Eric de Noorman en Bor Khan" I Wetsontwerp ter wegneming staatloosheid Voor de Zondag Ufil 'tl® $rct)incSc KerkJicnslcn Nederlands en Frans AGENDA De oorzaak van het ongeluk in de Londense ondergrondse Schoolstaking in Dinxperlo RECHTSZAKEN Jascka Heifetz aangevallen 99 m Zijdie zijn omgekomen TWEEDE KAMER WEST ZEEUWS-VLAANDEREN, ZATERDAG 18 APRIL. NED. HERV. KERK. DE A. N.W. B. GAAT WEGWIJZERS HERSTELLEN. KABEL GELEGD DOOR DE WESTERSCHELDE. HULST. KOEWACHT. RILLAND-BATH. ZAAMSLAG. AXEL. HOEK. SLUISKIL. Hei Radioprogramma ook door de Hoge Raad in hei ongelijk gesteld Boeren ontvangen tien millioen ierug uit Zuivelfonds In de Tweede Kamer zijn gis teren de beraadslagingen over het wetsontwerp, houdende voorziening ter wegneming van staatloosheid, voortgezet. De heer Lemaire (KNP) be toogt, dat moeilijk rationele gronden zijn te vinden om als straf iemand vervallen te verkla ren van de nationaliteit. Het is de Here De discipel dan welke Jezus liefhad, zeide tot Petrus: „Het is de Here!" Joh. 21 7. Het was een der liefelijkste morgens, die over de aarde ooit opgingen, toen Jezus' discipelen moedeloos ronddoolden op de zee van Tiberias en de Heer hun verscheen, staande aan de oever. Ja, Hij was het, de Verrezene uit de doden, de Verheerlijkte, niet langer rondwandelende in knechtsgestalte, ook niet meer delende, zo meenden zij, in hun arbeid en hun levensstrijd. O, hoe vergisten zij zich, deze jongeren. Hoe liefelijk en vrien delijk beschaamde de Heer hun ongeloof. Straks wordt het net met de ruimste overvloed van vissen gevuld. Straks vinden zij aan de oever de maaltijd bereid door Zijn zorgende liefde. Hoe vaak vergissen ook wij ons tegenover deze zorgende Vriend! Hoe vaak zitten wij troosteloos en moedeloos neer, en menen wel dat Hij verre is, en geen be moeienis houdt met ons werk, onze gevaren, onze strijd. En toch, Hij is er, alle dagen! Hi. staat aan de oever van onze levenszee, en heeft ons iets te zeggen nog eer wij Zijn nabij heid hebben bespeurd. Hij doet nog als aan Genesarets meer. Hf voorziet in onze nood, nog eer wij onze dagtaak beginnen. Heb ben wij dit niet vaak ondervon den, als wij terugzien? Laat dan ook heden ons hart zich tot Hem verheffen. Dan zal ook in ons de danktoon niet ontbreken: „Het is de Here!" Ja, Heiland, hij, die waarlijk [ondervond, Hoe veilig Gij de zielen weet [te leiden, Hij wil van U, hij kan van U [niet scheiden, Maar elke dag vernieuwt hij [Zijn verbond. (Nieuw Bijbels Dagboekje.) Uitgangspunt moet zijn, dat de staatlozen behoren tot het Ne derlandse volk en de Nederland se samenleving. De minister, krijgt de gelegenheid tot selec tie, maar het komt aar op de ernst der gedragingen tijdens de oorlog en minder op het gedrag gedurende de laatste drie jaren. De oud-Spanjestrijders moeten z.i. met bedachtzaamheid worden behandeld, althans voor bepaal de gevallen. Jonkvr. VVttevvaal van Stoet wegen (C.H.) merkt op, dat on der de 40.000 lichte en zware ge vallen zullen zijn. Al deze men sen zijn na de oorlog gestraft of buiten vervolging gesteld. Het verlies van het Nederlanderschap is een bijkomende straf, die vaak zwaarder zal zijn dan de eigen lijke straf. De heer Koersen (KVP) be toogt, dat hier geen kwestie is van nazuivering of nastraf. De wetgever heeft niet te straffen; dat doet de rechter. De heer Van Rijckevorsel (KVP) ziet als enige rechtsgrond voor het ontwerp dat deze per sonen alleen rechtens het Neder landerschap hebben verloren, doch maatschappelijk tot onze samenleving zijn blijven behoren. Nederland is het enige land in Europa, dat een bepaling kent, dat de nationaliteit verloren gaat door het treden in vreemde staats- of krijgsdienst. De heer Fokkenia (A.R.) wijst er op, dat het gaat om naturali satie van 40.000 mensen. Spr. ziet niet in, waarom pu blicatie der namen achterwege zou moeten blijven, zoals be pleit is. De heer Gortzak (CPN) her innert er aan, dat het eerste ont werp zoveel bestrijding heeft ge had, dat het geen kans maakte te worden aangenomen. Nog steeds heeft een aantal oud- Spanjestrijders het Nederlander schap niet terugontvangen. Spr. is bereid voor de catego rie der misleiden, die het niet be grepen hebben, een menselijk standpunt in te nemen en barm hartig te zijn. Het recht van toe lating echter wenst hij aan de volksvertegenwoordiging te laten. De minister van justitie, de heer Donker, zegt dat het gaat om 40.000 mannen, met vrouwen en kinderen mede om 70.000 mensen. Het is duidelijk, dat dit een probleem vormt. Aanvanke lijk was het de bedoeling aan hun staatloosheid in één slag een einde te maken. Wat de oud-Spanjestrijders aangaat, 84 zijn genaturaliseerd en plm. 100 niet. Van hen beho ren niet voor naturalisatie in aanmerking te komen degenen, die zich voor het rechtse of link se extremisme hebben bekend. Zij hebben het Nederlanderschap niet en het gaat dus om de vraag, of men het hun moet verschaf fen. Onder de betrokkenen zijn 20.000 N.S.K.K.'ers. Als er geen complicaties zijn, gaan zij zonder meer de molen door. Er bevinden zich nog 2500 politiek-veroordeel- den in de gestichten, maar de massa heeft het Nederlander schap niet verloren. Bij de replieken zegt de heer Scheps (Arb.), dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat de mas sa door de molen gaat, maar als de minister tot een afwijzend oordeel komt, acht spr. overleg met de Kamer gewenst. De heer Gortzak (CPN) zegt, dat woordbreuk wordt gepleegd jegens de oud-Spanjestrijders, wie in 1946 is toegezegd, dat zij het Nederlanderschap zouden terugkrijgen. De minister zegt dat in bepaal de gevallen kan worden afgewe ken van de termijn van drie jaar. Naar aanleiding van de opmer kingen van de heer Gortzak zegt spr., dat de belofte aan de oud- Spanjestrijders nimmer kan heb ben ingehouden, dat zij het Ne derlanderschap onvoorwaardelijk zouden terugkrijgen. Communisten en nationaal-so- cialisten zijn voor Nederland even gevaarlijk, zo zegt de minis ter, omdat ze geen zelfstandig Nederlands standpunt kunnen innemen. De eindstemming over het ont werp zal Dinsdag geschieden. De „Gazet van Antwerpen" toont zich zeer gebelgd over het feit, dat het Nederlandse ministe rie van Oorlog in zijn briefwis seling met het Belgische ministe rie de Franse taal heeft gebruikt. Men vraagt zich af, aldus het blad, waarom de Nederlandse autoriteiten het nodig achten hun correspondentie met de Belgische instanties in het Frans te voeren. Dit optreden is ontmoedigend en zelfs grievend voor de Vlamin gen, die hemel en aarde bewe gen, opdat het Nederlands zou geëerbiedigd worden. Eens te meer krijgen de Vlamingen het bewijs dat zij in de strijd voor hur. taal zelfs niet mogen reke nen op de morele steun van Ne derland aldus het blad. Omstreeks zes uur sluit voorzitter de vergadering. de HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De sprong in het Hellevuur. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Treinroof in Missouri. Terrein Molendijk, 4.15 u.; voetbalwedstrijd Tern. Boys Zaamslag. Parochiehuis, 7.15 uur: Prijskaarting. AXEL: Bouwk. bureau Van den Berg, 1 uur: Aanbeste ding bouwen van een hotel en een woning. Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. De verdedigers van de duivelsrots. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: De sprong in het Hel levuur; 2 uur: Treinroof in Missouri; 4.30 De sprong in het Hellevuur. Concertgebouw, 8 uur: Treinroof in Missouri. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: De verdedigers van de duivelsrots. 8 uur: Huwelijks tragedie- OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 19 APRIL. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings (Bev. Ouderlingen); 2.30 uur Vicaris Wisse.' Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft; 2.30 uur Ds. A. C. Honders, van Sas van Gent. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Ver- Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. Joh. W. Starrenburg, van Sluiskil. Philippine: 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft, van Hoek. Sluiskil: 10 uur Ds. A. C. Hon ders, van Sas van Gent; 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. van der Vlugt; 3 uur Ds. E. P. Kuin, van Ouwerkerk. 7 uur Ds. K. Verbeek, van Hon tenisse (Jeugddienst). 10 uur „Bethel" (2e Verbin dingsstraat) Kerk voor Jongeren van 12 tot en met 15 jaar, Voor ganger: Ds. J. Schol ten. Driewegen: 7 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma (Bevestiging); 2.30 uur Ds. G. Jansma. Sehoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 19 APRIL. Aardenburg: 10,30 uur Ds. L. S. Blom (Bed. H. Doop). ST. KRUIS: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch (Bed. H. Doop). Breskens: 10 uur Ds. J. S. Hartjes, van Vlissingen; 6.30 uur Ds. J. v. d. Graaff, van Nieuwvliet. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate; 4 uur Ds. M. J. W. Scho penhauer (Jeugddienst). Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Oostburg: 10 uur Ds. Y. v. d. Schoot. Retranchement: 10 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. Uzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijl- man. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Aardenburg: Geen opgaaf. GEREFORMEERDE KERK Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. L. Ringnalda, van Aardenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. H. Pest man (Voorb. H. A.); 3 uur Ds. H. van den Elskamp, van Ben- nekom. Zaamslag: 9.30 uur Ds. H. van den Elskamp, van Bennekom; 2.30 uur Ds. H. Pestman, van Ter neuzen (Bev. Lidmaten). GEREFORMEERDE KERK (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Cand. J. Meilof, van Axel. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen 10 u. en 7 u. Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur en 10 uur H.H. Mis sen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur uur H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. De wegwijzerdienst van de A. N. W. B. zal a.s. Maandag een be gin maken met het herstel van de wegwijzers in Zeeland en de Noord-Westhoek van Brabant. Uiteraard heeft het wegwijzer- apparaat van de bond bij de wa tersnood zwaar te lijden gehad. Zodra de getroffen gebieden weer bereikbaar waren, heeft de A. N. W. B. een uitgebreid onderzoek ingesteld. Daarbij bleek, dat ver schillende wegwijzers geheel ver dwenen waren, terwijl vele an dere zozeer waren beschadigd, dat zij vrijwel onbruikbaar wa ren geworden. Het was dan ook nodig op grote schaal tot vervan ging, herschildering of zelfs al gehele vernieuwing over te gaan. Zo zullen thans in Zeeuws- Vlaanderen, Zuid-Beveland, Wal cheren en Noord-West-Brabant 200 nieuwe armen aan bescha digde wegwijzers worden aange bracht. Voorts zal ook nog deze maand een begin worden ge maakt met het noodzakelijke schildersweek aan die wegwij zers, die niet vernieuwd behoe ven te worden. Bij deze werk zaamheden zijn enige honderden wegwijzers betrokken. Zodra op Schouwen-Duiveland de situatie dit toe zal laten, zul len hier eveneens de nodige voor zieningen worden getroffen, De P.Z.E.M. heeft door de Wes- terschelde tussen Borssele en Hoofdplaat een 50.000 voltskabel gelegd van 7,5 km lengte. Het is de eerste van de vier, die de z.g. Westelijke verbinding zullen vor men tussen de centrale te Vlis singen en de centrale te Drie- kwart Laatstgenoemde centrale zal stilgelegd worden en omgebouwd tot een schakelstation, via welk station men Zeeuws-Vlaanderen van electriciteit gaat voorzien. In 1950 heeft men reeds de oostelij ke verbinding, eveneens bestaan de uit vier kabels, gelegd tussen Baarland en de Eendrachtpolder. Door verschillende omstandig heden, o.m. de drooglegging van de Braakman, heeft het twee jaar geduurd, eer de westelijke ver binding tot stand kon worden ge bracht. De kabel is vervaardigd in de N.V. Ned. Kabelfabriek te Delft en weegt 17,2 kg per meter. de heer C. Geerse, als secretaris de heer P. Rooze en als penning meester de heer C. Donze. Als leider van de groep werd gekozen de heer C, Geerse. Het Zeeuws-Vlaams Toneel experimenteert. Het Zeeuws-Vlaams toneel, dat onder leiding van de schrijver regisseur, drs. L. Lockefeer, reeds vele successen heeft ge boekt, gaat nu een experiment wagen met een jongerengroep. Het doel is de toneelliefde onder de jongeren aan te wakkeren. De toneelgroep bestaat uit jonge mensen, die allereerst hun spel brengen voor de jongeren. Ook de regie van deze groep berust bij een jonge kracht. Het is Jan de Caluwé, die met zijn groep de klucht van Godfried Bomans „De huistyran" gaat opvoeren. Overgeplaatst. De assistent der invoerrechten en accijnzen de heer H. Meijer j werd van Koewacht naar Nieuw- Namen overgeplaatst bij de dienst der directe belastingen. Candidaatstelling Gemeenteraad. Te Koewacht werden acht lijs ten ingediend voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing. Lijst: A. de Waele, J. de Schep per, P. Herman en H. de Waele. Lijst: R. Janssens. Lijst: B. de Gronckel, H. van Damme. Lijst: A. Matthijs, A. van Damme, A. Bonte, J. Cammaert, H. Poppe en A. Verschragen. Lijst: A. de Poorter, E. de Schepper, J. Burm en A. van Poele. Lijst: R. Polspoel, R. Baert, R. Vermandei, F. Martens en J. Baert. Lijst: E Vermandel. Lijst: H. v. d. Goore, H. Baert, G. de Schepper en R. Verhoeve. Naar huis. Aan de mannelijke bevolking van Rilland-Bath boven de vijf tien jaar, wonende ten westen van de nooddijk (Vierde weg) is toegestaan van Maandag 20 April a.s. af in hun woning terug te keren en aldaar te overnach ten. Voor vrouwen en de kinde ren is het toegestaan Donderdag 23 April a.s. naar Rilland-Bath terug te keren. cursisten is deze cursus bijzonder geslaagd. De sluitingsavond ver liep in een prettige sfeer. Bericht vcor Postduiven- houders. In verband met de bestrijding van schadelijke vogels door mid del van giftig lokaas, uit te voe ren in de omgeving van Zaam slag van Maandag 20 April tot en met Zaterdag 2 Mei 1953, dringt de Plantenziektenkundige Dienst er bij de postduivenhouders in deze omgeving op aan, hun dui ven gedurende deze periode niet vóór 18.30 uur te laten uitvliegen. De kans op vergiftiging van postduiven is zeer groot, wanneer deze het vergiftigde lokaas op nemen. Geslaagd. Aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam slaagden dezer dagen o.m. mej. C. J. Moens en mej. A. G- Ver linde. De beëdiging vond plaats in tegenwoordigheid van de staats secretaris van volksgezondheid, dr. P. Muntendam. GAT IN DE OUDE DIJK TE BRUINISSE GEDICHT. De strijd aan de oude dijk te Bruinisse is Donderdagnacht in gunstige zin beslecht. Men is klaargekomen met de dam en 't gat is thans definitief dicht. Geleidelijk zal men de uitlaat- sluizen van de polder Bruinisse openzetten. Uit Zeeuws-Vlaan deren zal een motorpomp arri veren, waarna men hoopt het dorp spoedig droog te krijgen. Notaris benoemd. Bij K. B. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Mid delburg, ter standplaats de ge meente Axel J. Meijling, candi- daat-notaris, wonende te Goes, in de plaats van J. Fanoy, over leden. Vergadering B. B.-oud-militairen. In hotel ,,'s Lands Welwaren" had een vergadering plaats van de B B„ georganiseerd uit de leden van de bond van oud militairen alhier. De heer J. Wondergem uit Terneuzen open de de avond en heette o.a. burge meester Hanssens hartelijk wel kom. Spr. wees er op, dat de toestand verleden Zondag met de dijken weer hopeloos is ge weest. Indien men nu overal een goed georganiseerde B. B. had, zou men volop hulp kunnen bieden. Thans is het water onze ergste vijand, maar wie weet wat nog boven ons hoofd hangt. Als ieder zich bij de B. B. aansluit en er doet zich iets voor, kan veel onheil worden voorkomen. Hier na gaf burgemeester Hanssens een uiteenzetting hoe nodig het is om bij een eventuele ramp te kunnen rekenen op een organisa tie, welke paraat is. Hierna volgde de bestuursver kiezing voor de afdeling Hoek. Gekozen werden als voorzitter Thans is meegedeeld dat het 8 dagen geleden in de Londense ondergrondse gebeurde ongeluk, waarbij een trein op een andere trein inliep, veroorzaakt schijnt te zijn door de haak van een loshangende veiligheidsketting van een koppeling van een der treinen. De spoorwegingenieur A. W. Manser deelde namelijk naar aanleiding van een ingesteld onderzoek mee dat een derge lijke veiligheidsketting, die neer hing van de trein welke het laatste een signaal passeerde voordat dit defect raakte, waar schijnlijk een apparaat onklaar heeft gemaakt, dat, bevestigd aan de rails, de remmen van de trein in werking stelt, wanneer het signaal op onveilig staat. Dit apparaat bestaat uit een stalen nok, welke bij onveilig signaal omhoog komt en door het in contact komen met een roede, zoals er onder elke trein een is aangebracht, de remmen doet aanslaan. In totaal hebben 11 personen door het ongeluk het leven ver loren. Zeventig a tachtig leerlingen van de R.K. lagere school te Dinxperlo hebben een paar extra vecantiedagen gehad, doordat een schoolstrijd, die al enkele jaren bestond, opnieuw is opgelaaid. Thans ging het echter in hoofd zaak om de benoeming van een leerkracht. Vroeger was er een R.K. school in het plaatsje Breedenbroek, dat enkele kilometers van Dinxperlo af ligt en tot de gemeente Gen- dringen behoort. Toen na de be vrijding bij de grenscorrecties het Duitse plaatsje Suderwich bij Dinxperlo kwam en daar een lo kaliteit beschikbaar bleek, werd hier een R.K. school opgericht. Verleden jaar werd echter in Dinxperlo zelf een R.K. school gesticht, waarmee die in Suder wich kwam te vervallen. De ouders wilden, dat de onderwij zeres die te Suderwich was be noemd, thans aan de Dinxperlose school zou worden verbonden. Het schoolbestuur wenste dit echter niet en stelde de onder wijzeres slechts tijdelijk aan. Nu dezer dagen bleek, dat zij nog steeds niet vast was aangesteld, terwijl sommigen zelfs meenden te weten, dat de onderwijzeres ontslag zou zijn aangezegd, hiel den de ouders hun kinderen en kele dagen thuis. Thans bezoeken alle kinderen weer de school, maar de ouders verlangen nog steeds een vaste benoeming van de onderwijzeres. Danscursus beëindigd. In het parochiehuis vond de laatste les plaats van de dans cursus, die door de heer Cor BU- derbeek uit Terneuzen werd ge geven Door het grote aantal ADMINISTRATEUR VERDUISTERDE GELD. Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest is door de officier van justitie bij de recht bank te Middelburg geeist tegen de 35-jarige administrateur J. H. H uit Oostkapelle. H. bekende in dé jaren 1949 tot en met 1952 ten De bekende violist Jascha Hei fetz is bij het verlaten van de concertzaal door een onbekende aangevallen en aan de hand ge wond geraakt, zo meldt A.F.P. uit Jeruzalem. Heifetz werd aangevallen door een onbekende, toen hij zijn auto verliet, die hem van de concertzaal naar het Davids ho tel had gebracht. De onbekende trad naar voren en sloeg met een ijzeren staaf naar de violist, die zijn rechterarm snel terug trok. Heifetz kon echter niet voorkomen, dat zijn arm een krachtige slag kreeg. Hoewel hij zeer bloedde bleek de arm niet ernstig beschadigd te zijn. Hei Gisteren heeft de Hoge Raad arrest gewezen in de procedure tussen de omroepverenigingen en de stichting ,,Het Radiopro gramma", waarin de omroepver enigingen zich beroepen op be- slcherming van het radiopro gramma door de auteurswet. Zowel de rechtbank als het gerechtshof te Amsterdam erken den het auteursrecht der om roepverenigingen. Zoals onlangs gemeld heeft de advocaat-generaal bij de Hoge Raad prof. mr. Langemeijer, als zijn mening uitgesproken, dat de radioprogramma's blijven bene den de minimumeis, die men ook bij onze wet voor bescherming van geschriften door de auteurs wet moet stellen, namelijk een eigen karakter. O mdeze reden heeft prof. Langemeijer toen ge concludeerd tot vernietiging van het arrest en niet ontvankelijk- verklaring der omroepverenigin gen. De Hoge Raad heeft thans het cassatieberoep van „het radio- propgramma" verworpen. Uc JCAA V-ll ry nadele van ^lrwsanatorium te I fetz zëide zijn tournee in Israël oSite rSSTÏSSncl.-1 ar te zullen wertte», ongeacht le vereniging tot bestrijding van tbc grote bedragen te hebben verduisterd. .Ten nadele van „Zonneveld" is een som van f 12.000 en van de vereniging .ot bestrijding van de t.b.c. een be drag van 25.000 verduisterd. H. slaagde erin zich deze bedragen toe te eigenen door te knoeien in de administratie en diverse be wijsstukken van betaling te ver valsen. Hij heeft vele handteke ningen nagebootst. De officier keurde het a-sociale optreden van verdachte in krasse bewoordingen af, doch hij me?\ te tevens op niet te kunnen be grijpen, dat er geen betere con trole is uitgeoefend op de werk; zaamheden van de administra teur, die zich ook reeds in het verleden schuldig heeft gemaakt aan verduisteringen Het geld, dat H. heeft verduisterd, ge bruikte hij om op veel te grote voet te leven. Zo maakte hi] kost bare reizen naar het buitenland schafte zich allerlei luxe en voorwerpen aan. De uitspraak werd bepaald op 29 April. het advies van de artsen. De violist had dreigbrieven ontvangen van 'n uiterst rechtse organisatie omdat hij in zijn program ook muziek van de Duitse componist Richard Strauss had opgenomen. Deze laatste wordt in sommige Isra ëlische kringen vereenzelvigd met 'het nazi-regiem. Heifetz had een verzoek van officiële zijde, om deze muziek achterwege te laten, van de hand gewezen. „Muziek kent geen grenzen en politiek", zo had hij gezegd. Overigens ontving de sonate van Strauss op het concert een luid applaus. Een onbekende heeft de Israë lische radio opgebeld en gezegd: „De poging om Heifetz arm te breken is gedaan door de He breeuwse jeugdorganisatie. Wij waarschuwen de kunstenaar. Hij moet het land verlaten". In sommige Israëlische kringen is men van mening, dat Duitse muziek in Israel verboden dient te worden als eerbetoon aan de Joodse slachtoffers in Duitsland. Deel II: HET PAD DER VERSCHRIKKING. 67. De storm komt met razende snelheid dichterbij. Het wordt onheilspellend donker en het water krijgt een vreemde dreigen de donkergroene glans die fel afsteekt tegen de witte schuimkop pen. Steigerend baant het schip zich een weg door de aanrol lende watermassa. Dicht tegen de wand geklemd proberen de mannen wapens en voorraden in veilig heid te brengen en vast te sjorren, doch bij elke beweging van het schip verliezen zij hun even wicht. Een der roeiers wordt met zijn volle gewicht tegen een maststeun gesmakt, die krakend bezwijkt en hij moet haastig een afhangend touw grijpen om niet door het water meegesleurd te worden. Met moeite houdt Eric zich op de been. Wolf is angstig jankend aan zijn voeten gekropen. Zijn oren SondesS'udiO s Naar het A.N.P. verneemt heeft het bedrijfschap voor zui vel besloten voorshands 10 millioen uit het zuivelfonds III terug te betalen aan de melkvee houders, die in het zuivelfonds heffingen hebben gestort. Dit bedrag komt overeen met ongeveer 13 van de in het melk jaar November 1951 tot November 1952 gestorte gelden. Het is niet onmogelijk, dat op deze terugstorting nog een tweede zal volgen, maar zeker is dat niet. Zoals men weet is uit het zui velfonds III reeds een millioen gulden aan het rampenfonds ge schonken. liggen in zijn nek en af en toe gromt hij zachtjes. „Erwin! Waar is Erwin?" roept de Noorman boven het geweld van de stormwind uit. „Daar," wijst Orm. „Voor zolang het duurt tenminste," voegt hij er somber aan toe. Met zijn hele bovenlichaam hangt hij op het roer in een wanhopige poging om het schip op de golven te houden. Als de Noorman ziet, dat Thor- kell zijn arm beschermend om de schouder van zijn zoon heeft ge slagen, is hij even gerustgesteld. Maar dan komt Eiriar struike lend en zwaaiend op hem toe. Hij moet zich aan alles vastgrijpen om niet over boord gespoeld te worden. „We houden het niet," schreeuwt hij Eric toe. „Er zijn al vier man nen over boord geslagen. Het zeil, heerde mast." Een nieuwe stortzee slaat over het schip en de rest van Einar's woorden gaat verloren. Vóór de Noorman beseft, wat er gebeurt, ziet hij de man vóór zijn ogen in de kolkende watermassa verdwijnen. Met al zijn wilskracht poogt de Noorman het beeld van de ongelukkige uit zijn gedachten te bannen. „Het zeil reven," buldert hij. „Als de mast breekt zijn we ver loren." Zijn bevel komt echter te laat, want terwijl een nieuwe stortzee op de „Drakkar" neerbeukt, komt de mast krakend naar beneden. Het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft gisteren de 60e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Hierop komen de namen voor van de onderstaande Zeeuwse slachtoffers: DREISCHOR. Lena BalHanzen, geb. 2-4- '88 te Bruinisse echtg. van Jan Bal, laatste adres Langeweg P 87; Cornelis Moermond, geb. 21- 11-'13 te Zierikzee, laatste adres Langeweg P 87. NIEUWERKERK. Johannis Bom, geb. 21-8-T6, laatste adres Stoof weg 151; Cor nelia Bom—Mol, geb. 4-9-T6, laatste adres Stoofweg 151; Christina Gaandersevan der Bijl, geb. 21-5-T7, laatste adres Achterstraat 76; Cornelia Koop manHoogstrate, geb. 4-5-'74 te Krabbendijke, laatste adres Prov. Straatweg B 10; Jacoba M. Rentier, geb. 26-6-'49, laat ste adres Muyeweg 209; Mari- nus de Valk, geb. 26-ll-'65, laatste adres Molenstraat 145, Johannis van der Wielen, geb. 30-1-'88, laatste adres Molen straat 135a; Lena van der Wie lenLievense, geb. 29-4-'93, laatste adres Molenstraat 135a, Jacobus Cornelis van der Wilt, geb. 5-3-'29, laatste adres Gou da, Gouden IJssellaan 213. SEROOSKERKE (S.) Kintje Simons—Dijkstra, geb. 9-10-'20 te Akkerwoude, laat ste adres Woonwagen no 11463, Schelphoek, Prov. weg; Cornelis Verboom, geb. 31-8-'04, laatste adres B 10; Levina Maatje Ver bom, geb. 6-12-'41, laatste adres B 10.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2