Koninklijk Paar in Oslo vluchten Hartelijke toespraak van Koning Haakon Rede Koning Haakon Harwichboot in aanvaring met Amerikaans schip De toestand in Argentinië Rede Koningin Juliana De stakingen in Frankrijk Op het Stadhuis Bouw van 364 woningen in Amsterdam-West Staking bij de banken in Djakarta Totaal aantal slachtoffers watersnood 1794 WEERSVERWACHTING HOOGWATER Nederlandse mijnenvegers in Oostende ZON- en MAANSTANDEN Sowjet-officieren betrok ken bij spionnage-affaire? De staking bij de Zweedse levensmiddelëïibedrijven Naar de vesting Akershus Het Rampenfonds VOOR DE Frankering bij abonnement: Temeuzen D'recteur-Hoofdredacteur I. van de Sande ftedaetie-adres: Noordstraat 55—5? Temeuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Sironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 7 MEI 1953. 8e Jaargang No. 2336. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pea advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 rebels 75 centj Iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adret Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 uar Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Woensdagochtend om 12.15 uur plaatselijke tijd te Oslo aangekomen. Reservemajoor-vlieger Gerben Sonderman, die het toestel be stuurde, voerde een perfecte landing u top 't vliegveld For- nebu, waar een grote menigte zich had verzameld. De eerste die Koningin Julia na begroette was de 80-jarige Koning Haakon, gekleed in ad miraalsuniform. Hij werd ver gezeld door Kroonprins Olav. Voorts waren ter begroeting aanwezig de Nederlandse ge zant, jhr mr M. P.: M. van Kar- nebeek en diens echtgenote, de Noorse premier, Oscar Torp en vertegenwoordigers van het Noorse ministerie van Buiten landse Zaken en van de Noorse strijdkrachten. De vele toeschouwers, onder wie een groot aantal kinderen, juichten de koninklijke gasten hartelijk toe. Koning Haakon en kroonprins Olav, beiden gekleed in admi raalsuniform, liepen naar het 's Middags brachten Koningin en Prins een bezoek aan de oude vesting Akershus,, waar tijdens de Duitse bezetting vele Noorse verzetsstrijders werden gedood. Langs de straten naar de ves ting stonden velen de koninklijke bezoekers af te wachten. De Koningin was gezeten in 'n gesloten auto met Koning Haa kon. De Prins volgde met Kroon prins Olav. De Koningin droeg 'n middagtoilet van turquoise kleur en een kapje in dezelfde kleur. Zij droeg daarover een bruine bont stola en had lichte open schoenen in dezelfde kleur. Koning Haakon en Kroonprins Olav hadden het uniform verwisseld voor een don ker pak met bolhoed en wandel stok. De Koning droeg voorts een overjas. Bij het monument stond een erewacht van de vesting op gesteld. De Koning werd ontvan gen door de commandant van de vesting, luit.-kolonel Bolling. Na de inspectie van de ere wacht droegen de Koningin en de Prins een grote krans van wit te anjers, die aan de voet van het monument werd neergelegd. De krans had twee grote linten in de rood-wit-blauw kleur, met op het ene een gouden J. en op het andere een gouden B. Hierna maakten de Koning met Koningin Juliana en de Prins met Kroonprins Olav een kleine wandeling langs één der wallen, vanwaar men een prachtig uit zicht op fjorden en havens heeft. vliegtuig toe, op de voet gevolgd door een schare persfotografen. Deze laatsten drongen zó ver naar het vliegtuig, dat de Koning zich genoodzaakt zag hen met enkele handbewegingen een halt toe te roepen. Na inspectie van de erewacht verliet het koninklijk paar het vliegveld. De Koningin was naast Koning Haakon gezeten in een open auto. Koningin Juliana droeg een pa relgrijze japon, een kleine hoed en een korte platina nerzmantel. Prins Bernhard was gekleed in uniform van inspecteur-generaal bij de Kon. luchtmacht. De kapel van de Noorse Kon. garde speelde het Wilhelmus, toen de Koningin en de Prins uit het vliegtuig stapten. Een groepje Nederlanders op 't vliegveld zwaaide met Nederland se vlaggetjes. De Koningin zag er na de luchtreis nog opgewekt uit. Prins Bernhard was gekleed in de uni form van generaal van de lucht macht. Prins Bernhard maakte de rit van het vliegveld naar het kon. paleis in de tweede auto, gezeten naast Kroonprins Olav. Het koninklijk gezelschap reed van het vliegveld over de Drammenseweg naar het ko ninklijk paleis in 2 open auto's, versierd .met de Noorse en Ne derlandse koninklijke stan daards. Langs de route, die de auto's volgden, stonden honder. den mensen, die de vorstelijke gasten toejuichten. Langs deze route hingen verscheidene Ne derlandse en Noorse vlaggen uit. Op het plein voor het paleis hadden zich duizenden volwas senen en kinderen verzameld, die de vorstelijke personen een ovatie bereidden. Zij wilden het plein niet ver laten, alvorens Koningin Julia na en Prins Bernhard, tezamen met de Noorse koninklijke fa milie, op het balcon waren ver schenen. Op het balkon stonden nog kroonprinses Martha en haar dochters de prinsessen Ragnhild en Astrid. Kort daarna verenigde men zich in het paleis aan de lunch, waaraan werd deelgenomen door het gevolg van de Koningin, de leden van het Noorse hof en hof houding. Het nationale rampenfonds heeft Woensdagmiddag 110,7 mil- lioen gulden ontvangen. Dinsdag bedroeg de stand 110,4 millioen. In de stijging van Woensdag is begrepen een bedrag van onge veer 195.000 gulden 18 millioen Franse francs), afkomstig van het „comité de coordination de secours aux sinisters dans les Pays Bas" te Parijs. B. W. van Amsterdam heb ben aan de gemeenteraad het voorstel doen toekomen over te gaan tot het bouwen van 252 woningen op terreinen in Am- sterdam-iWest en ten behoeve van deze bouw een crediet be schikbaar te stellen van 2.790.500. Tevens stellen B. W. voor aan de woningbouwvereniging het Oosten een geldlening te verstrekken van 1.527.250, voor de bouw van 112 woningen, eveneens in Amsterdam-West. Enige duizenden werknemers bij de banken in Djakarta zijn Woensdagochtend niet binnen gekomen. Zij zijn in staking ge gaan wegens geschillen over het loon. Intussen werd in de loop van de oohtend een bindende be slissing van de centrale commis sie ter beslechting van arbeids geschillen ontvangen, waarin de eis van de arbeiders om een uitkering van een gedeelte van de winst over het boekjaar 1952 werd afgewezen en waarbij par tijen werden verplicht onder handelingen te voeren over sa larisverhogingen. De staking betreft de Escomptobank, de Nationale Handelsbank, de Fac tory en de Chartered Bank of India, Australia and China. Van de zijde van de banken verneemt Pi Aneta, dat op de kantoren van deze banken het personeel buiten Djakarta wel doorwerkt. De Harwichboot „Duke of York" (4190 ton) is Woensdag ochtend vroeg op 46 mijl van Harwich in aanvaring gekomen met het Amerikaanse vracht schip „Haiti Victory" (7706 ton). De „Duke of York", die met 437 passagiers en 76 beman ningsleden Dinsdagavond uit Hoek van Holland was vertrok ken, werd zwaar beschadigd. De boeg werd afgerukt en zonk en het schip kwam in zinkende po sitie te verkeren. Schepen, die op de noodsei nen van de „Duke of York" wa ren toegesneld, hebben de pas sagiers en vele bemanningsle den van de „Duke of York" overgenomen. Het Amerikaanse stoomschip „American" is inmiddels reeds met 91 geredden, onder wie één gewonde, in Dover aangeko men, waar ziekenauto's gereed stonden. De „Duke of York" is eigen dom van de British Railways en Koning Haakon van Noorwegen heeft op het diner ter ere van Koningin Juliana en Prins Bern hard een rede uitgesproken: Met groot genoegen zo zei hij, roep ik U mede namens het gehe le Noorse volk een hartelijk wel kom toe. Dit is niet de eerste keer dat U Noorwegen bezoekt. In 1946 hadden wij het genoegen U beiden in Oslo te zien. Wij waarderen deze bezoeken zeer en zij zijn voor mij een teken van de goede verstandhouding en de vriendschappelijke betrekkingen, die altijd hebben bestaan tussen Nederland en Noorwegen. Onze landen hebben beide de verschrikkingen van de oorlog leren kennen met alle verwoes tingen en al het lijden voor de be volking. Het doet mij genoegen te weten dat Nederland er even als Noorwegen in geslaagd is vele door de oorlog toegebrachte wonden te helen en het voor de burgers mogelijk te maken hun werk ten behoeve van hun land te hervatten. Tijdens mijn verblijf in Enge land gedurende de oorlog heb ik dikwijls de moeder van Uwe Ma jesteit ontmoet, die evenals ik zelf door de omstandigheden ge dwongen werd buiten haar land te leven. Ik maak van deze gelegenheid gebruik aan Prinses Wilhelmina door middel van Uwe Majesteit mijn hartelijke groeten en beste wensen voor de toekomst over te brengen. Het nieuws van de ramp, die Nederland heeft getroffen, heeft ons met de grootste zorg vervuld en vandaag wil ik nog eens na- De Argentijnse politie deelde 28 April mede, dat 29 personen, onder wie socialistische en ra dicale partijleiders, waren ge arresteerd bij het onderzoek naar de bomaanslagen. Thans zijn, aldus de politie, 78 personen gearresteerd, die lid zouden zijn van een tweede ter- teurorganisatie. Onder hen be vinden zich leden van bekende families, die verbonden zijn met de conservatieve partij. In Cordoba zijn 14 employe's van de stadstram ontslagen en gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd, tegen de regering gerichte slagzinnen in de wa gens geschreven te hebben. Zes functionarissen van de politie hebben ieder een belo ning van 100.000 pesos ontvan. Gisteren is de 75ste verlies- lijst verschenen van het infor matiebureau van het Ned. Roode Kruis. Volgens de tot heden be kende gegevens bedraagt het to taal aantal slachtoffers nu 1794. Van dit totaal staan 1504 per sonen genoteerd als geïdentifi ceerd en geborgen en 290 als vermist. Het totaal op 31 Maart ver meldde 1150 geïdentificeerden en geborgenen, en 633 personen, die als vermist te boek stonden; to taal 1783. gen. Drie „gewillige" getuigen ontvingen ieder 50.000 pesos en een medaille. Een van de arrestanten is uit een politiebureau te Buenos Aires ontsnapt. Hij heeft zijn toevlucht in de ambassade van Guatemala gezocht. Het hoofd van de Argentijnse federale po litie heeft opdracht gegeven, het gehele personeel van het onderhavige bureau aan te hou- deri met het oog op een in te stellen onderzoek. In de provincie Tucuman is de secretaris van het comité der radicale partij, Alfredo Garcia, in hechtenis genomen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Vrij koud. Aanvankelijk veel bewolking en enkele verspreid optredende buien, later van het noordoosten uit opklaringen. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. Koud weer. VRIJDAG 8 MEI. geven de de mens alle Noren uiting aan het medeleven van gehele Noorse natie. Wij hopen allen, dat Nederland er spoedig in zal slagen de schade te herstellen. Tijdens uw verblijf in Noorwe gen wilt U een bezoek brengen aan het Noors-Nederlandse insti tuut voor kernonderzoek te Kjeller, dat in 1951 is geopend en met zijn werk kon beginnen dank zij een hoeveelheid uranium, die door Nederland ter beschikking is gesteld. Ik kan U verzekeren, dat alle Noren deze samenwerking bij 't kernonderzoek, waarvan de re sultaten uitsluitend de vrede en de wetenschap ten goede komen, op prijs stellen. Ik wens Nederland een geluk kige toekomst en met deze woor den drink ik op de gezondheid en het geluk van Uwe Majesteit, Uwe Koninklijke Hoogheid, H. K. H. Prinses Wilhelmina, het Ne derlandse Koninklijke gezin en "t welzijn van 't Nederlandse volk". 81 cent Mijnenvegers van de Kon. Marine zijn in Oostende aange komen, waar de voorbereidingen beginnen van de mijnenveeg oefening „Bandau 7", die van 11 tot 15 Mei in het Zuidelijk deel van de Noordzee begint. Zoals bekend zullen aan deze oefening Belgische, Britse, Noorse en Nederlandse schepen deelnemen. Koningin Juliana heeft tijdens het gala-diner aan het Noorse hof de volgende rede uitgesproken: „Het welkom, dat Noorwegen ons zo hartelijk toeroept door de woorden van Uwe Majesteit, is een vreugde voor Nederland. Wij voelen ons nauw verwant en dit gevoel werd versterkt door ons gemeenschappelijk lot in de laatste oorlog. Ik waardeer de vriendelijke boodschap, die Uwe Majesteit mij voor mijn moeder geeft. Onze vriendschap is versterkt door het gevoel van kameraad schap, hetwelk uw volk zo prach tig heeft tentoongespreid door de wijze waarop het ons te hulp is gekomen in de grote ramp, die ons dit jaar heeft getroffen. Onze samenwerking op het ge bied van atoomsplitsing, die de vrede dient, beschouw ik als een bewijs te meer van de sterke wil, die onze naties bindt om voor te gaan in het belang van de vrede in de toekomst. Hoewel het Noorse volk ge woon is uit te zwermen over de gehele wereld, heeft het een hechte liefde voor zijn land en grondgebied en heeft het een diep vertrouwen in de nationale levenskracht. Enkeling en gemeenschap, na tie en gemeenschap van natiën, zijn waarschijnlijk in staat een heid in verscheidenheid te vin den, hetgeen vrede betekent en saamhorigheid in vrijheid. Iedere gemeenschap, die de vrijheid liefheeft, kan alleen op deze wijze van zijn rechten en vei- ligheid verzekerd zijn. Het plei dooi voor vrede alleen kan hem nooit doen ontluiken of vrucht laten dragen, wanneer hij niet op dit fundament rust. Uw en ons gezichtspunt hebben een nauwe verwantschap wat deze blijvende en wezenlijke grondbeginselen betreft. Wij hopen, dat dit een steun en een kracht zal blijken voor onze landen in hun streven naar saam horigheid in vrijheid. In deze geest hef ik mijn glas op op het welzijn van Uwe Ma jesteit, Uw koninklijke familie en het Noorse volk". Volgens Reuter worden de stakers in hun eisen onder steund door de communistische en de christelijke vakverenigin gen. Reders schatten de schade die wcrdt veroorzaakt door het niet varen van Frankrijks grootste schepen reeds op een millioen dollar. Alleen al in de haven van Marseille liggen meer dan 50 schepen stil. In sommige havens doen de bemanning van sleep boten mee aan de staking. De openbare aanklager van het Westduitse federale ge rechtshof te Karlsruhe heeft verklaard, dat Sowjet-officieren betrokken zijn geweest bij de spionnage-organisatie, die in April j.l. zou zijn ontdekt. ZON MAAN Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.19 9.54 10.34 10.44 Mei 8 4.58 20.16 2.45 14.18 9 4.56 20.17 3.00 15.44 10 4.55 20.19 3.15 17.11 11 4.53 20.21 3.31 18.40 n.m. 12 4.51 20.22 3.52 20.08 9.49 13 4.50 20.24 4.19 21.32 10.24 14 4.48 20.25 4.56 22.45 11.04 15 4.47 20.27 5.45 23.43 11.14 16 4.45 20.28 6.48 Om kwart voor vier vertrok het gezelschap naar het stadhuis van Oslo. Duizenden stonden hier in het drukste gedeelte van de Noorse hoofdstad de koninklijke gasten op te wachten. Zij werden ontvangen door de voorzitter van de gemeenteraad, Brynjulf Buil. Het bezoek duurde een uur. De Koningin liet 'zich inlichten over het stadhuis, waar bij zij grote belangstelling en waardering toonde voor de muur schilderingen, die in de grote hal en in de vele zalen zijn aange bracht. Men zou het stadhuis een museum van moderne Noorse kunst kunnen noemen. Prins Bernhard maakte met Prins Olav een rondgang. Het was een ongedwongen samenzijn, als van een grote familie. De tachtigjarige Noorse Koning maakte een levendige indruk. Hij onderhield zich met tal van gas ten, maakte menige kwinkslag en toonde zich al evenzeer geïnte resseerd in de portretten van vroegere burgemeesters. Teruggekeerd in de grote zaal, die uitzicht geeft op de zee, werd het gezelschap een glas champag ne aangeboden. Koning Haakon was de eerste, die een glas champagne haalde en dit met vlugge tred en een charmante buiging aan onze Ko ningin aanbood. Even voor vijf uur vertrok men naar het paleis, waar de thee werd gebruikt. De menigte bui ten was inmiddels sterk ge groeid. In Oslo sluiten de meeste kantoren om 4 uur, zodat velen eerst dan de gelegenheid hadden iets van het koninklijk bezoek te zien. De Noren uiten zich anders dan zuidelijke volken, maar alge meen kon men een warme be langstelling beluisteren voor on ze koningin, die een charmante indruk maakte en allerminst vermoeid leek na de reis en de bezoeken aan Akershus en ves ting. Oslo was deze ochtend opge fleurd met vele Noorse en Neder, landse vlaggen. Langs de voor naamste straten waren vlagge- masten geplaatst en van vele ge bouwen zag men de vlaggen wap peren. Er hing evenwel een zware be wolking, een bijna donkere Hol landse lucht. Kort na de aan komst regende het zelfs, maar terwijl het vliegtuig nog cirkelde werd het droog en onder het ge juich van de vele Nederlanders op het vliegveld brak zelfs even de zon door. Ook de stakingen in de Re- nault-automobielfabrieken en in het hotel- en restaurantbe drijf duren nog voort. De directie van de Franse Re- naultfabrieken heeft besloten de fabriek van Woensdagavond af te sluiten. Indien dit besluit wordt uitgevoerd, zullen onge veer 37.000 arbeiders zonder werk zijn. De directie verklaarde, dat zij het besluit heeft genomen, om dat de stakers geweigerd had den een stemming over hervat ting van het werk of voortzet ting van de staking te doen houden. De genationaliseerde Renault- fabrieken, de grootste in het land, zijn gelegen in Billancourt, een voorstad van Parijs. De productie was reeds tot stilstand gekomen door een sta king in de bekledingsafdeling. De directie verklaart thans, dat zij de normale productie niet kan hervatten. De bemanningen van alle sleepboten in de haven van Duinkerken zijn Woensdag in staking gegaan waardoor het verkeer in deze haven is stilge legd. Verscheidene buitenlandse schepen moesten buiten de ha ven voor anker gaan. De sta king was uitgeroepen na het ontslag van de bemanning van een sleepboot. Deze bemamnng had geweigerd een Frans schip uit de haven te slepen. De be. manningen der sleepboten had- c.en tevoren besloten zich bij de stakingen in Le Havre en Rouaan aan te sluiten. De Zweedse regering heeft in verband met de staking bij de Zweedse levensmiddelenbe drij ven, beperkende bepalingen voor de invoer van levensmiddelen in Zweden opgeheven voor die pro ducten, die op korte termijn kunnen worden ingevoerd., De Zweedse huisvrouwen heb ben gehoor gegeven aan het door de regering gedane beroep, om geen „paniekinkopen" te verrichten. De vraag naar le vensmiddelen, die door de sta king schaars zouden kunnen worden, was afgenomen. Vele Zweedse gezinnen eten thans vis. De verkoop van vis is sterk tóegenomen. De officiële prijsbeheersingsraad heeft ge waarschuwd te zullen ingrijpen, indien hem gevallen van prijs opdrijving ter ore zouden ko men. voer in geregelde dienst Hoek van HollandHarwich v.v. De „Haiti Victory" is eigendom van de Amerikaanse regering. Van de zijde der Nederlandse Spoorwegen vernemen wij dat de nachtbootdienst normaal zal worden uitgeoefend. Deze dienst zal worden uitgevoerd door de „Koningin Emma" van de maat schappij „Zeeland". De Prinses Beatrix zou Woensdagmiddag naar Harwich vertrekken en daar de passagiers aan boord nemen. Weliswaar heeft dit schip een beperkter slaapacco- modatie, doch de maatschappij Zeeland heeft reeds voorzienin gen getroffen. In de salon van het schip zullen dekens enz. aanwezig zijn om het de passa giers zo gemakkelijk mogelijk te maken. Om kwart vóór tien zond de „Duke of York" opnieuw een S.O.S. uit, ditmaal omdat een bekneld geraakte vrouw en kind waren waargenomen. Het schip vroeg om zwaar reddingsmate riaal, aangezien werd vermoed, dat de vrouw en het kind ern stig gewond waren. Uit Mull of Kyntire is een motorboot naar de „Duke of York" vertrokken met aan boord scheepstimmerlieden met snij branders, die zouden trachten de opgesloten vrouw en kind te bevrijden. Later werd uit Dover gemeld, dat de opgesloten vrouw en kind zijn gered. Onder de geredden aan boord van de „American" bevindt zich één gewonde, die na aankomst in Dover naar een ziekenhuis vervoerd werd. De „Duke of York" heeft in de afgelopen oorlog voor de Britse marine gevaren. Het schip werd door Duits geschutsvuur zwaar beschadigd tijdens de evacuatie van Duinkerken in 1940. In 1942 nam het deel aan de aanval op Dieppe. Naar verluidt bevond zich aan boord van de „Duke of York" een delegatie van het Britse le gioen, die begin van deze week als gast van het Nederlandse oorlogsgravencomité te Nijme- gén de herdenkingsplechtighe den had bijgewoond. De „Dewsbury" heeft geseind, dat zich op het ogenblik ver scheidene motorboten van de marine en een reddingboot na bij de „Duke of York" bevonden- Een tweede sleepboot is op weg naar het schip. Ook is een aan tal Britse mijnenvegers uitge varen om assistentie te verle nen. Meer dan de helft van de pas sagiers van de „Duke of York" is Brits. De nationaliteit van de anderen is niet bekend. Om 12 uur werden de radio signalen van de „Duke of York" beduidend zwakker. De „Duke of York", heeft ver zocht in Harwich op de kade een ziekenauto gereed te hou den voor direct vervoer van een ernstige gewonde vrouwelijke passagier, die door de redding boot van Walton aan boord is genomen, naar een ziekenhuis. De „Duke of York" wordt nu gesleept door de sleepboten Sun 17 en Empire Race. In Dover is meegedeeld, dat zich onder de daar aangekomen geredde passagiers 4 „ernstig gewonden" bevinden. Een dok ter was met een motorboot het schip, dat de gewonden aan boord had, tegemoet gevaren. Een aantal van de geredden moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht voor een be handeling van een plotselinge ze nuwaandoening. Een geredde opvarende deelde mede dat een zeventigjarige vrouw een touw om haar middel bond en een ladder aan een van de zijkanten van het schip afdaal de. Het scheen haar niets te kun nen schelen, aldus de geredde passagier. Vele passagiers moesten bij het lopen van de haven naar de spe ciale trein die hen naar Londen zou brengen, worden gesteund. Het A.N.P. vernam van andere zijde dat de „Duke of York" nog niet gezonken is. De „Duke of York" niet gezonken. Van de agent van de Britse spoorwegen in Nederland verne men wij dat de „Duke of York" Woensdagavond om zes uur nog drijvende was. Het schip werd door de sleepboot „Empire Race" naar Harwich gesleept en bevond zich op drie mijl afstand van het lichtschip Sunk. Het bericht dat de „Duke of York" om kwart over drie gezon ken was berust dus op een ver gissing.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1