Eisenhower stelt vorming van wereidopbouwfonds voor -President Drees bezocht Schouwen-Duiveland De verkiezingen in -Afrika Azië Werkelijke vrede in geheel HOOGWATER De Rijkswaterstaat doet wat ze kan Overwinning van de Nationale Partij Brand aan boord van Brits schip WEERSVERWACHTING ZON- en MAANSTANDEN Weer een millioen bij het Rampenfonds Economische moeilijkheden in Finland Scheepsjongen opende verkeerde kraan Nieuwe premieregeling voor de Woningbouw thans een feit Merkwaardig geval DE BEVOLKING VAN ZUID-AFRIKA engel sen. du/tsens GRIEKEN. PORTUGEZEN SCANDINAVIERS Minister-President over zijn bezcek Frankerlng bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Eedactie-adres: Noordstraat 5557 Temeuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; pei maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct VRIJDAG 17 APRIL 1953. 8e Jaargang No. 2319. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cents Iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur President Eisenhower heeft Donderdag op een bijeenkomst van de Amerikaanse vereniging van dagbladredacteuren te Was hington voorgesteld de wrede krachten van armoede en nood druft" te bestrijden om de steun van een wéreldopbouwfonds. De monumenten van deze nieuwe soort van oorlog zouden zijn: we gen en scholen, ziekenhuizen en woningen, voedsel en gezondheid. De Amerikaanse regering is „bereid haar volk te verzoeken tezamen met alle volkeren een aanzienlijk percentage van de door ontwapening gedane bespa ringen te storten in een fonds voor steun aan en opbouw van de gehele wereld", aldus zeide de president in zijn reeds vooraf als belangrijk aangekondigde rede. Hij maakte duidelijk, dat de Sowjet-Unie niet van een derge lijk fonds zou worden uitgeslo ten. Hij omschreef het doel van zulk een fonds als: hulpverlening aan andere volkeren voor de ontwik keling van ten achter gebleven gebieden, bevordering van winst gevende en eerlijke wereldhandel en het bieden van hulp aan alle volkeren om „de zegeningen van productieve vrijheid" te leren kennen. De president herinnerde er aan, dat het plan-Marshall in 1947 be doeld was om aan de behoeften van Oost- zowel als van West- Europa tegemoet te komen. Eisenhower deed een beroep op de Sowjet-Unie om door ontwa pening tezamen met de Verenig de Staten de bijna verloren hoop op wereldvrede te redden. Indien men de koers van de laatste acht jaar niet zou weten te verlaten, waren een „atoom oorlog" en een „leven van voort durende vrees en spanning" res pectievelijk het slechtste wat ge vreesd en het beste wat verwacht kon worden. Eisenhower daagde de Sowjet- Unie uit, de oprechtheid van het door haar uitgedrukte verlangen naar vrede te bewijzen door: 1. Haar beslissende invloed in de c ommunistische wereld te ge bruiken om niet alleen een gelo gen komende wapenstilstand in Korea tot stand te brengen, maar ook een werkelijke vrede in ge heel Azië. 2. Andere landen, met inbegrip van de Oosteuropese, vrijelijk hun eigen regeringsvorm te laten kiezen en hun het recht te laten, zich vrijelijk met andere landen te verbinden in een wereldomvat tende rechtsgemeenschap. 3. Samen met anderen ernstige voorstellen aan te vatten voor 'n Het 7800 ton metende Britse vrachtschip „Menestheus" heeft Donderdag geseind, dat er brand is ontstaan in zijn machinekamer. Het bevindt zich ter hoogte van de kust van Californië. De bemanning van het bran dende schip is later aan boord gegaan van een Amerikaanse vrachtboot. „De „Menestheus" was via het Panamakanaal op weg naar Los Angeles. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Veel bewolking. Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind overwegend tussen West en Zuid. Iets lagere temperaturen dan gisteren. ZATERDAG 18 APRIL. v.m. n.m. Breskens 4.38 5.09 Terneuzen 5.13 5.44 Hansweert 5.53 6.24 Walsoorden 6.03 6.34 ZON MAAN April 18 5.38 19.42 8.00 1.04 19 5.35 19.44 9.06 1.53 20 5.33 19.46 10.18 2.28 21 5.31 19.47 11.31 2.53 ontwapening, welke effectief ge maakt zou moeten worden door strikte controle en inspectie van de Verenigde Naties. Als „duidelijke en specifieke daden", waardoor de Sowjet- Unie haar oprechtheid zou kun nen bewijzen, noemde hij o.m. on dertekening van een vredesver drag met Oostenrijk en vrijlating van duizenden krijgsgevangenen uit de laatste wereldoorlog, die zich nog in Rusland zouden be vinden. De eerste grote stap tot redding van de hoop op vrede zou moe ten zijn het sluiten van een eer volle wapenstilstand in Korea. Dit zou onmiddellijke staking van de vijandelijkheden moeten in houden en het spoedig beginnen van politieke besprekingen voor het houden van vrije verkiezin gen in een verenigd Korea. Het zou niet minder moeten inhouden het beëindigen van de „directe en indirecte aanvallen op de veilig heid van Indo-China en Malak- ka". Want een wapenstilstand in Korea, waardoor slechts agres sieve legers zouden worden vrij gemaakt voor een aanval elders, zou bedriegerij zijn, aldus Eisen hower. Uit een werkelijke en algehele vrede voor Azië zou de taak kun nen groeien van het regelen der andere kwesties tussen de vrije wereld en de Sowjet-Unie, zeide hij. De V. S. zijn bereid hun aan deel in een dergelijke regeling te aanvaarden. Zij hebben reeds al het mogelijke gedaan om het sluiten van een verdrag met Oos tenrijk te bespoedigen. Eisenhower stelde uitbreiding voor van de plannen voor Euro pese eenheid tot buiten de lan den van West-Europa. Een derge lijke meeromvattende gemeen schap zou ook een „vrij en ver enigd Duitsland, met een op vrije en geheime verkiezingen ge grondveste regering omvatten en, bij volledige onafhankelijk heid van de Oosteuropese landen, het einde van de huidige onna tuurlijke verdeling van Europa kunnen betekenen". Een derge lijke gemeenschap zou kunnen leiden tot bewegingsvrijheid voor personen, vrijheid van handel en van uitwisseling van gedachten. Eisenhower herhaalde de voor stellen voor beperking van be wapening en controle op atoom energie, zoals deze door de V. S. in de V. N. zijn gedaan. Het Nationale Rampenfonds heeft tot Donderdagmiddag 106 millioen gulden ontvangen. Sinds Woensdag is er dus weer een mil lioen bijgekomen. De tamelijk moeilijke toestand waarin zich de Finse economie op het ogenblik bevindt als ge volg van de hoge productiekos ten, heeft te Helsinki de laatste dagen alarmerende geruchten doen ontstaan. Zo zou een devaluatie van de markt op handen zijn. Ook wordt beweerd, dat de regering de moeilijkheden alleen maar te boven kan komen door ontbin ding van het parlement. De 2 grote partijen die de re geringscoalitie vormen zijn het niet eens over de middelen om de crisis op te lossen. De eersten zijn fel gekant tegen elke maat regel die vermindering van de koopkracht der arbeiders zou meebrengen en bevelen een prijsverlaging van de grondstof fen aan, vooral van hout, dat een voorname rol speelt in de Finse economie. De agrariërs betogen, dat de door de industrie betaalde lonen te hoog zijn in vergelijking met het buitenland. Bij de Woensdag in de Unie van Zuid-Afrika gehouden verkiezin gen is gestemd over 156 zetels van de Volksraad. De drie overige zetels van de door de naturellen (Zuid-Afrikaanse negers) geko zen blanke vertegenwoordigers waien niet in het geding. De Kaapse kleurlingen (ge- mengd-bloedigen) stemden met de overige stemgerechtigden mee. Zoals bekend is de wet, vol gens welke de kleurlingen op aparte kiezerslijsten geplaatst zouden worden en welke door het parlement met eenvoudige meer derheid was aanvaard, door het appèlhof ongeldig verklaard. Ondanks het niet bestaan van een stemplicht was een record aantal stemgerechtigden opgeko men, geschat op meer dan negen tig procent van het totale aan tal. Van de 156 in het geding zijnde zetels werden er twintig niet be streden, n.l. achttien welke door vertegenwoordigers van de ver enigde partij (de oppositie in het oude parlement) worden bezet en twee van de pationale partij, bezet door minister-president dr Daniel Malan en de voorzitter van de Volksraad Conradie. De aandacht was vooral geves tigd op een kleine dertig distric ten, waarvan de stemmingsuit slag door de Zuid-Afrikaanse pers onzeker werd geacht, gezien de geringe meerderheid welke de zittende afgevaardigden daar bij de vorige verkiezingen hadden behaald. De meesten hiervan zijn gelegen in Transvaal en de Kaap provincie. Toen van 67 der 156 districten de uitslagen bekend waren, had de nationale partij nog geen en kele zetel verloren. Evenals dr Malan werd ook Jacobus Strauss, de leider van de verenigde partij, herkozen in zijn district Germiston. Minister van Arbeid Ben Schoeman en minis ter van Gezondheid dr Karl Bre mer, werden eveneens herkozen. Van de anderhalf millioen stemgerechtigden waren vijftig duizend kleurlingen (gemengd- bloedigen). Door een vergissing van een 16-jarige scheepsjongen is de 9330 ton metende Japanse wal visvaarder Settsoe Maroe in het Zuidpoolgebied gezonken. De jongen had bij vergissing de kielklep van het schip ge opend, waardoor de zwaar ge laden Settsoe Maroe, ondanks alle pogingen der bemanning, vol liep en zonk, aldus heeft de kapitein verklaard. Alle opvarenden konden zich redden. De schade wordt ge raamd op 10 millioen gulden. Er is niet gestemd voor de Se naat, waar de nationale partij 25 van de 48 zetels bezet. Nationale partij overwint. De „Cape Times", een blad dat de verenigde partij steunt, gaf in een kop toe, dat de nationale par tij als overwinnaar uit de verkie zingsstrijd te voorschijn treedt. Het schreef: „Overwinning van de nationale partij zeker". De „Rand Daily Mail", een blad dat eveneens de verenigde partij aanhangt, zei: „Het ziet er naar uit, dat de verenigde partij de verkiezing niet kan winnen". De minister van Binnenlandse Zaken, dr Eben Doenges, is in zijn kiesdistrict Worcester (Kaappro vincie) met een grotere meerder heid dan bij de vorige verkiezing, herkozen. De verenigde partij had gehoopt Doenges te kunnen verslaan. Ook de minister van PTT, Tom Naude, is in Pieters burg in Noord-Transvaal met meer stemmen dan de vorige keer herkozen. Tot dusver zijn in het geheel vijf ministers op nieuw gekozen. Zes candidaten verbeurden tot dusver hun waarborgsom van 50 pond, omdat zij minder dan de vereiste tien procent van het to taal aantal stemmen verwierven. De hoogste meerderheid in de Zuid-Afrikaanse geschiedenis heeft de heer J. Lewis, V.P.-can- didaat in Durban-noord behaald, die 9382 stemmen verwierf, het geen ruim 85 pet van het totaal aantal uitgebrachte stemmen in het desbetreffende district is. Geen tweederde meerderheid voor nationale partij. Blijkens de reeds bekende uit slagen bestaat er voor de natio nale partij van premier Malan in Zuid-Afrika geen kans meer op een meerderheid van tweederden in de Volksraad. Het totaal aantal zetels is 159 en hiervan staan reeds minstens 55 op naam van de verenigde par tij. Dit is dus reeds meer dan een derde. Om 23 uur (Ned. tijd) was de stand: Nationale Partij 86 zetels Verenigde Partij 57 Arbeiderspartij 4 Donderdagmorgen zette de piloot van het gele marine hef- ■schr oef vliegtuig als passagiers af op het Havenplein te Zierik- zee de min.-president dr W. Drees en de secretaris-generaal van het ministerie van Algeme ne Zaken, mr C. L. W. Fock. Dr Drees arriveerde voor een bezoek aan Schouwen-Duive land, om zich op de hoogte te stellen van de toestand en ken nis te nemen van de problemen die met het herstel van het eiland samenhangen. Dr Drees werd begroet door de Commis- De 63-jarige alleenwonende heer Te B. is Woensdagmiddag in zijn woning te Amersfoort door zijn 47-jarige huishoudster mej. L. bewusteloos in een stoel aangetroffen. De huishoudster waarschuwde de geneeskundige dienst. Personeel van deze constateer de, dat Te B. een schedelbasis- fractuur en verwondingen aan zijn rechterhand had. Men acht te het raadzaam de politie op de hoogte te stellen en deze vond het noodzakelijk mej, L. in ver zekerde bewaring te nemen. Er heerste enige wanorde in het huis van Te B. en hier en daar vond men bloedsporen. De toestand van de heer Te B. was aanvankelijk levensge vaarlijk, maar is nu iets verbe terd. Hij is nog steeds bewuste loos. Het is nog niet zeker, of hier sprake is van een misdrijf dan wel van een ongeval. De nieuwe premieregeling voor de woningbouw is heden bij ko ninklijk besluit afgekondigd. Dit premie- en bijdragebesluit wo ningbouw treedt op 20 April in werking. Tevens is een ministerieel be sluit op grond van dit K.B. ver schenen, dat een andere regeling van genoemde materie inhoudt. Tot de belangrijkste wijzigin gen in vergelijkingen tot de oude regeling behoort de vaststelling, dat de maximum-inhoud van wo ningen, waarvoor premie wordt verleend, wordt verhoogd van 375 tot 500 m3. De inhoud van ga rages zal niet meer worden mede- gerekend. De hoogte van de premie zal afhankelijk blijven van het aan tal personen, dat in de woning kan worden gehuisvest. Voorts zullen toeslagen voor funderings- kosten en voor grondkosten wor den gegeven, afhankelijk echter van een der drie groepen, waarin de minister de gemeenten heeft geclassificeerd. De bijdragen voor funderingskosten zullen voorts afhankelijk zijn van de .soort fun dering, alsook van de lengten der palen, die eventueel ingeheid moeten worden. Nieuw is een regeling voor het bouwen van eigen eengezinshui zen voor arbeiders of daarmee gelijk te stellen personen, hou- NEDERLANDERS 2 508 933 BLANKEN Totaai aantal Inwoners. 12.437.227 wmm B.410.935 NATURELLEN Sotho S^onqoon iv.ndo r- 016.019 KLEURLINGEN •AALEIEP S Unie van ZUID-AFRIK mottentotten BLANKEN 358 730 Aziaten HOOFDZAKELIJK INDIËRS WILL IAMS TOWN KAAPSTAD 62 602 Kaapse Malclcrs De verkiezingen in Zuid-Afrika stellen het vraagstuk van de ge mengde bevolking weer in het volle licht. In deze kaart geven wij een overzicht van de samenstelling van de bevolking. Opgemerkt zij nog, dat alleen de blanken en een klein aantal naturellen aan de verkiezingen kunnen deelnemen. dende, dat boven de premie ge durende tien achtereenvolgende jaren een bijdrage van 2,5 pro cent van de toegekende premie kan worden ontvangen. De aan vrager moet dan echter niet ouder dan 50 jaar zijn. Minister ir H. B. J. Witte, die de nieuwe regeling voor journa listen toelichtte, zeide, dat de ge middelde premie in feite niet ho ger wordt. De premie wordt bere kend over het verschil in bouw kosten tussen een minimumwo ning van een bepaalde bezettings graad van vóór de oorlog en een minimumwoning van heden. Van dit verschil wordt een percentage toegekend. De nieuwe regeling zal naar zijn smaak een betere verdeling geven. Wellicht zal de middenstands- bouw, mede door de aangekon digde huurverhoging, thans een betere kans krijgen. Hij verwacht echter, dat in de grote steden re latief minder premiewoningen gebouwd zullen worden dan el ders in het land. Op de aanvragen, waarvoor de beschikking tot het toekennen van een premie op de dag van in werkingtreding van de nieuwe regeling gereed is, zal de oude regeling van kracht blijven. Inge diende aanvragen, waarop nog niet is beschikt, zullen op basis van de nieuwe regeling worden behandeld, tenzij de belangheb bende zijn aanvrage intrekt. Degenen, die boven een prei.ve een bijdrage volgens de 2,5-per- cent regeling wensen te ontvan gen, dienen hun aanvrage in te trekken en deze opnieuw in te dienen met verzoek om toeken ning van premie en bijdrage. De reeds ingediende aanvragen zul len, voorzover zij niet worden in getrokken, in chronologische volgorde naar de data van indie ning worden verwerkt. De minister zeide, dat op grond van het programma van 25.000 premiewoningen voor dit jaar slechts ongeveer 2000 goedkeu ringen per maand kunnen wor den afgegeven. Waar door de bouwstop van 1952 reeds een achterstand in het afdoen der aanvragen ontstond, moet iedere aanvrager enige maanden wach ten, voordat goedkeuring kan worden gegeven en voordat gun ning vrijgelaten kan worden. Zulks mede in verband met de spreiding van de bouwactiviteit. Bovendien moet men rekening houden met het toegestane bouw volume aan iedere gemeente. saris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, mr dr A. J. J. M. Mes, lid van het college van Ged. Staten, dr B. D. H. Tellegen, oud-griffier van de Staten, burgemeester mr J. Schuurbeque-Boeije, de wet houders van Zierikzee en de ge meente-secretaris. Het gezelschap begaf zich naar het noodbureau van de provin ciale griffie aan de Oude Ha ven, waar gedurende de mor genuren een bespreking werd gehouden over de toestand op het eiland. Omstreeks half twaalf vertrok het gezelschap per auto door de droge corridor naar Brouwershaven. In het restaurant „Mondra- gon" gebruikte het gezelschap waarbij zich inmiddels ir Slotboom en ir Verheij hadden gevoegd de lunch, waarna met een 2-tal jeeps van de rijks waterstaat over de modderige Sc'houwse dijk naar Brouwers haven werd gereden. Deze rit stelde de chauffeurs voor grote moeilijkheden, want de dijk was op sommige plaatsen vrijwel on berijdbaar. Te Brouwershaven werden de hoge gasten ontvan gen door burgemeester L. van Leeuwen, die op het stadhuis de problemen van zijn gemeente uiteenzette. Namens de gemeente Zonne- maire was wethouder J. van Splunder aanwezig. Min._president dr Drees is on geveer een half uur in Brou wershaven geweest en heeft in het gemeentehuis aldaar ge sproken met de burgemeesters van Brouwershaven, Zonnemai- re en Dreischor. Er is gevraagd om beschikbaarstelling van grond voor het dijkherstel. Een onderzoek is toegezegd. Verder is door de burgemeester van Brouwershaven gevraagd een nooddijk rond de gemeente. Ir Slotboom van de rijkswaterstaat verklaarde voor 100 procent met dat voorstel accoord te gaan- Brouwershaven zal een dijk krijgen aan de Westzijde van de gemeente. Voorts klaagden de 3 burgemeesters dat er zo weinig gebeurt aan het verrichten van het dijkherstel op Schouwen- Duiveland. De rijkswaterstaat heeft hierop geantwoord dat het 'dijkherstel op Schouwen-Dui veland voornamelijk stuit op de moeilijkheden van machines. Er schijnen te weinig machines te zijn. De burgemeester van Brou wershaven heeft voorts ge vraagd om spoedige afwikkeling van voorschotten op de schade. Om te herstellen moeten voor schotten worden aangevraagd bij het rijk en dit loopt niet erg hofstad. hard. De minister heeft hier over besprekingen gevoerd. Ver der is behandeld het probleem van de plaatselijke midden stand die thans weinig afzetge bied heeft wegens het onder-wa- ter staan van de omliggende dorpen. Een onderzoek is toe gezegd. Van Brouwershaven leidde de tocht via Den Osse over de Lan- gendijk naar Scharendijke. De weg over de dijk is de laatste weken bijzonder slecht gewor den en ook het laatste stuk van de nieuw aan te leggen weg naar Renesse door de duinen, vormt een lastig obstakel. Om kwart over twee arriveerde het gezelschap te Renesse, waar in het gemeentehuis diverse plaat selijke autoriteiten aanwezig waren. Dr Drees werd hier be groet door de gemeentsecretaris, de heer De Jong, daar de burge meester afwezig is- Na het be zoek, dat een half uur duurde, werd naar Haamstede gereden en vandaar naar Burgsluis, waar per boot de tocht naar Zie rikzee werd begonnen. In Renesse werd een bijeen komst geleid door de loco-burge meester M. de Roo, terwijl ook aanwezig waren de loco-burge- meester van Serooskerke, de lo co-burgemeester van Noordwel- le, de waarnemend burgemees ter van Eikerzee, de waarne mend burgemeester van ELe- meet en de burgemeester van Duivendijke, de heer Nieborg. Bijzondere aandacht werd ge vraagd voor de huisvesting van de evacué's en de verkeerspro blemen. In Haamstede, dat daarna bezocht werd, werd be sproken de versterking van de ringdijk om de gemeente, ter betere beveiliging van het dorp tegen het hoge water. Ook de aanleg van startbanen op hert vliegveld, waarmee men thans bezig is, om een betere verbin ding met de rest van Nederland te verkrijgen, werd besproken. Daarna werd een bezoek aan Burgh gebracht waar de ont eigening van gronden in ver band met bouw en wederop bouw werd besproken, terwijl ook gevraagd werd een betere verbinding tot stand te brengen met Zierikzee en Anna Jacoba. polder. Voorts werd gevraagd de aankopen voor het rampge bied zoveel mogelijk over de plaatselijke middenstand te doen lopen- Minister Drees terug van het bezoek aan Schouwen. Donderdagavond omstreeks half zeven vloog de helicopter van de marineluchtvaartdienst met aan boord min.-president dr w. Drees en de secretaris-ge neraal van het departement van Algemene Zaken, mr C. L. W. Fcck, op de terugreis van Zie rikzee naar het vliegveld Val kenburg bij Leiden, boven de Op het rijkspolitïevaartuig, dat dr Drees van Burghsluis naa. Zierikzee vervoerde, heeft de mi nister-president aan een mede werker van het A.N.P. een inter view toegestaan, waarin hij zijn indrukken weergaf van het be zoek aan Schouwen-Duiveland. Dr Drees was verheugd over de moderne hulpmiddelen als hefschroefvliegtuigen en jeeps, die een dergelijke tocht naar en mogelijke calamiteiten. Het gaat dan ook niet aan te zeggen: „Tij dens de Zondagen springt het le ger wel in", maar nuttig zou zijn het vormen van een reserve van mensen van het eiland, die voort durend bij de hand zij Dr Dress merkte op, dat de hele kwestie nog nader zal worden besproken. Wat betreft de uitvoeringsme thoden der werken zei de minis ter, dat hij bezwaren had tegen over het eiland mogelijk maken. 1 egiewei k. Gelet op de omvang In verschillende plaatsen had dr ivan d,e werken echter waren de Drees een nuttig contact gehad risic0 s„ van aanbesteding te met de burgemeesters. De critiek en het ongeduld der bevolking over de gang van za ken met betrekking tot de droog legging werden in het onderhoud besproken. De minister-president zeide te kunnen begrijpen, dat aan het grote dichtingswerk een wetenschappelijke technische voorbereiding vooraf moet gaan. De rijkswaterstaat, tijdens de tocht vertegenwoordigd door Ir Slotboom, doet wat ze kan, maar het zal veel moeite kosten. De minister kon de door de tegen slagen nadelig beïnvloede stem ming op Schouwen wel begrij pen. Naar aanleiding van de door de burgemeester van Amsterdam gemaakte opmerkingen over het niet werken tijdens de weekends zei minister Drees, dat de speci fieke vakarbeiders der rijkswer ken toch al heel veel van huis zijn. Het is billijk, dat zij met 't weekeind naar huis gaan. De overige arbeiders gaan een maal in de veertien dagen met weekeindverlof. Het is noodzakelijk, dat mensen aanwezig zijn met het oog op groot. De grotere firma's nemen het standpunt in, dat hoe eerder het werk klaar is, hoe beter. Zij nemen dan ook ingrijpende maat regelen en laten zelfs in het bui tenland gestationneerde inge nieurs overkomen naar Schou wen-Duiveland. Ter sprake kwam verder ?iog de wenselijkheid, dat geëvacueer de grondwerkers van het eiland spoedig zullen terugkeren. Wat het herverkavelingsplan aangaat en daarmede verband houdende uitbreidingsplannen van de gemeenten, zeide :Ir Drees laatstgenoemde te zien als een primaire gemeentelijke taak. Het gaat niet aan van boven af de hele zaak te regelen. De commissaris der koningin, Jhr mr A. F. C. de Casembroot, verzekerde dat het bezoek van de minister-president een grote mo rele steun voor de streek is ge weest. De minister is langs dé slechte wegen over het eiland vervoerd en heeft een duidelijk beeld gekregen van de grote moeilijkheden, die zich voordoen, speciaal na het jongste pech- weekeinde.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1