GEMEENTERAAD TERNEUZEN RANG *t)e ims/uzpei/tuf- ma Eerste Kamer over het Beheersinstituut llat Jc Srcvincic ric vrcuiwcti*** Friese runderen voor Fijnaart Zijdie zijn omgekomen Hongersnood in Oost-Duitsland Vol sprankelend zonlicht. Verrassend fijne smaken. U herkent RANG aan de vrolijke kleurentinteling en aan de naam RANG, die op het beschermend omhulsel K staat. TERNEUZEN. AARDENBURG. AXEL. SAS VAN GENT SCHOONDIJKE. SLUISKIL. IJZENDIJKE. BRESKENS. In de Eerste Kamer heeft de heer Reijers (C.H.U.) bij de be handeling van het wetsontwerp, dat een regeling inhoudt tot het aannemen door de algemene re kenkamer van ontvangsten en uitgaven van het Nederlands be heersinstituut tot en met 1949, enige bedenkingen aangevoerd tegen 's ministers uiteenzettin gen en conclusie in de memorie van toelichting en in de memo rie van antwoord. Hij was van mening, dat alleen een uit zijn evenwicht zijnd staatsgezag in staat is geweest tienduizenden beheren op zich te nemen met alle consequenties van dien. De „waardering" voor het be heersinstituut vergeleek spr. met die, welke het Nederlandse volk gedurende de bezetting had voor de bank van Lippmann en Ro senthal. Hij uitte critiek op de admini stratie van het beheersinstituut, een administratie die hij lamen tabel noemde en gelegenheid tot corruptie bood. Verantwoordelijk voor het be heer noemde hij o.a. de directeur van het beheersinstituut en de raad voor het rechtsherstel. Er is bijkans vijf jaar beheer gevoerd zonder wettelijk voor schrift. De directeur van het be heersinstituut stelde ambtenaren aan en bepaalde hun salaris, een taak die volgens spr. bij de mi nister van justitie had moeten liggen. Er zijn spr. gevallen be kend, waarbij beheerskosten zijn berekend over de activa zonder aftrek van de passiva. Hij was van mening, dat naar de ergste gevallen een onpartij dig onderzoek moet worden in gesteld en hij vroeg zich met on gerustheid af, gezien het feit dat de Kamer in het openbaar door de; minister niet voldoende is in gelicht, hoe de betrokkenen er zijn. afgekomen. Volgens hem dient het be heersinstituut zo spoedig moge lijk te verdwijnen, omdat het strijdig is met ons volkskarakter eni met de rechtsstaat. Het kan slechts voortbestaan, omdat de onderhandelingen met de betrokkenen zo lang gerekt worden. Normale rechtsverhou dingen moeten onverwijld wor den hersteld en liquidatie van het beheersinstituut is volgens spr. op korte termijn noodzake lijk. Commissoriale en juridische in stanties en het plaatselijk nota riaat kunnen het beheer overne men en beëindigen en spr. dacht in dit verband b.v. aan een com missie van economische deskun digen voor het beheer van het vijandelijk vermogen. De minister van justitie, de heer Donker erkende dat er wat het beheersinstituut betreft in De nationale feestdag heeft in Fijnaart een bijzonder karakter gekregen door de overdracht van een geschenkzending van 41 run deren uit de Friese dorpen Tiet- jerksteradeel en Haskerland. Na dat de vaarzen, kalveren en pin ken op het veilingterrein waren bezichtigd en deskundig gemon sterd, is een deputatie Friezen ontvangen in het gemeentehuis, waar naast de nationale drie kleur de Friese vlag aan de gevel wapperde. Burgemeester Ter Haar, die vroeger burgemeester was van Haskerland, sprak woorden van dank aan de deputatie, die werd geleid door de heer Talstra. Na hem spraken de heer B. Maris, voorzitter van het rampcomité te Fijnaart, die van oordeel was dat door de ramp de weg van Noord naar Zuid korter is geworden, en door de voorzitter van de Stich ting voor de Landbouw in N. Brabant, de heer Segers, die de geschenkzending een kapitale gift noemde. De heer Tienstra, voedselcom- missaris in Friesland, deelde mee dat in zijn provincie reeds 1700 runderen voor de getroffen ge bieden zijn bijeengebracht. het verleden een aantal dingen zijn geweest, die niet goed waren maar er zijn ook wel lichtpunten. Waren de vermogens niet onder beheer gesteld, dan was de chaos veel groter geweest dan nu op sommige punten het geval was. Het heeft na de oorlog enige ja ren geduurd, voor ons gehele ambtelijk leven weer normaal was en dit is van invloed ge weest op lichamen als het be heersinstituut. Na 1949 is er vol gens spr. een wending ten goede gekomen, getuige de steeds min der wordende critiek en het rap port van de algemene rekenka mer in 1951. Spr. is van mening, dat men thans een streep onder de affaire van- het beheersinstituut moet zetten. Uiteraard moet aan be nadeelden recht worden gedaan, maar het is in vele gevallen moeilijk de werkelijke schade na te gaan, terwijl de minister de indruk heeft, dat een aantal mensen een slaatje uit de situa tie tracht te slaan. Wat de opheffing van het be heersinstituut betreft, kan spr. verzekeren, dat met kracht op getreden wordt tegen rekken van sommige onderhandelingen. Het grootste deel van het werk is thans op overzienbaar terrein gekomen en voorlopig meent spr. dat de reeds eerder aangeduide termijn van afloop der werk zaamheden (1955) redelijk is. In tweede termijn zeide de heer Reijers (C.H.U.) dat hij zijn stem aan het wetsontwerp zou onthouden, als de bezwaren uit de eerste vier jaren niet onder zocht worden. Het wetsontwerp werd hierna z.'h.s. aangenomen met de aante kening, dat de heer Reijers tegen was. DE WEELDEBELASTING. De Kamer nam hierna in be handeling het wetsontwerp tot afschaffing van het omzetbelas tingtarief van dertig ten hon derd (de superweeldebelasting). Nadat het verslag der commis sie van rapporteurs was voorge lezen, wees de staatssecretaris van financiën er in zijn ant woord op, dat de hoofdreden voor het indienen van dit wets ontwerp is voor de betrokken goederen een kopersstaking te voorkomen. Daarnaast speelt ook het argument van verrui ming der werkgelegenheid een rol. Hij achtte voorts een diffe rentiatie in de tarieven van de omzetbelasting verantwoord. De heer Van Tilburg (Arb.) achtte een belastingverlaging voor het bedrijfsleven niet ge wenst. De heer Teulings (K.V.P.) daar entegen juichte het wetsontwerp toe, ongeacht het complex van fiscale maatregelen waarin het wordt geplaatst. Zitting van Woensdag 6 Mei 1953 Aanwezig alle leden. Het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft gisteren de 75e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Hierop komt de naam voor van onderstaand slachtoffer uit Zeeland: STAVENISSE. Flora Fransina HageHage, geb. 3-8-'83, laatste adres Kerk- weg A 322. De Westduitse regering is be reid belangrijke voedselvoorra den naar Oost-Duitsland te zenden om de bevolking van de hongersnood te redden, waar door zij dit jaar wordt bedreigd, aldus Jacob Kaiser, Westduits minister voor zaken geheel Duitsland betreffende. De regering zou alle mogelijk heden onderzoeken om de be woners van Oost-Duitsland van de hongersnood te redden, zo verklaarde hij in de bondsdag. Hij zeide, dat de normale me thode van internationale han del niet in staat is de Oost duitsers te helpen, omdat het Oosten ver achter is in zijn le veranties. Hij drong er op aan, dat men meer voedselpakketten naar vrienden en bloedverwanten in Oost-Duitsland zal zenden. De bondsdag had tevoren een rapport aangenomen, waarin wordt gezegd dat 13 millioen Oostduitsers door hongersnood worden bedreigd als gevolg van het voedseltekort. IH i I PANG De heren Colsen en Van Breda Vriesman leiden de nieuw be noemde raadsleden, de heren R. Hol en W. J. Weterings binnen, die in handen van de voorzitter de bij de wet vereiste eed afleg gen. Bij vaststelling der notulen vraagt de heer De Waal het woord en noemt hetgeen wethou der De Vos de heer Colsen voor de voeten heeft gegooid, wel wat kras. Wij zijn van mening, dat de heer Colsen deze harde woorden niet verdiend heeft, aldus spr. Wethouder De Vos zegt, dat dit met de notulen niets te maken heeft. Spr. acht het niet nodig hier verder op in te gaan. Is men soms van mening, dat de verwij ten van de heer Colsen aan de raad en aan de gemeente Terneu- zen verdiend waren? De heer De Waal blijft bij zijn mening, dat de heer De Vos har de woorden gebruikt heeft. Zijn 30-jarig lidmaatschap van de raad is een bewijs, dat de heer Colsen geen sta-in-de-weg is ge weest voor Sluiskil en Terneu- zen. Den heer Colsen is voor de voeten geworpen, dat hij de mo rele dader is van de dingen, wel ke de laatste tijd op Sluiskil zijn voorgevallen en dit moet spr. ont kennen. De heer De Vos heeft ge zegd, dat Sluiskil niets tekort komt na de oorlog. Doch de hou ding van de heer Colsen is geba seerd op dingen, die reeds vóór de oorlog zijn gebeurd. De heer Colsen zegt dat hij dit onderwerp liever onaangeroerd had gelaten, als de heer De Waal dit niet had aangesneden. Spr. kon op de bewuste vergadering niets zeggen en was zeer onder de indruk van het gebeurde. Op de boot heeft men spr. dit ge vraagd: „Hebt u niet een circu laire om de heer De Vos duide lijk te maken hoe hij een cursus in welgemanierdheid moet vol gen?" De heer De Vos is bru taal en lijdt aan hoogmoedswaan zin. Ontroerd verhaalt de heer Col sen uit zijn 34-jarige ervaring als raadslid. Hij heeft Sluiskil als een kind zien groeien en herinnert o.a. aan de hand van de notulen uit 1921 hoe destijds bij het plan ten van palen te Sluiskil wèl een burgemeester uit Westdorpe aan wezig was maar niet zijn ambt genoot uit Terneuzen, al wil spr. daarmee niets ten nadele van de huidige burgemeester van Ter- neuzen zeggen. „Heb ik dit nu verdiend aan iemand, die nog moet leren wat goede manieren zijn?", aldus de heer Colsen. De heer De Vos: Wie zich aan zichzelf spiegelt, spiegelt zich zacht. De heer Colsen heeft zijn raadszetel vaak misbruikt om afwezige raadsleden te beledigen. Spr. wil hierover niet verder uit wijden daar de zaak zijn koude kleren niet raakt. De notulen worden z.h.s. vast gesteld. Bij de ingekomen stukken spreekt de heer Henry zijn waar dering uit voor het keurig ver slag van de schoolartsendienst. Het schrijven van de ingenieur van de rijkswaterstaat over de schuttijden heeft niet bevredi gend gewerkt. De bruggen te Terneuzen en Sluiskil zijn wel wat lang open. Vooral op laatst genoemde plaats is dit een be zwaar, omdat de mensen een kwartier vóór de aanvang van de werktijd aldaar aanwezig moeten zijn. De voorzitter: Misschien is er bij een hogere instantie van de rijkswaterstaat iets te bereiken. Naar aanleiding van een schrij ven van G.S. inzake de veerdienst TerneuzenHoedekenskerke zegt de heer Colsen, dat er Dinsdag en Woensdag resp. op beide plaat sen 13 auto's niet konden worden vervoerd. Op een vergadering in Utrecht lachte men om het achterlijke Zeeuws-Vlaanderen. Kan er niet eens een deputatie uit raadsleden of middenstanders naar Den Haag gestuurd worden, opdat bereikt wordt dat ook vrachtwagens vervoerd zullen worden. België verleent ons wel faciliteiten, doch te Wernhout moet men vaak twee uur wach ten. Spr. wordt deze toestand werkelijk moe. De voorzitter zegt, dat op 20 Mei a.s. te Goes een vergadering zal worden gehouden van alle verkeers- en vervoersinstanties met het prov. bestuur. Daar kan ook deze zaak worden bepleit. De heer Colsen: De haven van Terneuzen is diep genoeg. Is het nu niet mogelijk een grotere boot te krijgen, waardoor het vracht vervoer naar behoefte kan ge schieden en alles mee kan? Spr. wijst op het belang voor Terneu zen, dat hierdoor zou worden ge diend. Er is een grote trek van Belgen, die nu ten dele naar Vlis- singen gaan. Is het niet bescha mend, dat de vee- en varkenshan delaren via België naar Rotter dam moeten? En de auto's via Breskens? Men lacht ons uit, om dat wij zo „achterlijk" zijn. Als alles weer normaal is, moeten we trachten in Terneuzen een grote boot te krijgen, die alle vervoer kan opnemen. De heer Van Liere uit zich in waarderende woorden over het verslag van de dienst maatschap pelijke zorg. Aangaande de huis vestingsmogelijkheden voor de ouden van dagen, merkt spr. op, dat Terneuzen een goed rusthuis heeft, doch dat de betrokkenen op een lange wachtlijst worden geplaatst. Spr. vraagt of B. en W. niet eens een onderzoek zouden kunnen instellen naar de mogelijkheid om de woonruimte voor deze groep te stimuleren. Voorts vraagt spr. aan de hand van bo vengenoemd verslag hoe de in vloed van de jeugdraad is op de massa-jeugd en of dit lichaam kans heeft gezien de jeugd te organiseren. Betreffende de openbare lees zaal en bibliotheek vraagt spr. naar de huisvestingsvoorwaarden om subsidie te verkrijgen. De voorzitter antwoordt dat 't college ter zake actief is en tracht nog meer woonruimte voor deze categorie te verkrij gen. Van de resultaten van de jeugdraad heeft de voorzitter geen ongunstige indruk. Het ont breken van een localiteit is een grote handicap. Wethouder De Vos zegt, dat de jeugdraad enthousiast is gestart en diverse moeilijkheden heeft, doch een groeiproces moet door maken. Zeer jammer is het, dat de plannen voor de localiteit niet konden doorgaan wegens gebrek aan medewerking van 't bestuur der bewaarschool. De rechtbank heeft de huidige bezitter in het gelijk gesteld en daartegen is niets te doen. Teneinde subsidie voor de bibliotheek te verkrijgen moet de localiteit aan rijksvoor schriften voldoen. Er moet een behoorlijke ruimte zijn, al hoeft daaraan geen leeszaal verbonden te zijn. Eervol ontslag wordt verleend aan de heer J. E. J. Veldhuijzen als hoofd der openbare U.L.O.- school; aan de heer J. van Bem- melen als lid der commissie tot wering van schoolverzuim en aan mej. C. G. Oostindie als maat schappelijk werkster, uiterlijk op 1 October 1953. Met ingang van 1 April 1953 is de plantsoenarbeider J. Hame link bevorderd tot tuinman (loongroep IV). Als lid der commissie tot we ring van schoolverzuim wordt in de vacature-Van Bemmelen be noemd de heer I. J. van der Ha gen. Besloten wordt tot het van ge meentewege voeren van 'n rechts, geding inzake onteigening van gronden aan de Baandijk en in hoger beroep tegen de eisen van de Comm. Venn, onder de fa. M. J. Feenstra's Drijfsteen- en Betonindustrie te Capelle aan de IJsel. De heer Colsen vraagt, of het niet mogelijk is door overleg een accoord te bewerkstelligen. De voorzitter en wethouder Den Hamer verklaren dat er geen andere weg is, daar alle pogin gen tot overleg zonder resultaat bleven. Wethouder Den Hamer deelt mede, dat eerst langdurige onder handelingen zijn gevoerd, waar bij wij genegen waren een be hoorlijke prijs te betalen, maar deze kon de goedkeuring van het prijzenbureau niet wegdragen. Thans heeft een taxatie plaats gehad door officieel aangestelde schatters en het is ook tegenover hen niet reëel om hun werk te gaan doorkruisen. B. en W. stellen voor de her- bouwplicht van de N.V. Schelde- veem over te nemen en deze N.V. de restantbijdrage ad 21.489 uit te betalen en tof de bouw van in- dustrieloodsen over te gaan, het geen bij B. en W. reeds lang een punt van overweging uitmaakte. In de stichtingskosten wordt een aanvullende rijksbijdrage ontvan gen van 30.000. Het is de bedoe ling deze loodsen in eigendom, eventueel huurkoop, uit te geven. Van de fa Aug. de Meijer Zo nen te Terneuzen was een adres aan de raad gezonden, waarin wordt geconstateerd, dat het be trokken terrein na riolering zeer goed in aanmerking zou komen voor industrievestiging, waarom dit dan ook ten zeerste wordt toegejuicht. Adressante is even wel van mening, dat de bouw van loodsen niet op de weg der ge meente ligt, omdat hieraan een groot risico is verbonden en zij zich destijds zelf grote offers heeft getroost om loodsen te bou wen. De voorzitter licht nog toe, dat spoed betracht moest worden bij de overname van de herbouw- plicht van de N.V. Scheldeveem. B. en W. meenden deze kans niet voorbij te moeten laten gaan. Het is nooit de bedoeling van de ge meente geweest om 4 hallen te exploiteren, doch alleen om ze op goedkope wijze neer te zetten. De heer Van Breda Vriesman vindt de zaak wel wat speculatief, omdat men niet weet, wat de toe komst brengt en waarvoor de ruimte gebruikt zal worden. Op een vraag van de heer Hen ry naar de kosten, antwoordt de heer Den Hamer: 100.000. Wethouder De Vos zegt, dat er een gegadigde is, die Vrijdag a.s. een beslissing zal nemen. De heer Colsen wijst op de loodsen aan de haven. En als die gegadigde zich terugtrekt, zal de gemeente het risico moeten ne men. De voorzitter wijst er op, dat klein-industriehallen geen haven loodsen zijn, dus niemand concur rentie behoeft te vrezen. De heer Van Riet zegt, dat Goes destijds het initiatief en voorbeeld voor Zeeland heeft ge geven. Diverse firma's hebben eerst de hallen gehuurd en later gekocht. De heer Van Lange velde zegt, dat de gemeente destijds ook risi co heeft genomen met het kopen van bouwgrond. Het staat z.i. vast, dat er hier meer industrie zou zijn, als men destijds meer ruimte had kunnen aanbieden. Spr. is van mening, dat men het object dient te aanvaarden De heer De Vos zegt, dat het meermalen is gebeurd, dat gega digden in Terneuzen om localiteit vroegen, doch er kon niets wor den aangeboden. De aflossing zou in het allerongunstigste geval dus als er geen gegadigde is ongeveer 4000 per jaar bedra gen en dat is niet zo onoverkome lijk. Getracht moet worden de loodsen in huurkoop uit te geven. De heer Colsen zegt dat dit con currentie tegen de middenstand is. Dit argument wordt door beide wethouders weerlegd, waarna het voorstel wordt aangenomen (De heer Colsen wenst geacht te wor den te hebben tegengestemd). (Slot volgt.) door W. KERREMANS. 8) Nadruk verboden. „Prachtig, daar houd ik van. Pak daar" en hij wees naar de kamer, die op de tuin uitkwam „een stoel, kies een goeie uit en kom dan hier bij me zitten." Marien nam de eerste stoel die hij zag en droeg die naar de plaats waar de onderwijzer zat. Hij ging zitten, zette zijn pet af en draaide die rond in zijn han den. „Nou Marien, leg je pet daar maar op 't gras en steek van wal. Waarmee kan ik je helpen?" „Meester", zei Marien klein tjes, „ik wil gaan leren". Schippers keek naar de rook wolk, die hij had uitgeblazen en toen Marien zweeg zei hij: „Zo, zo Marien, dat is een groot besluit. En voor wat wil je le ren? Ook voor onderwijzer, zoals Leen Sluiters?" „Neen meester, niet voor mees ter." „Voor wat dan wel?" „Ja, weet je.... dat weet ik nie zo persies." „Dat is een lastige situatie, een lastige toestand, als je wilt gaan leren en je weet niet voor wat." „Ik had gedocht, dat uwes me wel zou kunnen helpen," ver volgde Marien wat teleurgesteld. „Neen Marien, zo knap ben ik niet, dat ik jou zou kunnen zeg gen wat je moet gaan leren, als je 't zelf niet eens weet. Zeg me er eens wat meer van. Hoe ben je zo op het idee gekomen?" „Ik wil geen boer meer blij ven." „Aha," riep Schippers en ging rechtop zitten. „Zit 'm de kneep daar. Nu komt er licht in mijn brein, en ga ik je begrijpen. Je hebt geen zin in het boerenvak en nu zoek je naar een nieuwe levensrichting en een andere werkkring." Marien knikte en zei: „Zo is 't meester." „Nu kunnen we zaken doen. Vertel me eerst eens, waarom ben je zo in eens afkerig gewor den van 't vak, waarin je bent opgegroeid, of heb je al langer dat voornemen?" Door die laatste woorden maakte Schippers het Marien aanmerkelijk gemakkelijker om een antwoord te vinden, want nu behoefde hij slechts te ant woorden: „Ja meester." Mooi zo. Nu beginnen we er te komen. Je bent dus nu pas zo ver, dat je iets wilt worden, maar je weet niet wat." „Zo is 't meester. Ik zou wel wat weten, dat ik merakel graag zou willen, maar dat kan nie. Nooit nie." „Alles kan je bereiken, als je een sterke wil hebt. Wat is dat dan?" „Ik zou zo machtig graag met paarden te doen hebben en op 'n paard rijen." „Dat is inderdaad een heel moeilijk ding, wat je daar zegt, want om te kunnen paardrijden moet je veel geld hebben. Toch is het niet onmogelijk, maar ik weet in dat soort van dingen geen weg. Je zult eerst eens wat moeten zoeken wat meer direct binnen je bereik ligt en dat is een vraagstuk waarvoor ik je zo maar geen oplossing kan geven. Je begrijpt wel, dat ik niet in eens een nieuw beroep voor je kan noemen, waarvoor je kunt gaan leren. Voor onderwijzer voej je dus niets?" „Neen meester. Zoals je zegt." Schippers zat nu voorover, bracht beide handen voor zijn gelaat, zocht en dacht welke raad hij die jongen moest geven. Ma rien was geen slechte leerling geweest. Niet ijverig, maar hij kon gemakkelijk opnemen. Het was wel mogelijk, dat hij voor iets ging leren. Maar kon hij, Schippers, hem daarin de weg wijzen? Mocht hij dat? „Heb je al met je ouders hier over gesproken Marien?" vroeg hij door zijn handen heen. „Nee meester, nog niet. Ik docht zo, ik mot eerst er wat van af weten." De onderwijzer liet zijn handen zakken en keek Marien aan. „Dat zou je dan toch in de eer ste plaats moeten doen. Ik kan jou toch buiten je ouders om niet gaan helpen om uit het land bouwbedrijf te gaan?" Marien had die opmerking niet verwacht. Dat was een onaange naam en moeilijk punt. Als hij zijn vader dat moest zeggen, dan was het al dadelijk mis. Vooral als hij niet eens kon zeggen wat hij wilde worden. O, maar dat was juist een uitkomst en ver heugd zei hij: „Ja natuurlijk meester doen ik dat, maar dan moet ik toch eerst weten voor wat of ik kan gaan leren." (Wordt vervolgd.) VERKEER OVER DE DIJK ROND KRUININGERPOLDER. Buitengewoon druk is thans het verkeer over de dijk rond de Kruiningerpolder, de hoofdslag ader voor het verkeer tussen Goes en Bergen op Zoom. Woensdagochtend is deze weg, die tot op heden voor slechts enkele wagens werd vrijgegeven, voor alle verkeer opengesteld. De vereniging voor vreemde- lingverkeer merkt op, dat thans ook bezoekers van buiten Zee land naar deze streken kunnen komen en dat zij hier nog vele bloeiende boomgaarden zullen kunnen vinden. Het verkeer tussen Goes en Bergen op Zoom wordt, zoals bekend is ook onderhouden met bussen, die rijden van Goes tot Krabbendijke, vanwaar de passagiers in de trein naar Ber gen op Zoom kunnen overstap pen. Begin van brand. Gisteravond te ongeveer 8 uur werd een begin van brand ont dekt op een in het kanaal aan de oude kade liggende drijvende bok van de heer G. A. van der Straa- ten. Na de brandmelding rukte de brandweer uit, doch toen zij ter plaatse kwam was het brandje reeds met emmers water geblust, zodat zij niet meer behoefde op te treden. Geslaagd. De grenskommiezen C. van Hooijen, A. Verket en Ed. Mus- son slaagden te Den Haag voor het assistents-examen. Toneelseizoen besloten. Voorzover wij kunnen over zien, heeft de plaatselijke toneel- verenigng K.T.C. het toneelsei zoen voor de Axelse dilettanten afgesloten met de opvoering van een spel in 3 bedrijven, getiteid: De Rattenval", geschreven door E. J. M. Ferlingen en Kees Spie lings. Dit stuk gaf een beeld uit het volksleven. Vader en zoon komen door een in onbedachtzaamheid in dagen van werkloosheid be dreven vergrijp aan de zelfkant van de samenleving terecht. Zo als in de meeste geestesproduc ten in dit genre werd het ook hier een bevredigende ontkno ping, die met de nodige „happy ends" gepaard ging. Het tiental dames en heren dat dit stuk onder regie van de heer P. de Rijcke voor het voetlicht bracht, deed zonder onderscheid zijn best. Het spel was over de gehele linie van goed gehalte, zodat het moeilijk was er een bepaalde „zij" of „hij" als „ster uit te pikken. Alleen was het jammer, dat de zaal niet beter bezet was, maar mooie Meidagen zijn nu eenmaal niet meer zo geschikt voor het organiseren van toneelavonden. Een verloting en een gezellig bal besloten de geslaagde voor stelling. Motorcross. Breskens in de week van 26 April t/m 2 Mei. 9588 Kg exportgarnalen van ƒ0,60—ƒ0,87; 2090 kg binnen land garnalen f 0,620,86; 2450 kg bot ƒ0,16—ƒ0,27; 1874 kg schar ƒ0,18—ƒ0,65; 232 kg tong 1,40—ƒ1,80. Aanbesteding. Het architectenbureau W. de Meijer te Sas van Gent heeft aanbesteed het bouwen van een woonhuis in de gemeente Philip pine op het voormalige plein van het tramstation aldaar in op dracht van de heer J. C. Visser te Gent. Hoogste inschrijver was de firma F. Haars te Philippine voor 18.900; laagste inschrijver de heer A. J. Roegiers te Philip pine voor 16.450. De gunning werd aangehouden. Zangersfeest op 4 Juli. Men deelt ons mede, dat in de vergadering van de afd. Zeeland van de bond van Chr. zangver enigingen is besloten op Hemel vaartsdag geen concours te hou den, aangezien circa 20 vereni gingen in onze provincie door de ramp van de 1ste Februari zijn getroffen. Om deze verenigingen te hel pen zal op 4 Juli a.s. te Schoon- dijke een zangersfeest worden georganiseerd. Men hoopt op die dag vele Zeeuwse verenigingen te kunnen begroeten. Concert. Op de bevrijdingsdag gaf de R.K. fanfare een concert op de kiosk. Niettegenstaande de kou de Mei-avond was de belangstel ling bevredigend. Vooral van de zijde der jeugd was er grote be langstelling. Het is echter jam mer, dat zij door hun luidruch tigheid menig nummer hebben gestoord en de werkelijke mu ziekliefhebbers een bron van er gernis hebben bezorgd. Onderwijzeres jubileert. Het zilveren jubileum van mej. E. Verdegem als onderwijzeres aan de R.K. school is niet onop gemerkt voorbijgegaan. Het is een spontane huldiging gewor den. Nadat 's morgens een mis was opgedragen, verenigden mej. Verdegem met hare familieleden, onderwijzend personeel en leer lingen zich in het jeugdgebouw, waar men zich tegoed deed aan een gezamenlijk ontbijt. Na enige zangnummers van de schooljeugd werd haar door de leerlingen een geschenk aange boden. Haar collega's verrasten haar met een mooie tas. Het woord werd gevoerd door pastoor De Graauw, die haar dankte voor hetgeen zij in de af gelopen 25 jaar voor de scholie ren heeft gedaan. Ook werd nog het woord gevoerd door burge meester Von Bönninghausen en de inspecteur van het L.O. Zoals bekend zal de langzamer hand traditioneel geworden wie- lercourse op de derde Pinkster dag niet doorgaan. In overleg met Belgische mo torcoureurs hebben enige ingeze tenen van Axel thans het initia tief genomen op Dinsdag een motorcross te organiseren op de ijsbaan. Vismijn. Visaanvoer op de vismijn te DE MOORD OP HET 16-JARIG MEISJE UIT DE BILT. Het staat nu wel vast, dat het 16- jarige meisje A. Blankensteijn uit De Bilt, wier lijk Maandag uit de fortgracht van Rhijnauwen is op gehaald, door wurging om het le ven is gekomen. Als verdachte is gearresteerd haar 20-jarige verloof de uit Utrecht. Het meisje is Zon dagmiddag met hem gan wandelen naar Rhijnauwen. Aleen thuisge komen, vertelde de jongen ruzie met zijn meisje te hebben gehad. Hij is in zeer overspannen toestand naar de Utrechtse neurologische kliniek overgebracht.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2