Vaarl Binnenlands nieuws Wat brengt de Radio? Interpellatie over de Nationale Feestdag AGENDA Inderdaad iedere vrouw kan mooi zijn! Dit Castella-motto thans actueler dan ooit! Kantongerecht Terneuzen Minister Witte bezoekt Schouwen en Duiveland KERKDIENST TWEEDE KAMER 9' Thans ook nieuwe Bloemenzeep Een echte vliegende schotel Vliegtuigongeluk bij San Francisco Brand in Wesi-Berlijn Nieuw dorp voor Turkse aardbevingsslachtoffers Officiële publicatie In de Tweede Kamer heeft de heer Gortzak (C.P.N.) gisteren een interpellatie gehouden over de nationale feestdag. Volgens spr. verschuilen de voorstanders van afschaffing van de 5e Mei zich achter de Koninginnedag. Het vorstenhuis moet men z.i. niet in een politieke kwestie be trekken. De enig juiste houding was die van prinses Wilhelmina, die destijds niet wenste, dat de bevrijdingsdag en haar verjaar dag zouden worden vereenzel vigd. De 5e Mei behoort als de na tionale bevrijdingsdag te worden gevierd, zo betoogt de heer Gort zak. Omdat de gevallen landge noten bereid waren het offer van hun leven te brengen, hebben wij het recht de 5e Mei feestelijk te vieren, zegt spr., en de plicht de dag der bevrijding strijdbaar te herdenken. De heer Gortzak vraagt de minister-president, of deze bereid is een oproep tot ons volk te richten over de betekenis van de 5de Mei en of hij bereid is een beroep te doen op de par ticuliere werkgevers om hun personeel met behoud van loon vrij te geven op deze dag na 13 uur. Voorts vraagt hij of de re gering een beroep wil doen op sport-, culturele- en vermaaks- organisaties om volksfeesten te organiseren, waarvan de rege ring een deel der kosten zal dra gen. De heer Gortzak doet een beroep op minister Beel om het personeel der rijksdiensten na 13 uur vrijaf te geven en om de gemeentebesturen te verzoeken eenzelfde gedragslijn te volgen. Op minister Suurhoff doet de interpellant een beroep om de arbeiders in D.U.W. en andere objecten na 13 uur vrij te geven met behoud van loon. Tenslotte vraagt hij minister eals om de rijksscholen en on derwijsinstellingen op 5 Mei te sluiten, daarbij de gemeentebe sturen verzoekend eenzelfde ge dragslijn te volgen. De minister-president, de heer Drees, erkent dat het vraagstuk van de viering van de 5de Mei alle aandacht verdient en bespre king ïn de volksvertegenwoordi ging. Dat de regering de beteke nis van deze dag zou willen te rugdringen, bestrijdt spr. De her denking van bezetting, strijd, leed en bevrijding zal krachtig in ons volk voortleven. De rege ring stelt er de hoogste prijs op, dat de herinnering aan de geval lenen levendig blijft. Er gaat zeker geen jaar voorbij, dat spr. daarover niet spreekt. Op 4 Mei zal hij een monument te Ensche de onthullen. De regering stelt niet voor de herdenking van de 5de Mei te doen vervallen. Zij heeft een op roep gedaan om de bevrijding te herdenken. Wel is aan de orde de vraag om op 5 Mei de middag vrij te geven. Jaren achtereen van 1949 af is er vergunning geweest voor het bedrijfsleven om van één uur af vrij te geven met behoud van loon. De Stichting van de Arbeid heeft een onderzoek ingesteld, hoe het met de feestelijkheden en het vrijaf geven liep. Het bleek, dat veelal geen feestelijk heden op de middag worden ge houden. In het zuiden wordt de Sep- temberbevrijding gevierd. Er zijn geen feesten van betekenis op 5 Mei. De Stichting van de Arbeid is tot de overtuiging gekomen, dat er streken zijn waar op de 5de Mei 's middags niets te doen is. In Aug. 1945 is uitgesproken door het kabinet, dat de bevrij dingsdag niet zou worden ge vierd op 31 Aug., maar dat is iets anders dan bij de viering van de 30e April, omdat dan slechts enige dagen daarna de 5de Mei valt. De Stichting van de Arbeid is tot de conclusie gekomen, dat de vrije middag niet aan zijn doel beantwoordt. Op Koninginnedag worden grotere feestelijkheden georganiseerd en daarom wil men een verschuiving van de vrije middag naar 30 April. De minister-president verklaart dat niet kan worden ingegaan op wat de heer Gortzak wenst. Wat het onderwijs aangaat verklaart spr., dat de toestand gehandhaafd zal worden zoals die tot nu toe was. Er kan wor den gehandeld naar bevind van zaken en naar plaatselijke om standigheid. De heer Gortzak C.P.N.be roept zich er andermaal op, dat destijds principieel is uitgespro ken, dat Koninginnedag en be vrijdingsdag niet behoren samen te gaan. Dat er in het zuiden een an dere opvatting bestaat mag z.i geen reden zijn om de 5e Mei af te schaffen. De 5de Mei is de dag der capitulatie en die dag moet gevierd worden. Spr. vraagt zich af, bij wie de Stichting van de Arbeid inlich tingen heeft gevraagd. De heer Gortzak dient een mo tie in, waarin de regering wordt verzocht een beroep te doen op de ondernemers, gemeente- en provinciale besturen om het per soneel na 13.00 uur op 5 Mei be taald verlof te geven en de rijks diensten, voorzover dat mogelijk is, na 13.00 te sluiten. Minister Drees, verklaart niet veel nieuws meer te kunnen toe voegen aan hetgeen hij in eerste termijn heeft gezegd. Hij zegt het te betreuren, dat deze zaak tot een punt van politiek geschil wordt gemaakt. De heer Burger (Arb.) ver klaart tegèn de motie te zullen stemmen. Hij betreurt het, dat er niet één dag is gekomen om de bevrijding te vieren en dat er ten deze nog geen traditie is ge vormd. Om de eenheid zoveel mogelijk te handhaven, is het z.i. gewenst tegen de motie te stem men. De motie wordt hierna ver worpen met 72 tegen 5 stemmen, die van de C.P.N. Wet op de vervreemding van landbouwgronden. Vervolgens heeft de Kamer de behandeling voortgezet van het wetsontwerp houdende regeling aangaande enkele rechtshande lingen met betrekking tot land bouwgronden (wet op de ver vreemding van landbouwgron den). Thans is de artikelsgewijze be handeling aan de orde. In totaal zijn tot en met 16 April 35 amen dementen ingediend, waarvan enige na bij het mondeling over leg zijn ingetrokken daar de be windsman de voorgestelde wijzi gingen heeft overgenomen. Inmiddels heeft de minister een zesde nota van wijzigingen ingediend. De heer Engelbertink (K.V.P.) verdedigt een amendement waar door hij wil bereiken, dat de goedkeuring van de grondkamer mede niet van toepassing zal zijn op een overeenkomst tot overdracht van een zakelijk recht op land, tussen echtgenoten en familieleden. De heer C. van der Heuvel (Arb.) geeft zijn instemming met de grondgedachte van het amendement te kennen. Hij wil echter niet verder gaan dan de relatie tussen ouders en kinde ren. De heer Vondeling (Arb.) is van oordeel, dat verkrijging tus sen familieleden getoetst moet kunnen worden. Hij is tegen het amendement. De heer Den Hartog (V.V.D.) verklaart bezwaar te hebben tegen het amendement. Minister Mansholt geeft te kennen, dat hij overwegend be zwaar tegen het amendement heeft. De heer Engelbertink (K.V.P.) wijzigt zijn amendement in deze zin, dat alleen sprake zal zijn van overeenkomsten tussen echtgenoten en bloed- of aanver wanten in de rechte lijn. De minister handhaaft zijn be zwaar. Het amendement bete kent z.i. een verzwakking van het ontwerp. Hij ontraadt het ernstig. Het wordt aangenomen met 43 tegen 33 stemmen. Artikel 6 wordt in het na het overleg nader gewijzigde ont werp voorgesteld als volgt: 1. Voor de bepaling van de hoogst toelaatbare tegenpresta tie wordt uitgegaan van de netto pachtwaarde. 2. Bij algemene maatregel van bestuur worden nadere rege len gesteld ten aanzien van .de hoogst toelaatbare tegenpresta tie. Van de heer Droesen (K.V.P.) is er een amendement, dat de bevoegdheid om algemene rege len vast te stellen ten aanzien van de tegenprestatie wil geven aan de centrale grondkamer, ge hoord de grondkamers en onder goedkeuring van de minister. De heer Vondeling (Arb.) be strijdt het amendement. Ook de heer Haken (C.P.N.) verklaart er zich tegen. De heer C. van den Heuvel (A.R.) geeft te kennen, dat hij wel iets voelt voor het amende ment van de heer Droesen. Hij meent echter, dat tegelijk be handeld moet worden het vol gende artikel 7. Een subsidiair amendement van de heer Droesen (K.V.P.) op artikel 7 beoogt de bevoegd heid om voor het gebied van elke grondkamer ten aanzien van de tegenprestaties normen vast te stellen, in handen te leggen van de centrale grondkamer, onder goedkeuring van de minister. De heer Vondeling (Arb.) zegt moeilijkheden te vrezen in het geval dat de centrale grondka mer geen normen zou vaststel len. De minister kan dan niets doen. De heer Biewenga (A.R.) ver klaart, dat de oplossing, welke de heer Droesen aan de hand doet, hem niet bevredigt, z.i. zou het landbouwschap de regelen moeten stellen onder goedkeu ring van de minister, maar dat kan niet, omdat er nog geen landbouwschap is. De minister bestrijdt de amen- dementen-Droesen, z.i. is het on juist het prijsbeleid in handen van de centrale grondkamer te leggen. Hij heeft overwegend be zwaar tegen de voorgestelde wij zigingen. Na re- en dupliek brengt de minister nog een wijziging in het ontwerp aan, waardoor voorge schreven wordt, dat de S.E.R. gehoord wordt alvorens- een voordracht tot een algemene maatregel van bestuur wordt ge daan. Wanneer men de zaak in han den van een landbouwschap zou geven, geeft men het in handen de prijsbeheersing van gronden. De minister verklaart, tenslot te, het amendement onaanvaard baar. De heer Romme (K.V.P.) ver klaart, dat als het amendement wordt aangenomen hij meent dat de minister nader kan over wegen en met nadere voorstel len zou kunnen komen. Ondanks het onaanvaardbaar van de minister zal spr. zijn stem aan het amendement geven. De minister merkt nog op, dat hij het amendement van de heer Droesen op art. 6 onaanvaard baar heeft verklaard. Over het subsidiaire amende ment zal hij later zijn oordeel geven. Te kwart over vijf werd de vergadering verdaagd. Castella brengt thans ook een onverpakte zeep in de handel. Deze zeep, geurend naar frisse rozen, verkrijgbaar in diverse mooie kleuren, wordt verkocht voor.... slechts 20 cent! Voor de vrouw, die haar huid gaaf en gezond wil houden, is er thans keus uit DRIE soorten Castella toiletzeep. Velen zullen de klassieke, bekende Castella- soort (32 ct.) niet willen missen. Anderen hebben een huid, die met het overvloedige en vaste schuim van Castella Spécial (32 ct.) het best gebaat is. En wéér anderen wensen voor een kleine prijs toch een stuk zeep te ont vangen van een fabriek, die wijd en zijd befaamd is om zijn kwali teitsproducten. Zij kiezen dus de Castella Bloemenzeep (20 ct.). Meer dan ooit geldt dan ook nu het Castello-motto: IEDERE VROUW KAN MOOI ZIJN want iedere vrouw kan nu dage lijks haar hrnd verzorgen met een echt stuk fcastella toiletzeèp! Gisteren bracht de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, ir H. B. J. Witte, een bezoek aan Schouwen en Duive land. Om tien uur kwam hij in de Anna Jacobapolder aan, in gezelschap van de Commissaris van de Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de leden van gedeputeerde staten mr Mes en mr Van de Weel, de griffier der staten de heer Pilaar, en ver schillende vertegenwoordigers van het ministerie van Weder opbouw in Zeeland. Het gezel schap werd verwelkomd door het gemeentebestuur van Brui- nisse. Per rijkspolitievaartuig voer men naar de haven van Bruinisse, waar men een bezoek bracht aan deze gemeente. Met lange laarzen wadend door het water, dat in Bruinisse nog al tijd iin de straten staat, bezich tigden de gasten de Leeuwen- buurt 'n woning in een der slop. jes van de Molenstraat. Bijna honderd jaar oude huisjes, be staande uit een klein kamertje en dito keukentje met weinig licht en lucht. Vervolgens werd de terugtocht naar de haven aanvaard en vertrok men naar Zierikzee. Na het bezoek aan Bruinisse vertrok minister Witte buitenom naar Zierikzee, waar in hotel Van Oppen een bijeenkomst werd gehouden met verscheidene bur gemeesters van de getroffen ge meenten, alleen de burgemeesters van de gemeenten uit de west hoek van het eiland, ontbraken op het appèl. Zij werden persoon lijk door de minister bezocht. Het woningsprobleem was tij dens de bespreking in Zierikzee allereerst aan de orde. Zodra het water uit de dorpen is wegge vloeid zullen van rijkswege direct schepen worden aangevoerd met de bedoeling die als gezinsbarak ken te gebruiken. Aan de bouw van semi-permanente woningen denkt men bij de regering niet. De wederopbouw van de dorpen zal zo geregeld worden, dat ieder dorp een bepaald aantal wonin gen krijgt toegewezen, in ver houding met het aantal vernielde huizen. Nieuwbouw te koppelen aan het opruimen van krotwoningen acht te de minister moeilijk. Dit zal over een langere tijd moeten worden tot stand gebracht. Her bouw is afhankelijk van de mo gelijkheid tot financiering, waar- vpor een regeling in voorberei ding is, maar die nog in de Ka mer moet worden behandeld. On gunstig achtte de. minister deze regeling niet, al nam hij voorts in overweging of centralisatie van de opbouw niet mogelijk is. en wel zodanig dat een groep van aannemers gezamenlijk aan neemt. In dit geval kan men beter rekening houden met de persoonlijke belangen der adspi- rant bouwers. Volledige compensatie van de verwoeste huizen is mogelijk maar dan moeten de mensen die er belang bij hebben, medewer ken. Na de besprekingen in Zierik zee ging men naar Bergsluis. Men passeerde onderweg het zo langzaam aan berucht geworden gat aan de Schelphoek, dat door het eerste zinkstuk allerwege be langstelling geniet. a HEDEN: TERNEUZEN: ConCèrtgëb., 8 flur: De Gouden Poort. Ft- 2? MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 7.45 uur: Filmavond vjNedërl. Reisvereniging. DONDERDAG 23 APRIL. Geref. Gemeente. Terneuzen: 2.30 uur, Ds. Aan- geenbrug. Huwelijksbevesti ging. De Britse veldmaarschalk Montgomery, de plaatsvervan gende bevelhebber van de Navo- strijdkrachten, heeft Maandag bij 'n bezoek aan een vliegtuig fabriek te Malton in de opige- ving van Toronto in Canada 'n „vliegende schotel" gezien. Men deelde mede dat het ge heime toestel, dat gemaakt is van hout, metaal en plastic hem verbaasd heeft doen staan. De „vliegende schotel", di te Toronto als „het wapen van de toekomst wordt begroet, zou er uit zien als „een apparaat van een afbeelding uit 'n tijdschrift met wetenschappelijke fanta sie. door Allan Penning w:u 81) Nadruk verboden. Nog even gaf Peter de roer ganger instructie, toen ging hij ook naar voren om te zien, welk noodlot hem nu weer achtervolg de. „Het reisje wel", mompelde hij, „Nou moeten we nog maar op de kust zitten, dan is het helemaal voor de bakker." Het bleek, dat het ellendigste gebeurd was, dat een schipper kan overkomen en dat ze terecht waren gekomen in de netten van een partij vissers. Het schip bleek ter hoogte van Bagan Si Api Api te liggen, de grootste vissersplaats van Sumatra, lagen slechts een mijl of wat urt de kust. De vissersvloot bleek te,, behoren aan één der grootste Chi nezen van Bagan, een vrij mach tig mqn in zijn kleine gemeente, die ér, zqals voor de hand lag, natuurlijk een perkarah van zou maken. Perkarah nummer twee", dacht Kleine zaken P., koopman te Goes, haalde op de rijksweg Kloosterzande Hulst een met paard bespannen kar in, juist op het moment dat uit de tegengestelde richting een bus met passagiers aan kwam rijden. Doordat de buschauffeur krachtig moest remmen, begon de bus op de door de regen glad de weg te slippen en was een aanrijding niet meer te voorko men. Hoewel beklaagde P. alle schuld bleef ontkennen, veroor deelde de kantonrechter hem tot 30 boete of 15 dagen hechtenis. Van der B., arbeider te Axel, reed op een avond op zijn fiets, waarvan zijn achterlicht niet brandde. Dit kostte hem nu ƒ3. Mej. M. T. uit Stekene over schreed de Nederlands-Belgische frens langs een niet officiële oorlaatpost. Dit kwam haar op 6 te staan. H., chauffeur van een firma te Hontenisse, werd met z'n vracht wagen aangehouden, waarvan het stoplicht niet brandde. Werk gever van de chauffeur bepleit te verzachtende omstandigheden, omdat de vrachtwagen pas in re paratie was geweest en de mon teurs blijkbaar van de garage de aansluiting op het stoplicht niet hadden aangesloten. Daar werk gever geen machtiging had om als getuige op te treden, hielp Maandag is kort na het op stijgen een DC-6B van de „Wes tern Airlines" midden in de baai van San Francisco neerge stort. Een DC-6B is 'n Douglas pas sagiersvliegtuig dat 64 personen kan vervoeren. Volgens mededeling van de maatschappij bevonden zich slechts 5 passagiers aan boord. Velen waren juist voor het on geluk te San Francisco uitge stapt. De eerste boten die naar de baai zijn gezonden, konden het vliegtuig in het duister niet vin den. Er bevonden zich vijf passa giers en een bemanning van vijf aan boord. Er zijn vier overle venden opgepikt, zodat nog zes man vermist worden. Vier passagiers zijn gered. De vijf bemanningsleden en een pas sagier hebben de dood gevonden. deze verontschuldiging weinig en hoorde H. een eis van ƒ6 of 4 dagen hechtenis tegen zich. H., advocaat te Moerbeke (B.), liep een proces-verbaal op door dat hij te Axel zijn personenauto op een plaats parkeerde, waar duidelijk een bord aanwezig was met wachtverbod. H. veront schuldigde zich, dat hij vreem deling was en het bord met het wachtverbod niet opgemerkt had. Beklaagde was zich trou wens in het geheel niet van schuld bewust, omdat vóór en achter hem Nederlandse auto's stonden. Daar de kantonrechter ervan overtuigd was, dat H. slachtoffer was geworden van een ongelukkige samenloop van omstandigheid, werd beklaagde schuldig verklaard zonder op legging van straf. Bij een ontploffing tijdens de blussing van een brand in de Lorenz-fabriek in West-Berlijn zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag drie brandweerlieden om het leven gekomen en tien andere en een politieman zwaar gewond. Een brandweerman verkeert nog in levensgevaar. De brand ontstond in een houtopslagplaats in een kelder, toen de brandweerlieden arge loos de deur van de ruimte waarin hout werd gedroogd, openden, deed zich een zware houtstofontploffing voor. Dikke muren werden ingedrukt en zware voorwerpen weggeslin gerd. 8 Brandweerbrigaden slaag den erin na verscheidene uren de brand te blussen. In de Lorenz-fabrieken worden radio apparaten gemaakt. POGING TOT VERGIFTIGING VAN ZIJN VROUW. De recherche heeft een 54-ja rige ontsmetter A. E. W- aange houden, die er van verdacht wordt enige weken geleden tot, tweemaal toe rattenvergif in de soep te hebben gedaan, tenge volge waarvan zijn echtgenote ziek werd. De vrouw was eerst enige tijd thuis verpleegd, maar toen er geen beterschap intrad werd zij in het ziekenhuis Cool- singel opgenomen. Daar heeft men door bloedonderzoek ds vergiftiging geconstateerd. Direct levensgevaar is niet meer aanwezig. Het echtpaar is ruim 30 jaar getrouwd, maar de ver houding tussen de twee echte lieden was niet al te best. W. die uit hoofde van zijn beroep over het vergif kon beschikken, is in arrest gesteld. BRAND IN DEN HAAG. Dinsdagochtend omstreeks half twaalf is in Den Haag brand uitgebroken in het voor afbraak bestemde pand aan de Bezuidenhoutseweg tussen de eerste en tweede Van den Boschstraat. De brandweer die snel ter plaatse was, bond on middellijk de strijd aan tegen de vlammen, die van 't dak lekten en daar een gretig voedsel von den in de asphaltbedekking. Vrij spoedig was men het vuur, dat beperkt kon worden gehou- Peter, „Vooruit maar, ik kan zo langzaam aan wel een abonne ment nemen." De „Ping Ho" was geregistreerd in Singapore en voer derhalve onder Engelse vlag. Maar Bagan Si Api Api is Nederlands grond bezit en zodoende zou dit een in ternationale zaak worden met alle onafzienbare ellende daaraan verbonden. En bewijzen bij wie de schuld zat, ho maar! Dat werd een hele bedoening van territo riale of niet-territoriale wateren, met allerhande ingewikkelde be palingen en voorschriften van in ternationaal zeerecht, waarbij ad vocaten en Raden van Scheep vaart zouden zitten likkebaarden van zuiver genot, en een arrtie zeeman stapelgek zou worden. „jïee", dacht Peter. „Nee, jon ger); dat moet .je met alle macht voorkomen; daar word je geen sikkepit wijzer van." Bill kwam er bij en keek eens verachtelijk naar de vissers schuit, die, hel verlicht door de DONDERDAG 23 APRIL. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 Cause rie; 12.00 Angelus; 12.03 Lunch concert; 12.30 Mededelingen; 12.33 Verv. concert; 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 13.30 Sopraan, tenor en piano; 14.00 Or kest; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.40 Bariton en piano; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Piano kwartet; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Voordracht; 18.00 Gevar. muziek; 18.30 Gram., 18.35 Causerie; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Levensvragen van allerlei aard; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevar. progr.; 21.45 Interview; 22.15 Zang en piano; 22.35 Gram.; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Liederen; 9.25 Voor de vrouw, 9.30 Gram.; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Gevar. muziek; 12.00 Bas, bariton en piano; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gram.; 12.50 Uit het be drijfsleven; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Amusementsmuziek, 14.00 Hoorspel; 14.50 Lichte mu ziek; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Tussen vier en vijf; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Mil. act.; 17.40 Gr.; 17.45 Causerie; 18.00 Nws.; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Reportage, 18.30 Lichte muz.; 19.00 Gespro- lichtbak in een zwarte poel scheen te liggen. Een stuk van het sleepnet, waarin de „Ping Ho" terecht was gekomen, werd aan flarden door de vissers uit de zee opgediept. „Wat Wil die spleetoog?" „Hou je mond, Bill.... daar schieten we niks mee op. Je schijnt niet veel idee te hebben van de rompslomp, die zo'n snert- zaakje meebrengt. Daar kunnen we beter buiten blijven en pro beren het op een accoordje te gooien.Natuurlijk is het de fout van die smakkers, die d'r maar op los vissen zonder licht of wat ook, maar bewijzen, man, bewij zen moet je het en die kerels leggen een meineed af voor een halve stuiver!.. Laat die kerel maar aan boord komen, dan zul len we eens zien wat er aan te doen is." Toen begonnen de onderhande lingen. Onderhandelingen zonder einde,- onderhandelingen, die tot niets zouden leiden, omdat de man toch geen besluit kon nemen en het aan zijn „taukeh" moest moest overlaten. Maar intussen was de zon in volle glorie opge komen en kon Peter zijn positie bepalen. Hij bleek slechts enkele mijlen uit de kust voor Bagna Si Api Api te liggen, maar nog bui ten de territoriale wateren. Ja, ken brief uit Londen; 19.05 Jazz muziek; 19.45 Orgel; 20.00 Nieuws 20.05 Int. bridgedrive; 20.10 Gr.; 20.20 Orkest (21.1021.35 Hoor spel); 22.30 Mededelingen; 22.35 Viool en piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.30 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.30 Weerbe richt; 12.34 Operettemuz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 En gelse les; 14.45 Gram.; 14.30 Fran se les; 14.45 Houtblazerstrio; 15.00 Gram.; 15.15 Houtblazers trio; 15.30 Gram.; 16.10 Orkest; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor deltinderen; 18.15 Jeugdko ren; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.50 Causerie; 20.00 Gram.; 20.20 Klankbeeld; 20.40 Verzoekprogr.; 21.00 Voor de vrouw; 21.45 Verzoekprogr. voor de vrouw; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 22.55 Nieuws. Radio Ankara heeft medege deeld, dat de Turkse regering een nieuw dorp zal bouwen voor de bewoners van het vroe gere Yeniee, dat in de afgelo pen maand door aardbevingen verwoest is. Voor 't invalllen van de win ter zal het nieuwe dorp betrok, ken kunnen worden. Het ligt op een andere plaats dan Yenice, daar hier de aardschokken nog voortduren. wat te doen? Na uren heen-en-weer-gepraat, na eindeloze herhalingen van veel, dat met het geval niets te maken had, werd tenslotte beslo ten, dat de „taukeh" gehaald zou worden, de grote man, zo niet de grootste van Bagan. De „kapala" zou met een boot van de „Ping Ho" naar de wal gaan, om hem te halen. Vlug werd een boot ge streken, een zeiltje werd bijge zet en als een blanke vogel gleed de witte sloep op de kust aan. Eindelijk kwamen ze terug met een waardige „taukeh", deftig en mediterend, als was hij een man darijn-zoon. Na de gebruikelijke plichtspie- gingen kwam Peter ter zake. „Wel taukeh, het is een verve lende zaak, een zaak, waarvan we allebei alleen maar last en narigheid kunnen krijgen. Ik, voor mij, ben er van verzekerd, dat ik vrij uit ga. Uw mensen hebben zonder licht gevaren en ik niet en nou is het maar de zaak, hoe we dit geval oplossen. Ik houd niet van rechtzaken en ik ben bereid om zoveel mogelijk te helpen om een eerlijke oplos sing te vinden. Dus zeg maar eens op en denk niet dat dit betekent, dat je me maar naar goeddunken villen kunt." (Wordt vervolgd.) den tot het dak en de bovenver dieping, meester en konden de beide autospuiten, de ladder en de materiaalwagen inruken. Omtrent de oorzaak wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Gedacht wordt aan de mogelijkheid, dat de school jeugd, die volgens omwonenden wel meer het leegstaande ge bouw binnenklom, het vuur ver oorzaakt heeft. ERNSTIG ONGEVAL TE ROTTERDAM. Op het terrein van de Rotter- damsche Droogdok Mij. aan de Heyplaatweg is een ernstig onge val gebeurd. Twee werklieden, die in een werkbak zaten, welke aan een kraan zweefde, zijn daar uit gevallen. De 39-jarige Th. du Bois, die een schedelbasisfractuur opliep en een arm brak, is aan de gevolgen overleden. De 24-ja- rige ijzerwerker B. Hunze uit Hoogkerk moest ernstig gewond in het havenziekenhuis worden opgenomen. 50.000 UIT SURINAME VOOR HET RAMPENFONDS. Uit Suriname is een bedrag van 50.000 (Ned. cr.) ontvangen voor het rampenfonds in Neder land. Het bedrag is door de com missaris voor Surinaamse Zaken in Nederland, mr De Vries, aan het rampenfonds overgemaakt. DODELIJK MOTORONGELUK. Maandagavond omstreeks zes uur namen de gebroeders B. de motor weg van de electriciën H. van D. uit Delfzijl, die in de buurt op karwei was, om daarop een ritje te maken. Door hun on ervarenheid in het motorrijden geraakten de gebroeders van de weg met het gevolg, dat zij tegen een boom reden. De bestuurder, de 19-jarige F. B. was op slag dood, terwijl de 16-jarige J. B. met een gebroken pols en een ge broken been naar het ziekenhuis te Groningen moest worden ver voerd. OPKOMST VOOR HERHALIN GSOEFENIN GEN. Voor de militairen, die op Don derdag 23 April 1953 voor her halingsoefeningen onder de wa penen moeten komen, zijn enkele extra-treinen ingelegd, waarvan de dienstregeling hierna volgt. Voor de opkomst te Ede en Mill lopen de volgende extra- treinen: Rotterdam (Maas) v. 9.33, Den Haag S.S. v. 9,31, Voor burg v. 9.36, Gouda v. 9.56, Utrecht C.S. v. 10.21, Ede-W. a. 10.46 Ede-W. v. 10.49, Arnhem a. 11.03. De militairen voor Mill moeten te Arnhem overstappen op de hierna vermelde extra- trein, komende uit Amsterdam met bestemming Boxmeer. Am sterdam C.S. v. 9.41, Amsterdam M.P. v. 9.48, Amsterdam Amstel v. 9.53, Utrecht C.S. v. 10.26, Ede- W. a. 10.58; Ede-W. v. 11.01; Arn hem a. 11.18; Arnhem v. 11.25; Nijmegen v. 11.48; Boxmeer a. 12.12. Voor de opkomst te Rucphen en Ossendrecht loopt de volgen de extra-trein: Amsterdam C.S. v. 8.46; Haarlem v. 9.03; Leiden v. 9.26; Den Haag H.S. v. 9.52; Delft v. 10.00; Schiedam v. 10.09; Rotterdam D.P. v. 10.16; Fijen- oord v. 10.24; Dordrecht v. 10.37; Roosendaal a. 11.02. De militai ren met bestemming Ossendrecht moeten te Roosendaal overstap pen op de trein van de normale dienstregeling naar Bergen op Zoom: Roosendaal v. 11.05; Ber gen op Zoom a. 11.16. Met de vorengenoemde treinen moeten reizen de militairen, woonachtig in een der vorenge noemde plaatsen alsmede de mi litairen, die via een dezer plaat sen naar hun bestemming reizen en derhalve op een dusdanig tijd stip van hun woonplaats moeten vertrekken, dat zij op het betref fende station aansluiting hebben op de extra-trein. Alle overige militairen moeten, ingevolge hun lastgeving, reizen met de treinen of bussen van de normale dienst regelingen, per eerste reisge legenheid na 7.00 uur, uitgezon derd de militairen, die zich op 23 April a.s. te 's-Hertogenbosch moeten melden voor wapen- onderzoek, welke moeten reizen met treinen van de normale dienstregeling, zpdanig, dat zij zich te 's-Hertogenbosch kunnen melden op het in hun lastgeving aangegeven uur.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2