Binnenlands nieuws SPORTNIEUWS Eric de Noorman en Bor Khan Huisvlijttentoonstelling te Zaamslag VOETBAL Zijdie omgekomen SCHAKEN. Eerste groep uitgewisselde Britten in Engeland Amerikanen gewaar schuwd voor gevaren van het wegverkeer 99 WIELRENNEN. zijn 99 Deel II: HET PAD DER Door de ring Oost Zws-Vlaan- deren van de C.J.M.V. en de ring Oost Zws-Vlaanderen van de C.J.V.F. werd alhier in het ver enigingsgebouw een huisvlijt tentoonstelling georganiseerd, die in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd. Namens genoemde verenigin gen sprak de voorzitter, de heer J. L. Hamelink uit Terneuzen, het welkomstwoord, waarin hij allen, die hun werkstukken had den ingezonden, dank bracht, be nevens de organisatoren van deze tentoonstelling, waarbij hij dank bracht voor het beschik baar stellen van het verenigings gebouw. Vorig jaar, toen een huisvlijttentoonstelling te Axel werd gehouden, werkten de weersomstandigheden zeer tegen, ditmaal mag verwacht worden dat het fraaie weer er toe zal medewerken, dat deze tentoon stelling een succes zal worden en er toe zal leiden om op de in geslagen weg voort te gaan. Hierna verzocht spr. de burge meester de tentoonstelling te wil len openen. Burgemeester Trimpe zeide met genoegen gevolg te geven aan deze uitnodiging, want hij zelf heeft ook zijn hart verpand aan het beoefenen van huisvlijt, waaraan Jong en oud kunnen deelnemen, getuige de inzendin gen van hen, die de leeftijd van 80 jaar reeds hebben overschre den. Huisvlijt is niet alleen een lief hebberij, een hobby, maar het ge tuigt ook van kunstzin en studie, hetgeen uit de ingezonden fraaie voorwerpen wel zal blijken. Reeds de kinderen op de frö- belschol beoefenen bij het spelen met zand reeds een soort huis vlijt en het is opmerkelijk welke resultaten zij soms weten te be reiken. Op latere leeftijd wordt dit gevolgd door meer samenge stelde ontwerpen bij het onder wijs op de lagere school en valt er al een zekere aanleg te consta teren. Huisvlijt is dan ook aan geen leeftijd, rang 'of stand ge bonden en het is prettig dat op deze tentoonstelling dit bij de in zendingen tot uiting komt. Met het uitspreken van de wens, dat' deze tentoonstelling een succes zal worden, verklaar de de burgemeester deze voor ge opend. Hierna werd het woord ge voerd door de heer P. de Leeuw, voorzitter der plaatselijke afde ling der C.J.M.V. Spr. zeide dat de burgemeester wellicht reeds de fraaie maquette van de kom der gemeente, die hier wordt ten toongesteld, zal hebben opge merkt. Hieraan is door velen in de vrije uren gearbeid en hoe meer de voltooiing, na ongeveer 2 ja ren arbeid, naderde hoe duidelij ker kwam tot uiting wat liefde en lust tot huisvlijt weet tot stand te brengen. „Wij wensen deze maquette de gemeente aan te bieden en hopen dat u haar wel zult willen aanvaarden". De burgemeester dankte de heer De Leeuw en de velen die aan de vervaardiging van de ma quette hebben medegewerkt, har telijk voor dit geschenk, dat een plaats zal verkrijgen op het ge meentehuis. Nadat de heer De Leeuw de af gevaardigden van zustervereni gingen en de verdere aanwezigen dank had gebracht voor hun blijk van belangstelling in deze huis vlijttentoonstelling, was het offi cieel gedeelte beëindigd en ving de rondgang door het gebouw aan, waar de talrijke inzendin gen, de ene al mooier dan de andere, te bewonderen vielen. Van de gelegenheid om te kun nen smullen van de heerlijke wa fels, die door dames en meisjes tijdens de tentoonstelling werden toebereid, werd een druk gebruik gemaakt. Deze wel bijzondere soort van attractie, die ook door WAGENINGSE LUSTRUMKOE WERD GEARRESTEERD. De studenten van het Wage- nings studentencorps, dat op 16 Mei zijn 15e lustrumfeest viert, hebben een propagandakoe ge bouwd, een soort robot-rund, dat met de agrarische deskundigheid der ontwerpers, is voorzien van allerlei verrassende gemakken en stunt-mogelijkheden. Zo kan het dier, dank zij een listig in de romp gebouwde verstuivingsinstalatie, van het staartstuk uit confetti en propagandamateriaal de wereld in sturen. Het lag Zaterdag in de bedoe ling het dier tegelijk met het botenmateriaal van Argo naar de varsity te Utrecht te zenden, maar onderweg kregen koe en begeleiders moeilijkheden met de politie. De studenten hadden het rund gevuld met kaf van vlas en enkele malen tijdens de tocht van de sociëteit naar de haven ver hief zij haar staart, waardoor de talrijke belangstellenden met kaf overdekt werden. De politie met kaf op uniform en pet nam het rund in beslag en maak te proces-verbaal tegen de stu denten op: straatschenderij. Zondagochtend is het veebezit van het corps in vrijheid gesteld. De politie had sportief begrip voor de situatie: Nu kon het dier op de varsity nog tijdig zijn pro pagandistische plicht doen met confetti en met kaf. HUURSTAKING TE EINDHOVEN. De bewoners van de St. Ger- lachstraat in het stadsdeel te Eindhoven hebben aangekondigd in huurstaking te gaan als pro test tegen de dezer dagen aange kondigde huurverhoging met 80 cent per week ingaande 3 Mei en de daaraan toegevoegde mede deling, dat naar alle waarschijn lijkheid nog een huurverhoging met ƒ1,25 per week zal volgen. De bewoners, dat zijn er in to taal 95, hebben zich met een uit voerig adres gewend tot de mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, waarin zij deze bewindsman verzoeken het be sluit tot huurverhoging onge daan te maken. De betrokken woningen zijn ge meentewoningen, waarvan het beheer berust bij de stichting „Centraal -woningbeheer" te Eindhoven. Het zijn woningwet-woningen welke medio 1952 gereed kwa men. De huurprijs was aanvan kelijk bepaald op 7,05 gulden voor de benedenwoning en 6,90 gulden voor de bovenwoning. Deze huurprijs was nog slechts voorlopig. De definitieve vast stelling zou zo spoedig mogelijk volgen. Verwacht kon worden dat deze iets lager zou zijn dan de voorlopige. Het teveel betaal de zou dan aan de huurders wor den gerestitueerd. Niet zonder verbazing ervoeren de bewoners echter weldra, dat de huurprijs met 15 ct per week verhoogd werd. Deze verhoging werd geaccepteerd. Nu echter bekend is gemaakt, dat op 3 Mei een tweede verhoging met 80 ct wordt toegepast en een derde met 1,25 in het vooruitzicht ligt zijn de bewoners niet bereid zich daarbij neer te leggen. Het Tweede Kamerlid de heer F. van Vliet heeft zich in zijn functie van gemeenteraadslid met schriftelijke vragen tot het college van B. W. gewend, waarin hij informeert naar de redenen der huurverhoging en vraagt of B. W. zich tot het rijk wileln wenden om een hoge re jaarlijkse bijdrage te verkrij gen teneinde de huurverhoging ongedaan te kunnen maken. GROTE BRAND BIJ DE V. I. R. TE ROTTERDAM. Een felle uitslaande brand, die tot ver in de omtrek te zien was en menige Rotterdammer in het nachtelijk uur uit zijn bed lokte, heeft Zondagmorgen bijna de ge hele oude fabriek van de V. I. R. (Verenigde Industrieën Rotter dam) in de as gelegd. Omstreeks half zes des morgens werd door de omwonenden een hevige ont ploffing gehoord in deze fabriek, waar zowel gloeilampen als trico tages vervaardigd worden. Of nu deze explosie oorzaak is geworden van de brand, dan wel dat het vuur reeds woedde en de ontploffing slechts een gevolg was van oververhitting, is nog moeilijk te zeggen. Het onder zoek op da.t punt is nog gaande. Zeker is, dat reeds spoedig de vlammen zich een weg naar bui ten baanden en de omwonenden de schrik om het hart sloeg. Zij alarmeerden de politie en de brandweer, welke laatste op het eerste alarm met groot materi eel uitrukte. Ook tal van slangenwagens van de heren ten zeerste werd ge waardeerd, viel letterlk en fi guurlijk zeer in de smaak. Het bleef druk en gezellig in het verenigingsgebouw en toen de deuren werden gesloten, had den 450 personen deze geslaagde huisvlijttentoonstelling bezocht, zodat organisatoren en inzend sters en inzenders met voldoe ning op deze dag kunnen terug zien. De bekroningen waren als volgt: Eerste prijzen: Krijn Dieleman, G. de Zeeuw (2 x), J. van Doorn, allen te Zaamslag; Jan Klaassen te Sluis kil; M. Vercouteren en N. Kolijn te Terneuzen; Lien Bolleman (2x te Axel. Tweede prijzen: Krijn de Fejjter, J. J. Dekker, L. Kloet, J. van Doorn, C. Deij te Zaamslag; B. Wieles, A. Jansen v. Rosendaal, M. Moens, L. de Kra ker te Axel; J. C. de Bruijne te Spui. Derde prijzen: Bram Lensen, C. Galle, P. Geel- hoedt te Zaamslag; P. Buijze, P. H. Kaijser, D. Romeijnsen, G. Ro- meijnsen, J. Romeijnsen te Drie wegen; Ina Smies en Corrie Diele man te Axel. Groepsprijzen le C.J.M.V. te Zaamslag; 2e Jongensclub „Joas" te Terneuzen; le „Open deur", jeugdclub Terneu zen; 2e „Jong Leven" te Zaamslag; le „Wees een Zegen" te Zaamslag. Ter opluistering waren werk stukken ingezonden door mevr. WisseRisseeuw, mevr. Rijkse de Vos, mej. E. M. Reijnhout te Zaamslag en mevr. Van Gent te Terneuzen en de heren H. D. Trimpe, F. C. Wisse, C. H. H. Wisse, J. van Cadsand, J. de Meijer, J. de Zeeuw, J. W. Kusee, G. v. d. Waa, allen te Zaamslag; P. J. G. A. Breur te Sluiskil; J. L. Hamelink te Terneuzen, J. Goosen te Axel, W. J. A. Duinink te Axel, J. van Harn te Laren en K. de Koeijer te Weidesheim (Duisland). de vrijwillige brandweer snelden binnen enkele minuten toe. Het bleek echter niet gemakke lijk te zijn in deze fabriek, die op de Oudedijk als het ware tussen de woonblokken is ingebouwd en voornamelijk door een nauwe poort te bereiken is, bij de vuur haard te komen, temeer omdat de hitte te groot was en de rook ontwikkeling enorm. Steeds meer blussingsmaterieel rukte aan en het is aan het door tastend ingrijpen van de brand weer te danken geweest, dat al thans een nieuw gedeelte van de fabriek behouden is kunnen wor den. De oude fabriek is echter zo goed als geheel verwoest. Tegen 9 uur was men het vuur meester en kon met de nablus sing worden begonnen. Gelukkig hebben de in de nabijheid staan de woonhuizen en bedrijven geen noemenswaardige schade opge lopen. Hoe groot de schade in totaal is valt nog moeilijk te overzien, maar men sprekt van millioenen. Vermoedelijk komen door deze brand enige honderden werk krachten, onder wie veel meis jes, voorlopig zonder emploi. Uitslagen programma 3 Mei. EERSTE KLASSE A GVAVFrisia 41; Sneek—DOS 30; WageningenVSV 10; Zwolse BoysHeracles 02; De VolewijckersRCH 01; Ensch. Boys—EDO 0—1; NEC—Ajax 0—3. EERSTE KLASSE B. HaarlemVitesse 11; Go AheadEnschede 02; 't Gooi Achilles 20; Stormvogels AGOVV 51Blauw WitHeeren veen 01; ElinkwijkBe Quick 12; LeeuwardenDWS 20. EERSTE KLASSE C. TheoleSittardia 21; SVV Juliana 20; Willem IIBW 40; MWHBS 13; Excelsior Brabantia 31; EmmaLonga 2—1; WV—Sparta 1—2. EERSTE KLASSE D. RBC—PSV 1—3; NAC—NO AD 10; ADOLimburgia 01; Xer xesHermes DVS 30; Bleijer- heideTEC 40; MauritsFeije- noord 10; Eindhoven—DHC 41. ZUID I. TerneuzenInternos 24; MOC Goes 6 ce 2—2. -1; MiddelburgAllian- Het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft Zaterdag de 72e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Hierop komen de namen voor van onderstaande Zeeuwse slachtoffers: NIEUWERKERK. Izak Stoutjesdijk, geb. 19-11- '72, laatste adres Ooststraat 200. STAVENISSE. Willemina Suzanna Riedijk Stoutjesdjjk, geb. 20-7-'91, laat ste adres Kerkstraat A 314; Lena de JonghDijkman, geb. 6-2-'74, laatste adres Poststraat B 2. DERDE KLASSE D. RKFCBiervliet 12; ODIO Corn Boys 03; VlissingenZee- landia 4—0. VIERDE KLASSE H. OostburgHontenisse 43; Aar denburgPSK 60; Koewacht IJzendijke 41; RIA—Sluiskil 61. RES. TWEEDE KLASSE C. Terneuzen 2Breskens 2 23. TerneuzenInternos 21. Primitief spel der rood-zwarten Het is weer een pover spelletje geweest, dat de rood-zwarten tegen Internos te zien hebben gegeven. Over de hele lijn waren ze de min deren van de feller opzittende en veel sneller reagerende Brabantse spelers. Balcontrole, balbehande ling, het plaatsen en het deksy- steem, het bleef allemaal ver on der de maat. Na enkele minuten bleek reeds, dat het in de midden linie vooral geducht rammelde. Er ontstonden grote gaten, zodat de middenlinie en de voorhoede van Internos ongekende vrijheid geno ten in de opbouw hunner aanval len. Het experiment met de jeug dige middenvoor bleek ten over vloede een mislukking. Deze jonge man kan goed schieten, maar van het spel zelf moet hij nog veel leren „Langs het lijntje" werd zwaar gekankerd. Op de spelers, op de elftalcommissie en op wat al niet, maar gelijk had alleen de scepticus, die opmerkte dat je moet roeien met de riemen die je hebt. Doelman Smit heeft in de eerste helft voortreffelijk werk gedaan; na de thee werd het minder. Pijcke was als altijd de rusteloze terrier, de sympathieke zwoeger, de man die de gunst van het publiek heeft, maar dat nooit laat merken. Waar om men deze jongen na enkele heel goede wedstrijden uit de voor hoede weghaalt, is ons niet recht duidelijk. Het was ons evenmin duidelijk, waarom Lauret die straf schop moest nemen. Volgende keer beleven we het op die manier nog dat ze Kees Smit uit de goal halen om een penalty te missen. Over de wedstrijd zelf kunnen wij kort zijn. Terneuzen speelde in de eerste helft met een sterke wind in de rug. Smit stopte in de 10e minuut een vliegend schot van Vergauwen op werkelijk sublieme wijze. Individueel spel van Sandri- ni na 25 minuten spelens, dat re sulteerde in een goed schot, had beter lot verdiend. Met kunst- en vliegwerk bereikte Terneuzen een blanke stand bij de rust. Na de hervatting werd Internos' veldmeerderheid steeds duidelijker. In de 10e minuut gaf Schrouwen zijn club de leiding. Vijf minuten later lag de gelijkmaker voor het grijpen, toen de goed leidende scheidsrechter Hogeboom aan Terneuzen een strafschop toeken de. De verbazing buiten de krijtlij nen was hoorbaar, voelbaar en zichtbaar, toen Lauret zich achter de bal plaatste enrecht op de- keeper schoot. Spelers en publiek waren er stil van. Van Alphen maakte er na een half uur in de 2e helft met een fraai en hard schot gelijk (11). Maar toen was het gedaan met Terneuzen en met het zelfvertrouwen van Smit. Ach tereenvolgens maakten Schrou wen en Vergauwen er 12 en 13 van. Sam Jansen wist de achter stand nog even te verkleinen (23), toen de strijd reeds als een nachtkaars was uitgegaan, maar veel hielp het niet, want de links binnen van Internos scoorde een vierde doelpunt drie minuten voor het einde. Het publiek stroomde het veld reeds af. Als het weer 26 was geworden, zouden weini gen zich verwonderd hebben. En nu Zondag a.s. naar RAC. KoewachtIJzendijke 41 Het zal het bezoekend elftal wel zijn tegengevallen, dat zij te Koe wacht niet het verwachte „zacht eitje" te verorberen kreeg. In te gendeel, zij trof Koewacht in splendid condition aan en reeds na 5 minuten had de thuisclub een 20 voorsprong verkregen. Hoe wel na deze overrompelende inzet de partijen gelijk op gingen, werd er vóór de rust niet meer'gescoord. Het duurde zelfs tot 25 minuten in de tweede helft eer het volgen de doelpunt kwam, thans voor IJzendijke, na goed combinatiespel (21). Hierna bleek IJzendijke haar kruit verschoten te hebben en Koewacht wist hiervan zodanig te profiteren, dat zij de eindstand op 41 bracht. RIASluiskil 61. Ofschoon RIA sterker geacht werd dan Sluiskil, is de uitslag toch van dien aard, dat Sluiskil wel verrast zal zijn door het spel van de thuisclub, dat vooral in de tweede helft opmerkelijk vlot ver liep. Het duurde vrij lang vóór het eerste doelpunt werd gescoord, dat door midvoor R. Audenaerd op keurige wijze werd geplaatst. Tien minuten later zorgde Fr. Aude naerd voor het tweede doelpunt van RIA. Sluiskil werd telkens in de verdediging gedrongen, hetgeen niet belette, dat nog vóór het in treden van de rust de midvoor der gasten de achterstand tot 21 verkleinde. In de tweede helft domineerde RIA nog meer en reeds in de 2e minuut zorgde L. Audenaerd voor nummer 3. In de 10e minuut ver hoogde hij de stand tot 41. Het spel zakte hierna in, doch laaide weer op toen een kwartier vóór het einde F. Audenaerd er 51 van maakte en dezelfde speler de laatste goal in het net van Sluiskil deponeerde. Eindstand 61. TWEEDE KLASSE B: Baronie 15 12 1 2 47- -13 25 DOSKO 14 9 3 2 39- -26 21 RAC 15 8 4 3 40- -27 20 Alliance 16 8 3 5 40- -31 19 Goes 15 7 2 6 3549 16 Rood Wit 15 5 5 5 28- -28 15 MOC 15 5 4 6 29- -29 14 Middelburg 15 5 2 8 28- -29 12 Internos 16 4 5 7 31—41 13 Terneuzen 16 2 4 10 35- -57 8 Axel 16 1 3 12 2446 5 DERDE KLASSE D: Vlissingen 17 16 0 1 62- -10 32 RCS 16 12 1 3 46- -24 25 Zeeuwen 17 11 1 5 54- -32 23 RKFC 17 10 2 5 50- -35 22 Biervliet 17 6 4 7 30—41 16 Corn Boys 16 6 2 8 3140 14 ODIO 16 6 1 9 41—42 13 METO 16 6 1 9 40—46 13 Zeelandia 17 5 3 9 2141 13 Breskens 16 5 0 11 23-41 10 Nw Borgv. 18 5 0 13 20-42 10 Clinge 17 4 1 12 31- -55 9 VIERDE KLASSE H: Hulst 15 13 2 0 48- -20 28 RIA 14 10 1 3 50- -19 21 Hontenisse 16 9 3 4 49- -34 21 Aardenb. 15 8 2 5 37- -25 18 Steen 15 6 4 6 40- -33 16 Sluiskil 15 6 2 7 37- -36 14 IJzendijke 15 4 5 6 27- -38 13 Oostburg 15 4 2 9 35-48 10 EMM 16 4 2 10 24—28 10 Koewacht 15 3 2 10 31- -59 8 PSK 15 3 1 11 23—61 7 beslag zouden leggen op de be geerde trofee. Maar degenen die meenden dat Bolton veilig stond, hadden zon der Blackpools „terrible twins" gerekend, de Engelse internatio nals Stanley Matthews en Stan ley Mortensen. Er moest nog 23 minuten ge speeld worden toen Mortensen de bal uit een perfecte voorzet van Matthews in het doel liep en de achterstand van Blackpool tot 23 verkleinde. Zo bleef het tot drie minuten voor het einde, toen Blackpool zich een vrije schop zag toegewezen juist buiten het penalty-gebied. Mortensen nam zijn aanloop en bracht met een ontzaglijk hard schot de partijen op gelijke voet. Hiermee was Blackpool niet tevreden. De ploeg voelde de zege binnen haar be reik en liep storm op het doel van de Wanderers. De spanning werd bijna ondraaglijk, maar de Wanderers hielden stand totdat Matthews voor de zoveelste keer hun verdediging totaal uit posi tie speelde en op een moment, dat de scheidsrechter zijn horlo ge reeds raadpleegde, wederom een tot op de centimeter bereken de pass gaf naar de Zuidafrikaan Bill Perry, die de bal in de tou wen plaatste (3—4). Het voorspel tot deze finale be gon, als altijd, al in de vroege morgen van Zaterdag. Van vier uur af arriveerden de tienduizen den voetballiefhebbers uit alle delen van Engeland aan de sta tions te Wembley. Ze versprei den zich door de straten en wek ten de inwoners met groot la waai van toeters, bellen en aller lei andere apparaten waarmee rumoer kon worden gemaakt. Op de zwarte markt gingen de prijzen kort voor de aanvang sprongsgewijs omhoog en plaats bewijzen, die in de voorverkoop 13 en 15 shilling hadden gekost, werden toen voor twee tot vier pond sterling aangeboden. De eerste groep uitgewisselde Britse gevangenen, bestaande uit 14 man van wie sommigen op draagbaren werden vervoerd is uit Korea op het vliegveld Lyneham in West-Engeland aangekomen. De mannen werden onmiddel. lijk overgebracht naar een mi litair hospitaal; waar zij een ge neeskundig onderzoek zullen ondergaan vóór zal wórden be paald of zij naar huis kunnen vertrekken. Enkele mannen, die konden lopen, wisten echter uit de groep los te breken en renden naar de groep verwanten, die achter een afscheiding op het vliegveld stond, waar zij uit bundig werden ontvangen. Twintig lijkkisten, waarvan 6 voor kinderen en één voor een baby, een stuk gazon, kransen en een familiegraf hebben op auto's een rit door Washington gemaakt. Op een vrachtauto luidde een enorme bronzen doodsklok. Ook waren er meisjes in badpak, ka potte voertuigen, ambulances en politieagenten op motoren in de stoet. De optocht had ten doel de inwoners van Washington aan de gevaren van het verkeer te herinneren. In 1952 kwamen er in de Ver. Staten 38.000 perso nen door auto-ongelukken om het leven. De Belgische competitie. Voor de Belgische voetbalcompe titie werden in de eerste divisie de volgende wedstrijden gespeeld: FC LuikFC Mechelen 40; Da ringUnion St Gilloise 10; RC MechelenAnderlecht 31; Char leroi SCStandard CL 20; Ber- chem Sport—Tilleur FC 01; Ant werp FCLa Gantoise 13; Ra cing GentBeerschot 24; Berin genOC Charleroi 00. FC Luik staat eerste in het klas sement met 40 pnt, Anderlecht staat tweede met 39 pnt en Beer schot legt beslag op de derde plaats met 32 pnt. DE ENGELSE BEKERFINALE Bolton Wanderers Blackpool 3I. Met praktisch gesproken de laatste trap van de wedstrijd heeft Blackpool één van de aller- spannendste bekerfinales der laatste jaren gewonnen. Bij rust stonden de Bolton Wanderers met 21 voor,, en toen zij hal verwege de tweede helft hun voorsprong op 31 hadden ge bracht zag het er naar uit dat zij voor de vierde maal te Wembley TERNEUZEN VERSCHRIKKING. zaamheden technische maatre gelen te nemen tot instelling van een veer met koplading ten behoeve van de veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder. Met de Rotterdamse tramwegmaat schappij is reeds overleg gaan de. Voorts is meegedeeld dat er gegronde hoop bestaat, dat eer lang door de P.T..T. zal worden overgegaan tot automatisering van het telefoonnet op Schou- wen-Duiveland. 80. Zwijgend hoort de Noorman de nomade aan en niets verraadt zijn gemoedstoestand als hij onbewogen in de richting van het vuur stapt. Hij beseft het hopeloze van zijn toestand. Slechts een list kan hem nu nog redden... „Wee u en de uwen, indien ge mij slechts met een vinger durft aan te raken," zegt hij dreigend. „Ik ben de hoeder van het ma gisch zwaard Tyr... de geesten van Tyr zullen u treffen met hun wraak, indien ge mij enig letsel berokkent." Het is de enige mogelijkheid, die hem te binnen schiet en even schij nen zijn woorden indruk te maken op de bijgelovige nomaden. De Grijze Wolf doorziet echter zijn plan. „Ah," zegt hij op verachtelijke toon, „de hoeder van het zwaard moet wel het hart van een oude vrouw hebben! Zijn wraak is als de nevels, die zich oplossen in de steppenwind. Kan het de angst zijn, die u woorden doet spreken CO» MARTIN TOONDER STUDIO'S Promotiewedstrijd schaakclub Terneuzen. De Terneuzense schaakclub schijnt bij voorkeur warme dagen uit te zoeken voor haar promotie wedstrijden. Na Eindhoven 1951 en Rotterdam 1952 werd er Zaterdag j.l. te Bergen op Zoom andermaal gespeeld in een temperatuur, die eerder tot een gezonde wandeling dan tot een schaakpartij in een broeierig-rokerige zaal noodde. Een autorit via Antwerpen in een smoorhete wagen is bovendien geen geschikte voorbereiding voor een zware promotiewedstrijd. Des ondanks hebben de Terneuzense schakers zich in deze „thuiswed strijd" te Bergen op Zoom tegen Kralingen III uit Rotterdam kra nig geweerd. Quakkelaar ontketende aan bord 1 al spoedig een veelbelovende aan val in zijn geliefde Spaanse ope ning. Door stug verdedigen van de Rotterdamse bordaanvoerder sloeg de aanval niet door en remise was het resultaat. Aan bord 3 kreeg de heer Den Decker een offensief te weerstaan van de bekende dirigent van de koninklijke militaire kapel, de heer Rocus van Yperen, die blijk gaf even goed te kunnen schaken als dirigeren. De heer Dijselynck kreeg op zijn koningsvleugel een lastige dubbel- pion te verwerken. Hij deed dat volgens de regelen der kunst. Een verrassende combinatie leverde hem later twee stukken op voor een toren, waarna het eerste Ter neuzense winstpunt een kwestie van tijd was. De heer Van de Sande Jr speelde een fraaie aanvalspartij, die na 4% uur beslist was. Inmiddels had ook de heer Stadhouders een winstpunt geforceerd. Aan bord 8 behaalde Kralingen een min of meer for tuinlijke zege. Deze tegenvaller moest om nog tot een gelijk spel te komen goedgemaakt worden door de heer J. P. van der Staal, die van zjjn lijfopening (Italiaans) afweek en daardoor wellicht tot een lange en moeilijke partij kwam. Hij kon echter niet tot winst komen. Na 5 uur spelen werd deze partij afgebroken in een voordelige stand voor Terneuzen. Als de arbitrage winst oplevert, waarop wij stellig rekenen, eindigt de wedstrijd in een gelijke stand (5—5). De gedetailleerde uitslag luidt: Terneuzen Kralingen III J. Quakkelaar drs P. Vreeken G. E. van HalsemaJ. Stolk 01 G. A. den Decker R. van Yperen A. Stadhouders N. A. van den Heuvel 10 P. J. v. d. SandeJoh. Smit 10 Mr G. TichelmanP. Stam 01 J. P. v. d. StaalJ. de Hooge afg. VoorhansH. Carlier 01 DijselynckC. Liesveld 10 J. de Coninck D. J. van Zwoll 01 waarmede de vrouwen hun kinde ren in slaap sussen?" „Is er geen manier om deze on beschaafde wilde het zwijgen op te leggen?" roept plotseling Hal- fra, die zich niet langer kan be dwingen. „Ja, een eind hout, bij Thor," briest Yark. „Een zwaard is nog te goed voor dat gespuis!" Duidelijk dringen hun stemmen door tot de plek waar Thorkell, Orm en Erwin nog steeds onbe weeglijk staan. De vreugde in Erwin's hart bij het weerzien van zijn vader is verdrongen door een hevige angst, wanneer hij de bedoeling van de oude nomade begrijpt. „Snel," gromt Thorkell. „We moeten iets doen, vóór onze man nen vermoord worden!" „Wel ja," mompelt Orm. „Daar moeten wij beslist bij zijn! Laten we er domweg bij gaan staan! Sa men uit, samen thuis, zeg ik maar! Wat beginnen wij met die paar pijlen, die we nog hebben tegen een bende moordenaars? Neen hoor, deze zaak vereist rustig over leg, ergens op een veiliger plaats dan hier! Als we nu eerst eens een eindje gingen wandelen." „Zwijg," snauwt Thorkell onge duldig. „Gij blijft hier en past op Erwin! En houdt vooral die hond bij je, dat beest kan alles beder ven!" Met een grote boog verdwijnt Thorkell tussen de struiken. Hoofdschuddend staart Orm hem na. „Toch jammer van zo'n flinke kerel," mompelt hij. „Laat ons het beste er maar van hopen... Niet, dat ik..." „Ik laat Thorkell niet alleen gaan," valt Erwin heftig uit. „Hij gaat mijn vader redden en dan moet ik hem helpen... Gaat ge mee of niet?" „M-mee? stottert Orm verbouwe reerd. „Tja... dat is te zeggen.. Nu ik er goed over denk... die vader van je is mijn koning, niet? Goed dan... Oei, oei! Dat zal me een mooie voorstelling worden!" En terwijl Erwin de hond stevig in de nekharen grijpt, sluipen zij behoedzaam Thorkell achterna.. M Voorlopige uitslag 4—5 Bij de aanvang van de wedstrijd had de voorzitter der Terneuzense schaakclub, de heer J. J. Kaan, de Rotterdammers welkom geheten in deze thuiswedstrijd, die de ontvan gende club meerdere uren reizen kostte. Na afloop dankte hij de schaakclub te Bergen op Zoom voor de genoten gastvrijheid. Verhelst vierde te Gentbrugge. Op een buitengewoon slecht en hobbelig parcours werd Zaterdag middag een 120 km baankoers ge houden te Gentbrugge. Verhelst reed een goede koers en eindigde als vierde. De eerste drie plaatsen werden door Belgen bezet.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3