Uit de Provinci Vaart TERNEUZEN. AXEL. BIERVLIET. BRESKENS. CADZAND. SAS VAN GENT HOEK. OOSTBURG. SLUIS. SLUISKIL. WESTDORPE. VLISSINGEN. BRUINISSE IS WEER DROOG In Bruinisse is men er in ge slaagd met inspanning van alle krachten de tegenslag van de laastste dijkdoorbraak van veer tien dagen geleden, weer boven te komen. Na het opnieuw dichten van het gat in de oude dijk zijn pol der en dorp thans weer droog gevallen. Een extra pompinstal- latie was daartoe in werking ge steld. Daardoor is in Bruirtisse opnieuw de toestand bereik*, vo als deze was vlak voor het hoge vs ater van twee weken geleien. Chr. school Driewegen. Vrijdag j.l. is te Driewegen on der leiding van de voorzitter, de heer Joz. de Kraker, een buiten gewoon goed geslaagde ouder avond gehouden. Na het zingen van Ps 119 3 en voorlezen van Ps 111, werd met gebed geopend, waarna allen werden verwelkomd; in het bij' zonder het gezin van de heer P Kaan uit Terneuzen, die per 1 Mei a.s. op Driewegen als hoofd der school in dienst hoopt te tre den. Het plaatsvervangend hoofd, de heer J. A. Almekinders, hield een zeer interessante inleiding over het onderwerp „Eén Naam der kinderen hope", waarin bij zunder uitkwam dat niet de Chr. school beter is dan de openbare maar wel anders. Juist omdat geheel het onderwijs vervuld is van Christus. In de pauze bezichtigden de talrijke aanwezigen het werk der kinderen, alsook het handwerk der meisjes, dat tot grote tevre denheid stemde. Mej. Catsman hield een voor dracht over het boek ,,De Witte" Tussentijds vonden tractaties plaats, terwijl zang en orgelspel elkaar afwisselden. De heer Kaan droeg een frag ment voor uit „Oostloren". Hierna werd door de voorzitter overgegaan tot de installatie van de heer Kaan als hoofd der school. Spr. memoreerde nog het feit, dat zijn voorganger, de heer M. J. Eelderink, 19 jaar zijn Hei land mocht dienen. Spr. liet het nieuwe hoofd toezingen Ps 134 vers 3. Namens de chr. kleuterschool sprak de voorzitter, de heer A. Rinkhout, evenals de heer J. A. Almekinders, woorden van waardering, waarop de heer Kaan zijn dank uitsprak. De voorzitter zeide, dat in de periode tussen het overlijden van de heer Eelderink en de installa tie van de heer Kaan nogal was gesukkeld met het personeel. Spr. zeide grote dank verschuldigd te zijn aan de heer P. Koole uit Ter- neuzen, alsook aan de kwekelin gen Dees en Hamelink, maar zeer speciaal aan de heer C. Ko- lijn, geëvacueerd uit Zierikzee. De heer C. Kolijn sprak ten- sTotte woorden van dankerkente nis. waarna gezongen werd het loflied „Wij loven U, o God! Wij prijzen Uwen naam". Aan het slot van de avond ging de heer Almekinders voor in dankgebed. Ongeval. Zaterdagmorgen stond de chauffeur B. v. d. B. in de Donze- Visserstraat naar het starten van een motorrijwiel te kijken. Toen de motor aansloeg wilde v. d. B. zich naar zijn vrachtauto aan de overzijde van de straat begeven, doch door het lawaai van de knal- pot van het motorrijwiel hoorde Rij niet het claxoneren van de mo torijder L. A. S. De motorrijder kon niet voorkomen, dat het voorwiel van zijn motor in aanra king kwam met het linkerbeen van de chauffeur. Met een beenbreuk werd v. d. B. naar het ziekenhuis alhier ver voerd. Baldadigheid. Zondagavond omstreeks half tien trok uit baldadigheid de landarbeider L. B. uit Hoek een vlag, die aan de gevel van het cafetaria in de Korte Kerkstraat wapperde, naar beneden, waar door de vlaggestok brak. Dit werd voor B. een duur grapje want na het betalen van de vernielde vlaggestok, volgde nog een proces-verbaal. Het Lourdescongres. Het Lourdescongres van de V.K.A.J. en K.A.J., dat Zondag te Terneuzen werd gehouden, mag worden beschouwd als de start van de Lourdesreis 1954 van de Katholieke arbeidersjeugd. Meer dere honderden jongens en meis jes en vele geestelijke adviseurs uit geheel Zeeuws-Vlaanderen waren in het Concertgebouw bij een, toen de dicesaan voorzitter van de K.A.J., de heer P. van der Ven uit Breda, een woord van welkom sprak. De heer Van der Ven schetste de bedoeling van de Lourdesreis en zette uiteen, waarom zulk een lange tijd van voorbereiding no dig is. Ook omdat de reis kost baar is, was dit nodig, maar daarom toch niet alleen, ook om dat men zich vooraf, grondig moet bezinnen op het grote doel. Met het uitspreken van de hoop, dat de aanwezigen in hun afde ling de actie zullen uitdragen en dat ook de Zeeuws-Vlaamse dia lecten in 1954 in Lourdes zullen worden gehoord, eindigde deze spreker. De heer N. de Pue, voorzitter van de afdeling Groot-Gent van de Belgische K.A.J., gaf aan de hand van de praktijk, opgedaan bij de voorbereidingen van de Belgische K.A.J.- en V.K.A.J.- Lourdesreis in 1952, een aantal practische adviezen om de nodige gelden bij elkaar te krijgen. Voor hen, die durven en over een beet je ondernemingszin beschikken, zijn er mogelijkheden genoeg. Vele Belgische jongens en meis jes hadden met het verrichten van extra-werk in hun vrije tijd hun reisgeld verdiend. Wil men iets dergelijks als arbeidersjon gen of arbeidersmeisje beleven, dan moet men er veel voor doen, maar nog meer voor laten! Over „Wat beleven we in Lour des" sprak de aalmoezenier van de K.A.J. in Oost-Vlaanderen, de zeer eerw. heer F. Poecks. Wat we beleven, hangt voor een groot deel van eigen gesteltenis af. Naar Lourdes gaan, is naar Ma ria gaan, om zó dichter bij Haar Goddelijke Zoon te komen. Het geloof wordt dieper en vuriger in de daar heersende bovenna tuurlijke sfeer. Men leert er op recht bidden, want wie gelooft, bidt ook, en zo ergens, dan be seft men daar levendiger dan waar ook, lid te zijn van de over de gehele wereld verspreide Rooms Katholieke Kerk. De Lourdesreis van de Belgische ar beidersjeugd met 10.000 jongens en nog weer 10.000 meisjes was zelfs voor Lourdes een gebeurte nis en ook uiterlijk iets groots, maar daar was het zeker niet om begonnen! Belangrijker was, dat vele jonge mensen daar besluiten hebben genomen die een omwen teling in hun leven betekenden en dat vele honderden terug kwamen met een begrip van hun taak in dit leven volgens God's bestel. Met een woord van dank aan sprekers en organiserende afde ling en een opwekking vol te houden, ook als de moeilijkheden groter worden, besloot mej. Riet Hoppenbrouwers, voorzitster van- de dicesane V.K.A.J., de rij der sprekers. Een vertoning van de aangrij pend mooie Belgische K.A.J.- en V.K.A.J.-Lourdesfilm „Het Ave Maria van de arbeidersjeugd" liet de Zeeuws-Vlaamse jongelui reeds in gedachten een reis naar Lourdes maken. Tot slot volgde, voorafgegaan door de tamboers van de Terneu- zense Harmonie en de vaandels van de verschillende afdelingen een kort défilé door de stad. Hengstenkeuring. Alhier vond j.l. Zaterdag op het terrein der V.V.Z.F. de uitgestel de keuring plaats van twee drie jarige hengsten vanwege de Kon. Ver „Het Nederlandse Trek paard". De keuringscommissie bestond uit de heren Joh. de Feij- ter Johz. te Schoondijke en Cam. Roebroeck te Bergen Terblijt. Goedgekeurd voor 1953 werd de hengst „Irvan van de Braak man" (no. 171655) eig. de heer P. A. P. Dieleman te Zaamslag. Schieting Ter gelegenheid van de opening van café Lippens te Driewegen organiseerde ^e heer Lippens 'n schieting op de liggende wip. 32 Schutters namen deel aan dit schuttersfestein. De hoogvogel werd door de heer Ed. Buijsse te IJzendijke er afgeschoten. De le zijvogel was voor Aug. Jansen te Drie wegen; de 2e zij vogel voor P. de Boevere te Biervliet, terwijl de tulband naar E. de Boevere te Biervliet ging. Na afloop der schieting volgde een gezellig bal, waarmede het café definitief geopend werd. Ook burgemeester A. P. Kos- tense en wedhouder Dijk kwamen de familie Lippens geluk wen sen met het gereed komen van de nieuwe zaak. Ongeval. Zaterdagavond omstreeks half acht kwamen de 17-jarige Joh. S. en zijn vriend J. D. per fiets uit de Oudestadstraat gereden en wilden zonder op het verkeer in de Gentschestraat te letten, dit kruispunt recht oversteken naar de Weststraat. Op het zelfde mo ment naderde de heer Buysse, alhier, met zijn auto dit kruis punt. Hoewel de heer B. krach tig remde, kon hij niet voorko men dat Joh. S. door de wagen werd geschept en over de motor kap met zijn hoofd op de trottoir band voor het café De Baerde- maeker terecht kwam. Hoewel het slachtoffer een flinke -vleeswond in zijn rechter- bovenbeen had opgelopen, wist hij nog zonder hulp op te staan, waarna hij in bovengenoemd ca fé werd gebracht, waar dokter Hage de eerste hulp verleende. Na verbonden te zijn werd de jongeman naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd, daar chirur gisch ingrijpen noodzakelijk bleek. Naar wij vernemen maakt het slachtoffer het thans redelijk wel. Dit ongeval dat nog betrekke lijk goed is afgelopen, geeft ons aanleiding de jongelui te wijzen op het ernstig gevaar dat het z.g. „coursen" op de drukke ver keerswegen medebrengt en dat bij politieverordening verboden diende te worden. Komt er 'n gedenkteken voor Willem Beukelsz.? De burgemeester heeft de inge zetenen opgeroepen een vergade ring bij te wonen, waar bespro ken zal worden wat Biervliet kan doen voor de nagedachtenis van haar grote zoon Willem Beukelsz. Zoals bekend zal het dit jaar 600 jaar geleden zijn, dat Willem ge boren werd. Nu het nieuwe raad huis in aanbouw is, lijkt het B. W. van Biervliet een prach tige gelegenheid om tegelijk met de ingebruikneming van het ge meentehuis een gedenksteen of borstbeeld van Willem Beukelsz. te onthullen. De Kon. Harmonie Met Biervliets Kon. harmonie gaat het de laatste jaren hard bergafwaarts. Door verschillen de omstandigheden bedanken veel jongelui als werkend lid van het muziekgezelschap, terwijl er geen reserves zijn, die het onta- ne hiaat kunnen aanvullen, daar onder de jongelui geen animo blijkt te bestaan om zich in de muziek te bekwamen. Waarschijnlijk is het hoge peil, waarop tot heden de Kon. harmo- niet stond, hiervan de oorzaak. Nu het helaas zóver gekomen is, dat van regelmatig repeteren geen reserves zijn, die het ontsta- burgemeester en het bestuur der harmonie het noodzakelijk, dat krachtige pogingen in het werk moeten worden gesteld om uit de impasse te geraken. Daartoe is thans tegen a.s. Dinsdagavond een vergadering uitgeschreven, tot bijwoning waarvan alle be stuursleden, leden en oud-muzi kanten zijn uitgenodigd. Uitvoering turnvereniging. Vrijdag- en Zaterdagavond gaf de turnver. D.I.O. een uitvoering in het ontspanningslokaal. Beide avonden was de zaal geheel ge vuld met belangstellenden, die de talrijke nummers met een harte lijk applaus beloonden. Aan beide avonden werd mede werking verleend door de accor deonvereniging „Mirian". In de pauze had een geslaagde verlo ting plaats. Feest in het Ambonezenkamp. Ter gelegenheid van de 3de ver jaardag van de republiek der Zuid-Molukken werd Zaterdag avond in het Ambonezenkamp „De Haven" een feestavond ge houden, waaraan o.m. medewerk te de bekende Ambonezenband „Suara Maluku". Na 't openings woord van de kampraad, de heer Munster, werd een vlot program ma afgewerkt, bestaande uit In dische dansen en behendigheids spelen, afgewisseld door muziek en zang van genoemde band. Het aantal belangstellenden was zó groot, dat een 100-tal per sonen met een staanplaats genoe gen moest nemen. Na afloop van de uitvoering had een gezellig bal plaats. Vergadering wielerclub. De wielerclub „Bresaans" hield in hotel Deuninck een ledenver gadering, waarop werd besloten op 4 Juli ter gelegenheid van de kermis een koers voor amateurs uit te schrijven. Behoudens goedkeuring zal op 30 April een wielerwedstrijd voor jongens worden gehouden op het Oranjeplein. Gemeenteraad. Raadslid J. Becu beëdigd en tot wethouder benoemd. Tijdens de raadsvergadering van Cadzand van Vrijdag 24 April kwam B. W. met 't voor stel te bewerkstelligen, dat de Zwarte-polder aan het waterlei- dingsnet aangesloten zal worden. De Waterl. Mij Zeeuws-Vlaande ren is hiertoe bereid, op voor waarde dat de gemeente 'n jaar lijkse bijdrage verleend van ma ximaal 500 per jaar in het ex ploitatietekort. Van het jaarlijks tekort van 1300 neemt de Wa terl. Mij 650 voor haar reke ning. Na enige discussie nam de raad het voorstel van B. W. zonder hoofdelijke stemming aan. Door het aansluiten van de Zwarte-polder komt de zo zeer gewenste aansluiting van het zo merhuisjescomplex dat in het afbouwplan van de Waterl. Mij is opgenomen, wellicht in afzien bare tijd tot uitvoering. Nadat het in de vacature van de heer Van Iwaarden benoemde raadslid J. Becu was beëdigd werd overgegaan tot het benoe men van een wethouder. De uit slag van de stemming was als volgt. J. Becu (Gem. Belangen) 4 stemmen, J. Kools (V.V.D.) 2 stemmen en 1 stem blanco. De heer Becu was dus benoemd, en verklaarde zijn benoeming gaar- "ne te aanvaarden. De voorzitter deelde mede, dat aannemer J. K. T. de Oude te Biervliet het verbeteren en her- bestraten van de Prinsenstraat is opgedragen voor 10.845. De uitkomende keien zijn verkocht voor 3,50 per m2, zodat het werk voor 6820 kon worden ge gund. In verband met het feit dat B. W. nog steeds geen prijsopgaaf mochten ontvangen met betrekking tot de electrifica- tie van de Hoogte, zal B. W. zich nogmaals tot de P.Z.E.M. wenden. Gehoopt wordt, dat de electrificatie spoedig een feit zal zijn. Over de aanvraag van de wed. J. Faas-De Back om voortzetting van de wekelijkse ondersteuning ontstond een discussie. De heer Cappon (CH AR) vond in de zomermaanden geein aanleiding tot ondersteuning over te gaan. Het voorstel van B. W. om in verband met de verhoogde in komsten van betrokkene de on dersteuning te halveren, werd met de stem van de heer Cappon tegen aangenomen. gehouden, die druk bezocht was. Na opening door de voorzitter, de heer J. Vercruijsse uit Schoon dijke, verwelkomde hij in het bij zonder de heer Ad. Doeleman uit Dreischor, alg. voorzitter der L.J.G. in Zeeland, en de spreker van deze middag, de heer L. Spi- nae, leraar te Middelburg. Leden van de afd. Zuidzande brachten door accordeonmuziek al spoedig de stemming er in. De heer Spinae leidde het on derwerp „Jeugd in de dorpsge meenschap" in, waarin hij verge lijkingen trok tussen de toestan den van vroeger en heden, nu de verhouding tussen meisjes en jongens zo geheel anders is ge worden en de huiselijke omstan digheden veel verbeterd zijn. Met een blik op de toekomst zeide spr., dat de jeugd paraat moet zijn voor de taak die haar straks in het maatschappelijk leven wacht. Na de pauze vond een decla matie-wedstrijd plaats, die beoor deeld werd door mevr. L. Scheen Bleker uit Oostburg. De uitslag hiervan was: le pr. mej. K. Risseeuw uit Cadzand met het gedicht „De Polder"; 2e pr. de heer J. de Bruijne uit Oost burg met „Het lied van de zee". Aan mej. Risseeuw werd een boekwerk uitgereikt, terwijl de heer De Bruijne bloemen ont ving. Hierna brachten de dames C. van Hoeve uit Biervliet en F. Ris seeuw uit Oostburg onder piano begeleiding enige duetten ten ge hore. De heer P. de Roo uit Schoon dijke bracht verslag uit over het deze winter gehouden toneelcon cours, waarbij als le pr. de zilve ren lauwertak werd toegekend aan de afd. IJzendijke; de 2e pr. verwierf de afd. Oostburg en de 3e pr. de afd. Zuidzande. Tenslotte werd nog de uitslag bekend gemaakt van verschillen de plaats gevonden onderlinge wedstrijden, alsook van de cur sussen in veebeoordeling en gras landkeuringen, terwijl tenslotte de uitreiking plaats vond van de diploma's van de gehouden ka dercursus. Nadat de alg. voorzitter der L.J.G.de heer Ad. Doeleman, de leden had opgewekt hun afdeling krachtig te steunen en tot groter bloei te brengen, werd de zeer ge slaagde bijeenkomst door de heer Vercruijsse gesloten. Marquinie maar dan niet te voet maar op zijn trouwe fiets omdat de benen van de 79-jarige wethouder niet zo best meer mee willen. De jubilaris behoort tot de oude generatie, maar in het hart is hij nog jong. Hij kan zich ook goed indenken wat er in een jon gere generatie leeft en houdt niet vast aan ouderwetse princi pes. Enkele jaren geleden heeft het Hare Majesteit de Koningin reeds behaagd hem te onderscheiden met de Orde van Oranje Nassau. Was dit niet het geval geweest dan had men zich zeker nu be ijverd om deze onderscheiding te krijgen. Als tolk van de gehele gemeente voegen we ook onze hulde daarbij, een hulde voor een taak die met zoveel liefde en toe wijding werd vervuld. Als blijk van waardering heeft de raad de wens te kennen gegeven om als blijvende herinnering aan deze dag een horloge aan te bieden, wetende dat het oude uurwerk defect is en wetende dat een dui venmelker een goed horloge no dig heeft. Na deze toespraak werden nog korte toespraken gehouden door wethouder De Maaijer namens de Katholieke fractie, de heer Scheffer namens de fractie Ge meentebelangen, de heer Adam namens de P.v.d.A. en de heer De Braai namens de Protestant se fractie. De jubilaris bedankte alle spre kers voor de vriendelijke woor den en het mooie geschenk. Hij zei, dat toen hij 35 jaar geleden in de raad kwam hij er niet aan had gedacht, dat hij dit nog zou kunnen meemaken. In al die lan ge jaren heeft hij altijd veel steun ondervonden van de secretaris, de vroegere secretaris en het se- cretariepersoneel. Een woord van dank is dan ook zeer zeker op zijn plaats. Zijn 25-jarige ambts periode als wethouder is niet al tijd even rooskleurig geweest; hij heeft slechte en goede jaren mee wezen, zij het dan door blussings- werk in een andere gemeente. Twee opeenvolgende nachten, werd slapend Sluiskil door de alarmsirene van de brandweer gewekt en spoedden de brand weermannen zich naar het spuit- huis. Volgens mededeling van de commandant kon er gemiddeld 6 minuten na het geven van het eerste alarm worden vertrokken. Het corps dat in Sas van Gent assisteerde heeft er veel werk verricht, vooral de tweede nacht toen de brandweer van Sas van Gent wegens defect werd uitge schakeld. Dientengevolge moes ten zij nog enkele dagen nadien naar het terrein van de brand trekken om daar de wacht te be trekken. Schieting. De Brugschutters, welke in café Faas hun stamlokaal heb ben, hebben Zaterdagmiddag een palingschieting georganiseerd. Een 40-tal schutters lieten zich door de paling verleiden en trok ken naar de Brug. De Sluiskilse schutter H. Snoeijs veroverde de hoogvogel; W. Lammers uit Sas van Gent de le zijvogel en V. de Vos uit Heikant de 2e zij vogel. De meeste kleine vogels werden door L, Deurinck uit Sluiskil gescho ten. Ruim 22 kilo paling werd er onder de gelukkige schutters verdeeld en menig schutters- vrouw zal die avond de pan nog op het vuur hebben gezet. Automatisering telefoon. Nog steeds duurt de bedrijvig heid voort aan het nieuwe tele foonkantoor alhier. Het is een fraai gebouw geworden en komt in de Louisastraat zeer goed tot zijn recht. Binnenin is het een ge wirwar van kasten en draden en monteurs zijn druk doende de laatste verbindingen tot stand te brengen. Nog enkele weken res ten ons en de automatisering zal voor Sluiskil en omgeving een gemaakt, waarvan gelukkig feit worden. De datum waarop de slechts twee, juist na de bevrij- automatisering zal worden over- ding, toen de gemeente noodlij- gedragen is bepaald op 19 Mei. dend was. Het is nu zijn vierde door Allan Penning w;u 85) Nadruk verboden. Geraffineerde dineetjes, zoals ze slechts in Parijs te krijgen zijn, savoureerden ze in de „Cre- val Pie", de „Rotisserie Périgour- dine", de „Reine Pédauque", ze sipten 's morgens als echte Pa- rijzenaars hun apéritif bij „We- ber", als verliefden dansten ze in „Boeuf sur le Toit", „Chez Dou- set", „Hermitage Moscovite" of hoe al die andere zaakjes mogen heten en 's middags maakten ze met de kleine Peter en de ter rier Bobby toertjes door het Bois of dwaalden ze door het Bois de Chantilly. Het waren onvergete lijke dagen en ofschoon de zon door afwezigheid schitterde, scheen de zon in hun harten en genoten ze van het leven en Pe ters zuur verdiende duitjes. Zelfs de „Ping Ho" en het huisje in Tanglin waren bijna vergeten. Dat alles leek zo ver. Toen kwam Holland met alle teleurstellingen, die de Indisch man in de eerste dagen van zijn terugkomst wachten. Vrienden en bekenden, die zoek waren of die, bij het weerzien bleken hen zo te zijn ontgroeid, dat een ééndaags- kennis uit Indië, daarbij vergele ken, een vriend voor het leven scheen te zijn. De oude, ver trouwde plekjes uit hun jeugd waren verdwenen, oude gezellige huizen hadden plaats gemaakt voor koude moderne en vijandige monsters en een ogenblik leek het of Peter en Eve eveneens vreemden voor elkaar waren ge worden. Zij zochten beiden een andere wereld van herinneringen en beiden vonden ze, dat hun oude wereld door het leven was opgeslokt. Zijn herinneringen, zijn verlangens naar het ver trouwde uit zijn jeugd, waren vanzelfsprekend geheel verschil lend van de hare en voor de eer ste maal bemerkten zij, dat zij beiden een geheel leven van hun jeugd achter zich hadden, dat voor de ander een volmaakt ge sloten boek was. Peter lag nog even na te soe zen, voor hij het lampje boven het bed uitknipte. „Eve", zei hij zachtjes, „je moet me eens alles vertellen, vrouw, van je meisjesjaren, van je school, je vriendinnen en al die heerlijke intieme dingen waar ik altijd buiten heb gestaan. Eigenlijk ken ik je niet en dat merk ik nu pas, hier in deze om gevingD'r is een heel stuk Verkeersverbe tering. Nu het rijwielpad vanaf de Wulpenbek tot in de kom der ge meente gereed en reeds in ge bruik is genomen, rest nog als bekroning van de verkeersverbe- tering 'n nieuwe grote verkeers weg van Hoek naar de Wulpen- bek, waardoor ook het snelver keer onze mooie gemeente in haar route kan opnemen, want zoals deze weg thans ligt wordt hij zoveel mogelijk door automo bilisten gemeden. Streekvergadering L.J.G. kring W. Z.-Vlaanderen. Zaterdagmiddag werd in het café De Vuijst een streekverga dering van de kring West Z. Vlaanderen der L.J.G. en Z.P.M. van je leven, waar ik niets van weet en waar ik eigenlijknou ja, een klein beetje jaloers op benJa, niet echt hoor, maar het is toch idioot, dat ik al die jaren met je getrouwd ben en dat ik nog niet eens, bij voorbeeld, de bijnaam van jullie algebrajuf op school weet.Zeg.die vent bij ons noemden we de bollebof, omdat het zo'n gek rond kereltje wasWat zou er in vredes naam van zo'n vent geworden zijn? Zou die nou nog altijd van a X b in het kwardraat staan te vettellen? Eve kroop met haar blonde kopje tegen Peters schouders. „Om je dood te lachen, Peter Nee, het algebramens was niks bijzonders, een echte taaie, maar .Krieltje had je moeten zien! Krieltje was het Franse mens zo'n griezeltje, maar eigenlijk, nee, toch, nee, het was een echt stumpertje hoor. Zo'n arm stak kertje, dat nooit getrouwd was en elk jaar opnieuw weer moest maitre corbeau sur un arbre per- ché enEn moet je horen, Pe terop een goeie dag Met een kinderlijk laenje rond zijn mond luiterde Peter toe. De eerste maanden leefden ze in een onafgebroken roes. Niet alleen, dat ze een huis moesten zoeken, dat daarna ingericht moest worden, maar op Peter rustte de lang niet eenvoudige en verantwoordelijke taak om be- Wetliouder gehuldigd. Zaterdag j.l. werd in een bij zondere raadszitting het feit her dacht dat wethouder Marquinie zijn 25-jarig jubileum als wethou der vierde. De burgemeester sprak de ju bilaris toe en vond dat het voor de raad en de gemeente een be langrijke dag was. Immers men herdacht de dag dat de heer Mar quinie 25 jaar geleden tot wet houder der gemeente werd geko zen in de plaats van de heer A. G. Stubbé. Er zijn veel mensen, die een 25-jarig jubileum herden ken bij een of ander bedrijf, maar een 25-jarig jubileum als wethou der is toch wel een unicum; al leen al om al die jaren het ver trouwen te genieten van een deel van de bevolking van Sas van Gent. Het ambt van wethouder en vooral van eerste wethouder is geen gemakkelijke taak in de tegenwoordige tijd, want als men het desbetreffende artikel na slaat van het wetboek om te le zen wat allemaal tot de compe tentie van burgemeester en wet houders behoort is dat heel wat. De heer Marquinie heeft als eerste wethouder ook soms nog lange periodes meegemaakt dat hij als waarnemend burgemees ter moest optreden, en dit soms onder precaire omstandigheden. De heer Marquinie is een Sasse- naar in merg en been en kent de gemeente door en door. De burgemeester vergeleek de heer Marquinie dan ook met een landbouwer die elke dag zijn lan derijen inspecteert en zijn akker afloopt. Zo ook de heer Marqui nie, want men kan hem op elk plekje in de gemeente tegenko men zijn gemeente inspecterend, burgemeester en met allen heeft hij goed kunnen samenwerken. Na dit officiële gedeelte volgde een receptie waaraan vele voor aanstaande personen uit het Sas- se bedrijfsleven en anderen ge bruik maakten. Hierna bracht de Sasse harmo nie „De Verenigde Vrienden" een serenade, waarna men nog en kele uren gezellig bijeen bleef. Benoemd. Het hoofd van de chr. lagere i school alhier, de heer J. v. .d. Hengel, is in gelijke functie "be noemd aan de chr. school in de kom der gemeente Terneuzen. Velen zien de heer v. d. Hengel ongaarne vertrekken. In de korte tijd, dat hij als leerkracht aan de school werkzaam is geweest, heelt hij zich van zijn beste zijde Suikerfabriek „Sas van Gent".lat®n. zien- is grote voor hoorlijke en veilige belegging te vinden voor zijn kapitaaltje. En een kapitein van een vrachtzoe kertje mag dan nog zo handig zijn in het vinden van lading, die een ander niet op de kop weet te tikken, zijn handen staan als re gel wel een beetje verkeerd als het er op aankomt een kapitaal tje te beleggen in een land, dat je volkomen ontgroeid bent en waar je de kennissen, die je durft te vertrouwen, op de vingers van één hand kunt tellen. Want dat kapitaaltje moest belegd wor den op zo zekere wijze, dat niet alleen hun bestaan was verze kerd, maar ook, dat vrouw en kind veilig zouden zijn, indien Peter dit ondermaanse eens vaar wel mocht zeggen. Peter piekerde zich krom, vroeg hier en daar eens langs zijn neus weg en nam ijlings de benen, wanneer hem de naam van een of andere ma kelaar werd genoemd. „Van makelaars", zei hij zacht jes tegen Eve, „heb ik meer ge zien dan me lief is. Beste brave mensen, voor zover ik weet, als ze voor zichzelf wat te beleggen hebben, maar, naar mijn smaak, een tikje oppervlakkig, om een net woord voor roekeloos te ge bruiken, als er wat met ander mans duiten gebeuren moet.... Maar enfin, Eve, we hebben ge lukkig helemaal geen haast en wie weet, loop ik nog eens iemand tegen het lijf, die zijn neus voorbij praat." En zo gebeurde het. (Slot volgt.) bestaat 80 jaar. De suikerfabriek „Sas van Gent" van de Centrale Suiker Maatschappij zal op 12 Mei a.s. zijn 80-jarig bestaan vieren. Het is die dag dubbel feest, want ook herdenkt men die dag het feit dat de heer Hamerlinck 45 jaar aan de fabriek is verbonden, waarvan de laatste 25 jaar als di recteur. Er is die dag een recep tie, maar het grote feest wordt gevierd te Breda. Een groot aan tal autobussen brengt werkne mers en gepensionneerden naar Breda, waar hun een warme maaltijd en een feestavond wordt aangeboden. Gemeenteraadsverkiezing. Aangezien door een inwoner der gemeente Sas van Gent bij het gemeentebestuur bezwaar was geopperd tegen de geldigheid van handtekeningen op de vrije katholieke lijst Warrens is hier over door Gedeputeerde Staten Zaterdagmorgen in een openbare zitting uitspraak gedaan. Deze instantie besliste dat het bezwaar gegrond was, zodat de lijst-War rens niet aan de a.s. gemeente raadsverkiezingen mag deel nemen. Filmavond N.R.V. Onder auspiciën van de perso neelsvereniging ÓNA der Glas- en Fosfaatfabriek werd door de Nederlandse Reisvereniging in de feestzaal der Glasfabriek een lezing met film georganiseerd over Zwitserland en Oostenrijk. Na een interessante inleidende causerie door de heer Kleine Staarman der N.R.V. werden lichtbeelden en een film over Zwitserland en Oostenrijk ver toond. Een leerrijke en interessante avond die zeker nog meer belang stelling verdiend had. Paasei-actie. Door het Wit Gele Kruis werd een paasei-actie gehouden in de gemeente ten bate van het zwak ke kind. Deze actie bracht een j bedrag van 200 op. Overplaatsing. De ambtenaar der I. en A. de heer J. Molenaar wordt met in gang van 15 Mei a.s. overge plaatst naar Hansweert. Vergadering Volksonderwijs. De afdeling van Volksonderwijs hield haar jaarvergadering in ho tel Sanders te Sluis. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat de verenging een batig saldo heeft van 32,26. De aftredende bestuursleden I. Sanders en A. Zonnevijlle werden herkozen. Bestuur P.v.d.A. Op de laatste vergadering van de afdeling Sluis van de Partij van de Arbeid werd het bestuur als volgt samengesteld: J. P. J. Wage, voorzitter; G. J. van Oor schot, secretaris; mevr. J. C. Bishoff-Stas, penningmeesteresse. Brandweer paraat. Dat het plaatselijk brandweer corps steeds in staat van paraat heid is, is voorgaande week be vechter geweest om te komen tot de bouw van de nieuwe school, die onlangs werd aanbesteed. Muzikale dag. Zaterdag werd alhier een mu zikale dag gehouden. De aanlei ding tot dit festival was het inge- bruik nemen van een nieuwe vlag, die voortaan vóór het plaat selijke muziekcorps „Eikels wor den bomen" zal uitgaan. Het pro gramma werd ingeluid door een plechtig lof, waar-door de Z.E.H. pastoor de nieuwe vlag der ver eniging werd gewijd. Om half drie werd aan de Mo lenstraat een stoet geformeerd bestaande uit 5 muziekgezel schappen, n.l. „Eikels worden bo men" uit Westdorpe, Fanfare uit Overslag, de R.K. Fanfare uit Sluiskil, St Cecilia uit Philippine en de R.K. harmonie St Jan uit St Jansteen. Na een korte muzi kale wandeling tot aan de hofste de van de heer Staal en de nieu we wijk werden de verschillende concerten op de kiosk gegeven. De plaatselijke fanfare opende de concerten met een tweetal mar sen. Al de deelnemende korpsen gaven 2 nummers ten gehore. Het slotconcert werd door de plaatselijke fanfare gegeven, waarin het verplicht concours nummer 1953, Petite suite, en het vrij concoursnummer 1953, Elsi- nore van Bisselinck, uitvoerde. Het werd, dank zij het gunstige weer, een prachtige muzikale dag die in alle opzichten geslaagd mag heten. Landingsterrein voor helicop- tersdienst. B. W. van Vlissingen hebben reeds 'n terrein gevonden, waar op helicopters kunnen landen. Een stuk gemeentegrond ten N. van de Verlengde Paul Kruger- straat, in de onmiddellijke nabij heid van de Van Dishoeckstraat, is gunstig gelegen ten opzichte van de voornaamste verkeerswe gen voor het bedrijfsleven. Het college heeft zich reeds vorige maand tot de minister van Ver keer en Waterstaat gewend, met het verzoek, dit terrein als lucht vaartterrein voor helicopters aan te wijzen. En enkele weken geto- den is contact opgenomen met de Belgische luchtvaartmaatschap pij „Sabena" die zoals bekend het voornemen heeft tussen Brussel en Rotterdam een lijn met hef- schroefvliegtuigen te gaan ex ploiteren. De „Sabena" is reeds bereid gebleken de mogelijkheid om Vlissingen in de lijn op te ne men, ernstig te onderzoeken. Me de dank zij de door de dienst van gemeentewerken van Rotterdam gegeven technische voorlichting zijn B. W. van Vlissingen in staat geweest spoedig een keuze te maken voor een geschikt ter rein. Tot het gereedmaken van dit terrein zal niet worden over gegaan, zolang het niet als lucht vaartterrein voor helicopters is aangewezen zolang de „Sabena" niet heeft besloten 't terrein ook te zullen gebruiken. Zodra dit het geval is, zullen B. W. bij de raad het daartoe benodigde cre- diet aSnvragen. Overigens kon de burgemeester mededelen, dat de „Sabena" dit

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2