Rede van Churchill in het Lagerhuis De reis van Foster Dulles Oorlogszuchtige rede van Naguib ïflNKSTEREN De bestandsbesprekingen Berichten over Churchill 111,4 Millioen in het Rampenfonds Mooie gift voor de getroffenen van de watersnood Erwin D. Canham op Soestdijk De werkzaamheden op Schouwen en Duiveland De B. B. is de 120.000 gepasseerd WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Stemmenkoperij bij Japanse verkiezingen Argentinië Nog geen overeenstemming over ambtenarensalarissen Hoeveel radioluisteraars telt Nederland? Arrestaties m Israël DINSDAG 12 MEI 1953. 8e Jaargang No. 2340. 27.000 Dollar voor Rampenfofids Vragen aan de Minister KOREA NOG TWEE PASSAGIERS VAN „DUKE OF YORK" VERMIST. De nieuwe Russische ambassadeur ie Londen Overstromingen in Brazilië 'Jl DÈ TRACTATIE VOOR Prins Bernhard op de proefvaart met «De Zeven Provinciën» IPrankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5.20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, lerneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pe advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Blitse eerste minister, sir Winston Churchill, heeft Maan dag in het Lagerhuis aangedron gen op besprekingen op het hoog ste niveau tussen de grote mo gendheden. Hij waarschuwde er voor dat de spanning tussen Oost en West niet kan worden vermin- derd door een enkele diplomatie ke zet. De regeling van een paar be langrijke problemen, zoals de wa penstilstand in Korea en de be ëindiging van de militaire bezet ting van Oostenrijk, zou mis schien de weg bereiden voor ver betering van de betrekkingen in de komende paar jaar. Dit zou op zichzelf nieuwe vooruitzichten kunnen openen voor de veiligheid en de welvaart van alle volken, aldus Churchill. De conferentie, die zonder lang verwijl dient te worden gehouden, zou op zijn minst een nauwer contact vestigen. Op zijn best zou de mensheid misschien een gene ratie lang vrede hebben, aldus Churchill. Op de conferentie dienen zo weinig mogelijk landen door zo weinig mogelijk personen verte genwoordigd te wórden. De besprekingen dienen boven dien in sterke mate informeel te zijn en in nog sterkere mate be sloten. De Westelijke mogendhe den dienen hun defensie-inspan ning tot de uiterste grens van hun vermogen voort te zetten. „Eenheid, waakzaamheid en trouw zijn de enige fundamenten waarop de hoop kan leven", aldus eerste minister Churchill. Churchill waarschuwde Egyp te ervoor dat het Britse leger in de Suezkanaalzone zich zou ver dedigen tegen aanvallen van „sa boteurs en Egyptische militai ren Churchill sprak de hoop uit dat de onderhandelingen met Egypte zullen worden hervat. Wat Korea aangaat, drong de eerste minister aan op „geduldige en welwillende" overweging van de communistische voorstellen betreffende het probleem van de krijgsgevangenen. Churchill verzekerde, dat hoe wel Groot-Brittannië er sterk naar verlangde tot een vreedza me schikking met de Sowjet-Unie te komen, het besloten is „op geen enkele wijze tekort te schie ten in onze verplichtingen waar toe wij ons jegens West-Duits- land hebben verbonden". Groot-Brittannië zal buiten de Europese federale verbanden blij ven, maar het hoopt dat een Europese verdedigingsgemeen schap binnenkort werkelijkheid zal worden. Door de plotselinge opmars van de Vietminh naar Thailand moet men niet tot de gevolgtrek king komen dat het een door de Sowjet-Unie beraamde stap is die strijdig is met de nieuwe houding van de Sowjet-regering. Frank rijk diende, volgens Churchill, zelf doelmatiger maatregelen te nemen. Sir Winston Churchill heeft medegedeeld, dat minister Eden enkele maanden afwezig zal zijn. Eden is thans herstellende van een operatie aan de galblaas. Churchills rede over de bui- Volgens de Amerikaanse jour nalist Drew Pearson doen be richten de ronde, volgens welke sir Winston Churchill zich spoe dig terug zal trekken. Pearson haalt in zijn artikel „Rapporten van de Amerikaanse ambassade te Londen" aan. Churchill zou niet opgevolgd worden door Eden doch door de minister van Financiën, Ri chard A. Butler. tenlandse politiek is de inleiding van een debat over dit onder werp, dat twee dagen zal duren. Het debat is twee keer uitge steld. Tot dusver heeft de socia listische oppositie geen motie over het buitenlandse beleid in gediend. Daarom zal het debat waarschijnlijk zonder stemming worden besloten. Churchill verklaarde, dat hij voornemens is de taak van Eden te blijven vervullen, hierbij ter zijde gestaan door de minister van staat Selwyn Lloyd en twee onder-secretarissen. „Slechts als ik de last te zwaar voor mij zal vinden, zal ik om hulp vragen", aldus Churchill. Het Nationaal Rampenfonds had tot gisteravond een bedrag geïn casseerd van 111.400.000. Sinds de laatste opgave is er weer twee ton bijgekomen. Het centraal comité van het Zwitserse Roode Kruis heeft be sloten de gelden beschikbaar te stellen die nodig zijn om 1000 gezinnen in het Nederlandse rampgebied van nieuwe kleding te voorzien. Maandagmorgen heeft de heer Erwin D. Canham, hoofdredac teur van de „Christian Sciënce Monitor" te Boston, op het pa leis Soestdijk aan H. M. de Ko ningin een cheque van 27.000 dollar aangeboden voor het Na tionaal Rampenfonds. Dit is de tweede maal, dat het Rampenfonds zulk 'n gift heeft ontvangen uit een fonds dat de „Christian Sciënc Board of di rectors of the Motherchurch" in Boston, heeft gesticht om Christian Sciëntists in staat te stellen op tastbare wijze blijk te geven van hun verlangen dege nen, die door de stormramp zijn getroffen, te helpen. Tevens heeft de heer Canham aan Hare Majesteit zijn dank betuigd voor de hem verleden jaar verleende onderscheiding van commandeur in de orde van Oranje Nassau. HET HOGE COMMISSARIAAT VOOR VLUCHTELINGEN. Een functionaris van de Raad van Europa heeft Maandag het bericht tegengesproken, dat Prins Bernhard deze week zou worden aangezocht voor de functie van hoge commissaris voor vluchte lingen van de Raad. Het gaat nog steeds crescendo met de B. B. In het gehele land geven dagelijks belangrijke aan tallen vrijwilligers zich op. Volgens de gegevens, die Maandag bij het bureau van de stichting bevordering bescher ming bevolking waren binnen gekomen, hebben zich tot nu toe 120.217 personen bereid ver klaard aan de B. B. mee te doen. Op vragen van het Tweede-Ka merlid Gortzak (CPN) betreffen de de herstelwerkzaamheden op Schouwen en Duiveland, heeft de minister van Verkeer en Water staat schriftelijk het volgende geantwoord: Onmiddellijk na de ramp was er bij de herstelwerkzaamheden van de Schouwse dijk een tekort aan arbeidskrachten en aan ma terialen en materieel. Dit is thans De bijeenkomst der delegaties te Panmoendjon heeft Maandag 53 minuten geduurd. De bespre kingen zijn op verzoek van de Verbondenen verdaagd tot he denochtend. Generaal Harrison, leider der V. N.-delegatie, vroeg de com munisten Maandagochtend wat volgens hen gedaan zou moeten worden, indien op de door de communisten voorgestelde poli tieke conferentie geen overeen stemming zou worden bereikt over de niet-gerepatrieerde ge vangenen. Generaal Nam II, leider der communistische delegatie, heeft Zondag een uur lang vragen medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Noordelijke wind. Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreide buitjes. Zwak ke tot matige wind uit noordelij ke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. WOENSDAG 13 MEI. v.m. n.m. Breskens 1-23 1.51 Terneuzen 1.58 2.26 Hansweert 2.38 3.06 Walsoorden 2.48 3.16 ZON MAAN Mei 20.08 12 4.51 20.22 3.52 13 4.50 20.24 4.19 21.32 14 4.48 20.25 4.56 22.45 15 4.47 20.27 5.45 23.43 16 4.45 20.28 6.48 van de geallieerde onderhande laars over het communistische plan van 8 punten beantwoord. Na afloop der bijeenkomst bleek er echter nog een aantal ge schilpunten te bestaan. Generaal Nam II verklaarde dat de communisten geloven, dat alle krijgsgevangenen zullen instemmen met repatriëring, als eenmaal „uitleg" zal zijn gege ven door vertegenwoordigers van hun eigen land. Hij hield voorts vast aan het voorstel, dat gevangenen, die niet zouden willen repatriëren, gevangen moeten blijven tot over hun lot zou zijn beslist door de politieke conferentie. DE STRIJD. Superforten hebben Zondag nacht 390 ton bommen gewor pen op een bevoorradingscen trum te Jangsi ten Zuidoosten van Sinoeidjoe. Zondagnacht zijn de commu nisten er in geslaagd twee pos ten van de Ver. Naties nabij Panmoendjon te bezetten. Hun aanvallen werden voorafgegaan door hevig artillerievuur. Later werden zij echter uit een der pesten weer verdreven. Vliegtuigen van het Britse vliegdekschip Glory hebben Zondag communistische stellin gen aan de Oostkust aangeval len en twee bruggen, alsmede 4 gebouwen, verwoest. Amerikaanse Thunderjets voerden Zondag bij daglicht een aanval uit op het Noordkore- aanse waterkrachtstation van de Soeisodam aan de Zuidelijke oever van de Jaloe, de grensri vier met Mandsjoerije. Er heerste, blijkens een mede deling van een geallieerde offi cier, in de nacht van Zondag op Maandag „betrekkelijk uitge breide" activiteit door patrouil les. opgeheven. Het bedoelde tekort was een gevolg van het feit, dat een zeer belangrijke oppervlakte op het eiland geïnundeerd is, waardoor ook het grootste deel van de bevolking was geëvacu eerd. Mede daardoor leverde ook het onmiddellijk aantrekken van arbeidskrachten van elders be zwaren, omdat het voorlopig on mogelijk was in de huisvesting van dit personeel te voorzien. Door de bouw van kampen wordt hieraan tegemoet gekomen. De aanvoer van de benodigde mate rialen is voorts behoorlijk op gang en voldoende verzekerd. Uit praktische overwegingen moet bij het in dienst nemen van arbei ders in hoofdzaak van zich in ploegverband aanbiedende ar beidskrachten gebruik worden gemaakt. Daardoor en door het hierboven vermeldë kan het voor komen, dat werkzoekenden wor den teleurgesteld. Alles wat mo gelijk is wordt gedaan om tot een snel herstel van de dijken te ge raken. Nog twee passagiers, vermoe delijk een Oostenrijker en een Amerikaan, van de „Duke of York", die vorige week in het Ka naal in botsing kwam met een Amerikaans schip, worden ver mist. De nieuwe Russische ambassa deur aan het hof van St. James, Jacob Malik, is Maandag per boottrein uit Parijs te Londen aangekomen. Hij volgt Andrei Gromyko op, die onder-minister van Buitenlandse Zaken der Sowjet-Unie is geworden. Malik zal zijn land bij de kro ning van koningin Elizabeth ver tegenwoordigen. Vele journalisten, fotografen en filmoperateurs, benevens een half dozijn radioverslaggevers, bevon den zich aan het station. Zij hoopten, dat Malik een verkla ring zou willen afleggen, doch zij werden hierin teleurgesteld, daar de ambassadeur direct na aan komst in een auto wegreed. Ter begroeting van Malik wa ren de plaatsvervangend deken van het diplomatieke corps te Londen, Marcus Tsjeke, en ruim 200 leden van het personeel der ambassades te Londen van de communistische staten aanwezig. De politie heeft Zondag twee Japanse volksvertegenwoordigers gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd te hebben getracht bij de in April gehouden alge mene verkiezingen stemmen van kiezers te kopen. De candidaat, te wiens bate dit geschied zou zijn, is niet gekozen. Na de verkiezingen zijn bijna tienduizend personen op beschul diging van stemmenzwendel ge arresteerd. Er zijn nog geen ge rechtelijke uitspraken gedaan. In het gebied van Oidos in Bra zilië is het water van de Amazone zó hoog gestegen, dat men in kano's boven de daken van de huizen vaart. De rivier is nog ho ger gestegen dan in 1922, toen 'n record-hoogte werd bereikt. Het gebied tussen Manaos, hoofdstad van de staat Amazonas en de zee (een afstand van 1.500 km) is gedeeltelijk door het over stromingswater verwoest en men schat, dat 70 van de oogst in een groot gebied is vernield. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, is Maandag, vergezeld door de directeur van het bu reau voor de Amerikaanse hulp verlening aan het buitenland, Harold Stassen, per vliegtuig te Cairo aangekomen. Foster Dulles en Stassen bren gen, als gemeld, een bezoek aan de staten van het Midden-Oos ten. De Amerikaanse minister en diens gezelschap werden op het vliegveld ontvangen door zijn Egyptische collega, Mahmoed Fawzy, de Amerikaanse ambas sadeur te Cairo, Jefferson Cafe- ry en de Egyptische ambassa deur bij het Witte Huis, Ahmend Hoessein. Bij zijn aankomst verklaarde Foster Dulles o.m.: „Wellicht zal mijn bezoek er toe bijdragen enkele misverstanden uit de weg te ruimen. Ik verwacht met de Egyptische minister-president te zullen spreken en van hem enige inlichtingen te ontvangen over vraagstukken, welke voor Egypte en de Verenigde Staten van be lang zijn". „Stassen en ik zijn hier om te leren", vervolgde hij. „Dit dient niet slechts academisch te worden opgevat. Wij hopen hetgeen wij leren ten goede te kunnen aan wenden en wij hopen ook een methode te vinden om tot grotere Amerikaans- Egyptische samen werking te komen. Dit is niet slechts een gebiedende noodzaak voor ons landen; het is een onaf wendbare eis om in de gehele vrije wereld vrede en veiligheid te verzekeren". Foster Dulles verklaarde dat de regering-Eisenhower gene raal Naguib beschouwt als „één van de vooraanstaande leiders der vrije staten in de naoorlogse periode". „Wij bewonderen de moedige manier waarop hij de vele vraag stukken, waar Egypte zich tegen over ziet gesteld, heeft aangevat. Wij waarderen vooral de wer kelijkheidszin, waarmede hij zijn programma voor hervormingen uitvoert. Egyptisch perscommentaar. Mr Mahmoed Aboel Fath, eige naar van twee Egyptische dag bladen, de „Al Misri" en „Le Pro- grès Egyptien", publiceerde hier in vóór de aankomst van Foster Dulles en Stassen te Cairo een open brief aan de Amerikaanse minister, waaraan het volgende is ontleend: „Indien één van uw eigen poli tici of een staatsman van ons land of van één der andere Ara bische staten u zou vertellen, dat de Amerikanen graag mag, ge loof hem dan niet. De Arabische volken haten de Amerikanen en zij stellen geen vertrouwen in hen. De felheid van deze haat en de diepte van hun wantrouwen je gens de Verenigde Staten zijn in- Het Amerikaanse persbureau „United Press" heeft bekend ge maakt dat zijn bureau te Buenos Aires van de Argentijnse rege ring de mededeling heeft ont vangen, dat de dienst van het bureau aan bladen in het binnen land van Argentinië op 16 Mei zal worden gestaakt. Het nieuws van „United Press" wordt door middel van radiofaciliteiten van de regering aan 16 bladen ver strekt. Volgens twee Argentijnse Pe- ronistische bladen heeft de poli tie een complot tegen het leven van president Peron verijdeld. De aanslag zou gepleegd wor den bij het bezoek dat de presi dent aan Mar del Plata zal bren gen. Twintig personen zouden gearresteerd zijn. De politie had bij hét speuren naar personen, die verantwoor delijk zijn voor de bomontploffin gen van de laatste tijd, een reus achtige geheime bergplaats aan getroffen van geweren en muni tie die in de buurt van Mar del Plata werd ingericht. In Buenos Aires zijn volgens genoemde bla den wapens in beslag genomen. gegeven door bittere teleurstel ling, gewekt door de Amerikaan se houding t.a.v. beginselen, wel ke door de Verenigde Staten zelf in beide wereldoorlogen werden gepropageerd. De Arabieren hebben bittere teleurstelling ondervonden, toen de Egyptische, Palestijnse en an dere, het welzijn der Arabische volken rakende vraagstukken, door de Verenigde werden be handeld. De regering-Truman heeft geen enkele gelegenheid voorbij laten gaan om de Arabische zaak te schaden of de Arabieren te ver nederen. Zij vond het z.g. „punt vier"- programma uit, denkende de Ara bieren met enkele armzalige mil- lioenen dollars te kunnen kopen. Het zou van groter ernst hebben getuigd en nuttiger zijn geweest, indien de Verenigde Staten het aanzijn hadden gegeven aan een „moreel punt vier"-programma, dat er toe zou hebben bijgedragen tot slavernij gebrachte of voor de belangen van anderen opgeoffer de volken te helpen hun onafhan kelijkheid te herwinnen en her stel te verkrijgen van hun rech ten". Mr Fath maakt dan melding van „de Amerikaanse politiek om te trachten het communisti sche gevaar te bezweren door er naar te streven Egypte en andere Arabische landen in een militair bondgenootschap te slepen en hen er toe aan te zetten vrede te sluiten met Israel". Hij maakt vervolgens gewag van in de Arabische staten geno men maatregelen om het commu nisme tegen te gaan; communis ten te arresteren en de levenstan daard te verhogen en besluit daarna met: „In Israel kunt u 'n communistische partij aantref fen, waarvan het bestaan offi cieel door de Israëlische regering is erkend. Denkt u niet, mijnheer de minister, dat Israel in een verdedigingsstelsel voor het Mid den-Oosten de rol zal spelen van communistische vijfde colonne?". DULLES BEZOCHT NAGUIB. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft premier Naguib van Egypte een vriendschapsbood- schap van president Eisenhower overhandigd. Hij bood hem te vens een revolver aan met de handtekening van de president er op. Dulles en Naguib hadden een onderhoud van meer dan twee uur. Tevoren had de Amerikaan se minister een bezoek gebracht aan de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mahmoed Fawzi. Dulles gaf Maandagavond na zijn onderhoud met Naguib een verklaring uit, waarin hij zegt, dat de V.S. een „terugtrekking in phasen" van de Britse troepen in de Suez-kanaalzone voorstaan. Deze terugtrekking zou zodanig moeten worden uitgevoerd, dat de basis in goede orde zou blij ven en „onmiddellijk ten behoeve van de vrije wereld zou kunnen worden gebruikt ingeval van vij andelijkheden". Het geschil over de Britse basis zou in overeenstemming met Egypte's volledige souvereiniteit moeten worden opgelost. Premier Naguib verklaarde na het onderhoud, dat Dulles niet had voorgesteld, dat de V.S. par tij zouden worden in de onder handelingen tussen Egypte en Engeland, welke thans zijn opge schort. Egypte zou trouwens een dergelijk aanbod niet aanvaar den. Hij voegde hieraan toe: „Tenzij wij volledige onafhanke lijkheid verkrijgen, zal ik mijn hand niet in die van een ander leggen". Generaal Naguib heeft Zondag te Cairo verklaard: „Wij naderen een grote strijd en iedere Egyp tenaar moet bereid zijn het hoog ste offer te brengen. Wij hebben onze handen van de Brits Egyptische onderhandelingen over het Suezkanaal afgetrok ken. Vrijheid is niet een geschenk op papier. De Britten gaven ons in 1922 en 1936 een onafhanke lijkheid op papier. Wij wensen geen derde vrijheid van deze soort. De werkelijke prijs voor de vrijheid is warm vloeiend bloed". De premier sprak ter gelegen heid van de overbrenging van de stoffelijke resten van Egypte's „onbekende soldaat", gesneuveld in de Palestijnse oorlog in 1948, naar de hoofdstad. De kist, ge plaatst op een affuit, werd door de koninklijke poort, die vroeger slechts door koning Faroek mocht worden gebruikt, de stad binnengebracht. De onbekende soldaat zal voor lopig op het Chafir-kerkhof wor den begraven waar de Egyptische gesneuvelden uit de Palestijnse oorlog rusten. Later zullen de stoffelijke resten worden overge- IN LUXE DOZEN VAM 5Q STUIO Prins Bernhard heeft gisteren bij de Schotse kust de proeftocht van de kruiser „De Zeven Pro vinciën meegemaakt. De Prins is daartoe per vliegtuig naar Schot land gereisd. Naar wij vernemen zou tussen de regering en de organisaties van overheidspersoneel nog steeds geen overeenstemming zijn bereikt inzake de salarisver hoging voor de z.g. middengroe pen, ten aanzien waarvan van de zijde der regering voorstellen zijn ingediend. De organisaties zouden de re delijkheid erkennen van een sa lariscorrectie voor de middel bare en hogere ambtenaren, die in salarisverhogingen in 1945 belangrijk zijn achtergebleven bij de anderen doch zij zouden tevens van oordeel zijn, dat nu verbete ringen mogelijk zijn, ook andere oneffenheden behoren te worden weggenomen. In het bij zonder heeft dit betrekking op de beloning der vaklieden. bracht naar een indrukwekkende tombe op het „bevrijdingsplein" in Caïro. In zijn rede noemde Naguib Engeland „de vijand". De pre mier, die in de Palestijnse oorlog driemaal werd gewond, zeide dat Egypte deze strijd onvoorbereid was begonnen. „Thans is het Egyptische volk echter gereed zijn heilige rechten te verdedi gen". Hij voegde hieraan toe: „Wij moeten ons geduld en onze moed niet verliezen, omdat de overwin ning is vertraagd. Wij moeten ons voorbereiden op de grote strijd, die voor ons ligt". Te Londen merkt men naar aanleiding van de rede van Na guib op, dat hieruit voor 't eerst blijkt, dat Egypte de onderhan delingen met Engeland als vast gelopen beschouwt niettegen staande het schrijven van de Britse regering, dat twee dagen na het afbreken der besprekin gen aan de Egyptische premier werd overhandigd. Het feit, dat Naguib te kennen gaf dat Egypte wellicht zijn toe vlucht tot geweld zal nemen, wordt te Londen zeer betreurd. Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Mei 1.776.965 tegen 1.766.369 op 1 April 1953. Op 1 April 1953 waren er 483.866 aan geslotenen op het radiodistribu tienet tegen 485.778 op 1 Maart 1953. Deze daling is het gevolg van 2885 afsluitingen in hef rampgebied. De Israëlische politie heea 75*4 Arieh Breitstein, hoofdredactEEr van het communistische Mad „Kolhaam", gearresteerd. Breit stein wordt van opruiing be schuldigd. De Israëlische commu nistische partij is in Israël een campagne begonnen tegen Dul les, die Woensdag in het land wordt verwacht. Er zijn vlug schriften gevonden met de ge zegden: „Dulles, ga weg", en „Dulles, hou je handen thuis". Breitstein is onder borgtochi vrijgelaten. Een aantal jongelieden, die er van verdacht worden de pamflet ten verspreid te hebben, is even eens gearresteerd.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1