan. Hij wordt beschuldigd van moord op zijn vrouw en drie an dere vrouwen. De advocaten van Christie heb ben de vorige week om de opgra ving verzocht. Het Japanse hoofdkwartier van politie te Tokio heeft gemeld, dat een onbekend vliegtuig ongeveer tien kilometer uit de Japanse Noordkust 'n niet-geïdentificeerd vrachtschip van vier tot vijf dui zend ton hèeft gebombardeerd en tot zinken gebracht. Een inwoner van een kust- plaatsje, die het voorval gade sloeg, deelde mede, dat de koop vaarder vergeefs trachtte 't aan vallende vliegtuig te ontwijken. Op 'n gegeven ogenblik deed zich een hevige ontploffing aan boord van de vrachtvaarder voor, die vervolgens zonk. Er werden pa trouilleboten uitgezonden, doch deze vonden geen overlevenden en namen evenmin 'n wrak waar. Een woordvoerder der Ameri kaanse luchtmacht verklaarde, dat vier Amerikaanse vliegtuigen boven het genoemde zeegebied bombardementsoefeningen heb ben gehouden. Er waren echter geen rapporten over incidenten van enigerlei aard ontvangen. Het zicht was gedurende de oefe ningen uitstekend. De gepensionneerde Perzische generaals Aftasi en Tsjari en de kolonels B. D. Rahtmi en Tsjam- bajatti, die waren gearresteerd, naar men meende op verdenking van medeplichtigheid aan de moord op het hoofd der politie van Teheran, de brigade-generaal Afsjarties, zijn Woensdagochtend op vrije voeten gesteld. De politieleiding heeft mede gedeeld, dat de vrijgelatenen niet wegens een vermeend aandeel in deze moord, doch op grond van hun optreden in de club van ge pensionneerde Perzische officie ren waren gearresteerd. Daar de betrokkenen hiervoor een aan vaardbare verklaring konden geven, zijn zij op vrije voeten ge steld.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1