Uflft Je SrcvBnc ZUID-AFRIKA Het eerste Zeeuwse Beneluxkantoor in gebruik genomen Melk wordt een cent duurder m Wraeerl Een primeur voor Retranchement Scheepsbotsing in Oostzee Argentijnse radicalen over de bomaanslag Eerste Bergse ansjovis gevangen DULLES OVER DE BUITENLANDSE POLITIEK Verklaring van Charles Chaplin AGENDA Zij9 die zijn omgekomen GR0NDVERUES OP SCH0UWEN-DU1VELAND Consumptieprijzen voor Zeeland Last van zenuwen! TERNEUZEN. AARDENBURG. AXEL. GOES. OOSTBURG. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. Zaterdagmorgen werd te Re tranchement het eerste Zeeuwse Benelux-grenskantoor officieel geopend. De hoofdinspecteur-titulair van 's Rijksbelastingen, hoofd van de inspectie der invoerrechten en ac cijnzen, mr L. W. van Os uit Ter- neuzen, verwelkomde de autori teiten van de Belgische en Ne derlandse douane, de koninklijke marechaussee, de burgemeesters van Retranchement en Westka pel] e (B), en verdere aanwezigen. Hij wees er op, dat deze, op zich zelf bescheiden plechtigheid het in gebruik nemen van een in ternationaal grenskantoor een voorbode is van de komende samenwerking tussen beide lan den, waarbij grote belangen op het spel staan. Het is het resul taat van internationale bespre kingen, die ten doel hadden het grenskantoor te vereenvoudigen en te bespoedigen door het stich ten van gemeenschappelijke grenskantoren en te komen tot het in het leven roepen van inter nationale douanewegen. De gecombineerde douaneraad wees Retranchement aan als eer ste Zeeuwse Beneluxkantoor, ge zien het intensief touristenver- keer langs deze grenspost, voor al tijdens de zomermaanden. Wel dra zullen meerdere Zeeuws- vlaamse grenskantoren volgen. Spreker hoopte, dat er een vruchtbare samenwerking zou ontstaan tot gemak van de tou- risten en in het belang van de aangrenzende gemeenten. Tevens sprak hij de hoop uit, dat de Bel gische douane zich te Retranche ment spoedig thuis zal voelen. De dienstdoende controleur van de Belgische dienst van douane en accijnzen, de heer P. Levecque uit Eekloo, sloot zich bij de woorden van mr Van Os aan en deelde mee aangenaam verrast te zijn door de inrichting van het gebouw, alsmede door de prettige ontvangst. Hij zou er bij de Belgische autoriteiten op aan dringen, dat de weg naar Knokke spoedig in betere staat zou wor den gebracht. De districtscommandant van de koninklijke marechaussee, kapi- Het m.s. Ingrid Becker is Vrij dagavond laat in de Oostzee, ten Zuiden van het Deense eiland Moen, gezonken na in aanva ring te zijn geweest met 'het Duitse schip Nordertill. De be manning van de Ingrid Becker is gered door de Nordertill. De kapitein van de Nordertill «einde, dat hij koers zette naar een Zweedse haven. Bij de plaats waar de Ingrid Becker onderging dreef een deel van-de deklading, -hetgeen gevaar op leverde voor de scheepvaart. De aanvaring deed zich voor In de mist. tein De Haas uit Terneuzen, deel de mee, dat ook zijn korps zal meewerken aan een soepele grenscontrole in dit rayon. Burgemeester J. A. Leenhouts van Retranchement bood de douane van beide landen zijn ge lukwensen aan en noemde 18 April een feestdag voor Zeeuws en Belgisch Vlaanderen en wel voor Retranchement in het bij zonder. Hij roemde het resultaat van de internationale besprekin gen. Ook hij sprak de wens uit, dat er een betere weg tussen Knokke en Retranchement zou komen en tevens achtte hij het van groot belang, dat het Bene luxkantoor niet alleen gedurende enkele maanden, doch het gehele jaar geopend zou blijven. Mr Van Os dankte alle spre kers, waarna de vlaggen van bei de landen werden gehesen, met welk symbolisch gebaar het grenskantoor voor geopend werd verklaard. Na afloop van de ingebruik stelling hadden wij een onder houd met burgemeester Leen houts, teneinde zijn mening te horen over de mogelijkheden voor het tourisme te Retranche ment. Deze verklaarde van me ning te zijn, dat zijn gemeente te dien opzichte over grote mogelijk heden beschikt als grensplaats, waarbij nog komt het rijke na tuurschoon, zoals het Zwin, de oude vestingwerken, enz. Doch dan dient de bevolking haar kracht niet te zoeken in on vruchtbaar gemopper, doch zal zelf initiatieven moeten ontwik kelen, waarbij zij ten allen tijde kan rekenen op de medewerking van het gemeentebestuur. Veertien radicale afgevaar digden hebben in het Argentijn se parlement Peron beschuldigd van het in elkaar zetten van „een armzalige imitatie van de rijksdagbrand". Zij doelden op de bomaanslag van vorige week. De afgevaardigden achten de president verantwoordelijk voor het feit, dat de regering niet in staat is de ernstige problemen van het land op te lossen. „De officiële bedoeling is ken nelijk de aandacht van het volk af te leiden van de morele -cri sis en de economische ineenstor ting", aldus de afgevaardigden. De politie heeft de arrestatie gemeld van 4 personen wegens het bezigen van beledigende taal in het openbaar. Naar A.F.P. uit gezaghebbende bron te Pretoria heeft vernomen, zou het kabinet van dr Malan, wiens nationale partij bij de ge houden verkiezingen de overwin ning behaalde, zonder onderbre king of nieuwe beëdiging in functie blijven. Alle ministers zijn herkozen en men zou geen reor ganisatie van het kabinet van plan zijn. In verband met de kroning van koningin Elizabeth de Tweede, die o.m. door premier Malan zal worden bijgewoond, alsmede in verband met de conferentie van premiers van het Britse gemene best, zou het nieuwe parlement eerst in Juli bijeen komen. BEROEP VAN MALAN OP OPPOSITIELEDEN. De Zuidafrikaanse premier, dr Malan, heeft verklaard bereid te zijn de rassenkwestie te bespre ken met elk deel van de Verenig de (oppositie) partij, dat bereid is in beginsel de apartheidspoli tiek van de regering te aanvaar den. Malan zei, dat de regering bij de gehouden verkiezingen een meerderheid had gehaald, die niet ver af was van de meerder heid, die de verschanste artikelen van de grondwet eisen om aan vaarding van de apartheidswet- ten van de regering mogelijk te maken. Met samenwerking van slechts 12 of 13 oppositieleden in het parlement zouden deze arti kelen kunnen worden verwijderd en de volledige souvereiniteit van het parlement tot stand gebracht, zo voegde Malan hieraan toe. De verschanste artikelen han delen over het kiesrecht van de Kaapse kleurlingen en de lands taal. Egn meerderheid van twee derden van beide huizen van het parlement, in speciale zitting bij een, is nodig om de artikelen uit de grondwet te verwijderen. De premier verklaarde, dat in dien de samenwerking zou kun nen worden bereikt, de constitu tionele crisis zou kunnen worden beëindigd. Een grotere eenheid zou dan verzekerd zijn. Het is algemeen bekend, dat er na 19 April een belangrijke wij ziging komt in de regeringspoli- tiek ten opzichte van de con- sumptiemelk. Vóór deze datum werden de maximumprijzen, te berekenen aan de consumenten, voor melk en enige consumptie melkproducten door de regering vastgesteld. Ditzelfde gold voor de prijzen voor de detaillisten. Deze prijzen en de handelsmar ges zijn thans vrijgekomen. Nog steeds ook na 19 April '53 worden uit het landbouwegalisa- tiefonds subsidies op de con- sumptiemelk verstrekt. Daardoor is het mogelijk aan de verbrui kers consumptiemelk en con sumptiemelkproducten beneden kostprijs te verstrekken. In alle delen van Zeeland, hoe wel niet overal in gelijke mate, liggen de kosten voor consump tiemelkproductie, bewerking en distributie ongunstiger dan over al elders in ons land. Allereerst' wordt dit veroorzaakt door de geringe melk- en bevolkings dichtheid per km2, waarvan ho ge transportkosten het gevolg zijn. In de tweede plaats ontvan gen de Zeeuwse consumenten volle melk, terwijl buiten onze provincie de melk gestandaardi seerd wordt op 2,5 vet. Ten slotte zijn veel gebieden in onze provincie door de overstroming in ernstige mate getroffen. Dit maakt de melkvoorziening duur der. Waar deze voor Zeelanfl on gunstige factoren niet in alle delen gelijk liggen en niet vol doende door de subsidies kunnen worden opgevangen, zijn enkele prijsverhogingen op 19 April on vermijdelijk. Deze verhogingen beperken zich tot 1 cent per liter losse melk voor Zuid-Beveland, Zeeuws-Vlaanderen en Walche ren met uitzondering van de ge meenten Middelburg en St. Lau rens (voor deze beide gemeenten onveranderd gehandhaafd) en tot 2 cent per liter voor Schouwen en Duiveland, Tholen, Sint Phi- lipsland en Noord-Beveland. De prijzen van de consumptiemelk producten zijn vrijwel niet ge stegen. Op de visserij „Den Broek" van de heer W. de Haas is Za terdag de eerste Bergse ansjovis gevangen. De vangst van dit visje is de laatste jaren zeer miniem ge weest. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft na een bijeenkomst met de se naatscommissie voor buitenland se betrekkingen aan de pers ver klaard, dat het westen zou moe ten voortgaan zich te versterken, als Rusland niet spoedig reageert op Eisenhowers vredesplan. Dulles heeft met de commissie gesproken over de defensiepro blemen van het Westen in ver band met de Navo-bijeenkomst, die deze week te Parijs wordt gehouden. Hij zei dat het doel voor 1953 voor de strijdmacht van het At lantisch Pact waarschijnlijk „aanmerkelijk hoger" zou zijn dan dat voor 1952, dat 50 leger divisies, ongeveer 4000 vliegtui gen en 1600 schepen inhield. De Navo-autoriteiten hadden ge meld dat het doel voor 1952 in hoofdzaak was bereikt. „1953 Zal een jaar zijn, waar in de Navo-plannen opnieuw zullen worden bezien, rekening houdend met de ontwikkeling", aldus Dulles. De vergadering te Parijs zou de Navo-ministers voor 't eerst gelegenheid bieden „de politiek en tactiek te overwegen die door de Sowjet-Unie sinds de dood van Stalin en de inhuldiging van president Eisenhower aan de dag zijn gelegd". Volgens een senator heeft Dulles in de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen gezegd dat ratificatie van het E.V.G-verdrag thans waar schijnlijker lijkt dan in Januari. Charles Chaplin heeft in Lon den, kort na aankomst uit Zwit serland een verklaring uitgege ven, waarin hij zegt niet naar de Ver. Staten te zullen terugkeren, omdat hij daar sedert de oorlog het voorwerp van „leugens en boosaardige propaganda door machtige reactionnaire groe pen" was geweest. Onder die omstandigheden kon hij zijn werk in de Ver. Staten niet voortzetten, zo zei hij. Chaplin voegde hieraan toe, dat het voor hem niet gemakkelijk was geweest de Ver. Staten, waar hij 40 jaar heeft gewoond, vaar wel te zeggen. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Sprong in het Helle vuur. Concertgebouw, 8 uur: Cabaretavond Transportar beidersbond. AXEL: Chr. Landbouwschool, 7 uur: Lezing met film over de Landbouw in Canada. MORGEN: TERNEUZEN: Concertgeb. 8 uur: De Gouden poort- Bethel, 730 uur: Evan gelisatie. Het Informatiebureau van het Nederlandsclie Roode Kruis heeft Zaterdag de 61e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Hierop komen de namen voor onderstaande Zeeuwse slacht offers: DREISCHOR. Pieter Jan van Ast, geb. 7-2- '51, laatste adres Zuidstraat D 178; Leentje Adriana Knuist van der Maas, geb. 10-3-T7 te Oosterland, laatste adres Bo- gerdweg D 211. NIEUWERKERK. Elisabeth HeijboerSchoof, geb. 27-7-'23 te Oosterland, laat. ste adres Rijksweg 215; Wille- mina Adriana OverbeekSp rier, geb. 24-12-'97, laatste adres Stoofweg 158. OOSTERLAND. Jacobus Adriaan de Bruine, geb. 26-4-'30, laatste adres Ach terweg A 80; Neeltje Jozina de BruineBal, geb. 4-l-'09, laat ste adres Rijksweg A 335; Iman Hage, geb. 3-2-'09, laatste adres Kapelledijk A 326. OUWERKERK. Antonia Jacoba Bogerd, geb. 15-7-'47 te Noordgouwe, laatste adres Steenweg 144; Johannis Pannekoek, geb. 2-10-'87, laat ste adres Nr. 194. Mtjnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. De opeenhoping van vrij dikke zandlagen en de uitschuring van diepe stroomgeulen in het pol dergebied rond Ouwerkerk, in Duiveland, heeft een toestand ge schapen, die te vergelijken is met die in het gebied rond het fort Rammekens op Walcheren na de tweede wereldoorlog. De herstel- kosten der gronden zullen uit gaan boven het viervoudige van de koopwaarde. Toepassing van herverkaveling en sanering zul len daarom de enige mogelijk heden zijn de landbouwbevol king weer een bestaanskans te geven. Bij verkaveling en sane ring wordt de overblijvende her stelde grond onder de boeren op gedeeld, maar landelijk gezien treedt er uiteraard een verlies aan grond op. In de polder Schouwen, rond het beruchte gat in de Schelp- hoek, doen zich soortgelijke ver zandingsverschijnselen voor. Bo vendien moet er rekening mee gehouden worden, dat grote hoe veelheden zand de polder in- spoelen bij de dichting der gaten. De in de droge corridor van Schouwen-Duiveland genomen grondmonsters vertonen 'n zout- concentratie in de bodem. Gips wordt ook nu als enige medicijn voor de grond aanbevolen. Het zal door landbouwherstel worden aangevoerd. Een zorgvuldige op slag is nodig, opdat met de herfst kan worden gestrooid. Inzaaien is thans een gok. Het geschiedt op eigen risico, maar de onkos ten worden door landbouwherstel vergoed. Bij groeizaam weer kan er van een product nog wel wat terechtkomen. DE KWESTIE DER VLUCHTSCHEPEN. Van officiële zijde is onlangs met de meeste nadruk tegenge sproken, dat de regering over z.g. vluchtschepen zou beschik ken. Thans circuleren berichten welke suggereren dat deze tegen spraak formeel wel juist zou zijn, doch dat de regering, hoewel zelf geen vluchtschepen hebben de, op bepaalde schepen, welke door particulieren ter beschik king worden gehouden, een aan tal plaatsen hebben geresveerd. Aan officiële zijde hecht men er aan, ook deze berichten met de meeste nadruk tegen te spreken. HET DIJKGAT BIJ BATH MORGEN DICHT? Indien de voorbereidende maat regelen niet stagneren, zal mor genochtend om 9.00 uur het dijk- gat bij Bath gedicht worden. De dijk over de vierde weg, die met een kleilaag is bekleed,' acht men thans sterk genoeg om een eventuele hoge vloed te keren. Opruimingsploegen uit Zaandam, Valkenburg en Aalten zijn reeds geruime tijd bezig met het schoonmaken van de straten in de overstroomde gemeente. De huizen zijn door de meeste bewo ners, die veelal in Bergen op Zoom een onderdak vonden, schoongemaakt. Hierbij hebben ook schoonmaakploegen gehol pen van studenten uit Groningen, Leiden en Utrecht. BOOTDIENST WEMELDINGE- BERGEN O. Z. OPGEHEVEN. Met ingang van vandaag is de bootdienst WemeldingeBergen op Zoom v.v. opgeheven. E.H.B.O.-examens. Zaterdagmiddag werden in een der lokalen van het openbaar ly ceum E.H.B.O.-examens afgeno men door dokter Schiltman. Voor het toelatingsexamen slaagden de dames J. en M. van der Straaten, T. Oppeneer, M. Bosscher-Israël, A. Weststrate, S. Loof, R. Vink en Sol-v. d. Broek, en de heren A. Sorber, L. Hame link, P. Sol, J. Rinkhout, J. Ver meulen en A. van Driel. Voor het E.H.B.O.-diploma slaagden de dames A. van Gelde ren en M. Gazan, en de heren L. Geelhoed, F. van Es, L. de Blaey en M. Klaassen. Overplaatsing. De opperwachtmeester C. de Ruiter alhier is met ingang van 20 April overgeplaatst naar Spij- kenisse. Uitvoering koorfragmenten uit Johannes Passion. Zoals insiders sinds lang be kend was, werd onder leiding van haar dirigent, de heer P. C. Brak man door de Chr. zangver. Asaf met grote ambitie gestudeerd om tot een uitvoering te komen van de koorwerken uit de Johannes Passion. Vrijdagavond was het dan zo ver en werd in het gebouw der Chr. fröbelschool voor een aan tal genodigden door de voorzit ter, de heer J. Koster, bondig uit eengezet wat het hoofddoel van deze avond was., n.l. 'n antwoord te vinden op de vraag of een vol ledige uitvoering van deze Passie muziek van Joh. Seb. Bach voor Asaf binnen de grens der moge lijkheden ligt. Spr. hoopte dat op deze vraag een antwoord in be vestigende zin zal volgen. De heer P. C. Brakman gaf daarop allereerst een toelichting op het karakter en de aard van de door Bach geschreven compo sities. Spr. verzocht het niet zo talrijke auditorium in dier voege clementie te betrachten door deze als uitvoering gekwalificeerde avond meer te zien als een open bare repetitie. Hetgeen ten geho re zou worden gebracht vorderde in extenso een studie van enige maanden met ernst en ambitie en een veel langere tijd zal der halve nodig zijn door toevoeging van de soli's, recitatieven en de vereiste muzikale omlijsting het geheel te verwezenlijken. Persoonlijk werden daarop door de heer Brakman talrijke koor fragmenten ingeleid met recita tiefgedeelten, die met veel ge voel werden vertolkt. In vlotte opeenvolging kregen wij vervol gens al de koorfragmenten te ho ren. Deze prestaties vereisten zeer veel van de zangers en zan geressen, zodat een tweetal kor te rustpozen werden genomen. Daardoor bleef het klankvolume volledig gehandhaafd en kon vooral aan de machtige slot-aria voor koor (en orkest) „Ruht wohl" alles gegeven worden wat vocaal vereist was. Mej. Brakman vervulde aan de vleugel op keurige wijze ter rem placering de taak van het orkest. Het werd een zeer bijzondere en sfeervolle avond. Dirigent en leden van Asaf verdienen eens te meer de hoogste lof en nog steeds is deze vereniging onder kundige en bezielende leiding tot zeer veel in staat. Wij hopen dat het volhardend streven van de heer Brakman, het door hem voor ogen gestel de doel moge bereiken, n.l. bin nen afzienbare tijd de Johannes Passion hier ter plaatse voor het voetlicht te brengen. Jaarvergadering Harmonie Concordia". De jaarvergadering dezer ver eniging, die ditmaal ten huize van de heer O. Mattelé werd ge houden onder voorzitterschap van de heer J. Blok, was matig bezocht. Door de secretaris was een in mineur-toon gesteld jaarverslag opgesteld, waarin hij zijn vereni ging vergeleek met een aftandse oude dame, die aan alle manke menten laboreert. Behalve een voor gezamenlijke rekening (van l een deel der kosten) georgani seerd solistenconcours in samen werking met de Chr. fanfare „Hosanna" alhier, hetgeen uitste kend slaagde, vielen er nagenoeg geen lichtpunten te memoreren dan enkele plaatselijk opgeluis terde festiviteiten en enige uit voeringen. Op het concours te Biervliet werd in de 2e afd. een tweede prijs behaald. Bijzonder vermeld werd de prestatie van de solist A. van Meurs. Ook het jaarverslag van de penningmeester was somber ge tint. De inkomsten bedroegen ƒ1542,05, de uitgaven ƒ1695,04, alzo een nadelig saldo van 152,99. Het instrumentenfonds noteerde een goed slot van 58,34. Een oud aandeel der lening van 1919 ten name van de heer F. W. Dieleman Wz. werd uitge loot. Dit aandeel bedroeg per res- to 40. De heren J. v. d. Berge en C. H. Jansen werden tot bestuurs lid herkozen. Ter verbetering van de finan ciële toestand werd besloten een werk-commissie te benoemen, die zal nagaan de mogelijkheid van het organiseren van een ba zar in het a.s. najaar. De samen stelling dezer commissie uit be- stuurs- en werkende leden kreeg staande de vergadering haar be slag. Bij de omvraag werd beter re- petitiebezoek bepleit, terwijl de voorzitter bereid bleek zijn aftre den als zodanig op te schorten. Deze langdurige vergadering werd daarna door de heer Blok met een opwekkend woord voor het a.s. muziekconcours te Zaamslag besloten. Uitslag aanbesteding. In café „Tramzicht" van de heer O. Mattelé aan de Kerkdreef had Zaterdagmiddag de aanbe steding plaats van een door archi tectenbureau v. d. Berg voor de heer Mattelé te bouwen hotel met woonhuis aan de Zeestraat alhier. De uitslag was: A. J. Roegiers te Philippine 70.750; L. W. Hamelink te Zaamslag ƒ69.784; Joris Kolijn te Terneuzen ƒ69500; J. F. v. d. Veen te Terneuzen ƒ69.000; Jo. v. d. Brande te St Jansteen 68.850; F. Lambert te Vogel waarde ƒ68.800; H. P. Freyser te Terhole ƒ68.600; L. Lansu te Clinge 67.500; L. P. J. de Bruijn Zn te Hulst ƒ67.300; Th. Bols- sens te Clinge ƒ67.032; G. Ver- straeten te Clinge ƒ67.000; D. Freyser te St. Jansteen ƒ66.500; P. J. de Potter te Hulst ƒ66.300; R. Bleijenbergh te St Jansteen ƒ65.975; A. de Potter te Hulst ƒ65.800; Fa Valcke en Zn te St Jansteen ƒ63.984; Fa Gebr. De Theije te Terhole ƒ58.900; F. J. Lensen te Axel ƒ58.750 en A. J. van Hoeve te Axel 55.725. De gunning werd aangehouden. Meer zweminrichtingen in Zeeland gewenst. In de jaarvergadering van de door Allan Penning 79) (Nadruk verboden). Aan de verre horizon gleed Pe- nang uit het gezicht. Peter Wins had besloten naar Djambi op te stomen, daar was wellicht kans zijn partij rijst met een beetje winst van de hand te zetten en vandaar kon hij het pruts je la ding, dat dan zou overblijven, naar Singapore overbrengen, om daarna de „Ping Ho" aan de nieuwe eigenaar over te dragen. Hij stak nu de straat van Ma- lakka dwars over, zodat hij meer onder de Sumatra-kust kwam te liggen. Dat kan soms een kwaad water zijn en menig schip dat een Sumatra „squall" in volle kracht op het lijf kreeg, dacht, dat het een uitloper van een typhoon was, die in de Chinese Zee thuis hoort. Er staat daar in de Straat van Malakka een venijnig korte golfslag en in de West-moesson gaat er vrijwel geen enkele dag voorbij, dat niet tegen het val len van de avond een flinke Su- matrastorm komt opzetten. Zij zijn als regel van korte duur, maar doen niet onder voor een storm van formaat op de Atlan tische Oceaan. De korte huizen hoge golven zwiepen het schip omhoog, zodat telkens weer de schroef boven Water komt. Dan slaat ze met een dolle snelheid door de lucht en het lijkt alsof het schip aan stukken zal worden gerameid. De schuit zou bijna even goed zonder roer kunnen zijn, te oordelen naar het prac- tisch effect, dat dit bereikt. De avond was gevallen, maar bij het ondergaan van de zon hadden er aan de gezichtseinder al een paar kleine kopwolkjes gezweefd, die niets goeds voor spelden. Peter had ze niet gemist en tegen Bill opgemerkt: „Tjon ge Bill, het zou me niks verwon deren, als we vanavond spul kre gen. Daar in het Westen zitten een paar van die kleine donder- kopjes, die ik niet vertrouw. Als ik jou was, zou ik nu maar een paar uurtjes gaan pitten, want als er wat van komt, dan zal ik je toch uit je kooi moeten laten halen. En wat je gehad hebt, dat kan ik je niet meer afnemen". „In orde, kap, u weet, dat het mij net om het even is, wanneer ik in mijn bunk kruip. Slapen doe ik zonder meer, als ik hori zontaal sta.... Nou, dan ga ik maar." In de verte rommelde het on weer. Het leek een doffe roffel, maar telkens hoorde je het na derbij komen. De werkelijke don derslagen waren nog niet hoor baar en misschien, dacht Peter, zou het nog weer overwaaien. De wind, die eerst als een zoet briesje spelenderwijs de zee had geaaid, nam langzamerhand in kracht toe. Het water, aanvanke lijk onheilspellend zwart, doch ongebroken als een weibeschut bergmeertje, werd nu opge zweept totdat er niets over was dan één massa van fel-wit ge kopte golven. En, in de verte hoorde je de storm aangieren. In luttele ogenblikken stond de furie van de storm rond 't schip. Huizenhoog werd het nietige scheepje opgetild om dan weer als een speelbal in een onmetelij ke diepte te worden neergeslin- gerd. Bergen water stortten zich als een horde overweldigers op de arme „Ping Ho". Bruisend en schuimend kwakten de zeeën op het voorschip neer en zodra de steven werd gelicht, stortten de watermassa's zich weer als gi gantische watervallen omlaag. Onmeedogend beukte de woe dende oceaan tegen het schip. Diep-dof klonken de slagen van de aanstormende golven tegen de zijden, als werd het met reuzen- mokers gerameid. En daarboven gierde de wind in hoog-jankende tonen, als waren alle duivels uit de hel los gebroken. Nog was het dag, maar de duisternis was die per dan die van de donkerste nacht. Geen hand voor ogen was er te zien en op de commando brug stond Peter Wins evenals de twee roergangers vastgesjord, zodat de wilde stortzeeën hen niet van hun post zouden kunnen rukken. Hij trachtte zoveel mo gelijk de kop van het schip in de wind te leggen, maar het was on begonnen werk. Als een dolle man tolde de storm in het rond en van alle zijden vielen de ge niepige valwinden op hen aan, zoals een wolvenpak de eenzame reiziger van alle zijden aanvalt. Willoos werd de „Ping Ho" het speeltuig van de golven; de kom pasnaald tolde als een bezetene in het rond. Telkens weer werd het roer uit het kokende water gelicht. Dan, niet meer te weer houden door de tegenstand van de zee, sloeg de schroef door als een waanzinnige, zodat de schuit over haar gehele lengte trilde als een espeblad. 4 Toen brak het onweer los. (Wordt vervolgd). 1 afdeling Zeeland der vereniging van Nederlandse gemeenten is ter sprake gekomen de dringen de noodzaak van meer zwemin richtingen in Zeeland. De stap pen in deze richting, onderno men door het bestuur der afde ling leverden nog geen resultaat op. De commissaris der koningin Jhr mr A. F. C. de Casembroot, deelde mede, dat de zaak de be langstelling heeft van Prins Bern- hard, die de minister van O. K. en W. er op heeft gewezen, datj ware het schoolzwemmen meer gepropageerd, het aantal slacht offers van de watersnood waar schijnlijk geringer zou zijn ge weest. Minister Cals heeft Gedep. Staten van Zeeland daarna ver zocht, medewerking te verlenen tot stichting van deze inrichtin gen. Er zal waarschijnlijk een provinciale commissie van des kundigen worden ingesteld. Tegenslag voor waterleidingmii „Zuid-BeveLand". De waterleidingmaatschappij „Zuid-Beveland" heeft met ern stige pech te kampen. In de be tonnen leiding, waarmee Zuid- Beveland ten westen van Krui- ningen en ook Walcheren van water wordt voorzien, en die eni ge tijd geleden is gebroken bij Kruiningen is thans een nieuwe breuk ontstaan. Het water heeft n.l. een gat in het wegdek gesla gen honderd meter van de plaats van de oude breuk. Deze tegen slag is des te groter, omdat men Zaterdag gereed dacht te komen met de montage van de reeds eer der gebroken en over een bailey brug gelegde en gerepareerde waterleidingsbuis. Gelukkig is de oude stalen buisleiding, waarmee Zuid-Beveland ten westen van Kruiningen en Walcheren nog altijd van water wordt voorzien, nog intact, maar ook hier vindt regelmatig uitscheuring plaats, en er moeten geregeld nieuwe jukken worden gezet om verzak kingen tegen te gaan. De herverkaveling in Zeeland. Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft besloten een com missie in te stellen voor de her verkaveling van Schouwen Dui veland, Tholen en andere te ver kavelen gebieden. In deze com missie zijn benoemd de heren A W. Cevaal, D. Kodde, mr M. Ter woerd, ir Post, ir Ubbink en een vertegenwoordiger van Schou wen Duiveland en Tholen. Oesterkwekers tegen drie-eilandenplan. In een vergadering van oester kwekers te Yerseke heeft de bio loog van het rijksinstituut voor visserijonderzoek te Bergen op Zoom, dr O. Korringa, de belan gen van de Zeeuwse oester- en mosselvisserij besproken naar aanleiding van het ontworpen drie-eilandenplan. Besloten is, te gen dit plan te protesteren. Ernstige aanrijding. Terwijl de heer Beun, landbou wer te Aardenburg, Zaterdag middag op de rijksweg van Oost burg naar Draaibrug met de bak ker Van Luik stond te praten, werd de bakfiets van de heer Van Luik door een vee-auto aangere den. De heer Beun kreeg van de bakfiets een zodanige klap dat hij zwaar gewond op de straat weg terecht kwam. Dokter Keste- loo uit Aardenburg die de eerste hulp verleende, liet de heer Beun naar het ziekenhuis te Oostburg overbrengen. Daar de bestuurder van de vee auto niets van de aanrijding had bemerkt, was deze doorgereden en eerst nadat de rijkspolitie een onderzoek had ingesteld kon wor den vastgesteld dat de vee-auto bestuurd was geworden door een zekere P. uit Biervliet. Het onderzoek wordt voortge zet. Goed nieuws voor automobilisten. Het natte wegdek had weer tot gevolg dat op de beruchte „blauwe keitjes" in de bocht na bij de marechausseekazerne te IJzendijke een automobilist uit de bocht slipte. Gelukkig had de chauffeur een matige snelheid zodat dit slippertje goed afliep. Thans vernemen wij dat dit slip gevaar op korte termijn tot het verleden gaat behoren. De blau we keitjes zullen door andere i worden vervangen. De bocht bij Ponte Avancé zal ook een be langrijke verbetering ondergaan. Vandaag of morgen 20 of 21 April zal men beginnen op de keiweg een teerlaag aan te brengen. Hierdoor zai het verkeer enkele dagen moeten worden omgelegd ën wel voor alle doorgaand ver keer uit de richting Schoondijke naar Philippine en omgekeerd met uitzondering voor wielrij ders. Deze omlegging geldt ech ter niet voor het doorgaande verkeer naar België via IJzen dijke. De omlegging zal worden aan geduid door borden en loopt van de provinciale weg door Zeven- hofstedestraat-Driewegen-Bier- vliet-Driesprong en in omgekeer de richting Driesprong-Biervliet- Driewegen-Zevenhofstedestraat. Verg. Nederl. Chr. Land arbeiders Bond. Zaterdagavond had in het Ver enigingsgebouw een algemene vergadering plaats van de afde ling Zaamslag van bovengenoem de bond.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2