De voorgenomen huurverhoging en wijziging van de belastingen De dijkgaten op Schouwen-Duiveiand Bi B. en W. van Vlissingen over de rampnacht De repatriëring der krijgsgevangenen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Kenya in de Veiligheidsraad? De industrialisatie in de Sowjet-Unie Gat bij Batb gedicht irma De alarmering in de rampnacht Zijdie zijn omgekomen loonsveriioging. belastingverlaging. KOREA DE OVERGEDRAGEN KRIJGS GEVANGENEN. Indo-China De Amazone treedt buiten haar oevers De Kederlandse mHitaïie missie in Indonesië^ Verwerking afvoergassen olieraffinaderijen bij Antwerpen Hoge politiefunctionaris te Teheran vermist rrankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Nó. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 22 APRIL 1953. 8e Jaargang No. 2323. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijsper mm 12 ct.; minimum pes advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj Iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adre* Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur In haar vergadering van 26 Maart 1953 heeft de Tweede Kamer besloten een commissie uit haar midden te benoemen, bestaande uit de fractievoorzit ters, en aan deze commissie op te dragen vraagpunten samen te stellen omtrent de inhoud van de nota over de maatregelen betref fende verhoging van de huren en wijziging van de belastingen, en voorts deze vraagpunten te. pu bliceren en in handen te stellen van de regering, met het verzoek een schriftelijk antwoord daarop aan de Kamer te doen geworden. De commissie heeft een lijst van 134 vragen gesteld. ALGEMEEN. Op welk bedrag schat de rege ring de financiële gevolgen van elk der maatregelen, genoemd in de punten 1 tot en met 13, voor het eerste jaar na de inwerking treding er van? Is het mogelijk nadere gege vens te verschaffen omtrent de rijksuitgaven, welke voortvloeien uit de watersnoodramp? In hoeverre is de thans sum mier medegedeelde belastingver laging beperkter gehouden met het oog op de watersnoodramp? Wil de regering mededelen hoe zij haar beleidslijn heeft gereali seerd betreffende het geheel van haar werkgelegenheidspolitiek, waarbij zij de ontwikkeling van het normale bedrijfsleven steeds primair heeft gesteld, derhalve zowel wat aangaat de hierop be trekking hebbende maatregelen en voornemens als wat aangaat de overige werkgelegenheids politiek? HUURVERHOGIN G. Met welk percentage zal de huur der vooroorlogse woningen verhoogd moeten worden, wil in het algemeen voor deze woningen van rendabele huur sprake kun nen zijn? Welke berekeningen van de lastenstijging dér huiseigenaren liggen ten grondslag aan de voor genomen huurverhoging in de onderscheiden gemeenteklassen en in welke mate is bij deze be rekening ook rekening gehouden met de lastenvermindering ten aanzien van onderhoud en leeg stand, zoals deze door de minder heid van de S.E.R. is bekend? Kan de regering mededelen a. welk deel van de vorige huurverhoging van 15 procent ten bate is gekomen van het on derhoud van huizen; b. hoe groot het voordeel daarvan is voor de huiseigenaren vergeleken bij vóór de oorlog, doordat thans practisch geen leegstand van woningen voor komt en doordat een deel van het onderhoud, dat vroeger door de verhuurder werd gedragen, op de huurder is overgedragen? Op welke punten zal de rege ling voor de huurverhoging van bedrijfspanden zich onderschei den van die der woningen? Wat moet worden verstaan onder be drijfspanden? Vallen daaronder ook de panden, welke ten dele uit woning en winkel, woningen, werkplaats, of woning en pak huis bestaan? Kan de regering een overzicht verstrekken, waaruit blijkt, in hoeverre de huurverhoging voor de verschillende groepen der be volking, loontrekkers en zelf standigen; lagere inkomens en middengroepenbelastingsplich- tigen, grotere en kleinere gezin nen zal worden gecompen seerd, alsmede welke beweeg redenen de regering heeft gehad om slechts gedeeltelijke compen satie te bevorderen? Welke com pensatie staat er voor de midden stand tegenover de huurverho ging van bedrijfspanden? Welke invloed heeft de ver vroegde afschrijving tot nu toe gehad respectievelijk op de uit breiding van de Nederlandse in dustrie en op de vermindering van de belasting op de winst? Wanneer de regering besluit tot afschaffing van het school geld ook voor de leerplichtige jeugd boven de zesde klasse van de lagere school, vallen daaron der dan zowel het u.l.o., met m.o. (voor de eerste twee leerjaren) als het v.g.l.o.? SOCIALE VOORZIENINGEN. Indien de kinderbijslagen wor den verhoogd, zal dit dan geschie- schieden met eenzelfde percen tage als de lonen? Zal de regering zorg dragen, dat de compenserende voorzie ningen in werkelijkheid niet zul len achterlopen bij de feitelijke betaling van de verhoogde huur? Zal de regering tevens zorg dragen, dat ook voor de kleine zelfstandigen, rentetrekkers, ge- pensionneerden, trekkers van de noodwet ouderdomsvoorziening enz. tijdig voorzieningen ter com pensatie van de huurverhoging zullen worden getroffen? Zullen de uitkeringen volgens de noodwet ouderdomsvoorzie ning worden verhoogd met een vast bedrag of met een percen- Is met de mededeling, dat voor de werknemers de via belasting maatregelen tot stand gebrachte compensatie dient te worden aangevuld" met een loonsver hoging, bedoeld dat deze aan vulling tot volledige compensatie zal behoren te leiden? Is het de bedoeling de beoogde loonsverhoging dwingend voor te schrijven dan wel haar aan het goedvinden van de werkgevers over te laten? Kan reeds worden medegedeeld hoe groot de loonsverhoging voor de verschillende inkomensgroe pen zal zijn? Zal deze loonsver hoging, nu zij niet door verder gaande belastingmaatregelen zal kunnen worden gecompen seerd", niet leiden tot prijsver hoging, althans van de artikelen, voortgebracht in de loon-inten- sieve bedrijven? De vragenlijst is ondertekend door de fractievoorzitters Schou ten, Tilanus, Zandt, Oud, Burger, Romme, Weiter en Gortzak. Worden de verschillende be lastingverlagingen evenwichtig over de onderscheiden groepen der bevolking verdeeld, evenals in het verzwaringsprogram van 1951? Burgemeester en wethouders van Vlissingen hebben aan de gemeenteraad overgelegd een reeds geruime tijd geleden toe gezegde nota over de gebeurte nissen in de rampnacht van de eerste Februari. In deze nota gaan B. en W. uitvoerig in op de geruchten over waarschuwingen die enige u^en vóór de ramp gegeven zouden zijn, op de gebeurtenissen die aan de ramp zijn voorafgegaan en op de maatregelen die naar aanleiding daarvan werden geno men en tenslotte over de alar mering in de rampnacht zelf. Er ging een gerucht, dat een visser met het verzoek, de deu ren van de vissershaven te slui ten, bij de politie zou zijn geko men en de ramp zou hebben voorspeld. Dit gerucht blijkt vol komen ongegrond te zijn, aldus B. en W. Tegenover de commis saris van politie heeft de man verklaard alleen gevraagd te hebben de sluis te sluiten. Hij Dinsdag, is de tweede dag ;zieke en gewonde krijgsgevan- genen in Korea verklaard, dat de 500 Chinezen en Noord-Ko- reanen, die door de geallieerden werden overgedragen, na een korte rust geknipt werden en daarna een bad konden nemen. Zij werden vervolgens van nieu we kleren voorzien. Het persbu reau uitte de beschuldiging, dat onder de krijgsgevangenen en kelen waren, die ledematen ver loren hadden in Amer. kampen als gevolg van „aanvallen van de Amerikanen op ongewapende krijgsgevangenen van kamp 76 op het eiland Koje". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Weinig verandering. Vrijwel onbewolkt, maar later in het N. van het land kans op het binnendrijven van enkele wolkenvelden. Zwakke tot mati ge wind tussen O. en N.O. Onge veer dezelfde temperatuur als gisteren. DONDERDAG 23 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.05 10.40 11.20 11.30 n.m. 10.39 11.14 11.54 12.04 ZON MAAN April 22 5.29 19.49 12.44 3.12 23 5.27 19.51 13.54 3.26 24 5.25 19.52 15.04 3.39 heeft bij het sluiten zelf nog ge holpen en is toen naar bed ge gaan. „Ik ben toch niet zo gek om naar bed te gaan als ik een ramp verwacht" zo luidde het commentaar van de man. De inspecteur van het Belgi sche loodswezen heeft, aldus B. en W., omstreeks half twee aan een brigadier van politie ge vraagd de commissaris te waar schuwen. Dit was echter reeds gebeurd en de commissaris had zich reeds met de directie van de gemeentewerken in verbin ding gesteld. Na de ramp heb ben B. en W. aan de waarschu- ■wingsdienst voor de benedenri vieren en zeearmen gevraagd, de burgemeester van Vlissingen op de verzendlijsten van waarschu wingstelegrammen te plaatsen. B en W. en geen enkele ge meentelijke instantie hebben na melijk een waarschuwing over abnormaal hoge vloeden bereikt. Vervolgens gaan B. en W. uit voerig in op de gebeurtenissen in de middag en de avond van de 31ste Januari en de naar aan leiding daarvan genomen maat regelen. Ten slotte behandelen zij in hun nota de alarmering in de nacht. Nadat een brigadier van politie had vastgesteld, dat het water om de sluis heen in de vissershaven sloeg, heeft hij de commissaris gewaarschuwd, die zich in verbinding stelde met de directeur van gemeentewerken. Daarna werden de eerste voor zorgsmaatregelen genomen. Een zakenman uit de Balistraat nam op zich als voorzorgsmaatregel ook anderen in die buurt te waarschuwen. Dit geschiedde tussen 1.25 uur en 1.45 uur. Agenten van politie, die gemist konden worden, kregen opdracht de bewoners van dezelfde omge ving te wekken. Er werd voorts om 2.05 uur „alarm van politie" gemaakt en de hierdoor opge roepen agenten werd opgedra gen zich terstond van huis naar de nog niet gealarmeerde delen van de oude stad te begeven om daar de bewoners te wekken. Dit werd aan alle beschikbare agen ten opgedragen. Om 2.20 uur werd de noodklok geluid en tegen half drie is het zeewater over de marinedam, de Grave- straat en de Balistraat en omge ving gestroomd. Omstreeks te kwart over drie was ook het peil van de keermuur van de Koop manshaven overschreden. waarop zieke en gewonde krijgs gevangenen uitgewisseld wor den. De uitwisseling betrof 100 gevangenen der Verenigde Na. tiea. 50 Zuidkoreanen, 35 Ameri kanen, 12 Britten en 3 Turken. De formaliteiten begonnen om streeks negen uur plaatselijke tijd. De Noordelijken begonnen in de ochtend met oprichting van een grotere en betere ere poort voor de ontvangst van te rugkerende gevangenen dan die van de Verenigde Naties. Ook is een begin gemaakt met het overbrengen door de lucht van gerepatrieerden naar Ja pan. In het „vrijheidsdorp" bij Moensan, het bestandshoofd kwartier der verbondenen, wachtten de gevangenen een maaltijd, 'n warm bed en scho ne kleren. Sommigen der gere patrieerden lagen op draagba ren. De Britten die dezer dagen uit Noord-Koreaanse krijgsge vangenschap zijn ontslagen, hebben pas op weg naar Pan moendjon gehooid dat koning Gecrge de 'Zesde van Engeland gestorven is en dat koningin Elisabeth in Juni zal worden ge kroond. Het persbureau „Nieuw China" heeft Maandag in commentaar op de eerste uitwisseling van FRANSE troepen trekken STEEDS VERDER TERUG. De Franse troepen hebben de stad Kien Khoeang, 140 km ten Z. W. van Sam Noea, ontruimd voor de optrekkende Vietminh. Het garnizoen heeft zich te ruggetrokken naar de vlakte der kruiken. Dinsdagnacht is te Kienan, bij Haiphong, door toedoen van de Vietminh een belangrijk mu nitiedepot in de lucht gevlogen. Opvoeding contra opvoeding. Een woordvoerder van het Z. Koreaanse ministerie van de fensie heeft verklaard dat de Zuidkoreanen, die uit Noordko reaanse gevangenschap terug keren, een heropvoedingscursus van een half jaar zullen onder gaan om de invloeden van een eventuele communistische op voeding weg te nemen. De schif ting van heropvoeding zou „op de meest democratische wijze" geschieden. In Zierikzee heeft ir. J. F. R. van de Wall, hoofdingenieur directeur der Zuiderzeewerken, een uitvoerige toelichting gege ven over de plannen tot dichting der dijkgaten. De polderbestuur ders, voor wie deze vergadering was belegd, konden daarna op merkingen maken, critiek uiten, of eventuele suggesties doen. Deze vergadering werd ook'bijgewoond door ir. F. J. B. G. Geers, hoofd van de afdeling dijkbouw van de dienst Zuiderzeewerken. Ir. v. d. Wall vertelde dat men, wat 't behoud van de Schouwse- dijk betreft, nog vecht met de rug tegen de muur. De dijk wordt aanmerkelijk versterkt tot een kruinhoogte van 5 meter boven N.A.P. en met een kruinbreedte van 3 meter. Het dichtingswerk der zeven grote stroomgaten is iets, dat nog nooit in ons land is voorgekomen en alle waterstaat kundige werken verre overtreft. Het gat van Schelphoek heeft een vermogen van anderhalf maal zo groot als de Waterweg en het grootste gat der Zierikzeese ha- vendam is te vergelijken met een flinke rivier. De gaten bij Ouwer- kerk zijn wat vermogen betreft gelijk te stellen met de Maas te Rotterdam. Het gat van Ooster- land is een twaalfde van Schelp- hoek, het gat van Sir Jansland een vierde van Oosterland en dat bij Stevensluis twee en een half maal zo groot als het gat bij Sir Jansland. De gaten op Walcheren hadden destijds een vermogen van honderd millioen kubieke meter in iedere zes uur. Het ver mogen van de gaten op Schou wen-Duiveiand nadert het dub bele hiervan. Ir. Van de Wall vertelde dat de binnendijken zo veel mogelijk Worden versterkt, maar dat men met grote moei lijkheden heeft te kampen, om dat zij vrijwel onbereikbaar zijn. Het ene gat is vaak te bereiken, als het andere dicht is, en daar om is het onmogelijk nog meer mensen voor het herstel in te zetten. Zo is de Rampartsdijk niet vol ledig te herstellen voordat de grote gaten dicht zijn. De toe stand van de oude dijk is en blijft precair tot de stroomgaten zijn gesloten. Uitteraard zal aan het herstel gedaan worden wat mo gelijk is. Het is echter niet uitge sloten, dat bij hoog tij opnieuw polders zullen onderlopen, aldus ir. Van de Wall. De weg langs de noordzijde van Schouwen tot aan Brouwershaven zal over de ge hele lengte worden verhoogd, op dat hij niet meer onder water zal lopen. De dijken rond de Drei- schorpolder worden eveneens verhoogd. Gelijktijdige dichting van de gaten bij Sirjansland en de noordzijde van de vier banen, de zogenaamde Stevensluis, zoals eerst in de bedoeling lag, kan niet doorgaan, vanwege de onbe reikbaarheid. Ir. Van de Wall heeft uitvoerig de techniek der dichting van de verschillende gaten beschreven, 't Gat van de Vier Bannen wordt eerst bezonken, daarna worden er landhoofden uitgebouwd, daar tussen komen in het sluitgat cais sons van 10 meter hoogte. Het gat bij Oosterland wil men dichten, door een stenen dam landin waarts tot even boven hoog wa ter, nadat het al met zinkstukken zal zijn beteugeld en de landhoof den zijn verstevigd. De dijken zullen daarna op de vroegere hoogte worden ge bracht. De diepe geulen in het land zullen voorlopig bij gebrek aan materiaal niet kunnen wor den dichtgegooid. De dichting der twee gaten van Ouwerkerk is een nog groter karwei. De definitieve dijk zal hier aan één stuk of twee gedeelten meer buitengaats worden gebouwd. Veel landaan- winst zal dit werk overigens niet geven, want het terrein zit vol putten en geulen. Beide gaten worden bezonken tot een diepte van acht meter beneden N.A.P. Daarna zullen er grote caissons in worden geplaatst. Het voordeel van deze werkwijze is, dat de sluitingstijd belangrijk wordt verkort, al zijn de kosten enorm véél hoger. Be havendanunen van Zierikzee. Naar het Egyptische blad „Al Lewa al Guedid" meldt, zou Egypte voornemens zijn de toe stand in Kenya onder de aan dacht van de Veiligheidsraad te brengen. Over deze kwestie wordt van gedachten gewisseld door de afgevaardigden van Afri kaanse en Aziatische landen bij de Verenigde Naties, aldus dit bericht. In twee inheemse wijken van Nairobi zijn Dinsdag twee aan slagen gepleegd op blanken. Eén der aanslagen gelukte; een blan ke werd op straat neergeschoten en de dader wist te ontkomen. De tweede aanslag mislukte, door dat het pistool van de aanvaller ketste. De aangevallen blanke schoot de verzetsman neer. Deze is later in een ziekenhuis overle den. Dinsdag zijn nog vier lijken van inheemsen, die door de Mau Mau zijn vermoord, in het dorp Mapa- rani, dat met de grond gelijk ge maakt wordt, aangetroffen. De gewezen Belgische eerste minister Gaston Eyskens schrijft in een hoofdartikel in de „Nieu we Gids", dat in Rusland de in dustrialisatie zich in een veel sneller tempo schijnt te voltrek ken dan in West-Europa het ge val is. Het nieuwe vijfjarenplan voor de periode van 1951 tot en met 1955 voorziet in een stijging van de industriële productie met 70 */o en van de landbouwpro ductie met 40 tot 50 °/o. Ook de andere landen van Oost-Europa worden intensief geïndustriali seerd. Hier vinden structuurwij zigingen plaats, waarvan de ge volgen op het ogenblik nog niet te overzien zijn. De algemene in druk is dat in alle Oost-Europese landen de productie snel toe neemt. De lonen en levensvoor waarden der arbeiders schijnen er op vooruit te zijn gegaan, al dus de heer Eyskens, in het bij zonder daar .waar de lonen ge koppeld werden aan het crite rium van de productiviteit. On der de leiding der Sovjets wor den stelselmatig hervormingen doorgevoerd, worden gestandaar diseerde fabricagemethoden op gelegd, investeringsprogramma's uitgewerkt en wordt de gehele handel onderworpen aan staats monopolies. In feite is in Oost- Europa een stelsel van economi sche, militaire en politieke inte gratie tot stand gekomen, waar bij de splitsing en verdeeldheid van West-Europa schril afsteken, zo besluit de heer Eyskens zijn artikel. Door een snelle stijging van het water van de Amazonerivier dreigt in een gebied van 700 km van het stroomgebied de hevig ste overstroming in dertig jaar. Het betreft hier de streek van Manaos, hoofdstad van de staat Amazonas, stroomafwaarts. Vol gens in Belem do Para (mond van de rivier) aangekomen vluchtelingen zijn reeds uitge strekte juteplantages en vee boerderijen verwoest. Indien de regens, die deze stijging veroor zaken, blijven aanhouden, zal naar schatting 70 procent van de jute-oogst verloren gaan. Wat de havendammen van Zie rikzee betreft, deze vormen een zeer bijzonder werkstuk. De aan vankelijk kleine gaten zouden misschien gedicht hebben kunnen worden, als er voldoende mensen en materieel waren geweest. In het begin zijn al gaten dicht ge gooid, maar ongelukkigerwijs is in een gat de kleilaag weer weg geschuurd. Door de zeer korte kentering kon hier niet worden bezonken. De kapiteifts van de schepen zijn van oordeel dat overigens door al het werk de bruikbaarheid van de haven met vijftig procent is gestegen. Men heeft nu een dijktracé ontworpen over tamelijk hoog land van weerszijden van de havendam men. De dijk wordt ruim duizend meter lang. Over circa 600 meter wordt bezonken. Tot een lengte van 300 meter zitten de zinkstuk ken er al in. Na uitvoerige on derzoekingen en besprekingen is besloten de overblijvende leng ten van ongeveer 500 meter te maken van kleine caissons die 11 meter lang, 7% meter breed en 2.20 meter hoog zijn en die op alle gewenste manieren kunnen worden gecombineerd. De uitslag van deze proef noemde ir. Van de Wall zeer belangrijk, omdat daarmede beslist zal worden over de vraag of ook voor Schelphoek deze kleine caissons zullen wor den toegepast. Achter de caisson- dijk wordt dan nog een zanddijk gespoten. Het gat bij Schelphoek. Sprekend over de dichting van Schelphoek noemde ir. Van de Wall het allereerst van groot be lang dat hier een goede organisa tie komt. Het is absoluut onmo gelijk gebleken de dijk op de oude plaats te herstellen. Lange tijd zat er in het gat een drempel van zes meter beneden N.A.P. Gedacht is toen over een proviso rische dichting, al was het een groot bezwaar, dat het rijdende materieel steeds buitengaats moest liggen. Toen de drempel echter plotseling verdween moest dit plan worden opgegeven. Dich ting des zes ontstane stroomgaten achter het dijkgat. was onbere kenbaar, zodat naar een andere oplossing moest worden gezocht. Er is nu een dijk ontworpen van vier kilometer lengte, die met een grote boog tot even vóór Serooskerke langs lpopt. Men wil twee losse dijkgedeelten bouwen, elk van 600 meter lengte en in de overblijvende sluitgaten van cir ca 1500 meter elk van de kleine caissons gebruik maken. Voor de dijkgedeelten is in totaal 120.000 vierkante meter zinkstuk nodig, dat men in tien weken op zijn plaats wil hebben. Lukt de slui ting met de caissons, dan zal deze drie weken eerder zijn geschied, dan wanneer men over de gehele lengte een gewone gronddijk moet aanleggen. Voor elk gat zul len 150 caissons nodig zijn, die als een reusachtige slang aaneen zul len worden gescharnierd. Ook achter deze caissons wordt dan nog een zanddijk gespoten. Door deze binnendijk zal nog een op pervlakte van pl.m. 800 hecta ren door het buitenwater worden overstroomd. Men zal echter on middellijk beginnen met het dichten van het grote gat in de oude zeedijk hetgeen gemakke lijker zal gaan, doordat de ach terliggende polder veel kleiner is. Over het tracé van de nooddijk zal met de dijkgraaf nog overleg worden gepleegd. Dinsdag is het eerste zinkstuk al naar beneden gegaan. Onmid dellijk nadat de polder Schouwen van de zee zal zijn afgesloten, zal men met het droogmalen begin nen. Naar schatting zal dit werk vier tot zes weken in beslag "ne men. Ir. Van de Wall verklaarde tenslotte, dat als volgorde waar in de gaten zullen worden ge dicht de volgende mag worden aangenomen: 1. Oosterland; 2. Sirjansland; 3. haven Zierikzee; 4. Stevensluis (Vier Bannen); 5. de twee gaten bij Ouwerkerk; 6. Schelphoek. 106.8 MILLIOEN IN RAMPENFONDS. Het nationale rampenfonds had tot Dinsdagmiddag 106,8 millioen gulden ontvangen. Sedert Maan dag is er twee ton bijgekomen. Het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft gisteren de 63e liist van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Hierop komt de naam voor van onderstaand Zeeuws slacht, offer: STAVENISSE. Jannetje Johanna Koeman— Lujjk, geb. 15-11T7, laatste adres A 358. Dinsdagmorgen omstreeks 11 uur is het beruchte gat in de dijk bij Bath gedicht. Er is in het gat een oud binnenschip tot zinken gebracht. Men is thans bezig ba saltstenen op en om het schip te werpen. De rijkswaterstaat acnt de hoop gegrond, dat de herstelde dijk het nu zal houden. De arbei ders gaan dag en nacht voort de gevaarlijke plek te versterken. Werkzaamheden dil jaar ten einde. In een korte gemeenschappe lijke openbare bijeenkomst heb ben gisterochtend in Djakarta de Nederlandse en Indonesische delegaties het protocol betref fende de liquidatie van de Ne derlandse militaire missie in Indonesië ondertekend- Het protocol bevat de grond slagen en de richtlijnen voor de beëindiging van de werkzaam heden van de missie uiterlijk te gen het einde van dit jaar. De geleidelijke repatriëring van de leden der missie zal onmid dellijk beginnen. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor de op leidingen van de zeemacht in Surabaja, die niet reeds op 31 December a.s. beëindigd zullen kunnen worden zonder daaraan schade te doen. Deze opleiding zullen worden afgerond. Burgemeester en wethouders van de stad Antwerpen hebben aan de maatschappij Distrigaz vergunning verleend tot het aan leggen van een pijplijn van 6 km lengte tussen de petroleumraffi- naderij en aan de Kruisschans- sluis en de electrische centra te Merksem. Waar voorheen de gassen af komstig van het distillatieproces verloren gingen, zullen deze nu worden opgevangen en via ge noemde pijplijn naar Merksem worden gevoerd. De bestaande stoomketels in de electrische cen trale blijven behouden, doch zul len worden uitgerust met spe ciale branders, die ze geschikt maken zowel voor verhitting met Een van de hoogste functiona rissen van de politie van Tehe ran, brigade-generaal Asj Far- toos wordt sinds Maandagavond vermist. Men acht het niet uit gesloten, dat hij ontvoerd is. gasafval als steenkool. Naar ra ming zullen met het gasafval ge middeld 15.000 kilowatt geprodu ceerd kunnen worden. Hetgeen voldoende electriciteit oplevert om in de behoeften te voorzien van een kleine stad. De Chinees-nationalistische guerillastrijders die langs de Siamese grens een nieuw front hebben gevormd ten Z.O. van Rangoon, hebben, volgens Dins dag te Rangoon ontvangen be richten, de weg tussen Moelmein en Kawkareik afgesneden. In het gebied van Tenasserim zouden de guerillastrijders veer tig kilometer zijn doorgedrongen. Berichten van het front maken melding van het sneuvelen van 72 Chinezen bij Kawkareik, 500 km ten O. var. Rangoon. Jachtvliegtuigen zijn onophou delijk in actie om de druk op <le landstrijdkrachten te verlichten. Door transportvliegtuigen wor den versterkingen en munitie voor het front aangevoerd.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1