Wanordelijkheden te Buenos Aires RADIO? Waarschuwing aan eenzame vrouwen! Bescherming Burgerbevolking WÏIJ Vaart Ned.-Belgische concurrentie en de Benelux Bomontploffingen tijdens toespraak van president Peron De hechtenis van kapitein Lorentzon Kantoren van dagblad in Surabaja gemolesteerd Wat brengt de Graaf van Rechteren Limpurg vrijgesproken Weer een „dropping-programma" per radio op 5 In Londen verdwijnen elk jaar minstens 35 vrouwen Nieuwe-Tonge wordt beveiligd DE WATERSNOOD EN DE MIDDENSTAND De grens tussen Oost- en West-Duitsland DE SUEZ-KANAALZ0NE TWEEDE BLAD Vrijdag 17 April 1953 8e Jaargang No. 2319 VRIJE ZE Gedurende een Woensdag avond door president Juan Pe ron van Argentinië gehouden toespraak hebben zich 2 ont ploffingen in de nabijheid van de vergaderplaats voorgedaan, waardoor 6 personen werden gedood en 89 gewond. Een woedende menigte van 1000 jonge mannen heeft toen, geen acht slaand op het ver zoek van de president om „vreedzaam uiteen te gaan", brand gesticht in de hoofdkwar tieren der Argentijnse socialis- Kapitein Lorentzon, de ge zagvoerder van het Zweedse schip Naboland, die na de aan varing met de Turkse duikboot bij de Turkse kust, in hechtenis was genomen, is naar een zie kenhuis te Canakkale overge bracht, omdat de gevangenis door de recente aardbeving zeer emtig is beschadigd en niet om dat zijn gezondheidstoestand te wensen overlaat, aldus heeft Reuter uit gewoonlijk betrouw bare bron vernomen. De kantoren van het dagblad ,De Vrije Pers" in Surabaja zijn Donderdagochtend door een aantal studenten gemolesteerd. De hoofdredacteur, de heer Evenhuis, is door de politie in bescherming genomen, aldus de eerste berichten. Er zouden geen gewonden bij de ongeregeldhe den te betreuren zijn. Reeds Maandag brachten enige tiental len studenten een bezoek aan de kantoren van de redactie in ver band met een bericht, waarte gen zij bezwaren zeiden te heo- ben. Er zij aan herinnerd, dat eni ge maanden geleden de kanto ren van he. dagblad „Bandung- post" kort en klein zijn geslagen door een groep jongeren, die be zwaren had tegen een door het dagblad opgenomen bericht. ZATERDAG 18 APRIL HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gew. muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8-00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zie ken- 11.45 Koor; 12.03 Gr.; 12.30 Mededelingen; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 13.50 Gr.; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gr.; 14.20 Eng. les; 14.40 Voor de amateurs; 15.15 Kunst; 15.55 Gram.; 16.00 Orkest; 16.30 Cau serie; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gev- muziek; 18.15 Weekoverz.; 13.25 Orgel; 18.40 Regeringsuit zending; 19.00 Nieuws; 19.10 Gr.; 19.20 Parlementsoverzicht; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Causerie; 20.55 Gram.; 2100 Gev. programma; 21.50 Actualiteiten; 22.00 Amuse mentsmuziek; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nws.; 23.15 Esperanto; 23.22 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8-18 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gr.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders; 11.35 Piano; 12.00 Gram.; 12.30 Mede delingen; 12.33 Dansmuziek; 13.00 Nieuws; 13-20 Orkest; 13.50 Weekjournaal; 14.15 Dansmuz.; 14.45 Boekbespreking; 15.00 Or kest; 15.30 Causerie; 15.45 Gr.; 16.15 Sport; 16.30 Orkest; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 1815 Varia; 18.20 Dansmuziek; 18.45 Orgel; 19.00 Staalkaart; 19.30 Gauserie; 19.40 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Gev. progr.; 22.00 Commentaar; 22.15 Lichte muziek; 22.40 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 2315 Verzoekprogram ma. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.50 Gram.; 12.55 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.15 Vlaamse muziek; 14.00 Muziekkroniek15.00 Orkest; 15-40 Eng. les; 16.00 Orkest; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.45 Accordeon; 18.00 Gram.; 18.15 Accordeon; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.45 Cabaret; 21-00 Gram.; 21.15 Moderne tijden; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. tische en radicale partijen in 't gebouw van de „Jockey-club". De brand in het hoofdkwartier der socialistische partij sloeg over naar 21 aangrenzende ge bouwen. De ordeverstoorders sneden de slangen van de brandweer door. Er vielen scho ten, doch hierdoor zijn geen slachtoffers te betreuren. Regeringsgezinde bladen be vatten Donderdagochtend een verklaring, waarin de socialisten verantwoordelijk worden ge steld voor het in brand steken van hun hoofdkwartier. Ver klaard wordt, dat, toen een aan tal personen, die naar Perons toespraak hadden geluisterd naar huis terugkeerden, voor het gebouw van het socialisti sche hoofdkwartier werden be schoten. „Ondanks het hun dreigende gevaar drongen de beschotenen het gebouw binnen en slaagden er in brand in de kelderverdie ping te stichten. Brandweerlie den poogden, zoals hun plicht is, de brand te blussen. Dit ge lukte niet, omdat de brand stichters, woedend door de uit dagingen, waaraan zij hadden blootgestaan, hun dit beletten", aldus de verklaring. Nader wordt gemeld dat het vuur in het hoofdkwrtier der conservatieve partij gestichte brand zonder moeilijkheden is geblust. De ordeverstoorders poogden voorts het luxueuse „City-hotel" aan te vallen, hetgeen door de politie werd verhinderd. IWel wisten zij in een bekende bar door te dringen en daar een ra vage aan te richten. Op de Plaza del Mayo is, na één der bomontploffingen, een Amerikaans burger gearresteerd- De arrestant kwam, onmiddel lijk na de ontploffing, uit een niet meer in gebruik zijnd sta tion van de ondergrondse spoor weg, dat nabij het regeringsge bouw is gelegen, rennen. Hij werd door de menigte, die hem van het plegen van medeplich. tigheid aan de bomaanslag ver dacht, achtervolgd en aan de politie overgeleverd. De arrestant zeide bij vergis sing op de Plaza del Mayo te land te zijn gekomen. Hier aan toevoegend, dat hij niet wist dat dit station der onder grondse niet meer wordt ge bruikt. Het hoofdkwartier van de communistische partij te Buenos Aires is door de betogers onge moeid gelaten. Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal gewonden als gevolg van de bomontplof fingen op het „Meiplein" tot dusver 93. Het Arnhemse gerechtshof heeft Donderdag de 52-jarige landbouwer A. S. H. Graaf van Rechteren Limpurg te Hummelo, conform de eis vrijgesproken van het hem te laste gelegde: het verborgen houden van de ex-K.N.I.L-kapitein Westerling. Vanwege het succes, dat ver leden j,aar met dit programma werd geboekt, zal op de avond van 5 Mei in het Nationaal programma over beide radio zenders van 21.15 tot 23 uur opnieuw een zogenaamd „drop- ping"-programma worden uitge zonden. Hieraan zullen 3 vlieg tuigen van de Rijksluchtvaart school met 3 reporters deelne- nen. Er zal boven één gemeente in elke provincie van ons land een tweetal parachutes worden neergelaten als een symbolische herdenking van de voedseldrop pings in Mei 1945. Hieraan is 'n prijsvraag verbonden voor de genen, die de parachutes vinden en dit zo snel mogelijk aan de radio-instanties in Hilversum melden. Voordien zal van 20.08 tot 21.00 uur een uitzending worden ver zorgd uit de gedeeltelijk her stelde Eusebiuskerk in Arnhem, waar een herdenkingsdienst ter gelegenheid van de (bevrijding wordt gehouden. Hier zal wor den gesproken door aalmoeze nier Cronenburgh, prof. dr W. Banning en de heer J. Smallen- burg, lid van Ged. Staten van Drente. Op de avond van Koninginne dag, 30 April, zal in het Natio naal programma o.a. een decla- matorium worden uitgezonden, dat door Bertus Aafjes in op dracht van de Nederlandse Ra dio-unie is geschreven en waar bij Hendrik Andriessen de mu ziek componeerde. Uitvoerenden zijn het Radio Philharmonisch Orkest, een groot omroepkoor en twee spreekstemmen. De regie is in handen van Willem Tolle. naar. Na afloop van de jaarlijkse algemene vergadering van het Nationaal Verbond van kleding- en confectiefabrikanten heeft de heer Emery, voorzitter van het verbond, gesproken over de door Benelux veroorzaakte moeilijkheden, in het bijzonder op het gebied van de kledingindustrie, als gevolg van de tegenstel ling tussen de geleide economie in Nederland en de vrije econo mie in België. „Sedert de oorlog heeft Ne derland zich geleidelijk ten kos te van België geïndustriali seerd", zo zeide spreker. „Aan de andere kant liggen de Bel gische lonen minsten 65 pro cent hoger dan de Nederlandse, tegen slechts 20 procent in 1948. Na de oorlog, toen de in 1947 in werking getreden douaneover eenkomst de douanerechten tussen de beide landen had af geschaft en de Nederlandse ar tikelen in België onbeperkt kon den worden ingevoerd, heeft Nederland de Belgische artike len streng gecontingenteerd. In 1952 steeg de Nederlandse in voer tot een record-bedrag van 501 millioen, terwijl onze uit voer terugviel op 221 millioen". „Het is ons recht", aldus spre ker, „te zeggen dat de grondbe ginselen van Benelux moet wor den bestreden en daarom eisen wij met klem dat de in 1947 be krachtigde douane-overeen komst wordt opgezegd, als men er niet in slaagt het klimaat en de voorwaarden te scheppen die de conventie uitvoerbaar ma ken", zo voegde de heer Emery er aan toe. „Zo zouden onze kle dingfabrikanten kunnen hopen dat de nieuwe te sluiten over eenkomst de beide partijen op gelijke voet zal stellen voor een De VTOuwenlijken, die dezer dagen in het huis van de Londen- se moordenaar Christie zijn ge vonden, hebben gemaakt, dat het sensationele boek, dat volgende maand in Engeland verschijnt, een dubbele waarschuwing voor eenzame vrouwen zal zijn. In dit boek wordt het verhaal verteld van de goedgelovige, eenzame vrouwen in Amerika, die zich hebben laten inpalmen door mannen, wier charme slechts een dekmantel vormde voor de laagste bedoelingen. In dit boek worden de gevaren van onverantwoordelijke vriend schapsclubs nog eens onder streept door het aanhalen van het geval der „eenzame harten"- moorden. Dat was een beruchte zaak, die twee jaar geleden zijn einde vond, toen Raymond Fernandez en Martha Beck naar de electri- sche stoel gingen, nadat zij een respectabel aantal vrouwen allen leden van vriendschaps clubs vermoord hadden. Het boek heet: „Introductie tot Moord" en is geschreven door Wenzell Brown. De vraag rijst, aldus het Britse blad: „Gebeuren hier in Enge land ook zulke moorden?" Wel, in Londen alleen al verdwijnen jaarlijks minstens 35 vrouwen spoorloos. Nooit hoort men meer iets van hen. Vrouwen zonder vrienden, wier families öf dood zijn óf te onver schillig tegenover haar staan om navraag te doen, komen voor op de lijsten van vermiste personen duizenden namen die in het bezit zijn van Scotland Yard en de provinciale politiecentra. Hoeveel van deze ongelukkige meisjes vallen in handen van moordenaars als Raymond Fer nandez en Martha Beck? Men zal dat nooit weten. Fernandez was 38 jaar oud en wordt in het boek beschreven als een „verlopen Charles Boyer". Hij had gewerkt voor de Britse Intelligence Ser vice in Gibraltar tijdens de oor log. Met behulp van Martha Beck, een 26-jarige verpleegster, die zich uitgaf als zijn zuster, vermoordde hij Janet Jay, een al wat oudere weduwe, die hem haar spaarcentjes had gegeven na zijn trouwbelofte. Toen doodde het paar Delphine Downing, een 28-jarige soldatenweduwe, en haar baby; de lichamen werden begraven in natte cement. In Engeland, zo vervolgt de „Sunday Pictorial", wordt veel goed werk gedaan door betrouw bare clubs en organisaties, die zich ten doel stellen de mensen tot elkaar te brengen. Er zijn zelfs enkele „eenzame harten"- clu'bs. Maar in Engeland wordt er in de meeste gevallen voor gewaakt, dat mensen, die elkaar nooit tevoren zagen en niets van elkander afweten, eenzame ont moetingen hebben... Maar, aldus de auteur Brown, zó is het niet in Amerika. „Waarom zou een normale man lid worden van een „eenzame harten"-club", zo vraagt hij zich af. Zijn keuze van vrouwen van zijn eigen leef tijdsgroep is groot genoeg. Daarom is het antwoord: op enkele uitzonderingen na worden normale mannen geen lid van dergelijke clubs. De mannen, die het doen, zijn onder te ver delen in vier groepen de psy- chopathen, de dégeneré's, de for tuinjagers en de misdadigers. Van een groep van 30 mannen, waarvan men de beweegredenen tot het bewuste lidmaatschap heeft nagegaan, is gebleken, dat niet één de eerlijke bedoeling had een vrouw te zoeken, met wie hij wilde trouwen en die hij wenste te onderhouden". Fer nandez wist binnen twee jaar tijd een 20-tal vrouwen aan zijn voeten te krijgen. De meesten van hen waren al wat ouder en onaantrekkelijk; vrouwen aan wie het leven was voorbijgegaan en die wanhopige pogingen deden om nog 'n vleugje roman tiek mee te maken. Allen bezaten echter wat geld. Fernandez ontmoette Martha Beck via de lijst van een vriend schapsclub. De beschrijving van haar uiterlijk trok hem aan, als ook haar leeftijd 26 jaar die zo ver beneden die van de ande ren lag. In feite, aldus de auteur, was ze een dik, jaloers schepsel die een behoorlijk leven had als (leidster van een tehuis voor ver- llamde kinderen. Maar ze was eenzaam. Na een korte briefwisseling ontmoette ze Fernandez. Ze was gefascineerd van hem en ze drong zich dusdanig in zijn privé-leven in, dat hij haar wel van zijn lugu bere bron van inkomsten moest vertellen. Martha nam ontslag uit haar betrekking en besloot hem „in de zaken" te helpen. Ze zou zich als zijn zuster uitgeven. Martha was zó jaloers, dat ze zelfs afgunstig was op de a.s. slachtoffers, zoals op Myrtle Young, die stierf na het innemen van vergif. De misdaad, die het paar op de electrische stoel bracht, was het vermoorden van de 66-jarige Janet Fay, 'n vrouw met religieuze neigingen, die echter een zwak had voor de „eenzame harten"-clubs. Ze werd met hamerslagen vermoord'. Het lichaam werd in een kelder be graven. De verschrikkelijkste van alle moorden, die het paar op z'n ge weten had, was op Delphine Downing en haar baby. Toen haar echtgenoot stierf, bleef Del phine achter met een middelma tig inkomen en haar tweejarig dochtertje. Het kan zijn, dat Delphine lid van de eenzame harten-club werd, omdat ze een vader wenste voor het kind. Ze ontmoette Fernandez en ze mocht hemHij beloofde haar te trouwen. Maar toen ze arg waan begon te koesteren en ach terdochtige vragen stelde, gaf Martha haar een enorme hoe veelheid slaaptabletten. Toen de I versufte vrouw worstelde om 1 haar zinnen bij elkaar te houden en het kind van angst begon te schreeuwen, schoot Raymond haar neer. Later verdronk Mar tha het meisjeDe lichamen werden in cement onder de kel dervloer begraven. Daarna gin gen Martha en Raymond naar de bioscoop! Wenzell Brown zegt verder in zijn boek, dat op elke „eenzame harten"-misdaad, die voor het gerecht komt, er een dozijn zijn, die nimmer worden opgehelderd. Eenzame weduwen, onderwijze ressen, bibliothecaressen, en al dat soort vrouwen vormen het volmaakte doelwit voor misdadi gers. Negentig procent van de leden van genoemde clubs zijn vrouwen. En het merkwaardig ste is, dat het ledental van deze clubs tijdens en na het gerucht makende proces in Amerika sterk steeg! Er zijn plannen in voorberei ding tot beveiliging van Nieuwe Tonge op Goeree-Overflakkee. Hoewel nog geen definitieve besluiten zijn genomen, ligt het in de bedoeling een dijk te leg gen dicht bij het dorp, dwars door de polder Klinkerland. Hierdoor zal het Westelijke ge deelte van het dorp dat in dit gedeelte van de polder is gele gen en dat het zwaarst werd ge troffen worden beveiligd- loyale en gezonde mededinging", zo beklemtoonde de spreker. De heer Bekaert, voorzitter van het verbond voor de Belgi sche nijverheid, gaf de verzeke ring dat het verbond voor de Belgische nijverheid het ver bond van de kledingnijverheid in deze strijd tegen het verbre ken van het economisch even wicht als gevolg van Benelux zal steunen, hoewel hij zijn toehoor ders waarschuwde voor de in ternationale terugslag welke een opzegging van deze conventie teweeg zou brengen. Minister Duvieusart, die even eens het woord voerde, ging na der in op de toestand, beschre ven door de woordvoerders van de confectienijverheid en van het V.B.N. Na te hebben vastge steld dat de gedachte van het opzeggen van Benelux niet al gemeen zou worden bijgevallen, erkende de minister van Econo mische Zaken dat de toestand zich niet gunstig ontwikkelt. Spreker betreurde onder meer dat op het Belgische voorstel voor een vrij kapitaalverkeer „niet is gereageerd". Het vraag, stuk reikt echter verder dan de Belgische belangen, zo zeide de heer Duvieusart verder, want als Benelux op een mislukking uit loopt dan komt de hele Europe se integratie in gevaar". De mi nister ziet in een aan weerszij den overeenstemmende politiek, waar gelijke lonen niet te ver. wezenlijken zijn, een middel om een natuurlijk evenwicht te scheppen zonder dodelijke ge volgen voor een der partijen en vooral voor Nederland, welks demografische en wereldpositie een harde klap heeft gekregen. Tot besluit gaf de minister uiting aan de hoop dat een her ziening van de economische unie, met een aantal overgangs bepalingen het mogelijk zal ma ken de voornaamste moeilijkhe den van het gestelde vraagstuk op te lossen. GENEESKUNDIGE DIENST EEN WERK VAN BARM HARTIGHEID. Niemand zal kunnen verhin deren, dat er in een gewapend conflict slachtoffers vallen on der de burgerbevolking. Dat kan ook de organisatie „Bescher ming Bevolking" niet. Zij kan er echter wel voor zorgen, dat het aantal slachtoffers zo gering mogelijk blijft. Een goede ge neeskundige dienst is hiervoor een eerste vereiste. De Eerste Hulp bij Ongeluk ken-verenigingen leiden mo- De watersnoodramp, welke een gedeelte van ons land heeft ge troffen, heeft zeer vele en ern stige consequenties meegebracht voor het bedrijfsleven in de ge troffen gebieden. Deze erns.ige gevolgen vereisen, volgens de Ned. Kath. Middenstandsbond snelle en afdoende maatregelen om te voorkomen, dat de schade proporties aanneemt, waardoor herstel vrijwel onmogelijk gaat worden. De bond heeft tijdens een be spreking met getroffen midden, standsondememers en de be sturen van de betrokken vakbonden, bij welke bespre king ook een vertegenwoordiger van de staatssecretaris van Eco nomische Zaken en enige Ka merleden aanwezig waren, kun nen voorstellen hoe de proble matiek voor de getroffenen gaat liggen en welke maatregelen ge nomen dienen te worden om tot een zo volledig mogelijk herstel van geleden schade te komen- De bond stelt zich voor naar aanleiding van deze besprekin gen en de daar getrokken con clusies bij de desbetreffende in stanties bepaalde stappen te on dernemen, waarover dezer da gen vermoedelijk nadere mede delingen kunnen worden ge daan. door Allan Penning 77) (Nadruk verboden). Maar er scheen geen zegen op deze reis te rusten. Moulmein lag nog maar een etmaal achter hen, toen Peter Wins meer op de kust aankroop. Als een slang had hij zijn weg gezocht tussen de myriaden van kleine onbenullige eilandjes, waarmede de Mergoei-archipel is bezaaid. Ze liggen daar als groe ne toeften, die uit de zeespiegel oprijzen, vergeten en schijnbaar verloren en voor een niet onbe langrijk deel onbewoond. Maar rond elk eilandje strekken zich onder water verraderlijke ringen van staalhard koraal uit, als wil den ze een ieder beletten de on gereptheid van hun bestaan aan te tasten. Het is een kwaad vaar water, maar tot dusver was alles goed gelopen, ofschoon Peter vrijwel 20 uur aan één stuk op de brug had gestaan. Slechts nu en dan had hij in de kaartenka- mer een half uurtje slaap kun nen vatten, maar overigens was het geen vaarwater om een vaste koers uit te zetten en de rest aan de roerganger over te laten. Niet alleen het vaarwater is onbe trouwbaar, maar ook de kaarten, omdat het verraderlijk koraal steeds aanwast en aan andere zij den weer plotseling afbrokkelt. De kaarten zijn eenvoudig niet bij te houden en er moet voort durend gepeild worden, wil men zekerheid hebben. Aan een gordel bevestigd, hing een Madoerees buiten de ver schansing. Zonder ophouden slin gerde hij het peillood naar vo- fen. Dan telde hij bij het ophalen automatisch de knopen in de lijn, die de voeten aangeven en door de stilte van de oneindige vlakte klonk eentonig zijn galmende stem: „Ampat poeloehampat poeloeh tigaampat poe loeh...." Dreunend dreef zijn stem over het onbewogen watervlak, terwijl de „Ping Ho" op halve kracht ver der gleed. Het buiswater zoog langs de steven en zong een mo notoon lied als een zoet-kabbe- lend beekje. En ondertussen wist Peter, dat de koraalriffen, die als de stekelpennen van een egel, de eilandjes voor indringers bescher men, overal in 't rond waren Op de hoogte van de Siamese kust gekomen, nam Peter een ruimere koers, zodat hij nu meer open water had en eindelijk eens een behoorlijke rust kon genie ten. Om een uur of acht in de ochtend was hij naar kooi gegaan nadat hij de roerganger opdracht had gegeven hem tot twaalf uur met rust te laten, tenzij er iets bijzonders gebeurde. En binnen enkele minuten sliep hij als een blok. Er was geen bewegen meer in hem te krijgen Maar elders waren duistere machten aan het werk. HOOFDSTUK XVII. Het laatste avontuur van Pe ter Wins dat, gelukkig voor Eve, goed afloopt en dat zijn carrière als vrachtzoeker af sluit. Reeds een paar weken broeide er onrust in het vooronder. Een oude vrouwen-perkarah, die tus sen twee Madoerezen al een tijd je gesmeuld had, was door de een of andere onbenulligheid weer opgerakeld. Maar, tot een uitbar sting was het nog steeds niet ge komenDat moest blijkbaar wachten, totdat de „ouwe" ein delijk eens een behoorlijke rust zou kunnen nemen. Als Madoerezen een herrietje onder elkaar maken, nemen ze als regel geen halve maatregelen. Het enige argument, dat zij wer kelijk als afdoende beschouwen is een mes, en zij zijn niet tevre den, vóórdat een mes het bewijs heeft geleverd, dat het een goed mes is, waarmee een vrouwen- perkarah door het uitschakelen van één der partijen uit de we reld kan worden geholpen. En nog was de klok van tienen niet koud, of het feest begon Er werd geen overbodig woord gewisseld. De zonnestralen ket sten even op twee flikkerende messen, zodat het leek of er von ken vuur uit het staal spatten en een Ahmed was een „ci-devant" Ahmed. Toen brak het los Van alle kanten stroomden de Lascaren aan. Bill, die juist op het dek kwam aanslenteren, schoot toe met een snelheid, die niemand achter hem gezocht zou hebben. Met een paar rukken slingerde hij de Lascaren uiteen. Als een warreling van hyena's hadden ze zich op de moordenaar geworpen, maar nu was het rijk aan Bill alleen. Met één enkele wei-gerichte mep sloeg hij de ke rel buiten westen. „Ziezo", brom de hij, terwijl hij zijn handen af veegde, alsof hij kolen had ge schept, „beter laat dan nooit, maar een minuut of tien vroeger was toch wél zo goed geweest Ajo lekasriep hij tegen één der matrozen, „ga de kap'tein halen!" (Wordt vervolgd.) menteel tezamen met het Roode Kruis ruim 100.000 E.H.B.O.-ers op. Een belangrijk deel van hen zal de eerste hulp bij de blok- ploegen en de verschillende B. B-diensten verzorgen, in het bijzonder bij de geneeskundige dienst. De mobiele geneeskundi ge groepen in totaal zullen zij 15-000 mannen en vrouwen om vatten vormen in de A-gebie- den, de gebieden met belangrij ke doelen, de onmisbare aanvul ling op de plaatselijke genees kundige diens,. Een mobiele ge neeskundige groep bestaat uit 2 tot 3 artsen, 2 verpleegsters, 16 volledig opgeleide E.H.B.O-ers, 4 chauffeurs en 2 ordonnansen. Aan elke groep worden 8 ge- wonden-transportploegen toege voegd. Iedere transportploeg be schikt over een vrachtau.o voor het vervoer van 4 zwaar of 10 licht gewonden. De eerste daad van een mobiele geneeskundige groep van een bombardement bestaat in het inrichten van ver zamelplaatsen voor gewonden, waar een eerste behandeling kan worden gegeven. Zwaar ge wonden worden hierna naar ziekenhuizen overgebracht. Voor de B-kringen zijn kleinere ge neeskundige teams geprojec teerd, bestaande uit 1 arts, 6 ge diplomeerde E.H.B.O.-ers en 1 chauffeur. Van de geneeskundige groepen wordt een werk van barmhartig heid verlangd. Naastenliefde is vooral bq de geneeskundige dienst beslissend voor de resul taten, die bereikt kunnen worden. De Westduitse grenspolitie heeft te Hannover meegedeeld dat de Oostduitse politie langs de grens van Neder-Saksen 52 wachttorens heeft opgericht van ongeveer 20 meter hoogte. De torens zijn uitgerust met sterke zoeklichten. Naar men zegt richtte de Oost duitse politie op plaatsen die gunstig waren voor illegale grensoverschrijding, prikkel draadversperringen en houten schuttingen op. Deze versperrin gen zouden in het geheel 80 km lang zijn. De Westduitse grenspolitie deelde verder mede dat uitge wekenen uit O.-Duitsland haa- den medegedeeld dat op ver scheidene plaatsen de prikkel- draadverperringen onder stroom staan en op andere plaatsen mijnen zijn gelegd. Te Cairo is een communiqué uitgegeven, waarin word. mee gedeeld, dat de Brits-Egyptische besprekingen over de kwestie van het Suez-kanaal spoedig hervat zullen worden. Luit.-kolonel Anwar Sadat, lid van de revolutionnaire raad en een van de naas.e medewerkers van premier Naguib, heeft ver klaard, dat Engeland zich be reid had verklaard „zonder vooropgestelde voorwaarden" de besprekingen over de kwestie van de evacuatie van de kanaal zone te hervatten. Bij de bespre kingen zou men niet stil blijven staan bij de kwestie van de de fensie van het Midden-Oosten, zo zeide hij. Generaal Naguib en zijn mi nister van Buitenlandse Zaken, zullen 27 April een onderhoud met de Britse ambassadeur sir Ralph Stevenson en de bevel hebber der Britse strijdkrachten in het Midden-Oosten, sir Brian Robertson hebben.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 5