Britse Comet neergestort De toestand in Argentinië Moordaanslagen Tunis FOSTER DULLES Troonsbestijging van ing Hoessein in Minister Suurhoff stond op een vrachtwagen Vleugelziekte" in Nederland WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Stemmen bij volmacht Dulles naar het Midden-Oosten ook bij Gemeenteraadsverkiezingen Het koninklijk bezoek aan Noorwegen 99 43 personen om het leven gekomen Koninklijk Gezin genoot van water en zon Arbeidersleider dringt aan op krachtige politiek Stakingen in Frankrijk over Polen en Indo-China Wervelstormen teisteren Amerikaanse Staten PERZSE rrankering bij abonnement: Terneuzen Pirecteur-Hooldredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 4 MEI 1953. 8e Jaargang No. 2333. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceot| iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Britse „Cornet", die tussen New Delhi en Calcutta als ver mist was opgegeven, is bij het dorp Djangipara, 45 km van Calcutta, neergestort. Dit is het derde „Comet"-toe- stel dat een ongeluk overkomt. Op het vliegveld van Rome is destijds een „Cornet" van de B.O.A.C. in de start verongelukt. Onder dezelfde omstandigheden is onlangs een op een proefvlucht zijnde „Cornet" van de „Canadian Pacific Airlines" verloren ge gaan. In beide gevallen is een commissie van onderzoek tot de conclusie gekomen dat de be stuurders een beoordelingsfout hadden gemaakt door de door hen bestuurde straalvliegtuigen van dit type met de neus teveel op gericht te laten starten. De ma chines kregen daardoor, aldus de commissie, niet voldoende lift en tengevolge daarvan konden de vliegtuigen niet van de grond loskomen. Uit de tot nu toe binnengeko men berichten over het veronge lukken van een tweede De Havil- land „Cornet" van de B.O.A.C. valt wel op te maken, dat het toe stel thans in de vlucht iets moet zijn overkomen. In de tijd, dat het toestel moet zijn neergestort, woedden boven het gebied zware zandstormen, gevolgd door hevige regenval. De „Cornet" was uit Singapore op weg naar Londen. De B.O.A.C. heeft medegedeeld, dat alle 37 passagiers en zes be manningsleden de ramp niet heb ben overleefd. De „Cornet" is neergestort In een afgelegen gebied, dat slechts te voet kan worden bereikt. Het toestel werd het eerst ontdekt door dorpelingen, die 6 km moes ten lopen om het politiebureau te Djangipara te bereiken. Onder de 37 passagiers bevon den zich tien vrouwen, een meis je van dertien jaar en een baby. Tien der passagiers kwamen te Calcutta aan boord, even voordat het toestel zou neerstorten. Eén der passagiers is de leider van de liberale oppositie in het parlement van de Australische staat Victoria, Trevor Donald Oldham, die de staat zou verte genwoordigen bij de kronings plechtigheden te Londen. Een tiental andere passagiers zou eveneens de kroningsplech tigheid bijwonen. De ramp geschiedde op de eer ste geregelde Cornet-dienst van Londen naar Johannesburg. Het toestel is geheel uitgebrand. Wij vernemen van Reuter dat zich aan boord van het veronge lukte Britse straalvliegtuig geen Nederlandse passagiers bevon den. 110,2 MILLIOEN IN HET RAMPENFONDS. Tot Zaterdagmiddag heeft het Nationaal Rampenfonds 110,2 millioen gulden ontvangen. Vrij dag was de stand 110,1 mil lioen. H. M. de Koningin en Prins Bernhard hebben Zondagmiddag met de vier Prinsessen een be zoek gebracht aan de nieuwe jachthaven van de Kon. Nederl. Zeil- en Roeivereniging, die Vrij dag in Muiden is geopend. Het koninklijk gezin arriveerde omstreeks half twee en ging on middellijk aan boord van het ko ninklijk jacht, de „Piet Hein". Na een tocht van enkele uren over het IJsselmeer in het stralende lenteweer keerde het jacht circa 5 uur in de haven terug. Konin gin Juliana en de vier Prinsessen stapten onmiddellijk in de wa gen en reden naar Soestdijk terug. De Prins vertoefde nog een half uur met het bestuur van de vereniging in het nieuwe clubge bouw en keerde daarna eveneens naar het paleis terug. Honderden inwoners van Mui den stonden bij de terugkomst van de „Piet Hein" in de haven langs de havendijk en juichten de i koninklijke gasten luide toe.. Zaterdagmorgen is een aan slag gepleegd op de vice-voor- zitter van de gemeenteraad van Tunis. Hij werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overge bracht. Naar verluidt is Vrijdagavond een aanslag gepleegd op de Tu nesische minister van Handel. De op hem afgevuurde schoten misten echter hun doel. Een politie-agent, die deel uitmaakt van de lijfwacht van de minis ter, werd gewond. Volgens Reuter heeft een onbe kende jonge Tunesiër twee scho ten op de 67-jarige Kastalli afge vuurd, die zich van zijn woning in de Arabische wijk naar een café in de Europese wijk begaf staande hij vele dreigbrieven had ontvangen om zijn candidatuur in te trekken, aldus is van welin gelichte zijde verklaard. De Tunesische nationalisten hebben opgeroepen tot boycot van de verkiezingen omdat zij ge houden worden onder een staat van beleg. Ongeveer 40 van het kiezers corps is bij de onlangs gehou den districtsverkiezingen niet op gekomen. Volgens welingelichte kringen was Kastalli „een vriend van de bey". De bey heeft, na lang aarzelen, toestemming gegeven tot het houden van de gemeenteraads verkiezingen. De vorige maand caie inae Europese wij* protesteerde hij er tegen, dat de waar hij elke morgen met vrie - (jistrictsverkiezingen onder de staat van beleg werden gehouden den placht te vergaderen. Kastalli overleed ter plaatse. Hij had zijn candidatuur voor de u gemeenteraadsverkiezingen van van verkiezingen. en verklaarde, dat arrestaties waren verricht aan de vooravond Zondag gehandhaafd, niettegen- 9? Staande op een grote vracht wagen met oplegger, achter een met rode doeken omhangen po dium en temidden van een 12-tal kleurige vaandels heeft de mi nister van sociale zaken, de heer j. G. Suurhoff, op een massa bijeenkomst ter viering van de eerste Mei ruim 10.000 belang stellenden toegesproken, die wa ren samengestroomd op het Fre- derik Hendrikplantsoen te Am sterdam. Hij hekelde in zijn rede de K.V.P., de C.H.U., de A.R. en de C.P.N. voor wat hij noemde de „vleugelziekte", een ziekte, waar bij de ene vleugel vooruit en de andere achteruit wil vliegen en de vogel zelf derhalve niet kan vliegen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Droog en zonnig. Droog en zonnig weer, maar in het Westen van het land kans op enkele overdrijvende wolkenvel den. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord en Noordoost. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets lager. DINSDAG 5 MEI. Breskens 5.51 6.15 Terneuzen 6.26 6.50 Hansweert 7.06 7.30 Walsoorden 7.16 7.40 ZON MAAN Mei 5 5.04 20.11 1.46 10.01 6 5.02 20.13 2.10 11.26 7 5.00 20.14 2.29 12.52 8 4.58 20.16 2.45 14.18 9 4.56 20.17 3.00 15.44 „De voortzetting van de poli tiek, die minister-president Drees de laatste jaren heeft doorge voerd", aldus minister Suurhoff, wordt door deze vleugelziekte bedreigd. Men wil zoveel moge lijk woningen, maar als de huur omhoog gaat, wil men niet, dat een deel van die hogere huren wordt gebruikt om daarvan nieu we woningen te bouwen. Men wil de belastingen drastisch verla gen, maar tegelijkertijd beweert men voorstander te zijn van so ciale voorzieningen. Dat klopt niet met elkaar. Men zegt, dat men werkgelegenheid in den lande wil scheppen door de export te vergroten, maar men wil tegelijkertijd de geleide loon politiek omhoog brengen. Men wil de middenstand aan een re delijk bestaan helpen, doch niet deze middenstand saneren en or denen". Sprekende over de Sowjet-Unie zeide minister Suurhoff, dat de strijd om de macht in het Krem lin nog niet is uitgevochten. „De vijftien artsen, van wie er eerst negen ter dood waren veroor deeld, doch die na de dood van Stalin werden vrijgesproken, wa ren in die strijd alleen maar werktuigen. In Moskou worden thans vredesduiven losgelaten. Als dat eerlijk gemeend is, dan heeft dus één man zeven jaren lang die vredespolitiek tegenge houden. Nooit is duidelijker het ware gezicht van de dictator ver toond dan bij deze gelegenheid. Het is te vroeg om aan een wer kelijke vredespolitiek van Mos kou te geloven. Niettemin dient iedere vredespoging van de Sow jet-Unie een eerlijke kans te krijgen, maar wij moeten waak zaam en paraat blijven". Na de redevoering van de mi nister zong een socialistisch koor de internationale, waarna enkele duizenden aanwezigen, van wie velen een brandende fakkel meedroegen, in optocht naar het hartje van de Jordaan togen. Premier Bakkoesj heeft, natda,t hij op de hoogte was gesteld van de moord op Kastalli, onmiddel lijk een onderhoud gehad met de Franse resident-generaal, Jean de Hauteclocque. In kringen van de resident-ge neraal acht men het waarschijn lijk, dat krachtige maatregelen genomen zullen worden om can- didaten voor de gemeenteraads verkiezingen te beschermen. Terstond na de moord op Kas talli zijn door de politie razzia's gehouden in de Arabische wijk, waar thans door mobiele afdelin gen gepatrouilleerd wordt. In de straten zijn versperringen opge richt. Er zijn talrijke arrestaties verricht. De arrestanten worden aan een verhoor onderworpen. Volgens inlichtingen uit goede bron zou het parool voor een al gemene staking op Zondag door de nationalistische organisaties uitgegeven zijn. De studenten van de Halfaoei- ne-moskee in Tunis zijn in sta king gegaan. Kastalli was eigenaar van het Arabische blad „En Nahdha", de enige Arabische krant, die de uitslagen van de districtsverkie zingen heeft gepubliceerd. De moordenaar van Kastalli is Zaterdagmiddag te Tunis gegre pen. Hij bekende de moord te hebben gepleegd. De arrestatie werd verricht in een villa te Der mes j, enkele kilometers van Tu nis. In de villa werd bovendien een wapenopslagplaats ontdekt. Te Tunis is Zaterdag medege deeld, dat in de nacht van Vrij dag op Zaterdag ook een moord aanslag is gepleegd op een com missaris van politie. De aanslag is echter mislukt. De politie deelde mede dat deze poging tot moord door dezelfde organisatie werd gedaan die in dezelfde nacht ook getracht heeft de Tunesische minister van Han del, Ben Rais, van het leven te beroven. Ricardo Balbin, de radicale can- didaat bij de Argentijnse presi dentsverkiezingen van 11 No vember 1951, is in de stad Eva Peron gearresteerd. De arrestatie werd verricht omdat hij zich be ledigend over de regering had uitgelaten. Argentijnse werkers in het krantenbedrijf hebben onmiddel lijk gereageerd op de aanval van president Peron op de Ameri kaanse persbureaux in Argenti nië. Journalisten en drukkers in Ro- sario, de tweede stad van Argen tinië, verklaarden al het nieuws van deze bureaux te zullen boy cotten. De bladen moesten snel regelingen treffen met andere persbureaux voor het verkrijgen van nieuws uit het buitenland. Verscheidene kranten te Bue nos Aires hebben berichten van de Amerikaanse persbureaux niet in hun kolommen geplaatst. Zij verwachtten klaarblijkelijk dat de boycot zich zou uitbrei den tot de hoofdstad. De politiebewaking die op ver zoek van de Amerikaanse ambas sadeur voor de betrokken kanto ren van persbureaux werd ge plaatst, is teruggetrokken. De bladen te Buenos Aires meldden dat de Braziliaanse au toriteiten ontplofbare stoffen en anti-Argentijnse pamfletten heb ben gevonden, dichtbij het drie landenpunt van Brazilië, Uru guay en Argentinië. De pamflet ten zouden in de Verenigde Sta ten zijn gedrukt. De Braziliaanse autoriteiten zeiden, volgens deze berichten, te geloven dat de springstof uit Uruguay het land binnengesmok keld werd. In San Miguel de Tucuman, hoofdstad van de provincie Tucu man in Noord-Argentinië, zijn 7 communisten aangehouden. Te vens werden vlugschriften en boeken van communistische au teurs in beslag genomen. Ten zuiden van Buenos Aires werden drie personen gearres teerd in het afdelingskantoor van de socialistische partij en acht in een communistisch partijbureau. Aanslag op Argentijnse minister. Twee mannen en een vrouw zijn te Buenos Aires aangehou den toen zij trachtten een bom te plaatsen in de auto van minister van Buitenlandse Zaken Remo- rino. Be arbeidersleider van Argen tinië, Eduardo Vultetitch, heeft van het baicon van het rege ringsgebouw te Buenos Aires verklaard, dat om de misdadige werpers van bommen en verra derlijke leden van de Peronisti- sche partij uit te schakelen, een dictator noodzakelijk is. Toen hij zijn rede uitsprak stond president Juan Peron naast hem. Deze dictator zou, aldus Vul tetitch, de enige dictator in de wereld zijn, die zou kunnen reke nen op de steun van heel het volk. Vultetitch zeide: „Het is aan John Foster Dulles, Ameri kaans minister van Buitenland se Zaken, zal 9 Mei per vlieg tuig naar het Midden-Oosten vertrekken. Hij zal in 20 dagen 12 landen bezoeken, aldus een mededeling van het ministerie. Hij zal 29! Mei naar Washing ton terugkeren. Hij blijft in elk land 1 tot 2 dagen. generaal Peron om beslissingen te nemenOns volk weet dat wanneer Peron spreekt, 't slechts heeft te luisteren en te leren". In een boodschap aan de tien duizenden, die zich op het Plaza del Mayo hadden verzameld, had Peron tevoren over de aanval or het hoofdkwartier van de radi cale partij gezegd, dat „voor ons het leven van een enkele werk man meer waard is dan al hun gebouwen". Veertien dagen geleden na de bomontploffingen tijdens een redevoering van Peron op het Plaza der Mayo had de menigte het hoofdkwartier bestormd. Bij die ontploffingen kwamen zes personen om het leven. Peron zeide nog: „Dit is het uur om de boodschap van de vrijheid weer de wereld in te zenden: Werkers van de wereld verenigt U". Aan het einde van zijn toe spraak, die korter was dan ge woonlijk, zeide de Argentijnse president: „Dit is een volk dat bereid is zijn leven voor zijn Pe ron te geven en een Peron is bereid duizend levens voor zijn volk te geven". Na de redevoeringen bleef de menigte de president toejuichen, toen hij een huilende koningin van de arbeid, die ter plaatse was gekozen, kuste, een kroon opzette, een sjerp gaf om de schouders legde en een geschenk ter hand stelde. In het verleden werd deze cere monie door wijlen Evita Peron verricht. De Franse regering heeft be kendgemaakt dat 'n verzoenings commissie zal trachten de sta king van 1.000 koopvaardijoffi- cieren van Franse transatlanti sche passagiersschepen te rege len. De stakers werden echter ge waarschuwd, dat hun eis voor 'n 40-urige werkweek niet zou kun nen worden ingewilligd. Als de drie grote Franse passa giersschepen „Ile de France", „Liberté" en „Flandres" een reis naar New York moeten over slaan, zal dit een schadepost van ongeveer een millioen dollar be tekenen. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9 'j terneuzen wij adviseren u gaarne bij het aanschaffen van de voor u het meest geschikte toiletartikelen, schoonheidsbeh. blijvende ontha ring, hoogtezon, moderne coiffu res enz. De kiezers, die op de dag der gemeenteraadsverkiezingen ver moedelijk zullen vertoeven bui ten de gemeente, waar zij in het kiezersregister zijn opgenomen, alsmede de kiezers, die blijkens een geneeskundige verklaring tengevolge van hun lichamelijke toestand vermoedelijk niet in staat zullen zijn zelf aan de stem ming deel te nemen, kunnen hun stem bij volmacht uitbrengen. Deze regeling is vooral van be lang voor kermisexploitanten, woonwagenbewoners, schippers en zeelieden. Zelden vertoeven zij lang in dezelfde gemeente en toch zullen zij graag hun stem willen uitbrengen. Nu moet er een groot onderscheid worden ge maakt tussen degenen, die in een bepaalde gemeente staan inge schreven en degenen, die zijn in geschreven in het centraal bevol kingsregister in Den Haag. Deze laatsten kunnen niet aan de ge meenteraadsverkiezingen mee- doen. Zij mogen alleen deelnemen aan verkiezingen voor de Twee de Kamer. Om bij volmacht te kunnen De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft te Washington een rede uitgesproken ter gelegen heid van de 162ste herdenkings dag van het aanvaarden van de Poolse grondwet in 1791. Hij sprak hierin de hoop uit dat het verlangen naar vrijheid en onaf hankelijkheid van het Poolse volk volledig verwerkelijkt zal wor den. „Gedurende zijn onafhankelijk heid vierde het Poolse volk deze dag in vrijheid en met een vader landslievende verknochtheid als een nationale feestdag", zo zei de minister. „In de slavernij der laatste tijd herdenkt het Poolse volk deze dag niet minder plechtig, of schoon zij in Polen, zoals wij al len weten, dit alleen maar in hun hart en gedachten kunnen doen". „De kern van de Amerikaanse politiek is vrijheid voor de volke ren zowel als voor de enkeling", zo vervolgde Dulles zijn rede. „Het is hetzelfde principe dat de Polen in hun vaandel hebben ge- Luid gejuich begroette de 18- jarige Hoessein van Jordanië, toen hij Zaterdagmorgen het wit te parlementsgebouw betrad om als koning geïnstalleerd te wor den. De tengere gestalte van de ko ning, de kleinzoon van wijlen ko ning Abdoellah, die te Harrow in Engeland onderwijs heeft geno ten, was gekleed in het blauw- met-gouden gala-uniform van op perbevelhebber van het Arabi sche legioen. De jonge koning gaf geen en kel blijk van zenuwachtigheid bij de plechtigheid van tien minuten, tijdens welke hij zijn vergulde en purperen troon besteeg en waar door hij, meerderjarig gewor den, de derde monarch werd van het Hasjemietisch koninkrijk van Jordanië. Met vaste stem zegde hij de Arabische eedsformule na. De twaalfjarige prins Moham med, de eerste troonopvolger, was bij de plechtigheid aanwezig. Hij droeg de zwart-witte kleding van Bedoeïnenhoofdman. Onder de duizenden die zich 'n plaats hadden gekozen op balkon en andere „uitkijkposten" in de omgeving van het parlement, be vond zich ook koningin Zain, Hoessein's moeder. Aangekomen bij 't parlements gebouw, dat op één der zeven heuvelen van Amman is gelegen, salueerde de jonge koning, be steeg enkele trappen en schreed dan over een verhoogd gedeelte naar zijn troon, waarboven eeh kroon was aangebracht alsmede zijn wapenschild. Iri het parlementsgebouw las de eerste minister een boodschap van de regering voor. Vervol gens sprak de voorzitter van de senaat namens het volk van Jor danië een korte rede uit. Uit handen van hem ontving koning Hoessein een perkament met de eedsformule. Deze formule luidt: „Ik zweer bij Allah de grondwet te eren en trouw te zijn aan het volk". Na de eedsaflegging werd de koning toegejuicht. Daarna ver liet koning Hoessein het parle mentsgebouw en hij reed in zijn auto naar de Hoesseini-moskee om te bidden. Op weg naar de moskee werd hij begeleid door 'n escorte van Tsjerkessische cava leristen op witte Arabische pon- nies. Vervolgens ging de jonge koning naar zijn paleis om geluk wensen in ontvangst te nemen. schreven: „Voor onze vrijheid en de uwe". Dulles gaf tenslotte uitdruk king aan de warme sympathie van het Amerikaanse volk en van de regering voor het Poolse volk. Dulles heeft verder bekendge maakt, dat de Ver. Staten „stap pen hebben ondernomen" om de levering van militaire voorraden, die dringend nodig zijn voor de verdedigers van Laos, te bespoe digen. Amerika beschouwde de com munistische aanval op de staat Laos als „meedogenloos en on uitgelokt", aldus Dulles. De com munistische berichten over een „bevrijdingsleger" van Laos en „Vietnamese vrijwilligers" waren volgens hem klassieke commu nistische frasen, die hielpen bij het identificeren van communisti sche agressie. De Amerikaanse missie voor hulp aan het buitenland in Laos is opgedragen met fondsen en voorraden, slachtoffers van de Vietminh-agressie" te helpen, al dus Dulles' bekendmaking. Het Franse leger heeft bekend gemaakt dat een rebellenleider in Cambodja, die gemene zaak maakte met de Vietminh, zich met 700 man heeft overgegeven. De leider Poeth Tsjhai opereer de in het gebied van Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodja. Eerder reeds maakten Franse berichten er melding van dat de rebellenleider zich wilde overge ven. Poeth Tsjhai werd door Franse rechterlijke instanties tot lang durige gevangenisstraf veroor deeld. Het leger beschouwt hem als verantwoordelijk voor ver scheidene wreedheden tegen Franse gevangenen. De wens van de rebellenleider tot capitulatie zou het gevolg zijn van het toenemende succes van de strijdkrachten van de Franse unie in de strijd tegen de rebellen. stemmen kan men op de secreta rie van iedere gemeente een for mulier halen, waarop het verzoek om bij volmacht te stemmen, wordt ingediend. Dit formulier is kosteloos verkrijgbaar. Op dat formulier moet men invullen: naam, geboortedatum, adres, de gemeente, waar men in het kie zersregister staat (dat is prac- tisch altijd de gemeente, waar men staat ingeschreven), de re denen van het verzoek en de naam, geboortedatum, adres en woonplaats van degene, die als gemachtigde zal optreden. Op het formulier moet ook worden ge steld de verklaring van de ge machtigde, dat hij de machtiging aanvaardt. Voor zieken moet eveneens een op het formulier gedrukte geneeskundige verkla ring door een arts worden inge vuld. Het ingevulde formulier moet men uiterlijk op de veertiende dag vóór de stemdag dus uiterlijk op Woensdag 13 Mei sturen of brengen naar de secre tarie der gemeente, waar men staat ingeschreven. De gemachtigde ontvangt dan de oproepingskaart voor de stemming. Gemachtigd kan wordet, iemand, die opgenomen is in het zelfde kiezersregister, waarin de opdrachtgever is ingeschreven. Opdrachtgever en gemachtigde moeten dus in dezelfde gemeente wonen en bevoegd zijn aan dezelf de verkiezing deel te nemen. De gemachtigde moet dus zelf ook mogen kiezen en niet meer dan een aanwijzing als gemachtigde heeft aanvaard. Dus de ge machtigde mag slechts voor één persoon gevolmachtigde zijn. Hierop is één uitzondering. Men mag tweemaal gevolmachtigde zijn, als het voor huisgenoten Is. Een stemgerechtigde z oon zou dus voor zijn vader en zijn moe der beide volmacht kunnen stem men, wanneer zij beiden op de stemdag op reis zijn, of bedlege rig zijn. Naar het A.N.P. verneemt, zal bij het bezoek dat Hare Maje steit de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard eerstdaags aan Noorwegen zullen brengen, prof. dr J. M. W. Milatz te Utrecht, die door zijn echtgenote verge zeld zal worden, als voorzitter der „Joined Commission" voor het gezamenlijk atoomonder zoek in Kjeller aanwezig zijn. Prof. Milatz zal tevens de stich ting voor fundamenteel onder zoek der materie, waarvan hij penningmeester is, vertegen woordigen. Het bezoek van het koninklijk paar zal onder meer inhouden een bezichtiging van de atoom reactor te Kjeller, die zoals men weet in gebruik is bij het Noors- Nederlandse atoomonderzoek. Wervelstormen hebben Zater dag voor de derde opeenvolgen de dag de zuidoostelijke Ameri kaanse staten geteisterd. In to taal zijn in de afgelopen drie da gen reeds 28 personen om het leven gekomen en honderden personen gewond. De aangerichte schade beloopt vele millioenen dollars. De weerkundige dienst heeft gewaarschuwd, dat nog meer wervelsormen kunnen worden verwacht. Kolonel Zahedi, de voormalige commandant van de bewakings afdeling van de Perzische Twee de Kamer, is in verband met het onderzoek naar de moord op AI- sjartoes, het vroegere hoofd wan de politie, in hechtenis genomen. In een regeringscommuniquê over de moord op de politiechef wordt gezegd dat dr Baghai, af gevaardigde van Teheran en lei der van de Perzische arbeiders, de ziel was van de samenzwering die uitliep op de moord op Af- sjartoes. Afsjartoes werd vermoord, omdat hij weigerde mee te wer ken aan plannen voor een staats greep tegen de regering-Mossa- deq. Dr Baghai en enige gearres teerde officieren zouden de kern van een nieuwe regering hebben gevormd, aldus het communiqué. Dr Baghai is niet gearresteerd, aangezien hij parlementaire on schendbaarheid bezit.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1