De kwestie van een neutraal verenigd Duitsland De viering van de Nationale Feestdag 105 millioen het Rampenfonds KOREA m Laos De Vietminh-invai De nieuwe spoorbrug over het Hollandsch Diep Weinig feestelijkheden op 5 Mei in WEERSVERWACHTING HOOGWATER Moeilijkheden bij de uitwisseling der zieke en gewonde krijgsgevangenen ZON- en MAANSTANDEN Amerikaanse krijgsgevan genen, die niet willen repatriëren Het stereofonisch experi ment op de Nationale Feestdagen Zwolle schonk j 10=000 ondanks tekort Geen verhoging van de melkprijs in westelijk deel des lands Laos wil protest bij de Verenigde Naties Amerikaans schrijver naar 0.-Duitsland uitgeweken Belgisch voorstel voor algemene Benelux conferentie De door Ncorcl Korea vrijgelaten Britten Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande aedactie-adres: Noordstraat 5557 Temeuzen Telefoon 2510 Né. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 16 APRIL 1953. 8e Jaargang No. 2318. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie i,89. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent* iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adrt» Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Met de regelmaat van de slin ger van een klok keert de Duitse politiek op gezette tijden terug tot heftige discussies over de vraag, welke prijs men bereid is te betalen voor het bereiken van wat zovaak als het eerste doel der bondsrepubliek wordt ge steld hereniging met het door de Sowjet-Unie bezette en commu nistisch geregeerde deel van Duitsland. Nu in Moskou een gevarieerd hors d'oeuvre is opgediend, die er mogelijk op gericht is de Weste lijke trek in een nieuw beraad over het Duitse probleem op te wekken, staat het oude thema uiteraard weer opnieuw in het centrum der belangstelling. De vraag, die daarbij gesteld wordt, is, of een neutrale positie van een verenigd Duitsland de prijs zou kunnen zijn, die men Moskou tenslotte zal moeten aanbieden. Leiders van het huidige Duitse regeringsfront hebben zich in de laatste dagen ondubbelzinnig te gen elke gedachte aan een neu tralisering van het Duitse gebied uitgesproken. Zij baseerden die overtuiging zowel op Duitse als op Europese overwegingen. De Duitse over wegingen zijn tot uiting gekomen in verklaringen, die dr Adenau er tijdens zijn Amerikaanse reis heeft afgelegd. Volgens de Duit se kanselier zou een neutraal Duitsland noodgedwongen in korte tijd naar de Russische in vloedssfeer afglijden. Reeds ja ren geleden heeft dr Adenauer deze stelling verkondigd. Onder meer op grond van de verleiding van een omvangrijke industriële export naar het Oosten en op grond van een gebrek aan weer standskracht tegen communisti sche inblazingen. Om zeker niet misverstaan te worden heeft dr Adenauer zijn perschef Felix von Eckart voor de journalisten van Califojrnië nog eens zijn mening laten pre ciseren: de bondsregering zal nooit toestemmen in een Rus sisch voorstel, dat als prijs voor Duitslands hereniging Duitslands neutraliteit vergt. Europese argumenten voor het zelfde standpunt zijn in Bonn ge bruikt door Adenauers eerste volgeling dr Heinrich von Bren- Europese De algemene vereniging voor melkvoorziening te 's-Graven- hage is tot het besluit gekomen, dat een verhoging van de ver koopprijzen voor consumptiemelk bij de wijziging van de prijzen politiek der regering en de af schaffing per 19 April a.s. van de sedert jaren geldende maximum prijzen zo lang mogelijk moet worden voorkomen. Dientengevolge zijn alle prij zen met ingang van 19 April op het bestaande niveau gehand haafd. De gewijzigde regerings- politiek zal wel ten gevolge heb ben, dat binnen afzienbare tijd enige wijzigingen in de prijzen in overweging moeten worden ge nomen. Bedoeld besluit geldt voor de provincies Zuid-Holland, Utrecht en het zuidelijk gedeelte van de provincie Noord-Holland. tano, voorzitter der grondwets-commissie. Deze sprak tijdens een bijeen komst van Britse en Duitse poli tici in Königswinter. Er was voor de Duits-Franse verhoudingen volgens hem nu eenmaal geen betere en andere oplossing dan een samensmelting der landen in een verenigd Europa. In de Duitse pers wordt onder de indruk van deze verklaringen van de voornaamste woordvoer ders van regeringszijde dan ook geconstateerd, dat de mist, die tot dusverre over het Duitse be raad" der „Grote Vier" heeft ge hangen, goeddeels is opgetrok ken. Het wordt nu meer en meer duidelijk, dat de grootste moei lijkheid om tot een echt beraad te komen, niet wordt gevormd door een gebrek aan bereidwil ligheid der Russen om vrije ver kiezingen toe te staan, doch door het meningsverschil over de toe komstige volken-rechtelijke posi tie van Duitsland, zo meent de „Frankfurter Allgemeine Zei- tung." De verklaring in Washington hebben volgens dit blad in alle duidelijkheid aangetoond, waar de schoen werkelijk wringt. De conclusie moet volgens het blad zijn, dat het uitzicht op een con ferentie der grote vier zeer vaag blijft, aangezien men niet kan aannemen, dat de Russische toe geeflijkheid zover zou kunnen gaan, dat Oostduitsland wordt prijsgegeven zonder er enigerlei betaling voor te ontvangen. Het Brits-Duitse gesprek in Königswinter heeft inmiddels aangetoond, dat vele Britse poli tici niet geneigd zijn dit Duitse standpunt te volgen. Vooraan staande Britse parlementsleden hebben zich voor een neutrale positie van Duitsland uitgespro ken en men was het er algemeen over eens, dat een politieke lijn moest worden gevolgd, die een beraad met de Sowjet-Unie niet zou uitsluiten. In Duitsland zelf wordt de gedachte aan een neu traal Duitsland door tal van klei nere politieke formaties gepropa geerd. Welke aanhang zij hebben is nog een open vraag. Het stand punt der grote parlementaire op positie, de sociaal-democratie, is vaag. De partijleiding heeft zich her haaldelijk tegen neutralisering uitgesproken, doch belangrijke figuren in de partij, zoals prof. Baade uit Kiel, hebben breedvoe rig de grote economische kansen geschetst, die voor een neutraal herenigd Duitsland zouden be staan. In elk geval wijst de socia listische partij het argument af, als zou om Europese redenen in elk geval moeten worden vastge houden aan de thans voorziene integratie der bondsrepubliek. Dat Duitsland na een hereniging in de westelijke sfeer moet blijven staat ook voor de socialisten vast. Zij achten dit vanzelfspre kend. De vormen van die binding willen zij echter nog in het mid den laten om vooreerst alle krachten op een Duitse hereni ging instede van op een Europese vereniging te concentreren. De socialisten hebben thans Adenauer dan ook weer verwe ten niet actief met een eigen Duits plan klaar te staan om de Moskouse verleiding tegemoet te treden. Een eigen plan hebben zij intussen ook niet. Het is trouwens ook in de nie't- socialistische Duitse pers een vrij algemene klacht, dat de westelij ke politiek niet voorbereid schijnt op een constructief antwoord op eventuele Russische voorstellen om Duitsland te herenigen. Die klacht is door Britse afgevaar digden op de bijeenkomst in Kö nigswinter ook geuit. Alle thans bestaande Europese plannen zijn gebaseerd op de verdeling van Duitsland, zo hebben zij opge merkt, en men heeft er de Duitse politici openlijk voorgehouden, dat men van Britten, Fransen, Belgen en Nederlanders geen grote begeestering kon verwach ten voor een Duitse eenheid van zeventig millioen mensen. Ander zijds werd evenwel ook te kennen gegeven, hoe onrealistisch het zou zijn van de Duitsers anders te verwachten, dan dat zij zouden trachten de partners te houden aan hun beloften om die eenheid te zullen nastreven. Hoezeer de Duitse politici van plan zijn de Europese samenwerking voor het bereiken van het nationale doel der eenheid te gebruiken, is in de thans gevoerde discussies nog eens ten overvloede duide lijk gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat de thans opgeleefde discussies zich ook weer uitstrekken tot de door de oppositie telkens weer gestel de vraag hoe de insluiting der bondsrepubliek in een E.V.G. de Russen tot een opgeven van hun zone zou kunnen brengen. De so cialistische woordvoerder Erler heeft de regering verweten, dat zij daarmee het herstel van Duits land zou uitstellen tot aan het tijdstip van een ineenstorting van de Russische macht. Zeker is, dat de in Duitsland met steeds meer kracht gevoerde gedachte aan een herstel der „Heimat" leeft uit de hoop op zulk een instorting en dat zij geen halt maakt aan de Oder. Want het deel van Duits land, waarom de besprekingen thans gaan, wordt hier „midden- Duitsland", genoemd. Eerst daar- achter, voorbij de Oder begint „Oost-Duitsland", dat men hier beslist niet wil afschrijven. Zoals men weet bestaat het plan in de komende 2 jaren de enkelsporige brug over het Hol landsch Diep bij Moerdijk te vervangen door een nieuwe spoorbrug, die zal worden inge richt voor dubbel spoor. Deze nieuwe overbrugging zal, zo vernemen wij thans, bestaan uit 5 bruggen van 200 meter, elk op 3 steunpunten en een brug van 30 meter op 2 steunpunten. Er zal gebruik worden ge maakt van de bestaande pijlers, die voor het dragen van een dubbelsporige brug geschikt zijn. Het assembleren van twee van de vijf bruggen zal op een fabrieksterrein te Dordrecht ge schieden. De oVerige 3 bruggen worden op een, nabij de Moer- dijkbrug te bouwen montage stelling geassembleerd. Het ligt in de bedoeling in de loop van 1954 3 bruggen op de pijlers te plaatsen in in 1955 de overige 2. Elk der 5 bruggen zal in 2 helften worden ingevaren, zodat in totaal 10 brugdelen met tussenpozen door invaring op hun plaats zullen worden ge bracht. De overige overspannin gen zullen eerst worden verwij derd door ze uit te varen. Naar verwacht wordt, zal de nieuwe overbrugging in 1955 dubbel- sporig bereden kunnen worden. Het gehele werk zal worden uit gevoerd door 14 Nederlandse be drijven. Zoals gemeld heeft het lid van de Tweede Kamer de heer Neder- horst onlangs vragen gesteld over het advies van de stichting van de arbeid aan het college van rijksbemiddelaars inzake het tijdstip van viering van de natio nale feestdag. Deze vragen wa ren: 1. Heeft de minister kennis genomen van het advies van de stichting van de arbeid inzake de viering van de nationale feest dag, waarin er op wordt aange drongen de 5e Mei als datum voor de nationale feestdag te doen vervallen en deze te ver plaatsen naar de 30ste April? 2. Is het de regering bekend, dat de afschaffing van de 5e Mei als dag, waarop de bevrijding wordt gevierd, door grote groepen der bevolking zal worden gevoeld als een bewijs van het verflau wen van de herinnering aan de bevrijding uit onderdrukking en terreur en is zij niet van mening, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Weinig verandering. Veranderlijke bewolking met enkele verspreide buien. Matige tot zwakke wind, in hoofdzaak uit noordelijke richting. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. VRIJDAG 17 APRIL. SOW JET-FUNCTIONARIS OVER DUITSLANDS HERENIGING. Een leidende functionaris van de Sow'jet-controlecommissie m Duitsland zou hebben verklaard, dat de Sowjet-Unie op het ogen blik „meer dan ooit" voor her eniging van Duitsland, met vrije verkiezingen onder internatio naal toezicht, is en dat zij bereid is haar bezettingstroepen uit Oost-Duitsland terug te trekken. Prof. Klara Fassbender, leidend lid van de neutrale internationa le conferentie voor een vreedza me oplossing van de Duitse kwes tie, deelde een correspondent van Reuter Woensdag mede, dat het hoofd van de afdeling voor aan gelegenheden geheel Duitsland betreffend der Sowjet-controle- commissie, Tarkof, dit enige da gen geleden heeft verklaard in een gesprek, dat zij met hem had. Wij hebben er genoeg van be zetters te zijn, wij willen naar huis, zo had Tarkhof hieraan toegevoegd. In het nationale rampenfonds was tot Woensdagmiddag 105 millioen gulden binnengekomen. Sinds Dinsdag is ter dus een mil lioen bijgekomen. Ruim een half millioen voor het rampenfonds. Het centrale verrekenkantoor voor brandstoffen van het rijks- kolenbureau heeft op rekening van het nationale rampenfonds 'n bedrag gestort van ƒ508.920,31. Dit bedrag betreft de door extra productie der Limburgse mijnen op enige Zaterdagmiddagen in Februari bespaarde toeslagen op importkolen. Weer 70.000 uit Nieuw- Guinea voor het rampen fonds. Het centrale comité voor hulp verlening heeft weer 70.000 aan het rampenfonds in Nederland overgemaakt. Tot nu toe is uit Nieuw-Guinea in totaal 241.000 aan het rampenfonds overge maakt. Na trekking van de lan delijke loterij op 20 April a.s. zal zo spoedig mogelijk de eindafre kening volgen. CONGO HELPT RAMPEN FONDS. In de Belgische Congo hebben de Belgen ten bate van het nood fonds Nederland een bedrag van meer dan anderhalf millioen francs ingezameld. Te Brazzavil le (Frans Equatoriaal Afrika) hebben de „vrienden van Neder land" aan het plaatselijke Roode Kruis een bedrag van fr. 342.000 overhandigd ten bate van het noodfonds. dat de herdenking van de bevrij ding een levend element in ons volksleven moet blijven? Hierop heeft de minister-presi dent thans het volgende geant woord. Op 26 Januari heeft de stichting van de arbeid zich tot de regering gewend met een brief voor het geven van vrijaf op de nationale feestdag. Daarin werd er aan herinnerd, dat sinds enige jaren een regeling van kracht was, waarbij het college van rijksbemiddelaars vergun ning gaf voor een halve dag vrij af op de nationale feestdag, wel ke niet op het geldend aantal va- cantiedagen in mindering werd gebracht. De stichting van de ar beid wees er op, dat de meerder heid der werkgeversorganisaties het gebruik maken van deze ver gunning krachtig had aanbevo len, maar dat de regeling niet aan de verwachtingen heeft be antwoord. Van de vergunning werd niet algemeen gebruik gemaakt, ter wijl ook waar dit wel het geval was, in de middaguren weinig feestelijkheden werden gehou den. Men stond daarom op het standpunt, dat de regeling niet moest worden gehandhaafd en men gaf in overweging de ver gunning voor de halve dag vrij met behoud van loon te geven voor de Koninginnedag, waarop meer feestelijkheden worden ge houden. Al wordt op de 30ste April als feestdag een sterker accent ge legd, dit sluit geenszins in, dat de 5e Mei niet meer als bevrij dingsdag zal worden herdacht. Het is de bedoeling, dat op die dag zal worden gevlagd en dat het radioprogramma het karak ter van de dag zal weerspiegelen, terwijl ook feestelijkheden zullen plaats hebben. Vraagt men zich af, waarom de 5e Mei als feestdag niet tot volle ontwikkeling is gekomen, dan valt o.m. aan de volgende facto ren te denken. Een groot deel van het land is bevrijd maanden vóór de 5e Mei. In vele gevallen wordt daar allereerst de dag van bevrijding der eigen omgeving gevierd. In de tweede plaats worden op de 4e Mei vrijwel overal de gevallenen herdacht Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze herdenking bij velen de nei ging remt de volgende dag op grote schaal feest te vieren. Ten slotte valt sedert de troonsbestij ging van Koningin Juliana de Koninginnedag enkele dagen vóór de bevrijdingsdag, terwijl 'n deel der bevolking ook de 1 Mei- ag viert. De stichting van de arbeid spreekt in haar brief de wens uit dat, waar op de 4e Mei her denkingsbijeenkomsten plaats vinden, de ondernemingen op die dag zo mogelijk om 4 uur zullen sluiten teneinde de werknemers in de gelegenheid te stellen hier aan deel te nemen. v.m. n.m. Breskens 3.51 4.23 Terneuzen 4.26 4.58' Hansweert 5.06 5.38 Walsoorden 5.16 5.48 ZON MAAN April 17 5.40 19.41 7.05 18 5.38 19.42 8.00 1.04 19 5.35 19.44 9.06 1.53 20 5.33 19.46 10.18 2.28 21 5.31 19.47 11.31 2.53 22 5.29 19.49 12.44 3.12 23 5.27 19.51 13.54 3.26 Prins Tiao Khammao, hoge commissaris van Laos in Frank rijk, heeft Woensdag te Parijs verklaard dat het zich thans in deze Indo-Chinese staat ontwik kelende Vietminh-offensief een zaak is, die aan de Veiligheids raad moet worden voorgelegd. „Wij nemen dit offensief zeer ernstig op", verklaarde hij. Hij voegde hieraan toe dat, aangezien Laos geen lid is der Ver. Naties, Frankrijk de aange wezen staat is om deze aange legenheid in de Veiligheidsraad ter sprake te brengen. De premier van Laos, Soevan- na Poema, heeft Woensdag een „plechtig protest" tot de V. N. en de niet-communistische staten gericht i.v.m. het Vietminh-of fensief tegen zijn land- Hij verklaarde dat hier sprake was van het „misdadige optre den door een buitenlandse be weging, die op deze wijze op nieuw aantoont dat zij er slechts op uit is haar ideologie aan de wereld op te leggen, zonder daarbij enige acht te slaan op grenzen of het recht der volken tot zelfbeschikking". Ambtenaren van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarden Woensdag dat thans nog niet kan worden gezegd of Frankrijk het nieuwe Vietminh-offensief onder de aandacht zal brengen. Het Vietminh-offensief in La os is 2 dagen geleden begonnen. In de 7 jaar van oorlog in Indo- China hadden zich in Laos tot nu toe slechts acties door gueril. lastrijders voorgedaan. Een woordvoerder van 't Fran se ministerie voor Indochinese aanlegenheden heeft later ver klaard dat het beroep van de premier van Laos niet moet worden opgevat als "een officië le, tot de V. N. gerichte klacht", doch meer als „een beroep op de vrije landen". Het Franse kabinet onder schreef op zijn bijeenkomst van Woensdag 't „plechtige protest" van de regering van Laos tegen de schending van haar grenzen door de Vietminh. Op de vraag of Frankrijk voor nemens is de kwestie aan de V.N. voor te leggen, antwoordde een regeringswoordvoerder dat dit punt niet besproken was. Stephan Heym, een in Duits land geboren Amerikaans schrij ver, heeft in Oost-Duitsland poli tiek asyl gevraagd, aldus heeft het Oostduitse persbureau A.D.N. Woensdag gemeld. Heym, die in 1913 te Chemnitz werd geboren, schreef o.m. „The eyes of reason", „The Hostages", „The Crusader" en „Of smiling peace". Heym was uitgeweken, omdat „de politiek van de Amerikaanse regering het een eerlijk mens on mogelijk maakt in de Verenigde Staten schrijver te zijn en zijn werken te publiceren", zo werd in een verklaring gezegd. Volgens „De Nieuwe Gids" be reidt de Belgische regering het antwoord voor op de brief, die de Nederlandse minister van Eco nomische Zaken, prof. Zijlstra, onlangs met betrekking tot de Benelux aan minister Duvieusart heeft gezonden. De Belgische re gering zal volgens het blad voor stellen een algemene Benelux- conferentie op ministerieel ni veau bijeen te roepen, een confe rentie die zou worden voorgeze ten door de eerste minister van het land, waar zij wordt gehou den. „Ee Nieuwe Gids" is van oor deel dat wanneer men in de Be- neluxlanden tot een vrije loon vorming, een coördinatie van de handelsaccoorden en een vrij ka pitaalverkeer kan geraken, er geen enkele reden meer is de on dertekening van de volledige eco nomische unie uit te stellen. De „Columbia Broadcasting System" meldde Dinsdagavond dat 700 zieke en gewonde com munistische krijgsgevangenen, die verklaard hadden terugge zonden te willen worden en die werden ontscheept voor het eerste gedeelte van hun reis een „sit-down"-staking zijn begon nen. Deze brak uit toen de krijgs gevangenen, die afkomstig wa ren van het ter hoogte van de Zuidkoreaanse kust gelegen eiland Tsjejoe, met een lan dingsvaartuig der Amerikaanse marine te Poesan aankwamen. Het eerst werden patiënten, die op draagbaren moesten wor den vervoerd, van boord ge bracht. Toen dit geschied was, riep één der Chinees-communis tische krijgsgevangenen dat de rest niet van boord wilde. Zij volhardden 3 uur in deze hou ding en gaven hun verzet eerst op, toen geallieerde wachten, met gasgranaten in de hand en gasmaskers op, aanstalten maakten hen op deze wijze van boord te doen gaan. Eén van de geallieerde offi cieren, die het toezicht hadden op de uitwisseling der krijgsge vangenen, verklaarde dat de wei gering der communisten, om van boord te gaan, bedoeld was om kracht bij te zetten aan een door hen gestelde eis om „betere behandeling door de wachten der Verbondenen". Volgens een ander Amerikaans radio-bericht meldden geallieer de vliegtuigen boven N.-Korea het convooi met krijgsgevange nen der Verbondenen, dat on derweg is naar Kaesong, uit het oog te hebben verloren. Wel werden enkele voertuigen op de weg, die het convooi zou volgen waargenomen, doch deze waren niet voorzien van de af gesproken merktekens. Te Washington wordt 'verno men, dat aan generaal Mark Clark, opperbevelhebber der Verbondenen in Korea, instruc ties zijn gezonden om de Noor delijken er van in kennis te stel len, dat de Ver. Staten bereid zijn de besprekingen over een wapenstilstand te nervatten en tevens voor te stellen de Noor delijke krijgsgevangenen, die niet gerepatrieerd willen wor den, onder rechtsbevoegdheid van Zwitserland te plaatsen. De Zwitserse regering zou dit hebben goedgekeurd. In bevoegde kringen te Bern wordt verklaard, dat van Zwit serse zijde nog geen enkele be slissing is genomen „met be trekking tot het Amerikaanse voorstel, om de Noordelijke Ko reaanse krijgsgevangen die niet gerepatrieerd willen worden on der Zwitserse jurisdictie te plaatsen". Naar de Amerikaanse vijfde luchtmachtgroep meedeelt, heb ben vliegtuigen der V.N. Woens dag twee van de drie Noordelijke convooien waargenomen, die met zieke en gewonde krijgsgevange nen op weg naar het zuiden zijn. De eerste groep werd 18 km ten N. van Jongpong-Ni gezien, de andere reed nabij Sinandjoe. Piloten, die de convooien bege leiden, verklaren dat de Noorde lijken grote voorraden naar het front vervoeren. „Het lijkt er op, dat zij van de toestand profite ren", zo zeide een der vliegers. Het besluit van het Ameri kaanse ministerie van Defensie om Amerikaanse militairen, die in Korea in communistische ge vangenschap tot het communis me zijn overgegaan en die niet gerepatrieerd willen worden, als deserteurs te beschouwen heeft Het stereofonisch experiment, waardoor de radioluisteraars, die met twee toestellen naar de zen ders Hilversum I en II luisteren, diepte in het geluid zullen waar nemen, zal in het geheel uit vijf concerten bestaan, zo vernemen wij van de zijde der Nederlandse Radio-Unie. Op 30 April zal op deze wijze eerst een concert wor den uitgezonden van 13.25 tot 14 uur, verzorgd door het prome nade-orkest, van 19.00 tot 19.31 gevolgd door het radio-philhar- monisch orkest en van 20.45 tot 21.20 van het Metropole-orkest Op 5 Mei volgen er nog twee: van 16.00 tot 16.30 van het Baliroam- orkest van Jan Corduwener en van 19.30 tot 20.00 uur van het Metropole-orkest. In de kringen der technici neemt men aan, dat het klank kleurgehalte van deze uitzendin gen voor de luisteraars, die nor maal met één toestel blijven luis teren, iets minder zal zijn dan ge woonlijk, omdat niet zoveel mi crofoons kunnen worden ge bruikt, als normaal is. Men kan voor de stereofonische uitzending namelijk slechts twee microfoons, de twee „oren" benutten, die dicht bijeen voor het orkest wor den opgesteld en elk met eigen versterkers en kanalen naar een der twee zenders lopen. Men zal in de loop van deze week proeven nemen om de kwaliteit van deze uitzendingen zo goed mogelijk te doen zijn. Omdat het nationaal programma toch over twee zenders wordt uitgezonden, meende men echter de luisteraars het stereofonische experiment niet te mogen onthouden. Op verzoek van Ged. Siaten van Overijsel heeft de gemeen teraad van Zwolle een eerder genomen besluit ingetrokken, waarbij een bedrag van 10.000 beschikbaar werd gesteld voor het door de watersnoodramp ge troffen Krabbendijke. Ged. Staten konden dit be sluit niet goedkeuren, omdat Zwolle een begrotingstekort had van 814.300. volgens militaire kringen in Washington meer publiciteit ge kregen, dan het verdiende. Deze waarnemers menen, dat het aantal Amerikanen in com munistische landen, dat niet te rug wil keren, waarschijnlijk niet hoger ligt dan 100 en men hoopt, dat nadere bijzonderhe den zullen kunnen worden ge geven door zieke en gewonde Amerikanen, die de communis ten te Panmoendjon zullen uit wisselen. De Russische regering heeft toestemming gegeven, dat een vliegtuig van de R.A.F. de zes Britten en een Ier, die onlangs door de Noordkoreaanse autori teiten zijn vrijgelaten, in Moskou komt ophalen. Wanneer het Britse toestel naar de Sowjet- Unie vertrekt, is nog niet be kend.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1