rovincie VÏRÏGLËY®? de echte fl Arbeidsconflicten in Frankrijk Castella's nieuweling Arrestaties in Argentinië Mededelingen der 14 vrijgelaten Franse burgers „DODENMARS" Volksgericht zegevierde r«® urounien Smokkelaar bij de grens gearresteerd Een heerlijke frisse bloemenzeep Nog steeds bomaanslagen Zijdie zijn omgekomen AGENDA OPBRENGST KINDERPOSTZEGELACTIE Gevonden voorwerpen TERNEUZEN. AXEL. GOES. MIDDELBURG. SLUIS. ZAAMSLAG. Nu kan IEDERE vrouw haar schoonheid verhogen! u;i «u s TELEFOONNETTEN GEAUTOMATISEERD. Op 19 Mei a.s. te 13.00 uur zullen de telefoonnetten Sluiskil, Sas van Gent en Westdorpe wor den geautomatiseerd. Tegelijkertijd zal het telefoon net Westdorpe worden opge heven. De abonné's van dit net zullen op Sas van Gent worden aange sloten. Het hulpkantoor Westdorpe blijft voor de behandeling van celgesprekken geopend van 9-12, 14-15 en 18-19 uur. De netnummers van de netten Sluiskil en Sas van Gent zijn O—1157 resp. O—1158. Geslaagd. Bij de te Leiden gehouden examens voor apothekersassis tente, slaagde o.m. onze stadge note mej. J. Leunis. Een teleurstelling was het voor tal van Terneuze- naars, die gisteravond vol span ning het luchtruim aftuurden of wellicht dit jaar het bevrijdings vliegtuig met de voedselpakket ten Terneuzen als droppings plaats zou hebben. Het vliegtuig verscheen echter niet en geleidelijk keerden de ad- spirant zoeksters en zoekers, die belust waren op een vliegtocht met de K. L. M. of een zweef- vliegtocht, huiswaarts. Nog groter werd hun teleur stelling, toen zij, thuisgekomen, via de radio vernamen, dat inder daad Terneuzen als droppings plaats in Zeeland uitverkoren was geweest, doch dat het laag hangende wolkendek had belet de parachutes boven de stad uit te werpen. Mr Robert WUson, Amerikaans marketing-specialist sprak te Terneuzen. De heer Robert F. Wilson, mar- keting-specialist, op uitnodiging van de Contactgroep Opvoering Productiviteit (C.O.P.) sinds De cember 1952 in Nederland vertoe vend, was Dinsdagmiddag de gast van de Kamer van Koophandel te Terneuzen. In hotel Rotterdam waren ver schillende personen uit het be drijfsleven bijeen. Zij bespraken de problemen, die verband hou den met de opvoering van de pro ductiviteit en de daarmee gepaard gaande vergroting van de afzet. Deze bijeenkomst werd gepresi deerd door de 2e voorzitter van de K. v. K„ de heer H. A. M. A. de Meijer. Mr A. Seret van de C.O.P. hield een korte inleiding. In de beginphase van zijn be zoek was het de bedoeling, dat de heer Wilson een overzicht zou krijgen van hetgeen in Nederland op het gebied van „marketing" wordt verricht, waarna hij zijn zakenervaring ter beschikking aoui stellen van Nederlandse kooplieden en in het algemeen aan allen, die nauw bij de „sales- promotion" betrokken zijn. Tot nog toe had de heer Wilson contact gehad met vertegenwoor. digers van meer dan 400 Neder landse bedrijven, grote en kleine. Onder auspiciën van het Ned. In stituut voor efficiency, kamers van koophandel en andere orga nisaties zijn in een reeks van plaatsen, w.o. nu ook Terneuzen, discussiebijeenkomsten georgani seerd, waar de heer Wilson gele genheid heeft gehad een indruk te krijgen van de wijze waarop het verkopen en alles wat daar mee samenhangt in Nederland wordt aangepakt. Er is ook gebleken dat ver scheidene commerciële directeu ren, verkoopleiders e.d. profijt hebben kunnen trekken van de ervaring van de heer Wilson. Bij het streven naar opvoering van de productiviteit werd door de C.O.P. tot nog toe overwegend aandacht besteed aan de opvoe ring van de technische producti viteit in industriële bedrijven. Het opvoeren van productie heeft op zich zelf geen zin, wanneer niet tevens aandacht wordt besteed aan de efficiency van de afzet de zer verhoogde productie. Dit was het thema waarom heen zich de inleiding en discus sies ontwikkelden. Uit de onder linge discussies bleek, dat men verlangend uitziet naar de alge hele opening der Zuidelijke gren zen. De afzetvergroting zal n.l. behalve in het binnenland vooral in het buitenland tot stand moe ten komen. Dit betekent, dat tegen de ach tergrond van industrialisatie en productiviteitsverhoging alle aandacht besteed zal moeten wor den aan marktonderzoek, ver koopmethodiek, aangepast aan de atmosfeer in andere landen. De heer Wilson behandelde de factoren, die bij de opvoering van de afzet een rol spelen, o.a. de mentaliteit van een bevolkings groep, prijspolitiek, dichtheid van bevolking, wijze van adver teren en de verkooppolitiek. In Nederland wordt bij de op leiding van een verkoper voorna melijk de technische vorming na gestreefd. Nu wordt er ook ge streefd naar een Nederlandse vorm van de Amerikaanse ver koop-training. In ons land ver plaatst men zich te weinig in de mentaliteit van de koper. Een po sitieve verkooppolitiek kan suc ces hebben. Productie baat niet, indien er geen verantwoord ge voerde afzet is. De heer Wilson zei dat de Nederlandse zaken mensen goede zakenmensen zijn met optimisme en hij sprak zijn bewondering uit over hetgeen hier is gepresteerd. Wanneer de heer Wilson eind Mei naar de States terugkeert, heeft hij naast een grote dosis er varing de indruk van Nederland, dat wij op het goede pad zijn. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrichting werd in de maand April door 3033 personen bezocht tegen 3038 in de maand daarvoor. Aangifte leerlingen Land- bouvvhuishoudschool. De aandacht van ouders en meisjes wordt gevestigd op de in dit nummer voorkomende adver tentie van de Axelse landbouw- huishoudschool. Het is onnodig uitvoerig over dit voor de meisjes zo nuttig on derwijs uit te weiden; de resul taten hiervan spreken voor zich zelf. Vooral door de lessen in koken, naaien, handwerken en algemeen vormend onderwijs wordt de dienende taak naar vo ren gebracht in de vorm van practische vakken. Voor de leerlingen, die in het bezit zijn van het getuigschrift der primaire opleiding of 2 klas sen van het U. L. O. hebben door lopen, bestaat gelegenheid tot op leiding als hulp in de huishou ding, waardoor de gediplomeer den in staat zijn zich een goede positie in de maatschappij te ver zekeren. Vee voor rampgebied. Donderdagochtend om 11 uur zal voor het gemeentehuis te Kortgene een geschenkzending vee uit de Wieringermeer worden overgedragen aan getroffen landbouwers op Noord-Be.veland. De zending bestaat uit 40 stuks rundvee, 60 varkens en enkele schapen. Fruitteeltschade in Zeeland. De rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Brabant, ir W. van Soest, heeft op een vergade ring van de afdeling Goes van de Nederlandse fruittelersorganisa tie iets verteld over de ervarin gen, die hij heeft opgedaan bij het onderzoek naar inundatie- schade in de fruitteelt. Hij vond dat het er voor de Zeeuwse fruitteelt somber uitziet. Boom gaarden in het geïnundeerde ge bied, die er tot voor kort nog vrij gunstig uitzagen, blijken nu ern stig beschadigd te zijn. De fruit teelt op Noord-Beveland kan op enkele boomgaarden na als ver loren worden beschouwd. Zo is het ook in de streek om Wol- phaartsdijk, Stavenisse, Schou- wen-Duiveland en een deel van Sint Philipsland. Deze gebieden zijn door zeer zout water over stroomd. De overstroomde boomgaarden in het zuiden van Zuid-Beveland hebben het water meer uit de Westerschelde gekregen, waar van het zoutgehalte niet zo hoog is. De streek rond Baarland en Oudelande vertonen een lager zoutcijfer. Voor de boomgaarden in het oosten van Zuid-Beveland ziet het er evenwel slecht uit, omdat hier vooral de lange duur van de inundatie ertoe heeft ge leid, dat de bomen zijn verstikt. Ir Van Soest besprak ook de ontziltingsproeven, die in Bra bant, in Oudelande en op Sint Philipsland worden genomen. Deze proeven kunnen alleen boomgaarden redden, die slechts korte tijd zijn overstroomd. Ge stikte boomgaarden kunnen met nog meer water toch niet worden gered. Ir Van Soest deelde voorts mede, dat de fruittelers meer gips zullen krijgen en dat ze bin nenkort een voorschot op de na jaarsgift van drie ton per ha zul len ontvangen. Polder Walcheren. Het bestuur van de polder Walcheren zal Zaterdag a.s. in vergadering bijeenkomen. Op de agenda staat een voorstel tot het verlenen van een crediet van 2.475.000 voor werkzaamheden tot herstel en verbetering van de zeewering. Het bestuur wil o.m. in Westkapelle de dijk, die zwaar geleden heeft, uitbreiden en ver hogen. In Zoutelande, waar de verdediging van de duinvoet op tal van plaatsen zwaar heeft ge leden, in Domburg en in de West watering van de polder zijn even eens aanzienlijke werken noodza kelijk. Het dagelijks bestuur van de polder heeft verder voorge steld te zijner tijd een geldlening aan te gaan tot dekking van de uitgaven, voor zover deze niet door het rijk worden gedragen. Verkeersongeval. Mej. M. de Vos, een 54-jarige onderwijzeres te Westkapelle, is toen zij op haar rijwiel door het dorp reed, aangereden door een personenauto, die zij niet meer kon ontwijken. Zij werd een eind- weegs meegesleurd. Enkele ogenblikken later is zij overleden. Aanbesteding bouw boerderijen Namens de stichting „Beheer landbouwgronden op Walcheren" is te Middelburg in het openbaar aanbesteed de bouw van elf boer derijen met daarbij behorende werken op Walcheren. De laagste inschrijfster was de firma J. van Wieringen te Se- rooskerke voor 365.600. De hoogste was C. van Noppen te Koudekerke voor 418.000. Er waren in totaal negen inschrij vingen voor het werk in massa binnengekomen. Veesmokkel voorkomen. Ambtenaren van de invoer rechten en accijnzen hebben aan de doorlaatpost te Sint Anna ter Muiden een veesmokkel weten te voorkomen. Een vijftal kalfvaarzen werden van een weide in de buurt van de Providence, aan de weg naar St. Anna, de grens overgedreven, toen één der dienstdoende ambte naren hiervan de lucht kreeg. De dieren konden in beslag worden genomen. Na de herkomst van de kalve ren wordt een onderzoek inge steld. Het verslag van de gemeen teraad. Enkele zetfouten in het verslag van de gemeenteraad van Zaam- slag hebben één der raadsleden een andere naam gegeven. De aandachtige lezer zal wel begrepen hebben, dat niet de heer Van Harn lid is van de Zaamslag- slagse gemeenteraad, maar de heer J. J. van Ham, die op 30 April een koninklijke onderschei ding heeft gekregen en om die reden door de voorzitter werd ge complimenteerd. In Marseille hebben de offi cieren van de koopvaardij met grote meerderheid gestemd vóór een staking, die Maandag nacht, in zou gaan. In Le Havre ligt het werk reeds stil en in Rouaan en Nantes gedeeltelijk. Bij Renault in Parijs wordt het werk van 7500 arbeiders door 500 stakers reeds 3 weken opgehouden. In Parijs hebben hotelem- ployé's, die reeds herhaaldelijk hebben gestaakt, gedemon streerd voor verhoging van de duurtetoeslag. Scheepsofficieren der Franse koopvaardijvloot zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag in sta king gegaan om kracht bij te zet ten aan hun eis tot invoering van een veertigurige werkweek. Bijna alle in Franse havens lig gende Franse koopvaarders zijn door deze staking getroffen. De niet-Franse schepen zijn niet in de staking betrokken. Op de drie grootste Franse koopvaardijsche- en en van de scheepsofficieren gehouden bijeenkomst hebben laatstgenoemden een compro misvoorstel aan de reders ge daan. Deze hebben toegezegd hierop vandaag te zullen ant woorden. Een woordvoerder van het be stuur der Franse redersvereni ging heeft Dinsdag verklaard, dat een voortduren der staking „rampzalig" zou zijn. Vernuftig gecamoufleerd on der stalen platen in de bagage ruimte, naast de normale ben zinetank, hebben ambtenaren van de douane dezer dagen in een grote, crèmekleurige Buick Cabriolet, die bij de Keulse bar rière te Venlo aan een onder zoek werd onderworpen een met een deksel afgesloten gat ont. pen, de „Ile de France", Liber-' dekt, waaronder zich een ge- té" en „Flandere" wordt als ge volg van de staking niet gewerkt. Vertegenwoordigers der rege ring en van de rederijen hebben er met nadruk op gewezen, dat de exploitatiekosten der Franse koopvaarders bij de thans gel dende acht en veertigurige werk week gemiddeld reeds dertig tot zestig pre hoger liggen dan in andere landen. Zij verklaren dat invoering van een veertigurige werkweek voor de Franse offi cieren ter koopvaardij concurren tie met buitenlandse scheepvaart maatschappijen onmogelijk zou maken. Op een Maandagavond door vertegenwoordigers der rederij- (Advertentie) Aan het zachte parfum van prille rozen, aangevoerd door een zoele lentewind, aan de fijne tinten van het pas ontloken voorjaar, denkt U, als U kennis maakt met Castella's Bloemenzeep. In vier beschaafde kleuren is deze nieu we, frisse Bloemenzeep onver pakt in de winkel te verkrijgen voor slechts twintig cent. Nu kan inderdaad iedere vrouw er aantrekkelijk uitziennu ligt Castella binnen ieders bereik. Heeft Uw huid een zachte be handeling met een dikke laag overvloedig schuim nodig, dan kiest U Castella Spécial (32 ct.j. Is Uw huid het best gebaat met de klassieke Castella Schoon- heidszeep ook deze kost 32 ct. En als U slechts een klein bedrag wilt besteden, en toch een zeep van wereldnaam gebruiken, dan is er nu voor U de nieuwe Castella Bloemenzeep voor slechts 20 cent! De Argentijnse politie, die een grote terroristische organisatie op het spoor zou zijn, heeft in het afgelopen weekeinde vele arrestaties verricht, aldus het semi-officiële blad Democracia. Politie-auto's kwamen dag en nacht aanrijden met verdachte personen en een groot aantal pakken, waarin zich, naar men vermoedt, springstof, wapenen en pamfletten bevonden. De politie heeft bekendge maakt, dat 2 personen zijn ge arresteerd, toen zij de auto van de minister van Buitenlandse Zaken, welke voor zijn woning stond geparkeerd, wilden nade ren. De mannen bleken bom men, wapens en vlugschriften bij zich te hebben. De politie heeft tenslotte meegedeeld, dat in verband met deze affaire nog meer arrestaties zijn verricht. 25 Zaken werden van over heidswege gesloten wegens over treding van de prijsbeschikking. De politie te Buenos Aires heeft medegedeeld, dat 2 jonge Argentijnse dokters bekend hebben, daden van terreur ge pleegd te hebben. Zij zeiden 3 van de bommen geplaatst te hebben, die de laatste weken in Buenos Aires zijn ontploft. De dokters, die beiden 30 jaar oud zijn, werden gearresteerd in verband met een poging om een bom te leggen in de auto van de Argentijnse minister van Bui tenlandse Zaken. Volgens de po litie hebben zij bekend, dat zij de bom hebben geplaatst, die op 2 Maart op een station ontplof te, enige minuten nadat presi dent Peron van een bezoek aan Chili terugkeerde. Verder zou den zij een bom hebben ge plaatst in de legerclub op 25 April en de bom, die bij het congresgebouw ontplofte toen president Peron op 1 Mei zijn regeringsverklaring aflegde. Van de zijde van de politie is verder meegedeeld, dat de twee mannen, die in feite gepoogd hebben een bom in de auto van Remorino te leggen, een lid van de conservatieve partij en een ■lid van de democratische partij zijn. IZij hadden een auto ge bruikt van een vrouw uit de ho gere kringen, een zekere Maria Tomkinson de Christopherson. Ir. deze auto werden 15 staven geligniet aangetroffen. De ar restatie van de mannen bracht de politie op het spoor van een „terroristische" organisatie. Te Bahia Blanca, in de pro vincie Buenos Aires, heeft de politie de conservatieve oud afgevaardigde Reynaldo Postor en José Rotini, de directeur van de verzekeringsmaatschappij „La Agricola" aangehouden. Zij worden er van verdacht bij ge noemde organisatie betrokken te zijn. Het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft gisteren de 74e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Hierop komt de naam voor van onderstaand slachtoffer uit Zeeland: NIEUWERKERK. Leendert Sies, geb. 14-2-'22, laatste adres Molenstraat 138. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De bandieten van de Cimarran. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. Sirocco. Leime bergplaats bevond. Daar in troffen zij ruim 200 half pends pakken gebrande koffie- gesteld. bonen aan. Het onderzoek ge schiedde op aanwijzing van de douanerecherche, die reeds eni ge tijd verdenking koesterde te gen de bestuurder van deze wa gen, de ongeveer 30-jarige zon der werk zijnde chauffeur-mon teur J. F. H. uit Haarlem, die zoals thans is gebleken her haaldelijk reizen tussen Duits land en Nederland maakte. Bij zijn laatste bezoek aan Venlo doorzochten de ambtenaren de wagen nauwkeurig. Nadat de geheime bergplaats was ont dekt, werd deze koffiesmokke- laar gearresteerd en overgedra gen aan de douane-recherche dienst te Amsterdam. Bij het daarop volgende onder zoek bleek, dat deze Haarlem mer geregeld flinke partijen koffie van een leverancier be trok, zodat aangenomen wordt, dat hij met de wagen herhaal delijk koffie over de grens naar Duitsland smokkelde. Voorts bleek, dat de auto niet zijn eigendom was. Hij had deze geleend, doch beweerde, dat hij de geheime bergplaats buiten medeweten van de eigenaar had laten aanbrengen. De auto is inmiddels in beslag genomen. H. is in voorlopige vrijheid „200 Km moesten wij in No vember 1950 in de sneeuw af leggen, waarbij wij niets te eten kregen. Velen onzer waren in pyama of kamerjas, daar zij uit hun bed werden gelicht", ver klaarden een Franse missionaris en een oude, blinde kloosterzus ter, die zich bevonden onder de 14 Franse burgers, die door de Noordkoreaanse autoriteiten op vrije voeten zijn gesteld en thans, via Moskou en Berlijn, in hun vaderland zijn terugge keerd. „Velen stierven", vervolgde de missionaris. „Van de 14 Franse missionarissen in Seoel ben ik de enige overlevende. De ande- De gehele bevolking van het Drentse dorpje Dalen kwam kort geleden in opstand, toen aan boer Z. de huur van zijn boerderij en landerijen per 1 Mei werd opgezegd. De „plaats" zou moeten worden ontruimd ten behoeve van één der zonen van de familie W., die de eige naar van de hoeve is. Een golf van verontwaardi ging ging door het dorp. Vijf tien jaar lang had Z. de boer derij bewoond en zich een waar dig inwoner van Dalen getoond. Binnen 10 dagen moest hij zijn „plaats" verlaten en dat terwijl de nieuwe mest reeds op het land lag. Dat namen de inwoners van Dalen niet. Het ging van mond tot mond, dat nog dezelfde avond, waarop Z. de voor hem zo onprettige mededeling had gekregen, een volksgericht zou worden gehouden. 150 Inwoners van Dalen kwa men in café Bos bijeen en be sloten eenparig de familie W. uit de dorpsgemeenschap uit te stoten, wanneer zij althans haar plan zou doorzetten. Dit hield o.m. in, dat geen bakker, geen slager en geen kruidenier enz. meer aan de deur bij de familie zou kunnen komen zonder de clandizie van de andere bewo.- ners onherroepelijk te verlie zen. Na 1 Mei bleef Z. dan ook rustig op zijn boerderij. Hij heeft nu een brief ontvangen, waarin de familie W. bericht aan de eisen van de dorpsgemeenschap toe te geven: het huurcontract wordt met 1 jaar verlengd om Z. gelegenheid te geven naar 'n andere boerenplaats om te zien. De buurtgemeenschap heeft per advertentie meegedeeld, dat de familie W. weer als gelijk waardig buurtgenoot in de ge meenschap zal worden opgeno men ren zijn tijdens de mars, die van 28 October tot 9 November 1950 duurde, .of vlak daarna van uit putting gestorven". „In Noord-Korea bestaat geen Katholicisme meer. Bijna "alle Noordkoreaanse Katholieken zijn, voorzover zij hiertoe de kans zagen, naar het Zuiden ge vlucht. Alle missionarissen zijn dcor de communistische autori teiten gearresteerd en alle Noord koreaanse priesters zijn dood of gevangen gezet", besloot deze missionaris, wiens naam luidt: Celestin Coyo. De kloosterzuster, Marie Ma deleine, van de orde der Carme- lieten, die reeds vóór haar ge vangenschap blind werd, zeide nog: „Communistische soldaten dreven ons voort, terwijl zij ons met de kolven hunner geweren tussen de ribben porden. Zij zeiden steeds maar: Loop har der". „Ik heb revolverschoten ge hoord, toen ernstig gewonde Amerikaanse soldaten het tem po van deze mars niet konden volhouden. Niet meer lopen be tekende een wisse dood. Zij, die niet mee konden komen, werden door bewakers ter plaatse dood geschoten". En de oude, kleine kloosterzus ter besloot met: „Sterkere tocht genoten hielpen mij voort. Nooit zal ik hun stemmen ver geten, die mij telkens opnieuw aanspoorden toch vol te hou den". HET MILLIOEN NIET GE HAALD. Met de kinderpostzegelactie 1952 is de opbrengst van één millioen gulden niet gehaald. Met een netto-revenue van 925.000 is niettemin een re cord gevestigd, want daarmede is met deze actie „Door en voor het Kind" dit jaar toch ruim 1 ton meer opgehaald dan in '51. Bij deze actie hebben de Ne derlandse scholieren zich op nieuw bijzonder onderscheiden. Ruim 350.000 kinderen uit 11.000 klassen van 4000 scholen hebben cv** door W. KERREMANS. 7) Nadruk verboden. „Is 't waar?" vroeg de moeder met levendiger belangstelling, „dat de jongen van Sluiters, die Leen, voor meester mot gaan leren?" De aandacht van Marien was getrokken. Dat was zijn plan: leren en niet in 't vak van zijn vader. Wat zouden zijn ouders daarover zeggen? „Zo'n snotaap", ging de vader brommend voort, „waarom kan die niet in 't vak van Jan Slui ter skommen? Een goeie timmer man het toch zeker altijd z'n brood hier." De moeder leunde met de elle boog op tafel en hield in de uit gespreide vingers een koffiekom van onder vast, waarin ze lang zaam blies. „Een goeie schoolmeester ook", zei ze een beetje weifelend. „Een goeie timmerman is beter as een kale schoolmeester". „As ik 't maar niet hoef te doen", wierp Geert er tussen, „ik geen leren, dank ie wel, ie hele leven met je snotter in de boeke." „Een schoolmeester heb goed z'n brood,'' opperde de moeder, „en as die jongen daar nou z'n sjeniegheid in heb, dan moet ie dat doen. Mot ie nou naar de stad?" „Nee, hij gaat ielijke dag met de fiets naar de school waar ze voor meester leren. Ik vind dat ie afwijkt van de plaats waarop de Heere 'm heb gesteld." „Da kan je nie zeggen, vader", verdedigde de moeder weer, „de Heere kan met 'm voorhebben dat ie meester mot worre en geen timmerman. As 't die jongen z'n roeping is dan moet ie er gehoor aan geven." Aan moeder zou hij steun heb ben begreep Marien, maar vader zou hij niet gemakkelijk aan zijn kant krijgen. „Heb Jan Sluiters aan domme- nie 't gevraagd?", informeerde moeder. „Dat heb ie", lcihtte vader in. „En wat zeet ie?" Marien keek zijn vader gespan nen aan. „Die zeit dat de Geest blaast waarheen hij wil." „Asjeblieft", hernam moeder triomferend, ,,'t is de jongen z'n roeping en de Geest heb gebla zen." „Leen is Jan z'n enige zoon"t verweerde vader nog zwakjes, „en hij had 'm graag in z'n zaak gehad". „Leen Sluiters wordt een me neer met boord en een wandel stok", lachte Geert. „Laat mijn maar boer blijven, weet je." Het maal was geëindigd en de mannen gingen naar buiten, ro ken en rusten op de bank voor het huis. ,,Ik ga nog effe op 't dorp aan, moeder", zei Marien. „Naar 't dorp?'' vroeg moeder verbaasd, „nou op 'n doorde weekse dag? Wat mot je daar?" Marien aarzelde, zocht een uit vlucht. „Ik mot wat gaan halen.... tabak en zo. Ik ben zo terug." Hij ging naar de zolder om een buis aan te doen, niet z'n Zon dagse, zoals hij graag gewild had, om bij de meester op bezoek te gaan, maar dat zou te veel de aandacht trekken en vragen doen stellen. Hij kon niet anders dan buiten langs de bank gaan, waar vader en Geert al zwijgend neerzaten. „Waar gaan jij heen?" vroeg de vader toen hij voorbijkwam. „Nog effe op 't dorp aan." „Wat mot je daar?" „Tabak halen en zo. Ik ben zo terug." Vader maakte zich geen zorg. Marien was geen loper achter de meiden en op een doordeweekse dag zou hij niet met de jongens blijven rondhangen. Blij dat er geen verdere vra gen gesteld werden liep Marien vlug de weg naar 't dorp op en repeteerde nog eens de dingen, die hij tot de meester zou zeggen. De afstand van Mariens woning tot 't dorp was niet groot en na 20 minuten lopen stond hij voor het huis waar meester Schippers zijn intrek had. Hij liep het huis je om naar de achterzijde, waar hij wilde vragen of de meester thuis was, maar toen hij de hoek omsloeg zag hij hem achterover in een zeildoeken stoel liggen lezen, met een klein tafeltje naast zich, waarop een lege kop en een doos met tabak. Schippers hoorde iemand na deren en keek over zijn boek heen. „Nee maar, Marien", riep hij vrolijk, „wat een verrassing jou hier te zien. Dat is wat bijzon ders!" „Dag meester", antwoordde Marien wat stug. „Ik denk zo, dat je me wat te vertellen hebt." „Ja net zo, meester, dat heb ik." (Wordt vervolgd.) tezamen 1.800.000 bestellingen van 75 cent (in totaal 6.000.000 postzegels) uitgevoerd. In totaal werden van de twee- cents zegel 4.834.169 stuks ver kocht, van de vijfcents zegel 780.620, van de zescents zegel 1.289.673 stuks, van de tiencents zegel 6.007.329 stuks en van de twintigcents zegel 746.692. Dit betekent dus, dat bij de actie in de postkantoren, door de comité's en door de school kinderen, in totaal 13.658.483 kinderpostzegels zijn verkocht. De totale toeslag op de zegels alleen (naar bekend vormen ook kinderkaarten een belangrijk onderdeel van de actie) was 572.665,48. De Stichting voor het Kind heeft na de watersnoodramp haar apparaat in dienst gesteld voor de verknop van speciale watersnoodzegels. Ook hierbij hebben de scholieren zich voor treffelijk geweerd. Van de tota le netto-opbrengst van ander half millioen komt 875.000 voor rekening van de schoolkin deren, die 8.750.000 postzegels verkochten. TERNEUZEN De korpschef der gemeentepo litie te Terneuzen maakt be kend dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen nadere inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: Kinderarmband (zilver), Axel- sestraat 84; herenportemonnaie, Baandijk 1; das, Zandstraat 3; wit gebr. dameswant, Mare chausseekazerne 2 zilverbons, Hogendijk 11; broche, Schelde- kade 27; kinderwant, Emmalaan 16; zegelring en huissleutel, Dekkerstraat 20; glacé dames handschoen, Axelsestraat 51 vulpotlood, Molengang 2; plas tic kindertasje (rood), Java- straat 27; bl. want, Scheldekade 13; kammetje en knoop, Tho. lensstraat 10; bril met donker hoorn montuur, Klaassenstraat 16; vulpen, Van Steenbergenl. 50; speelgoedkatje, Tuinstraat 5; paar zw. damesglacé's, Mar grietstraat 9; autostep, A. Ha- me jink, Molendijk; rode ball pointpen, Tramstraat 51.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2