DULLES OVER EUROPA Binnenlands nieuws Eric de Noorman en Bor Khan De^'prijzenjjvoor de r Nieuwe walvisvaarder in 1955 in de vaart Zij, die zijn omgekomen Orkaan treft stad in Zuid-Afrika AGENDA Postduivenhouders protesteren Het ongeluk in de Londense ondergrondse 99 De arbeidstijd op Koninginnedag in het Bouwbedrijf De staking bij rfe Fordfabrieken '3 .2 Voorstel van senator Knowland Verber bekent schuld De staking in Sao Paulo De prijsbeheerstng in Argentinië 99 De Ver. Staten zullen wellicht hun denkwijze over de Europese verdediging „moeten herzien", tenzij Europa stappen onder^ neemt om een enkel verdedi- gingsleger te scheppen. Dit heeft Foster Dulles, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken op 18 Maart in een besloten vergadering van de commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse huis van afgevaardigden verklaard. Deze verklaring is Zaterdag gepubli ceerd. Zijn recente reis naar Europa, tezamen met Stassen, had ,,heel wat leven" gebracht in het voor gestelde verdrag voor een Euro pese verdedigingsgemeenschap, zo zeide hij. „Wij erkennen", aldus Dulles, dat het in de eerste plaats een zaak is, waarover de Europeanen zelf moeten beslissen. Doch als zij zich niet in de richting (van een Europees leger) zouden be wegen, en zij zijn vrij om dit niet te doen, dan zullen wij wellicht veel van onze denkwijze in ver band met Europa en de mogelijk heid van zijn verdediging moeten herzien". Verscheidene Europese rege ringen menen, dat haar militaire uitgaven de grenzen van haar hulpbronnen bijna hebben be reikt en „wij zelf zijn geneigd dit te geloven", zo voegde de minis ter hieraan toe. Dulles verklaarde zich voor stander van meer hulp aan de Fransen en hun bondgenoten in Indo-China, waar de militaire toestand minder gunstig was dan eerder werd verwacht. De Ver enigde Staten dragen ongeveer een "derde van de totale kosten van de oorlogvoering in Indo- China en het zou op de lange duur economischer zijn om gedu rende een jaar of achttien maan den meer geld uit te geven, als na verloop van deze tijd de uitga ven drastisch of toenemend zou den kunnen worden terugge bracht, zo verklaarde hij. Voorts achtte de minister het belangrijk de nationalisten op Formosa te versterken als een bedreiging van het Chinese vas teland en ter voorkoming van af leiding van Chinese communis tische troepen en uitrusting naar flankposities in Indo-China en Korea. Wat het midden- en nabije oos ten betreft meende Dulles, dat de Verenigde Staten hier wellicht moeten „trachten een nieuwe po litieke lijn" te ontwikkelen en dat misschien voor dit gebied wat meer geld zou moeten worden uitgegeven. De toestand noemde hij „onzeker" en er bestond ge vaar voor ontwikkeling van anti- Amerikaanse sentimenten. Vrede tussen Israel en de Arabische sta ten noemde de minister van es sentieel belang voor de ontwik keling van een gezonde toestand in dit deel van de wereld. Elke vergroting van Amerikaanse hulp zou volgens hem ,,in de eer ste plaats ter verschaffing van een minimum aan bewapening" moeten dienen en hij nam aan, dat bevredigende vooruitgang zou worden gemaakt met de plannen voor de defensie van het midden-oosten. Foster Dulles deelde de com missie voorts mede, dat hij van plan is de bijeenkomst te Parijs van de Noordatlantische raad bij te wonen. Later zal hij een be zoek brengen aan het midden- en het verre oosten en aan India en Pakistan. In het algemeen sprekend zei Dulles, dat de Verenigde Staten zo spoedig mogelijk dienden over te schakelen van schendingen door de regering op particuliere activiteiten. Regeringsleningen kunnen licht in het ontvangende land wantrouwen wekken, zo voegde hij hieraan toe. ECONOMISCHE POLITIE RECHTER. Voor de economische politie rechter te Middelburg stonden itwee eiersmokkelaars terecht, n.l. vader en zoon C. uit IJzendijke. Bijna 15.000 eieren hadden deze -handelaars over de grens ge transporteerd. De opbrengst ten bedrage van circa 2200,was in beslag genomen. Vader C. werd veroordeeld tot 200 boete of 1 maand hechtenis en de zoon tot 75 of 10 dagen. Naar wij vernemen zal de kiel van de nieuwe walvisvaarder omstreeks 1 November a.s. te Schiedam bij Wilton-Feijenoord worden gelegd. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden hoopt men het schip begin December 1954 te water te laten, waarna het in de zomer van 1955 zal worden af geleverd. Het nieuwe fabrieks- schip, dat de oude „Willem Ba- rendsz" gaat vervangen, zal voor het eerst in het seizoen 1955-1956 aan de walvisvangst deelnemen. Een naam voor deze walvisvaarder is nog niet vast- ges eid. Zoals bekend steken de vangst resultaten van de „Ned. maat schappij voor de Walvisch- vaart" in het afgelopen seizoen gunstig af bij die van de bui tenlandse maatschappijen. De iraanprijs van 77.10 pond per ton blijft echter achter bij die van het vorige jaar, toen 118 pond per ton werd betaald. Men acht de met de regering geslo ten overeenkomst bij een be paalde productie wordt een mi nimum dividend van 6 procent gegarandeerd hierbij van veel belang. De Willem Barendsz wordt aan het eind van deze maand in Amsterdam terugver wacht. Het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft gisteren de 56e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Hierop komen de namen voor van de onderstaande Zeeuwse slachtoffers: DREISCHOR. Antje Akke den Boer, geb. 8-10-'41, laatste adres Lange- weg P 86; Dingeman Hubrecht den Boer, geb. 12-3-'45, laatste adres Langeweg P 86; Johan nes Marinus den Boer, geb. 31- 10-'08 te Kerkwerve, laatste adres Langeweg P 86; Willem Johannes den Boer, geb. 4-8-'40, laatste adres Langeweg P 86; Cornelia G. den Boerv. Rhee, geb. 14-6-T7, echtg. van J. M. den Boer, laatste adres Lange weg P 86; Adriaan Schot van Veen, geb. 9-ll-'06 te OudVos- semeer, laatste adres Langeweg P 50. NIEUWERKERK. Pieter Heijboer, geb. 5-ll-'73, echtg. van Cathalina van Zor- ge, laatste adres Ooststraat 203; Jannetje Kleemans-Syrier, geb. 21-9-'99, laatste adres Molen straat 137Lourens Cornells Lems, geb. 20-12-'46, laatste adres Gouweveerseweg 44; Pie ter Lems, geb. 2-ll-'ll te Oos- terland, laatste adres Gouwe veerseweg 44; Pieter Johannes Smallegange, geb. l-2-'90, laat ste adres Kempenseweg 382. OOSTERLAND. Andreas van Driel, geb. 13-12 -'16, laatste adres Groeneweg A 355; Dirk Cornells van Driel, geb. 16-12-'81 te Nieuwerkerk, laatste adres Groeneweg A 355; Frans van Driel, geb. 6-2-'25, laatste adres Groeneweg A 358; Maria Jacoba van Drielvan der Have, geb. 22-9-'31, laatste adres Groeneweg A 358; Kom- mertje Pieternella van Driel de Waal, geb. 20-5-'22 te Brui- nisse, echtg. van Andr. van Driel, laatste adres Groeneweg A 355; Cornelis van der Weele, geb. 28-4-'93, echtg. van Geer tje J. de Witte, laatste adres Schoolstraat 13 te 's-Graven- hage. BRAND BIJ KON. MARECHAUSSEE. Omstreeks half vier Maandag middag is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in een opslagruimte op de eerste etage van het pand van de marechaus see aan de Westersingel te Rot terdam. In de opslagruimte be vonden zich naar schatting veer tig ledikanten met matrassen, die verbrandden, terwijl ook de ruimte zelf schade opliep. Na on geveer een kwartier was de brandweer het vuur, dat aanvan kelijk met nogal wat rookontwik keling gepaard ging, meester. Zij werd geassisteerd door leden van de marechaussee. BRANDKAST IN DE BOSSEN BEGRAVEN. In het begin van deze maand werd uit het tankstation van de Caltex te Venlo een zware brandkast met een inhoud van ruim 3000 ontvreemd. Aanvankelijk stond men bij deze diefstal voor een raadsel, maar thans is men op het spoor gekomen. Een voorbijganger heeft vorige week enkele perso nen in de Genooier bossen, tus- ten Venlo en Velden, op ver dachte wijze zien graven. Een personenauto stond in de nabij heid. Hij waarschuwde de politie die onmiddellijk een onderzoek instelde. De geheimzinnige gra vers bleken toen al de plaats te hebben gepoetst. Ter plaatse trof men een vrij diepe kuil aan en speren wezen er op, dat zich daarin de brandkast moet heb ben bevonden. Tot arrestatie is de politie nog niet over kunnen gaan. MAN SLOEG ZIJN VROUW MET EEN BREEKIJZER. In de woning van een bejaard echtpaar aan de Asterstraat in Hilversum heeft zich Zaterdag avond een drama voorgedaan, toen de 82-jarige man, terwijl zijn vrouw in een stoel in slaap was gevallen, haar met een breekijzer aanviel. De man was naar de schuur gelopen om het ijzer te halen en heeft daarna zijn 77-jarige echt genote van achteren met dit voorwerp enige malen op het hoofd geslagen. Vervolgens is hij de woning uitgevlucht. De vrouw wist nog, vóór zij bewusteloos geraakte, de aandacht van de buren te trekken, die onmiddel lijk te hulp snelden. In het zie kenhuis werden haar ernstige hoofdwonden gehecht en ver bonden, doch levensgevaar was niet aanwezig, zodat zij naar haar woning kon worden ver voerd. De bejaarde dader, die enkele uren later in een café in Hilver sum kon worden aangehouden, zeide uit jaloersheid te hebben gehandeld. In hoever hier spra ke is van een vlaag van ver standsverbijstering, wordt nog onderzocht. De man is in arrest gehouden. Later heeft de dader in een nieuw verhoor tegenover de po litie verklaard dat hij verbolgen was op zijn vrouw cmdat deze eiste dat hij minder rookte, hoe wel hij genoeg had aan een pak je rooktabak in de week. Daar om zou hij zijn daad hebben ge pleegd. Hij zal voor de officier van jus.itie worden geleid. DODELIJK ONGEVAL. Toen Maandagochtend om kwart over acht de 25-jarige chauffeur R. H. uit Enschedé met zijn vrachtauto op de De- venterstraat te Apeldoorn ter hoogte van de Molenstraat een paard en wagen passeerde, moest hij snel weer naar rechts zwenken voor een tegenligger. Daarbij bewaarde hij onvol doende afstand van een voor hem rijdende vrachtwagen waarop 'n verachteruitstekende ijzeren balk was geladen. De balk drong door de voorruit van de door H. bestuurde auto en verwondde hem zodanig dat hij op slag werd gedood. EEN HONDERDJARIGE OP DE „WILLEM RUYS". Met de „Willem Ruys", die vol geboekt onderweg is van Indone sië naar Rotterdam, reist de 100- jarige mevr. Van Dorp-Lamira, in gezelschap van haar 66-jarige dochter en verzorgster, naar Ne derland. Voorzover bekend is dit de eerste maal in de geschiedenis van Ce Rotterdamsche Lloyd, die zelf ongeveer een eeuw oud is, dat er op een van haar schepen een 100-jarige werd geboekt. Van Singapore af vervoert de „Willem. Ruys" naar Southamp ton meer dan 150 passagiers, die in Londen de kroning van konin gin Elisabeth willen bijwonen. Tot ditzelfde doel heeft zich ook de 63-jarige sultan van Perak met zijn gevolg ingescheept. DE „CARTIIAGE" NOG NIET VLOT. De pogingen van de sleepboten „Schelde" en „Nieuwe Water weg" om de Franse boot „Cartha ge" van het Scheveningse strand te slepen zijn gistermiddag nog niet met succes bekroond. Wel is het Franse schip weer enigszins van plaats en ligging veranderd maar te weinig om het in zee te kunnen trekken. „Wal-deskundigen" geven po gingen tot het vlot brengen in de nacht van Dinsdag op Woensdag overdag een kansje op succes. OPLICHTER NA WILDE JACHT GEARRESTEERD. Dezer dagen kwam de 23- jgrige G. de V. uit Naarden op het Hilversumse stationsplein met de politie in aanraking, om dat hij bij de stationscontrole zonder kaartje naar buiten ging, nadat hij de onthutste conroleur aan de uitgang had bedreigd met een revolver, die later een sigare.tenkoker bleek te zijn. Zondagavond kwam hij op minder onschuldige wijze op nieuw me. de politie in relatie en nu blijft hij in arrest. Het is n.l. gebleken, dat hij met de be kende methode van trouwbelof ten een 20-jarig Hilver(.ums meisje, G. L„ een bedrag van 900 heeft ontfu.seld. Hij kwam met het verhaal, dat hij stuca- door was en dat hij geen erken ning als baas kon krijgen, maar toch eigen karweitjes had opge knapt en nu 1000 boe.e moest oetalen. Als hij die voldaan had, zou hij zich ook als baas mogen vestigen. Hët meisje offerde haar spaarduitjes om de jonge man te helpen, die daarna niets meer van zich liet horen. Toen hij Zondagavond in Hilversum werd gearresteerd, liep hij ge armd met een ander meisje. De jongeman heeft voor.s be kend met gefantaseerde verha len ook familieleden voor een flink bedrag te hebben opge licht. Na zijn aanhouding op het stationsplein wist hij aan zijn begeleidende rechercheur te on .vluchten. Bij de wilde achtervolging door verscheidene straten moest de politie tot twee maal toe een schot lossen, voor de vluchteling zich overgaf. ZES LEDEN VAN SPEELCLUB IN DEN HAAG IN ARREST. Acht leden van de speelclub op de Toussaintkade te Den Haag, waar de Haagse politie vorige week een inval deed, zijn voorgeleid voor de officier van justitie. Zes daarvan zijn in ver zekerde bewaring gesteld. C.B.T.B. ZENDT TELEGRAM AAN MINISTER DREES. Het hoofdbestuur van de C.B.T.B. heeft Maandagmiddag 'n telegram gezonden aan de minis ter-president over het uitblijven van de schaderegeling voor de slachtoffers van de watersnood. Het telegram luidt als volgt: „Het hoofdbestuur van de chr. boeren- en tuindersbond, op 11 April in vergadering bijeen, heeft zijn ernstige bezorgdheid uitge sproken over het nog steeds uit blijven van mededelingen van de regering omtrent de schaderege ling voor de slachtoffers van de watersnood. Dringend verzoekt ons hoofdbestuur uwe excellentie te bevorderen, dat op de kortst mogelijke termijn van regerings zijde mededelingen zullen wor den gedaan, die een einde kunnen maken aan de pijnigende onze kerheid, waarin duizenden zo zwaar getroffen landgenoten, verkeren. Ons hoofdbestuur dringt er tevens met klem op aan, dat de geleden schade inte graal door de overheid zal wor den vergoed". Op vragen van het Tweede Ka merlid Van Koeverden (KVP) over de door telers van suiker bieten te ontvangen prijzen, heeft de minister van Landbouw schriftelijk het volgende geant woord: Het is de minister op dit ogen blik nog niet mogelijk een over zicht te geven van de prijzen, die de suikerbietentelers voor de door hen afgeleverde bieten zul len ontvangen. De definitieve af rekeningen van de fabrieken heb ben namelijk nog niet plaats ge vonden. De situatie ten aanzien van deze prijzen is te meer on overzichtelijk, doordat er nogal een sterke concurrentie om de grondstof is opgetreden in het achter ons liggende jaar, welke tot gevolg zal hebben, dat de prijzen, die zullen worden be- taald, veelal belangrijk hoger zullen zijn dan volgens de tot nu j toe gangbare calculatie kan wor- den afgelegd uit de vastgestelde 1 suikerprijs. I Verwacht wordt, dat de door In dertien van de achttien1 de teler te ontvangen prijs, al Fordfabrieken in geheel Amerika naargelang de fabriek en de aard heeft men Maandag het werk van binding tussen de teler Prijsverhouding (tarwe en aardappelen per 100 kg, suikerbieten per ton.) A L cd r- aard- ppelen a ■iS x: ra ca .O België 100 160 100 523 Frankrijk 100 136 100 361 W.-Duitsland 100 153 100 452 Engeland 100 ,190 100 469 Denemarken 100 142 100 463 Nederland 100 174 i 100 517 De minister is vanynening, dat moeten staken wegens gebrek aan onderdelen. De onderdelen moeten worden geleverd door de en het verwerkende bedrijf, zal variëren tussen 44 en ruim 50 per ton. De prijs van de suiker fabriek te Monroe in de staat Mi- p,ieten 0p telquel-contract be- chigan, waar sedert 1 April 2.200 dr f 41 basis 16 y2 sui arbeiders in staking zijn. In to- - - - taal zijn nu 47.000 van de 130.000 arbeiders van de Fordfabrieken zonder werk. Een woordvoerder verklaarde dat, naarmate men in andere fa brieken gebrek aan onderdelen zal krijgen, meer arbeiders zon der werk zullen komen. De Zuidafrikaanse stad East London is Zondag door een or kaan getroffen. Honderden personen liepen verwondingen op en er is veel materiële schade. Meer dan 1000 personen zijn dakloos geworden. De Amerikaanse republikeinse y VI L I I' senator Knowland heeft Maan- Sxapitein van d8,NdbO!dfld dag voorgesteld, dat de Verenigde lis Naties de welgemeendheid van lil steil; Van Detcnuidiging de Russische vretesstappen op de proef stellen door het houden van vrije verkiezingen in Noord- Korea voor te stellen. De senator opperde de moge lijkheid, dat de communisten in Korea een bestand willen sluiten, opdat de Sowjet-Unie de tijd krijgt om een voorraad atoom bommen aan te leggen, terwijl zij hoopt, dat de „vrije wereld" in tussen zich ontwapent. Volgens Knowland zouden de communisten verder hun goede wil kunnen bewijzen door mede te werken aan de totstandkoming van een Oostenrijks staatsver drag en door het houden van vrije verkiezingen in Polen en communistisch China. Kapitein Oscar Lorentszen, .le gezagvoerder vaij het Zweedse schip „Naboland'dat Vrijdag 3 April in de Dardaneilen in aan varing kwam met de Turkse duikboot „Dumlupinar", welke daardoor verging, is beschuldigd van dood. door „onoplettendheid en onvoorzichtigheid". Otto Verber, uit Oostenrijk geboortig en voormalig officier van de inlichtingendienst van het Amerikaanse leger, heeft gis teren toegegeven schuldig te zijn aan spionnage ten behoeve van de Sowjet-Unie. De 31-jarige Verber werd in Ja- nuari te Wenen aangehouden en per vliegtuig naar Washington overgebracht. Hij bezit de Ame rikaanse nationaliteit. ker, doch ook hiervoor zullen in vele gevallen nog nabetalingen worden gedaan, waarvan de hoogte aan de minister nog niet bekend is. De basisprijs voor de suiker bieten van de oogst 1953 is vast gesteld op 43,50 per ton, op basis van een suikergehalte van 16 Bij de vaststelling van deze prijs is uitgegaan van een suikerprijs, welke op dezelfde hoogte ligt als de voor de oogst 1952 vastgestelde prijs. Het is echter mogelijk, dat door de fa brieken een hogere prijs zal wor den uitbetaald, zulks afhankelijk van de financierings- en reserve- ringspolitiek der bedrijven. De prijzen, die de suikerbieten- telers in België, Frankrijk, West- Duitsland, Oostenrijk, Engeland en Canada voor de oogst 1952 hebben ontvangen, zijn slechts ten dele en cie voor de oogst 1953 in het geheel niet bekend. Het is daarnaast uitermate moei lijk deze prijzen op een verge lijkbare basis te brengen met de Nederlandse prijzen. Onderstaand wordt een over zicht gegeven van de prijzen, die in 1952 zijn ontvangen, terwijl, teneinde een zoveel mogelijk zin volle vergelijking mogelijk te ma ken, de betaalde prijzen voor de suikerbieten van de oogst 1952 worden vergeleken met de herfst- prhzen voor een tweetal andere akkerbouwgewassen in deze lan den en met de voor deze produc ten in Nederland ontvangen prij zen in de herfst 1952. Met nadruk zii er op gewezen, dat deze vergelijking niet meer heeft dan een indiuk van de prijsverhouding. Suikerbietenprijs per ton. de verbouw van een groot suiker bietenareaal voor onze deviezen- positie en voor de werl,.gelegen heid van betekenis is en dat de thans gegeven basisprijs voor 1953 vooral ook gezien de prijsontwikkeling van andere ak kerbouwgewassen geen rem ming behoeft te zijn voor de mo gelijkheid om het verloren gega- ne areaal te compenseren. Be dacht dient echter te worden, dat de teelt van suikerbieten haar na tuurlijke begrenzing vindt in het bouwplan en in de arbeidsbezet- ting op de bedrijven, hoewel des ondanks een regionaal arbeids- oversehot kan bestaan. Zoals uit het bovenstaande reeds is gebleken, is volgens de minister, ook in die gebieden, waar de suikerbietenteelt nog niet is ingeburgerd, voldoende aanleiding voor de telers om tot uitbreiding van de teelt over te gaan. De minister acht daarom geen termen aanwezig om het overleg met het georganiseerde bedrijfsleven over deze prijsrege ling te heropenen. Een staking van timmerlieden, arbeiders in de glasindustrie en textiel- en metaalarbeiders in Sao Paulo (Brazilië) die reeds drie weken duurt, breidt zich lang zaam uit naar andere Braziliaan se steden. De toestand in de in dustrie blijft kritiek. Vakbondleiders zijn overeenge komen geen hervatting der werk zaamheden toe te staan, tenzij al le lonen met 32 procent worden verhoogd. De metaalarbeiders is deze loonsverhoging reeds toege zegd. De textielarbeiders is een loonsverhoging van 23 procent aangeboden. Ruim vijfhonderd Argentijnse kruideniers en slagers zijn Maan dag in hechtenis genomen, om dat zij zich niet hadden gehou den aan de nieuwe door de rege ring vastgestelde prijzen. Vorige week stelde de regering nieuwe prijzen vast voor de belangrijk ste levensmiddelen óm te trach ten de kosten van levensonder houd te verlagen. Verscheidene honderden huis vrouwen verzamelden zich Maan dag met foto's van president Pe- ron en zijn overleden echtgenote, Eva Peron, voor het gebouw van de regering om de president dank te zeggen voor de nieuwe maat regelen. De president verzocht de huis vrouwen waakzaam te zijn tegen oneerlijke winkeliers. België Engeland Denemarken W.-Duitsland Frankrijk Canada HEDEN; TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De terugkeer van Bulldog Drummond. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De terugkeer van Bulldogg Drummond. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. Misdaad zonder par don. 53,70 (schatting) 58,70 15% sui ker. 40,70 min. note ring. 58,80 53,garantie prijs 1951. Voor 1952 nog niet vasteesteM 64,40 gemiddelde 1951-'52. De afdeling Amsterdam van de Nederlandse algemene bond van postduivenhouders heeft hij de Noordhollandse afdeling van de Stichting voor de Landbouw en de hoofdbesturen van de 2 postduivenorganisaties met klem geprotesteerd tegen het strooi en van vergif door landbou wers, die dit na 's middags vier uur niet opruimen. De postdui venhouders, die zich in groten getale houden aan het ophok- verbod tot 4 uur, ondervinden hiervan grote schade doordat vele van hun duiven het vergif eten en sterven. Aan de ge noemde organisaties wordt ver zocht doeltreffende maatregelen te nemen tegen deze „massa moord op postduiven"- Dcor het overlijden van een van de 7 personen, die vorige week bij een botsing tussen twee Londense ondergrondse treinen ernslg werden gewond, is het aantal doden tot 10 gestegen. 41 Personen liepen bij het on geluk lichte verwondingen op. Deel I: „HET SPOOR VAN HET ZWAARD" 63. Met grote spron gen rent Wolf vro lijk blaffend om de schildknaap heen. Hebben diens slob berende kleren zijn aandacht getrokken of wantrouwt hij wellicht de zonder linge gestalte met de grote lap voor het gezicht? De knaap kijkt even hulpeloos om zich heen alsof hij een uitweg zoekt. Een ogenblik lijkt het er op dat hij iets wil roepen, maar plotseling begint hij te rennen in de richting van de stal len. „Hohohoho", spot Halfra. „Daar gaat die dove krijger van u, kleine! Het moet wel een dapper mens zijn, hchohoho!" Voor één keer heeft Yark geen antwoord klaar. Hij werpt de eieiman een woedende blik toe en ient dan zo hard zijn korte benen hem dragen kunnen achter de hond en zijn dienaar aan. Van alle kanten stromen de wapenknechten en bedienden toe om van dit zonderlinge schouwspel vooral niets te mis sen. De schildknaap verdwijnt uwxr ur schielijk tussen de bijgebou- wen. De hond is vlak bij hem en daarachter stuift Yark proes tend en blazend, terwijl Wino- r.ah en de anderen angslig vol gen. Wanneer de stijfhoofdige de heek omdraait, ziet hij zijn schildknaap tegen de muur staan, terwijl de hond juist te gen hem wil opspringen. Met een ruk stort Yark zich naar voren, grijpt Wolf in de nek en tracht hem terug te trekken. „Uilskuiken", buldert hij tegen zijn dienaar. „Ik had u toch ge zegd in de stallenVerder komt hij niet, want met een grauw heeft Wolf zich omge keerd en stort zich nu op zijn belager. Diep uit zijn keel komt een machtig gegrom en als een stalen klem slaan de kaken op een, vlak naast Yarks keel. „Hulp!" schreeuwt de stijf hoofdige, terwijl hij wanhopig poogt de razende hond van zich af te houden. Dat ziet Eric in een oogop slag, wanneer hij buiten adem de hoek van de stal omkomt. Hij heeft het blaffen van Wolf en de opgewonden kreet van de an dere krijgers gehoord en is, Thorkell aan zijn lot overlaten de, onmiddellijk naar de burcht teruggerend. De Noorman wil Wolf tot de orde roepen, doch voor er een geluid over zijn lip pen komt, klinkt een heldere jongensstem bevelend: „Af Wolf! Kom hier!" Onmiddellijk laat de hond los en de stijfhoof dige kruipt zuchtend overeind. Maar niemand let op hem. Er is een diepe stil.e gevallen en iedereen kijkt verbaasd naar de schildknaap, die zich heeft af gewend en nu tracht zo onop vallend mogelijk weg te sluipen, terwijl Wolf hem kwispelstaar tend volgt. Doch dan verbreekt Eric de stilte. Met een stem die trilt van ingehouden woede, roept hij: „Komt gij maar hier, Erwin!" Naar aanleiding van de be schikking van het college van rijksbemiddelaars betreffende de arbeidstijd op Koninginnedag deelt de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf het volgende mede. „Reeds in October 1952 heeft de bedrijfsraad voor het bouwbe drijf een regeling getroffen voor de arbeid op de Koninginnedag 1953. Deze regeling hield in, dat Donderdag 30 April 1953 werd aangewezen als een z.g. ver plichte verlofdag een dag der halve waarop het werk in de ge hele bedrijfstak stilstaat met dien verstande, dat enerzijds werkgevers, die zulk wensen, zonder meer bevoegd zouden zijn de werkzaamheden in hun on derneming geheel of gedeeltelijk doorgang te laten vinden, maar anderzijds werknemers niet ver plicht zouden kunnen worden tot het verrichten van arbeid op deze dag. De loonderving zou worden ge compenseerd door de verzilve ring van een of meer vacantie- bons. De beschikking van het college van rijksbemiddelaars betekent voor het bouwbedrijf slechts in zoverre een wijziging van de bo venbedoelde eigen regeling dat, indien op 30 April een halve dag vrijaf wordt gegeven, de ver zuimde uren niet in mindering komen van de z.g. snipperdagen en dat, indien op 30 April een hele dag wordt verzuimd, slechts de in de morgen van die dag ver zuimde uren in mindering komen op deze snipperdagen. In beide gevallen dient de ge hele loonderving te worden ge compenseerd door verzilvering van vacantiebons. Het is de werkgevers derhalve niet toegestaan over Donderdag 30 April 1953 aan hun arbeiders loon te betalen, indien en voor zover door die arbeiders op die dag geen arbeid is verricht. Wel moet over deze dag een „dagze gel" worden verstrekt, als uitge geven door het sociaal fonds „Bouwnijverheid" te Amsterdam.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3