Vaarl Uil Je Srevtncie Wet op vervreemding van landbouwgronden v „Zuid-Afrikaans echtpaar" achter slot en grendel HET BLIJFT KOUD Einde van een „belasting-paradijs" In Berkel-Enschot geen ge meenteraadsverkiezingen Schoolstaking in Dinxperlo Weer groep Japanners gerepatrieerd VOORSPELLING De verkiezingen in Argentinië Amerikaans vliegtuig neergestort Nieuwe arrestaties in Argentinië John Christie beschuldigd van nog drie moorden Zijdie zijn omgekomen TWEEDE KAMER NIEUWE VIETMINH ACTIE IN INDO- CHINA Chin Vol Vervroegde aflos lening van 15 millioen dollar HOEK RETRANCHEMENT. SLUISKIL. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. Doodsiraf geëist in Oostduits proces Birmees vliegtuig door Chinese nationalisten neergeschoten Het geschil tussen regering en hof in Perzië Aardschokken in Smyrna De Tweede Kamer heeft gis teren de beraadslagingen over het wetsontwerp tot regeling yan enkele rechtshandelingen met betrekking tot landbouw gronden voortgezet. De heer Den Hartog (VVD) is van oordeel, dat de regering meer spoed had kunnen betrach ten. Hij vraagt zich met be zorgdheid af, of het ontwerp een oplossing brengt voor de moei lijkheden, waarvoor men zich gesteld ziet. Spr. is van mening, dat het recht van voorkeur ook van toe passing moet zijn bij onderhandse verkoop en niet slechts bij open bare verkoop. Hij vraagt, of aan beheersing van de prijzen van landbouw gronden in dezelfde mate bestaat als in de afgelopen jaren. Z.i. is er minder aanleiding voor dan tijdens de bezetting en in de eerste jaren na de oorlog. Be heersing der prijzen is voorlopig te verkiezen boven vrijlating ervan. De vaststelling der pachtprij zen zal een nog belangrijker aan gelegenheid worden dan ze al was. Van de grootste betekenis is welk pachtprijsbeleid zal wor den gevoerd. Spr. ontwikkelt enige bezwaren tegen het ontwerp. Als een leemte beschouwt hij het, dat bij overtreding alleen de verkoper strafbaar is en niet ook de koper. De heer Lemaire (KNP) is van mening, dat als tot prijsbeheer- sing moet worden overgegaan, de factoren die bij de beheersing maatgevend zijn, in de wet moe ten worden opgenomen. Het huidige niveau der pacht prijzen is te laag. Dit zal om hoog moeten. De heer Biewenga (A. R.) zegt in beginsel te kiezen voor een doelmatige beheersing boven een vrijlaten der prijzen. Spr. zou handhaving van een beperkt voorkeursrecht op prijs hebben gesteld. De heer Haken (CPN) is niet Tevreden over het resultaat, dat in het wetsontwerp is neergelegd Het feit, dat er ongezonde toe standen zijn ontstaan met betrek king tot de prijsbeheersing van de grond, behoeft z.i. geen aan leiding te geven tot het vrijlaten van de prijzen. Spr. bepleit de noodzakelijk heid om speculatie tegen te gaan. Spr verklaart zich tegen open bare verkoop van landbouwgrond teneinde speculatie te voorko men. De grond behoort z.i. in handen te zijn van hem, die de grond bewerkt. De pachter moet in alle omstandigheden de voor keur hebben. Hij is voorstander van het te gengaan van versplintering van bedrijven en hij kan niet accoord gaan met het streven de kleine boeren te doen verdwijnen. De minister van landbouw, de heer Mansholt, acht het niet meer nodig een uitvoerig pleidooi te houden voor prijsbeheersing van landbouwgronden. De geor ganiseerde landbouw acht vrijla ting der prijzen onder de huidige omstandigheden ongewenst. Bij de argumentering wordt gewezen op de bevolkingsdichtheid en de onmogelijkheid van uitbreiding Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat aan het begin van deze week een koudfront over ons land was getrokken, stroomde voortdurend koudere lucht W— Europa binnen.Tegelijkertijd trok een uit de omgeving van IJ6land afkomstige storing naar het Noordzeegebied. Deze sto ring, die geheel gevuld is met zeer koude lucht, veroorzaakte buien. Een nieuwe storing, die de ba rometers in Schotland deed da len, zal heden het weer in ons land beïnvloeden. Tussen Groenland en IJsland bevindt zich nog een derde storing, die zich eveneens op maakt naar de Britse eilanden te trekken. De algemene drukverdeling maakt een aanhouden van het koude weer waarschijnlijk, waarbij de neerslagkansen groot blijven. van het landbouwareaal. Men kan dus wel aannemen, dat de hui dige omstandigheden" voorlopig blijven gelden. Het overgrote deel van de landbouw is voor prijsbeheersing. Als men tot vrije prijsvorming zou overgaan, kan geen behoor lijke landbouwpolitiek worden ge voerd. Wil men een landbouwbeleid voeren, dat gebaseerd is op het verschaffen van een zekere be staanszekerheid, dan is het nood zakelijk, dat men dat op langere termijn kan doen. De heer Gortzak (CNP) heeft bij de aanvang der vergadering de volgende vraag gesteld aan de staatssecretaris van Financiën: Is het juist, dat schenkingen, die aan de slachtoffers in natura worden gedaan, niet van het be lastbaar inkomen mogen worden afgetrokken? De staatsseceretaris, de heer Van den Berge, verklaart dat giften in geld aan het rampen fonds aftrekbaar zijn. Giften in natura aan het rampenfonds en het Roode Kruis zijn eveneens af trekbaar. Vee, veevoeder en landbouwwerktuigen, die via de coördinatiecommissie agrarische hulpverlening worden geschon ken, kunnen worden afgetrok ken. Tweedehandsgoederen, wel ke geschonken worden, kunnen niet voor aftrek in aanmerking worden gebracht. Uitbreiding van de aftrekmogelijkheid is niet in overweging. Giften, die niet lopen over rampenfonds, Roode Kruis of coördinatiecom missie, kunnen niet worden afge trokken. HET DIJKHERSTEL. Aan de minister van Waterstaat stelt de heer Gortzak de volgen de vragen: Is het juist, dat op verschillende plaatsen het her stel van de beschadigde dijken uiterst traag verloopt? Waar ligt de oorzaak en wat wordt of is ondernomen om deze herstel werkzaamheden te bespoedigen? Minister Algera beantwoordt de eerste vraag ontkennend. Hij deelt mede, dat 67 stroomgaten waren te dichten; 10 zijn er nu nog open. Op 1 Februari waren 145.000 ha. geïnundeerd; 120.000 ha. is nu van het buitenwater af gesloten. De werkzaamheden zijn overal aan de gang; o.m. worden caissons gebouwd, waarvan de laatste half Mei gereed zullen zijn. Onder het grootste voorbe houd deelt spr. mede, dat op 1 October de dijken in Zuid-Hol land gedicht kunnen zijn. Het herstel in Noord-Brabant zal in het gebied van de Moerdijk 1 Juli gereed zijn; voor andere gebieden in die provincie 15 Sept. In Zee land zal het eind September wor den Het stroomgat te Kruiningen wordt 15 Augustus gesloten. In October zal de dijk hersteld kun nen zijn. Het volledige herstel zal dit jaar niet gereed zijn. De ongeveer 1700 inwoners van de Britse Scilly.eilanden zullen voor het eerst inkomsten- en winstbelasting moeten gaan be talen. De Britse minister van Finan ciën, Butler, verklaarde dat tot op heden door „ondoelmatige" administratie de bewoners van deze eilanden deze belasting niet betaalden. Deze „gelukkige stand van za ken" zal worden beëindigd, zo verklaarde de minister- 500 km CAOBANG NGOI NGPRABANG "J Vietnam ó,Jii /NDO-CH/NA B'Nh- Cambodja inm PNOMPENH o DAL AT GOOR VIETMINH BEZET GEBIED In de gemeente Berkel-En schot (Nrd.-Brabant) zal geen verkiezing van leden van de ge meenteraad worden, gehouden. Slechts één lijst is ingeleverd, zodat ingevolge het bepaalde in de kieswet verkiezingen achter wege blijven, omdat deze bij en kele candidaatstelling is ge schied. De nieuwe raad zal in September derhalve bestaan uit de eerste 11 op deze lijst voor komende candidaten. In het kleine dorp Dinxperlo is onder het Rooms Katholieke deel van de bevolking een schoolconflict uitgebroken. Van de ruim 100 leerlingen van de nieuwe R. K-school ver schenen er Dinsdagmorgen slechts 40 in de klassen. De overige kinderen werden door de ouders thuis gehouden. Men is het niet eens over de houding van het schoolbestuur tegenover de onderwijzeres, die zeer bij de cuders in de gunst staat, maar die nog steeds geen vaste aan stelling heeft ontvangen. Men verwacht dat als de sta king lang zal duren, de ouders hun kinderen naar de openbare school van Dinxperlo zullen zen den. Per 14 Mei a.s. zal de bij de Chase Nationalbank gesloten le ning van 15 millioen dollar ver vroegd worden afgelost. Volgens de leningsvoorwaarden zou de terugbetaling in twee ge lijke termijnen per 30 Juni en 31 December a.s. dienen plaats te vinden, behoudens de mogelijk heid om te allen tijde met een opzeggingstermijn van 30 dagen tot vervroegde aflossing over te gaan. Met het oog op de gunsitge dol lar-liquiditeitspositie en de ruime kaspositie van het rijk is van deze mogelijkheid thans gebruik .gemaakt, aangezien dit een be langrijke rentebesparing mee- ■brengt. Tijdens een toespraak van pre sident Peron van Argentinië tot sen grote menigte is op het Plaza Mayo te Buenos Aires een bom ontploft. Dank zij de waakzaamheid van een Edese hotelhouder heeft de Utrechtse recherche Maandag middag j.l. een echtpaar kunnen aanhouden, dat zich behalve in Ede vermoedelijk ook in ver scheidene andere plaatsen des lands heeft schuldig gemaakt aan oplichting. Niet lang heeft de ster van de „Zuidafrikaanse" heer C. E. Witt- ke zijn ware naam is tot op dit moment nog niet bekend, maar Afrika zal hij wel nimmer gezien hebben geschitterd aan de hemel van het Edese zaken leven maar toch nog lang ge,noeg om enkele ingezetenen te dupe ren. Deze keurige heer, een goe de vijftiger, die vorige week Vrij dag vergezeld van een jonge vrouw in Ede arriveerde, wekte al spoedig vertrouwen, vooral toen bekend werd, dat de vreem deling het voornemen had zich in Ede te vestigen en onmiddel lijk na aankomst voor de civiele prijs van 55 mille een riante vil la aan de Stationsweg had ge kocht. De verkoper van het huis, een bekende bouwondernemer ter plaatse, bracht zijn cliënt en zijn vrouw voor nachtverblijf naar een der grote hotels met de af spraak, dat men de transactie deze week bij de notaris verder zou afwikkelen. Dit alles speelde zich op de Vrijdagavond af. De beide daarop volgende dagen gebruikte de heer „Wittke" voor het doen van aller hande inkopen, die zonder uit zondering betaald werden met chèques op de Ned. Handel Mij. te Arnhem. Daarbij deed de keu rige vreemdeling belangwekken de verhalen over een in Afrika verdiend fortuin en de moeilijk heden op korte termijn over de nodige contanten te kunnen be schikken, maar, over een dag of drie zou dat wel beter gaan. Ook de hotelhouder vloog er in eerste instantie in en leende zelfs wat „kleingeld" aan de nieuwe inwoner met zijn kapitale villa aan de Stationsweg.maar toen het echtpaar Maandag per taxi naar Utrecht vertrok om ook daar enkele inkopen doen, leen de de hotelier het oor aan een of andere mysterieuse inblazing en controleerde hij de handtekening op enkele chèques, door zijn gast afgegeven. Die handtekening bleek niet steeds eensluidend en voor de zekerheid belde de hotel houder toen de Ned. Handel My. op om te horen, dat de bewuste chèques niet door een tegoed ge dekt waren Van dat moment af ontwikkel de het drama zich snel. De hotel houder nam de Edese politie in de arm en deze alarmeerde op haar beurt de recherche in Utrecht. Deze slaagde er in de taxi met de beide passagiers op te sporen en aan te houden. Zij hadden juist een groot modema gazijn met een bezoek vereerd en daar op de beproefde manier in kopen gedaan. Natuurlijk volgde onmiddellijk arrestatie. Het grootste deel van de goe deren, die door de man bijeenge bracht waren, kon in beslaggeno men worden. Het onderzoek duurt voort, want er bestaat een gegrond ver moeden dat 't „Afrikaanse echt paar" zich ook in andere delen des land aan oplichting heeft schuldig gemaakt. In het gebied van Laos een der drie delen waaruit Indo china is samengesteld zijn de Vietminh thans een hevige actie begonnen. Tot voor kort kende Laos al leen een guerilla-activiteit en bleven de gevechtshandelingen beperkt tot de Tonkin-delta bij Hanoi en het midden van Viet nam. In Maizoeroe (Japanse West kust) is een tweede contingent Japanners uit China aangeko men. Het betreft hier 1900 per sonen, die sinds de oorlog in continentaal China waren ge strand. Het eerste contingent omvatte 5000 personen. Twee schepen met ieder 1000 personen zijn uit Sjanghai onder weg. Een Chinese astroloog, de ko lonel Lin Wen Kwei van de Chi nees-nationalistische lucht macht, heeft verklaard dat „in de sterren staat te lezen dat ge neralissimus Tsjiang Kai-Sjek vanaf 1954 voor een aantal ja ren de machtigste man in Azië zal zijn". De kolonel viel 3 jaar geleden in ongenade, toen hij voorspel de dat één van de generaals der Chinees-nationalistische lucht macht zich tegen Tsjiang Kai- Sjek zou keren. Toen zijn voor spelling werd bewaarheid, is hij kortgeleden uitgenodigd uit Hongkong, waar hij zich bevond, naar Formosa terug te keren. Bij de verkiezingen, die in de Argentijnse provincie Eva Peron (de voormalige provincie Cha- co) zijn gehouden, hebben de Peronisten 56.251 stemmen ver kregen, 8200 meer dan in 1951. 67 Procent der stemgerechtig den kwam op. Er werden 7635 blanco-stemmen uitgebracht. Een Amerikaans vliegtuig met 22 soldaten en een beman ning van 3 aan boord is Dins dag 65 km van Seattle in de Amerikaanse staat Washington neergestort in een onherberg zaam berggebied. 19 Personen hebben het ongeluk overleefd, van wie 17 met een draagbaar zullen moeten worden vervoerd. Twee personen worden vermist. De plek, waar het toestel is neergekomen, is moeilijk te be reiken. De stewardess liep 13 km met één schoen aan door de sneeuw om hulp te halen. Het toestel was op weg naar Seattle. STORTSTEEN VOOR HET RAMPGEBIED. In de vluchthaven van Zijpe op Schouwen-Duiveland is het motorschip „Hendrik" van de rederij Van Driel uit Rotterdam gearriveerd met 730 ton stort- steen, een geschenk van de Zwit serse regering. Reeds eerder was een lading van enkele honderden tonnen in Nederland aangeko men. Bij de aankomst was aanwezig dr. W. Bossi, zaakgelastigde van Zwitserland in Den Haag. De heer Bossi zei, dat Zwitser land dankbaar is met de zending stenen hulp te kunnen verlenen aan het zo dringende herstel van de dijken op Schouwen. De stenen zijn komen uit groe ven van Tessino en zijn eerst kos teloos door de Zwitserse spoor wegen naar Bazel getranspor teerd, waar zij kosteloos werden overgeslagen om vervolgens we derom kosteloos naar Nederland te worden vervoerd. Met de los sing is direct na aankomst te Zijpe begonnen. PECH IN BRUINISSE. Volgens de getijtafel was giste ren het springtij op zijn hoogst en inderdaad was er zowel in de Zeeuwse gaten als in de geïnun deerde polders weer behoorlijk veel water. Daarbij kwam een straffe N.N.W.-wind. Wind en water maakte de mensen die be last zijn met het herstelwerk van de oude dijk alsmede van de ga ten in de buitendijken nabij Oos- terland en Sint Jansland uiterst moeilijk. Uur na uur werd een verbeten strijd gevoerd, zonder dat men Woensdag op noemens waardig resultaat kon bogen. De ibak die bestemd was om het gat in de oude dijk af te sluiten, is omhooggevaren en blijven zit ten en kon Woensdag daarom niet worden gebruikt. Of dit he den het geval zal zijn, zal moeten worden afgewacht. Bij de zink werken aan de dijk nabij de hoek van Zonneschijn in het Mastgat had men eveneens met moeilijk heden te kampen. Badinrichting. Het aantal baden, genomen in de gemeentelijke badinrichting in de maand Maart bedroeg 1070. Opening eerste Zeeuwse Benelux-grenskantoor. Zaterdag a.s. zal om half tien de officiële ingebruikneming plaats hebben van het Benelux- grenskantoor te Retranchement. Verschillende Belgische en Ne derlandse autoriteiten zullen de opening bijwonen, waaronder de burgemeesters van Retranche ment, Knokke en Westkapelle, benevens verscheidene vertegen woordigers van invoerrechten en accijnzen van beide landen. Nog een candidatenlijst. Doordat de heren Willemsen en De Hullu zich niet meer beschik baar stellen, ziet de candidaten lijst van de groep „Gemeentebe langen" er thans als volgt uit: 1. C. J. AlmekindersMasclee; 2. Chr. A. Lauret; 3. Z. C. Ris- seeuw; 4. Joh. Luteijn; 5 Abr. Risseeuw. Openbare Kleuterschool. Dinsdagavond vond in de open bare school een verdeling van de bestuursfuncties der kleuter school plaats. Wegens aftreden van de secretaris, de heer H. W. Staal, die door zijn a.s. vertrek naar Terneuzen zijn functie neer legde, werden tot de eerstvolgen de jaarlijkse ledenvergadering de functies als volgt verdeeld: mevr. W. Starkenburg, presidente; de heer H. A. Brakman, secretaris en M. C. d'Hont, penningmeester; leden: mevr. Wechgelaar en de heren G. C. van Doeselaar en J. J. Lipjes. In de commissie van toezicht hebben zitting de dames Star kenburg en Wechgelaar. Voorzitter Brakman, die de heer Staal als secretaris zal ver vangen, vertolkte de dank van het bestuur aan de heer Staal voor de prettige samenwerking sinds de oprichting der school. Hij prees de actieve zowel als geestelijke kwaliteiten van de heer Staal. Hij memoreerde in het kort het vele werk, dat deze voor de instandkoming der thans bloeiende school heeft verricht. Het hoofd der openbare school, de heer Platteeuw, sloot zich bij deze woorden aan. De heer Staal was mede-initia tiefnemer en sinds de oprichting dezer kleuterschool secretaris van het schoolbestuur. R.K. Fanfare. Het plaatselijk fanfarecorps heeft een uitnodiging ontvangen van de zustervereniging „Eikels worden bomen" uit Westdorpe tot deelname aan de muzikale dag, welke op 26 April aldaar wordt georganiseerd. De fanfare heeft deze uitnodiging aanvaard. Zij zal hiermede haar zomerrepertoire openen. Het kapconcours. In het bericht van het competi tie-concours voor kappers gehou den te Vlissingen is abusievelijk uitgevallen: 5e prijs de heer W. Beulaert te Kemseke, terwijl de heer J. Slot te Terneuzen het vereiste aantal punten behaalde om in de 2e ronde te worden ge plaatst. Allen zijn leden van de techn.-club voor Terneuzen en omstreken. Bouw van 48 flatwoningen. Het architectenbureau Jacq- van Velsen te Haarlem heeft, namens de R. K.-woningbouw- vereniging Sint Willibrord te Vlissingen, aanbesteed het bou wen van 48 flatwoningen met schuurtjes aan de Schuitvaart- gracht te Vlissingen. De hoogste inschrijf ster was de firma De Muijnck Petri te Vlissingen, voor de som van 481.850. De laagste inschrijf ster was de firma Nationaal Bouwbedrijf te Den Haag, voor de som van 438.834. jr1 Benoemd. In de gistermiddag gehouden bestuursvergadering van de school voor Chr. Volksonderwijs is wegens ontslagaanvrage van mej. J. E. Varel benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan die school de heer J. Verheule uit Goes met ingang van 1 Mei a.s. Simavi-collecte. Het damescomité te Zaamslag, dat de collecte heeft verzorgd ten behoeve van Simavi's medische werk in Oost en West ter bestrij ding van tropische ziekten, heeft haar streven weer met succes be kroond gezien. Twaalf collectan ten hebben de gehele gemeente bewerkt, waarbij een netto-op brengst van ƒ341,35 werd ge boekt. Vier hoge functionarissen van de nationale raad voor de vlees industrie, onder wie de voorzit ter, hebben hun ontslag bij de regering ingediend- Voorts is afgetreden José Es- pejo, voorzitter van La Prensa en voormalig hoofd van het machtige algemeen vakverbond. Hij is thans herstellende van een operatie. Espejo wordt ver vangen door Napoleon Sollazo, hoofd van de bond van kranten verkopers. Het blad is indertijd na een geschil tussen de voor malige eigenaars en de bond van krantenverkopers door het algemeen vakverbond overgeno men. (Na het uitbreken van de voedselcrisis en Perons anti inflatie-maatregelen zijn ver scheidene personen, onder wie ministers, afgetreden). door Allan Penning w;u 76) (Nadruk verboden). Het was een allergekste lading, die de „Ping Ho" in had. Aller lei bij elkaar geraapte partijtjes, een plukje voor de kleinere ha vens langs de kust van Malakka en van daar weer allerhande klusjes voor verderop gelegen havens in de Golf van Martaban, met als einddoel Moulmein. Daar wilde hij proberen een lading Burmarijst te krijgen voor Sin gapore of misschien voor Zuid- Sumatra. Als regel was dat, of schoon slecht betalend, toch een vrij willige lading. Malakka en Klang waren al weer achter de rug en tot dusver was het een taaie reis geweest zonder een enkele wederwaar digheid. Omdat het weer zo vast was, had Peter de kust gehouden. Geen spiertje wind was van de Sumatrakant overgekomen en aan de kust vasthouden beteken de zoveel mijl winst, dus zoveel ton bunkerkolen. Ter hoogte van Penang had het weer een beetje gek gedaan en waren zij iets meer uit de kust gaan liggen. Het bleek maar al te juist gezien, want op de derde dag kwam er tegen vijven een Sumatraantje opzetten, dat de „Ping Ho" als een ganzenveertje op de kust zou hebben geblazen. Nu hadden ze de ruimte en kon Peter zich permitteren een paar streken uit zijn koers te worden gelicht. Maar het hield niet aan en na een paar uur ging de wind weer liggen, alsof het een verve lend spelletje was geweest, waar mee toch niets te bereiken viel. Zo klommen ze langzamerhand langs de kust van Siam op, tot ze in de Golf van Martaban aan kwamen. Moulmein was een grove te leurstelling. Rijst lag er genoeg, neen, er lag rijst in waanzinnige hoeveelheden, kwanta, die een voudig niet te schatten waren, maar er was geen kruimel lading. De markt was gekelderd, de prij zen waren gekelderd met een vaart van een lawine en niemand had meer enig vertrouwen in wat de markt verder brengen zou. Al wat koper was, zat op het vinkeqtouw, in afwachting van een nog grotere val van prijzen. Het was je reinste paniek. Fail lissementen volgden elkaar op met duizelingwekkende snelheid en de arme rijsthandelaren lie pen rond met gezichten alsof er hongersnood dreigde in plaats van dit angstige teveel aan volks- voedsel. Daar zat Peter met een schuit, die zo hoog op het water dobber de als een opgeblazen varkens blaas. Een paar snertpartijtjes, in totaal nog geen 250 ton, lagen over de verschillende luiken ver deeld en leken in de ruimen ver geten te zijn. Prettig was het he lemaal niet, dacht Peter, om als laatste reis en laatste herinnering' aan een leven, dat hem altijd was meegelopen, in ballast terug te moeten gaan. Allerminst een glo rieuze afsluiting van zijn loop baan als vrachtzoeker! Dat zou hij niet op zich laten zitten, maar hoe hij de markt ook afdweilde, het lukte hem niet om ook maar een stuk verdere lading te vinden. Zou hij nu werkelijk de laatste maal, dat hij als vrij gevochten kapitein-reder de Bir mese kust aandeed, met zijn schip in ballast terug moeten? Neen, dat nooit en hij nam een besluit, waarvoor hij zelf even terugdeinsde. Er zat niets anders op, hij moest zijn schuit dan maar voor eigen rekening vol gooien met die goedkope rijst en dan rechtstreeks op Zuid-Sumatra of de Lampongs aan stomen. Daar had hij misschien kans om tot een enigszins behoorlijke prijs van zijn lading af te komen. De grotere markten als Singapore, Penang, Batavia of zo iets hoefde je niet te proberen. Daar zat ge noeg volk, dat beter in rijst kan manipuleren dan een eenvoudig zeeman. Het was een heel besluit, want, ook al staat de markt op „rock-bottom" prijzen, een 6 of 700 ton rijst slikt toch altijd nog een klein burgermans-kapitaaltje. Met een 600 ton rijst en zijn 250 ton andere lading kwam de „Ping Ho" al aardig op de water lijn te liggen, maar om als bui tenstaander een kleine 10.000 pi- kol rijst kwijt te raken, is ook al weer niet zo eenvoudig! „Tjonge!" dacht Peter, terwijl hij bedenkelijk op zijn kop krab belde, „elk guldentje, dat die ver wenste markt verder duikelt, kost me maar eventjes 10 mille, 10.000 zuur verdiende smakkers, maar, wie niet waagt, wie niet wint en Peter,'blijft je ouwe vei ne je bij en kom je d'r nog zon der kleerscheuren af.... Het is een moeilijk klusje, maar ik ver tik het eenvoudig om voor mijn laatste reis in ballast thuis te komen. De eerste keer van mijn leven zou het zijn.... Nee, dat mag ik de „Ping Ho" niet aan doen!" En 600 ton zilverblanke Bir- marijst werden door de ruimen van de „Ping Ho" opgeslokt. Toen lichtte Peter het anker en wend de hij de steven naar het Zuiden. (Wordt vervolgd). In een proces te Leipzig tegen acht Oost-Duitsers, die ervan worden beschuldigd in opdracht van de Amerikaanse geheime dienst valse bonkaarten in om loop te hebben gebracht, is tegen de hoofdbeklaagde de doodstraf geëist. De zeven overige beklaag den, onder wie een vrouw, hoor den dwangarbeidstraffen tegen zich eisen, die variëren van tien jaar tot levenslang. Volgens het Oostduitse persbu reau woonden honderden Oost duitse arbeiders de rechtzitting bij. Alle beklaagden verklaarden zich schuldig en zeiden, dat zij spijt van hun daden hadden, al dus A.D.N. Volgens berichten van het front is een dakota van de Birmese luchtmacht ten Z.O. van Kén- toeng neergeschoten door natio- nalistisch-Chinese guerillastrij- ders. Men gelooft, dat de inzit tenden, onder wie twaalf leger en marine-officieren, om het le ven zijn gekomen. Het toestel landde op een lan- dingsstrook, doch toen deze om singeld bleek te zijn door Chinese nationalisten, steeg het weer op, waarop het werd neergeschoten. Het Birmese ministerie van Oorlog heeft nog geen officieel communiqué over dit voorval uit gegeven. 29 Leden van het Perzische nationale front, dat achter pre mier Mossadek staat, hebben Woensdag bekendgemaakt te zul len aftreden, als de Tweede Ka- mier Mossadeq staat, hebben bevoegdheden van de sjah te be perken tot die van een constitu tioneel vorst, niet goedkeurt. Er zijn plannen om vandaag grote betogingen te houden ter ondersteuning van de eis van Mossadeq. De Perzische minister van buitenlandse zaken, Fatemi, heeft medegedeeld, dat de mili taire autoriteiten, die Dinsdag communistische betogingen voor het parlementsgebouw hebben verhinderd, toestemming voor de heden te houden betogingen heb ben gegeven. In 't gebied van Smyrna (Tur kije) doen zich de laatste 36 uur aardschokken voor van ernstige en minder ernstige aard. Er is een paniek ontstaan en de bevolking heeft de nacht in de buitenlucht doorgebracht. De materiële schade is gering. Er is één dode, een slachtoffer van de schrik. Een viertal leerlingen zijn in het gedrang gewond ge raakt. Zij bevonden zich in een school, waar een schok bijzonder krachtig te voelen was. John Christie is thans be schuldigd van de moord op nog 3 vrouwen, wier lijken in en bij zijn huis zijn gevonden. Hij was reeds beschuldigd van moord op zijn echtgenote, wier lijk men onder de vloerplanken had gevonden. Het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft gisteren de 58e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Hierop komen de namen voor van de onderstaande Zeeuwse slachtoffers NIEUWERKERK. Gillis v. d. Berg, geb. 25-5-'38, laatste adres Molenstraat 135b; Maatje Maria Dina van der Bijl, geb. 31-10-'36 te Ellemeet, laatste adres Gouweveerseweg 44; Heleward van Dienst, geb. 23-l-'01 te Scherpenisse, laatste adres Stoof weg 152; Cornelia Levina Geluk, geb. 28-2-T1, laatste adres Provincialeweg 74; Cornelis Iman Laurens Lo- dewijk, geb. 7-l-'97, echtg. van Janna Blom, laatste adres Sluis- weg 393; Jan van der Maas, geb. 20-9-'96 te Bruinisse, laat ste adres Prov. straatweg 437a; Johanna de Molde Feijter, geb. 7-4-'20 te Terneuzen, echtg. van Machiel de Mol, laatste adres Lageweg 412; Lieven A. Nikerk, geb. 10-6-T2, laatste adres Stoofweg 154; Pieter Overbeek, geb. 24-4-'69, laatste adres Molenstraat 166; Gerard ter Riet, geb. 15-ll-'87, laatste adres Muyeweg 210b; Jacob Schoenmaker, geb. 13-9-'24, laatste adres Stolpweg 414; Kornelis van Strien, geb. 18-3- '06, laatste adres Loenswegje 435; Cornelis Timmerman, geb. 9-10-'20 te Oosterland, laatste adres Weststraat 41; Klazina van der Weijde, geb. 4-2-'38, laatste adres Polderweg 367a. OOSTERLAND. Neeltje Martina M. de Vin- Catshoek, geb. 25-7-'77 te Zie- rikzee, laatste adres Rijksweg A 330.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2