De economische toestand in Be^gi Eisenhowers rede KOREA Nederlandse concurrentie wekte beroering 106,4 MIILIOEN IN HET RAMPENFONDS DE WATERSNOODRAMP Zeer snelle vlucht van bommenwerper Russische en Poolse ambassadeurs te Londen teruggeroepen Veldmaarschalk Montgomery WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Bijzondere actie voor plaats in rampgebied Staat van beleg in Sjiraz DE VERKIEZINGEN IN ZUID-AFRIKA DE STRIJD IN INDO-CHINA Plannen voor een tourislenfranc in Frankrijk DE WERKGELEGENHEID IN DE RAMPGEBIEDEN Moh. Yamin over uitwijzing van Indonesiërs uit Nederland Werkkleding nodig..? Meteor bij N,0.-kusi van Engeland in zee gestort De prijscontrole in Argentinië Slechts inleiding op vredesoffensief over de Westelijke politiek De wapenstilstandsbesprekingen Grote schadepost DE FRANSE TERUGTOCHT UIT SAM NOEA Einde van de havenstaking in Sydney Amerikaanse patrouille beschoten Frankerlng bij abonnement: Terneuzen IJirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Eedactie-adres Noordstraat 5557 Temeuzen Telefoon 2510 Néi 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per mannit 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 et DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 18 APRIL 1953. 8e Jaargang No. 2320. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mrn 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent? iedere regel meer 15 cent Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adre* Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 unr Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur ie In een te Antwerpen gehouden rede heeft de Belgische eerste minister, Jean van Houtte, "ver klaard dat sedert einde 1952 de algemene tendens in de Belgische industrie aarzelend en zelfs ter neergedrukt is. De vermindering van de buitenlandse bestellingen in een aantal industriële sectoren is zeer opvallend, zo zeide hij, en vooral bij de uitvoer zijn duidelij ke symptomen van een economi sche stagnatie waar te nemen. De handelsbalans sluit sedert Augustus 1952 met een nadelig saldo en de economische toesta,nd wordt gekenmerkt door grote on zekerheid. De gemakkelijke na oorlogse jaren van de hoogcon junctuur moeten dan ook worden beschouwd tot het verleden te be horen, aldus de Belgische pre mier. De heer Van Houtte wees er op, Tot Vrijdagmiddag heeft het Nationale Rampenfonds 106,4 millioen gulden ontvangen. Sinds Donderdag is er alzo 400.000 gul den bijgekomen. hoe de Nederlandse concurrentie op de Belgische markt de laatste maanden in de publieke opinie een ernstige en vaak gewettigde beroering heeft gewekt. De regering beschouwt dit vraagstuk als uitermate belang rijk en is overtuigd van de nood zaak maatregelen te treffen om het verbroken evenwicht te her stellen. Erkend moet evenwel worden, aldus de eerste minister, dat het economische vraagstuk voor België veel verder reikt dan het Beneluxverband. Het inwer kingtreden van de Europese ko len- en staalgemeenschap heeft ons duidelijk doen gevoelen hoe belangrijk het voor België is zijn concurrentie-positie te handha ven. Een land zoals het onze, dat voor 40 procent van zijn econo mische bedrijvigheid op de ex port is aangewezen, staat en valt met zijn kostprijzen, zo zeide hij. Een gelukkig verschijnsel is evenwel, dat het aantal werklo zen van 259.000 in 1952 gedaald is tot 236.000. De financiële toestand van Bel gië eist grote waakzaamheid, zo vervolgde Van Houtte, en wij moeten desnoods drastische maat regelen treffen om de toestand meester te blijven. Een speciale commissie heeft tot taak gekregen na te gaan, welke bezuinigingen in de onder scheidene ministeries kunnen worden doorgevoerd, terwijl de aanwerving van personeel voor de overheidsdiensten voorlopig is stopgezet. Nieuwe belastingen of vermin dering van lonen en salarissen worden, aldus de premier, voor alsnog niet overwogen. De Belgische minister wees eveneens op de werkzaamheden van de homogeen-katholieke re gering sedert 1950, vooral op so ciaal gebied. De regering is vastbesloten tot de eerstvolgende algemene verkiezingen in 1954 aan het bewind te blijven en zal alles in het werk stellen ook daarna haar absolute meerder heid in Kamer en Senaat te hand haven. „Aantal slachtoffers had aanzienlijk geringer kun nen zijn De Kon. Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen heeft zich ernstig beziggehou den met het probleem dat zich zo ernstig heeft gesteld bij de nationale ramp en dat gelegen is in het gebrek aan zwemin richtingen en instructiemoge- lijkheden voor reddend zwem men, speciaal in Zeeland. De bond is van mening dat het aantal slachtoffers aanzien lijk kleiner zou zijn geweest, als de Zeeuwen meer en dus veel meer Zeeuwên vërtrouwd waren geweest met hun erf vijand: het water. Vandaag zal de bond zijn jaarvergadering houden in Utrecht. De bondsvoorzitter, de heer J. P. Weijburg, zal de kwes tie aan de orde stellen. De ver gadering zal haar bespreken. Dit probleem heeft de aan dacht van de regering. De bond zegt redenen te hebben voor zijn verwachting dat in het her stel van het rampgebied serieus naar verbetering zal worden ge streefd, met hulp van het par ticulier initiatief via organisa ties als de koninklijke Neder landse zwembond en de koninkl. Nederlandse bond tot het red den van drenkelingen- De „Boeing Airplane Compa ny" heeft, met vergunning van het Amerikaanse ministerie van* Landsverdediging, meegedeeld dat de door haar vervaardigde 6-motorige B-47-Stratojet, de snelste, door straalmotoren voortgedreven Amerikaanse bommenwerper, op het traject Albuquerque (Nieuw-Mexico)- Wichita (Kansas) gedurende 'n half uur met een snelheid van 1270 km per uur, dat is 200 km sneller dan de verplaatsings snelheid van het geluid, heeft gevlogen. De vlucht werd gemaakt op een hoogte van 12.000 meter, waarbij 't vliegtuig werd voort, gedreven door een „windrivier", een geheimzinnige, lop grote hoogte bestaande luchtstroom, waarvan men kortgeleden het bestaan heeft ontdekt. Een Meteor-vliegtuig is Vrij dagmiddag ongeveer 2 mijl ten O. van het eiland Coquet (Northum- burland) in zee gestort. De Argentijnse minister voor de industrie, Francisco Amun- dara, heeft op een persconferen tie medegedeeld, dat de rege ringscampagne voor prijscontrole een onbeperkte duur zal hebben. De controle zal zich niet beperken tot de goederen voor de primaire behoeften, doch zich uitstrekken tot alles wat op het levenspeil drukt. Prijscontrole op koffie, huis houdelijke artikelen alsmede de kwestie der vermakelijkheidsbe lasting worden reeds bestudeerd, aldus de minister. Van gezaghebbende zijde is Vrijdag te Londen vernomen dat de Russische en Poolse ambassa deurs bij de Britse regering, Gromyko en Michalofski, zijn te ruggeroepen. Machalowski was sinds Decem ber 1946 en Gromyko sedert Juni 1952 ambassadeur aan het hof van St. James. Men meent, dat het terugroe pen van Gromyko past in het ka der van de wisseling onder de Russische diplomatieke vertegen woordigers in het buitenland, welke na het overlijden van Sta lin is begonnen. Michalofski krijgt een post op medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. VKIJ ZONNIG. Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige N.O.-wind. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. De rede, welke president Eisen hower Donderdag heeft gehouden over de wereldvrede en de ver mindering der bewapening, is slechts de inleidingsfase van een algeheel „vredesoffensief", zo verklaarde Vrijdag een woord voerder van het Witte Huis, die niet wilde dat zijn naam werd genoemd. De Amerikaanse regering, zo zeide hij, is reeds met al haar ten dienste staande middelen een ac tie begonnen om de Sowjet-Unie er toe te bewegen, haar mede werking te verlenen aan een doeltreffend vredesplan. President Eisenhower deed Donderdag een beroep op Rus land om zijn vredelievende woor den kracht bij te zetten door: 1. In te stemmen met een on middellijke wapenstilstand in Korea; 2. Een einde te maken aan de koude oorlog; 3. Mede te werken, aan een vermindering van de wereldbe wapening; en 4. Het geld, dat uit deze ont wapening wordt verkregen, in een wereldfonds te storten voor ZONDAG 19 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.29 6.04 6.44 6.54 n.m. 5.57 6.32 7.12 MAANDAG 20 APRIL. v.m. n.m. Breskens 6.21 6.49 Terneuzen 6.56 7.24 Hansweert 7.36 8.04 Walsoorden 7.46 8.14 ZON MAAN April 18 5.38 19.42 8.00 1.04 19 5.35 19.44 9.06 1.53 20 5.33 19.46 10.18 2.28 21 5.31 19.47 11.31 2.53 22 5.29 19.49 12.44 3.12 23 5.27 19.51 13.54 3.26 De Franeker gemeenschap, de beweging die de gehele burgerij van Franeker omvat en die zich ten doel stelt „verbetering der gemeenschapsgeest in eigen plaats", heeft een actie op touw gezet om die artikelen voor een Zeeuwse gemeenschap te ma- '•22 ,ken, die niet aan de slachtoffers van de ramp worden vergoed, doch die toch noodzakelijk zijn voor de huiselijke sfeer en ge zelligheid. Vele dames en heren in Franeker zijn nu bezig met het maken van theemutsen, theebladen, schemerlampjes en dergelijke gebruiksvoorwerpen. Door de echtgenote van de Commissaris der Koningin in Zeeland, mevrouw De Casem- broot- Baronesse van der Feltz is de „Franeker gemeenschap" voor dit doel toegewezen het plaatsje Waarde op Z.-Beveland- H. M. de Koningin heeft onlangs haar instemming met het doel van de gemeenschap betuigd. de strijd tegen „de wrede krach ten van armoede en nooddruft. Eisenhower deed dit beroep op de Sowjet-Unie in een rede tot de Amerikaanse vereniging van dagbladredacteuren te Washing ton. In Augusta, het vacantie- hoofdkwartier van de president, waar deze inmiddels is terugge keerd, verklaarde genoemde woordvoerder voorts, dat het denkbeeld van dit Amerikaanse „vredesoffensief" is besproken met de republikeinse leiders in het congres en dat het plan aan de regeringen van Groot-Brittan- nië en Frankrijk is voorgelegd, die er „in algemene termen" haar goedkeuring aan hebben gehecht. Het plan is grotendeels afkomstig van de president, die er verschei dene weken aan heeft gewerkt, alvorens het bekend te maken. Minister Foster Dulles zal wel licht hetzelfde onderwerp behan delen, wanneer hij vandaag een toespraak houdt voor de vereni ging van dagbladredacteuren. De Britse veldmaarschalk Montgomery heeft op een pers conferentie te Ottawa in Canada meegedeeld dat men de ontoe reikendheid moet opsporen van de Westelijke politiek, die nega tief en defensief is en waar een positieve en agressieve commu nistische strategie tegenover staat. De 4 doelen van de Sowjet- politiek zijn volgens Montgome ry: 1. Het doen uiteenvallen van de Navo; 2. Het uitschakelen van de Westelijke invloed in het Verre Oosten; 3. Het aansporen van ongere geldheden in het Midden-Oos ten; 4. Het teweegbrengen van de economische ineenstorting van het Westen. De veldmaarschalk is van oor deel dat de Westelijke mogend heden door moeten gaan met het versterken van hun militai re macht, het verhinderen van een economische ineenstorting van de vrije wereld door pas- De Perzische regering heeft de staat van beleg afgekondigd in Sjiraz, Zuid-Perzië, na een aan val van demonstranten op de Amerikaanse kantoren van het „Punt vieri'-program en woon huizen van Amerikanen. De Amerikaanse ambassadeur heeft bij premier Mossadeq een krachtig protest tegen deze aan vallen doen horen. Mossadeq gaf uiting aan zijn leedwezen en beloofde een zo krachtig moge lijke bescherming van alle Ame. rikanen in het gebied. Er werden geen Amerikanen gewond, maar dossiers en meu bilair van de „Punt vier"-kan- toren werden vernield. sende middelen en het vermij den van elk oorlogsgevaar dat zou kunnen voortvloeien uit foutieve berekeningen. De Westelijke landen moeten zich hiertoe nauwer aaneenslui ten en beperkingen in hun sou- vereiniteit erkennen, aldus de veldmaarschalk. De landen moeten, volgens de Britse maar schalk, een centraal gezagor- gaan scheppen, belast met het uitwerken van algemene richt lijnen voor de strategie. „Het probleem van de veilig heid betreft niet alleen het ge bied van de Navo, maar even zeer het Midden- en Verre Oos ten, waar Engeland en de Ver. Staten niet dezelfde taal spre ken", aldus de maarschalk. het Poolse ministerie van Buiten landse Zaken te Warschau. Hij zal in Mei a.s. te Londen worden vervangen door Milnikiel, thans Pools ambassadeur te Stock holm. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft later bevestigd, dat de Poolse ambassadeur de Britse regering heeft medegedeeld, dat hij teruggeroepen is. De woordvoerder weigerde ech ter de berichten te bevestigen, dat ook. Gromyko is teruggeroe pen. Hij zeide, dat Gromyko Don derdag een bezoek had gebracht aan de Britse minister van Staat, Selwyn Lloyd. Daarna had Gro myko, vergezeld door Lloyd, een bezoek aan Churchill gebracht. De woordvoerder zeide niet te kunnen zeggen waarom Gromyko de bezoeken had afgelegd. Malik Russische ambassadeur te Londen. Naar te Moskou vernomen wordt, heeft Engeland ingestemd met de benoeming van Jacob Malik tot Sowjet-ambassadeur te Londen, als opvolger van Andrei Gromyko. Malik was vroeger permanent vertegenwoordiger van de Sow jet-Unie bij de Verenigde Naties. In September van het vorig jaar werd hij naar Moskou terugge roepen en na Stalins dood werd hij plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken. GROTE MEERDERHEID VOOR NATIONALE PARTIJ. Volgens het Franse persbureau A.F.P. is het eindresultaat van de verkiezingen in Zuid-Afrika als volgt: Nationale Partij 94 zetels; Verenigde Partij 57 zetels; Arbeiderspartij 4 zetels; Vertegenwoordigers voor de naturellen 3 zetels. Over de zetel van het district Johannesburg-stad zal later wor den gestemd. Dit is nodig gewor den, doordat de leider van de ar beiderspartij, Christie, die zich voor deze zetel herkiesbaar had gesteld, aan de vooravond der verkiezingen overleed. In de nieuwe Volksraad heeft de nationale partij dus een abso lute meerderheid van 29 zetels. In de vorige raad was haar meer derheid slechts 13 zetels. Wat het aantal stemmen be treft, heeft de nationale partij echter slechts 611.000 stemmen gekregen tegen de overige par tijen tezamen ongeveer 766.000 stemmen. Men verwacht dat gouverneur- generaal Jansen de leider der na tionale partij, dr. Malan, zal ver zoeken een nieuwe regering te vormen. Waarschijnlijk zullen alle ministers uit de vorige rege ring zitting krijgen in het nieu we kabinet. Het Argentijnse blad „La Pren- sa" meldt, dat meer dan 200 per sonen zijn gearresteerd bij het onderzoek naar de bomaanslag tijdens een rede van Peron. Generaal Mark Clark, opper bevelhebber der V. N. in Korea, heeft generaal-majoor Harrison gemachtigd de communistische verbindingsofficieren mee te de len dat de Ver. Naties bereid zijn op heden 18 April over de her vatting van de wapenstilstands onderhandelingen te spreken. De Ver. Naties hebben Zwit serland voorgesteld als het neu trale land, belast met de uit wisseling van de krijgsgevange nen die niet naar hun land wil len terugkeren. De Ver. Naties stelden voor dat de weigerachtige krijgsge vangenen in Korea blijven on der beheer van een neutraal land. Zwitserland zou, volgens deze voorstellen, de betrokken par tijen 60 dagen geven, waarin de gevangenen hun houding kun nen bepalen en daarna schik kingen treffen voor „vreedzame maatregelen ten aanzien van degenen die nog in gevangen schap zijn". De voorstellen waren vervat in een brief, die aan de Noorde lijken werd overhandigd. Hij was getekend door generaal Harrison, de voornaamste wa penstilstandsonderhandelaar der Verbondenen en gericht aan de vcornaamste Noordelijke on derhandelaar, generaal Nam II. (De Chinese premier, Tsjou en Lai, heeft eind Maart van dit jaar voorgesteld, dat weiger achtige krijgsgevangenen onder de jurisdictie van een neutrale mogendheid zouden worden ge steld). De wapenstilstandsonderhan delingen werden in October j.l. afgebroken als gevolg van on enigheid over de krijgsgevange nen-kwestie). Ie prijs: 2e prijs: 3e prijs: 4e prijs: EE MAART-PRIJSWINNAARS ZIJN: Corrie Meurs, Lindenstraat 80, Amsterdam. Nelly van Schijndel, Kerkstraat 51, Born (L.) Nellie de Groot, van Hogendorpstr. 42III, Amsterdam. Hans Schalk, Vlietstraat 26 II, Amsterdam. Deze en de overige prijzen werden inmiddels aan de betreffende winnaars toegezonden. Een landbouwer te Delft, wiens land vlak aan een van de nieuwste stadswijken grenst, heeft er enige weken geleden over geklaagd dat de jeugd er genoegen in had „paardje" te rijden op zijn varkens. De poli tie betrapte de knapen en nam hen onderhanden. Thans is gebleken, dat het spel letje de landbouwer een lelijke schadepost heeft berokkend. Drie zeugen, die als „rijpaar den" voor de jeugd hebben dienst gedaan, hebben dode big gen, 30 in totaal, geworpen. Vietminh-troepen hebben een tweede aanval uitgevoerd op de uit Fransen en inwoners van Laos samengestelde militaire be zetting van Sam Noea, die thans terugtrekt uit iZuidwest-Indo- China. Verscheidene bataljons der Vietminh, pogen de terug- trekkenden te vernietigen. Zij worden voorts aangevallen door verzetslieden uit het gebied, waar zij doorheen trekken. Het ongunstige weer maakt hulp verlening uit de lucht thans moeilijk. Aan Franse zijde verwacht men dat de verliezen onder de uit Sam Noea teruggetrokken Franse uniestrijijkrachten hoog zullen zijn. Ontruiming van tweede bui tenpost verwacht. Verwacht wordt dat de Franse uniestrijdkrachten in Noord- Laos de 400 km ten Zuidwesten van Hanoi gelegen buitenpost Nonget eveneens onder druk der .Vietminh, zullen ontruimen. Het wordt mogelijk geacht dat de ontruiming reeds heeft plaatsgevonden. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Financiën heeft verklaard, dat de regering overweegt een „touristenfranc" in te voeren, teneinde voor bui tenlandse touristen de vacantie Frankrijk goedkoper te ma ken. Een dergelijke maatregel wordt overwogen als onderdeel van de nieuwe financiële maat regelen der regering. De woordvoerder ontkende be slist uit Londen afkomstige ge ruchten over een devaluatie van de franc. Na de geruchten over de tou ristenfranc bereikten de noterin gen der buitenlandse valuta op de onofficiële valutamarkt hot hoogste peil sedert ruim een jaar. De havenstaking van Sydney, waardoor Donderdag het werk op 34 schepen stil kwam te lig gen, zal Maandag beëindigd wor den, zo is op een vergadering van stakers besloten. De staking vormde een protest tegen bepaalde regels voor het verlenen van ontslag. Drie soldaten van een Ameri kaanse grenspatrouille zijn Don derdagavond bij Kumreuth van Tsjeeho-Slowaaks gebied af be schoten. De Amerikanen, die in een jeep reden, beantwoordden het vuur niet. Geen van hen werd geraakt. Een onderzoek is aan de gang. Het Tweede Kamerlid de heer De Kort heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid de volgende vragen ge steld: 1. Is de minister niet van me ning, dat de onmogelijkheid om in de rampgebieden de gebrui kelijke arbeidsintensieve gewas sen te telen, alsmede de algehe le economische destructie oor zaak zullen kunnen zijn van een zeer ongunstig verloop dm werkgelegenheid in deze gebie den, speciaal nadat de terugkeer van de bevolking goeddeels zaJ hebben plaats gevonden? 2. Is de minister van mening, dat deze ongewenste beïnvloed ding der werkgelegenheid 'blij vend zal worden gecompenseerd door werkzaamheden bij het dijkherstel, dus óók naaat de noodzakelijke inzet van groot materieel de stabiliteit dier werkzaamheden zal hebben be vestigd? 3. Is de minister niet van oor deel, dat ook de bouwactiviteit aan de arbeidskrachten, in de hier oij betrokken gebieden woonachtig, onvoldoende com pensatie zal bieden? 4. Kan de minister reeds zeer recente zij het benaderende - cijfers verstrekken ever de werkloosheid in die rampgebie den, waarin de terugkeer goed deels is voltrokken, speciaal on der de zandgrondwerkers, de losse arbeiders, de transportar beiders, de landarbeiders en de fabrieksarbeiders in onderne mingen, die landbouwproducten verwerken? 5. Is de minister bereid te be verderen, dat de objecten, die voorzien zijn ter bevordering van de werkgelegenheid voor de noodgebieden, normaal door gang zuilen vinden voor de ge bieden, waar werkloosheid aan wezig is of op reële gronden spoedig te verwachten is? In verband met de maatrege len, welke de Nederlandse rege ring de laatste tijd heeft geno men en waarbij Indonesische staatsburgers uit Nederland zijn uitgewezen, heeft het onafhanke lijke parlementslid Mohamed Ya min de regering het volgende voorgesteld: le. Onmiddellijke overplaatsing van de Indonesische studenten in Nederland naar een ander land. Yamin doelt hiermee op de cadetten, de beurs- en andere studenten, die Indonesische de viezen gebruiken. 2e. Onmiddellijke uittreding uit het unieverband, eventueel unilateraal. 3e. Maatregelen te nemen te gen West-Irian buiten besprekin gen om, ook eventueel langs uni laterale weg. 4e. Uitwijzing van Nederlan ders, die voor Nederland zelf een en last vormen, zoals N.S.B.'ers ex-Knil'ers uit Indonesië. Yamin verklaarde aan Aneta, dat de kwestie Chairul Salen zal worden besproken door de sectie buitenlandse zaken van het par lement, mede in verband met de kwestie van de uitwijzing van de heren Go en Sunito, waarover deze sectie 330 brieven heeft ont vangen. Yamin zeide, dat de procureur- generaal in Indonesië Chairul Salen van alle rechtsvervolging had ontslagen en dat het kabinet- WilopoFrawoto hem naar Bern stuurde voor een studie van het octrooirecht. Later bleek deze studie in Bern niet mogelijk te zijn, waarop Chairul Salen van het Nederlandse ministerie van Onderwijs toestemming kreeg colleges aan de Leidse universi teit te volgen. Yamin noemde de maatregel van minister Luns ten aanzien van Chairul Salen niet alleen conservatief, doch ook „meer dan koloniaal".

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1