9 De economische toestand in de Benelux-landen E>ae vrouwen Kerkdiensten AMERIKAANS SCHIP GEZONKEN Giften van Belgische Roode Kruis naar Nederland Brand veroorzaakt paniek in Stockholms restaurant de natuurzuivere Politierechter hield zitting te Terneuzen Nederlandse held stal kindersokjes Minister Algera ontving gasten uit Schouwen-Duiveland De Vietmin-inval in Laos Twee Amerikaanse steden door wervelstorm geteisterd OVERVAL OP JAVA Krachtige aardbeving nabij de Nieuwe Hebriden DE WI1MA Pluimvee- en bonbon- bardement op Italiaanse stad gereformeerde kerk. DE NATUUR IS JONG De natuur is niet te verbeteren 75 doden en ruim 500 gewonden In het dezer dagen voor pu blicatie vrijgegeven M.S,A.-rap- port komt het volgende over zicht voor, dat betrekking heeft op de economische toestand in de Benelux-landen. Genoemd rapport werd opgesteld door de commissies van onderzoek, die enige tijd geleden op verzoek van Harold Stassen, de directeur van het bureau voor de weder zijdse beveiliging, een rondreis maakten door de diverse landen, welke Amerikaanse erVof econo mische steun ontvangen. Na er op gewezen te hebben dat de Benelux-landen en eigen lijk geheel Europa nog steeds met ernstige en militaire pro blemen te kampen hebben, ad viseert de commissie de kern van de M.S.A.-commissies in Nederland en België te handha ven. Mede dank zij de aanzienlijke E.C.AJM.S.A.-steun is de econo mische toestand na de oorlog OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. DONDERDAG 14 MEE (Hemelvaartsdag.) NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver beek. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Schol ten. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. DONDERDAG 14 MEI. (Hemelvaartsdag.) NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet; 10 uur Ds. H. C. P. M. Wieboseh. Breskens: ip uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Gate. Groede: 9.30 uur Eerw heer P. de Visser, van Vlissingen. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. Schoondijke: 9.30 uur Ds. W. B. Bergsma, van Waterlandkerkje. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer, van Schoon dijke. Uzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: man. aanzienlijk verbeterd en zowel Nederland als België kunnen thans reeds op eigen benen staan en omvangrijke defensie programma's uitvoeren. De com missie laat echter de waarschu wing horen dat het economische bestel van beide landen nog niet tegen zware schokken bestand is en dat een economische te ruggang in de Ver. Staten of Europa grote moeilijkheden zou veroorzaken. Door het aankopen van mili taire goederen in deze landen kan Amerika hen behulpzaam zijn bij de opbouw van hun de fensie en het vergroten van hun economisch weerstandsver mogen, aldus de commissie. Voor deze zgn. offshore-aanko pen bestaat in beide landen grote belangstelling en de com missie geeft de regering dan ook in overweging voort te gaan met het sluiten van contracten en dat deel van de Nederlandse en Belgische productiecapaciteit dat niet ingeschakeld is ten be hoeve van de eigen defensiepro ductie van deze landen, te be zigen voor het uitvoeren van Amerikaanse aankooporders. Zowel Nederland als België, zo lezen we verder, zijn enthousias te voorstanders van de organi satie voor Europese economische samenwerking, de Europese be talingsunie en het plan-Schu- man. Nederland, aldus het rap port, heeft een groot deel van zijn economische macht verlo ren door de oorlogsschade, het financiële beleid van de Duitse bezetter en het verlies van In donesië. Het is zich ten volle be wust van de grote economische betekenis van buitenlandse in vesteringen en heeft dan ook verscheidene maatregelen ge troffen om een zo gunstig mo gelijk „klimaat" te scheppen voor de buitenlandse belegger. De commissie wijst er dan op dat de Amerikaanse regering er toe medewerkt de dollarinveste ringen in Nederland te vergro ten. Wat België betreft, dit land neemt volgens de commissie in economisch opzicht een unieke positie in, hetgeen te danken is aan het feit dat het voor alle problemen, samenhangende met sociale en economische wijzi gingen, een bevredigende oplos sing heeft weten te vinden. Het Amerikaanse schip Hen ry Steinbrenner (6900 ton), dat een lading ijzererts vervoerde, is in een storm met een snel heid van 100 km gezonken. Het voer, met een 31 koppen tellen de bemanning aan boord, op het in de Ver. Staten gelegen bovenmeer (Lake Superior). Het ongeluk gebeurde op ongeveer 100 km van Port Arthur (in de Canadese provincie Ontario). Volgens de jongste berichten zijn 16 van de 31 opvarenden opgepik-t. Twee van hen waren overleden. De toestand van en kele anderen was ernstig. Het schip was met een lading ijzererts op weg naar Duluth in Minnesota. Zes vrachtwagens, bestuurd door vrouwelijke vrijwilligers van het motorcorps van het Bel gische Roode Kruis, zijn Dins dagochtend uit Brussel naar Nederland vertrokken. Zij zijn geladen met van giften her komstig beddegoed, aangevuld door aankopen van het Roode Kruis voor de Nederlandse ge troffenen. Een der wagens ver voert voorwerpen voor de ere dienst in de katholieke kerken van het Zuidelijk gedeelte van Nederland. De verdeling der goederen zal te Rotterdam geschieden. Door het ontploffen van een spiritusbrander is brand uitge broken in het restaurant Tria non op een eiland in het cen trum van Stockholm, de Zweed se hoofdstad. De brand greep zeer snel om zich heen en er ontstond een paniek onder de talrijke bezoe kers. Deze drongen naar de uit gang of sprongen door de ramen in het water. Aanvankelijk vreesde men, dat er veel slachtoffers waren gevallen, doch na verloop van tijd bleek dat 2 personen niet- ernstige brandwonden hadden opgelopen. Een gedeelte van het restau rant brandde uit. De rest van 't gebouw waar o.m. het hoofd kantoor van de Zweedse sport vereniging is gevestigd, kon door de brandweer worden be houden. 10 uur Ds. H. Kuijl- Hoek: 10 uur Ds. G. K. Geerds, van Gent. Terneuzen: 10 uur Ds. H. Pest man. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 10.30 uur Ds. K. Ded- dens, van Hoek. gereformeerde gemeente Terneuzen: 9.30 uur Ds. Aangeen- brug. Hoek: 9.30 uur leesdienst. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen 2.30 uur H. Lof. De oudste en de modernste Verkwikking is het originele natuurproduct, waaruit KING pepermunt is bereid. Vroeger op primitieve wijze, thans in de edele vorm van de natuurzuivere KING pepermunt De Middelburgse politierech ter heeft gisteren zitting gehou den in het kantongerecht te Ter neuzen ter behandeling van en kele specifiek Zeeuws Vlaamse zaken. Dinsdagmorgen heeft de mi nister van Verkeer en Water staat ten departemente een ge zelschap van een 40-tal burge meesters, dijkgraven en andere polderbesturen van het eiland Schouwen-Duiveland ontvangen in de Treveszaal in Den Haag. Het gezelschap heeft daarna enkele films gezien, o.m. betrek king hebbende op de noodgebie- den en op de Zuiderzeewerk- zaamheden. Daarna werd een bezoek gebracht aan het water bouwkundig laboratorium te Delft. Het Westen van de Ameri kaanse staat Texas is door een wervelstorm geteisterd. In stad Waco werden volgens be Sten van het Bood.M 6 butonMoKken verwoest Een ooa°etuige verhaalde, dat een gebouw van 6 verdiepingen fen harmonica" in eikaar was gevouwen en was neergev. op een bioscoop. Er is nog niets bekend over slachtoffers. In het Noordwestelijk deel van de stad Angelo werd door de tornado grote schade aange- ^In Waco zijn tenminste 20 personen om het leven geko men Tenminste 150 personen Menen verwondingen op. In San Angelo, 300 km ten Westen van Waco, kwamen 8 personen om het leven en liepen tenminste 70 personen verwon dingen op. De steden werden door ver schillende wervelstormen ge troffen, San Angelo 2 uur eer der dan Waco. De wervelstorm, die gepaard ging met een verblindende re- genstarm, trok tweemaal over Waco. Meestal gaat aan een der gelijke tornado een bulderend geluid vooraf. Dat was echter deze maal niet zo. De slachtof fers werden zonder enige waar schuwing omver geworpen en door de storm in de lucht mee gevoerd. In de zakenwijk van Waco is de staat van beleg afgekondigd. Twee jongemannen en vier automobilisten zijn in Waco door rondvliegende stukken puin om het leven gekomen. Het Amerikaanse Roode Kruis en de militaire geneeskundigen hebben in allerijl bloedplasma naar Waco gezonden. Politie en nationale garde (een soort bur gerwacht) hebben alle beschik bare mannen opgeroepen voor hulpverleningswerk. Het blijkt dat 25 tot 30 jonge mannen zijn opgesloten in de puinhopen van een gebouw te Waco, dat als ontspannings centrum dienst deed. Men weet, dat hieronder nog tenminste 5 overlevenden zijn. Honderden redders werken als razenden om de tonnen puin, waaronder de opgeslotenen zijn bedolven, te verwijderen. Dokters kruipen door nauwe, in het puin gemaakte gangen, om te pogen de slachtoffers morfine- en zuurstof injecties te geven. Dertien personen zijn om het leven gekomen en 27 gewond bij een aanval van bandieten op het dorp Djatimuljo nabij Tegal aan de Noordoost-kust van Ja va, aldus is officieel te Djakar ta bekendgemaakt. Dit was de eerste maal sedert ruim 1 jaar, dat zich in dit gebied ongere geldheden voordeden. Hoe groot de„ aangerichte schade is, is niet bekendge maakt. GAF STALIN DESTIJDS TOESTEMMING? Generaal Claire Chennault in de tweede wereldoorlog bevel hebber der Amerikaanse lucht strijdkrachten in China (de zg. „Vliegende tijgers") heeft te Monroe, in de Amerikaanse staat Louisiana in een toe spraak tot de plaatselijke vlieg club verklaard in het bezit te zijn van een afschrift van no tulen van een 31 Januari j.l. te Moskou, onder leiding van wij len maarschalk Stalin gehouden vergadering, waarop, onder goedkeuring van de toenmalige Russische leider, het besluit tot de Vietminh-aanval in Laos zou zijn genomen. De generaal verklaarde het afschrift via „Russische vrien den" te hebben gekregen. Hij wilde dit niet nader toelichten. Een gedeelte van Laos werd, als gemeld, begin Mei door Viet- minh-eenheden overstroomd, die echter even onverwachts weer terugtrokken, als zij ge komen waren. 11' - De generaal lichtte in de toe spraak zijn stelling toe, dat de communistische zetten in het Verre Oosten onder nauwlettend toezicht van het Kremlin wor den gedaan. De universiteit van Queens land heeft gemeld dat haar seismograaf een krachtige aard beving heeft geregistreerd, waarvan het epicentrum zich in de omgeving van de Nieuwe He briden, een eilandengroep in de Stille Oceaan, ten Noordoosten van Nieuw-Caledonië en onge veer 1800 km ten Noordoosten van de Oost-Australische haven Brisbane, bevond. De beving heeft ongeveer 2 uur geduurd. Vermoedelijk is 't meest Zuidelijke gedeelte der Nieuwe Hebriden er door getrof fen. Tijdens de rampdagen na 1 Februari ontvreemdde W. v. D., los werkman te Terneuzen, eni ge lege zandzakken. Verdachte zeide dit gedaan te hebben om voor evacué's, welke bij hem onderdak hadden gekregen, tot dekkingsmateriaal te dienen. Hoewel Van D. zich tijdens de ramp verdienstelijk had gedra gen bij de hulpverlening, heeft hij zich hier toch schuldig ge maakt aan diefstal. Verdachte staat bekend als een typische kruimeldief. De rechter legde hem een geldboete op van 25 of 5 dagen. C. v. H., handelaar in huiden, had een zekere J. P. v. d. A. in dienst, rund- en varkenslager te Hoofdplaat als opkoper van ge smolten dierlijke vetten. Hoewel Van der A. als niet erkend tus senhandelaar optrad, was hij ook niet in loondienst bij Van H. Hiertegen tekende de bond van handel, vee en vlees pro test aan. Daar beide verdachten deze handelstransactie niet be dreven met het doel het erken- ningsregelement te ontduiken, beboette de politierechter hen met een geldboete van 25 of 10 dagen ieder. De petroleum venter J. C. B. uit St. Jansteen veroorzaakte op de marktdag te Hulst een aanrijding. Verdachte mende onder invloed van sterke drank een met paard bespannen wa gen en reed tegen een gepar keerde auto op. B. beweerde dat zijn beroep meebracht tij dens de marktdagen met zijn klanten een glaasje te drinken om tot een goede handel te ge raken. 8 Tot 10 glazen bier kon den hem trouwens niet dronken maken. Verdachte staat bekend bij de politie als een persoon, die herhaalde malen in dronken toestand thuis komt en hierdoor huiselijke twisten veroorzaakt. Daar het voor B. niet de eerste maal is, dat hij hier voor de rechter staat wegens openbare dronkenschap, veroordeelde de politierechter hem tot 50 of 20 dagen. Het echtpaar K.W. te Zuid- dorpe bewoonde reeds enkele jaren een schamele woning, toe behorende aan de heer K., in een polder, waarbij het echt paar ook verscheidene stukken meubilair in bruikleen kreeg. Toen K. op een gegeven ogen blik een woningruil kon doen, deed hij dit met medeneming van genoemde inboedel. Hoewel de spulletjes oud en van weinig waarde waren en thans alles weer in de handen van de recht matige eigenaar terug is geko men, legde de politierechter het echtpaar een geldboete op van 30 of 10 dagen ieder. Toen in de namiddag de aard appelverwerker J. Z. te Terneu zen naar huis fietste, passeerde hij op onvoorzichtige wijze een paartje op de fiets op het fiets pad op de Axelsestraat. Juist op het moment van passeren gaf hij met zijn schouder de jon geman een duw, waardoor deze tegen zijn metgezelle reed en beiden op de grond vielen. Z. reed in snelle vaart door. Thans stond hij ter verantwoording voor deze daad. Veel berouw toonde verdachte niet en zijn onverschillige houding bracht mee, dat de rechter hem een geldboete oplegde van 25 of 10 dagen. De transportarbeider K. B. te Terneuzen zag in de douche- cel waar hij zijn wekelijks bad wil de nemen, een horloge van zijn voorganger liggen. Zonder blik ken of blozen stak hij het kleinood in zijn zak. Dat B. blijkbaar nog trots was op deze buit, liet hij blijken door dagen daarna aan een ieder die het zien wilde het horloge te tonen. Het duurde dan ook niet lang, of de rechtmatige eigenaar wist waar zijn gestolen horloge te •halen was. Voor deze diefstal eiste de officier een maand voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. Daar het voor de verdachte de eerste maal was, dat hij in aanraking kwam met de politierechter, maakte de politierechter er 1 week voor waardelijk met 3 jaar proeftijd van. A. L. S., land- en transport arbeider te Terneuzen, werkte als knecht reeds lang bij een firma alhier. Bij deze baan be hoorde ook het sorteren en op slaan van uien in droogrennen. Afgekeurde en mindere kwali teiten mocht S. voor zichzelf houden en verkopen. Daar deze mindere soorten hem maar wei nig opbrachten, pikte hij ook de goede weg en verkocht deze aan groentehandelaren te Ter neuzen. Dit duistere zaakje ver richtte hij bijna een half jaar. totdat verdachte tegen de lamp liep. Het eigenaardige was dat S. met het ontvangen geld niets deed, zodat hij na de bekeuring bijna alles kon terugstorten. Toch noemde de officier dit een gemene diefstal, omdat S. het volste vertrouwen had verwor ven van zijn werkgever. Hij eiste 2 maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf. De politierechter maakte er echter 2 maanden voorwaardelijk van met 2 jaar toezicht van de prot. chr. reclasseringvereniging. De veehandelaar P. G. te Axel zat dronken achter het stuur van zijn auto. Toen hij op de rijksweg Axel-Kijkuit een wiel rijder moest passeren, had hij daarmee blijkbaar veel moeite, want het eind van deze opgave was, dat verdachte pardoes de weg afreed en het weiland in- snorde. G. gaf thans de schuld aan de oneffenheden in de weg en protesteerde tegen de betite ling dronkenschap. Als getuige trad hierbij op de opper. D. uit Axel, die verdachte op die dag wel degelijk dronken achtte. Ook de bloedproef een uur na het ongeval wees uit, dat G. et telijke procenten alcohol in zijn aderen had. De officier eiste 100 of 30 dagen en ontzegging van de bevoegdheid van het be sturen van een motorrijtuig voor 4 maanden. De rechter veranderde alleen de laatste strafoplegging door deze te ver korten tot 2 maanden. Aug. A. V., fabrieksarbeider te Zaamslag stal een zak kunst mest, toebehorende aan de landbouwer De B. De officier eiste 3 dagen gevangenisstraf. De rechter had ditmaal nog clementie en veranderde deze straf in 25 of 3 dagen. De 64-jarige los arbeider K. L. de K. te Hulst, kocht bij een marktkraam te Hulst een paar kindersokjes, maar bij zijn ver trek nam hij nog een tweede paar mee. Dit ontging de markt koopman niet en K. liep een pro- ces-verbaal op. Verdachte, die reeds op 16-jarige leeftijd enkele dagen gevangenisstraf had uitge zeten te Middelburg, trachtte de heren achter de groene tafel te imponeren door zichzelf als Ne derlandse held te betitelen, daar hij tijdens zijn militaire dienst wegens voorbeeldig gedrag een certificaat van de Koningin had ontvangen. Ook het smoesje, dat hij na een zware hersenschud ding, vele maanden geleden, zo af en toe last had van zijn denk vermogen, hielp evenmin. Hij hoorde een geldboete tegen zich eisen van 25 of 10 dg. Mej. L. A., zonder beroep te St. Jansteen, vond het nodig haar werkvrouw op zekere dag de huid vol te schelden. Dit kwam haar nu duur te staan, want de politie rechter eiste 15 of 5 dg. Mishandelingen. J. M. de S., fabrieksarbeider te Hulst kreeg bij het bezoek aan zijn moeder te Koewacht woor den met zijn schoonzuster, die daar inwoonde. Toen laatstge noemde enkele gemene opmer kingen aan het adres van oma zei, verloor S. zijn zelfbeheersing en sloeg er op los. Dit grapje kostte hem nu 20 of 10 dg. Toen het zoontje van M. Th., fabrieksarbeider te Westdorpe, huilend thuiskwam en vertelde dat de buurvrouw hem een pak rammel had gegeven, ontstak Th. in woede. Hij zocht de buur vrouw op -en verkocht haar enke le flinke klappen. De politierech ter eiste voor dit eigengereide optreden 15 of 10 dg. Na een danspartij te Ossenisse stond J. de B. met enkele vrien den bij de fietsenbewaarplaats na te bomen, toen plotseling een zekere De W. met zijn meisje ar riveerde en zich met het gesprek bemoeide. Vóórdat De B. wist wat er gebeurde, kreeg hij een vuistslag van De W. in 't gelaat. Toen De B. van repliek wilde die nen, belandde zijn vuist op het hoofd van het meisje, waarach ter De W. zich blijkbaar vlug had verscholen. Getuige R. A. K. verklaarde onder ede, dat De B. niet het eerst handtastelijk was geweest en dat volgens hem De W. de oorzaak van deze geschie denis was. Na mej. C. Th. V. nog gehoord te hebben, sprak de po litierechter De B. vrij, daar het niet bewezen was, dat verdachte opzettelijk mej. V. had geslagen. De vlasbewerker J. C. A. te St. Jansteen kreeg met zijn buur man onenigheid over een haag tussen de beide woningen. De ruzie liep zó hoog, dat A. de buurman op straat te lijf ging en hem flink aftuigde. De officier verklaarde dat A. bekend stond als een echte ruziezoeker en was in de vaste overtuiging, dat A. ook dit keer de meeste aanlei ding had gegeven tot deze vecht partij. Hij eiste 25 of 10 dg. KI. de Q„ timmerman te Ter neuzen, heeft zich van een slech te zijde laten zien, toen hij C. v. d. V., transportarbeider alhier, die bij hem in de werkplaats kwam om een vloerkleed, dat door de watersnood nat was ge worden, in de schuur op te han gen, ontving met een paar flinke klappen op het gelaat. Van de V. verloor het bewustzijn en De Q. gooide het slachtoffer buiten de deur, waarna omwonenden hem naar huis brachten. De officier en politierechter vonden de han delwijze van De Q. zó gemeen, dat beiden het er over eens wa ren dat een straf van 30 of 10 dg. hier wel op zijn plaats was. DE MOORD OP KEESJE SCHREURS. De hoge raad heeft Dinsdag verworpen het cassatieberoep van de 42-jarige weduwe Sj. M. Goense-Hofstede uit Zierikzee, dobr het gerechtshof in Den Bosch veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf en ter beschik king stelling van de regering in de zaak van de moord op de 80- jarige Zeeuwse boer Keesje Schreurs, gepleegd in Augustus 1946 te Bergen op Zoom. door W. KERREMANS. 13) (Nadruk verboden). Geert ging naar binnen, maar Marien volgde hem niet om zijn schrijven te hervatten. Hij bleef staan kijken naar de wegrijdende Schippers, maar zag hem niet. Klerk. Op een kantoor. De eer ste stap. Maar hoe kon hij dat doen? Wat moest hij schrijven? Diende hij niet eerst zijn ouders met zijn plan in kennis te stel len? Zijn vader zou woedend zijn als hij zonder vooraf iets te heb ben gezegd, hem kwam vertellen dat hij tot klerk aan de zuivelfa briek was benoemd- Hij zou 't niet toestaan en wat dan? Kon hij dan toch doorzetten en met zijn ouders ruzie krijgen? Neen, dat wilde hij niet, dat nooit. Met de meester moest hij eerst pra ten. Die kon hem raad geven. Hij ging weer naar binnen om geen wantrouwen te wekken en zette zich voor zijn schrift. Het kostte hem ontzaglijke inspan ning om daar rustig te blijven zitten en de minuten te laten verstrijken. Terluiks keek hij nu en dan op de klok, die wel stil leek te staan en toen eindelijk een kwartier verstreken was, stond hij op, trok zijn broek op, maar liet schrift en schrijfge reedschap liggen, alsof hij spoe dig zijn werk zou hervatten. „Ik gaan nog effe naar 't dorp", zei hij op gewone toon en zonder verdere uitleg. Zijn ouders waren er al aan gewoon geraakt, dat hij dat deed en stelden geen vragen. Marien nam een fiets en reed met spoed naar de meester. Deze was juist teruggekeerd over een andere weg en samen traden zij de kamer van Schippers binnen. ,,Ga zitten Marien. Je hebt nu tijd gehad even na te denken over wat ik je zei. Kijk, hier heb je de advertentie." Marien las en toen hij de krant wegschoof, vroeg de onderwijzer: „Hoe denk je daarover?" „Nou meester, ik zou 't natuur lijk meer dan mooi vinden as dat kon, maareh „Ja ga door.'' „Mot ik nou nie eerst met va ders praten?" „Ja, dat heb ik ook gedacht. Je kunt deze stap niet zetten zonder voorkennis van je ouders." „Net zo. Vaders zal 't vast niet goed vinden." „Zou je denken?'' „Vast." „Leg hem dan eens kalm uit, dat je geen lust hebt in het boe renvak en dat dit nu een kans is om cr uit te komen en een bur gerbetrekking te krijgen. Wan neer hij zou blijven weigeren, dan is Polen nog niet verloren". „Polen, wat meent U?" „Dat betekent, dat je dan nog de moed niet behoeft op te ge ven. Je vader is er dan Op voor bereid en als hij ziet, dat je blijft leren en dat je toch niet anders wilt, zal hij tenslotte wel toege ven." „Ik zou 't anders mieters graag hebben, dat klerk zijn." „Je moet de brief in elk geval gereedmaken, die neem je mee naar huis en als je je vader kunt overhalen, kan je hem morgen gaan brengen." „Zou dat niet te laat zijn?" „Wel neen, ze wachten een paar dagen tot ze alle brieven hebben en dan roepen ze iemand op. Ga jij daar nu zitten voor mijn ta fel en schrijf een brief op een kladje, zoals je denkt dat het moet." Marien lachte verlegen. „Daar heb ik helegaar zo geen kennis van, meester, hoe of dat mot.'' „Neen, dat begrijp ik en dat is niets. Alles moet geleerd worden. Schrijf jij en dan zal ik je zeggen hoe 't wel moet." Met een bezwaard hart zette Marien zich voor een taak, die hem niet te volvoeren leek. Hij keek naar boven en naar buiten en eindelijk schreef hij: „Daar ik wel klerk wil wor de bij uwes daar ik schrijven heb geleerd van meester Schip pers zo bied ik mij aan. Uw vriend Marien Venkel." Schippers las deze sollicitatie brief en bedwong een glimlach. „Zo'n sollicitatiebrief Marien, die moet er een beetje anders uitzien, maar je moet 't eerst zelf proberen, dan kan je het verschil beter zien. Kijk, hier heb ik een kladje voor je gemaakt, schrijf dat nu netjes over op dit postpa pier en zet het adres, dat ik er onder heb geschreven, op deze enveloppe.'' Marien las in 't keurige hand schrift van de onderwijzer het ontwerp en dacht: „Dat zal ik nooit leren, om zulke mooie brie ven te schrijven." Voorzichtig en met alle toewijding schreef hij: „Mijne Heren. Gaarne zou ik in aanmerking komen voor de vervulling van de betrekking van klerk op Uw kantoor. Ik ben 16 jaar en tot nu werk zaam in het boerenbedrijf van mijn vader, maar ik gevoel meer lust om op een kantoor werkzaam te worden gesteld. Uw gunstig bericht gaarne te- gemoetziende, Hoogachtend.'' (Wordt vervolgd). De Finse tankboot Wiima, die al 3 maanden in en bij de haven van Singapore ligt met 10.000 ton Roemeense vliegtuigbenzine voor communistisch China, heeft de haven van Singapore verlaten en 5 mijl verder het anker laten vallen. Uit gewoon lijk betrouwbare bron verluidt, dat de reder de benzine aan een Amerikaanse maatschappij ver kocht heeft. Dezer dagen zou de lading in een Amerkiaanse tankboot worden overgepompt. De eigenaar van de Wiima heeft te Helsinki tegengespro ken, dat de lading aan een Ame rikaanse maatschappij zou zijn verkocht. Van Amerikaanse zijde wordt verklaard, dat de bewegingen van de Wiima „te geheim zijn om over te spreken". Van niet- officiële Amerikaanse zijde wordt gemeld, dat de regering niet heeft getracht de lading van de Wiima te kopen. Een pluimvee- en bonbon- bardement heeft een einde ge maakt aan een strijd van vijf eeuwen om het bezit van een stenen beeldje van een kat tussen de Italiaanse steden Tre- viglio en Caravaggio. Het beeld je was in de middeleeuwen nabij deze steden gevonden en vol gens overlevering zijn bij deze strijd in de loop der jaren meer dan 50 personen om het leven gekomen. In het begin van dit jaar was Caravaggio er in geslaagd het beeldje in handen te krijgen. Aan een ultimatum, dat Cara vaggio door de luchtvloot van Treviglio- gebombardeerd zou worden indien het beeldje niet werd uitgeleverd, werd geen ge hoor gegeven. Treviglio heeft daarop zijn dreigement uitge voerd en Caravaggio laten bom barderen. Honderden levende kippen, een varken, flessen wijn en dozen bonbons daalden aan kleine parachutes op het weerloze Caravaggio neer, dat nu, diep onder de indruk, heeft beloofd het beeldje te zullen te ruggeven.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2