Het Koninklijk Noorwegen Arie Biever terug in Nederland Puistjes? Botsing te A dam Paar in Op de Nederlandse legatie Onderscheidingen Noren voor Von Manstein vrijgelaten Bezoek aan instituut voor atoom-energie Talrijke onderscheidingen Vertaalde krant bracht geld op voor het Rampenfonds HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DENEMARKEN Dranksmokkel in Noorwegen Moederdagtaart voor Koningin Juliana WEERSVERWACHTING HOOGWATER Gelderse landbouwers helpen collega's Zes gewonden ZON-en MAANSTANDEN De bijdragen uit Frankrijk voor watersnoodslachtoffers Automatische hoogwater melding met alarmsyseem Het Rampenfonds 2 jaar Bracht ruim in krijgsgevangenschap door .Deutsland über alles' De stakingen in Frankrijk lYankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Eedactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 8 MEI 1953. 8e Jaargang No. 2337. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. lerneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum m advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertencies: 5 rebels 75 ivoti tedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, ol Aurea Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 -ur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het hoogtepunt van het konink lijk bezoek aan Noorwegen vorm de Donderdagmorgen het bezoek aan het Noors-Nederlandse -in stituut voor atoomenergie te Kjeller ten N. van Oslo. Om half elf reed men in auto's van het paleis naar Kjeller, waar de be zoekers rond 11 uur arriveerden. Er werd in Noorwegen en door de Noorse en Nederlandse weten schapsmensen van het instituut grote betekenis gehecht aan dit bezoek, nu Koningin en Prins voor het eerst het prachtige re sultaat van de samenwerking van twee kleine landen konden zien. Zij werden in het instituut ont vangen door de Noorse directeur Gunnar Randers en de Neder landse prof. dr J. M. W. Milatz. Alvorens de inrichting en de laboratoria te bezoeken, luister den de gasten naar een uiteenzet ting van het onderzoek, dat is en wordt verricht en dat noch door Noorwegen, noch door Nederland alleen zou kunnen worden ge daan. Het bezichtigen van de kern reactor was het hoogtepunt van dit bezoek. De koninklijke gasten zagen de reactor in werking. Er werden enkele kleine zilveren Vi- aangeboden. Daarbij werd de ver zekering gegeven, dat de radio activiteit door het korte proces nog te gering was, dan dat zij van enige schade zou kunnen zijn. Na een paar maanden zal de radio-activiteit geheel zijn ver dwenen. Het instituut voor atoomener gie is in het berglandschap te Kjeller, op korte afstand van Os lo gelegen. Langs de toegangs weg stond een haag van -belang stellenden en vele kinderen met Noorse vlaggetjes opgesteld, die een hoera lieten opgaan, toen ae Koningin, Kroonprins Olav en Prins Bernhard met klein gevolg arriveerden. Koningin Juliana was in de eerste auto gezeten temidden van de beide prinsen. Zij was gekleed in een grijs toilet met een geruite stola in grijze en rose kleur. Zij droeg een hoed van stro in rose kleur, met een kleine blauwe voi le en handschoenen in rose kleur. Prins Bernhard en Prins Olav waren in het grijs gekleed. Het gezelschap kreeg eersti even college. Het leek op een klein les lokaal, waar een maquette van de kernreactor stond opgesteld. Daar heeft de directeur van het kort over uranium van de tweede soort uit het eigen land zal be schikken. Daarna maakte het gezelschap een wandeling naar het gebouw, waar de kernreactor staat. De vorstelijke gasten lieten zich in lichten door de in witte jassen gestoken Noorse en Nederlandse wetenschappelijke werkers en lieten zich vertellen, dat er een millioen neutronen per vierkante centimeter per seconde worden verkregen. De grootste aandacht ging natuurlijk uit naar de kern reactor zelf. Het was daar, dat de Koningin een klein zilveren Viking-scheepje van enkele cen timeters in doorsnee werd aange boden. „Mag ik het al binnen een half uur aanraken?" vroeg de Koningin. Het bleek, dat zij het reeds direct mocht doen, want 't was slechts een half uur in de kernreactor geweest en de radio activiteit was nog maar gering. Na een bezoek van een uur ver trok men weer naar het paleis om zich te verfrissen. Een half uur later vertrok het gezelschap naar „Dronningenwaar om half twee de lunch door Koningin Juliana aan een gezelschap van ruim 50 personen werd aangebo den. Tot gisteren was in het nationa le rampenfonds een bedrag van 110,9 millioen gulden bijeenge bracht. Dit is ten opzichte van Woensdag weer een vooruitgang van twee ton. Een Nederlandse krant met foto's uit de rampgebieden, die in de Duitse taal was overge bracht, heeft in Duitsland een bedrag van 16.500 marken op gebracht ten bate van het Ram penfonds. Het initiatief voor deze uitga ve werd genomen door de Kol- ping-stichting in Nijmegen, die de vertaalde krant naar een aantal Westduitse R. K. Kol pingverenigingen verzond. De kranten werden met groot sue ces verkocht. Bovendien heeft de Kolping- stichting te Nijmegen vele goe deren voor de slachtoffers ont vangen. De giften gingen ver gezeld van wensen, dat dit hulp betoon zou mogen bijdragen tot versterking van de broederschap tussen de Westerse volkeren. king-scheepjes in de reactor ge-instituut de gasten het een en an- plaatst, die door de straling ra- der verteld. Dit vereerde bezoek dio-actief werden. Aan de Konin gin en aan de Prins werd een be straald zilveren Viking-scheepje De vele duizenden bloemen, die gebruikt zullen worden voor het officiële bezoek dat Konin gin Juliana en Prins Bernhard van 19 tot 22 Mei aan Denemar- keii zullen brengen, zullen alle uit Nederland komen, aldus heeft de Nederlandse gezant in Denemarken, de heer G. P. Lu- den, verklaard. De bloemen zul len kort vóór het bezoek per vliegtuig arriveren. Koningin Juliana zal zelf bloemen mee brengen voor de patiënten van een instituut voor de behande ling van gevallen van kinder verlamming. De heer Luden zeide verder, dat de Koningin zich niet uit sluitend naar Denemarken be geeft om uitdrukking te geven aan de dankbaarheid voor de hulp, die de Denen hebben ge boden in verband met de wa tersnood. Ware dit wel het geval dan zou zulks betekenen, dat de Koningin alle landen zou moe ten bezoeken, die Nederland hulp hebben geboden, aldus de heer Luden. Donderdag 21 Mei zal het ko ninklijk paar een bezoek bren gen aan de universiteit van Ko penhagen, waar Hare Majesteit een rede zal uitspreken voor de Deense studenten, over welk onderwerp is nog niet bekend. In het koninklijk gevolg zal zich o.m. minister Beyen bevin den. „Ja, dat is hij!", riep gisteravond de 30-jarige mevr. Agnes Biever, en ze holde naar de trap voor het vliegtuig, dat zojuist uit het Verre Oosten op Schiphol was ge- land. Een seconde later hield Arie Biever, de enige Nederlandse vrijwilliger van het Korea-deta- chement, die in gevangenschap is geraakt, zijn vrouw bijna een minuut lang in zijn armen. Ver volgens kregen de kleine Biever- tjes Annetje en Beppie, resp. 4 en 3 jaar oud, een knuffelbeurt en daarna was het de vader van Arie, die zijn teruggekeerde zoon omhelsde. Pas toen kreeg de lui tenant-kolonel Eekhout, oud-com mandant van het Nederlands de tachement, gelegenheid zijn vroe- gere soldaat de hand te drukken en hem te feliciteren met zijn behouden terugkomst in het va derland. Overgelukkig wandelde de fa milie Biever, voor het eerst se dert 2% jaar verenigd, naar de aankomsthal, waar de terugge keerde vrijwilliger geïnterviewd werd door radio en pers. Hij sprak gebroken Nederlands is geen sightseeing, zo zei hij, maar een inspectietocht van de hoogst geplaatste inspecteurs van een bedrijf, een Noors-Ne derlands bedrijf, „want het is hier ook een stukje Nederland". Het is de eerste maal, dat twee naties gezamenlijk een kernreac tor hebben gebouwd. Hij noemde dit nog maar een begin. Het plan bestaat in de toekomst meerdere reactors te bouwen. Hij geloofde, dat men erin zal slagen de atoomenergie te ontwikkelen voor het gebruik bij de voortbe weging van schepen, voor ver warmingsdoeleinden en voor het opwekken van electrische kracht. Er worden reeds isotopen door het instituut aan Noorwegen en andere landen geleverd ook aan Nederland, met name aan Phi lips, zo vertelde hij de vorstelijke gasten. Het instituut wil allereerst de regeringen wetenschappelijke en technische adviezen geven. In de tweede plaats levert het instituut isotopen en tenslotte is er de zui ver wetenschappelijke kant, die hem het liefste is. „Maar wij zijn blij deze met de andere dingen te kunnen combineren". Hij zei, dat het voor de Noren een grote dag was, toen de Nederlanders kwa men, die van grote waarde zijn en zonder wie men hier nauwe lijks zou kunnen werken. Aan de hand van de maquette vertelde de directeur vervolgens een en ander over de kernreac tor, daarbij ook 'n stuk uranium tonend uit Noorwegen. Het ura nium is er niet van de beste soort, maar hij zei er zeker van te zijn, dat Noorwegen binnen- Tegenover het prettig uitziende en in lichte kleuren gehouden gebouw van de Ned. legatie in de Oscars Gate wachtten honder den de komst van de Koningin af. Het was de gehele dag zonnig, zeifs stralend, maar op dat mo ment, toen allen buiten moesten wachten, begonnen de regendrup pels te vallen. Gelukkig slechts voor enkele minuten. Onder luide toejuichingen arriveerde de Ko ningin en even later ging een stroom van Nederlanders in Noorwegen met hun familieleden van Noorse afkomst de legatie binnen. De gastheer, onze gezant en mevr. Van Karnebeek, hadden alles op prettige wijze geregeld. Een voor een werden de bezoe kers aan de Koningin en de Prins voorgesteld door onze gezant. Ook hier was Koningin Juliana de moeder, maar thans de moeder des vaderlands. „Nou, u hebt de eerste prijs zei de Koningin tot een Neder landse, die juist had verteld, dat zij al 43 jaar in Noorwegen woont. „Hij is er al 35 jaar", zo luidde het antwoord, waarbij de Nederlandse wees op een landge noot met oranje getooid die er al 35 jaar bleek te wonen. Het gebouw der legatie was in enkele ogenblikken overbevolkt. Men moest na de begroeting der Koningin weer naar buiten, om later weer te keren, wilde men een ieder een kans geven onze vorstin en prins de hand te druk ken. Na de begroeting verbleef de Koningin nog geruime tijd temid den van haar landgenoten. Zij onderhield zich als in een familie kring en onze gezant had moeite na afloop voor onze vorstin een weg te hanen. Er werden tal van geschenken aan de Koningin aangeboden, ook door een aantal kinderen. Na het uitpakken moest één der leden van het gevolg de Koningin nog opmerkzaam maken op het feit, dat een der rood-wit-blauwe lin ten van een der pakjes, zich nog als een soort armband om haar polsen bevond. De Noorse politie heeft Don derdag 14.000 liter sterke drank te Toensberg aan de Os lofjord in beslag genomen. De smokkelaars, 3 Duitsers en een Noor, kwamen met een oude vissersboot uit Nederland. De politie wilde hangende het onderzoek geen bijzonderheden verschaffen. Ruim 27 maanden gevangen schap als enige Nederlander was daarvan de oorzaak. Arie spreekt nu Engels en Nederlands door Glkssr „Ik werd op 14 Februari 1951 gevangen genomen", zo vertelde Biever desgevraagd. „We waren die dag allemaal nerveus, want de vorige dag was onze kolonel gesneuveld. Tijdens hevige ge vechten kroop ik achter een gro te rots op het heuvelachtige ter rein, laadde mijn karabijn en leg de twee hulzen met kogels naast me neer. Op een gegeven mo ment zag ik vijf Chinezen de berg opklauteren. Ze hielden hun ge weren boven hun hoofd en schreeuwden dat ze Koreanen waren. Maar dit soort krijglisten gebruiken ze daar in Korea dik wijls en we geloven daar dan ook niets meer van. Ik schoot ze alle vijf neer. Er kwamen er meer. U moet begrijpen, ik was zenuwach tig. Ik hoorde niets meer. Ik schoot maar door, tot ik plotse ling vlak achter mijn rug Chi nees hoorde praten. Toen waren het er dertien. Ze deden me niets. Integendeel. Ze begonnen me te omhelzendOf dat een Chinese gewoonte is weet ik niet. Mis schien wilden ze er duidelijk mee maken, dat ze me vriendelijk wilden behandelen". „Bent u tijdens uw gevangen schap goed behandeld?". ,,In het begin was het afschu welijk. We kregen niets te eten en wat we dronken was zó slecht, dat we er ziek van werden. Ik heb tweemaal op sterven gelegen en veel dysenterie gehad. In die eerste kampen, waar we met 150Q jongens zaten, stierven er zeven per dag. Maar later werd het beter. Misschien was dat het ge- Zuiver en ontsme- uw huid met de hel- der vloeib are D .D -D. jDe jeuk bedaart, d« ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. -q-Bjl GENEESMIDDEL TEGEN li I HUIDAANDOENINGEN Een deputatie van de Neder landse banketbakkersvereniging heeft evenals vorig jaar op pa leis Soestdijk een moederdag taart voor Koningin Juliana aangeboden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Vrij zonnig. Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZATERDAG 9 MEI. Ter gelegenheid van het be zoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Noorwegen zijn aan een 56-tal Noren on derscheidingen uitgereikt. De inzamelingsactie onder de 99 afdelingen van de Gelderse maatschappij van Landbouw heeft tot Woensdag 6 Mei op gebracht 11.792.45. Men verwacht een totale op brengst van 15 tot 16' mille. De ze som komt ten goede aan de getroffen zusterorganisaties in het rampgebied, t.w. de Zuid hollandse, de Zeeuwse en de Noordbrabantse maatschappij voor Landbouw. Een gemeentebus van lijn 10 Gelukkig liep niemandtoen de en een bestelauto van het die- botsing geschiedde op het trot- renasyl zijn op het kruispunt toir voor de ijssalon. De ei^e Van der Hoopstraat-Groen van naar, die juist 2 kinderen snoep- Prinstererstraat in Amsterdam-I goed had verkocht zag de^ u^ West met elkaar in botsing ge komen. Beide gleden over de linkerhelft van het wegdek door en de bus schoof tegen de pui van een ijssalon, enkele huizen van de hoek vandaan. De twee chauffeurs en 4 passagiers van de bus werden niet ernstig ge wond. De beide chauffeurs, die achter het stuur bekneld zaten, moesten door toeschietende bur gers uit hun benarde positie worden bevrijd. De bus werd aan de voorzijde zwaar bescha digd en van de bestelauto wer den het linkerdeel van de mo torkap en het portier ingedrukt. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.31 11.06 11.46 11.56 n.m. 10.56 11.31 12.11 12.21 ZON MAAN Mei 9 4.56 20.17 3.00 15.44 10 4.55 20.19 3.15 17.11 11 4.53 20.21 3.31 18.40 12 4.51 20.22 3.52 20.08 13 4.50 20.24 4.19 21.32 14 4.48 20.25 4.56 22.45 15 4.47 20.27 5.45 23.43 16 4.45 20.28 6.48 Tot grootkruis in de orde van Oranje Nassau werden benoemd de grootmeester van het hof en de secretaris-generaal van Bui tenlandse Zaken. Tot grootoffi cier in deze orde werden be noemd de directeur van de af deling van Economische Zaken aan het ministerie van Buiten landse Zaken, het hoofd van de administratie van dit ministerie, de chef van 't protocol, de gou verneur van de provincie Oslo en de prefect van politie te Os lo. Tot commandeur werden vijf Noren benoemd, ambtenaren van het ministerie van Buitenland se Zaken, de prefect van politie, onder wie het vliegveld Fornebu ressorteert en de leider van het Nationale Theater. Tot commandeur met de zwaar den werden benoemd de com mandant van de vesting Akers- hus en de commandant van de erewacht van de Noorse Koning. Tot officier 8 personen, onder wie ambtenaren van het mini sterie van Buitenlandse Zaken, de directeuren van het Nationa le Theater, van het rijkshospi taal en van de chocoladefabriek Freia. Voorts werden nog twee personen benoemd tot ridder, 8 tot ridder met de zwaarden. Tenslotte werd aan 24 Noren de eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau toege kend, waaronder 5 in goud, 13 in zilver en 6 in brons. Ter gelegenheid van het bezoek van Koningin en Prins werd door Koning Haakon een aantal Ne derlanders onderscheiden. Van het Nederlandse gezant schap te Oslo werd benoemd tot Grootkruis in de Olavorde onze gezant Jhr M. P. M. van Karne beek. Tot commandeur de mili taire attaché kolonel Roemer en de landbouw-attaché de heer D. de Waal. Tot ridder eerste klasse in deze orde de heer W. Arriëns, eerste secretaris der legatie en mr Van Heusde, die in verband met het koninklijk bezoek tijdelijk aan de legatie te Oslo was gedetacheerd. De voormalige Duitse veld maarschalk Von Manstein is door Britse autoriteiten ervan in ken nis gesteld, dat hem de rest van zijn gevangenisstraf van twaalf jaar voor oorlogsmisdaden is kwijtgescholden, aldus is in Duit se kringen te Allmendingen in Z.W.-Duitsland meegedeeld. In dezelfde kringen werd ge zegd, dat Von Manstein Donder dagmorgen een telegram had ontvangen van de onder Britse leiding staande gevangenis voor corlogsmisdadigers te Werl, waarin werd meegedeeld, dat hij van Donderdag af een vrij man is. Von Manstein woont sedert verscheidene weken in een kas teel in de omgeving van Allmen dingen. Op medische gronden werd toegestaan de gevangenis te verlaten. De tijding van zijn vrijlating werd Von Manstein door de bur gemeester van Allmendingen medegedeeld. Later in de morgen begaf zich een afvaardiging van de plaatse lijke bevolking naar Von Man stein. Van de afvaardiging maak ten de burgemeester, onderwij zers, Katholieke geestelijken en de dorpsfanfare deel uit. School kinderen brachten bloemen voor Von Manstein mee. De vroegere velmaarschalk zeide in een dankwoord, dat hij hoopte op uiteindelijke verzoe ning tussen de volken en een wording van Europa. i» Ook gaf hij uiting aan zijn hoop dat ailen die nog niet vrijgelaten zijn, spoedig de vrijheid zullen herkrijgen. Toen Von Manstein zijn toe spraak had beëindigd, hief de menigte spontaan het „Deutsch-, land Deutschland über alles" aan. op de gevel afkomen, rukte de kinderen voor de toonbank weg naar het achtergedeelte van de Hoewel de bus met een klap tegen de pui bij de winkeldeur opreed werd deze slechts in zeer lichte mate ontzet. Alleen de ruit van de winkeldeur werd ver nield, doch de grote spiegel ruit bleef heel. De eigenaar van de ijssalon werd door het weg springende glas aan zijn lin kerbovenarm gewond. Door het gewicht van de bus, die met de zware kraanwagen van de poli tie werd weggesleept, is het trot toir voor de ijssalon verzakt. De van rechts komende be stelauto wilde vermoedelijk naar rechts af de Van der Hoopstraat in slaan toen op dat moment de bus, die komende uit de Van Hallstraat in de Van der Hoop straat reed, naderde. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. volg van de vredesonderhande lingen, die toen begonnen". „Hoe lang bent u gevangen ge weest?". „Ik ben 31 maanden in Korea geweest, waarvan 27 als gevan gene". Biever vertelde voorts, dat hij het in verhouding zwaar had ge had, aangezien hij uit Nederland de enige gevangene was. „Ze namen mij op een dag mee. vroegen mij oi ik vrouw en kin deren had en of ik van ze hield. Toen ik dat bevestigd had, stak een officier me zijn geweer in de rug en zei me, dat ik alles van mijn land vertellen moest, anders zou ik mijn familie niet meer te rugzien. Ik heb ze toen het een en ander verteld. Ze wisten na men van vliegvelden en van ka zernes. Ik heb o.a. een vliegveld bij Woerden neergelegd en boer derijen in de buurt van Scheve- ningen aangewezen als kazerne. Maar ik zal eerlijk zijn: Later ben ik van mijn kant gaan stroop likken. Als gevangene moest je met de bewaking van het kamp goede vrienden blijven. Het leven werd toen heel wat prettiger. Daar kwam nog bij, dat de Chi nezen Nederlanders, Belgen en Engelsen veel meer mochten, dan Amerikanen. Op een dag werden zes andere gevangenen en ik op geroepen, om ter keuring te ver schijnen. We vertrouwden de zaak niet erg, ook niet toen ze ons zeiden, dat we naar huis zou den worden gestuurd. Maar het bleek toch waar te zijn. Twee dagen voor de uitwisseling kreeg ik flesjes levertraan te slikkken om wat op te knappen en dat heeft goed geholpen ook". „Vertel je landgenoten dat wij hier in Noord-Korea een vrede lievend volk zijn", was de vaar- welboodschap geweest, toen Arie Biever werd teruggestuurd. Gewerkt is er in de kampen niet, wel werd er veel gedoceerd. „Ik heb heel veel van de poli tiek geleerd", vertelde Biever voorts, „uiteraard veel van net communisme. Een enkeling on der de gevangenen is er wel be keerd, doch op de overgrote meerderheid kregen de Chine zen met hun leerstellingen geen vat". Ook vier gewonden terug. Biever heeft de terugreis naaT Nederland gemaakt in gezelschap van vier andere Nederlandse vrij willigers, die lichte verwondin gen hebben opgelopen. Dat waren H. J. van der Hoek uit Rotter dam, C. Akkermans uit 's-Gra- venhage, H. van Mil uit Nijmegen en P. Sulman uit Utrecht. Luitenant-kolonel Eekhout spél de hen in de aankomsthal op Schiphol, zoals gebruikelijk is, bij de terugkomst der vrijwilligers in het vaderland, het Ttruis voor recht en vrijheid op de borst. Na deze korte plechtigheid wer den de gewonden ter observatie naar ziekenhuizen vervoerd en keerde Arie Biever met vrouw en kinderen en vader terug naar zijn woonplaats, Den Haag. Van de Franse voetbalbond is bij de K.N.V.B. een opgave binnengekomen van de bedra gen, welke uit de vele liefdadig heidswedstrijden en giften zijn bijeengebracht en in het Ram penfonds en het adoptiefonds van de K.N.V.B. zullen worden gestort. Hieruit blijkt dat in totaal 'n bedrag van 10.478.458 Franse francs zal worden afgedragen. Dit bedrag komt neer op onge veer 113.800, waarvan ruim 100.000 in het Rampenfonds wordt gestort en het resterende bedrag in het adoptiefonds van de K.N.V.B. De ruim 100.000, welke naar het Rampenfonds gaan, zijn de baten uit de wedstrijd, die op 12 Maart te Parijs tussen de Nederlandse profs en het Fran se elftal werd gespeeld. Donderdag is niet gewerkt in de reusachtige in een Parijse voorstad gelegen autofabrieken van Renault. De fabrieken zijn Woensdag J.l. door de bedrijfslei ding gesloten, nadat een staking van drie weken in de bekledings afdeling de vervaardiging van Renaults van het kleine model had opgehouden. Het sluiten der genationaliseerde Renault-fabrie- ken maakt 40.000 arbeiders werk loos en het kost Frankrijk onge veer een milliard francs per week. Ongeveer veertig der grootste Franse koopvaardijschepen kon den ook Donderdag, als gevolg van de staking der scheepsoffi cieren, die een veertigurige werk week wensen, niet uitvaren. In Marseille zijn 31 Franse schepen door de staking getroffen. Bui tenlandse schepen hebben er geen hinder van. De Franse lucht vaartmaatschappijen voeren ex- tra-vluchten op Noord-Afrika uit, teneinde de scheepspassa giers zoveel mogelijk te helpen. Een delegatie der stakende koopvaardij-officieren heeft de regering verzekerd dat de sta king zich niet zal uitstrekken tot schepen, die Indochinese havens als bestemming hebben. De heer D. Blokland, radio- en electrotechnicus te Middelhar- nis, heeft een automatische hoogwatermelder met alarmsy steem uitgedacht, die, naar hij hoopt, bij hoge watervloeden en overstromingsgevaar nuttige diensten zal kunnen bewijzen. Het apparaat, dat in een meta len zuil op bepaalde punten kan worden geplaatst en slechts een kleine inlaat van water heeft voor de golfslag, wordt elec- trisch verbonden met de dorps kernen, waar de bevolking door middel van gekleurde lampen kan zien hoe de waterstand is en of eventueel gevaar dreigt. Bij normale waterstand brandt een groene lamp. Stijgt het wa ter, dan gaat een gele lamp branden. Komt het water nog hoger, dan wordt het lichtsig naal rood. Dreigt er tenslotte gevaar, dan wordt automatisch een sirene in werking gesteld. De hoofdmelder kan door klei ne meldertjes worden verbon den met de woningen van dijk graaf en dijkra'den, hoofd dm gemeente, politie enz., waardoor de situatie van kleinere lampen kan worden afgelezen. Er zijn met dit systeem vele mogelijk heden. 'Zo zelfs, dat met even tuele medewerking van de R.T. T. bij hoog water gevaar via de telefoon alarm kan worden ge geven. Het apparaat kan ook in werking worden gebracht met droge batterijen. Er zijn geen bewegende delen aan het appa raat, terwijl het stroomverbruik miniem is. In technische krin gen heeft men veel belangstel ling voor deze ontdekking, waarop octrooi is aangevraagd.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1