vmi6LEY# Nieuwe opperbevelhebber Indo-China m iQ Rethy Taft uiterst begroting teleurstellende nc vrcutvcn BENOEMINGEN IN ENGELAND AGENDA De prinses van kinderen RUTRANEX helpt! en haar De verhouding tussen de Ver. Naties en Syngman Rhee Strijd tussen politie en bandieten in Columbia Verklaring van Eisenhower en St. Laurent echte kauwgom^J/g Ontwikkeling atoom-vliegtuigen en vliegdekschepen „Rondom Dr Albert Schweitzer" Tornado in Nebraska Naar uniforme koplichten Overval door de Mau Mau Bom ontploft op Mexicaans vliegveld India en Pakistan willen geschillen gaan bespreken Gemeenteraad van Vogelwaarde DRIE WINKELDIEVEN OP HETERDAAD BETRAPT. TAFT OVER DE NAVO- VERDRAGEN. Opschorting in Amerikaans programma Arrestaties in Perzië Het beste bed ooit gemaakt! Generaal H. C. Navarra, staf chef van maarschalk Juin, opper bevelhebber van de landstrijd krachten der NAVO in de midden- Europese sector, is op een verga dering van de Franse minister raad tot opperbevelhebber van de Franse en Vietnamese strijd krachten in Indo-China benoemd. Navarre, die binnenkort zijn nieuwe functie zal aanvaarden, vervangt generaal Salan. Toen de oorlog in 1939 uitbrak, was Navarre ondanks het feit, dat hij 22 dienstjaren achter de rug had, nog pas kapitein. Aan het eind van de oorlog was hij kolonel in de verzetsbeweging en werd naar Duitsland gezonden als stafchef van de commandant van de Franse zone. In 1950 werd Navarre benoemd tot generaal van een divisie in Noord-Afrika. Een woordvoerder van het Franse ministerie voor Indo-Chi na heeft verklaard, dat de Viet- minh de slag om Laos voorlopig heeft gestaakt. Volgens de jongste berichten die in Parijs ontvangen zijn, trekt de hoofdmacht van de Vietminh- strijdkrachten, die op nog geen 20 km voor de residentie Loeang Prabang hebben gestaan, naar 't N. terug. In Franse diplomatieke kringen wordt de veronderstelling, dat deze onverwachte terugtocht het gevolg is van nieuwe instructies uit Moskou of Peking ,,zeer on waarschijnlijk" geacht. Deze krin gen zijn van mening, dat gene raal Vo Ngoeyen Giap, de bevel hebber van de Vietminh-troepen, uit militaire noodzaak zijn troe pen, die hun stootkracht na een agmars van 300 km door zeer moeilijk terrein verloren hadden, heeft moeten terugtrekken. Het opperbevel van de Viet- minh, aldus genoemde kringen, wordt gedwongen de opmars te staken door de noodzaak om de aanvoerwegen te verkorten tn door de uitputting van zijn strijd krachten voor het begin van de natte moesson. Volgens niet-officiële Franse berichten uit Indo-China zouden honderden koelies van de Viet- minh, die voor de aanvoer naar het front moesten zorgen, bij ge forceerde marsen bezweken zijn. Het Franse hoofdkwartier te Saigon heeft bekend gemaakt, dat 40 km ten N.W. van Hoe, de hoofdstad van Annam, een trein door landmijnen is opgeblazen. Een afdeling van de Vietminh, die in hinderlaag lag, deed daar na een aanval op de trein. Negentien personen onder wie 10 militairen verloren door de ontploffingen het leven. Bij het vuurgevecht tussen de aanvallers en het gewapende geleide van de trein sneuvelden zes aanvallers. Met versterkingen in de vorm van vliegtuigen en artillerie werd de aanval tenslotte afgeslagen. In Parijs is bekend gemaakt, dat een overeenkomst is bereikt over wegen en middelen om de wettelijke onafhankelijkheid van Cambodja in de practijk te ver wezenlijken. De overeenkomst is tot stand gekomen na onderhandelingen in Parijs tussen de premier van Cambodja en het Franse ministe rie voor de verbonden staten van Indo-China. Volgens een commu niqué is men het eens geworden over „verbeteringen in de toepas sing van de conventies tussen Frankrijk en Cambodja, met het doel de volledige souvereiniteit van Cambodja op militair, econo misch, financieel en rechtsgebied te verzekeren en de doeltreffend heid van de gemeenschappelijke strijd te verhogen". De overeenkomst zal aan de re geringen van Frankrijk en Cam bodja ter goedkeuring voorge legd worden. Koning Sisavang Vong van Laos, die weigerde zijn paleis in Loeang Prabang te verlaten toen de Vietminh-troepen dicht voor de stad stonden, heeft er in toege stemd naar Parijs te gaan voor een medische behandeling. De 67-jarige vorst, die aan jicht en rheumatiek lijdt, zal op 28 Mei per schip uit Saigon naar Frankrijk vertrekken. De koning had reeds eerder het plan gehad naar Parijs te gaan. Hij liet dit echter varen toen de Vietminh- troepen Laos binnenvielen. De Britse hoge commissaris in Duitsland, sir Ivone Kirkpatrick is benoemd tot sécr.-generaal van het Britse ministerie van Buitenlandse 'Zaken. Hij volgt sir William Strang op, die zich wegens zijn gevorderde leeftijd terugtrekt. Sir Ivone zal in Duitsland op gevolgd worden door sir Frede ric Hoyer Millar, tot nu toe de permanente Britse afgevaardig de bij de Navo. Sir Ivone was de eerste Britse hoge commissaris in W.-Duits- land. De 56-jarige staatsman is Rooms-Katholiek. Sir William Strang bereikte afgelopen Ja nuari de pensioengerechtigde leeftijd. Van de zijde van de pers was afgelopen winter enige critiek geuit ten aanzien van zijn bewind op het ministerie. Anthony Eden, de minister, verdedigde hem echter en ver zocht hem nog enige maanden aan te blijven. Zijn ontslag zal in het najaar ingaan. Sir Christopher Steel, thans buitengewoon gezant en gevol machtigd minister in Washing ton, zal Hoyer Millar bij de Na vo opvolgen. Steel heeft in 1934 en 1936 in Den Haag gediend. HEDEN: TERNEUZEN: 's Lands Wel varen, 2.30 uur: Vergadering stembevoegde ingelanden Ze- ventriniteitspolder. Hotel Centraal, 2 uur: Algemene vergadering Co- operatieve Boerenleenbank te Terneuzen. Hotel Du Commerce, 2 uur: Openbare verkoping van 2 woonhuizen. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Hoffmans ver tellingen. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. Straat der verleiding. In verband met zijn tweede hu welijk met mej. Baels, de tegen woordige prinses van Rethy, leg de koning Leopold in December 1941 schriftelijk'de verklaring af, dat de kinderen, die uit dit huwe lijk zouden voortkomen, geen recht op de troon zouden kunnen doen gelden en zijn echtgenote ook nimmer koningin der Belgen zou kunnen worden. Bij deze ge legenheid gaf hij de prinses van Rethy wel de titel van „prinses". Het was eveneens de wens van koning Leopold, dat de wetgever dezer wilsbeschikking kracht van wet zou geven. De jaren sedert de troonsafstand van de vorst gingen echter voorbij, zonder dat aan deze wens gevolg werd ge geven, waarbij een van de voor naamste redenen waarschijnlijk is geweest, dat het initiatief tot het indienen van een betreffend wetsontwerp bezwaarlijk van de regering kon uitgaan, omdat dit getekend 'had moeten worden door koning Boudewijn. Thans hebben afgevaardigden van de katholieke, socialistische en liberale partijfracties besloten een wetsvoorstel in te dienen, dat de positie der kinderen van koning Leopold en de prinses van Rethy, de 10-jarige prins Alexander en de 4-jarige prinses TRANSPIRERENDE VOETEN? Prijs 2,25. Vraagt Uw Drogist. Maria Christina, wettelijk moet regelen. Hoewel het op schrift stellen van de uitsluiting van de grondwettelijke erfopvolging heel wat voeten in de aarde blijkt te hebben, omdat talrijke juridi sche problemen rijzen, verwacht men het wetsvoorstel op 19 Mei te kunnen indienen. Koning Leopold, koning Boude wijn en de regering zouden in principe reeds hun goedkeuring hebben gehecht aan dit wetsvoor stel. Het zou niet nodig zijn een statuut voor de prinses van Rethy vast te stellen, aangezien zij door het aftreden van koning Leopold toch geen koningin meer kan worden. Naar in diplomatieke kringen te Tokio verluidt, is de Ameri kaanse ambassadeur in Zuid-Ko- rea, Ellis Briggs, op weg naar Korea met een plan ter verbete ring van de „stormachtige" be trekkingen tussen de Verenigde Naties en de Zuidkoriaanse pre sident, Syngman Rhee. Men neemt aan, dat aan Rhee verzocht zal worden zijn felle oppositie tegen het voortzetten van de wapenstilstandsonderhan delingen te beëindigen in ruil voor voldoende Amerikaanse mi litaire en economische hulp ter handhaving van zijn gezag. Waarnemers in Tokio zien in de bezorgdheid van Amerika over deze zaak een aanwijzing, dat men spoedig tot een wapenstil stand denkt te komen. Officieel is medegedeeld dat een bende ter sterke van naar schat ting duizend man een aanval heeft uitgevoerd op de 28 man sterke bezetting der politiepost te Concepcion, in 't departement Condinamarca in Columbia. Bij deze aanval, welke 's nachts plaats vond, zijn zes politieman nen en achttien bendeleden om het leven gekomen. In een groot warenhuis aan het Damrak te Amsterdam zijn drie winkeldieven, een 36-jarige en 49-jarige vrouw en een 42- jarige man, op heterdaad betrapt. De politie heeft het drietal aan gehouden. Twee hunner bevin den zich nog in hechtenis. President Eisenhower en de Canadese premier, Louis St. Lau rent, hebben na besprekingen, die twee dagen duurden, een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat „hoewel de jongste ontwikkelingen een nieu we daad van agressie is ge pleegd, welke ernstige gevolgen voor Thailand en geheel Zuid- Oost-Azië zou kunnen hebben". „Deze ontwikkelingen in Zuid- Oost-Azië moeten ons doen twij felen aangaande de communis tische voornemens", aldus het communiqué. Er werd overeengekomen, dat „de vrije landen, terwijl zij alles in het werk moeten stellen om een vermindering van de huidige spanningen te bewerkstelligen, het zich niet kunnen veroorloven hun inspanning te verminderen, welke er op gericht is zich ver enigd te versterken om tegen agressie te kunnen optreden. Da den, in plaats van woorden, zou den een bewijs zijn van de com munistische voornemens". Robert Taft, leider der Ameri kaanse republikeinse senaats fractie, heeft te Washington ver klaard dat de eerste begroting der regering-Eisenhower een te kort. zou aanwijzen van negen duizend tot elf duizend millioen dollar, „tenzij wijzigingen worden aangebracht". Senator Taft verklaarde tegen over een verslaggever „zeer te leurgesteld" te zijn over het be drag der uitgaven, dat de Ameri kaanse regering zich voorstelt in het 1 Juli a.s. beginnende be lastingjaar te besteden. Hij zeide dat, in hoofdzaak als gevolg van uitgaven voor de Amerikaanse landsverdediging en de hulpverlening aan het bui tenland, het tekort mogelijk gro ter zal zijn dan de 9.900 millioen dollar, welke in Januari j.l. door ex-president Truman als vermoe delijk bedrag van het begrotings tekort werden voorspeld. Het tekort over het lopende be grotingsjaar wordt geschat op 6.500 tot- 8.500 millioen dollar. Senator Robert Taft verklaarde dat de Amerikaanse senaat „voor onbepaalde tijd" de behandeling van bepaalde Navo-verdragen welke betrekking hebben op be- stuursvraagstukken, zal uitstel len. Deze verdragen zouden oor spronkelijk in het begin van de komende week door de senaat zijn besproken. Taft verklaarde tegenover een verslaggever dat hij een nieuwe bestudering dezer overeenkomsten wenst. Eén dezer verdragen, welke door de republikeinse senator John Bricker werd beschreven als „één der slechtste, die ik ooit gezien heb", maakt het mogelijk dat leden van in Navo-landen ge legerde Amerikaanse strijdkrach ten voor niet-militaire, in hun gastlanden begane overtredin gen, door buitenlandse burgerge rechtshoven kunnen worden be recht. „Wij moeten eerbied voor het Beven hebben. De weg tot die eer bied ligt in het denken. In de verzwakking van het denken, die in onze eeuw optreedt, ligt de hoofdoorzaak van het verval der tegenwoordige wereld. Hierdoor heeft de mens het eerbied voor het leven verloren." Aldus ken schetste prof. dr. W. Banning tijdens .een conferentie, die Za terdag en Zondag in het „Eyk- manhuis" te Driebergen gehou den werd, de boodschap die dr. Albert Schweitzer heeft voor de tegenwoordige wereld. Prof. Banning was van oor deel, dat dr. Schweitzer bij zijn conclusie over het cultuurverval echter over het hoofd zag, dat de' massificatie en mechanisatie van deze eeuw iets demonisch bezit ten, waardoor het denken wordt belemmerd. „Ik ben leven, dat leven wil, te midden van leven, dat leven wil". Deze formulering beschouwde prof: dr. P. Westra als het cen trale punt in Schweitzers ver- houding tot mens en maatschap pij. De zin van het leven is, dat ik leef uit het principe van de eerbied voor het leven, meent Schweitzer. Dit wordt bereikt in geestelijk-zedelijke vervolma king. Goed is: Leven te behou den en te bevorderen, kwaad is: Leven te vernietigen of tegen te houden in zijn ontwikkeling. Wat wij aan goeds bewijzen is geen weldaad, maar een verzoening. „Zoals de golf altijd deel is van de zee, zo mag ik ook niet mijn leven voor mezelf leven", was het principe, dat Schweitzer er toe bracht zijn veelbelovende carrière in Europa af te breken en zijn arbeid in Lambarene te beginnen. Daarom moet bijvoor beeld een geleerde niet uitslui tend voor de wetenschap leven. Schweitzer kende zelf perioden, dat hij aan wetenschappelijke arbeid niet toekwam. Schweit zers eerbied voor 't leven strekt zich vooral ook uit tot het dier, al is hij geen voorstander van anti-vivisectie of vegetarisme. Ook op politiek terrein past Schweitzer zijn principia toe. Or ganisatie moet niet in over-orga- nisatie ontaarden, de individue moet tot zijn recht komen. Daar om moet decentralisatie worden toegepast, waar dat mogelijk is. Als de taak der kerk ziet Schweitzer het om de mensen te verenigen in een elementaire, denkende, etische godsdienstig heid. Prof. Westra waarschuwde aan het slot van zijn referaat na drukkelijk tegen een „Schweit- zercultus". Onder leiding van mr. J. J. R. Schmal werd over beide refera ten een uitvoerige discussie ge houden. De „Washington Post" meldt, dat het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft be sloten zijn plannen voor de ont wikkeling van atoomvliegtuigen en -vliegdekschepen op te schor ten. Het blad schrijft dat niet dui delijk is, waarop deze beslissing is gegrondvest. Het meldt dat reeds een bedrag van 10 tot 12 millioen dollar aan de bouw van atoomvliegtuigen en -vliegdek schepen is uitgegeven. Volgens het blad hebben be ambten van het ministerie van Landsverdediging in particulie re gesprekken verklaard, dat de opschorting in overeenstemming is met de algemene economische politiek der regering-Eisenhower en met de zienswijze dezer re gering, dat meer tijd moet wor den genomen voor de verwezen lijking der voor de Amerikaanse herbewapening gestelde doelen. Het blad meldt tenslotte nog, dat de mogelijkheid bestaat, dat de bouw van een door atoom kracht voortbewogen vliegdek- schip, welke men voornemens was in 1955 te beginnen, voor enkele jaren zal worden uitge steld, doch niet afgesteld. De voorzitter van de commis sie voor atoomenergie van het Amerikaanse congres, heeft het bericht, dat het ministerie van defensie besloten heeft zijn plannen voor de ontwikkeling van atoomvliegtuigen en atoom vliegdekschepen op te schorten, tegengesproken. De plannen zouden echter wel kunnen wor den beperkt. Zondag heeft in Zuid-Oost- Nebraska een tornado gewoed, die tweederde van het aantal gebouwen van de plaats Hebron heeft verwoest of beschadigd. De electrische leidingen raak ten defect en er hing een zware gaslucht boven de stad tenge volge van het vernielen van de gasbuizen. 18 Personen zijn zeer ernstig gewond en velen licht. De in Arnhem gehouden ver gadering van de werkcommissie, gevormd door de internationale normalisatiecommissie en de in ternationale verlichtingscommis sie heeft naar de K.N.A.C. bericht tot belangrijke resultaten geleid. Ten aanzien van de voorstellen van Amerikaanse zijde om de in 1949 te Zandvoort verrichte ver gelijkende proeven tussen ver schillende typen koplampen om te komen tot een algemeen aan vaard type, in Amerika te her halen, is practisch gesproken overeenstemming bereikt. Bijzon dere omstandigheden voorbehou den zullen deze proeven in het voorjaar van 1954 worden gehou den. De K.N.A.C. acht dit van groot belang, aangezien het alge meen gebruik van één type kop- licht de verkeersveiligheid in be langrijke mate zal verminderen. Harvard-vliegtuigen van de Britse luchtmacht hebben Zon dag de politiepost te Ihoeririo in Zuid-Nyeri, die 48 uur tevoren door leden van de Mau Mau was aangevallen, gebombardeerd en beschoten. Later bleek echter dat de Mau Mau-leden 't kamp vóór de aanval reeds hadden verlaten. In Nakoeroe, een plaats in de Rift vallei, werd de boerderij van een blanke overvallen. Een Somali-hoofdman werd ernstig gewond. Een lid van de Mara- goli-stam, die op de boerderij werkte, werd met zijn vrouw en kind gedood. Op het vliegveld van Mazatlan, een Mexicaanse stad aan de kust van de Stille Oceaan, heeft zich Zaterdag een hevige ontploffing voorgedaan, toen personeel van de Mexicaanse luchtvaartmaat schappij de bagage van de zojuist aangekomen reizigers uit Noga les, in de Amerikaanse staat Ari zona, naar de wachtkamer over bracht. Men neemt aan dat zich tussen de bagage een tijdbom bevond. Drie personen werden gedood en acht gewond. .De wachtkamer werd geheel verwoest. Indien hier sprake was van een tijdbom, zijn de passagiers aan een groot gevaar ontsnapt, aan gezien het vliegtuig, toevallig een kwartier te vroeg was geland. De drie personen, die tengevol ge van de ontploffing het leven verloren, waren de bedrijfsleider van het vliegveld en twee em- ployé's die het wagentje met ba gage voortduwden. De politie oppert de mogelijk heid, dat handelaars in verdoven de middelen de pakketbom te Cuidad aan boord van het vlieg tuig hebben gebracht, in de me ning dat zich politiemannen, die zich bezig houden met de strijd tegen de handel in narcatica, on der de elf passagiers bevonden. De federale autoriteiten in Mexico voeren n.l. een meedogen loze strijd tegen deze handel in het N.W. van het land. Twee Perzische brigadegene raals buiten dienst, Aftali en Ali- tai, zijn Maandag in hechtenis genomen in verband met het on derzoek naar de moord op de Perzische politiechef generaal Afsjartoes. HAZET. BEDDEN STAALWARENFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Twee hoge functionarissen van het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Akhter Hoesain, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken en diens plaatsvervanger zijn te New Delhi aangekomen Zij zul len aldaar besprekingen voeren, welke als inleiding tot een bij eenkomst der Indische en Paki staanse minister-presidenten zijn bedoeld. De 2 Pakistaanse gezagsdra gers zullen, als eerste stap teza men met hoge beambten van het Indische ministerie van Buitenlandse Zaken, een agen da opstellen voor Indisch-Pa- kistaanse besprekingen op hoog plan, welke men in de tweede helft van Mei zou willen voeren. Deze besprekingen zullen weer als inleiding dienen tot een bij eenkomst van de Indische min.- president Nehroe en zijn Paki staanse collega, Moh. Ali. Naar verluidt zal het punt „Kasjmir" niet op de agenda voor de eerste besprekingen worden opgenomen, doch wel vele andere vraagstukken. De verwachting bestaat, dat dit vraagstuk door Nehroe en Moh. Ali zelf op hun bijeenkomst zal worden behandeld. door W. KERREMANS. 12) (Nadruk verboden). De volgende avond zat meester Schippers nog eens in de tuin, maar hij zag wel, dat hij dat niet lang meer zou kunnen doen. De dagen werden korter, het zomer weer was voorbij en hij moest zo'n enkele mooie avond nóg gauw benutten. Hij stak zijn pijp op en liet zich in de stoel zakken met de courant uit die streek in dé hand. Veel aandacht gaf hij er niet aan. Er was weinig nieuws. Lusteloos sloeg hij na enige tijd het blad dicht en legde het op zijn tafeltje. Toen hij dat deed viel zijn oog strijkelings op twee vetgedrukte woorden: „Klerk ge vraagd". Een gedachte kwam bij hem op; hij greep de courant weer en las verder: „Aan de zuivelfabriek „De Coöperatie" te Reekamp wordt voor spoedige indiensttre ding gevraagd een jongen of een meisje voor lichte kantoorwerk zaamheden. Eigenhandig ge schreven brieven aan de directie van genoemde fabriek." Zou dat niet iets zijn voor Ma rien? Dat kon een eerste stap zijn. Hij zou een beetje kantoor routine krijgen, wat met mensen leren omgaan, zijn horizon wat uitbreiden en tegelijk wat leren en verdienen. Dat möest hij we ten. Maar Marien was pas twee dagen geleden bij hem geweest en zou minstens een week weg blijven. Naar hem toe gaan was niet onbedenkelijk, zowel voor Marien als voor hemzelf. De ouders zouden willen weten, wat de meester met Marien had te bespreken en dan zou Schippers een raar figuur maken tegenover hen. Hoe kon hij hem dit laten we ten? Een boodschap door een an der laten brengen kon evenmin; de vragen van Mariens ouders zouden dezelfde zijn. De Ree kamper-weg oplopen beloofde niets, want Marien zou binnen zitten te rekenen. Als Schippers wist, waar Marien overdag werk te, zou hij er heen kunnen gaan, maar h ijkon er in de verte niet naar gissen, waar de jongen zich zou bevinden. En toch zou 't goed zijn, als hij deze kans eens onder de ogen kreeg. Schippers zocht en vond een oplossing. Hij nam zijn fiets en reed naar de woning van Marien. Dicht daarbij draaide hij 't ven tiel van de achterbafid even los __i liet wat lucht ontsnappen. Met het rijwiel aan de hand liep hij 't erf van Venkel op, opende de achterdeur en riep: „Hallo"! Geert kwam te voorschijn en zei: „Meester Schippers. Wat heb ben we nou?" „Niks bijzonders Geert, alleen maar een slappe band. Heb je bij geval 'n fietspomp bij de hand?" Marien was, toen hij de naam hoorde, ook te voorschijn geko men en was verheugd iets voor zijn onderwijzer te kunnen doen. „Wacht maar meester, ik pomp je band wel effe op. Gaat U maar naar binnen." „Wel neen, dat is de moeite niet," zei Schippers en gaf tege lijk Marien een knipoog. „Even wat lucht en ik kan weer ver der." Maar Geert liet zich niet af schepen en ging mee naar de fiets van de meester kijken. Daarop had Schippers niet gere kend en hij bedacht hoe hij hem weg kon krijgen, al was 't maar even. Een glas water vragen? Neen, dan zou hij binnen worden genodigd. Hij vond iets beters: „Geert, nou moest jij eens gaan kijken, of je misschien ergens nog een stukje ventielslang kunt vinden, want ik ben bang, dat de fout daarin zit". Geert holde weg en Schippers zei vlug tot zijn protégé: „Er staat een advertentie in de krant, waarin 'n klerk gevraagd wordt op de zuivelfabriek. Zou je daar niet eens op schrijven?" Marien kon geen antwoord ge ven. Hij keek de meester ver stomd en vragend aan. Het was plotseling, zo volkomen ver rassend, dat hij geen antwoord kon geven. Schippers hoorde Geert terugkomen: „Zie dat je vanavond nog even aanloopt", fluisterde hij nog. „Hier heb ik nog een stukkie slang, meester", riep Geert, „maar 't is ook niet best meer." „Goed zo, dank je wel, draai 'm maar eens los, Marien." Het ventielslangetje bleek nog gaaf en de band werd opge pompt. „Kom je niet effen binnen," nodigde Geert weer, „dan kan je een bakkie thee drinken." „Neen, dank je wel, ik moet nog verder. Tot ziens jongens en bedankt voor je hulp!" „Vereis nie," mompelden bei den volgens voorgeschreven eti quette. (Wordt vervolgd). In de raadsvergadering van Vogelwaarde kwam een belang rijk punt aan de orde, namelijk de watervoorziening van het ge ïnundeerde gebied en de ver spreid liggende boerderijen. Ir. Dikötter, directeur van de N.V. Waterleiding maatschappij Z.- Vlaanderen was ter vergadering aanwezig om het plan nader toe te lichten. De heer Dikötter beschouwde dit plan als het ge ven van het sluitstuk op het ge bied van de watervoorziening in de gemeente Vogelwaarde en hij roemde de vooruitstrevendheid van de gemeente op dit gebied. Aanvankelijk was met een klein plan gestart, maar uit een sa- menspreking met betrokkenen is gebleken, dat de belangstel ling zeer groot is. Thans is practisch 't gehele gedeelte van Vogelwaarde, waar nog geen waterleiding aanwezig is, in het plan opgenomen; 60 boeren bedrijven en 80 arbeiderswonin gen zullen worden aangesloten. De lengte van het nieuw te leg gen buizennet, inclusief de aan sluiting van de bedrijven, be draagt ongeveer 30 km. De ta rieven voor de boerenbedrijven, die aansluiten, zullen hoger lig gen dan de thans geldende. Zij zullen variëren van 75 tot 270 per jaar. De arbeiderswo ningen vallen onder het nor male tarief. De heer De Booij zou graag weten, hoe het komt, dat zij, wier woning langs het bestaan de net is gelegen, maar die nog niet zijn aangesloten, voor die aansluiting moeten betalen. De heer Dikötter antwoordt op deze vraag, dat bij de aanleg van de waterleiding en gedu rende een bepaalde termijn daarna gratis wordt aangesloten indien de afstand van de wo ning tot de hoofdleiding niet meer dan 40 meter bedraagt. Die termijn is verlopen en zo doende moeten betrokkenen zelf de aansluiting betalen. De voorzitter denkt, dat van deze zijde geen tegenkanting be hoeft te worden gevreesd. Nadat nog verschillende vra gen zijn beantwoord, neemt de raad met algemene stemmen het besluit aan om de Waterlei dingmaatschappij gedurende 30 jaar een bijdrage te verlenen van f 4250 per jaar, verminderd met het bedrag van eventuele uitkeringen van landbouworga nisaties. De heer Serrarens zou graag iets verder gaan. Hij is' van me ming, dat de gedupeerde land bouwers een tegemoetkoming moet worden verleend in de jaarlijks te betalen watergelden. Hij stelt voor te besluiten aan de landbouwers, wier landerijen geheel of gedeeltelijk zijn over stroomd geweest, een reductie te verlenen van maximaal 25 procent van het te betalen wa- t.ergeld. Deze reductie zou al leen gegeven moeten worden, indien de opbrengst van het ge hele of gedeeltelijk overstroomd geweest zijnde bedrijf blijkens een rapport van een landbouw- commissie beneden 75 procent van de normale opbrengst blijft. De voorzitter schat, dat dit een extra uitgave zou worden van plm. 1000 per jaar. Na een langdurig debat besluit de raad overeenkomstig het voorstel van de heer Serrarens. De voorzitter dankt de heer Dikötter voor diens uiteenzet ting en voor de grote spoed, waarmee door de Waterleiding maatschappij dit plan is gepro jecteerd. De heer Dikötter geeft de toe zegging, dat met de uitvoering van het plan dezelfde spoed zal worden betracht. Nog in de loop van dit jaar is de gehele ge meente Vogelwaarde van water leiding voorzien. Na dit gewichtige agendapunt wordt de rest van de agenda in vlot tempo doorgewerkt. In verband met het bedanken voor het raadslidmaatschap van wethouder D. G. de Bakker is tot zijn opvolger benoemd de heer J. P. J. Mangnus. Nadat diens geloofsbrieven in orde zijn bevonden, wordt hij als raads lid toegelaten. Hierna wordt overgegaan tot benoeming van een wethouder. De voorzitter spreekt woorden van dank aan het adres van de scheidende wethouder D. G. de Bakker, die gedurende vele jaren de belan gen van de gemeente heeft ge diend. De raad benoemt hierna tot opvolger van de heer De Bakker de heer F. A. de Bakker met 10 stemmen en 1 stem blanco. Voor de betrekking van con troleur der werklozenzorg zijn twee solicitaties ingekomen, te weten van de heren P. de Schep per te Stoppeldijk en Th. van Waterschoot te Groenendijk. Op de heer De Schepper worden 10 stemmen uitgebracht en op de heer Van Waterschoot één, zo dat de heer De Schepper be noemd wordt verklaard. Van het R. K.-kerkbestuur te Boschkapelle is een verzoek in gekomen om een bijdrage van f 1000 in de aanschaffingskos- ten van een nieuw torenuur werk. B. W. stellen voor deze bijdrage te verlenen, met welk voorstel de raad zich kan ver enigen. Bij de nu volgende behande ling van een begrotingswijzi ging 1953, deelt de voorzitter mede, dat de post aanschaffing van brandblusmiddelen met 2500 dient verhoogd te worden in verband met aanschaffing van materieel voor de motor en hulpploegen. Tevens zal een sirene worden aangekocht voor de alarmering van de brand weerlieden. De motorploeg krijgt kleding, helmen en laarzen, terwijl voor de hulpploegen laarzen en helmen worden aan geschaft. De raad kan zich met deze wijziging verenigen, doch in plaats van aanschaffing van laarzen voor de hulpploegen zal aan de leden daarvan een ver- gebruik van eigen laarzen bij goeding worden toegekend voor brand en oefening van 1. Hierna sluiting.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2