De Koreaanse oorlog Gemeenteraadsverkiezing in Frankrijk De „Carthage" koos het ruime sop De Brits-Egyptische besprekingen Het koninklijk bezoek Noorwegen aan Sir Winston Churchill zou geen Lord willen worden Westduitse regering keurt aanvullende protocollen goed Opzienbare onthullingen van Zuidafrikaans blad ZON- en MAANSTANDEN WEERSVERWACHTING HOOGWATER Zware verliezen voor Gaullisten Grote winst voor gematigden Verklaring van Mayer NATIONAAL RAMPENFONDS Amnestie in Portugal ONDERHOUD VAN CLARK MET SYNGMAN RHEE. Ft ankering bij abonnement: Temeuzen I urecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Temeuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 28 APRIL 1953. 8e Jaargang No. 2328. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.:, minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent} iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Franse minister van bin nenlandse zaken, Charles Brune, heeft gisteren op een persconfe rentie meegedeeld, dat de eerste uitslagen van de Franse gemeen teraadsverkiezingen winst voor de gematigd conservatieven en radicalen ten koste van de gaul listen te zien gaven. De communisten schijnen zich te handhaven, uitgezonderd in de departementen Moezel (Oost- Frankrijk), Pyreneeën en Calva dos (N.W.-Frankrijk). In het ge bied van Parijs schijnen zij geen verliezen te hebben geleden. De gaullisten, die in 1947 bij de gemeenteraadsverkiezingen een grote overwinning behaalden, verloren terrein aan de gematig den en radicalen in Parijs en in Oost- en Noord-Frankrijk. In Parijs, waar de gaullisten in Premier Mayer van Frankrijk heeft in een vraaggesprek met het Algerijnse blad „Dépêche de Constatine" het artikel in de „Prawda" over president Eisen howers rede toegejuicht. Dit gesprek moet voortduren zo zei hij, „niemand mag trach ten daar een eind aan te ma ken. Wij weten zorgvuldig alle werkelijke mogelijkheden van vervanging van de koude oorlog door een vrede gebaseerd op overeenkomsten, die op haar beurt op feiten steunen, onder- zoeken. Hij zei voorts, dat geen ern stig denkende Fransman de stelling van „nationale bevrij dingsbewegingen gelooft, wan neer hij ziet hoe de Vietminh Laos, een vreedzaam land, bin nenvalt. Frankrijk zal niet af laten de stelling van ondeel baarheid van de vrede in Azië te handhaven. Als de Sowjet- Unie zal hebben bewezen, dat zij deze stellingen aanvaardt, dan zal Frankrijk geloven aan de op rechtheid van haar vredeswil, zo verklaarde Mayer. 1947 meer dan 55 procent van het aantal stemmen kregen, liepen deze volgens de gedeeltelijke uit slagen terug tot ongeveer 12 pro cent. De communisten gingen in de hoofdstad nek aan nek met de gematigd-conservatieven om de eerste plaats. De socialisten hebben hun posi tie gehandhaafd. In Oradour sur Glane, dat in 1944 door de Duitse SS werd uit gemoord, werden de communis ten door de socialisten verslagen. Volgens de Maandagmiddag be kend geworden uitslag van de ge- meenteraadsverkiezingen te Pa rijs is 27,46 procent van het aan tal geldige stemmen uitgebracht op de communisten, 25,75 op de gematigd conservatieven, 11,48 op linkse republikeinen, 10,84 op de gaullisten, 9,90 op de socialis ten, 7,13 op de volksrepublikei- nen en 7,43 op de overige candi- daten. De einduitslag voor Marseille luidt: Communisten 24 zetels (onveran derd) 99.051 stemmen; Socialisten 15 zetels (plus 6) 17.347 stemmen; Dissidente gaullisten en gematigd conservatieven 16 zetels (plus 16) 66.327 stemmen; Gaullisten 4 zetels (min 21) 19.570 stemmen. In Parijs is de stand, met 40 van de 90 zetels bekend: gemeenteraad waarschijnlijk zal zijn: Communisten 26 zetels plus 1 Gem conserv. 25 plus 25; Radicalen 11 plus 11; Gaullisten: 11 min 41; Socialisten 10 plus 2; Volksrepublikeinen 7 plus 2; Vele waarnemers zien in de uit- slagen een overwinning voor ex- premier Pinays politiek van prijs- stabilisatie en diens weigering om de belastingen te verhogen. Pinay, die in December moest af treden, verklaarde te hopen, dat de verkiezingen het gemakkelij ker zouden maken, een grotere en samenhangender meerderheid in de nationale vergadering te vor men. Waarnemers zien hierin een mogelijk bod op het premier schap, eventueel met gaullisti sche steun, indien de huidige re gering ten val zou komen. De voormalige aanhangers van maarschalk Pétain en diens Vi- chy-regering zijn bij deze verkie zingen beter uit de bus gekomen dan in 1947. In Bordeaux behaal den zij tien van de 37 raadszetels. Oude burgemeesters. Edouard Mathis, radicaal, is door zijn 17 medeburgers als bur gemeester van Ehuns herkozen. Hij is kort geleden 101 jaar ge worden en is al 75 jaar burge meester van het dorpje. Roger de Lattre de Tassigny vader van wijlen maarschalk De Tassigny, is herkozen als burge meester van Moilleron en Pareds Communisten Socialisten V olksrepublikeinen Radicalen Gematigd conservatieven Gaullisten De einduitslagen in de meeste grote steden zullen wel niet voor Dinsdagavond laat bekend zijn gezien het ingewikkelde kiesstel sel. In kringen van het Franse mi nisterie van binnenlandse zaken geloofde men Maandagavond, dat de samenstelling van de Parijse In het Nationaal Rampenfonds was tot Maandagavond in totaal 108,5 millioen bijeengebracht. Zaterdag was de stand 107.7 mil lioen. De burgemeester van Doetin- chem heeft ten behoeve van „het plaatselijk comité waternood 53 van Philips montage-atelier te Doetinchem een chèque ontvan gen ten bedrage van ƒ4855. Dit bedrag is bijeengebracht door overwerk en vrijwillige bijdragen van het Doetinchemse personeel en uit de Doetinohemse pot, wel ke bestemd is vcjor sociale voor zieningen. Het bedrijf te Eindho ven heeft het bedrag, dat dooor overwerk is bijeengebracht, ver dubbeld. De burgemeester van Tilburg, mr. E. baron van Voorst tot Voorst, heeft officieel in het pa leis-raadhuis ontvangen gene- raal-majcor dr. Glorieux uit Brugge met zijn echtgenote; kolo nel dr. Kellermann Slotemaker uit Amsterdam en kapitein dr. Decharneux uit Luik, die uit naam van het intergeallieerd co mité van reserve-officieren van gezondheid aan de burgemeester een chequè van 1500 hebben overhandigd ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood in Nederland. Dit bedrag is een gift van de „Unione Nazionale ufficiale nicongedo" van Italië en van de „Union nationale des of ficiers medecins'' in België. De chèque zal door de burgemeester in West-Frankrijk. Hij is 97 jaar j aan het nationale rapmenfonds en al 42 jaar burgemeester. I worden overgemaakt. DE UITWISSELING VAN GEVANGENEN. Het Chinese persbureau „Nieuw China meldt, dat onder de 497 Noordkoreaanse gevangenen, die Zondag teruggekeerd zijn, 50 mentale gevallen waren. Het is opvallend, aldus dit pers bureau, dat tot nu toe geen enke le officier door de Amerikanen is gerepatrieerd. Volgens een bericht van Tass uit Pjongjang hebben Noordko reaanse dokters bevonden, dat 189 van de 550 teruggekeerde ge vangenen invalide waren gewor den door onvoldoende medische behandeling. DE WAPENSTILSTANDS BESPREKING. Om elf uur plaatselijke tijd zijn Maandagochtend te Panmoendjon de voltallige wapenstilstandsbe sprekingen voortgezet. Het hoofd van de geallieerde delegatie, generaal Harrison, heeft op deze bijeenkomst ver klaard, dat het Noordelijke voor stel van zes punten ter oplossing van de gevangenenkwestie „noch redelijk noch constructief" is. De verwerping van Zwitserland als neutraal ontvangstland noem de hij vreemd. Harrison deelde verslaggevers later mede, dat de V.N. nog steeds Zwitserland beschouwen als het land, dat het beste de gevange nen, die niet naar huis willen, onder zijn hoede kan nemen, en dat zij van oordeel zijn, dat het niet nodig is, de betrokkenen uit i deelde mede hoe hij in 1951 zag 11 o ~r -1 ,3iui,-,-.*-. OH AmonPanor Met schor getoeter heeft het Franse vrachtschip „Carthage" gisteren afscheid genomen na een langdurig, onvrijwillig ver blijf aan 't Scheveningse strand. In de orkaan van 1 Februari sloeg het casco van dit ruim 50 jaar oude schip op het strand voor het seinposthuis. Na weken- De Portugese regering heeft medegedeeld, dat alle gevange nisstraffen met drie maanden verminderd zullen worden ter ge legenheid van de viering van het 25ste regeringsjaar van premier Antonio de Olivera Salazar. Salazar had van 1928 tot 1940 de portefeuille van Financiën. Hij werd in 1932 premier. In 1926 was hij enkele dagen minister van Financiën. De viering zal he den worden gehouden. President generaal Franco Craveira Lopès zal dan een speciale vergadering van de nationale vergadering voorzitten. Kolonel Nasser, de rechter hand van generaal Naguib, heeft verklaard, dat indien de Brits-Egyptische (besprekingen, die zijn begonnen, zouden mis lukken, slechts de communisten winst zouden boeken. Het voornaamste doel der on derhandelingen moest volgens hem zijn het herstel van het ver trouwen tussen Engeland en Egypte. Als dit bereikt zou zijn was het volgens hem logisch, dat Egypte Britse technici zou ge- Het programma voor het ko ninklijk bezoek aan Noorwegen van 6 tot en met 8 Mei is thans samengesetld. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op 6 Mei, na aankomst op het vlieg veld Fornebu bij Oslo, dejeune ren op het koninklijk paleis. Daarna zullen zij een bezoek brengen aan de vesting „Akers- hus", waar zij een krans zullen leggen bij het monument voor de Noorse patriotten. Na een bezoek aan het stadhuis te Oslo zullen Koningin Juliana en Prins Bern hard de thee gebruiken op het koninklijk paleis. Aan een gala diner ten hove gaat een kennis making met de vooraanstaande leden van het corps diplomatique vooraf. Op Donderdag 7 Mei zal het koninklijk paar een autotocht maken naar het Noors-Neder lands instituut voor atoomener gie te Kjeller. 's Middags zal een bezoek worden gebracht aan de kinderafdeling van het rijkshos pitaal. Ook staat dan een ont vangst van de Nederlandse kolo nie op het programma, 's Avonds zal een theatervoorstelling in de nationale schouwburg worden bijgewoond. Op de laatste dag van het ko ninklijk bezoek aan Noorwegen zal een bezoek worden gebracht aan de Freia-chocoladefabriek. Na het dejeuner op Skaugum, het paleis van de Noorse kroonprins, vertrekken Koningin Juliana en Prins Bernhard weer per vlieg- Ju- als tuig naar Nederland. Het gevolg van Koningin liana en Prins Bernhard is volgt samengesteld: Douarière F. W. baron Van Tuyll van Serooskerkenjvr. Boreel, grootmeesteres van H.M. de Koningin, mevrouw W. A. Re- pelaer van DrielVan der Willi gen, dame du palais van de H.M. de Koningin, mr. J. C. baron Baud, grootofficier in speciale dienst van H.M. de Koningin, ir. F. C. C. baron Van Tuyll van Se rooskerken, heer Van Zuylen, opperkamerheer van H.M. de Koningin, majoor-vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergman, hofmaarschalk van H.M. de Ko ningin, W. J. baron Van Heecke- ren van Molencaten, particulier secretaris van H.M. de Koningin, luit-kol. jhr. D. J. A. A. van La- wick van Pabst, adjudant van Z.K.H. de Prins der Nederlanden. bruiken voor het onderhoud van de bases in de zone van het Suez-kanaal en dat Egypte zou deelnemen aan een stelsel van Arabische defensie, bevoorraad door het westen, om een even tuele aanval op het Midden- Oosten te keren. Kolonel Nasser zelde, dat de Britse bezetting van de kanaal zone van Gr.-Brittannii Fgyp- te's staatsvijand nummer ëen had gemaakt, waardoor te wei nig Egyptenaren letten op het Russische gevaar. Rij voegde hier echter aan toe. dat de Brit ten slechts als bezetters, niet als natie, in een kwade ïeuk stonden. Het, aantal communisten in Egypte was, hoewel niet groot, goed georganiseerd, zo verklaar de hij. Voorts deelde hij mede, dat de Brits-Amerikaanse voorstel len voor een verdedigingspact in het Midden-Oosten waren ver worpen, omdat ze volgens de Ara bische landen zouden leiden tot een verkapte bezetting. De op lossing van dit vraagstuk lag volgens hem in een Arabisch veiligheidspact, gesteund met westelijke wapens en voorraden. Kolonel Nasser meende ten slotte nog, dat de Israëlische kwestie niet zou kunnen wor den opgelost voor de evacuatie van de kanaalzone. DE VERKOOPPRIJS VAN PERZISCHE OLIE. De Perzische regering heeft Maandag een verlaging met 50 procent aangekondigd van de verkoopprijs van ruwe en geraf fineerde Perzische olie naar Ja pan en de Verenigde Staten. Deze prijsverlaging zal gedurende zes maanden van kracht zijn. De enige voorwaarde, die gesteld wordt, is dat de olie met dollars wordt betaald. lang zwoegen gelukte het Van der Tak's bergingsmaatschappij het schip zonder brokken weer op de golven te brengen. Rond het schip was een ruim bassin gegraven, waarna men het met de neus in de richting van de zee sleurde. Toen werd een sleuf gemaakt, waardoor het naar buiten zou kunnen wor den getrokken. De Scheveningse „oude peek- jes", schippers en vissers in ruste, die gaarne naar zee en schepen „peeken" of kijken, had den er een zwaar hoofd in. Zij dachten zo, dat het schip uit elkaar zou worden getrokken of in het zand zou blijven steken. Maar de moderne sleeptech niek stelde deze stuurlui aan de wal in het ongelijk. Getrokken door een bergingsvaartuig en 2 dappere slepers gleed de „Car thage" door de sleuf of het een koek aan het snijden was. Om kwart over één dreef het voor de kust, doch achter een forse zandbank. De Scheveningse „peekjes" keken wat wankelmoedig. Dat hadden ze nooit gedacht. „Maar", zo troostte één zichzelf, „over de bank zal die schuit wel niet komen". „Morgen brengen", zeiden de stuurlui op zee. De beste plaats werd gepeild; de omgeving van het schip werd nog eens bekeken en toen dook de „Dolfijn" op zijn eentje opnieuw in de trossen voor het laatste „rukkie". En weer lukte het. Om tien over twee begon de „Carthage" mee te geven en om half drie lag de boot in volle zee. Kort- nadien werd het Franse schip, waar kapitein, stuurman en ma chinist aan boord zijn, doch dat thans verder met Nederlanders is bemand, door milde, grauwe regenvlagen vrijwel aan het oog onttrokken. Toen het zicht weer beter werd, was de „Carthage", om zoomd door de nijvere slepertjes, reeds een eindweegs naar Rot terdam. Wel bevrijd, maar niet in vrijheid. Het vrachtschip is dus wel be vrijd, maar komt niet in vrij heid. Zodra het schip, dat voor onderzoek en eventuele repara ties naar Rotterdam is gebracht, voor de wal komt, wordt het aan de ketting gelegd. Een Franse werf, die een an der schip van de rederij van de „Carthage" repareerde en daar voor een vordering heeft, liet enige tijd terug door een Haagse deurwaarder beslag op het vaar tuig leggen. Zolang deze kwestie niet is ge regeld, zal het beslag blijven voortduren. Korea weg te voeren. Volgens de generaal hebben de Noordelijken alleen herhaald wat zij Zondag reeds hadden gezegd. Generaal Mark Clark, de op perbevelhebber van de Ver. Na ties, is Maandag naar Seoel ge vlogen om een onderhoud te heb ben met president Syngman Rhee van Zuid-Korea. Functionarissen van de V.N. wilden zich niet uit laten over het onderwerp der be spreking, doch waarnemers ge loven, dat het betrekking heeft op het verzet van Zuid-Korea tegen de hervatte wapenstil standsbesprekingen. VOORSTEL VAN STYLES BRIDGES. De republikeinse senator Sty les Bridges, lid van de Ameri kaanse senaatscommissie voor de strijdkrachten, heeft ver klaard voorstander te zijn van een program van drie punten, om een einde te maken aan de strijd in Korea, indien de be standbesprekingen zouden mis lukken. Bridges stelde voor Een „krachtige vlootblokkade van communistisch China". Indien dit zou falen „Machti ging voor Amerkaanse piloten om communistische vliegtuigen tot in Mandsjoerije te achter volgen en aldaar bases te bom barderen.". En als laatste stap het bom barderen van industriën, havens en bases in communistisch Chi na, „indien nodig met gebruik making van atomische wapens." VERKLARINGEN VAN OUD KRIJGSGEVANGENEN. Een door de communisten op vrije voeten gestelde Britse krijgsgevangene heeft o.m. mede gedeeld, dat de communisten hun krijgsgevangenen „brieven voor zelfcritiek" lieten schrijven, in dien zij zich schuldig hadden ver klaard aan kleine overtredingen. De brieven werden dan aan een soort onderwijzer overhandigd, die daarna trachtte de schrijvers tot het communisme over te ha len. Er werden twee of driemaal in de week politieke lezingen in communistische trant gehouden. Zij, die hier bij in slaap vielen, werden wakker geschud. Een Amerikaan, die 28 maan den in een Chinees kamp in Noord-Korea heeft doorgebracht, De interim-commissie van de E.V.G. en de Noordatlantischc raad te Parijs zijn van het be sluit op de hoogte gesteld. In bevoegde regeringskringen te Bonn is verklaara, dat de bondsregering met de goedkeu ring nadrukkelijk haar wil heeft onderstreept om de Eu ropese verdedigingsgemeen schap zo snel mogelijk tot wer kelijkheid te maken en met ge rechtvaardigde Franse wensen, voor zover zij binnen het ver drag vallen, rekening te houden. Met de goedkeuring van de aan vallende protocollen zijn naar Duitse opvatten de voornaam ste bezwaren van de Franse re gering tegen de bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag wegge nomen. DPA merkt nog het volgende op De aanvullende protocollen werden enige maanden geleden door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, in gediend om Frankrijk een uit zonderingspositie in het E.V.G.- verdrag te verschaffen. De aan vankelijke Franse eisen zijn echter door de andere bondge noten niet aanvaard. Na weken lange onderhandelingen werd tenslotte overeenstemming be reikt waardoor de verdragen niet gewijzigd werden. Over 2 van de Franse wensen is men het tot dusver nog niet defini tief een gewerden. Zij betref fen de status yan de E.V.G.- strijdkrachten in de verschil lende landen en de verdeling van de Amerikaanse hulp aan de Europese verdedigingsge meenschap. Over beide kwesties wordt het beraad in de interim commissie van de E.V.G. op 'het ogenblik nog voortgezet. dat de lijken van 20 Amerikanen in twee Chinese karen naar een kerkhof werden vervoerd. „Zij waren door koude en ontberingen om het leven gekomen", ver klaarde hij. Een andere op vrije voeten ge stelde Amerikaan weigerde mede delingen te doen over „mishande lingen door de communisten". „Er zijn nog veel makkers van mij in handen der communisten. Ik wil niet hebben dat ze last krijgen", verklaarde hij. Dodenmars. De Amerikaanse soldaat Paul E. Clements uit Indianapolis deelde mede, dat de communisten in December 1951 1200 krijgsge vangenen gedurende drie weken in noordelijke richting lieten trek- ken. Hierbij kwamen er vierhon derd om het leven. „Het was erg koud en sommigen van ons had den geen overjassen of schoe nen". In antwoord op een vraag van een verslaggever, of deze vier honderd doden werden veroor zaakt door mishandelingen of „door primitieve omstandigheden als gevolg van de toen zeer inten sieve oorlogsvoering", antwoord de Clements: „Bijna uitsluitend door laatstgenoemde oorzaak". Hij voegde hier nog aan toe. dat de krijgsgevangenen, toen zij eenmaal hun kamp hadden be reikt, „het helemaal niet slecht hadden". GEALLIEERDE OPROEP AAN COMMUNISTISCHE VLIEGERS. Iedere communistische vlieger, die de geallieerde autoriteiten in het Verre-Oosten een Mig-15 of een ander vliegtuig van Russi sche makelij uitlevert, zal asyl- recht worden verleend. Hij zal worden geholpen bij vestiging in een niet-communistisch land en bovendien zal hem een geldelijke beloning van 50.000 dollar wor den uitgekeerd. De eerste piloot, die gevolg zal geven aan deze op roep, zal nog een extra-beloning van 50.000 dollar krijgen, aldus heeft een woordvoerder van het V.N.-hoofdkwartier in het Verre- Oosten bekend gemaakt. Hij verklaarde, dat dit aanbod door middel van vlugschriften en door radio-omroepen in het 'Chi nees, Koreaans en Russisch was verspreid. In de oproep staat onder meer, dat vliegers, die willen ontsnap pen, naar Paengjong 'n eiland bij de Westkust van Korea dienen te vliegen en vandaar naar Kimpo, de luchtbasis bij Seoel. Als de piloten vliegen op een hoogte van 6.100 m, aldus deze instructie, zullen zij door V. N.-vliegtuigen worden opge vangen en begeleid. Als Kimpo gesloten is door het slechte weer dient de communistische vlieger naar Seoel te vliegen, het lan dingsgestel uit te laten en met het toestel een waggelende beweging te maken, waarop een V. N.-vlieg tuig zal worden gezonden om hem naar een landingsterrein te lei den. Voorts werd verklaard, dat het V.N.-opperbevel een Mig of een ander straalvliegtuig van Russi sche makelij wil hebben voor een vergelijking met Amerikaanse straaljagers. Premier Churchill, sedert ver leden week „Sir Winston", heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij niet van plan is een verhef fing tot „Lord" te aanvaarden. (Als Lord zou Churchill lid van het Hogerhuis worden en niet meer in het Lagerhuis kunnen verschijnen.) De premier zei dit naar aanlei ding van een uitlating van een Labour-parlementslid, die had gewaarschuwd, dat Churchill nu „de eerste stap op het glibberige pad" naar de (hogere) adelstand had gezet en die verklaarde het te zullen betreuren, indien de premier zijn plaats in het Lager huis zou verwisselen voor een plaats in het Hogerhuis. ZON April 26 5.21 28 5.17 29 5.15 30 5.13 MAAN 19.56 19.59 20.01 20.03 17.23 19.49 21.05 22.20 4.01 4.27 4.44 5.08 NEDERLAND KEURT AANVULLENDE PROTOCOLLEN GOED Naar het A.N.P. verneemt heeft de Nederlandse regering vorige week de aanvullende pro tocollen van het E.V.G.-verdrag goedgekeurd. Deze aanvullende protocollen zijn thans door alle deelnemers van de E.V.G. aan vaard. Het regeringsgezinde Johan- nesburgse blad „Dagbreek" heeft Zondag in een artikel ver klaard, dat de politie verleden jaar een plan om allle Zuidaf- rikaanse ministers te gntvoe- ren en ontbinding van het par lement te eisen, heeft ontdekt. Ruim honderd gewapende po litiemannen en rechercheurs werden elders overgeplaatst naar Kaapstad, toen de politie meldde, dat 300 leden van een Zuidafrikaanse organisatie on der leiding van een voormalig lid van een Britse commando eenheid" zich in de stad had verzameld ter uitvoering van het plan, „operatie bevrijding' genaamd, aldus schrijft 't blad dat een „goede bron als zegs man aanhaalt. De verenigde (oppositie) par tij had geen aandeel in de on derneming en wist van de ge hele kwestie niets af, zo voegt „Dagbreek" hieraan toe. Verleden jaar April, toen het: wetsontwerp op de parlemen taire souvereiniteit in behande ling was, werden politiemannen op wacht gezet bij de huizen van alle Zuidafrikaanse minis ters. Deze maatregel lokte pro testen uit van de zijde van de parlementaire oppositie. Minis ter van jusitie Swart verklaar de toen: „U moet op mijn woord aannemen, dat naar aanleiding van inlichtingen, die ik heb ont vangen, het noodzakelijk is ge bleken een aantal politieman nen naar Kaapstad over te brengen. Wat deze inlichtingen inhouden kan ik echter niet in het openbaar meedelen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Perioden van zonneschijn. Wisselende bewolking met nog enkele verspreide buien. Matige zuidwestelijke wind. Lagere tem peraturen. WOENSDAG 29 APRIL. Breskens 1.51 2.12 Terneuzen 2.26 2.47 Hansweert 3.06 3.27 Walsoorden 3.16 3.37

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1