Ernstige klachten over het Rampenfonds grond zijn onge De Deense verkiezingen ZON-en MAANSTANDEN De uitwisseling van gevangenen Generaal PAlons De zaak marcheert hest Teruggave ziekenfondspremie verplicht-verzekerden Aanhoudend zonnig weer WEERSVERWACHTING HOOGWATER Korea Hef Koninklijk bezoek aan Noorwegen Koningin ontvangt Zweedse spoorwegmensen 4 ZEEPOST De Tromp op weg naar El Ferrol De aanvaring van de Willem Ruys en de Oranje 7 Finnen profiteren van de amnestie in de Sowjet-Unie Acht militairen gewond door ontploffende granaat bij heidebrand Krentenbossen te Ommen in volle bloei Frankerlng bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Oedactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW DONDERDAG 23 APRIL 1953. 8e Jaargang No. 2324. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent} iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adret Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het Bestuur van het Nationale Rampenfonds is van oordeel, dat schade aan huisraad en textiel integraal, dat wil zeggen nieuw voor oud, moet worden vergoed. In het ontwerp van wet ramp- schade, dat binnenkort aan de Tweede Kamer wordt gezonden, is de huisraadschade niet opge nomen. Het is de vraag, hoe het parlement hierop zal reageren. Op het ogenblik bestaat reeds de strijdvraag of het rijk de huis raad- en textielschade ook zal moeten vergoeden op b.v. een minimum-maximumbasis en dat het rampenfonds daarboven de milieuschade zal vergoeden. Met andere woorden, of het rijk „de boterham zal geven en het ram penfonds de belegging". De na tionale raad van advies van het fonds heeft ook deze kwestie in studie. Deze en tal van andere mede delingen werden gedaan tijdens een persconferentie, die door ge neraal P. Alons, directeur van het rampenfonds, werd belegd. Hij zeide nogmaals met nadruk, dat het rampenfonds zich uitslui tend bezig zal houden met scha devergoedingen voor huisraad en textiel. Alle andere schade, dus aan gebouwd onroerend goed en schepen, aan beroeps- en be- drijfuitrusting en aan beroeps- en bedrijfsvoorraden, vallen bui ten het bereik van het fonds. Gaarne wordt critiek in de eigen sector aanvaard en op zijn mérites onderzocht. Gelukkig is gebleken, dat de grote klachten alle ongegrond waren. Zo is een onderzoek vanwege het fonds en vanwege Prins Bernhard per soonlijk ingesteld naar klachten, die tegen en door R.K. Kamer leden tijdens een reis door West- Brabant zijn geuit. Het is gebleken, aldus generaal Alons, dat die klachten niet aan fouten van het rampenfonds zijn te wijten. In feite waren vele aanvraagformulieren voor textiel die zeer eenvoudig gesteld zijn, zo abominabel ingevuld, dat men er niet uit wijs kon. Deze formu lieren worden aan de burgemees ters toegezonden, die dan voor invulling zorgdragen. Zulks op grond van de wens, dat de rege lingen in de locale sfeer worden getroffen. Op grond van die for mulieren moeten de textielpak- ketten voor ieder rampslachtof fer worden gereed gemaakt. Maar met onvolledige en verwarde op gaven kan men niets beginnen. Hetzelfde geldt voor de aan vragen voor een eerste uitkering als voorschot op de 50 percent vèrgoeding. Deze formulieren zijn ook zeer eenvoudig en toch werden ze vaak verkeerd ondui delijk en verward ingevuld. Op het ogenblik is het zo, dat de rampschadebureaux van dag tot dag bij zijn, dus geen achter stand hebben. Met de burge meesters van de getroffen ge meenten en met de Commissaris sen der Koningin is de samen werking thans voortreffelijk. Het fonds werkt doelmatig en snel mits aan de eenvoudige voorwaarden door de gemeenten goed wordt voldaan. Van een papperassenzee is geen sprake. De administratieve bemoeienis is tot het uiterste beperkt. Over het geheel genomen mar cheert de zaak dus best, aldus generaal Alons. Natuurlijk zijn er wel eens klachten en daarvan nemen we altijd goed notitie, als ze tenminste op ons terrein lig gen: De vergoeding van textiel- en huisraadschade. Wij maken voor de vaststelling daarvan ge bruik van de deskundigen van de rampschadebureaux en nog maals: daar is op ons gebied geen achterstand. DE FINANCIËN. Sprekende over de financiën van het fonds zeide generaal Alons, dat thans 83 millioen in kortlopend schatkistpapier is be legd. Hiervan wordt dagelijks ruim twee mille rente getrokken. De kosten van de administratie belopen slechts een fractie van dit rentebedrag. Tot nu toe zijn ruim 16.000 chèques tot een bedrag van ruim 5,7 millioen aan voorlopige uit keringen verzonden. Hieronder vallen duizenden gevallen van zeer lichte schade uit bijvoor beeld Rotterdam en Dordrecht. In deze gevallen is de definitieve schade beneden de 100 gulden, b.v. aan vloerbedekking, volledig vergoed. Daardoor wordt een enorme hoeveelheid werk be spaard. Het gemiddelde bedrag aan uit keringen is nog laag, omdat zij, die werkelijk grote schade leden, nog niet naar huis zijn terugge keerd. Bovendien zijn burge meesters van enkele gemeenten voorzichtig met het aanvragen van schadevergoedingen, omdat zij geen onevenredige verhou ding tussen de koopkracht en de capaciteit van de middenstand willen scheppen. Een belangrijk punt is voorts, dat vele mensen naar nog vuile, natte en verzilte woningen te rugkeren. Nieuwe meubelen daarin zouden binnen drie maan den vernietigd zijn. In deze ge vallen krijgen de terugkerende gedupeerden eerst a fonds perdu een „kampeeruitrusting", die niet in mindering komt van de scha- deuitkering. Zo'n uitrusting om vat enig eenvoudig meubilair, een keukenuitzetje en zo simpel mogelijke bedden. Tenslotte zijn er gedupeerden, die hun vijftig procent nog niet opvragen, doch eerst met de ge geven voorschotten volstaan. Het rampenfonds financiert de eerste hulp bij de ramp, waar toe alleen al aan het Rode Kruis twee millioen is uitgekeerd. Dit bedrag zal nog wel stijgen. Het R.K. huisvestingcomité heeft van de ontvangen twee ton 125.000 gulden teruggestort, om dat dit comité veel uit eigen mid delen heeft gedaan en daarnaast veel geschonken heeft gekregen, waarvan men eerstfdacht, dat het betaald moest worden. Aan het Oranjekruis is 2 ton uitgekeerd. De uitkering van gezinsverzorg sters, maatschappelijke werk sters en hulpkolonnes is voorlo pig op een kwart millioen be groot. De opbouworganen in Zeeland, Brabant en Zuid-Holland hebben aan voorlopige credieten resp. ƒ1.544.000, ƒ150.000 en ƒ250.000 ontvangen. Het rampenfonds zal voorts de binnenkomende reke ningen voor het levensonderhoud der rampslachtoffers gedurende de drie eerste weken van Febru ari honoreren. Op 21 Februari nam het rijk deze taak op zich. Ook wordt principieel de schade van de vrijwilligers, die hulp verleenden, vergoed: Bijvoor beeld aan auto's en schepen. De aanvullingen van de ram pen- en nooddepots van het Rode Kruis en het Groene Kruis wor den door het rampenfonds be taald. Tot dusver is hiervoor 277.494,50 uitgekeerd. Dit be drag zal nog stijgen. Het aantal schadegevallen is op hët ogenblik vrijwel zeker. Dit zal ongeveer 50.000 bedragen. Hoe groot de totale schade aan textiel en huisraad zal zijn is nog niet te becijferen, omdat daarvoor nog geen opgaven be schikbaar zijn. De inkomsten van het rampen fonds stijgen nog steeds, dank zy allerlei acties, die nog aan de gang zijn. Het eerste millioen van het boek „De Ramp" is reeds binnen. De watersnood postzegel braeht een extraatje van anderhalf millioen in het laatje. Uit Amerika komt nog twee millioen dollar. Ten aanzien van geuite critiek op de huisraadschaderegeling zelve, die het milieuverschil en ook overigens de vereiste per soonlijke differentiëring in het huisraadbezit onvoldoende tot zijn recht zou doen komen, zeide generaal Alons tenslotte: „Inderdaad kan niet worden ontkend, dat de regeling volgens welke de eerste uitkering op de huisraadschade wordt vastge steld op enkele punten, n.l. voor wat de aangelegde eenheidsprij zen, alsmede de aantallen en de soort der artikelen, welke in de berekening worden betrokken, een nivellerend karakter heeft. Het nationaal rampenfonds heeft echter gemeend dit be zwaar te moeten aanvaarden om dat het vóór alles bij de vaststel ling van een eerste uitkering snelheid wilde betrachten een volledige persoonlijke differen tiëring slechts bereikt kan wor den langs de tijdrovende weg van een nauwkeurige enquette- ring. Welke de volgende stap op de weg naar de huisraadschadever goeding zal zijn maakt op dit mo ment nog een punt van overwe ging uit in de nationale raad van advies en bijstand, welke raad omtrent deze aangelegenheid ge vraagd is advies uit te brengen. Op het programma van het bezoek, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard van 6 tot 8 Mei aan Oslo zuilen brengen, staat o.m. 'n diner bij Koning Haakon op de eerste Zondag, zo meldt „Morgenbladet". De tweede dag zal de Nederlandse kolonie te Oslo gelegenheid hebben het koninklijk paar te ontmoeten op een receptie in de Neder landse legatie. Het gezelschap Zweedse spoor wegmensen, dat op het ogenblik in ons land vertoeft als gast van de spoorwegontspanningsver eniging Amersfoort (Sova) werd gistermiddag op Soestdijk ont vangen door H. M. de Koningin. Bij deze gelegenheid heeft de lei der van het gezelschap, de heer Owe Angstrom vier poppen in Laplands costuum aangeboden voor de prinsessen. 106,9 MILLIOEN IN HET NATIONAAL RAMPENFONDS. In het nationaal rampenfonds is tot Woensdagmiddag 106,9 mil lioen gulden gestort. Sinds Dins'- dag is er weer een ton bijgeko men. VOILE VAN DE KONINGIN HAD PETERTJE'S BELANGSTELLING. Koningin Juliana heeft Dinsdag het geheel gemoderniseerde weeshuis te Buren (Gld) officieel heropend. Niet in het minst onder de indruk van het koninklijk bezoek graaide de 1-jarige Petertje Monster die door H. M. tijdens de rondgang op de arm werd genomen in de voile op de hoed van de Koningin. Het kostte de directrice van de inrichting (links) heel wat moeite het gaasachtige weefsel uit zijn grijpgrage vin gertjes te halen. Koningin Juliana had zeer veel schik in het geval. Foto A.N.P./GFf/WBl. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië Ned. Nieuw-Guinea: m.s, „Willem Ruys" (27 April). Ned. Antillen: s.s. „Bennekom: (28 April), s.s. „Telamon" (30 April). Suriname: m.s. „Nestor" (29 April). Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Arundel Castle" (25 April). Canada: „s.s. „Maasdam" (27 April), s.s. „Groote Beer" (28 April). Zuid-Amerika: m.s. „Tara" (29 April). Australië: m.s. „Strathmore" (25 April). Nieuw-Zeeland via Engeland: (25 April). Hr Ms kruiser „Tromp" die op oefenreis zijnde de haven van Lissabon heeft aangedaan, is gisteren uit deze haven vertrok ken naar de Spaanse stad El Ferrol. In gevallen, waarin in een gezin de man een uitkering krachtens de noodwet-ouderdomsvoorzie ning en de vrouw een rente van tenminste ƒ125 per jaar krach tens de invaliditeitswet geniet, was tot dusverre voor ieder hun ner 1,50 per maand aan premie voor de verplichte ziektenfonds- verzekering verschuldigd. Bij de berekening van de nood wet-uitkering wordt met het in komen van de echtgenote reke ning gehouden. De vermindering van de uitkering bedraagt in de regel ten minste de helft van de rente. In bepaalde gevallen wordt de rente zelfs geheel in mindering gebracht en onderging tot dusverre het netto-gezins- Volgens de voorlopige einduit slag van de Dinsdag in Dene marken gehouden algemene ver kiezingen zal de nieuwe kamer van afgevaardigden als volgt zijn samengesteld: Sociaal-Democraten Regeringscoalitie Conservatieven Agrarische Partij Radicalen Een-belasting-partij Communisten „Dansk Samling (in 1950) 61 59 26 27 33 32 13 12 9 12 7 7 Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West-Europa wordt nu al enkele dagen be heerst door hogedrukgebieden, welke een grote stabiliteit ver tonen. In uitgestrekte gebieden komt zonnig weer voor, waarbij in de middag plaatselijk een zeer geringe luchtvochtigheid wordt waargenomen. Hier en daar werd iets minder dan 20 procent medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Noordoostelijke wind. In de ochtend hier en daar nevel of mist, overdag enkele overdrij vende wolkenvelden, voorname lijk in de Noordelijke helft van het land. Overigens zonnig. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak Noordoostelijk. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. VRIJDAG 24 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.20 11.55 0.35 0.45 n.m 11.25 12.40 12.50 gemeten. Het centrum van een gebied met hoge barometerstand ligt nu boven de Noordzee. Langs de Oostflank ervan stroomde langzaam iets minder droge, oorspronkelijk van de At lantische Oceaan afkomstige lucht, over de Noordzee en Dene marken naar het Zuiden. Dit gaf irt Noord-Duitsland aanleiding tot enige laaghangende bewol king, terwijl plaatselijk ook mist- vorming optrad. De wat vochtiger lucht stroomt geleidelijk ook in de richting van ons land. Dit zal echter geen noemenswaardige verandering in het thans heersende weertype veroorzaken. Het weer blijft zonnig en droog bij overwegend matige winden tussen N. en O. Het enige verschil met 't weer van de afgelopen dagen zal zijn, dat in de nanacht en vroege och tend hier en daar tijdelijk mist, of laaghangende bewolking kan voorkomen, welke na zonsop komst echter snel weer verdwij nen. ZON MAAN April 23 5.27 19.51 13.54 3.26 24 5.25 19.52 15.04 3.39 25 5.23 19.54 16.13 3.50 De uitslagen betreffende de twee zetels van de Faroer-eilan- den zullen eerst volgende maand bekend zijn. Het is vrijwel zeker, dat deze zetels zullen toevallen aan de partijen, welke deze thans ook reeds bezetten, d.w.z. een aan de sociaal-democraten en de an dere aan de agrarische partij. De verkiezingen vormen een fase in de procedure voor het wijzigen van de grondwet, welke veranderingen o.m. beogen de troonsopvolging in vrouwelijke linie mogelijk te maken en de twee huizen van het parlement te vervangen door één kamer. Volgens de huidige Deense grondwet moet een grondwets wijziging worden goedgekeurd door beide huizen van het parle ment en door twee nieuwgekozen kamers, alsmede bij een volks stemming. Het oude parlement heeft onlangs de door de rege ring voorgestelde wijzigingen aanvaard. Premier Erik Eriksen heeft meegedeeld dat de regering zal aftreden. Dit zal wellicht slechts een formaliteit zijn, aangezien een eventuele socialistische kabi netsformateur niet op de steun van de radicalen (13 zetels) kan rekenen. De leider der sociaal democraten, Hans Hedtoft, zou dus naar andere bondgenoten moeten omzien, alvorens een mo gelijke opdracht te kunnen aan vaarden. De wezenlijke resultaten der verkiezingen zullen eerst blijken, wanneer de verschillende partij en zich in eigen kring over de uitslag hebben beraden. De aanhangers der regering wijten hun nederlaag aan de „Dansk Samling", deze groep kreeg slechts 16.337 stemmen, te weinig om een zetel te verove ren. inkomen een vermindering, door dat ook de vrouw 1,50 per maand aan premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering moest betalen. Dit was des te bedenkelijker, omdat het mensen met geringe draagkracht betreft. Daarom zal de minister van sociale zaken en volksgezondheid een wetswijziging bevorderen, waardoor te rekenen van 1 Janu ari 1953 af, aan degenen, die op grond van een rente krachtens de invaliditeitswet rechtstreeks verzekerd zijn en die gezinslid zijn van een noodweg-trekker, de op hun rente ingehouden zieken fondspremie van 1,50 per maand wordt teruggegeven. De voorgenomen maatregel be treft dus niet alleen de vrouw van een noodwet-trekker maar eventueel ook kinderen, met in begrip van stief- en pleegkinde ren. Voorts geldt voor die ge zinsleden het recht op teruggave ook, wanneer de noodwet-trekker zelf, op grond van reeds bestaan de bepalingen, aanspraak op teruggave heeft. Met machtiging van de minis ter heeft de voorzitter van de ziekenfondsraad aan de algemene ziekenfondsen verzocht, aan de te verwachten wettelijke maat regel reeds thans, ook over het eerste kwartaal van 1953, toepas sing te geven. Betrokkenen moeten aan het eind van elk kwartaal aan hun ziekenfonds teruggave van de premie verzoeken. Zij moeten daarvoor een formulier invullen. Dit wordt hun verstrekt door de fondsbode bij hen thuis of op het kantoor van het fonds. Aldus deelt de ziekenfondsraad mede. Op Dinsdag 28 April a.s., des morgens om 10.30 uur zal dè raad voor de scheepvaart te Amster dam, gepresideerd door prof. mr. J. Offerhaus, in openbare zitting een onderzoek instellen naar de oorzaak van de aanvaring tussen het m.s. „Oranje" en het m.s. „Willem Ruys" in de Rode Zee. Als betrokkenen zullen worden gehoord de kapiteins van de „Oranje" en de „Willem Ruys", de heren W. Hemmes en C. S. Goedewaagen. Als getuigen zullen worden op geroepen de stuurlieden en de uitkijken, die tijdens de aanva ring op de beide schepen wacht liepen. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer C. Moolen- burgh, heeft persoonlijk het voor-onderzoek geleid en zal zijn conclusie ter zitting formuleren. Naar te Helsinki wordt ver nomen, heeft de Russische rege ring medegedeeld, dat zij op grond van het amnestie-decreet van 27 Maart j.l. zeven Finse burgers aan de Finse autoritei ten zal overgeven. Een woordvoerder van het Finse ministerie van buiten landse zaken verklaarde, dat de Finnen waren veroordeeld we gens illegale grensoverschrij ding. Onder hen bevinden zich drie jongemannen, die in Augus tus met een vissersboot afdreven en in Russische wateren terecht kwamen. Deze jongens werden veroordeeld tot drie jaar dwang arbeid. De anderen waren in een sneeuwstorm over de grens ge raakt. De Finse ambassadeur in Mos kou verzocht de Sowjet-autoritei- ten de vorige maand de zever Finnen te laten profiteren van dr afgekondigde amnestie. In niet-officiële doch goed in gelichte kringen is vernomen, dat in de Sowjet-Unie nog 500 Finse krijgsgevangenen worden vastgehouden, ondanks herhaal de pogingen van de Finse rege ring om vrijlating te verkrijgen Gistermiddag is tijdens en tengevolge van schietoefeningen in het oefenterrein van 't gar nizoen te Assen, het Witveld, een heidebrand ontstaan, waar door een oppervlakte van tien tot twaalf hectare weid zwartge blakerd. Tijdens de blussings- werkzaamheden, waaraan naast de brandweer van Assen ruim honderd militairen deelnamen, is door de hitte een granaat van pantserafweergeschut ontploft. Door de rondvliegende scherven werden acht militairen, die bij de blussing hielpen min of meer ernstig gewond, zodat zij in het gewestelijk militair hospitaal te Assen moesten worden opgeno men. Er bestaat gelukkig voor geen der getroffenen levensge vaar. De legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat het ongeluk is gebeurd tijdens 'n oefening piat- schieten op het militair oefenter rein nabij Assen. Eén van de ont ploffende projectielen veroor zaakte een begin van heidebrand, waarbij een onbekend gebleven projectiel is ontploft. Tengevolge van de rondvliegende scherfjes is een zestal militairen van het garderegiment „Prinses Irene" gewond geraakt. Na behéndeling in het militair hospitaal te Assen zijn allen weer naar hun onderdeel terug gekeerd. De verbondenen en de noor-iden, dat duizenden Zuidkoreanen VRAAGGESPREK MET STAATSSECRETARIS VOOR DE MIDDENSTAND. De veertiendaagse rubriek ..Om de toekomst van Nederland" van de K.R.O. zal Vrijdag a.s. geheel zijn gewijd aan de middenstands- problematiek. In deze uitzending is o.a. een vraaggesprek te horen met de staatssecretaris voor de middenstand, dr G. Veldkamp. De uitzending geschiedt van 21.50 tot 22.10 uur. Nu de voorjaarszon de gure oostenwind heeft verzacht, staan de internationaal ver maarde krentenbossen te Eerde, bij Ommen in volle bloei. Elk jaar trekt deze schoonheid duizenden naar het oude land goed Eerde. Indien 't weer niet omslaat kan men Zaterdag en Zondag hier volop genieten van deze bloesempracht. delijken hebben Woensdag een aantal zieke en gewonde krijgs gevangenen uitgewisseld. Om 9 uur plaatselijke tijd wer den de eerste 50 van de 100 Z— Koreanen, die de noordelijken uitleverden, overgedragen. Er werden ditmaal geen niet-Korea- nen vrijgelaten. De Noordelijken deelden mee, dat heden vijf Australiërs in viijheid zullen worden gesteld. Behalve de vijf Australiërs zullen de Noordelijken heden 14 Amerikanen, 6 Columbianen en 75 Zuidkoreanen terug zen den. Van geallieerde zijde wor den 500 Noordkoreanen overge dragen. Ook Woensdag beklaagden communistische journalisten te Panmoendjon zich over de zeer slechte toestand van de gevan genen, die uit kampen der V-N. terugkeren. Volgens hen lijdt 30 procent aan t.b.c., terwijl de rest voor het merendeel een of meer ledematen mist. Van communistische zijde wordt vernomen, dat Dinsdag avond een nieuw convooi Ame in Noord-Koreaanse kampen waren omgekomen door onder voeding en gebrek aan genees kundige zorg. Dit was de eerste maal, dat Z.-Koreaanse gevangenen spra ken met westelijke journalis ten en hun verhaal week af van het relaas der niet-Koreaanse gevangenen, die verklaarden, dat het leven in de kampen „niet te slecht" was geweest. De Zuidkoreaanse soldaat Kim Bong Doe, die drie jaar heeft doorgebracht in een kamp bij Hangnam, vertelde, dat in die drie jaar, meer dan 450 gevan genen in het kamp waren om gekomen. „Het was een alledaags iets, als 's morgens een gevangene dood werd aangetroffen", zo zei hij. Voorts zei deze soldaat, dat hij drie schotwonden aan zijn been had, doch dat hij nooit genees, kundige behandeling had geno ten. Dagelijks kregen de gevan genen, naar hij vertelde, 280 gr. voedsel. De Zuidkoreaanse luitenant rikaanse en Britse militairen Oh Tsjong Tsjol verklaarde, dat uit de krijgsgevangenkampen bij de Jaloe te Kaesong is aangeko men. Hun aankomst in niet of ficieel aan de Verenigde Naties gemeld. De gisteren uitgeleverde Zuid- I koreaanse gevangenen verklaar- edurende de twee jaar dat hij in het kamp van Tsjonma ver bleef, 500 van de 1500 gevange nen waren overleden. Sommige gevangenen werden gedwongen dienst te nemen in het Noord- Koreaanse leger, zo zei hij. Amerikaanse afgevaardigde eist intern, inspectie van gevangenenkampen. De republikein Dewey Short, voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Ameri kaanse huis van afgevaardigden, heeft te Washington geëist, dat de Noordelijken in Korea hun krijgsgevangenenkampen voor internationale inspectie zullen openstellen, alvorens de V. N. de bestandsonderhandelingen her vatten. Hij sprak over „Oosterse bar baarsheid" die de schuld was van de „slechte behandeling" van te ruggekeerde Amerikaanse zieken en gewonden. Gewonde Koreastrijders naar Nederland terug. Met het lijntoestel van de K.L.M. uit Tokio, dat heden te 18.45 uur op Schiphol zal landen, keren 9 Korea-vrijwilligers in het vaderland terug. Acht hunner repatriëren we gens opgelopen verwondingen of ziekte. ZUID KOREA TEGEN WAPENSTILSTAND. De Zuidkoreaanse nationale vergadering heeft een resolu tie aangenomen, waarin wordt opgewekt tot een nationale cam pagne t' - een bestand in Ko rea. President Syngman Rhee heeft reeds gezegd, dat Zuid- Korea zonodig alleen de strijd zal voortzetten.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1