popent £>oodt 75 De uitwisseling der krijgsgevangenen De vervreemding van landbouwgronden Alle goede dingen bestaan in drieën WEK DE GAL IN UW LEVER OP Communisten demonstreren voor Mossadeq Zo ook bij Castella DE STRIJD IN INDO-CHINA De noodlottige bootreis DE POLITIEKE COMMISSIE UIT DE PROVINCIE Binnenlands nieuws AGENDA De strijdkrachten van Oost-Duitsland Zij, die zijn omgekomen TWEEDE KAMER Nu DRIE soorten HOOFDCOMMIES GEARRESTEERD. Grote branden in Chicago Staking van landarbeiders TERNEUZEN. BRUINISSE. BOSCHKAPELLE. VOGELWAARDE De beraadslagingen over het wetsontwerp ter regeling 'van en kele rechtshandelingen met he- trekking tot landbouwgronden (wet op de vervreemding van landbouwgronden) zijn gisteren in de vergadering der Tweede Kamer voortgezet. Aan de orde zijn de replieken. De heer Vondeling (Arb.) ver klaart, dat 's ministers antwoord op het voor sprekers fractie car- dinale punt bevredigend is ge weest. Spr. treedt in een bestrijding van het betoog van de heer C. van den Heuvel. Deze heeft de overheid vergeleken met een kin derjuffrouw, die bescherming moet geven. Spr. meent echter, dat de heer Van den Heuvel meer behoefte heeft aan een min. De heer De Ruiter (CH) zegt dat de minister het voor hem bui tengewoon moeilijk maakt, als de zaak zó gesteld wordt, dat de Kamer door aanvaarding van het wetsontwerp een principiële uitspraak doet over prijsbeheer- sing. Daarvan moet spr. niets hebben. Hij wil gaarne vernemen wat de minister onder „principië le uitspraak" verstaat. De heer Van den Heuvel (AR) geeft onder grote hilariteit van de Kamer te kennen, dat naar zijn oordeel een „vondeling" meer behoefte zal hebben aan een min. Overigens verklaart hij niet accoord te gaan met de opvattin gen van de minister en de heer Vondeling. Spr. meent, dat de landbouw politiek gebaseerd zou kunnen worden op de pachtprijzen. Hij ziet niet in waarom zonder prijsbeheersing geen voorkeurs recht voor de pachter is te berei ken. De heer Droesen (KVP) ver heugt zich erover, dat de minis ter instemt met het voorkeurs recht voor de pachter, waarvoor hij met een apart wetje wil ko men. Het uitgangspunt moet zijn een pachtprijs, gebaseerd op redelijke uitkomsten van het bedrijf voor de pachter. De heer Den Hertog (VVD) is niet bereid een principiële uit spraak te doen, dat hij zich door aanvaarding van het ontwerp zou uitspreken vóór prijsbeheersing. Hij is principieel tegen prijsbe- heersende maatregelen. De heer Biewenga (AR) meent dat als men thans de prijzen vrij laat, men voor grote risico's komt te staan. Hij vraagt voor zieningen tegen enige misbruiken die bij verkoop kunnen optreden. De heer Haken (CPN) zegt, dat hij over de sanering van kleine bedrijven gaarne meer had ver nomen. Naar aanleiding van een interruptie van de heer Meel 'KVP) verklaart hij, dat in Rus tend geen geweld gebruikt wordt tegen kleine eigenaars. Minister Mansholt betoogt, dat zij die menen, dat aan de hand van de pachtprijzen het redelijk inkomen van de pachter veilig kan worden gesteld, een illusie najagen. Spr. is ervan overtuigd, dat de wet veranderd zal worden. Men moet een wet durven aannemen en op den duur wijzigingen aan brengen. Wetgeving van vijf jaar echter schept rechtsonzekerheid. Daartegen waarschuwt de minis ter. De Kamer kan zelf bepalen wanneer zij de wet wil wijzigen of wil doen verdwijnen. Er liggen in de wet alle moge lijkheden om de prijsbeheersing te realiseren. Hij kan zich voor stellen, dat men bezwaren tegen de wet heeft, maar hij meent, dat de huidige toestand niet gehand haafd kan worden. Voorts is hij van oordeel, dat men een stabielere ontwikkeling der koopprijzen zal krijgen dan tot nu toe. De minister zegt, dat het moei lijk is het voorkeursrecht voor de pachter in deze wet te regelen. Hij is echter bereid te overwegen, of het mogelijk is dit recht in de wet te brengen. Dat zou moeilijk zijn, als de wet een korte looptijd had. In verband met Jiet nader be raad, dat nodig is tussen de .com missie van rapporteurs en de mi nister, wordt de behandeling van het ontwerp geschorst, waar- schijnlijk tot Dinsdag. Vervolgens is aan de orde ge komen het wetsontwerp houden de voorziening tot Wegneming van staatloosheid, veroorzaakt doordat Nederlanders zich zon der verlof in vijandelijke krijgs- of staatsdienst hebben begeven De waarschuwing, dat de Neder lander, die zich in vreemde krijgs- of staatsdienst begeeft, het Ne derlanderschap verliest, is als voorzorg tegen dienstneming bi; een vreemde mogendheid niet af doende gebleken. Door haar te veronachtzamen zijn er naar schatting 40.000 in Nederland wo- nende personen vreemdelingen zonder nationaliteit geworden. Aan meerderjarigen kan het Nederlanderschap worden ver leend, zo wordt thans voorge steld, indien zij gedurende een aan het verzoek voorafgegaan tijdvak van drie jaren ononder broken hoofdverblijf hebben ge had in het koninkrijk. Voor ver lening van het Nederlanderschap is een bedrag verschuldigd va riërend tussen 25 en 1000 naargelang van de aanslag in de inkomstenbelasting. Het kiesrecht wordt de betrok kenen onthouden voor de tijd van tien jaren na het einde van een vrijheidsstraf of internering van meer dan een jaar. De heer Scheps (Arb.) stelt vast, dat dit wetsontwerp het be wijs is van het falen van het Ne derland van na 1945. De zuivering en berechting toch zijn mislukt. Minister Donker krijgt thans een beleid af te sluiten inzake zuive ring berechting en ten> uitvoer legging van straf, dat met veel van zijn opvattingen in strijd was. Spr. citeert critiek van het Ne derlandse juristenblad op het oorspronkelijke ontwerp. Ook de dagbladpers had veel critiek. Het oorspronkelijke ontwerp was een sprong in het duister. Dat moest spr. verwerpen. Het nieuwe zal hij niet verwerpen, al heeft hij geen positieve woorden voor het slotdrama der zuivering. Het 'ontwerp-Donker zet de na tionale deur niet wijd open. De staatlozen worden voorzichtig en na behoorlijke controle opnieuw in het nationale huis toegelaten. Van een generaal pardon is geen sprake. Dragers van vijandelijke wapens dienen te weten: we zijn wel goed, maar niet gek. Spr. meent, dat de wet kan worden aanvaard. Hij vraagt o.m. hoe lang de wet zal blijven gel den. De vergadering wordt verdaagd. (Advertentie) Een nieuwe aanwinst van CAS TELLA, de onverpakte BLOE- MENZEEP voor de geringe prijs van 20 cent, dus binnen het be reik van iedere beurs! Onder het U zo welbekende mot to: „Iedere vrouw kan mooi zijn" heeft Castella aan de bei de toiletzepen Castella Spécial, met het wonderlijk schuim en Castella, de klassieke sc'hoon- heidszeep (beide 32 ct), een der de soort toegevoegd en wel Cas. tella Bloemenzeep, in heerlijke geuren en kleuren (20 cent). De Castella-fabrieken stellen nu letterlijk iedere vrouw in de gelegenheid haar huid met een Omstreeks 14 dagen geleden is de hoofdcommies van de comptabele afdeling van het de partement van justitie, de 45- jarige B„ in arrest gesteld we gens fraude. Naar bij het onder zoek is gebleken, heeft B. kans gezien de controle om de tuin te leiden door op een bijzonder lis tige manier gelden, welke bij het departement berustten, zich toe te eigenen. Dit waren gelden, die destijds door de conomische gerechten in beslag genomen waren, maar die voor 'n gedeelte moesten worden terugbetaald aan hen, die er aanspraak op konden maken. Daar ook de geldzuivering hierbij een rol speelde, moest B. zich van zeer ingewikkelde manipulaties bedie nen. Hij heeft dit zo „meester lijk" gedaan, dat de controle tot voor kort niet achter deze frau de kon komen. Administratief scheen dan ook alles in perfecte orde, maar handtekeningen bleken vervalst en enige bijfiguren (geen amb tenaren) bleken genegen met B. dit lugubere spel mede te spelen door b.v. hun girorekening be schikbaar te stellen. In deze zaak zijn dan ook nog drie personen gearresteerd, een dame en haar echtgenoot en nog een persoon, die ook gelden zou hebben ont vangen namens B. Het verduisterde bedrag is nog niet bij benadering te schatten, maar zal wel niet ver van de honderdduizend gulden liggen. Voor hoeveel geld de staat bena deeld is, valt ook nog niet te zeg gen, aangezien B. ook sommen uitleende, die natuurlijk nu aan de staat moeten worden terugbe taald. Bij de ambtenaar is tien duizend gulden in beslag geno men. De hoofdcommies was vele ja ren werkzaam ten departemente. Hij stond als een ijverig ambte naar bekend, die nooit aanleiding gaf tot aanmerkingen. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd en zegt tot deze daden te zijn gekomen door het leven op een te grote voet. Hij ging nog al eens naar het buitenland, waar hij zich aan speelzucht te buiten moet zijn gegaan. van de drie soorten Castella te verzorgen. Geen enkele vrouw behoeft zich nu meer deze een. voudige schoonheidsbehande ling, een dagelijkse massage met het weldadige schuim van Castella, te ontzeggen! Bij twee branden in de Ameri kaanse stad Chicago zijn tenmin ste 18 personen om het leven ge komen. Twintig arbeiders uit een fa briek, waar een van de branden woedde, worden nog vermist, ter wijl 36 arbeiders naar het zie kenhuis zijn vervoerd. Een hooggeplaatst functionaris van de brandweer deelde mede, dat het voor de brandweerlieden onmogelijk was in het hevig brandende gebouw door te drin gen, hoewel de brandweer snel ter plaatse was. De andere brand woedde in een flatgebouw, dat 4 km van de fa briek verwijderd was. Hier zijn minstens vier personen om het leven gekomen. Tijdens de blussingswerkzaam- heden stond er een zeer krachti ge wind met snelheden van 50 km per uur. Een woordvoerder i van de Haber-maatschappij, de j eigenares van de fabriek, deelde mede, dat niet bekend is waar de vermiste arbeiders zijn. Zij kun nen, volgens hem, wel in het ge bouw zijn, maar het is evengoed mogelijk, dat zij naar huis zijn gegaan. Een lijkschouwer deelde mede, dat hij tenminste 12 lijken op een van de étages van de fabriek heeft gezien. INDONESISCH VLIEGTUIG MAAKT EEN NOODLANDING. Volgens te Manilla ontvangen berichten heeft een Indonesisch vliegtuig, waarschijnlijk van de Garuda Indonesian Airways, op weg naar Manilla een noodlan ding gemaakt in Labuan, Noord- Borneo. Geen van de pasagiers, onder wie zich sultan Hamengku Buwono en een Indonesisch voet balelftal zouden bevinden, werd gewond. Het toestel wer£ bescha digd. Volledige Vietminh-divisie trekt Laos binnen. Van militaire zijde wordt ver nomen, dat een volledige Viet minh-divisie, die sinds Zaterdag j.l. langs de Oostgrens van de Indo-Chinese staat Laos manoeu vreerde, deze grens Donderdag heeft overschreden. Dit is de derde Vietminh- strijdmacht, die ni de afgelopen vijf dagen de grens van Laos heeft overschreden. Deze divisie trekt in westelijke richting op langs de hoofdweg van de kust. Verder rukt tenminste één di visie via Sam Hoea, dat onlangs door de Fransen werd ontruimd uit het noorden op, terwijl een groep van ongeveer vijf bataljons in het N.W. 30 kilometer op het gebied van Laos is doorgedron gen. Franse officieren zijn van me ning dat het garnizoen van Sam Noea de Vietminh-troepen vóór zal kunnen blijven, tenzij de di visie, die thans uit het oosten op trekt, een deel van haar man schappen in noordelijke richting zendt teneinde de Fransen af te snijden, voordat zij hun linies be reiken. Koning van Laos doet beroep op president Auriol. De koning van Laos heeft Don derdag telegrafisch een beroep op president Auriol van Frank rijk gedaan om Franse hulp te zenden in de strijd tegen de Viet- minh-inval. Minister van Buitenlandse Za ken Bidault verklaarde op een lunchbij eenkomst van de Ameri kaanse club te Parijs, dat „de aanwezigheid van een invasie leger op het grondgebied van een ongewapende en vredelievende staat, redelijkerwijze en gelet op de bewoordingen van de Sowjet- verklaringen, het duidelijke be wijs van agressie is". De twee door een Italiaanse tankboot aan boord genomen overlevenden van het motorjacht Marie-Jeanne", dat als gemeld, elf weken in de Stille Oceaan heeft rondgedreven, waarbij acht van de tien opvarenden om het leven zijn gekomen, zijn aan boord van het tankschip, volgens per radio uit Rome gegeven me dische aanwijzingen, behandeld. Na de behandeling maakten zij de indruk vooruit te zijn gegaan. De twee schipbreukelingen hebben meegedeeld, dat een ern stige motorstoring er de oorzaak van was, dat hun jacht zo lang stuurloos heeft rondgedreven. Braziliaanse resolutie aan genomen. Polen heeft besloten niet aan te dringen op een stemming over zijn ontwerp-resolutie betreffen de maatregelen tot afwending van een nieuwe wereldoorlog en zal in plaats daarvan de Brazi liaanse resolutie steunen. De Poolse resolutie wilde de algemene vergadering laten aan bevelen de ontwapeningsmaatre gelen toe te passen die door de Sowjet-groep zijn voorgesteld, onder meer een onvoorwaardelijk verbod van het atoomwapen De Braziliaanse resolutie wil de algemene vergadering na af werking van haar huidige agenda op reces zenden. Zij zou echter weer bijeen moeten komen als de ontwikkeling in Korea dat nodig maakte. De intrekking van de Poolse resolutie betekent, dat er in de politieke commissie geen verzet zal zijn tegen de Braziliaanse resolutie. De Poolse minister van Buiten landse Zaken, antwoordend op een verzoek van India om dat deel der resolutie in te trekken dat op Korea betrekking had, zei dat de jongste ontwikkeling in Korea de resolutie eigenlijk over bodig maakte. Bepaalde gedeelten van de Poolse resolutie behoef den verdere bespreking. De Pool se delegatie behield zich het recht voor die kwesties in de volgende assemblée ter sprake te brengen. De Braziliaanse resolutie is met Arts-examen. Te Rotterdam slaagde bij de stichting klinisch hoger onder wijs voor het arts-examen de heer P. J. Brons te Terneuzen. Défilé van Kajotters. Op het Lourdes-congres van de Zeeuws-Vlaamse kajotsters en kajotters, dat op Zondag 26 April in het Concertgebouw te Terneu zen wordt gehouden, zullen o.a. spreken de bekende Belgische propagandist Alex Raepsaet en aalmoezenier Poeks uit Gent. Na afloop van het congres zal men, voorafgegaan door een har monie, een défilé door Terneuzen maken. Verwoede strijd tegen het water. Aan de oude dijk is Donderdag een verwoede strijd tegen het opdringende water geleverd. Toen gistermorgen de dag aan brak was de Woensdag gelegde zandzakkendam weer vijf meter in de diepte verdwenen. Men be sloot toch de daarvoor aangeko men bak te laten zinken. Deze bak, de „Lekstroom 38" van de firma Van Haaften uit Den Haag, werd daarna Donderdagmiddag omstreeks 5 uur vóór het gat tot zinken gebracht. Wel spoelde het water toen nog aan beide kanten langs de bak, terwijl ook onder de bak nog wa ter doorkwam, maar met man en macht heeft men deze doorspoe lingen met zandzakken opgevuld. Daarmee was men gisteravond nog bezig, maar men was de toestand meester. In de loop van deze nacht zou men trachten het weggeslagen gedeelte van achter de dam op nieuw aan te leggen. Te midder nacht was men zo ver gevorderd, dat geen water meer doorkomt. Uitdeling. Verschillende gezinnen uit ons dorp werden dezer dagen ver blijd met een kledingpakket, het welk verstrekt werd door het pa rochieel armbestuur. De goede ren waren afkomstig uit het overschot van de inzameling voor de rampslachtoffers. DODELIJK ONGEVAL IN STAATSMIJNEN. Donderdagmiddag is op het stikstofbindingsbedrijf der staats mijnen te Geleen een ongeval met dodelijke afloop gebeurd. Bij het transport van een houten schot raakte de 51-jarige timmerman A. W. Walschot uit Sittard-Opho- fen met het hoofd bekneld tussen dit schot en een afsluiter, waar door hij ernstig werd gewond. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis te Sittard gebracht. Kort na aankomst is hij daar overleden. ACCOUNTANT GEARRESTEERD De Edese politie heeft de ac countant W. J. D. aangehouden, die ervan wordt beschuldigd in enkele maanden tijds oplichtin gen en verduisteringen te hebben gepleegd tot een bedrag van ruim ƒ40.000. D. behandelde o.a. voor een cliënt de verkoop van een huis. Hij droeg een klein gedeelte van de opbrengst contant af en zou voor de rest een lijfrente voor zijn cliënt afsluiten, hetgeen echter niet is gebeurd. Toen de uitkeringen uitbleven, kreeg de cliënt argwaan en werd de politie in de zaak gemengd. Deze begon een onderzoek en het resultaat was dat D. nu ook van Ontslag. Wethouder D. G. de Bakker van de R.K.-arbeiderspartij heeft zijn ontslag ingediend als lid van de gemeenteraad. De candidaat, die voor benoeming in de vacature in aanmerking komt, is de heer J. P. J. Mangnus. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De sprong in het Hellevuur. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De sprong in het Hellevuur. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Treinroof in Missouri- AXEL: Bouwk. bureau Van den Berg, 1 uur: Aanbeste ding bouwen van een hotel en een woning. Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. De verdedigers van de duivelsrots. IJ zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVEKPII.LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen, Eist Carter s Leverpilleties- ongeoorloofde practijken in Gor- cum en Putten wordt beticht. Hij zou daar huizen en kantoor ruimten hebben gekocht, zonder ooit meer dan een klein gedeelte van de koopsom te betalen. Door allerlei valse voorspiegelingen zou hij de koopactes in handen hebben weten te krijgen. Verder wordt hij ervan beschuldigd bij verschillende firma's voor dui zenden guldens inkopen te heb ben gedaan, zonder te betalen en verzekeringsgelden, die hij geïnd had, niet te hebben afgedragen. INVAL IN HAAGS SPEELHUIS. De Haagse recherche heeft een inval gedaan in een huis aan de Laan van Meerdervoort, waar zij twaalf personen op heterdaad be trapte bij het spelen van roulette en baccaret. De spelers, o.w. vier vrouwen, zijn in arrest gesteld. Twee van hen zijn woonachtig te Amsterdam; de overigen zijn Hagenaars. De 44-jarige weduwe M. H. geb. D. werd vrijgelaten, omdat zij voor haar drie minderjarige kinderen moest zorgen. De recherche nam een bedrag van ongeveer 100 in beslag. GEVAARLIJKE TRACTATIE UIT VUILNISEMMER. De Tilburgse politie heeft han den vol werk gehad om 25 me rendeels jeugdige inwoners van de vergiftigingsdood te redden. Drie bewonertjes van de Koopvaardijstraat in deze ge meente vonden in een van de vuilnisemmers, die op straat wa ren gezet om geleegd te worden, een doos met 40 repen chocolade. Dat betekende feest voor de „eugd, want natuurlijk deelden de vindertjes hun schatten kwis tig rond. Ook enkele moeders waren zo onverstandig mee te snoepen. Wat bleek echter? De repen waren alle met rattenvergif be streken. Een bewoner van de Koopvaardijstraat, die daar een bedrijf in levensmiddelen heeft, had veel last gehad van ratten en muizen en had dit er op be dacht. Met groot succes, want het ongedierte verdween. Het knechtje van de zakenman vroeg wat hij met de nu over bodig geworden repen moest be ginnen en het antwoord van de baas was: „Ruim maar op". Dat deed het knechtje op zijn ma nier, zodat de repen in de vuil nisemmer terecht kwamen met het gevolg dat de politie een uur nadat de „vondst" was gedaan, van het geval hoorde, via de ra dio en door middel van een luid sprekerauto die de buurtbewoners moest alarmeren. Het hielp. Na een uur waren al 25 personen bij de G. G. D. geweest om hun maag te laten leegpompen, meest kinderen. De jongste was 2 jaar. Vijftien van de 40 repen waren nog achterhaald, vóór ze konden worden geconsumeerd, zodat die 25 mensen met elkaar ook 25 re pen 'hebben gegeten. Men had dus gegronde hoop, dat er geen gevaar meer zou zijn. In Italië zijn Donderdag twee millioen landarbeiders in staking gegaan. Dit getal is opgegeven door het algemeen vakverbond, dat onder communistische lei- j algemene stemmen aangenomen, ding staat. De staking heeft ten doel eisen tot verbetering van de lonen kracht bij te zetten. De an dere vakbonden nemen niet aan de staking deel. Communistische officieren onderhandelaars hebben Don derdag meegedeeld dat de com munisten Maandag a.s. vermoe delijk 50 geallieerde krijgsge vangenen te Panmoendjon aan de Verbondenen zullen overge ven. De helft hiervan bestaa: uit Zuidkoreanen. Van geallieerde zijde is mee gedeeld, dat Zondagmiddag a-s. de eerste trein met zieke en ge wonde communistische krijgs gevangenen uit Poesan naar het Noorden zal vertrekken. De trein wordt Maandag, bij het aanbre ken van de dag, in het geallieer de basiskamp te Moensan ver wacht. De Zuidkoreaanse nationale vergadering had generaal Clark verzocht Te pogen het verschil De Amerikaanse hoge commis sie in Duitsland heeft Donderdag te Bonn een verklaring uitgege ven, waarin gezegd wordt dat „volgens inlichtingen uit ver schillende bron" Oost-Duitsland op 1 Maart van dit jaar 120.000 man onder de wapenen had. Voorts zou dit land beschikken over 25.000 man in para-militaire organisaties, zoals de grens- en de transportpolitie, en ongeveer 400.000 man in de „vereniging voor sport en technische oplei ding", welke de hoge commissie beschouwt als een organisatie voor militaire voor-opleiding. Van de 120.000 militairen die nen 5000 man bij de luchtmacht en een evengroot aantal bij de Oostduitse marine, aldus de Ame rikaanse verklaring. Communistische betogers heb ben Donderdag te Teheran gede monstreerd ter ondersteuning van Mossadeqs streven om de status van de sjah terug te bren gen tot die van een aan een grondwet gebonden vorst. De communisten riepen: „Weg met de sjah" en „Weg met de Britse en Amerikaanse huurlingen". Het paleis van de sjah en de woning van premier Mossadeq werden door met gevechtwagens en machinegeweren uitgeruste troepen bewaakt. De betogers eisten een snelle inwilliging door de Perzische Tweede Kamer van Mossadeqs eis, dat een door een commissie van acht man opgesteld rapport, dat aanbevelingen bevat om de sjah voortaan als constitutioneel vorst te doen optreden,, zal wor den goedgekeurd. Onder kreten als „overwinning of dood", en aanvaardt het rapport van de commissie van acht" trokken de communistische betogers door de straten van Teheran om vervol gens in vrachtauto's rondom het plein, waaraan het gebouw der Perzische Tweede Kamer is gele gen, te rijden. De Amerikaanse ambassadeur te Teheran, Henderson, heeft de Amerikaanse inwoners der Per zische hoofdstad opgedragen bin nenshuis te blijven en zich niet in de omgeving van de demonstran ten op te houden. De „Mardasia", een dagblad dat de mening der Perzische opposi tie weergeeft, schreef Donder dag, dat Henderson dr Mossadeq heeft medegedeeld dat de Ver enigde Staten de hulp, die Per- zië overeenkomstig het „punt- vier"-programma voor hulp aan economisch onontwikkelde gebie den wordt verleend, zullen in trekken, indien maar één Ameri kaan zou worden aangevallen. Volgens persberichten uit Aba- dan, 't centrum van de Perzische olie-industrie, is daar betoging ge houden door tienduizenden ar beiders. Een delegatie heeft het telegraafkantoor bezet en van daar boodschappen gezonden, waarin steun voor Mossadeq en het nationale front wordt uitge sproken. Naar de delegatie ver klaart, zal zij het kantoor niet verlaten voor de Tweede Kamer het rapport met betrekking tot de verhouding tussen de regering en de kroon heeft goedgekeurd Uit Ispahan, Tebris en het me rendeel van de grote steden in Perzië is gemeld, dat daar sta kingen gehouden worden als uit drukking van solidariteit met premier Mossadeq. Acht afgevaardigden van de op positie hebben een brief gezon den aan de Tweede Kamer met de mededeling, dat zij Teheran verlaten, omdat zij niet veilig naar het parlement kunnen gaan, terwijl er betogingen wor den gehouden. De afgevaardig den zeggen niet terug te zullen keren, voor de toestand normaal is. Volgens een voorlopige bekend making zijn bij de betogingen te Teheran een twintigtal personen gewond en één ernstig. Een tien tal personen werd gearresteerd. Aanhangers van de Toedeh partij hebben Woensdagmiddag te Sjiraz in het Z. van Perzië, een aanval gedaan op gebouwen waarin diensten van het „punt vier"-program (hulp aan onvol doende ontwikkelde landen) zijn gevestigd. Meubels werden op straat geworpen en in brand ge stoken. Een Amerikaan zou ge molesteerd zijn. De parlementsfractie van het „nationale front" heeft Donder dag een communiqué gepubli ceerd waarin de bevolking be dankt wordt voor haar steun aan de politiek van de regering. De afgevaardigden verzoeken tevens alle stakingen te beëindigen, die ten doel hadden de regering te steunen. Verder wordt gezegd, dat de fractie premier Mossadeq zal verzoeken, spoedig verkiezin gen te laten houden in de distric ten waar zij nog niet plaats heb ben gehad, opdat het aantal tot dusver vacante zetels (63) zal worden bezet. DOOR ELECTRISCHE STROOM GETROFFEN EN GEDOOD. Donderdagmiddag is op het ter rein van de B. P. M. te Pernis de 25-jarige J. L. Röof, toen hij bezig was met een electrische boor een vat te bewerken, door de electrische stroom getroffen en gedood. tussen de aantallen der door de communisten en de Verbonde nen uit te wisselen zieke en ge wonde krijgsgevangen (de ge allieerden hebben ongeveer tien maal zoveel krijgsgevange nen als hun tegenstanders) op te heffen door te bevorderen dat door de communisten gevangen genomen Zuidkoreaanse burgers op vrije voeten worden gesteld. Radio-Poesan meldt nu dat de geallieerde opperbevelhebber tot zijn spijt niets voor de gevan gen genomen burgers te kunnen doen, daar de conventie van Ge- nève slechts betrekking heeft op krijgsgevangenen. Het opperbevel van de V. N. heeft Donderdag de communis tische verbindingsofficieren ver zocht, heden een brief in ont vangst te nemen over de her vatting van de wapenstilstands besprekingen. Volgens een geallieerde woord voerder is het schrijven van ge neraal Harrison, het hoofd van de geallieerde delegatie en ge richt aan het hoofd van de Noordelijke delegatie, de Noord- koreaanse generaal Nam II. De inhoud is niet bekendgemaakt. Dit zal geschieden wanneer de brief aan de communisten te Panmoendjon is overhandigd. Gevechtshandelingen. Er heerst slechts lichte activi teit aan het Koreaanse front. Officieel is meegedeeld dat het 8ste Amerikaanse leger de com munisten in de 14 April geëin digde week de volgende verlie zen heeft toegebracht: 1510 ge sneuvelden, 1150 gewonden en 13 krijgsgevangenen. Van vliegdekschepen opgeste gen geallieerde vliegtuigen heb ben Donderdagochtend 'n trein der communisten nabij Kiltsjoe, in O-Korea, in een tunnel op gesloten, door de rails aan beide zijden van de tunnel stuk te bombarderen. Voorts werden een spoorweg emplacement en een aantal voertuigen der Noordelijken aangevallen. Sabres hebben Donderdag bo ven Noord-Korea een Mig om laag geschoten. „Vrede met ere". Het Amerikaanse regerings- omroepstation meldde Donder dag dat generaal Mark Clark, de opperbevelhebber der Verbon den strijdkrachten in Korea, de Zuidkoreaanse regering Dinsdag j.l. een boodschap heeft gezon den, waarin hij o.m. verklaarde er, indien een wapenstilstand zou worden gesloten, naar te zullen streven een „vrede met ere" tot stand te brengen. BENELUX TAALKWESTIETJE. Een Belgisch parlementslid heeft de ministers van Buitenlandse Zaken en Landsverdediging eni ge tijd geleden schriftelijk de vraag gesteld, waarom de corres pondentie tussen Nederland en België in het Frans is gevoerd, terwijl toch de verzekering was gegeven, dat in de officiële be trekkingen tussen de beide rege ringen de Nederlandse taal ge bruikt zou worden. De Belgische minister van De fensie heeft hierop thans geant woord, dat het initiatief tot be doelde conventie werd- genomen door het Nederlandse ministerie van Oorlog in een in het Frans gestelde brief, welke gedateerd was 16 Juni 1952. Uit beleefdheid en naar men kan veronderstellen niet zonder enige ondeugendheid, zo voegt de minister hieraan toe, is op dit schrijven ook in het Frans geantwoord. Wanneer mijn departement het initiatief neemt tot onderhandelingen met de Ne derlandse autoriteiten, aldus de minster van Defensie, dan wordt de correspondentie steeds in het Nederlands opgesteld. Het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft gisteren de 59e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Hierop komen de namen voor van de onderstaande Zeeuwse slachtoffers: DREISCHOR. Francina Pieternella Duijn- houwer, geb. 6-8-'32 te Goes, laatste adres Tilburgsestraat 8 te Goes. KRUEVINGEN. Dina Adriana Rijkse, geb. 6-1 -'34 te 's-Heer Arendskerke, laatste adres Grintweg 5. NIEUWERKERK, Adriana de Bruine, geb. 3-6-'28, laatste adres A 312 te Ooster land; Klasina Kloote, geb. 5-7- '03, laatste adres Muyeweg 209; Maria Rentier, geb. 24-9-'04 laatste adres Muyeweg 209. STAVENISSE. Cornelis Jacobus Bart Gaa keer, geb. 17-l-'00 te St. Maar tensdijk, echtg. van Geertruida D. van Dalen, laatste adres B 53; Hubrecht van Vossen, geb. 23-8-'89, laatste adres Stoof dijk A 133a.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2