Uil Je Srovincic Binnenlands nieuws Eric de Noorman en Bor Khan Het spionnagecomplot in West-Duitsland DE BENELUX Zelfportret van Rembrandt ontdekt? RECHTSZAKEN BRUINISSE. EEDE. NIEUWVLIET. SLUISKIL. IJZENDIJKE. Inwijding Ned. Herv. Kerk te Breskens TERNEUZEN. RONDE VAN ITALIË *4et eigen proviand naar de kroning 99 Deel n: HET PAD DER HET GAT IN DE RAMPAARTSE DIJK. De strijd die aan de Rampaart- sedijk op Schouwen-Duiveland tegen het water wordt gevoerd, is tot dusver nog steeds door het water gewonnen. Zaterdagavond had men nog een gat van onge veer 12 m, toen de verlichting uit viel, zodat men toen niet verder kon werken. De Westlandse zol- derschuit en de betonnen bakken bleken niet tegen de sterke stroom bestand en op het ogen blik is het gat weer tot 20 m ver breed De bakken kwamen enige tientallen meters verder in de polder te liggen. Men wil nu trachten met een grotere bak het gat te dichten. Op het ogenblik wordt dag en nacht gewerkt om een voorraad van zandzakken en stenen te vormen, zodat men op een gunstig ogenblik opnieuw een poging kan wagen. GEDEPUTEERDE PHILIPSE OVER DE BOOTDIENSTEN. Op een vergadering van de C.H. statenkring te Goes heeft de heer C. Philipse, lid van Gedep. Staten enige mededelingen gedaan over de veerdiensten op de Wester- schelde. In verband met de situatie ïn de havens van Terneuzen en Hoedekenskerke deelde de heer Philipse mede, dat op deze dienst niet met andere boten kan wor den gevaren, hoe graag G. S. dat ook zouden willen. Een geregelde dienst PerkpolderHansweert achtte spreker onmogelijk. Er zal eerst verbetering in de hele toestand komen, wanneer de dienst Kruiningen—Perkpolder weer geopend wordt. Hopelijk zal dat eind 1953 het geval zijn. Men verwacht half Augustus de dijken bij Kruiningen dicht te hebben. Daarna wordt een begin gemaakt met de bouw van dub bele fuiken, zowel in Perkpolder als te Kruiningen. De plannen daarvoor zijn door de water staatsautoriteiten reeds goedge keurd. Gezamenlijke lijst A.R. en C.H. voor Prov. Staten? Zullen de A.R. en de C.H. bij de eerstvolgende verkiezingen voor de provinciale staten met een gezamenlijke lijst uitkomen? Deze vraag werd te Goes gesteld op de vergadering van de C.H. statenkring. De heer C. Philipse zeide, dat het samengaan met de andere christelijke partijen zijn volle sympathie had. Hij achtte het niet uitgesloten, dat de A.R. en de C.H. bij de verkiezingen voor de prov. staten één lijst zul len indienen. Men had hierover reeds besprekingen gevoerd en de A.R. zouden bereid zijn de eer ste twee zetels van een gezamen lijke lijst aan de C.H. af te staan. Nummer drie zou dan voor de A.R. gereserveerd worden en de nummers 4 en 5 weer voor de C.H., aldus de heer Philipse. Uit de vergadering wees men er op, dat het met het oog op de restzetels nodig zou zijn, dat er eerst gerekend werd, alvorens een besluit tot samengaan te ne men. lijstaanvoerder van de Katholie- aangeboden als waardering voor ke lijst dr Camps een rede, waar- J"'Qarnrl voor wij verwijzen naar onze edi tie van gisteren. Bij de gedachtenwisseling der aanwezigen na afloop van de rede van de heer Camps zeide de heer Colsen, na in het kort zijn visie te hebben gegeven waarom hij geen raadszetel meer wenste, maar dat hij hoopte het 16e raadslid te zijn, waarbij hij tevens de mogelijkheid van een Katho lieke wethouder niet uitsloot. De heer Van Meerwijk zeide te hopen met een vertegenwoordi ging in de raad te komen, die door quantiteit en kwaliteit ge tuigenis zou afleggen van haar kunnen en willen. Vier leden in de raad behoeft, volgens de voorzitter geen utopie te zijn indien iedere Katholiek katholiek stemt. Na een verdere geanimeerde gedachtewisseling, waarvan vele onderwerpen in de Noordstraat of op het Binnenhof thuis hoor den, zoals de voorzitter het uit drukte, en een opwekking bij de a.s. verkiezingen de juiste daad te stellen, sloot hij de vergadering. DIJKHERSTEL BIJ BRUINISSE. De droog gevallen polder Brui nisse kan dit voorjaar niet meer worden ingezaaid. Daarvoor zijn de zoutcijfers te hoog en is het seizoen te ver gevorderd, aldus de conclusie van de rijksland- bouwconsulent dr. ir. C. W. van Beekom. De zoutcijfers bedragen voor de meeste percelen 20 gram of meer per liter bodemvocht. Het enige, nog voor inzaai in aanmerking komende gewas, zou gerst zijn, doch dit is zeer gevoe lig voor zaaidata en het is daar voor te laat in het jaar. Een nat voorjaar zou de zout cijfers Wellicht omlaag hebben gedrukt, het droge weer, dat voorjaar 1953 kenmerkt, werkt verkeerd en doet de zoutcijfers nog stijgen. In de polder zelf is men thans begonnen, met het bergen en ruimen van wrakhout, dat in grote hoeveelheden verspreid ligt. Van het zanddepót te Zijpe vindt de versterking van Oude dijk en Rampaartse dijk regel matig voortgang. Op de meest bedreigde plaatsen van de Oude dijk is thans een zandzakkenbe- kleding aangebracht waardoor een zekere mate van beveiliging is verkregen, die men evenwel zo spoedig mogelijk wil vervan gen door herstel hulpmiddelen. Voor het einde dezer maand hoopt men ook met de dichting van het gat bij Sirjansland zover gevorderd te zijn, dat ook dit provisorisch zal zijn afgesloten. Zeeuwse mosselvissers op de Waddenzee. Honderden schepen, zeker 98 °/o van de Zeeuwse vissersvloot, voor zover deze zich bezig houdt met de mosselvisserij, zijn thans geconcentreerd op de Wadden zee, in de havens te Harlingen, Den Oever of een der Wadden eilanden. Er wordt gevist op dezelfde banken als vorig jaar. Over de vangst is men tevre den. Er schijnt voorlopig nog voorraad genoeg te zijn, mits er voldoende water is om te vissen. Men mag vissen van 4 Mei tot begin Juni, waarna men nog 3 weken gelegenheid krijgt om op het Groninger Wad te vissen. De daar gevangen mosselen en mos selzaad mogen naar Zeeland worden gebracht. Men is thans bezig de percelen op de Waddenzee te bevolken. Bolderjubileum. Ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan heeft de bolder club „Recht voor allen" alhier op a.s. Zondag een bolling om het streekkampioenschap met de krulbol georganiseerd. Hieraan nemen deel de Zand- bollers uit Sas van Gent, de Ko ningsbolders uit Zuiddorpe, de Molenbolders uit Sluis, de Beker bolders uit IJzendijke en de jubi lrende vereniging. Voor de dames is een gratis hoepelbolling georganiseerd. De nieuwe school, Met de bouw van de nieuwe openbare school is een aanvang gemaakt. Volgens de aannemer kan per 1 September in de nieu we school worden begonnen met het onderwijs. Lijstnummering, Voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing zijn de lijsten als volgt genummerd: 1. V.V.D.; 2. Ge meentebelangen; 3. C.H. Flim voor K.A.B.-leden. De plaatselijke K.A.B.-afdeling organiseerde voor haar leden een filmprogramma, dat werd ver zorgd door de K.A.B.-filmcen- trale. De kinderen konden van een speciaal kinderprogramma genieten. Verder op de avond werd de film gedraaid in zaal- Meert voor de volwassen leden. Na een passend bijprogramma volgde de hoofdfilm, getiteld „Meneer de gouvernante", een dolkomische film, waarvan men kostelijk heeft genoten. Het was jammer dat de belangstelling maar matig was. Na afloop bracht de vooorzit- ter, de heer R. de Waal, aan de filmdienst dank voor het gebo- dene. de sympathieke manier, waarop hij 40 jaar lang zijn functie als garde heeft vervuld. Nieuwe woningen niet aan Oost- maar aan Westzijde. In ons verslag van de bijeen komst van katholieke kiezers te Sluiskil hebben wij abusievelijk vermeld, dat de wens werd geuit voor een ruimere woningtoewij zing -en dat deze moesten worden geplaatst niet aari de Westzijde, zoals voorheen, maar aan de Oostzijde. Het zal de ter plaatse bekende lezer zijn opgevallen dat dit juist andersom is. Voorheen werden de woningen gebouwd aan de Oostzijde van het kanaal, terwijl de Westzijde, waarin de kom is gelegen, voor uitbreiding practisch niet in aanmerking kwam. Hierbij zij opgemerkt dat door het aanleggen van nieuwe straten in de Louisapolder enige verandering in deze kwestie te bespeuren valt. Examen E.II.B.O. Bij het afgenomen examen voor E.H.B.O. slaagden de cursisten: de dames A. de SmetCornelis, A. A. C. CornelisRoozen, M. L. Zonderland, A. L. de Sutter, R. Haverbeke, E. Reijniers, Erna Aerssens, Frida de Paauw, E. Boerjan, L. van Tiggelen, Cecile Cornelis; de heren: P. Poppe, O. de Witte, J. Wage, J. Verpoorten, J. L. Varin, G. J. M. Ultee. Joh. van Haéle, G. Baute, A. Rosseel, J. A. Tellier, J. van de Bunder, P. v. d. Bulcke, Ed. de Smit, M. van Poucke, J. van de Winckel. De cursus werd geleid door dr. Rozemeyer. Examinator was dr. Schiltman uit Axel. SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT gedurende de maand April. ZEEVAART. Aantal B.R.T. Naar België 162 171.183 Van België 167 165.567 Gelost of geladen te: Terneuzen Sluiskil Sas van Gent 16 7 3 BINNENVAART. Opvaart. Aantal Stoom- en Motorschepen 1581 Sleep- en Zeilschepen 423 Afvaart. Aantal Stoom- en Motorschepen 1520 Sleep- en Zeilschepen 393 17.767 12.683 1.294 Ton. 357.171 259.514 Ton. 354.854 225.964 Gelost of geladen te: Aantal Ton. Terneuzen 416 91.026 Sluiskil 245 112.109' Sas van Gent 120 32.013 Verg. Comité van Actie Katholieke kiezers. De voorzitter van bovengenoemd comité, mr Van Meerwijk, kon op de gisteravond in hotel „Des Pays-Bas" gehouden vergadering een groot aantal belangstellen den verwelkomen.. In zijn ope ningswoord zeide de voorzitter, dat men na vruchtbaar overleg thans in staat is als Katholieken uit één gezin broederlijk naar voren te komen bij de a.s. ge gemeenteraadsverkiezingen. Er is verheugenis, dat er één Katholieke lijst zal zijn en men met elkaar en niet naast elkaar zal werken. Voor Terneuzen kan een grote toekomst weggelegd zijn en dan moeten wij eensgezind er bij zijn, een vinger in de pap hebben en tonen wat we waard zijn. Na dit openingswoord hield de Drukte met zeeboten aan de kade. Aan de kade van beide fabrie ken zal er deze week weer grote bedrijvigheid heersen. De A.Z.C. de Carbonisation krijgt een zee boot te verwerken, n.l. het Duitse s.s. „Robert Bornhofen", dat co- met andere kes inneemt. Aan de kade van de C.N.A. ligt momenteel een Ne derlandse zeeboot, de „Stad Dor drecht." Deze boot heeft een la ding pyriet in, bestemd voor bovengenoemde fabriek. Na het vertrek van deze boot verwacht men het Spaanse zeeschip „Cas tillo Pontiel", die afgeladen zal worden met zwavelzure ammo niak. Onder grote belangstelling van kerkelijke en burgerlijke autori teiten, benevens van de zijde der ingezetenen vond Zaterdagmid dag de plechtige overdracht en inwijding van de herbouwde kerk der Hervormde gemeente alhier plaats. Te kwart voor drie begonnen de klokken te beieren over de ge meente en om drie uur ving de plechtige dienst aan. Na het in leidend orgelspel werd de dienst geopend door ds J. H. van Beuse- kom, waarop de gemeente zong gez. 273 1. De president-kerkvoogd, de heer C. A. Rookus, wees in een korte toespraak op de vele moei lijkheden, die overwonnen moes ten worden, voor tot de herbouw van de door de oorlogshandelin gen verwoeste kerk kon worden overgegaan, maar naast die tallo ze moeilijkheden was er ook ver heugende medewerking van vele zijden. In het bijzonder bracht hij de dank over aan de Ned. Herv. Gemeente van Scheveningen, die de Ned. Herv. Gemeente van Breskens adopteerde en 50.000 bijeenbracht voor de bouw van deze fraaie kerk. Thans was het verheugend ogenblik gekomen dat dit nieuwe kerkgebouw aan de kerkeraad kon worden overgedragen, die spr. verzocht dit Godshuis wel te willen aanvaarden. Na de aanvaarding door de kerkeraad werden de kerk bin nengedragen de kanselbijbel, de Avondmaal-attributen en het wa ter voor het doopvont, waarna de gemeente van gez. 272 het eerste en tweede vers zong. Hierna ving de inwijdingsdienst aan met stil gebed, votum en groet. Als aanvangstekst had ds Van Beusekom gekozen psalm 92 2, 3 en 5. Als aanvangslied werd door de gemeente ps 150 gezongen. Na het voorlezen van de hoofd som van de Wet en verootmoe diging en schuldbelijdenis, waar op de gemeente zong gez. 37, volgde de verkondiging van Gods genade uit Joh. 10 10 en Matth 18 20. Hierna zong de gemeente gez. 48 4, die staande de geloofsbe lijdenis aanhoorde en antwoordde met gez. 88. Na het gebed om verlichting met de Heilige Geest en schriftlezing van ps. 84 en 1 Joh. 4 712, zong de gemeente gez. 146. Hierop volgde de prediking van ds Van Beusekom over het Woord: „Zie het lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt". Hij sprak zijn voldoening er over uit, dat de gemeente weer kan samenkomen in een eigen kerk, die hij noemde de voorhof des Heren. Ds Van Beusekom hoopte dat de gemeente trouw zal zijn in het bezoeken van de diensten der kerk, trouw zou zijn in alle ker kelijke arbeid en dat, nu men weer in een eigen kerkgebouw kan bijeenkomen, er ook een toe neming zal mogen komen van geloof en verdieping van het ker kelijk leven, waarvoor de kracht en de hulp moet komen van het lam Gods, dat de zonde der we reld wegneemt. Ds Van Beusekom eindigde met het gebed des Heren.. Als slotzang werd door de ge meente staande gezongen gez. 87, waarna de predikant de Zegen uitsprak. Aanbieding gelukwensen. De oud-predikant van Breskens ds Van Vliet, thans te Haamste de, memoreerde de moeilijke ja ren tijdens de laatste wereldoor log, waarbij in 1944 de verwoes ting van het kerkgebouw plaats vond. Uit de ruïne is in betrek kelijk korte tijd dit fraaie kerk gebouw verrezen en het verheug de spreker bij de inwijding hier van aanwezig te kunnen zijn. Burgemeester Eekhout sprak namens het burgerlijk bestuur er zijn grote vreugde over uit dat Breskens weer verrijkt is met dit mooie kerkgebouw, dat dank zij de vasthoudendheid van de gemeente en vooral van de predikant ds Van Beusekom, weer op de oude plaats aan de grote verkeersweg is verrezen. Ds. Van Heerden uit Schevenin gen sprak zijn voldoening uit, dat zijn gemeente aan de her bouw van dit fraaie kerkgebouw heeft mogen medewerken. De heer Den Duik sprak na mens het kerkbestuur van Sche veningen. Het verheugde hem, dat toen de Ned. Herv. Gemeen te van Scheveningen van de bouw- en restauratiecommissie der Ned. Herv. Kerk het verzoek ontving Breskens te willen adop teren, zij, hoewel zelf niet zon der finantiële moeilijkheden zijn de, hieraan met liefde gevolg heeft gegeven.. Toen men op het laatste ogenblik vernam, dat Breskens weer via Zuid-Beveland te bereiken was, aarzelde men geen ogenblik om met een af vaardiging bij de ingebruikne ming van het nieuwe kerkgebouw aanwezig te zijn. BEDRIJFSONGEVAL. In de mijn Oranje Nassau 3 te Heerlerheide is de 37-jarige hou wer P. H. Schijns uit Epen om het leven gekomen, doordat hij met zijn hoofd bekneld raakte tussen een kap en een ijzeren stut Hij overleed kort na het on geluk ter plaatse. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. MILITAIR BIJ MOTOR ONGELUK GEDOOD. Zondagmiddag om twee uur is de uit Den Helder afkomstige 21- jarige militair C. Koning te Zwaagdijk onder de gemeente Zwaag met een motor tegen een boom gebotst en aan de gevolgen overleden. Koning, die de motor van een vriend had geleend, be zat geen rijbewijs. Het ongeluk is te wijten aan het nemen van een bocht met te grote snelheid. IN HET WATER GEREDEN EN VERDRONKEN. De arts A. F. A. uit Wassenaar is met zijn auto op de Jan Thijs- enweg te Rijswijk ter hoogte van de speeltuin Drievliet ge slipt, over de kop geslagen en in het water gereden. Twee personen, die het onge luk zagen gebeuren, hebben zich onmiddellijk te water be geven, doch zijn er als gevolg van het feit, dat de carrosserie ernstig werd beschadigd, niet in geslaagd de arts te «edden. Toen de auto door een kraan wagen op het droge was ge bracht, bleek de arts te zijn overleden. CHAUFFEUR VIEL IN SLAAP. De rechtbank te Zutphen heeft uitspraak gedaan in de zaak te gen een chauffeur te Barneveld dfe 13 Nov. 1952 achter het stuur van zijn vrachtauto in slaap is gevallen, waardoor hij te Ugche len bij Apeldoorn een autobus met A. K. K.-arbeiders heeft aan gereden. Twee arbeiders zijn onmiddel lijk, een derde is later tengevolge van de aanrijding overleden. De werkgever van de chauffeur was al eerder te Arnhem veroordeeld. Het vonnis voor de chauffeur luidde zes maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor de tijd van 5 jaar. AUTO MET ARBEIDERS BIJ NEEDE VERONGELUKT. Een luxe auto is op de weg tus sen Neede en Borculo veronge lukt, waarbij tot nu toe één dode viel te betreuren. De bestuurder van de auto, de aannemer H. van der Tuuk Jr. uit Rheden, kwam met grote snelheid van de zijweg van Geesteren en draaide de weg NeedeBorculo op. Bij deze manoeuvre vloog de wagen tegen twee bomen. De auto, die daar bij geheel vernield werd, vloog bovendien in brand. Dat de vijf inzittenden niet allen in de vlam men omkwamen, is te danken aan het snelle optreden van twee chauffeurs van de Gelderse tram wegmaatschappij. Deze passeer den namelijk met hun dienstbus- sen juist op het ogenblik van 't ongeval de plaats waar de auto stond te branden. Zij snelden toe en wisten met zand de vlammen te blussen en de inzittenden uit het wrak te halen. Ogenschijnlijk waren de arbeiders uit Borne en Huisstede uit Hengelo (O.) er het ergst aan toe. Zij werden door twee doktoren uit Neede verbon den en daarna per ziekenauto naar Hengelo vervoerd. De een bleek een schedelbasisfractuur te hebben opgelopen en de ander en lichte hersenschudding en een zware hoofdwonde. Zij verkeren echter niet in direct levensge vaar. De chauffeur en eigenaar van de wagen, Van der Tuuk, werd per auto naar zijn woning over gebracht. Hij had een hersen schudding en een gebroken pols. De 34-jarige timmerman H. Voortman uit Neede, vader van zes kinderen, leek geen ernstige verwondingen te hebben opgelo pen, maar is 's nachts plotseling overleden aan 'n hersenbloeding. De arbeider Toon Moopen uit Groenlo is er nog het beste af gekomen. Hij had een gebroken enkel. De verkeerspolitie uit Doetin- chem heeft een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval in gesteld. Zij heeft daarbij de auto in beslag genomen. De oorzaak is nog niet vastge steld omdat geen der inzittenden tot dusver verhoord kon worden. Daar de auto met grote snelheid reed, wordt vermoed, dat de chauffeur de macht over het stuur is kwijtgeraakt. De wagen was op weg van Loenen, waar de arbeiders werkzaam waren, naar Neede. - i°-s°- 3° rfAPES 199 ÜB, iLAaü Meiegnano CREUQN^ MANTUA PAOUA ABANO- Legnano TERMt ROVICO F ERR APA $CLOGNA noia Faenza RIMIrll CE SE NA SanMarino Senigaiiia ANCONA Porro CivRanova - 12 MEI 1 1° ttappt 263 km 213 MEI 2 S.BENEDETT ttappt 273 km 14 Mti 3° ttappt 210 km Deze kaart geeft de route die de Ronde-karavaan in Italië heeft af te leggen op Dinsdag, Woensdag en Donderdag, resp. 12, 13 en 14 Mei. Indertijd is melding gemaakt van een „Sowjetrussische spion- nagezaak", welke in West-Duits- land werd ontdekt. Er zijn toen 39 personen aangehouden. Hier van zijn er tot nu toe elf weer vrijgelaten. Maandag werd de twaalfde, mevr. Bertl Otruba uit Mannheim, op vrije voeten ge steld. Eén der gearresteerde mannen heeft in de gevangenis zelfmoord gepleegd, zodat er nog 26 arres tanten zijn. Op 11 Juni a.s. zullen in Brus sel besprekingen worden gehou den tussen het Nederlandse en het Belgische bedrijfsleven over de Benelux-vraagstukken. Als voorzitter van de Belgische delegatie zal optreden de heer Bekaert, voorzitter van het ver bond van de Belgische nijver heid. De Nederlandse delegatie zal onder leiding staan van de heer I. J. Twijnstra, voorzitter van het verbond van Nederland se werkgevers. Het opperhoofd van Swaziland, Sobhuza zal kafferbier, mielie- meel (mais) en stampmielies als proviand meenemen op zijn reis naar de kroningsfeesten in En geland. Sobhuza heeft een zwakke maag en de proviand moet dienen om hem de overtocht op de „Win chester Castle" aangenaam te maken. Met zijn vrouw, dochter en drie raadslieden heeft hij zich in Kaapstad gevoegd bij de op perhoofden van de Basoeto's en de Bakwena's, die ook als gasten van de Britse regering de kroning zullen bijwonen. Sobhuza, is, zoals 'n Afrikaanse krant schreef een intelligente en ontwikkelde naturel, houdt zich aan de tradities van zijn stam en is dus ingesteld op het naturel- len-dieet. Hij zal zich tijdens de overtocht en in zijn Lodense ho tel niet aan de gewone maaltijden onttrekken, maar neemt voor alle zekerheid toch maar 50 pond mieliemeel en 50 pond stampmie lies mee. Het bier zal net genoeg zijn voor de overtocht. In Londen zullen zijn vrienden nieuw bier voor hem aanmaken, een proces dat nogal eenvoudig schijnt te zijn. Sobhuza zal ter gelegenheid van de kroning een boom planten namens de Britse protectoraten. Hierna brachten nog de geluk wensen over mr W. H. Vermaas, secretaris van het Prov. College van Toezicht, ds M. J. W. Scho penhauer van Schoondijke, na mens de Ring IJzendijke, ds G Jansma van Zaamslag, praeses van de Classis IJzendijke, ds J. Homan van Hulst, namens het moderamen, ds I. de Vrie van de Chr. Evangelische Gemeente te Cadzand, pastoor A. Wolters, na mens de R. K. parochie Groede en Breskens en de oud-predikan ten van Breskens ds Goudswaard, ds J. A. Raams en ds Bremer. Nadat ds Van Beusekom het slotwoord had gesproken zong de gemeente staande Ps. 68 10. Enkele dagen geleden werd de kunstschilder Van Genechten in de Nonnenstraat te Mechelen een oud schilderijtje ter restauratie aangeboden. Het betrof een ovaal paneeltje van 40 cm hoogte en 30 cm breedte, waarin de restau rateur een zelf-portret van Rem brandt meende te mogen zien. De heer Van Genechten baseert zich bij zijn oordeel op het feit, dat na reiniging de kleurschakeringen, de afwerking en de compositie veel overeenkomst vertonen met die van Rembrandt. Hij wordt in zijn vermoeden nog gesterkt, doordat het schilderijtje, dat het jaartal 1638 draagt, ondertekend is met een hoofdletter R. De restaurateur stelde eveneens vast dat de verf geheel versteend is zodat men in ieder geval met een oud werk te doen heeft. De eige naar, een advocaat te Mechelen. en de restaurateur zullen zich deze week naar prof. Coremans directeur van het laboratorium der Belgische musea begeven, die het schilderij aan een nauwkeu rig onderzoek zal onderwerpen. RECHTBANK MIDDELBURG. Hotelhouder in beroep. De hotelhouder M. A. M. de M. te Breskens had beroep aangete kend tegen een vonnis van de kantonrechter te Oostburg, waar bij hij was veroordeeld tot vier maal een week hechtenis voor waardelijk, benevens 100 boete en nog acht geldboeten van 10 en een van 20. De M. had terechtgestaan we gens overtreding der arbeidsvoor waarden. Hij had enige Franse meisjes in dienst, waaronder een van 15 jaar, die vaak dagen maakten van 16 uur, terwijl ze ook op de Zondagen geregeld in het bedrijf werkzaam waren. Vrije dagen waren er niet bij, zo bleek uit het verhoor. De hoteleigenaar achtte de zaak erg opgeschroefd. Van af beulen was geen sprake geweest. In de zomermaanden, als het soms heel druk is, moest er vol gens verdachte wel eens wat lan ger worden gewerkt. Hij erkende, dat er vóór de behandeling der zaak doör het kantongerecht geen arbeidstijden waren ge weest. Het personeel had volgens hem goed geld verdiend. Mr G. Tichelman uit Terneu zen trad op als verdediger. De officier van justitie vroeg bevestiging van het vonnis voor wat de geldboeten betreft. De hechtenis achtte hij niet op zijn plaats. Uitspraak op-22 Mei. VERSCHRIKKING, Huldiging van de heer Willems. Maandag vond de officiële hul diging plaats van garde E. F. Willems, aan wie in verband met zijn 40-jarig dienst jubileum bij de A.C.Z. de Carbonisation door H. M. de Koningin de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau werd ver leend. De huldiging geschiedde in de feestelijk versierde cantine in het bijzijn van de burgemeester uit Terneuzen, de directeur en zijn staf, het maandpersoneel, de leden van de fabriekscommissie en een afvaardiging van de se nioren van elke bedrijfsafdeling. Zowel van de zijde van de directie als van het personeel werd de jubilaris een seschenk 87. „Dat is taal! Geen geklets, daden!" zegt Yark met een afkeu rende blik op Orm en Rorik. „Ook Thorkell laat een goedkeurend ge mompel horen. Orm schuift echter rusteloos heen en weer en merkt met een smadelijk lachje op: „Wel ja, laten we het bij de nomaden halen! Misschien krijgen we nog wel wat toe!" „We deden beter ons koest te houden," valt Rorik heftig in. „Te gen die kerels hebben we thans niet de minste kans." „Betekenen die woorden, dat je nu reeds de moed verloren hebt?" wijst Halfra terecht. „Een edel man verliest nimmer de... eh... moed. Nimmer!" „We moeten vooral ons verstand niet verliezen," zegt Eric kalm terwijl hij Rorik scherp aankijkt „Bedenk, dat wij voor een zware en moeilijke taak staan en dat van alle kanten het gevaar ons be dreigt. Willen wij slagen, dan is tl het noodzakelijk, dat wij vóór al les aaneengesloten en eendrachtig zijn!" Terwijl Yark's boog door Eric wordt overgenomen, gaat hij ver der: „Wij moeten ons haasten. Ik zal met Erwin voorop gaan, Thor kell. Gij vormt met de andere boog de achterhoede. Kom, Erwin!" Het troepje komt slechts lang zaam vooruit. Bij iedere stap zak ken zij tot over de enkels in de sneeuw. „Als het maar niet zo koud was," zegt Erwin. „Alles zou dan nog fijner zijn, hé Fadir?" Ook Eric huivert af en toe, wan neer de ijskoude windvlagen door zijn dun onderkleed jagen, doch het is niet zozeer de koude, die hem de meeste zorg doet hebben. Nóg klinken hem in de oren de twistgesprekken van zijn mannen en van de jonge Rorik. De verant woording, die hij voor zijn mensen heeft, drukt hem zwaar. Hij heeft hen in dit avontuur gebracht en meer dan ooit voelt hij thans het bijna onmogelijke van de zware taak, waarvoor zij nu samen staan. Het machtige zwaard van Tyr te ontrukken aan de handen van de sluwe en niets ontziende Tascha! Een zacht gegrom van Wolf maakt een einde aan zijn overpeinzingen. Direct is de Noorman op zijn hoe de... Voorzichtig sluipt hij een paar schreden vooruit en gluurt tussen de takken door. Dan beduidt hij de anderen stil te staan... In de verte, duidelijk zichtbaar tegen de witte sneeuw, rijdt een kleine groep nomaden, die een aan tal losse paarden aan de teugel meevoeren. „Zij hebben het kamp opgebro ken! Wij zijn te laat!", zegt Eric zachtjes in zichzelf.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3