Binnenlands Nieuws liat «Ie Srcvincie Sportnieuws Marktberichten Eric de Noorman en Bor Khan" DUIVENSPORT HANDBOOGSPORT 99 m TERNEUZEN. BRESKENS. HOOFDPLAAT SAS VAN GENT. SLUISKIL. fjt VAN SCHILDERSLADDER NAAR HOUTEN BROEK. Tien jaar geleden kroop de heer W. van der Zwaan, die Zon dag in de Gereformeerde kerk te Emmer-Compascuum tot domi nee werd bevestigd, nog in een schilderskiel onder in de ruimen van in aanbouw zijnde schepen op de Vlissingse werf rond. De werkhanden, die vroeger potten menie en verfkwasten hanteerden, omklemmen nu de Statenbijbel op de preekstoel van het kleine kerkje in het Drentse veengebied. Met enorme wilskracht en taaie volharding heeft ds. W. van der Zwaan zijn studie voor het staatsexamen gymnasium en la ter voor predikant bij de vrije universiteit te Amsterdam vol bracht. De prestatie is des te groter, omdat ds. Van der Zwaan tien jaar geleden al getrouwd was en vader van een dochter. Na de oorlog vond de schilders knecht een baan bij de stichting toezicht politieke delinquenten, later bij de prot. chr. reclasse ring Zijn vrouw verdiende bij door haar oude beroep van naai ster weer op te vatten. Samen verdienden zij de kost voor de kinderen. Ds Van der Zwaan, die in het weeshuis te Middelharnis op groeide, is 35 jaar. De tekst van zijn intredepreek Zondagmiddag was 1 Corinthe 2 vers 2: „Want Ik had niet beslo ten iets te weten onder u, dan Je zus Christus, en Die gekruisigd." Verschillende oud-collega's uit Zeeland woonden de middag- dienst bij. JONGSTE BEDIENDE STAL 22.000 GULDEN. De 17-jarige jongste bediende van een kantoor op de Heren gracht te Amsterdam heeft zich Vrijdagmiddag vergrepen aan het geld van de zaak. Hij nam een geldkist met bijna 22.000 gulden mee, doch werd reeds korte tijd later door de recherche van het politiebureau Singel gegrepen. Zijn vriend, een 19-jarige tim merman, die hem hierbij geassis teerd had en reeds een keer met de justitie in aanraking is ge weest, werd Zondagmorgen in zijn woning aangehouden. Daar werd ook het geld in beslag ge nomen. Beiden hebben tegenover de politie een bekentenis afge legd. De jongste bediende, die belast was met het opbergen van de geldkisten in een stalen kast, was Vrijdagmiddag als laatste op kantoor achter gebleven omdat hij nog enkele werkzaamheden moest verrichten. Met 'n schroe vendraaier en een beitel forceer de hij de stalen kast en haalde er de geldkist uit. Hij had bo vendien reeds uit de z.g. kleine kas, welke hij onder zijn beheer had, 280 gulden genomen. Ten einde de schijn van een inbraak te scheppen, nam hij ook het kistje waarin dit geld had geze ten weg. Zijn vriend zou hem die middag komen halen en de buit mee naar zijn woning nemen. In een schuurtje bij diens woning werd de geldkist opengebroken. Naar deze kist, die in het Noord hollands kanaal is geworpen, zal nog worden gedregd. DRIJVENDE BOK INGESTORT Geen slachtoffers. Aan de Waalhaven te Rotter dam is Maandagochtend om on geveer 9 uur de drijvende bok de „Arend" van W. A. van der Taks bergingsbedrijf te Rotterdam in elkaar gestort. Daar de arbeiders juist hun schafttijd begonnen waren, deden er zich geen persoonlijke onge vallen voor. Op het terrein van de Waalha ven bouwt de Hollandse Beton Maatschappij langs de kade cais sons die gebruikt worden voor het dijkherstel in de geteisterde gebieden. In de afgelopen tijd werden er reeds twee caissons door de drijvende bok te water gelaten; bij die gelegenheid had den steeds arbeiders op de cais sons het korte luchtreisje mede gemaakt. Door de schafttijd was dat gisteren niet het geval. Toen deze derde caisson van 180 ton door de „Arend", die zo als er op staat een hefvermogen van 274 ton moet hebben, in de kabels was genomen en het hij sen begon werd opeens een ge weldige klap gehoord. De „Arend" stortte in elkaar doch gelukkig bevonden er zich geen arbeiders in de buurt. „Het was een klap alsof er een straaljager naar beneden kwam", illustreerde een der arbeiders het ongeval. Als een geknapt lucifershoutje lag de stalen arm van de bok, zwaar beschadigd over de cais son die ook beschadigd werd. De schade aan de „Arend", die door de verzekering wordt gedekt, wordt door Van der Tak op eni ge tonnen geschat. Schade v,alt mee. Met behulp van de drijvende bok Meeuw is Van den Tak's ber gingsbedrijf te Rotterdam begon nen de schade te herstellen. Men hoopt hedenmiddag zover beiders, van wie de arbiters hebben geboden, dat zij het werk moesten hervatten, zijn weer in dienst genomen met ingang van Maandag. Tot waarnemend beheerder en hoofddirecteur is benoemd de heer J. Th. Wierenga te Den Ham, met alle rechten, welke krachtens de statuten van „De Ommelanden" de beheerder toe komen. In de laatste 48 uur hebben zich bij de coöperatieve fabriek voor zuivelproducten „De Ommelan den" grote veranderingen voor gedaan. Nadat bekend was ge worden, dat de hoofddirecteur, de heer F. de Boer, zijn ontslag had genomen, terwijl tevens de voor zitter, de heer T. Bus, zijn func tie had neergelegd, heeft het be stuur van „De Ommelanden" tal van maatregelen genomen. Zo heeft het bescherming gevraagd van de politie. Op het ogenblik waken zeven politieagenten en twee rechercheurs voor de rust op het fabrieksterrein. Het bestuur heeft de heer F. de Boer doen weten, dat hij het fabrieksterrein niet meer mag be te zijn, dat er van het ongeval I treden. niets meer te zien is. Nu de scha- Het is niet onmogelijk, dat de de nader is opgenomen blijkt zij belangrijk minder te zijn dan de enige tonnen, gistermorgen door Van den Tak genoemd, zo deelt dit bedrijf nader mee. Dit staat los van de bedrijfs schade, die nog niet is vast te stellen. Tegen laatstgenoemde schade is het bedrijf niet verze kerd. GRANAAT BIJ DEMONTEREN ONTPLOFT. Een dode en een zwaar gewonde. Maandagavond omstreeks acht uur was de heer Van Zeytveld te Leuvenheim, een buurtschap tussen Bruiwmen en Dieren, bezig op de deel een granaat te demonteren. De twaalfjarige buurjongen Donderwinkel, enig zoontje, stond daarbij te kijken. Plotseling ontplofte het projec tiel. Van Zeytveld werd op slag gedood, het jongetje werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Zuthpen vervoerd. De verslagen heid in het kleine plaatsje is groot. DODELIJK ONGEVAL TE SCHIEDAM. De 78-jarige mevr. E. K. van der M. uit de Overschiestraat te Schiedam, die op bezoek was in een woning op de Broersvest, is daar van de trap gevallen. In zorgwekkende toestand is zij naar de Dr. Noletstichting vervoerd, waar zij aan de gevolgen is over leden. GEBOUWEN „DE OMMELANDEN" WORDEN BEWAAKT. Het bestuur van de coöpera tieve melkproductenfabriek „De Ommelanden" te Groningen heeft naar aanleiding van de re cente gebeurtenissen, waaronder het ontslag van de hoofddirec teur, de heer F. de Boer, een schrijven gericht tot de leden en melkleveranciers van „De Om melanden", waarin het mede deelt, dat het de melkleveran ciers waarschijnlijk niet bekend zal zijn, dat in een vergadering te Ommen, zowel de heer De Boer als de voorzitter van „De Omme landen", de heer Bus tot uit drukking hebben laten komen, dat zij zich in een te houden alge mene vergadering zullen laten herkiezen, hun functies zullen hervatten en het bestuur, dat door de leden zelf gekozen is, terzijde zullen schuiven om een nieuw bestuur te kiezen. Naar aanleiding hiervan zijn door het bestuur, waarvan thans de heer Bus geen deel meer uit maakt, de volgende maatregelen genomen: De fabriek en de leiding van het gehele bedrijf zijn in handen genomen door het overige be stuur. Alle maatregelen strek kende tot behoud van de vereni ging, tot bewaring van de rech ten en de bewaking der gebou wen zijn reeds genomen. De ar- boeren zullen weigeren melk aan De Ommelanden" te leveren. Daarom zal de algemene Neder landse agrarische bddrijfsbond stappen ondernemen om te voor komen, dat de boeren in de gele genheid worden gesteld hun melk bij andere zuivelfabrieken af te leveren. Het bestuur van „De Omme landen" heeft gisteren bijna de gehele dag vergaderd. Men overweegt tot de regering het verzoek te richten een rege ringscommissaris aan te stellen. BEDRIJFSONGEVAL. Zoals gemeld was een twee tal arbeiders Zaterdag op 't ter rein van Wilton-Feyenoord aan het werk met het controleren van de druk van een cylinder voor een zuiger in een waterre servoir. De zuiger werd van een hangende kraan uit bediend en de druk werd tot twintig atmos feren opgevoerd. Doel van het onderzoek was vast te stellen, of het reservoir lekken had. De 19-jarige bankwerker, K. L. van Voorenen wonende Herman Dullaertstraat te Rotterdam, voerde de controle uit, terwijl de 23-jarige bankwerker J. W. M. de Vliet, wonende te Vlaardin- gen in de P. K. Droossaenstraat bij de cylinder stond, voor de luchttoevoer. Door onbekende oorzaak is het deksel van het reservoir losge slagen. Het zware stuk metaal trof in zijn val de twee arbei ders, van wie Van V. zwaar ge wond werd. De V. bekwam een gebroken rechterarm en ver wondingen aan het hoofd. Het deksel maakte nog een slacht offer en wel de 34-jarige kraan drijver C. C. Vlasveld uit de Wa.erloostraat te Rotterdam, doordat het tegen de kraanbaan vloog en de man die in de kooi stond maar juist zijn hoofd bui ten het raampje stak raakte. V. werd eveneens zwaar gewond. De bedrijfar.s verleende de eerste hulp. De twee zwaar ge wonden en de licht gewonde zijn naar het gemeentezieken huis overgebracht, waar ze ter verpleging werden opgenomen. EERSTE CAISSONS VOOR ZEELAND VERTROKKEN. De eerste acht van totaal hon derd betonnen caissons voor het dijkherstel in Zeeland zijn Maan dagmorgen uit de Coenhaven te Amsterdam vertrokken. Vier van de 11 m. lange, 7 m. brede en 2 m. hoge, elk 80.000 kg wegende caissons gaan naar Zierikzee, waar zij hedenavond worden ver wacht. Het tweede viertal is be stemd voor Hansweert, waar de sleep Woensdagavond arriveert. Het geenszins eenvoudige trans port van deze logge en uiterst kwetsbare bakken wordt uitge voerd door vier sleepboten van Muller en Co. De eerste 50 caissons zijn in geforceerd tempo in 28 dagen vervaardigd door de Amsterdam se Ballast Mij. Elke vier dagen zullen er acht vertrekken. De bouwcapaciteit is twee stuks per dag. Medio Juni zullen de 100 caissons gereed zijn. Elk caisson is verdeeld in zes vakken, die, nadat het geheel op een zinkstuk is geplaatst, vol worden gespoten met zand en belast met keien. Daarna worden de stoppen uit de zijwanden losgeslagen en zinkt de caisson, die daarna breekt. Met zware ijzeren bouten worden, de caissons ter plaatse aan elkaar gekoppeld. Zó vormen zij de Da- sis voor de nieuwe dijken. ZATERDAG-VOETBAL. Spui—S.V.D. 3—0. De Spuienaren ontvingen Za terdag als laatste gasten de Drie wegenaren van over de Schelde, die slechts met 10 man versche nen. De thuisclub was technisch de meerdere van de gasten, die desondanks door grotere geest drift evenzeer in het offensief waren voor de pauze als de Spuienaren. Voor de Spui-veste gekomen waren de gasten steeds het hoofd kwijt. Na 20 minuten was het Van Harn die voor zijn ploeg de score opende. (10). De tweede helft gaf een veld- overwicht te zien van de Z.-Be- velanders, maar de Spui-aanval- len waren beter opgezet en ge vaarlijker. Al spoedig kreeg Hamelink een strafschop te nemen en deze werd genadeloos in de roos geknald (20). De Spuienaren werden geregeld op eigen veld teruggedrongen, doch de gasten waren improductief. Toen uit een doorbraak Ver schelling ten derden male in het net kogelde was het pleit be slecht (30). Tern. Boys IZaamslag I 13. Onder grote belangstelling vond Zaterdagmiddag aan de Molendijk, de ontmoeting plaats tussen de Tern. Boys en Zaam slag. Direct na de aanvang ontwik kelde zich van weerszijden een levendige strijd. Aanvankelijk leek het er op, dat de Boys, die aanval op aanval lanceerden, het de gasten moeilijk zouden ma ken. De hechte verdediging van Zaamslag verstond echter haar taak en wist telkens goed op te ruimen. De sporadische aanvallen der gasten liepen telkens op niets uit, vermoedelijk omdat bij de voorhoedespelers de zenuwen hun parten speelden. Na een half uur spelens namen de Boys de leiding (10), welke stand werd gehandhaafd tot de rust. Na de hervatting werden de Boys voortdurend in de verdedi ging gedrongen. In de 20e minuut scoorde Van de Velde doordat de Boys doelman de bal niet klemvast had de gelijkmaker 1—1. 10 Minuten later was 't dezelf de speler die er 12 van maakte. Jammer, dat wegens een un faire handeling van één der Zaamslag achterspelers, de arbi ter zeer terecht deze speler naar 't kleedlokaal moest ver wijzen. 7 Minuten voor 't einde maak te De Jonge aan alle onzekerheid een einde, door de stand op 13 te brengen, waarmeer Zaamslag de kampioenstitel behaalde van de 2e klasse D. Vrije Vlucht - Sasput, Vlucht op Arras. Snelheid le duif 997 m. 1. P. Blaakman; 2. R. Blaak man; 3. en 5. G. de Wever; 4. A. de Poorter I; 6. Th. Steijaart; 7. Th. de Smidt; 8. R. Goethals; 9 D. Sieben; 10. A. de Poorter II. Nog Sneller - Breskens Vlucht op Arras. Snelheid eer ste duif 989 m. 1. W. Klaaijsen; 2. I. Porreij; 3. I. Riteco; 4. J. Jansen; 5. J. Wisse; 6. M. de Jonge; 7. J. Ca- rels; 8. K. Versprille; 9. en 10. A. Quaars. De Vrede - Sas van Gent. Prijsvlucht uit Arras. Aantal duiven 96; snelheid le duif 1103,2 meter. 1. E. v. d. Putte; 2. en 3. P. van Reeth; 4. H. Marquinie; 5. A. v. d. Putte; 6. Aug. Ranschaert; 7. E. Tieleman; 8. Th. de Waele; 9. H. Marquinie; 10. G. Inghels. Schieting te Sluiskil. De schuttersmaatschappij „De Herleving" organiseerde een schieting op de staande wip. Ge zien het gunstige weer was de animo groot. De hogevogel bleef in eigen plaats door een goed ge richt schot van J. de Clerck. Eveneens de eerste zijvogel met eerste kal, die in handen vielen van A. Meert. C. Smulders uit de Zandstraat nam de 2e zijvogel voor zijn rekening, terwijl de 2e kal naar Zuiddorpe verhuisde door een schot van P. Waalput. Emmabloem-collecte. Deze week wordt de jaarlijkse Emmabloemcollecte gehouden, die zoals bekend steeds wordt ge houden in de week waarin de 21e April valt, de dag waarop wijlen de Koningin-Moeder haar intrede deed in de hoofdstad des rijks. De opbrengst van de collecte komt volledig ten goede aan de verenigingen, die haar uitvoeren, in dit geval dus het Groene Kruis en het Wit-Gele kruis, welke bei de verenigingen de collecte orga niseren. Moge het publiek ook dit jaar weer met gulle hand geven, opdat de Emmabloem-collecte 1953 op nieuw een succes wordt. „De vlag in top". De afdeling Terneuzen van de Centrale Bond van werknemers in het transportbedrijf, opgeno men in de jubileumtournee van het gezelschap Frans Vrolijk, ter gelegenheid van het 35 jaar be staan van deze bond, maakte gis teravond kennis met een keur van Nederlandse artisten uit de cabaretwereld, in de revue „De vlag in top". De bekende Cavel- li's ontbraken niet, evenmin als de lieftallige Elly Westermeijer en de komiek Fred Kemp, bene vens de Waikiki Hawaiians en Wim en Bram Scholten. Een veelzijdig programma dat bij het totaal bezette Concertge bouw insloeg. Ieder nummer werd met een hartelijk applaus beloond. De bondspennigmeester. de heer J. Scheffer, hield een korte jubileumrede .waarin hij vooral dank vroeg aan de jongeren voor de ouderen, die door harde strijd tot stand hebben gebracht, waar men 35 jaar geleden niet van had kunnen dromen: politieke, socia le en straks economische mede zeggenschap. Dat de jongeren niet vergeten dat hiervoor is ge streden. Na afloop van het programma dankte de voorzitter, de heer F. N. Dieleman, Frans Vrolijks ge zelschap, de spreker en de aan wezigen en beval tenslotte de col lecte aan die ten bate van het T.B.C.-fonds van het N.V.V. werd gehouden. Aanvoer vismijn. In de week van 1218 April werden alhier aangevoerd: 102 kg tong ƒ1,40—ƒ2,20; 388 kg schar 0,240,70; 2267 kg bot 0,16—ƒ0,39; 7570 kg export garnalen ƒ0,60ƒ1,12; buitenl. garnalen 0,611,05. Uitvoering accordeonver. Zaterdagavond werd door de accordeonver. „Mirian" en haar toneelgroep en de zingende zus jes in het Ontspanningslokaal een zeer geslaagde uitvoering gege ven. Nadat de accordeonisten enige populaire nummers ten beste hadden gegeven, volgden enige sketches, die zeer in de smaak vielen. In de pauze werd de ge bruikelijke verloting gehouden ter dekking van de kosten. 25-jarig bestaan K.A.B. Zondag j.l. vierde de K.A.B. haar zilveren jubilé. Dit feit is voor de leden niet onopgemerkt voorbijgegaan en men heeft hier een passende viering van ge maakt. De dag werd ingezet met een plechtige hoogmis met een feestpredicatie van de Z.E. heer pastoor. In de namiddag vond er in de lokalen van de R.K. school een feestvergadering plaats. Als af gevaardigde van de diocesane bond sprak de bestuurder, de heer Jacobs uit Sluiskil, die hen namens het hoofdbestuur com plimenteerde en dank bracht voor het onvermoeide werk van de af deling. Aan 5 leden die sinds de oprichting als pioniers hebben gewerkt werd een oorkonde uit gereikt. Later op de avond werd er een gezellig programma afgewerkt onder leiding van de goochelaar Cakie. Het werd een kostelijke feestavond, die nog lang in de herinnering zal blijven in de plaatselijke K.A.B. kring. De gemeenteraadsverkiezingen. Voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen werden te Sas van Gent de volgende lijsten inge diend. Katholieke lijst: A. van Zantbeek; C. L. de Maaijer; M. Goethals; J. J. Bock- stael; J. J. Krieckaart; W. H. M. Colsen; G. A. Rotthier; R. A. Pol let; E. P. van Assche; A. C. M. v. d. Calseyde. Individuele lijst: Th. F. Warrens (Zandstraat). Protestanten: Jac. de Braai; A. Dekker; D. Wieringa; J. W. v. d. Giessen. Gemeentebelangen A. A. Marquinie; H. P. Schef fer; H. C. Stouthamer; P. de Rid. der; J. J. van Waterschoot; H. G. Marquinie; H. M. Vermoet; G. G. Wulfaert; L. E. Warrens; J. A. Acke. Partijloos: M. H. M. A. Horsstmann-geb. Van Kleeff; J. Vos-geb. Van Houttum. Partij van de Arbeid: M. P. de Groff; H. Stevens; A. J. Inghels; C. C. v. d. Westen; H. de Jong; G. F. de Wagenaere; C. Machielsen; G. J. van Ham; G. J. Braam; J. C. de Blaay. Toneeluitvoering. Met een daverend succes heeft de R.K. toneelver. „Sempre Avan- ti" Zaterdag en Zondagavond haar toneelseizoen gesloten. On danks het vergevorderde seizoen was de belangstelling op beide avonden zeer bevredigend. In tegenstelling met haar voor gaand zwaar stuk was de keus gevallen op een dolkomische klucht n.l. „De gebroeders Kal koen" of nog beter bekend onder de naam „Pukkel en Pukkel" van Gerard Nielen. In deze luchtige scènes waarbij de oude vrijgezel len genegenheid krijgen voor een aangenomen winkelmeisje krijgt men de zotste verwikkelingen. Sempre Avanti is er volkomen in geslaagd dit stuk op een juiste manier voor het voetlicht te brengen. Dat de bezoekers en bezoek sters genoten, bleek wel uit de lachsalvo's en het daverend ap plaus dat de spelers en speelsters bij het sluiten van het doek in ontvangst mochten nemen. Bij het sluiten van het seizoen mogen we concluderen dat Sem pre Avanti haar naam eer aan doet. Het bereikte resultaat in de beoordelingswedstrijden van het W.K.A. en de laatste uitvoerin gen zijn hiervan een duidelijk be wijs. „De Nederlandse padvinders". Bij de maandelijkse vergade ring der plaatselijke commissie legde de heer H. W. Staal wegens zijn vertrek naar Terneuzen zijn functie als secretaris-penning- meester neer. In deze vacature werd voorzien door de benoeming van de lieer J. J. Lipjes. Aan het nationaal hoofdkwartier te Den Haag zal resp. machtiging tot ontslag en benoeming worden gevraagd. De voorzitter, ds Starrenburg, dankte de heer Staal voor diens actieve deelname sinds de op richting en diensten aan de plaat selijke afdeling bewezen. Hij ver tolkte tevens de waardering van het bestuur dat de scheidende secr-penningmeester na zijn ver trek nog als lid der P.O. zal aan blijven. De kas der P.C. had over 1952 een batig saldo van 25,65. De kas der N.P.V.-groep 34,34* Bij de actie „Mouwen omhoog, ons land moet droog" bracht de afdeling bijna 100 bijeen, terwijl de in de Paasweek gehouden ac tie „Een heitje voor een karwei tje" 24 opbracht. De nog jonge afdeling (1951) heeft reeds de beschikking over een eigen blokhut in het z.g. „Bosje". Deel n: HET PAD DER VERSCHRIKKING. 69. Winonah kijkt ver stoord op, als ze plot seling in de gang een bevelende vrouwen stem hoort. Doch vóór zij kan gaan kijken, wordt het zware gor dijn reeds terzijde ge schoven en een slanke vrouwengestalte met bleek gelaat en fon kelende ogen treedt binnen. De Vala! Een ogenblik slaat zich een ijskoude hand om Winonah's hart, doch zij beheerst zich en treedt haar gast tegemoet. De Vala gunt haar echter geen tijd voor plichtplegin gen. „Waar is uw gemaal?" vraagt zy dringend. „Koning Eric is toch nog niet vertrokken? Hij mag in geen geval weggaan, want als hij dit doet dreigt hem een groot ge vaar!" Winonah wankelt van ontzetting. „Maar hij is reeds twee weken ge leden vertrokken," stamelt zij. „Waarom zijt gij niet eerder ge komen?" Op het geluid van de stemmen is Svitjold haastig toegelopen en ook hij verbleekt een ogenblik bij het vernemen van de reden waar om de Vala is gekomen. Het meest van allen is echter de wijze vrouw zélf geschrokken. „Ik... ik vrees, dat gij hem nim mer zult terugzien," fluistert zij. „Hij onderneemt een zeereis, niet waar? Welnu, het zal zijn dood zijn... Er blijft echter gelukkig nog een kleine mogelijkheid om het onheil af te wenden. En dat is, dat gij uw gemaal volgt! Gij, en gij alleen kunt de koning redden." Een dodelijke bleekheid heeft zich over het gelaat van de konin gin gespreid en even staart zij roerloos voor zich uit. Dan, met een flauwe hoofdknik, prevelt zij „Ik zal gaan, heer Svitjold. Laat j onmiddellijk een schip in gereed heid brengen. Zodra het weer het toelaat, vertrekken wij." Zij kan niet vermoeden, dat op hetzelfde ogenblik de voorspelling van de Vala reeds bewaarheid dreigt te worden. Van de Drakkar blijft niet veel meer over dan een wrak, ten prooi aan het meedogenloos ge weld van de zware stortzeeën. Met opeengeklemde kaken trek ken de mannen aan de riemen en ondanks de verschrikkingen van de laatste uren, ondanks het ho peloze van hun toestand, hebben zij de moed nog niet opgegeven. Thorkell merkt het eerst de smalle donkere streep land aan de horizon op. Terwijl één van de mannen met een schorre stem een oud Vikinglied inzet, roeien zij in taaie volharding voort naao- die verre kust. Erwin is tegén de boord gekropen. Met zijh ene hand klemt hij zich vast aan een eind touw, zijn andere arm ligt om Wolf's nek. Trillend drukt het trouwe dier zich tegen zijn kleine baas uan en likt met zijn lange tong diens gezicht. „Zoet maar Wolf, brave hond!" zegt Erwin met een verdacht tril lend stemmetje en zozeer is hij verdiept in het dier, dat hij niets ziet van de hoge bewegelijke muur van kolkend water die komt aanrollen. Het volgende ogenblik heeft de vloedgolf de Drakkar op nieuw opgenomen. Erwin vergeet het touw en klemt zich met beide handen aan de hond vast. „Fadir! schreeuwt hij. „Help! Wolf ver drinkt!" Zijn stem gaat echter verloren in het bulderend geweld van het water. Bijna rechtstaand richt het schip zich op in de golven. Dan breekt het krakend in tweeën en in een kokende hel van water en hoog opspattend schuim gaat het ten onder. VEEMARKT ROTTERDAM. Aangevoerd werden 1674 die ren, n.l. 1037 vette koeien en os sen, 637 varkens. Prijzen per kg: Vette koeien: le kw. 2,82 ƒ2,96; 2e kw. ƒ2,70—ƒ2,78; 3e kw. ƒ2,15—ƒ2,25. Varkens: le kw. 1,86; 2e kw. ƒ1,84; 3e kw. 1,80. Overzicht: Vette koeien ruime aanvoer met trage handel en niet geheel prijshoudend; prima's bo ven notering. Varkens: aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen la ger. AARDAPPELBEURS ROTERDAM. Klei-aardappelen 35 mm op waarts: Eigenheimers 14,Beve landers ƒ16,Bintjes ƒ13,—; Alpha's 9,5010,—; Furore 12,50—14,— Zandaardappelen 25 mm op waarts Noordeling ƒ9,Voran ƒ7,50, IJselster ƒ8,Industrie 7,50; Wilpo ƒ7,50. Voeraardappelen 3,003,25. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden, vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. GRANBEURS ROTTERDAM. Binnenlandse granen. Officiële noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe, zonder, vochtgehalte, tot 27,75; op vochtgehalte tot ƒ27,70 (franco fabriek). Voedergranen (zeer stil). Zomergerst 28,00 tot 29,50; grove tot 30,50; wintergerst ƒ28,00 tot ƒ28,75; haver ƒ23,75 tot 24,75; rogge ƒ28,00 tot ƒ29,00; mais (geschoond) tot 31,50. Peulvruchten (flauw): Groene-erwten 35,00 tot 46,00; schokers ƒ45,00 tot ƒ52,00; brui ne bonen tot 88, COOP VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH VLAANDEREN. Terneuzen, 20 April. Groenten: Per 100 stuks in guldens: Sla (A) ƒ5; Sla (C) ƒ8,10 11,70. Per stuk in centen: Bloemkool 720. Per bos in centen: Radijs 15; Kroten 5. Per kg in centen: Spinazie 36—43; Witlof 16—20. Fruit: Peren: Breder ode K 18; F 12. PAARDENMARKT UTRECHT. Op de Utrechtse paardenmarkt werden Maandag aangevoerd: 426 paarden. De prijzen varieer den voor luxe-paarden van 1000 tot 1200, werkpaarden van 850 tot 1150, oude paarden van 675 tot 875, paarden boven 3 jaar van 700 tot 1000, paarden beneden 3 jaar van 650 tot 850, veulens van 350 tot 650, hitter. van 400 tot 700. De handel was matig. (Slacht- paarden ƒ1,90 ƒ2,10 per kg slacht-gewicht). VERGOEDING WEGENS MOND EN KLAUWZEER. Schadeloosstelling voor afge maakt vee verlaagd. Bij kon. besluit is de schade loosstelling, die aan de eigenaar van vee, dat aan mond- en klauw zeer lijdt, en dat deswege moet worden afgemaakt, wordt uitge keerd, verlaagd van 90 pet. tot 775 pet. van de waarde van het vee in gezonde toestand. Vergoeding van 90 pet. van de waarde van het vee in gezonde toestand was gebaseerd op de omstandigheid, dat geen effectief immuniseringsmiddel tegen het mond- en klauwzeer bekend was. De bereiding hier te lande van een vaccin met volledig immuni serend vermogen heeft thans een zodanige omvang, dat vol doende entstof aanwezig is om op korte termijn de gehele Ne derlandse rundveestapel immuum te maken, zo deelt het ministerie van Landbouw mee. Elke veehouder kan derhalve zijn runderen tegen mond- en klauwzeer doen inenten en er is dan ook geen reden meer, aan veehouders, die van deze moge lijkheid geen gebruik maken, in geval van aantasting van hun runderen door de ziekte, en de daaropvolgende afmaking, dat percentage van de waarde der dieren te vergoeden, dan voor heen onder geheel andere om standigheden juist werd geacht. Naar wordt verwacht zal de ver laging van het percentage voor sommige veehouders een prikkel vormen hun runderen te doen inenten. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT BIJ BRITSE ZUID WESTKUST? Naar verluidt is Maandagavond ter hoogte van Hartland Point in Devonshire (Z.-W.-Engeland) een „Firefly"-vliegtuig in zee ge stort.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3