Uil de S rcvmcac L&Z&&8 die sthcijuen HOOG WATER VERRASTE INWONERS VAN RAMPGEBIED De landbouwwerktuigen in de overstroomde gebieden Vaapl Spoedige beslissing in de zaak-Adonis? 0 -bed is ook voor U ideaal! TERNEUZEN. Onderhoud met Tito AXEL. HULST. KOEWACHT. MIDDELBURG. OVERSLAG. SLUISKIL. ST. JANSTEEN. ZAAMSLAG. Rampschade 50 pCt van het nationaal inkomen Lekker warm en volkomen geruisloze vering. De lijst van de V.V.D. In de candidatenlijst, die de V.V.D. te Terneuzen voor de raadsverkiezingen zal indienen, is ter elfder ure nog een wijzi ging gekomen. Een matig bezoch te vergadering besloot dezer da gen met 9 van de 17 stemmen de heer Lambrechtsen van Ritthem no. 1 te plaatsen. De lijst ziet er nu als volgt uit: 1. N. J. C. Lambrechtsen van Rit them, 2. P. Fijn van Draat, 3. A. E. Bliek Joz.z., 4. J. H. van Hoeve, 5. A. Molema, 6. C. Verlinde, 7. C. L. de Smidt. Geslaagde toneelavond. De eerste door de katholieke kring in het parochiehuis geor ganiseerde avond is een succes geworden. De zaal was uitver kocht en het gebodene stond op behoorlijk peil. Pastoor Van Dijk sprak een woord van welkom en memo reerde in het kort oprichting en doel van de kring. Opgevoerd werd het bekende toneelspel .Kinderen van ons Volk", een toneelbewerking van een tweetal bekende boeken van Anton Coolen. Dit mooie stuk werd in alle hoofdrollen van goed tot bijzonder goed vertolkt en de totaalindruk is dan ook: ama teurtoneel van behoorlijk gehal te. Uitblinkers noemen in dit goe de gezelschap is niet eenvoudig en wij zullen dan ook volstaan met de regisseur, de heer J. v. d. Sneppen, te complimenteren met het feit, dat hij van zijn team een goed geheel heeft weten te maken. Décors en grime werden tot in de puntjes verzorgd door resp. de heren J. van Duijse en Th. van Kouteren, beiden oud-ge- dienden op dit gebied. Snel ingrijpen van omwonen den voorkomt een ramp. Gisteravond te kwart over tien bemerkten bewoners van de Van Bovenstraat, dat er brand was ontstaan in de bijkeuken van per ceel 36, en de vlammen reeds uit de door de hitte gesprongen ruiten naar buiten drongen. Onmiddellijk werd alarm ge maakt en buren gewaarschuwd, die ter hulp snelden. De voordeur van de woning bleek echter op slot te zijn, waarop een der om- wollenden door een raam van de voorkamer naar binnen drong om te trachten de voordeur van de binnenzijde te openen. Toen dit niet gelukte werd de voordeur geforceerd. Daar het de buren bekend was, dat boven vijf kinde ren, in de leeftijd van 10 jaar tot enige maanden, lagen te slapen, werden deze eerst uit hun bed gehaald en in veiligheid gebracht. Tegelijk waren andere omwonen den door de dichte rookwolken heen in de bijkeuken gedrongen en werd met emmers water de brand bestreden. Door het krach tig ingrijpen mocht het gelukken eie brand te blussen, zodat toen de politie met handblusapparaten an de brandweer met een spuit eer plaatse verscheen, geen blus- singswerk meer moest worden verricht. Terwijl de ouders uit waren ge gaan en zich in een café bevon den, had het 12-jarig dochtertje in de bijkeuken een pan met frites-vet op het brandend gas stel gezet en was daarna in de huiskamer een boek gaan lezen, geen aandacht meer schenkende aan het brandende gasstel. Toen het overkokende vet in de gasvlam terecht kwam stond in een oogwenk de pan in brand en hoog laaiden de vlammen op. Door de geweldige hitte sprongen énige ruiten van het keukenraam en begon de zoldering te blake ren, terwijl de draden van de electrische verlichting in de bui zen smolten, waardoor kortslui ting ontstond. Een groot geluk mag het ge noemd worden, dat de omwonen den zich op dat uur nog niet ter ruste hadden begeven, waardoor zij zo spoedig de brand hebben bemerkt. De slapende kinderen konden thans nog bijtijds worden gered en is een ramp uitgebleven. Brandje in sousterrain. Gisternamiddag bemerkte een surveillerende agent, dat uit een sousterrain van het in aanbouw zijnd flatgebouw in de Azalea straat rook kwam. Hij stelde direct een onderzoek in en betrapte twee B. L. O.-scho- Eeren, resp. 12 en 9 jaar oud, die In een onderhoud met een ver tegenwoordiger van de ,,U.S News and World Report" heeft de Joegoslavische president, maarschalk Tito, gezegd dat de nieuwe houding van de Sowjet- Unie tegenover het Westen een verwerping betekent van Stalins houding, doch geen verzachting van de koude oorlog inhoudt. Volgens Tito vormen Bulgarije en Tsjecho-Slowakije de zwakste punten in het vazallenfront van de Sowjet-Unie in Oost-Europa. Naar zijn mening zou de Sowjet- Unie zich op Azië concentreren. Communistisch China kon geen echte vazalstaat van de 'Sowjet-Unie genoemd worden. Het autoritaire optreden van Sta lin had wrijving tussen beide lan den veroorzaakt. Nu Stalin dood was, zouden China en Azië een vrije hand krijgen. Het Wes ten moest met China en niet met de Sowjet-Unie over Chinese aan gelegenheden praten om de Chi nese trots te ontzien, aldus Tito. het in het sousterrain liggend houtafval en ledige papieren zak ken in brand hadden gestoken. Met enige emmers water werd het brandje geblust. Supportersvereniging. De in het clublokaal „La Belle Vue" gehouden kaartcompetitie van de Terneuzense supporters vereniging is gewonnen door de heer L. Dobbeleir. De tweede prijs was voor de heer A. Hoek. Toneeluitvoering „Thalia". In het gezellenhuis gaf de ge mengde toneelafdeling van „Tha lia" weer één van haar steeds ge waardeerde opvoeringen voor een welbezette zaal. De heer Ach. van der Linden deelde bij de opening mede, dat het oorspronkelijk spel in 4 be drijven, getiteld „De „Rani" ant woordt niet" aanvankelijk was bedoeld en ingestudeerd als con coursstuk. Nu door de ernstige omstan digheden in het Z.W. des lands en in verband daarmede ook dooi de bezetting van de toneelzaal door militairen de voorstelling tweemaal moest worden uitge steld, is dit anders gelopen en spreker hoopte nu, dat de aan wezigen van hun opbouwende critiek in ruime mate zouden doen blijken. Op vlotte wijze werd het zich op een rederskantoor afspelende toneelstuk voor het voetlicht ge bracht. De dilettanten kregen daarbij volop gelegenheid hun talenten te ontplooien. Het gegeven liep over het uit voeren ener tamelijk sinistere opdracht in verband met de ge spannen internationale toestand. Daarbij kwamen behalve smok kelarij van oorlogscontrabande ook aan de orde de opoffering van schepen en mensenlevens. Ook „Amor" had deel in de handeling. Sterren op deze avond waren de heren Am. v. d. Linden als compagnon van de reder; mej. G. Mattheeuws als de charmante doch geraffineerde spionne en de heer J. Misseghers als de ronde zeekapitein van de „Rani". Ook de andere „acteurs" kweten zich op behoorlijke wijze van hun taak en zo leverde dit ensemble weer een genotvolle avond, die Maandagavond door een reprise werd gevolgd. Botsing. Nabij het kruispunt van de Maalstedeweg—Gentsevaart- straat had een botsing plaats tussen de luxe-auto van een land bouwer uit Nieuw Namen en een motorrijder uit St. Nicolaas. De motorrijder kwam uit de richting Hulst en wilde de weg oprijden naar Clinge. Op genoemd kruispunt gekomen kwam juist door de bocht de luxewagen uit de richting België. Beiden reden op elkaar in. De echtgenote van de motorrijder, die op de duo zat, werd op de motorkap van de auto geworpen, maar bekwam geen letsel. De luxewagen werd aan de voorzijde zwaar bescha digd. De rijkspolitie was spoedig ter plaatse en stelde een onder zoek in naar de schuldvraag. Ongeluk. Tijdens de voetbalwedstrijd van Zondag j.l. kwam de speler W. van Nieulande alhier ongelukkig te vallen met het gevolg, dat hij zijn enkel brak. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, die overbrenging naar het zieken huis nodig oordeelde. De helicopter-dienst tussen België en Nederland. Het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft een brief ge schreven aan de directie van de Belgische luchtvaartmij. „Sabe na", waarin het verzoekt na te gaan of het mogelijk is Zeeland in de helicopter-dienst van Ant werpen op Rotterdam op te ne men. Het lijkt het departement Zeeland best mogelijk ne verant woord na te gaan of op Walche ren of Zuid-Beveland geschikte terreinen te vinden zijn voor het gebruik door hefschoefvliegtui- gen. Door tussenlandingen in Zeeland zou de helicopter-dienst economisch verantwoord worden gemaakt. Het bestuur van het departement Zeeland hoopt spoe dig over deze kwestie met de „Sabena" van gedachten te wis selen. Raadsverkiezing. Volgens geruchten zal te Over slag dit jaar geen raadsverkie zing plaats vinden. De oude raad zal denkelijk alleen met een lijst te voorschijn komen, zodat de gemeenteraad onveranderd zou blijven. Gezellige avond. De carnavalsviering, die oor spronkelijk in het programma van de gezelligheidsvereniging C.N.A.A.C.Z.C. was uitgestip peld, werd door de nationale ramp verschoven en is nu een de zer dagen op bescheidener wijze gevierd in de vorm van een gezel lige avond. De hoofdschotel was ongetwijfeld de vertolking van de klucht „Het begon in de gracht". Het geheel gaf een zeer verzorg de indruk en men heeft de ter elfder ure onvoorziene wijziging in de rolbezetting op een goede manier weten te omzeilen. De groep mocht bij het sluiten van het doek een dankbaar applaus incasseren. In zijn dankwoord was ir Mey- burg de tolk der aanwezigen* door de opvoering van het stuk als een succes te bekronen. Zeer bijzonder viel ook in de smaak het imitatie-orkest, dat bij de uitvoering van haar nummers een daverend succes boekte. Kaarting. In het parochiehuis organiseer de de K.A.B. voor haar leden een prijskaarting waarvoor zoals al tijd grote belangstelling bestond. Ruim 50 spelers gaven acte de présence. De prijzen bestonden uit rookartikelen. Slechts 2 lief hebbers zagen kans alle 5 de ron den op hun naam te krijgen, waarvan R. Sandrini de minste tegenpunten had. 2. H. Bos; 3. R. v. Waterschoot; 4. A. de Cock; 5. R. de Waal; 6. Terneuzen, 11 April 1953. Geachte Redactie! Zoudt U mij willen vergunnen enige plaatsruimte in Uw blad af te staan? Bij voorbaat dank. In de Willem de Zwijgerlaan worden door aannemers uit Zaamslag 2 woningen gebouwd. De belangstelling van de jeugd is niet gering, maar ook de ver nielzucht. Zo gooide de jeugd (daders zijn bekend) een ruit in van een materialenkeet, braken deze tot tweemaal toe open, zochten de sleutel op van de betonmolen die op het werk stond, trachtten deze te starten, ja zelfs staken zij een jongen in de trommel van deze molen. Zéér gevaarlijk dus. Maar daarbij bleef het niet. Ze sloegen dure dakpan nen stuk en vernielden betonnen roetschuiven van de schoorstenen en namen nieuw hangslot met sleutel mede. Het werd noodzake lijk, nu de bouw zover is gevor derd en materialen daarin kun nen worden geborgen, deze ge bouwen af te sluiten. Herhaalde lijk bleek, dat nieuw gekort hout ontvreemd werd. Zaterdagmiddag te 17.30 uur gelukte het mij twee jeugdige personen aan te treffen, die hout weghaalden. Toevallig was daar juist een politieman en konden wij deze kinderen opsporen. Zij moesten het hout thuis terug gaan halen en terugbrengen. Onder toezicht van de politie werd er hout teruggebracht en voor het verdere zou deze politie dienaar zorgen. Uit het bovenstaande blijkt, dat de ouders soms weten, dat deze goederen bij hen worden binnen gebracht juist op uren, dat er geen of bijna geen toezicht is. Oók weten zij, dat die goederen uit afgesloten opslagplaatsen worden gehaald en zeer zeker zouden zij in zo'n geval „tegen maatregelen" moeten nemen. Hier geldt nu zeker het spreek woord, dat een gewaarschuwd man voor twee geldt, nu de poli tie deze zaak onder de loupe heeft genomen. De aannemers zouden de ouders zeker dankbaar zijn, in dien zij hun kinderen het gevaar onder het oog brachten. Met dank voor de plaatsing, H. POL VLIET. P. v. Dam; 7. F. Jurriens; 8. H. v. Kouteren; 9. M. Destombes; 10. P. Gommers; 11. C. v. Passel; 12. C. v. d. Muren; 13. W. v. Hijfte; 14. E. Goedemont. Gevonden voorwerpen. De korpschef van de gemeente politie te Terneuzen maakt be kend, dat omtrent de navolgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekomen aan de daar achter vermelde adressen: Groen ceintuur, A. Gazan, Ka- naalweg 14, zilverbon 2,50), J. de Meester, Merelstr. 5; zilver bons 1,Gelderland, Coegors- straat 9; snoer kralen, B. Bracke, Nw. Kerkstraat 38; bruin glacé handschoen, J. de Ruijter, Ka- naalzicht 26; Portemonnaie met inhoud, Veldstr. 7. „Het Voorste Legioen". De belangstelling van toneel- minnend Zeeuws-Vlaanderen is Zondag j.l. ongetwijfeld uitge gaan naar de verrichtingen van ,,St Jan" uit St Jansteen. In het patronaatsgebouw trof men veel belangstellenden uit geheel Oost Zeeuws Vlaanderen. „St Jan" had de zware opdracht het stuk „Het Voorste Legioen" door Emery Lavery te vertolken. De vertol king werd gegeven voor de wed strijd uitgeschreven door „Ons Lekenspel" uit Bussum, waar voor slechts 5 Nederlandse ama teursverenigingen zijn aange zocht ter gelegenheid van de 100 jaar Kromstaf-herdenking te Utrecht en voor de beoordelings wedstrijden van het W.K.A. „Het voorste Legioen" was niet gamakkelijk en 't komt ons voor, dat „St. Jan" met dit stuk wel iets te hoog heeft gegrepen, te meer daar het stuk door de mas sa niet werd begrepen. De regie van Anton Mertens was zoalé we de heer Mertens kennen. Zijn naam, die hij destijds gemaakt heeft als directeur van het Zuid- Nederlands Toneel, staat daar voor borg. De sfeervolle décors, die men maar zelden zo in Zeeland aan treft, waren van de hand van Frans de Potter, benevens de grime. Onder leiding van de heer W. Bartz verzorgde het St Grego- riuskoor de muzikale omlijsting De belichting en geluidsverzor ging waren in handen van P. Polspoel. Kon. onderscheiding. Bij koninklijk besluit is ver leend de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver aan de heer A. van Re- moortere alhier, voorman-land- arbeider op het landbouwbedrijf van de heer L. J. M. Borm. „Klein festival" te Zaamslag. Zaterdag j.l. hebben bestuurs leden van de muziekverenigin gen, die het z.g. driemanschap vormen, vergaderd in het café van de heer R. J. van de Veke. Op deze bijeenkomst is besloten het kleine festival van de mu ziekverenigingen „Concordia" (Axel), E.N.Z.K. (Hoek) en „De Volharding" (Zaamslag) dit jaar op 4 Juli a.s. te Zaamslag te hou den. Gevonden voorwerpen. Kinderportemonnaie met inh., Axelsestraat 58portemonnaie met inhoud, Stoofstraat 15. ZIERIKZSE. Rotary-club geïnstalleerd. De reeds vóór 1 Februari j.l. in Zierikzee in oprichting zijnde plaatselijke Rotary-club is dezer dagen geïnstalleerd door de gou verneur van het Rotarydistrict Zuid-Nederland, dr. A. D. Voüte uit Oosterhout. Van vrijwel alle provincies wa ren afgevaardigden bij de instal latie aanwezig. De heer L. Neher sprak namens alle Rotary-clubs in ons land. Voorts waren aan wezig ir. A. W. van de Plassche en een afgevaardigde uit Brugge. Het gezelschap heeft na de plech tigheid een tocht gemaakt naar het onder water gelopen Ouwer- kerk. De overheid heeft een pamflet in het Engels uitgegeven: „The flood, 1st. February 1953", waar in de omvang van de ramp voor buitenlanders wordt uiteengezet. Hieruit blijkt, dat er 160.000 ha, waarvan 133.000 ha cultuurgrond (dit is 5,7 van de totale opper vlakte aan cultuurgrond in Ne derland) onder water heeft ge staan. De totale schade is nog niet nauwkeurig vast te stellen, maar zal zeker 5 van het nationale inkomen bedragen, hetgeen over eenkomt met een bedrag dat de jaarbegroting van onze defensie benadert, aldus heeft de heer P. W. Bakker Arkema, rijksland- bouwconsulent voor landbouw werktuigen medegedeeld. De berging in verschillende ge bieden werd opgedragen aan me dewerkers van het bureau oogst- voorziening. De technische hulpverlening was de hierop aansluitende fase, want zonder deze zou de redding weinig zin hebben. Een groot verschil kan op dit punt worden geconstateerd tussen de behande ling van de landbouwtrekkers en die van de geredde auto's. De trekkers werden direct door een noodbehandeling zó goed moge lijk tegen verder bederf gevrij waard. Bij de definitieve repara tie is nu gebleken, dat de herstel- kosten niet komen boven 1020 procent van de aanschaffings waarde. Vele auto's evenwel, die uit het water waren opgevist, stonden dagen nadien nog onbe roerd en het is wel zeker, dat daarvan niet veel meer te redden valt. De eerste aandacht bij de ber ging en conservering van werk tuigen was gericht op de machi nes, waarin het meeste kapitaal zat en die het meest kwetsbaar waren zoals trekkers, maaidor sers, dorsgarnituren e.d. Bij de behandeling van trekkers is ge bleken, dat de meetinstrumenten dienen te worden afgeschreven. Onderdelen van bepaalde alumi- nium-alliages waren er vaak zó slecht aan toe, dat ze pokdalig of geheel verteerd bleken. Het mechanische deel van de motor zag er in de meeste gevallen nog goed uit. Een probleem vormde de electrische installaties: dyna mo, startmotor, magneet, accu e.d. Vele trekkers lopen al weer geruime tijd met de oorspronke lijke onderdelen, die zo goed mo gelijk door de reparateurs zijn be handeld. Uit sommige noodgebieden, b.v. Schouwen-Duiveland en Tienge- meten, moesten de trekkers wor den afgevoerd, omdat op de al daar aanwezige bedrijven niet al le machines tijdig onder handen konden worden genomen. Dorsmachines met houten kast hebben vaak ernstig geleden, doordat het hout water heeft op genomen. Voor een goed herstel zal het nodig blijken, dat ze in 'n droogoven worden behandeld, omdat bij de lagers van de dors- trommel geen enkele afwijking toelaatbaar is. Bij de behandeling van de geredde werktuigen is ge bruik gemaakt van waterverdrij- vende, roestwerende middelen. Een voordeel is, dat de boeren deze middelen nu hebben leren kennen, want ook onder norma le omstandigheden zijn ze op het boerenbedrijf bruikbaar. Een definitieve balans van het bergingswerk kan nog niet wor den opgemaakt, omdat dit nog steeds voortgaat. De extra hulp verlening van de technische noodploegen is vrijwel beëindigd, omdat plaatselijke krachten hun taak hebben overgenomen. Zo wordt nóg hulp verleend door boerenzoons uit andere streken van ons land. Het grootste probleem vormt Schouwen-Duiveland. Hier staan nog grote oppervlakten onder water. Stelselmatig worden de boerderijen ontdaan van werk tuigen, auto's, voorraden enz. Dit werk is niet zonder gevaar, om dat vele gebouwen wankel zijn door de voortdurende golfslag. Dit werk zal nog vele weken in beslag nemen. Op sommige plaatsen vooral in de hoeken van de polders die nog water bevat ten, is al het drijvende materiaal bijeengespoeld. Het ligt soms 1— 2 m. hoog en beslaat een opper vlakte van vele hectaren. Door de tijdige actie zijn veel kostbare landbouwwerktuigen voor verlies behoed. De toestand van de eenvoudige werktuigen is zó, dat ze met weinig herstel- kosten weer bedrijfsklaar zijn. Zelfs zijn er vele, die zonder meer in gebruik kunnen worden genomen. Vermoedelijk is deze week een beslissing te verwachten over de eind vorig jaar door de V. S. ge vraagde uitlevering van de 42- jarige Amerikaan Harold Ado nis, die sedert 22 November te Amsterdam is gedetineerd. Naar het oordeel van de raadsman bevat het uit Amerika ontvangen aanvullende bewijs materiaal niets nieuws. Zoals bekend wordt Adonis er van beschuldigd 288.000 dollar 866.000) als steekpenningen van figuren uit de onderwereld te hebben aangenomen om een onderzoek naar gokkerij te New Yersey te verhinderen- De raadsman heeft het advies ingewonnen van prof. mr J. M. van Bemmelen, hoogleraar in het strafrecht aan de Leidse universiteit, die het standpunt van mr Roggeveen, n.l. dat uit levering niet mogelijk is, deelt. In zijn pleidooi voor de recht bank had de raadsman betoogd, dat omkoping, zoals Adonis ten laste wordt gelegd, niet voor komt in het uitleveringstractaat tussen Nederland en de V. S. Wel komt het voor in een aan vullend tractaat, maar daarin is het delict omkoping alleen genoemd voor zover het betrek king heeft op „de koloniën" van beide landen. ongeveer 50 meter en een diepte van drie meter. Door het gat op Schouwen-Duive-stroomt het water in grote hoe- Het hoge water van Zondag heeft de inwoners van enkele gemeenten land totaal verrast. Een inge nieur van de provinciale water staat te Zierikzee gewaagde zelfs van een herhaling van de Februari-stormvloed, zij het, dat ditmaal geen onheilspellende waterhoogten werden genoteerd. In de plaatsen, die weer werden bedreigd, stond enkele tientallen centimeters water in de straten. Hier en daar zijn ook beneden woningen ondergelopen. Het la ger gelegen gedeelte van Brui- nisse staat bijna geheel onder water. Voor de bewoners van deze wijken betekent dit een grote tegenslag aangezien zij juist de ontberingen van de Februari-stormvloed enigszins te boven waren gekomen. Hoewel van verplichte evacuatie hier nog geen sprake is, treffen de bewo ners toch voorbereidingen om elders in de gemeente, waar geen water staat, onderdak te vinden. De burgemeester heeft bepaald, dat de 1200 inwoners van Brui- nisse, die nog elders in het land verblijven, niet naar hun ge meente mogen terugkeren. Het water in Bruinisse stijgt nog steeds. Men ondervindt grote moeilijkheden bij de dichting van het gat in de binnendijk tussen Bruinisse en Oosterland. Het gat heeft een breedte van veelheden uit de polder Ooster land binnen. De stroom is zó sterk, dat zandzakken, die in het gat worden geworpen, onmiddel lijk worden weggeslagen. Men werpt thans netten, gevuld met ongeveer 50 zandzakken, in het gat. Maandag arriveerden arbeiders uit Zeeuws-Vlaanderen en van St. Philipsland om behulpzaam te zijn bij de dichting van het gat. Elders op de 7 km lange dijk is men de situatie thans meester. Op twee plaatsen spoel de het water Zondagnacht over de dijk en was van' afkalving sprake. Men is erin geslaagd deze bedreigde punten afdoende te versterken. In Zierikzee is thans alles weer normaal. Maandagnacht vloeide enig polderwater binnen, waar door o.a. een transformator huisje onder water kwam te staan. Er ontstond kortsluiting. Het hoge water van Maandag nacht was in Zierikzee ongeveer 20 cm hoger dan in Februari. Thans zijn de waterhoogten weer in overeenstemming met de stan den, aangegeven in de getijtafels van de rijkswaterstaat. De inwoners van Zierikzee werden door het water volkomen verrast. BRUINISSE STAAT WEER ONDER WATER. Bruinisse in de nacht van Zon dag op Maandag weer onder wa ter gelopen. Door het gat in de oude dijk bij Bruinisse, die de westzijde van de polder be schermt, stroomde het water naar door Allan Penning w;u 74) Nadruk verboden. „Dubbel en dwars?" lachte Peter, „weet je, Eve, ik heb het je nog niet willen zeggen, omdat ik eenvoudig als een joch zou kunnen janken bij de gedachte, dat de „Ping Ho" niet meer van mij zou zijn. Maar, ik heb een vast bod tot driemaal het bedrag, dat ik er destijds voor gegeven heb, plus de duiten, die ik er in gestopt heb om het schip in orde te brengen. Maar.... ik moet er niet aandenken en dan.Bill. wat moet ik met die goeie ouwe Bill beginnen? Wil je misschien, dat ik hem aan zijn lot overlaat?" „Natuurlijk niet, Peter, dat zou ik niet willen en dat zou jij nooit doen, maar voor Bill is toch waarachtig wel een andere baan te vinden, als hij niet op de „Ping Ho" kan blijvenHoe dikwijls heb je niet gezegd, dat je geen betere machinist kent en van zijn drankzucht is hij toch radicaal genezen, dank zij jou. Dus, waarom zou er niets anders voor hem te vinden zijn?" „Op zijn leeftijd nog eens over geplant worden, Eve, is niet zo eenvoudig.... Maar enfin, ik zal het nog eens rustig overleggen. We hoeven niet vanavond te be slissen en mijn lading voor de volgende trip is toch geboekt, dus, daar kan ik in geen geval van af. Als een gitzwart doek, dat alles floersde, was de tropennacht ge daald. Hier en daar pinkelde een zielig lichtje op, dat in één van de voorgalerijen van de omrin gende huizen brandde. De stilte was bijna beklemmend. Vaag dreven heel in de verte, de me lancholieke tonen van een game lan door de donkere nacht. Zwijgend zaten ze voor zich uit in het duister te staren. Beider aandacht was geheel en al inge nomen door de visioenen van een nabije toekomst, die voor haar deel zou zijn, misschien wel in het oude vertrouwde moeder land, waar Buddy, hun brutaal jongske, met kornuiten van de zelfde leeftijd, op school zou gaan, waar hij zou opgroeien tot een flink en gezond Hollands joch in plaats van een dreinend vroeg-rijp Indisch knaapje, dat zich gemakkelijker in het Maleis zou weten uit te drukken dan in zijn eigen moedertaal. Zij dacht aan het sappig groen van een jonge lente, aan het gouden lover, dat in de herfst de bossen tint en aan de lange gezellige winteravonden, die ze met Peter aan een knappend vuur zou door brengen. Het waren alle dromen, die ze reeds zo vaak had gehad, maar waarvan de verwerkelij king altijd in de oneindig verre toekomst scheen te liggen. Zou den die nu tenslotte toch reali teit worden. Peter droomde van heel andere dingen. Hij zag de veilige be schutting van een goed belegd kapitaaltje, dat een behoorlijke rente zou afwerpen om vrouw en kind te behoeden, indien er eens iets met hem mocht gebeuren. Maar daarnaast voelde hij de beklemmende angst voor dat le ven aan de wal met een horizon, die maar steeds verborgen was achter grote steenklompen, waar de mensen als zwermen bijen tezamen hokten. Het waanzinnige gejacht en geroes, het enerverend gestuif en gesnoef van auto's, treinen, trams en al de andere moderne verkeersmiddelen, zon der welke men niet meer schijnt te kunnen leven. En in gedachten vergeleek hij die jagende onrust met de zoete stilte en de wel doende vrede van de onafzien bare zeespiegel, wel is waar som tijds verstoord door de uitbars ting van een tomeloze woede, die alles met dood en verderf be dreigde, maar in ieder geval een .elementair natuurverschijnsel was waarmee hij van jongs-af ver trouwd raakte. Zijn gehlee leven was zo innig met de zee verbon den, dat hij er zich eenvoudig geen voorstelling van kon ma ken, dat dat diepe contact ver broken zou worden. Want even lief als de dagen van ongestoor de rust hem waren, wanneer de blanke kiel van de „Ping Ho" het vlak van de rimpeloze zee als een mes doorsneed, even lief waren hem de dagen van strijd en de demonische nachten, wanneer de storm huizenhoog toornde en hij zijn kracht en zijn kunde met de losgebroken elementen moest meten. W(ordt vervolgd.) binnen. Hoewel men de gehele nacht met alle beschikbare krach ten heeft getracht de dijk te her stellen, is het niet gelukt het gat te dichten. Op de twee plaatsen in de dijk, waar het water over spoelde, is men bezig geweest de dijk te versterken. Maandagavond werd er in Bruinisse nog steeds hard ge werkt om het gat in de oude dijk met zakken zand te dichten. Vannacht kwam de uit Bruinis- sers bestaande nachtploeg weer aan de beurt. De Zeeuws-Vlamin gen zijn in Bruinisse gebleven. Zij willen beslist het gat helpen dichtmaken. De andere helpers van buiten het dorp vertrokken gisteravond. Zou men deze nacht er niet in slagen het gat te dichten, dan wil men vandaag of op zijn laatst morgen een schip in het gat tot zinken brengen. In het dorp staat het water 40 A 50 cm hoog en vele inwoners zijn uit eigener beweging ver trokken. Driehonderd mannen en vrouwen redden nood- zandzakkendijk bij Burgh. Driehonderd mannen en vrou wen hebben van Zondagmiddag laat tot Maandagmorgen onafge broken en vrijwillig gewerkt wat ze konden om de noodzandzak- kendijk bij Burgh op Schouwen te dichten en verder onheil te voorkomen. Zij zijn daarin vol komen geslaagd. Niet minder dan tienduizend zakken zand zijn in die periode „verwerkt". Zondagmiddag omstreeks het middaguur begon de toestand bij de noodzandzakkendijk te Burgh kritiek te worden. Er werden mensen gevraagd om de dijk te beschermen en er waren onmid dellijk honderd vrijwilligers. Des avonds werd de noodtoestand af gekondigd, toen de dijk op vier plaatsen was doorgebroken. Het water stond n.l. een meter zeventig hoog tegen de nooddijk. Na de doorbraken kwam op de er achter liggende weg die de laat ste tijd bijna steeds droog is ge bleven zeker een meter water te staan. Wederom werden mensen opgeroepen en er meldden zich nog eens tweehonderd personen aan, waarbij ook vrouwen. Zij hebben gewerkt als paarden, zo vertelde de burgemeester en Maandagmorgen omstreeks half vijf was ook deze strijd weer met succes bekroond. De gaten zijn dicht en het water is zo goed als geheel uit het achter de dijk lig gende gebied verdwenen. BROUWERSHAVEN TOESTAND NORMAAL. Hoewel 't er Zondag- en Maan dagnacht angstwekkend uitzag, hebben de dijken rondom Brou wershaven het goed gehouden. Wel is op sommige plaatsen wa ter gesijpeld door zandzakken- dijkjes, doch de gevolgen waren niet onheilspellend. Men is de situatie geheel meester. Hetzelfde kan worden gezegd van Zonne- maire en Noordgouwe.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2