1 Mei-viering in het buitenland Botsing in Valenciennes 1 Mei in Amsterdam De onderhandelingen over Korea Armoede in Griekenland is ontstellend Dulles over Indo-China SPAARKAS-KLIMOP iVog geen overeenstemming over neutrale staat Dr Drees over de eenheid van West-Europa De beloning voor uitgeweken communistische vliegers KENYA WEERSVERWACHTING 110,1 MILLIOEN IN RAMPENFONDS KOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Tsjecho-Slowakije zal Donaukanaal aanleggen Ontevredenheid kan overwinning op communisten te niet doen ZATERDAG 2 MEI 1953. 8e Jaargang No. 2332. .-••• - Geheim militair pact tussen de Vietminh en China Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per iru«nrt 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE Verschijnt dRgelljkn Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pes over ten tie f 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent» edere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adrec Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur In Tokio hebben meer dan een half millioen vakverenigingsleden gedemonstreerd „tegen het ver anderen van Japan in een Ame rikaanse militaire basis ten koste van de belastingbetaler". Men eiste ook hogere lonen. Ongeveer 23.000 politiemannen hielden zich gereed om tegen mogelijke relle tjes op te treden. Radio-Peking heeft een verslag gegeven van de Meiviering in Peking. Een half millioen men sen had zich verzameld, om een grote parade gade te slaan die aan de communistische leider, Mao tse-Toeng, voorbijtrok. Gro te muziekcorpsen trokken mee. Men droeg spandoeken en por tretten van Mao tse-Toeng, Marx, Engels, Stalin en communistische leiders uit andere landen der we reld. Honderd man droegen een reusachtige vlag met zich. Bij de optocht in Praag werden de portretten van president Za- potocky, de overleden Gottwald, Stalin en Malenkof in de eerste rij gedragen. In de tweede rij kwamen o.m. portretten van Mao tse-Toeng en andere buitenland se communistische leiders. De be langrijkste slagzin was: „Onder de banieren van Lenin en Stalin trouw aan de erfenis van Gott wald, voorwaarts naar het socia lisme". In Wenen werd een communis tische en een socialistische op tocht gehouden. De politie be waakte „strategische plaatsen" aan de straten, die naar het cen trum leiden. In Belgrado werd een militaire parade gehouden. Tito werd toe gejuicht met „held Tito". Generaal Tsjang kai Sjek heeft ter gelegenheid van 1 Mei een radiotoespraak tot het Chinese vasteland gericht. Hij riep de Chinese arbeiders op de ketenen af te schudden en zich tegen hun „duivelse leider" te richten. In Valenciennes is het tot een botsing gekomen tussen de poli tie en Noord-Afrikanen. Er zijn ruim dertig gewonden. De Noord-Afrikanen wilden een optocht houden met de vlag gen van „vrij Algiers" en span doeken met opstandige leuzen. In het program der 1 Mei-ma nifestaties in Oost-Berlijn werd een wijziging aangebracht. In de plaats van pantserwagens namen tractors deel aan de op tocht als symbool van de vredes wil van de Sowjet-Unie, van de Duitse democratische republiek en de volksdemocratieën. Tsjecho-Slowakije stelt plan nen op voor de aanleg van een Donaukanaal nabij Bratislawa, dat 5 km lang zal zijn en 200 kubieke meter water per secon de zal opnemen. Er zal een hydro-electrische centrale die 200.000 kilowatt kan leveren, worden gebouwd op de plaats waar het kanaal weer in de Donau uitmondt, aldus wordt in Tsjechoslowaakse persberich ten gemeld. Per jaar zouden ruim 2 mil lioen ton kolen wiorden bespaard en er zou een einde komen aan de periodieke overstromingen. Er zou ook electrische stroom worden geleverd aan met Tsje cho-Slowakije verbonden lan den. Het kanaal zal binnen en kele jaren voltooid worden en de aanleg zal een der grootste in genieur-prestaties ter wereld zijn, aldus de berichten. RUSTIGE VIERING TE MOSKOU. De te Moskou ter gelegenheid van de 1 Meidag gehouden mili taire parade was de kortste en rustigste van na de oorlog. De parade begon met een in spectie van troepen van het gar nizoen van Moskou. Vervolgens trokken matrozen van de rode vloot met hun witte mutsen en leden van de grenswacht met blauwe baretten en gevelde bajo net voorbij. Daarop kwamen voertuigen voor het vervoer van troepen en gemotoriseerde artil lerie. Op de militairen volgden rijen Moskouse arbeiders, die het vaandel van Moskou met de daaraan verleende orde van Le nin met zich voerden. Deze ar beiders droegen reusachtige por tretten van Lenin en Stalin en spandoeken met leuzen in de stoet mee. Enkele leuzen luidden: „Over winning voor de partij van Le nin en Stalin", „Glorie zij het Sowjetvolk", „Glorie voor ons va derland" en „Op naar de over winning van het communisme". Na de parade door militairen en burgers werden volksspelen en athletiekwedstrijden gehouden. De feestelijkheden werden beslo ten met dansen op straten en pleinen. De zon begunstigde gisteren de 1-Mei-viering in Amsterdam meer dan daags tevoren Konin ginnedag. In het zachte lenteweer maakte socialistisch en commu nistisch Amsterdam zich op om met grote demonstratiebijeen komsten en fakkeloptochten de lste Mei te vieren. Om 8 uur 's avonds sprak de mi nister van Sociale Zaken J. G. Suurhoff op een massa-bijeen komst van de P. v. d. A. op het Frederik Hendrikplantsoen, waar ook Evert Vermeer het woord voerde. Socialistische koren en muziekcorpsen luisterden de demonstratie met zang en mu ziek op. Op het Amstelveld klonken andere strijdliederen. Daar heeft Paul de Groot om 20.30 uur een 1 Mei-rede uitgesproken op een massa-bijeenkomst van de C.P.N. Om 6 uur 's ochtends togen le den van de A.J.C. de straten door en brachten de moeders van hun „honken" een bloemenhulde. In het City-theater stroomden om 10 uur talloze socialisten binnen om aanwezig te zijn bij het cul turele ochtendprogramma, geor ganiseerd door de Mei-commissie. De voorzitter van de Amster damse bestuurdersbond, de heer B. Ram, sprak een openingswoord en Joan Willems, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Katholieke werkgemeenschap in de P. v. d. A., hield een 1 Mei toespraak. Een korte plechtigheid werd nog verricht in het gebouw van de Arbeiderspers aan het Hekel- veld, waar de president-commis saris, de heer M. A. Reinalda, een vijftal glas-in-lood-ramen aan vaardde, vervaardigd door de glazenier Pieter A. H. Hofman, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de socialistische krant aangeboden door het per soneel. Ik koop als regel iedere week een zegel! (Kon. goedgek. 3 Juni 1952) Secretariaat: Margrietstraat 15, Terneuzen. mm DEPUTATIE UIT RAMPPROVINCIES DOOR II. M. ONTVANGEN. Na het défilé heeft H. M. een deputatie ontvangen uit de ramp provincies die haar op haar ver jaardag heeft bedankt voor de betoonde belangstelling en het medeleven van het koninklijk huis. De deputatie bestond uit onge geveer 25 personen uit Noord- Brabant. De groep in de Paleistuin. In veer 35 personen uit Zuid-Hol- het midden de Koningin, de Prins land, circa 40 uit Zeeland en on-1 en de drie Prinsesjes. Naast Prin- Na de bijeenkomst van Vrij dag van de bestandsonderhan delaars heeft generaal Harri son aan de pers meegedeeld, dat de communisten nog geen neutraal land hebben voorge steld voor het opnemen van de De „Manchester Guardian" schrijft: De militaire overwinning op het communisme meer dan drie jaar geleden heeft geen einde gemaakt aan het communisme in Griekenland. De Griekse communistische partij is sinds 1947 illegaal, maar zeer actief. En de economische situatie is zeer in haar voordeel. Sedert '40 b.v. is de bevolking van Athene verdubbeld en die van Saloniki verdrievoudigd. De boeren zijn door de oorlog en de burgeroor log naar de steden gedreven en blijven daar, omdat vele dorpen nog in puin liggen en de stukjes grond te klein zijn om hun gezin nen te voeden. Zelfs de provin ciesteden worden ontvolkt. De regering van generaal Papagos heeft beloofd de werkloosheid te liquideren. Er zijn geen betrouw bare cijfers over de werkloos heid, die zeer hoog is en die nog is toegenomen door het vrijlaten van de politieke verdachten. Deze mensen zijn verbitterd door de „Tussen de socialisten van West-Europa bestaat verschil van mening over de vraag, langs welke weg en in welk tempo gro ter eenheid van West-Europa kan worden bereikt, maar dat de ontwikkeling in die richting gaat, is evenmin twijfelachtig als dat zij ligt in de lijn van onze opvattingen", aldus schrijft mi nister-president dr. W. Drees in een artikel over de lste Mei on der het hoofd „Welvaart voor Nederland, eenheid voor Europa, vrede voor de mensheid" in „Paraat", orgaan van de Partij van de Arbeid. Het artikel vervolgt: „West- Europa grenst aan het Sowjet- blok. Daarmede is een reden te meer voor nauwere aaneenslui ting gegeven. Sterker echter is reeds de waarborg, die de samen smelting in Atlantisch verband geeft. De collectieve veiligheid, die insluit, dat een aanvaller weet, dat hij, een land aanval lend, een machtig verbond tegen over zich zal vinden, een collec tieve veiligheid, die in de Vol kenbond tevergeefs werd nage streefd, is in het Atlantisch pact werkelijkheid geworden. Deze verbondenheid schept de grootst mogelijke waarborgen voor de vrede, omdat zij bij voorbaat dui delijk maakt welke risico's de aanvaller zou lopen. Mocht het Sowjetblok inder daad tot ontspanning in de we reldverhoudingen willen mede werken, dan zullen wij ons daar over slechts verheugen. Wat de vrije volkeren willen, is vrede, vrijheid en welvaart', aldus dr. Erees. vele jaren van opsluiting, die vaak zonder enige grond heeft plaatsgevonden en zij luisteren nu licht naar de communisten. De oplossing voor dit probleem kan alleen worden gevonden in een ontwikkeling van de industrie en de landbouw op langere termijn. Maar de bestaande arbeidswet geving maakt het voor de finan ciers zeer onaantrekkelijk hun geld in Griekenland tebeleggen. Wat natuurlijke rijkdommen en inkomen per hoofd betreft, is Griekenland één der armste lan den van Europa. Zelfs in de best betaalde industrieën, zoals de textiel, de belangrijkste in dustrie der Grieken, zijn de lonen buitengewoon laag vergeleken bij andere Europese landen. Een moeilijkheid is, dat er geen arbei ders ontslagen mogen worden zonder toestemming van het mi nisterie van arbeid. Het gevolg is, dat door gebrek aan werk de arbeidsuren worden verkort en de lonen dienovereenkomstig verlaagd. In de metaalindustrie wordt volgens officiële gegevens 29 uur per week gewerkt. De sociale verzekeringen zijn inge wikkeld en onvoldoende. Onder de arbeiders is een groot per centage zieken en dat in één der gezondste landen van Europa. De ziekten zijn toe te schrijven aan ondervoeding, onhygiënische wo ningtoestanden en veel te late geneeskundige behandeling. De Amerikaanse missie in Grieken land heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld naar de toestanden in 700 gezinnen, die representa tief geacht kunnen worden voor de toestand in Griekenland. Tweederde van het inkomen van deze gezinnen wordt besteed aan het voedsel. Dit voedsel is net voldoende om het naakte bestaan te rekken en bevat on voldoende eiwitten. In de meeste arbeidersbuurten is één kamer beschikbaar voor vier mensen. In deze kamer speelt 't hele leven zich af. Volgens een officieel rapport heeft geen van deze wo ningen een bad; 54 procent heeft geen keuken en 92 procent heeft geen W.C. Het ergste zijn de toestanden rond Athene, waar de mensen in hutten wonen bij mos- rassen, waarin het rioolvuil van de stad uitloopt. De meeste Amerikaanse fond sen, die na de oorlog beschikbaar werden gesteld, zijn besteed om dorpen op te bouwen, die in de burgeroorlog werden verwoest. En de zware militaire veplichtin- gen van Griekenland maken het onmogelijk de strijd tegen de krotten in de grote steden aan te pakken. Toch heeft de commu nistische propaganda nog geen overwegende invloed op de natio nalistisch ingestelde Grieken ge had. De communisten concen treren zich nu op het feit, dat de Amerikaanse hulp niet is ge bruikt om de woningtoestanden in de steden te verbeteren, maar dat daarentegen de luxebouw grote omvang aanneemt, terwijl duizenden in krotten wonen. En dit gevaar moet men niet onder schatten. Tenzij doeltreffende maat regelen worden genomen om de sociale toestanden te verbeteren, vóórdat liet te laat is, zou de be staande onttevredenheid de mili taire overwinning op de commu nisten wel eens te niet kunnen doen. En deze overwinning is enige jaren geleden juist bereikt met grote offers en hoge onkos ten, aldus het liberale Britse blad. krijgsgevangenen die niet naar huis willen. De geallieerden hebben thans Zweden voorgesteld. Generaal Harrison verklaarde tegenover verslaggevers, dat het hem toescheen, dat de Noorde lijken wachten met het noemen van een naam, tot dat de Ver. Naties het beginsel aanvaard zouden hebben, dat de krijgsge vangenen, die niet gerepatrieerd zouden worden, overgebracht zouden worden naar het te noe men neutrale land. DE KRIJGSGEVANGENEN Op een bijeenkomst van ver bindingsofficieren te Panmoen- djon hebben de geallieerden er bij de Noordelijken op aange drongen nog tenminste 234 niet Koreaanse en 141 Koreaanse krijgsgevangenen terug te zen den. Teruggekeerde gevangenen hadden meegedeeld dat deze aantallen zeker nog waren achtergebleven en recht hadden op repatriëring. De Noordelijken zeiden dat zij alle zieken en gewonden hadden gerepatrieerd en noemden de bewering van de Verbondenen lasterlijk. Daniëls, woordvoerder voor de Verbondenen zeide, dat zijn in lichtingen slechts betrekking hadden op een deel van de krijgsgevangenkampen in Nrd- Korea. Volgens de overeengeko men maatstaven dienden de 375 krijgsgevangenen gerepatrieerd te worden. Als de Noordelijken deze niet zouden repatriëren zou men moeten twijfelen aan de oprechtheid, om ook overeen komsten op ruimer gebied na te komen, zo zeide Daniëls. DE GEALLIEERDE VER LIEZEN IN KOREA. Een woordvoerder van het 8e leger heeft verklaard dat ge allieerde troepen gedurende de gevechten van de afgelopen week een verlies hebben geleden van 2007 man aan doden, ge wonden en krijgsgevangenen. ses Beatrix Opa Kip (102 jaar)- In Zeeuws costuum mevr. Van Oeveren uit Goes, die de dank van alle aanwezigen overbracht Tot de deputatie van Zeeuw se getroffenen, die Donderdag aan H. M. de Koningin werden voorgesteld, behoorden o.a. de heer J. J. Smallegange te Hoek, die in de rampnacht bij de overstroming van de Nieuw- Neuzenpolder een zijner kinde ren verloor, de heer A. J. de Smit te Hontenisse, die in de rampnacht zijn ouders, broer en zuster verloor en de heer J. F. Voshaart te Vogelwaarde wiens oudste zoontje van 13 jaar het leven verloor, terwijl hij tevens al zijn vee, landbouwge reedschap en huisraad heeft verloren. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft in de senaatscom missie voor toewijzingen ver klaard zeer bezorgd te zijn over de inval in Laos. Hij zeide dat hij aan het de partement van Buitenlandse Zaken heeft gevraagd de mo gelijkheid van Amerikaanse te genmaatregelen te bestuderen. Dit deelde de voorzitter van de commissie, Bridges, Donder dag mede, nadat Dulles een bij eenkomst met gesloten deuren van de commissie had bijge woond. Het Londense blad de „Times" beschrijft het aanbod van het opperbevel van de Verenigde Na ties tot betaling van een 100.000 dollar aan de eerste communis tische piloot die de geallieerden een Mig 15 in handen speelt, als een „oorlogstruc die te allen tijde verafschuwd moet worden". Het onafhankelijke blad schrijft dat dit aanbod de communisti sche onderhandelaar „een zeer welkome aanleiding heeft gege ven om de oprechtheid en de be doelingen van de Verenigde Na ties tijdens de wapenstilstands onderhandelingen te wantrou wen". „De Chinezen en de Russen zullen zeker wel vragen waarom de Amerikanen een „Mig" willen onderzoeken, indien zij niet ver wachten dat de oorlog zal worden voortgezet of hervat", aldus de „Times". Volgens Bridges had Foster Dulles gezegd dat hij van me ning was dat de regering van de problemen in Indo-China en die van de wapenstilstand in Korea niet aan elkander verbonden moeten worden. Volgens een ander lid van de commissie, gaf Dulles uitdruk king aan zijn vrees dat geheel Zuid-Oost-Aziöinhanden van de communisten zal vallen indien de aanval op Laos geen misluk king wordt. Er lopen geruchten, dat tussen de Vietminh en communistisch China een geheim militair pact is gesloten. De Chinezen zouden hierbij beloofd hebben vijf divi sies van de Vietminh volledig uit te rusten. Maarschalk Juin en generaal Clark zijn niet bijster voldaan over hetgeen zij in Indo-China hebben aanschouwd tijdens hun jongste reis. Met name de trai ningsmethoden van het nieuwe leger van Vietnam bevielen hun niet. Deze methoden zijn n.l. in het geheel niet aangepast aan een oorlog, die temidden van rijstvelden wordt gevoerd. Een Amerikaanse militaire missie wil bereiken, dat hierin verande ring komt, alvorens Frankrijk de toegewezen hulp krijgt, die een waarde zal hebben van 285 millioen dollar medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Noordoosten wind. Bijna overal droog en over het algemeen vrij zonnig weer. Mati ge, af en toe krachtige Noord oostelijke tot Oostelijke wind. Voornamelijk in het N. van het land iets lagere temperaturen. Tot Vrijdagavond was in het Nationaal Rampenfonds in to taal 110,1 millioen bijeenge bracht. Donderdag was de stand 110 millioen. Een grote bende heeft een post van de Kikoejoe-burger- wacht in het reservaat van fort Hall ten Noordoosten van Nai robi aangevallen en tenminste 7 personen gedood. De politie te Nairobi deelde mede, dat 3 burgerwachten en 4 inheemse politiemannen wa ren gesneuveld. Voorts worden nog 7 burgerwachten, 3 vrou wen en 8 kinderen vermist. De bezetting van de post vocht dapper en weigerde haar verzet op te geven, tot zij door de bendeleden werd overwel digd. Een gevangen genomen politie man werd, de handen op de rug gebonden, met lange messen af gemaakt, aldus de politie. Tijdens de automobielrace Piu- raLima is de race-auto van de coureur Eseadillo geslipt en tussen toeschouwers terecht gekomen. Drie hunner verloren het leven en tien werden zwaar gewond. ZONDAG 3 MEI. v.m. n.m. Breskens 4.11* 4.37 Terneuzen 4.46 5.12 Hansweert 5.26 5.52 Walsoorden 5.36 6.02 MAANDAG 4 MEI. v.m. n.m. Breskens 5.01 5.22 Terneuzen 5.36 5.57 Hansweert 6.16 6.37 Walsoorden 6.26 6.47 ZON MAAN Mei 2 5.09 20.06 6.25 3 5.07 20.08 0.28 7.25 5 5.04 20.11 1.46 10.01 6 5.02 20.13 2.10 11.26 7 5.00 20.14 2.29 12.52 8 4.58 20.16 2.45 14.18 9 4.56 20.17 3.00 15.44

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1