de Provincie 1 Het herstel op Goeree-Overllakkee WET OP HET KIJKGELD Overleg over de landbouwpolitiek Wal el Voorl Weinig enthousiasme in Tweede Kamer C.J.M.V. jubileert TERNEUZEN. AXEL. GOES. Verlaging derposttarieven voor drukwerk Neem'n AKKER, HOEK. HULST. RETRANCHEMENT. SLUISKIL. WESTDORPE. ZAAMSLAG. ZUIDZANDE. Staking in Bremen De weeldebelasting Frans-Amerikaanse besprekingen Raad voor de scheepvaart fy -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering Vergrote immigratie in de V. N. Filmavond in parochiehuis. In aansluiting op het 's mid dags voor alle Zeeuws-Vlaamse kajotters en kajotsters gehouden Lóurdescongres organiseerde de plaatselijke afdeling van de K.A.J. 's avonds in het parochie huis een filmavond, waarvan de hoofdschotel de Belgische Lour- desfilm, het „Ave Maria van de Arbeidersjeugd" vormde. De belangstelling was slechts matig, wat temeer te betreuren valt, omdat de aangrijpend mooie hoofdfilm een bezoek aan deze avond volkomen rechtvaardigde. De diocesaan secretaris van de K.A.J. en de plaatselijke pen ningmeester, de heer Maas, spra ken een woord van opwekking tot de Terneuzense Katholieke arbeidersjeugd. Kantonrechter-plaatsver- vanger. Bij koninklijk besluit is met in gang van 23 Juni 1953 benoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Temeuzen mr. H. v. d. Belt te Terneuzen. Opbrengst Emmabloemcollecte. De Zaterdag alhier gehouden Emmabloemcollecte bracht een bedrag op van 226,62. Kerkbouw. De bouw van de nieuwe gere formeerde kerk te Axel is zonder ruchtbaarheid aanbesteed en zal naar wij vernemen geschieden door de firma Nabuwat uit Dor drecht, die o.a. alhier ook een groot aandeel had in de bouw van de woningen in plan Oost en West, alsmede in de bouw van de fabriek voor de Eerste Zeeuwse Vlasspinnerij. De kerk wordt in plan West ge bouwd. Woensdag 29 April wordt met de voorbereidende werk zaamheden begonnen. Verbetering afwatering. Nu de waterstand door de lang durige droogte gezakt is, is men vanwege de rijkswaterstaat be gonnen met de verbetering van de waterleiding langs de rijksweg AxelHulst. Het water wordt ontdaan van kroos en waterlis sen, terwijl waar nodig de leiding wordt uitgediept. Herdenking op de Franse begraafplaats. De jaarlijkse herdenking op de Franse begraafplaats te Kapelle bij Goes zal ook dit jaar weer op 16 Mei a.s. worden gehouden. Het lag in de bedoeling op 4 Mei in Kapelle een reünie te hou den met nabestaanden van Fran se oorlogsslachtoffers. Wegens de moeilijke verbindingen is deze reünie echter een jaar uitgesteld. Wel komt misschien het „Comité du souvenir Francais" naar Kapelle. In Goes worden er op de avond van 4 Mei een interkerkelijke samenkomst in de Nederlands Hervormde Kerk en een dienst in de Rooms-Katholieke Kerk ge houden. Na een stille omgang zal een krans worden gelegd bij De Unesco heeft haar leden- staten aanbevolen de grootst mo gelijke concessies te doen aan kranten, tijdschriften, boeken en andere informatieve materialen bij de herziening der postbepa- lingen in het licht van de beslis singen van het wereldpostcongres dat vorig jaar te Brussel werd gehouden. De besluiten van het congres, die in Juli a.s. van kracht wor den, zijn ten dele gebaseerd op voorstellen der Unesco om groter gebruik te maken van de post diensten ten behoeve van een ruimere voorlichting. Nu de toe passing van vele der genomen besluiten voor de deur staat, be veelt de Unesco de regeringen der ledenstaten aan de volgende stappen te ondernemen: 1. Kranten en tijdschriften te verzenden tegen de helft van de prijs van ander drukwerk. Tot nu toe wordt dit in slechts 40 pet. dér aangesloten landen toegepast. 2. Dezelfde reductie te verle nen op boeken, brochures, kaar ten en. muziekpartituren. 3. Te- bevorderen, dat de ta rieven- voor publicaties, die naar het buitenland worden gezonden, parallel lopen met de gunstige ta rieven bij binnenlands verkeer. 4. Toe te staan, dat alle brail- le-materiaal vrij van porto ver zonden wordt. 5. Toe te staan, dat porto- en invoerkosten tevoren betaald kunnen worden door de afzender. 6. Een schema op te stellen, dat iedereen in staat stelt aan de postkantoren in de valuta van het land het abonnementsgeld te betalen voor buitenlandse tijd schriften en kranten. Slechts 13 landen staan dit thans toe. het gedenkteken op de Grote Markt. Op 5 Mei zal 's avonds te Goes een voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen een elftal van raadsleden en gemeentepersoneel en een elftal van artsen. De op brengst hiervan is bestemd voor het fonds 1815 voor oud-militairen en nagelaten betrekkingen. De nummering der lijsten. Voor de gemeenteraadsverkie zingen op 27 Mei a.s. is de num mering der candidatenlijsten als volgt: Lijst 1: C.H.U.; lijst 2: P. v. d. A.; lijst 3: V.V.D.; lijst 4: Staatsk. Geref.; lijst 5: A. R.; lijst 6: Ger. Pol. Verbond. Secretaris-penningmeester wegschap. Tot secretaris-penningmeester van het nieuwe wegschap Hulst De Paal is benoemd de heer J. Burm te Hulst. V.V.V. opgericht. Een paar jaar geleden werd al hier een commissie benoemd, die in opdracht kreeg toeristen en pensionhouders met elkaar in contact te brengen. Deze commis sie heeft met beperkte middelen nuttig werk verricht. Evenwel bleek het noodzakelijk de vleu gels thans wijder uit te slaan en te komen tot de stichting van een vereniging voor vreemdelingen verkeer. In een vrij goed bezochte ver gadering werd Zaterdagavond al dus besloten. Burgemeester J. A. Leenhouts gaf door zijn aanwe zigheid blijk van de belangrijk heid van deze vergadering voor zijn gemeente. Tot bestuursleden van de nieu we V.V.V. werden gekozen de he ren: Abr. Barendse, H. I. Brak man, J. A. Hennekeij, Chr. Lau ret en J. Risseeuw Sr. Ds J. B. van Bork werd aangesteld als kampeer-adviseur. Wellicht zal de vereniging zich aansluiten bij de provinciale V.V.V. Verschillende problemen kwamen ter sprake, zoals verbe tering van wegen, het kampeer- vraagstuk, de publiciteit, contri butie enz. Overplaatsing. Met het oog op het drukke tou risme wordt de grenskommies J- Vielvoye uit Roosendaal per 16 Mei a.s. overgeplaatst naar het Beneluxkantoor te Retranche- ment. Jeugdclubs in actie. De jeugdclub „Zonnestraal" en de jongensclub „Eben Haëzer" hebben Zaterdag deelgenomen aan de door de ringen van Oost Zeeuws-Vlaanderen, C.J.V.F. ,Jong Leven" en C.J.M.V. „Jonge Kracht" uitgeschreven wandel mars te Axel. Er werd door acht groepen uit de omliggende plaat sen deelgenomen. De beide Sluis- kilse jeugdclubs behaalden de eerste prijs. Tevens nam de welpenhorde van de Ned. padvinders deel aan de te Terneuzen gehouden wan delmars. Deze jonge groep lever de een goede prestatie door de derde prijs te behalen. Varkenssmokkel. Toen de landbouwer B., die op slechts een tiental meters afstand van de grens in de z.g. vissers verkorting woont, zijn zoveelste rit met paard en kar (zoals hij dacht: ongemerkt) met biggen ge laden naar Nederland kwam ge reden, dook er een ambtenaar van de ambulante dienst te Sluiskil uit het „niet" op, die de slimme boer verder rijksgeleide gaf naar het ontvangkantoor te Sas van Gent. Paard en kar, alsmede 13 var kens, werden in beslag genomen. De totale waarde bedroeg ruim 2000.—. Het vermoeden bestaat dat de douane deze landbouwer wel een afrekeningstaatje zal presenteren. De biggensmokkel naar Neder land is sterk toegenomen. Ds Van Leeuwen jubileerde. Zondagmiddag hield ds H. van Leeuwen, chr. ger. predikant te Zaamslag, een herdenkingsrede naar aanleiding van zijn 12% ja rig ambt als herder en leraar. Als tekst voor deze overden king had de jubilaris gekozen ps 101 vers la. Ds Van Leeuwen heeft achter eenvolgens de gemeenten te Er- melo, Tholen, Delft en zijn tegen woordige gemeente Zaamslag ge diend. Aan het einde dezer godsdienst, oefening werd staande gezongen ps 72 vers 11. Maandag bestond gelegenheid ds Van Leeuwen te feliciteren, waarvan een druk gebruik is ge maakt. Gevonden voorwerpen Omtrent ondervermelde gevon den voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen bij de daarachter vermelde adressen: Een doublé armband, De Jonge, Zaamslagveer B 81; een badding, L. de Putter, Zaamslagveer B 64. Gemeenteraad. In de dezer dagen gehouden raadsvergadering was de heer J. de Wilde met kennisgeving afwe- zig. B. en W. stelden voor afwij zend te beschikken op een ver zoek van de Nederlandse militai re bonden om subsidie voor de instandhouding van militaire te huizen. De heer Iz. Cappon stelde voor dit verzoek wel toe te staan. Het voorstel van de heer Cappon werd niet ondersteund. Aan de heer J. Allaart zal een perceel bouwgrond in de Maria- straat worden verkocht. De we deropbouw- en onderwijsinstan- ties gaan accoord met de bouw van een derde lokaal aan de openbare school. Een plan voor herbouw van de door oorlogsgeweld verloren ge- gane muziektent, ontworpen door de directeur van de centrale dienst, werd gunstig door de raad beoordeeld. B. en W. werden ge machtigd deze bouw zo spoedig mogelijk voor te bereiden. De heer B. v. d. Reepe werd herbenoemd als lid van de com missie tot wering van schoolver zuim. B. en W. zullen gedurende 1953 voor een maximum van 100.000 aan kasgeld mogen opnemen. De huur van de woningwetwoningen in de Zegveldstraat werd met in gang van 23 Februari 1953 ver hoogd tot ƒ5,25 voor de grotere typen en tot 4,95 voor de overi ge. Bij de ronvraag deelde de voor zitter mede dat B. en W. overwe gen het trottoir langs de kerk door te trekken tot aan het per ceel van de heer Van Dronkelaar. De heer Goedegebuur merkte op dat het vaak voorkomt, dat 's avonds één of meer straatlan taarns niet branden en vroeg of het mogelijk was hierop een be tere controle te doen uitoefenen. De voorzitter antwoordde dat hiervoor ook de medewerking van de bevolking nodig is. Als men 's avonds constateert dat een lantaarn niet brandt, is het een kleinigheid dit de andere morgen ter secretarie te melden. De heer Van Cruijningen ves tigde nog de aandacht op het niet goed functionneren van het to renuurwerk, waarop de voorzit ter mededeelde dat de leveran cier binnenkort het euvel hoopt te herstellen. Teraardebestelling dr Risseeuw. Onder grote belangstelling is op de algemene begraafplaats al hier het stoffelijk overschot van wijlen dokter A. J. Risseeuw ter aarde besteld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door burgemeester D. M. Vermet, die dokter Risseeuw her dacht en dank bracht voor het werk, dat de overledene voor Zuidzande deed gedurende de pe riode dat deze belast was met de functie van burgemeester. Vervolgens prak dokter Rose- meijer uit IJzendijke namens de afd. W. Z.-Vlaanderen van de maatschappij ter bevordering van de geneeskunst, die de overledene eerde als collega en dank bracht voor het moeilijke werk dat dr Risseeuw tijdens en vlak na de bezetting als chirurg had ver richt. Namens het curatorium van het lyceum te Oostburg sprak dr H. P. de Jong. Spr. gewaagde van de grote belangstelling van de overledene voor het onderwijs. Namens de stichting protes tants ziekenhuis en de stichting „Rozenoord" sprak de heer Van den Broecke uit Aardenburg, die de overledene dank bracht voor het vele werk dat deze voor beide stichtingen had verricht. Een familielid dankte voor de belangstelling en voor de laatste eer, aan de overledene bewezen. De vier kilometer lange zeedijk bij Herkingen wordt met groot materiaal hersteld door het aan nemersbedrijf Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk. Nadat de zeedijk van Battenoord naar Herkingen thans van noodkades is voorzien en ook het stroom- gat te Herkingen is gedicht, heb ben de herstelwerkzaamheden zich verplaatst naar de zeedijk ten westen van de gemeente Her kingen. Deze dijk loopt van de haven naar de z.g. Nol, waar de dijk veel zwakke plaatsen ver toond, dat wil zeggen aan de bin nenzijde. Om deze dijk spoedig te herstellen zal de N.V. Van Hat tum en Blankevoort vier drag lines en twee bulldozers gebrui ken. Verwerkt zullen worden 20.000 kubieke meter zand en voor het bekleden van de dijk 70.000 kubieke meter klei. De streefdatum om dit werk klaar te hebben is Augustus. Het zal een hele drukte geven in het dorp Herkingen, daar dagelijks 450 vrachtauto's het dorp zullen passeren. De firma Van Hattum heeft op Flakkee in werking 37 drag lines, 25 bulldozers, tien kilo meter licht spoor, vier zuigers, zes baggermolens plus bakken en sleepboten. Oude dijk wordt afgegraven voor herstel zeedijk. In een ingelandenvergadering van de polder Oud-Herkingen is besloten, de bestaande oude dijk, gelegen tussen de polders Oud- Herkingen en Sint Elisabeth, gedeeltelijk te doen vervallen, om dat de af te graven grond ge bruikt moet worden voor bekle ding van de zeedijk ten W. van de gemeente Herkingen. Aan dit besluit is een bespre king tussen de dijkkring Flakkee en het polderbestuur voorafge gaan. De bestaande waterkering zal worden omgelegd en de nieuwe hoofdwatergang zal worden aan gelegd naast de afgegraven oude dijk. Battenoord wordt herbouwd. Het gehucht Battenoord onder Nieuwe-Tonge zal worden her bouwd. Dit 150 inwoners tellende gehucht is door het watergeweld op 1 Februari op enkele huizen na bijna geheel verwoest. In een vergadering met de in woners van dit gehucht heeft de meerderheid er de voorkeur aan gegeven naar Battenoord terug te keren. Herstel van telefoon verbindingen. Door de watersnood is het tele foonverkeer op Goeree Overflak- kee op vele plaatsen totaal ver nield. De technische dienst van de P.T.T. heeft echter hard ge werkt om de telefoonverbindin gen zo goed mogelijk te herstel len. Abonné's uit de gemeente Herkingen zijn thans voorlopig op het net van Middelharnis aan gesloten, zodat zij weer kunnen telefoneren. Voor abonné's in Nieuwe Tonge zal eerstdaags de mogelijkheid van telefoneren weer worden opengesteld. In Bremen zijn 17.000 arbeiders van de werven in staking ge gaan. De stakers eisen een loons verhoging van acht pfenning per uur voor de arbeiders en zeven procent voor de employé's die 'n maandsalaris genieten. Er wordt gepost door stakers met rode armbanden. Blijkens het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de wet op het kijkgeld achtte men het tijdstip van indiening van dit wetsontwerp algemeen weinig gelukkig gekozen. Over een definitief televisie- bestel verkeren de Kamer en het gehele volk in het onzekere, daar er nog steeds geen voorstellen over deze kwestie zijn ingediend. Hoewel de televisie in ons land nog in een experimenteel sta dium verkeert, kan naar de op vatting van vele leden reeds nu worden gezegd, dat zij niet meer kan en mag worden tegengehou den. Aan de ontwikkeling van de televisie dienen behoorlijke kan sen te worden geboden. Tal van leden zijn omtrent de goede invloed van de televisie enigszins sceptisch gestemd. Zij vroegen zich af, of de ervaring in het buitenland niet heeft ge leerd, dat de televisie vervlakking in de hand werkt en een nadelige uitwerking heeft op studie en schoolwerk en op culturele ont spanning van hoger orde. Niettemin waren ook deze le den van oordeel, dat men een technische uitvinding als deze niet zal kunnen tegenhouden en dat de regering, voor zover hier voor haar een taak is weggelegd, er het beste van moet trachten te maken. Zeer vele leden achtten het nauwelijks voor tegenspraak vat baar, dat er van een wezenlijke behoefte aan televisie in ons land nog niet kan worden gesproken. Toch zouden ook zij zich tegen een definitieve invoering niet wil len verzetten, maar dan op grond van andere aspecten dan de be hoefte. Van verschillende zijden kwam men tot de conclusie, dat het wen. selijk zou zijn, indien de regering het ontwerp terugnam tot zij een klaarder inzicht zal kunnen ver schaffen over haar voornemens. Vele leden waren van oordeel, dat althans in een normaal, regelma tig televisiebeleid een zeker be drag aan kijkgeld als bestrijding van de kosten aan de uitzending De federatie „Goud en Zilver" deelt het volgende mede: „Op het ogenblik wordt de weeldebelasting volgens twee ta rieven geheven: het gewone weeldetarief van 15 procent en het super-weeldetarief van 30 procent. Met ingang van 1 Juli 1952 werd het super-weeldetarief voor tal van artikelen reeds afge schaft. Het ligt thans in de bedoeling op korte termijn het super-weel detarief helemaal af te schaffen. Gebleken is, aldus de federa tie, dat hierdoor misverstanden zijn ontstaan. Men denkt veelal, dat het weeldetarief binnenkort helemaal zal worden afgeschaft. Dit is niet het geval. Voor al die artikelen, waarvoor het tarief reeds thans 15 procent is, veran dert er niets. Dit geldt b.v. voor alle juwelen en verreweg de meeste gouden en zilveren voorwerpen. Hieruit volgt, aldus de federa tie, dat er geen enkele reden be staat om met het oog op de af schaffing van het super-weelde tarief de aankoop van deze arti kelen uit te stellen. verbonden, zeer wel te verdedi gen is. Sommige leden konden zich echter met de gedachte van een verplichte televisiebijdrage. moeilijk verenigen. Een beroep op de reeds jaren be staande luisterbijdrage wezen de ze leden bij voorbaat af. Vóór de oorlog kende men in ons land geen radiobelasting. Dit stelsel werd door de bezettende macht ingevoerd en naderhand helaas, gelijk zovele Duitse maatregelen, gehandhaafd. De hier aan het woord zijnde leden zouden het in hoge mate betreuren, wanneer een dergelijk systeem, dat in druist tegen liet gevoel voor per soonlijke vrijheid, thans ook voor de televisie zou worden in gevoerd. Het bedrag van dertig gulden, dat de regering voornemens is als kijkgeld vast te stellen, onder vond van verschillende zijden cri- tiek. Voorts was het opgevallen, dat ten aanzien van de hoogte van het kijkgeld geen onder scheid wordt gemaakt tussen nor male ontvangtoestellen en de z.g. grootbeeld-ontvangers, die in ca fé's, restaurants, bioscopen enz. worden gebruikt. De benaming „kijkgeld" wekte bij vele leden herinneringen aan kermisvermaken. Zij zouden aan een term als „televisiebijdrage" de voorkeur geven. Andere leden vonden „kijkgeld" echter een goed Nederlands woord en kon- Het eeuwfeest van het Chr. Jonge Mannen Verbond zal ge vierd worden te Den Haag op 12 13 en 14 Mei a.s. Vooral op Donderdag 14 Mei wordt een druk bezoek verwacht. De samenkomst wordt dan ge houden in de Houtrusthallen, die plaats bieden aan 10.000 bezoe kers. 's Middags wordt er door Den Haag een mars gehouden, waar aan 32 tambours- en pijpercorp sen hun medewerking verlenen, o.a. Zeeland door Goes en Middel burg. Op het Plein zullen deze een grote taptoe houden, waar aan 2000 pijpers deelnemen. In de stoet zullen verschillen de praalwagens meerijden, waar onder ook een wagen van de afd. Yerseke. Een aantrekkelijk programma wordt aan het 100-jarig bestaan van deze oudste jeugdvereniging in Nederland veel aandacht ge schonken. Het beloven in Den Haag druk ke en mooie dagen te worden. den zich met deze benaming ver enigen. Vele leden hadden bezwaar te gen het voorschrift, dat het kijk geld per jaar bij vooruitbetaling zal moeten worden voldaan. Waarom zou men niet, zoals bij de radiobelasting, in maandelijk se termijnen en b.v. door middel van zegels kunnen betalen? De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft een onderhoud ge had met zijn Franse collega George Bidault en andere voor aanstaande ministers van het Franse kabinet, aldus is van wel ingelichte zijde medegedeeld. Naar verluidt is hoofdzakelijk ge sproken over de situatie in Indo- China. Dulles verklaarde na afloop, dat er een algemene bespreking was gehouden waarin geen be sluiten werden genomen. Harold Stassen, directeur van de M.S.A., zeide, dat de bespreking „zeer in structief en de moeite waard" ge weest was. „De volgende stap voor de regering-Eisenhower zal het indienen van het program van de M.S.A. bij het congres zijn". Stassen weigerde aan deze verklaring iets toe te voegen. Ook Bidault, de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, noemde de besprekingen „zeer bevredigend". Ook René Plevèn, de Franse minister van Landsverdediging, heeft van de aanwezigheid van zijn Amerikaanse ambtgenoot, Wilson, gebruik gemaakt om en kele vraagstukken te regelen, die verband houden met de aanwe zigheid van Amerikaanse militai ren in Frankrijk. De twee staats lieden voerden hun besprekingen Zondagmiddag na de conferentie van Foster Dulles met de Franse ministers. De raad voor de scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanva ring op 21 Januari 1953 op de Schelde tussen het m.s. „Algar- ve" en het Duitse m.s. „Bran- denstein". De kapitein van de „Algrave" werd door de raad gehoord. De Inspecteur voor de scheepvaart de heer J. Metz, zeide na het verhoor, dat in deze zaak niet te achterhalen is, hoe de situatie is geweest. De door de beide kapiteins afgelegde verklaringen zijn te genstrijdig. De raad zal schriftelijk uit spraak doen. De persdienst van de Stich ting voor de Landbouw deelt mede dat de minister van Land bouw en de Stichting voor de Landbouw inzake de toekomsti ge landbouwpolitiek besprekin gen hebben gevoerd. Inzake de grondslag, de doelstelling en de algemene richtlijnen voor de toekomstige landbouwpolitiek bestond in grote lijnen overeen stemming tussen de opvattingen van de minister en die van de stichting. door Allan Penning 86) (Nadruk verboden). (Slot). Toevallig hoorde hij op een goede dag, dat één van de klei nere, maar oude cargadoorsfir ma's niet ongeneigd zou zijn, een nieuwe partner te nemen voor een van de oudere firman ten, die wide uittreden en kip noch kraai in de wereld bezat, buiten een oude zure zuster, waarmee hij al jaren lang hoog gaande ruzie had. En het was niemand minder dan de oude ka pitein Bornsen, Eve's vader, die hem daaraan hielp. De oude Bornsen had van de grote maat schappij, die hij zo vele jaren met trots had gediend, intussen pensioen gekregen en verveelde zich nu krom in een pietluttig- villa'tje in het Haagje. Peter en Eve hadden er een deftig bezoek afgestoken, dat, volgens de regelen der kunst netjes was aangevraagd en de oude Bornsen, die nu een schoon zoon in bonus in Peter zag, waaraan de schandevlek van het vrachtzoekertje niet meer kleef de, was bijgetrokken en had zich ontpopt tot een ideale schoonva der, voor zoier de combinatie van deze twee begrippen een mo gelijkheid schept. En voordat ze er zich rekenschap van hadden kunnen geven,.waren ze de dik ste vrienden geworden en sjouw de de oude Bornsen, wanneer hij de kans maar kreeg, rond met Buddy, zijn kleinzoon. Hij kwam niet over het kind uitgepraat, zo dat zijn kennissen, man voor man, rond liepen met ernstige moordplannen, voor het geval ze dit onvergeeflijk stukje kinder lijk intellect te pakken zouden kunnen krijgen. En Eve's voor naamste kopzorg was om de oude piepa te verhinderen, de kleine Buddy tot in de grond toe te verwennen. En toen Peter, die nu inder daad de oude Bornsen met „va der" aansprak, hem op een goe de dag vertelde van zijn moei lijkheden om een behoorlijke be legging te vinden, had Bornsen zich voor het hoofd geslagen en uitgeroepen: „Stommeling, die ik ben... Zie je, dat heb je er nou van, als je oud en aftands wordt en, als een schoolmeestertje van eën pen sioen leeft, in plaats van met je schuit naar de kelder te gaan... Dat ik daar nou niet eerder aan gedacht heb... Jongen, dat is ge knipt voor je!" „Wat?" vroeg Peter, „wat is er nou weer geknipt voor me?" „Wel, Peter... Beukers en Van der Waal, natuurlijk... Stom, dat ik je dat niet verteld heb... Ja, Beukers en Van der Waal, de cargadoors, zoeken iemand. Ik weet het uit zeer betrouwbare bron, maar je begrijpt, dat ze er niet mee leuren. De ouwe Beu kers wil er uit en daar bestaat een mooie kans om je in te ko pen... Een beste ouwe zaak, niet te ghoot, niet te klein en dan na tuurlijk in jouw richting... Ge knipt voor jou en ze zullen je het vel niet over de oren halen ook!" En zo werd Peter Wins, de nooit rustende vrachtzoeker, die jaren lang tussen Shanghai en Rangoon de gehele kust onvei lig maakte, een gezeten burger, firmant van Beukers en Van der Waal, cargadoors in Amsterdam. De rust was in zijn leven geko men, de rust als een nieuwe fac tor in datzelfde leven, waar de liefde van man en vrouw nog steeds op de eerste plaats troon de. Maar Peters hart trok toch nog steeds naar het water en of schoon hij zich niet de luxe kon permitteren van een 1000-tons jacht, stortte de jonge lentezon toch haar weldaad uit over een rank en hoog gepiekt zeilbootje, dat over de Loosdrechtse plas sen scheerde, bestuurd door de meesterhand van Peter Wins. In zalig nietsdoen lag Eve op een paar grote, weelderige kussens in de stuurstoel, terwijl Buddy en Bobby op de plecht als uitkijk fungeerden. Ze stevenden op de kleine landingssteiger af van het buitenhuisje, dat Peter hier aan de plas gekocht had. Plotseling sprong Buddy op: „Mammie, pappie..., kijk 's wie daar op de steiger staat... Zie je wel, groot vader!" en juichend zwaaide hij naar de oude heer, die hen lachend stond op te wachten. Het zeilschuitje zwierde met een elegante zwaai langszij en Peter greep de steiger. „Spring er in, vader", riep hij, „dan maken we nog een paar slagen, voordat we gaan lun chen." Met een koene sprong, die me nig jongeling hem zou kunnen benijden, wipte de oude heer in de boot... „Ha, ha", lachte Peter, „dat had je in het hotel de l'Europe niet gedacht, hè Eve, dat je va der nog eens in de „Ping Ho" zou zitten..." In milde overdaad wierp de lentezon haar koesterende stralen op de steven van het zeilbootje. Als een regen van gouden von ken spatten ze weer terug uit de koperen lettertjes van de naam... „Ping Ho..." EINDE. Van de zijde der Stichting voor de Landbouw werd er op gewezen dat de verzorgingsge dachte het leidende beginsel in de landbouwcrisispolitiek van de dertiger jaren is geweest. Een politiek die hierop gebouwd is, wijst de Stichting voor de toekomst van de hand. Door overheid en bedrijfsleven dient een bewuste landbouwpolitiek te worden opgebouwd, welke po sitief is gericht. De minister verklaarde zich in het algemeen met deze ge dachten te kunnen verenigen. Hij zag als het grote doel van het landbouwbeleid primair het tot stand brengen van een zo danige prijsontwikkeling op de markt, dat een redelijke wel vaart in de landbouw, gezien in verband met de welvaart van het gehele Nederlandse volk, wordt gehandhaafd. Door een bewust landbouwbeleid zal de overheid trachten het bedrijfs leven te activeren en op peil te houden en het niet te laten te rugvallen op een minimum ver zorgingsniveau. Ten aanzien van de practi- sche uitwerking van deze alge mene gedachten werd besloten allereerst nader overleg te ple gen over 't ondernemersloon als element voor de kostprijs van land- en tuinbouwproducten, alsook over de mogelijkheden om voor de verschillende land- een tuinbouwproducten een ac tief landbouwbeleid te voeren. De republikeinse senator Ho mer Ferguson heeft een wets ontwerp bij de Amerikaanse se naat ingediend, strekkende tot het in de komende twee jaar toelaten van 240.000 Europese immigranten in de Verenigde Staten. President Eisenhower heeft er bij 't congres op aangedron gen een dergelijke maatregel te nemen. Hij verzocht de huidige immigratie-quota van ongeveer 154.000 personen per jaar gedu rende de komende twee jaar met 120.000 personen per jaar te verhogen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2