van Rede Von Bafiuseck Afnemende het aan front De emigratie van Nederlanders Herstelwerk aan vordert snel de dijken Franse strijdkrachten ontruimen stad in Laos Persconferentie van Stevenson in Djakarta De Politieke Commissie Koningin en Prinses Marijke zagen film van vorstelijk huwelijk Bezoek van dr Drees aan Schouwen-Duiveland Handelsbesprekingen tussen Oost en West Nooddijk bij Herkingen heeft het gehouden KOREA De wereldveestapel WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Zware caissons voor Kruiningen De spionnagezaak in West-Duitsland Het Rampenfonds Generaal Ridgway bezoekt heden Nederland VERKLARING VAN SYNGMAN RHEE. Bezoek van Wilson aan Europa Toestanden in Australië zijn verbeterd De Perzische olie ért Neen, n AKKERTJE pee: Marga.ei in de politiek? De nasporingen naar de vermiste Britsesportvliege* Fr ankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Temeuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2Q73 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 14 APRIL 1953. 8e Jaargang No. 2316. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum ges advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceatj iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Bij de voortgezette behandeling van de Poolse resolutie, waarin wordt gevraagd om maatregelen ter voorkoming van een derde wereldoorlog hebben de Neder landse afgevaardigde mr D. J. von Balluseck en zijn Nieuwzee- landse collega Munro de Sowjet- Unie verzocht haar standpunt in zake repatriëring van krijgsge vangenen nader te verklaren. Von Balluseck verwees naar Wysjinsky's verklaring, dat de Sowjet-Unie blijft staan op on voorwaardelijke repatriëring van de krijgsgevangenen. Hij vroeg of dit betekende, dat ,,de Chinese en de Noordkoreaanse autoritei ten niet zou worden toegestaan een ander besluit te nemen". De uitkomst van de huidige onder handelingen te Panmoendjon diende te worden overgelaten aan de onderhandelaars ter plaat se. Inmenging vanuit New York zou niet nuttig kunnen zijn, zo verklaarde de Nederlandse afge vaardigde. De Nieuwzeelander Munro sloot zich hierbij aan. Von Balluseck zei, dat het to talitaire imperialisme zwaar be- H. M. Koningin Juliana en Prinses Marijke, die thans in het paleis Lange Voorhout ver blijven, hebben Maandagmor gen om half twaalf een bezoek gebracht aan de cineac „Het Va derland" te Den Haag. Zij woon den de gehele voorstelling bij. Onder meer zagen zij de kleu renfilm van het vorstelijk hu welijk in Luxemburg en de jour naalopnamen, waarin reporta ges zijn opgenomen van de rui- terwedstrijden, waaraan de oudste twee Prinsessen hebben deelgenomen en de opening van de padvindersactie „Een heitje voor een karweitje" op paleis Scestdijk. Donderdag a.s. zal de minister president dr W. Drees, verge, zeld van de secretaris.generaal van het ministerie van Algeme ne Zaken, mr C. L. Fock, een be zoek aan Schouwen-Duiveland brengen teneinde zich op de hoogte te stellen van de moei lijkheden welke zich bij het her stel voordoen. wapend is. Hiertegenover kon de vrije wereld slechts een andere macht, die de vorm aannam van regionale pacten, stellen. De de fensieve organisatie van de wes telijke wereld had wellicht voor een deel de recente wijziging in de communistische politiek ver oorzaakt, zo zei hij. Zolang er echter gevaarlijke punten, zoals de kwestie van het Oostenrijkse staatsverdrag, de Duitse eenheid en het vasthouden van krijgsgevangenen achter het „ijzeren gordijn", acht jaar na beëindiging van de tweede we reldoorlog bestonden, zouden de spanningen niet worden vermin derd, zo voegde Von Balluseck hieraan toe. Maandag zijn te Genève han delsbesprekingen tussen 22 lan den van West en Oost-Europa begonnen. Zij zijn georganiseerd door de economische commissie voor Europa, een afdeling van de Ver. Naties en zullen 7 tot 10 dagen duren. De vergaderingen zijn besloten. Hoewel het water Zondag zeer hoog is gekomen ten gevolge van de aanhoudende Westen wind van de laatste dagen, heeft de nooddijk bij Herkingen het gehouden. Slechts een zeer geringe hoe veelheid water is er over heen gevloeid. Wel heeft men er de gehele middag aan gewerkt, maar gelukkig is de wind latei- gaan liggen. Tot Maandagmiddag was bij 't nationale rampenfonds een be drag van 103,9 millioen binnen gekomen, dat is 1,4 millioen meer dan de laatste opgave. De geallieerde opperbevelheb ber in Europa generaal Ridgway, zal heden een bezoek brengen aan Nederland, zo is officieel te Parijs bekend gemaakt. Na een lunch met minister Staf, zal generaal Ridgway Lisse en de „Flora" te Haarlem bezoeken. Hij keert des avonds naar Parijs terug. Volgens de publicatie van het Amerikaanse ministerie van Landbouw was de omvang van de wereldhoornveestapel in het begin van dit jaar tot een nieuw hoogtepunt gestegen met naar schatting 845 millioen stuks. In 1953 wordt in N-Amerika een verdere uitbreiding van de hcornveestapel verwacht. Daar de vraag in Europa naar vlees groot blijft en naar het schijnt het mond- en klauwzeer iets is afgenomen, wordt in 1953 in Europa enige toeneming van het aantal stuks hoornvee ver wacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Ma tige tot krachtige wind, ruimend van zuidwest naar noordwest. De- zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. WOENSDAG 15 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.27 3.02 3.42 3.52 n.m. 2.53 3.28 4.08 4.18 ZON MAAN April 15 16 17 18 19 5.44 19.37 .5.52 22.39 5.42 19.39 6.23 23.59 5.40 19.41 7.05 5.38 19.42 8.00 1.04 5.35 19.44 9.06 1.53 Het Amerikaanse achtste leger heeft Maandag gemeld, dat de activiteit aan het Koreaanse front over het algemeen af neemt. Op verscheidene punten zonden de Noordelijken kleine patrouilles uit om ,de stellingen der Verbondenen te verkennen. Bij het eerste machinegeweer vuur trokken zij zich echter weer terug. Voorts werd van de zijde der V. N. meegedeeld, dat het Ame rikaanse slagschip „New Jersey" Tsjongdjin, een havenstad aan de Noord-Oostkust nabij Siberië, heeft beschoten, waarbij het voornaamste verbindingswerk werd verwoest. Jachtbommenwerpers der V. N. bestookten troepentransporten en installaties op verscheidene pun ten in Noord-Korea. Begeleidende Sabre-straaljagers schoten een Mig neer ten Zuiden van de ri vier de Jaloe. PANMOENDJON. De stafofficieren van de V. N. en de Noordelijken, die belast zijn met Het uitwerken van de bijzonderheden van de uitwisse ling der zieke en gewonde krijgs gevangenen hebben Maandag een „volledige overeenstemming" bereikt. Zij zullen heden weer bijeen komen, tenzij er dan een bespre king tussen de verbindingsofficie ren wordt gehouden. De Noordelijken hebben mee gedeeld, dat 15 van de krijgs gevangenen, die zij zullen uitwis selen, afkomstig zijn uit Canada, Turkije, Griekenland, Nederland, de Philippijnen, Zuid-Afrika, Australië en Columbia. Om hoe veel militairen uit ieder van deze landen 't gaat, werd niet gezegd. Het eerste convooi zieke en gewonde krijgsgevangenen in Noord-Korea vertrekt Dinsdag naar Panmoendjon, zo meldt het persbureau „Nieuw China". Het zal uit 23 voertuigen bestaan. „Elke regeling van het Ko reaanse geschil, welke Korea verdeeld laat, zal door het Ko reaanse volk als een sussingspo- litiek t.a.v. de communisten worden beschouwd", verklaarde de Zuidkoreaanse president Syng- man Rhee in een toespraak, waarvan de tekst door de Zuid koreaanse ambassade te Was hington is gepubliceerd. „Korea moet worden verenigd door een overwinning aan de Ja loe, onze eeuwenoude Noord grens. Dit zou niet slechts een Koreaanse overwinning, doch een van de gehele vrije wereld be tekenen", vervolgde hij. „Elke regeling, die voorziet in een grens, lopende over het nauwe of brede gedeelte van ons schier eiland, betekent een overwinning voor het agressieve communisme (Rhee doelt hier op de berichten, dat overwogen zou worden Korea te verdelen volgens een grens, die ongeveer 150 kilometer ten Noorden van de huidige front linie zou lopen). „Het is ondenkbaar, dat wij er thans naar zouden streven tegen over de communisten een sus- singspolitiek te volgen. Doch laat men, indien dit opnieuw de politiek der Verenigde Naties zou worden, het dan open en eerlijk zeggen, opdat wij weten waar wij aan toe zijn", zeide Rhee. En hij besloot: „Na wat wij hebben geleden willen wij niet dat onze strijd op leven en dood om als een democratische natie te blijven bestaan, als een natio nale of internationale pion wordt gebruikt bij een machtspolitiek of dat de worsteling van het Ko reaanse volk het onderwerp wordt van een eindeloos politiek debat". EIS VAN ZUIDKOREAANSE MINISTER. De Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pjoen Joeng Tao, heeft Maandag te Poesan de eis gesteld dat het verschil tussen de aantallen zieke en gewonde krijgsgevangenen, die de Verbon denen en de communisten uitwis selen (respectievelijk 5800 en 600) zal worden opgeheven door het vrijlaten van door de Noord- koreanen geïnterneerde Zuid koreaanse burgers. De minister drong er voorts op aan, dat alle zieke en gewonde Noordkoreaanse en Chinese krijgsgevangenen, die thans wor den uitgewisseld, eerst door een commissie der Verenigde Naties zullen worden ondervraagd, op dat vastgesteld worde, dat geen hunner tegen zijn wil wordt teruggezonden. De Amerikaanse minister van Defensie Charles Wilson, zal Woensdag voor een bezoek aan Europa van drie weken in Frank fort aankomen. Minister Wilson zal Amerikaanse legeronderdelen in Europa en Noord-Afrika in specteren en deelnemen aan de conferentie van ministers van defensie van de N.AV.O. die van 20 tot 26 April in Parijs gehouden wordt. Dit jaar geen niet-Iandbou- wers meer naar Canada. De commissaris voor de emigra tie deelt mede: De aanmelding van niet-land- bouwers voor emigratie naar Ca nada is in de laatste maanden zo danig toegenomen, dat thans de mogelijkheden tot vertrek in de loop van 1953 zijn overschreden. Dit betekent, dat zij, wier aanmel ding van recente datum is, en zij die zich nog zullen aanmelden, eerst in aanmerking zullen ko men voor vertrek in 1954. Het bovenstaande vloeit voort, behalve uit het aantal aanmeldin gen uit de noodzaak de selectie der gegadigden wegens de nor male seizoensbeweging in Cana da in Juni te beëindigen. De Italiaanse tankboot „Pica' van de E.P.I.M. heeft Maandag de haven van Bandarmasjoer aan de Perzische Golf verlaten met 5.000 ton ruwe Perzische olie aan boord. De Japanse tankboot „Nitsoe- maroe" vertrok Maandagavond uit Abadin naar Japan met een lading van 18.000 ton geraffineer de olie. De Franse generale staf in Indo-China heeft Maandag offi cieel bekend gemaakt, dat het garnizoen van Sam Nua, in grootte de vijfde stad van Laos, Zondag opdracht heeft gekregen de stad te ontruimen. De Franse strijdkrachten die Sam Nua hebben ontruimd trek ken terug naar het plateau van Tran Ninh, ongeveer 160 km naar het Zuiden. Tot dusver is er geen contact geweest met strijdkrachten van de Vietminh. Van Franse zijde werd enige dagen geleden te kennen gege ven, dat Sam Nua als onverdedig baar werd beschouwd tegen een krachtige en vastbesloten aanval van de Vietminh. Gezegd werd, dat de Franse strijdkrachten zich zouden terugtrekken op een ster kere verdedigingslinie op het centrale plateau van Laos in het zuiden waar goede vliegvelden en wegen zijn. In Franse kringen was men van mening, dat een ge slaagd offensief van de Vietminh in Laos in de richting van Thai land en de Birmese grens ernsti ge gevolgen zou kunnen hebben voor geheel Zuidoost-Azië. Er is nog geen nieuws van het Franse bolwerk Nasam, buiten de grens van Laos, dat de Viet minh blijkbaar wilde neutralise ren omdat het een bedreiging vormt van haar verbindingen voor de invasie van Laos. Nasam en Sam Nua zijn 90 km van el kaar verwijderd. Naar A.F.P. is het besluit om Sam Nua te ontruimen genomen, daar de Vietminh begonnen was met een omsingelingsbeweging. Bovendien wordt de stad, die om ringd is door beboste bergen, door de Fansen beschouwd als moeilijk te verdedigen en strate gisch van minder belang. Op 1 Februari zette de storm vloed 145.000 hectaren van ons land onder1 water. Ruim 127.000 hectare, daarbij de tegenslagen van afgelopen Zondag inbegre pen, zijn thans weer droog. Ruim 9300 hectare op Schouwen; bijna 2800 ha op Zuid-Beveland en ruim 500 op Duiveland, Flakkee en .andere plaatsen staan nog blank. Meer dan 60 stroomgaten moesten na 1 Februari worden gedicht. Hiervan zijn er nog elf over, namelijk zeven op Schou wen-Duiveland en vier op Zuid- Beveland. Op Schouwen zijn de voor naamste gaten bij die Schelphoek, in de havendam van Serooskerke en die in de havendam van Zie- rikzee. Over deze gaten deelde prof. ir J. Th. Thysse mede, dat de po gingen om met een korte ring- dam van schepen het gat bij Zie- rikzee te sluiten, mislukt zijn. Wij wisten, aldus prof. Thysse, dat wij bij deze „operatie wan hoop", maar één op de twintig kansen hadden. Desondanks voelden wij deze mislukking als een nederlaag. Het uitschuren van de bodem bleek te sterk, waardoor de ingelegde schepen verschoven en wrak werden. Thans zal van een punt tussen Zierikzee en de zuidelijke zeedijk een dijk worden gebouwd achter het gat om. Dit gat is na het uit slijten van de kleilaag van vier tot 19 meter min N.A.P. diep ge worden. De nieuwe dijk, die „operatie levensstrijd" naar een boerderij aldaar heet, zal 1150 meter lang worden. De bodem wordt eerst met zinkstukken vastgelegd, waarna de sluiting met behulp van de massaal in aanbouw zijn de „blokkendooscaissons" zal ge schieden. Deze eenheidscaissons meten 11 bij 7% bij twee meter en kunnen met behulp van kettingen beton nen kragen op alle mogelijke manieren gecombineerd worden. Niet voordat deze Zierikzeese dijk gesloten is, kan men met het moeilijkste gat van 340 m bij Schelphoek beginnen. Het plan is achter dit gat een lange dijk van de in aanbouw zijnde werkhaven af onder de provin ciale weg bij Serooskerke door naar een punt westelijk van het gat te leggen. Hiertoe zullen drie dijkstukken worden ge bouwd. De sluitgaten van 1,5 km daartussen zullen op het maai veld met zinkwerk worden ver dedigd. Daarna zal men de gaten dichten met opzinken, zoals bij Burgsluis is geschied, alsook met caissons. Er is een redelijke j kans, dat indien het zinkwerk niet meer dan twee maanden neemt en het plaatsen der cais sons met tenminste 100 meter lengte per dag kan geschieden, de zeedijk van Schouwen vóór het einde van de zomer dicht zal zijn. Het leegpompen van deze enorme polder zal daarna binnen enige maanden gereed kunnen zijn. De tracée van de nieuwe bin nendijk staat reeds voor 95 pro cent vast. Het noordelijke gat van de Vier- bannenpolder zal met opzinken tot 6 meter min N.A.P. worden gebracht. Tussen de uitgebouwde dijkkoppen zullen caissons wor den geplaatst. Het gat bij Oosterland en de breuk in de zuidelijke dijk van de Vierbannenpolder worden bezon ken en waarschijnlijk met ste nen dammen afgesloten. De die pe gaten bij Ouwerkerk zullen met 140 vierkante meter cais sons moeten worden afgesloten. Het gat bij Kruiningen zal ver moedelijk met een phoenixcais- son van 12 bij 12 bij zestig meter worden afgesloten. Mochten er enige caissons van 18 bij 18 bij 60 meter in Engeland worden losge kregen, dan zal men vermoedelijk een daarvan bij Kruiningen ge bruiken. Het werk bij Bath schiet goed op. De definitieve sluiting zal einde van deze maand bij doodtij kunnen geschieden. Ir J. F. R. van de Wall, hoofd ingenieur-directeur van de dienst der Zuiderzeewerken, zeide dat van alle werken het geval Schou wen-Duiveland uiterst moeilijk en zwaar is. Tot Zondag waren 4275 hectare drooggemalen, waar van door de onverwachte hoge waterstand van Zondag 780 op nieuw is ondergelopen. De oude dijk bij Bruinisse ver keerde in redelijke staat doch is Zondag overspoeld. Van de drie daardoor ontstane gaten zijn er reeds twee weer dicht. Het derde van deftig bij drie meter zal met behulp van het zinken van een schip binnen drie dagen weer gesloten zijn. De tegenslag is ge lukkig beperkt gebleven. De zwakke oude Schouwense zeedijk tussen Zierikzee en Bruinisse, die provisorisch was versterkt, heeft het gehouden. Binnen eni ge maanden zal deze dijk zó sterk en hoog zijn, dat het ge vaar voorgoed zal zijn geweken. De hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, zeide groot vertrouwen te hebben in de werkzaamheden in de komende zomer. Hij bracht hulde aan de waterschappen en de waterstaat voor het vele werk dat reeds met succes is be kroond. Aan binnendijken is thans 182 km hersteld. Aan materieel zijn ingezet 2 hoppenzuigers, 12 zui gers, 19 perszuigers, 6 profielzui- gers, 7 baggermolens, 150 drag lines, 15 bulldozers, 5 kranen en 3 drijvende kranen. In totaal zijn in Brabant, Zeeland en Zuid-Hol land 141 hulpgemalen in gebruik of gebruikt. Vértrek in 1953 blijft wél moge lijk voor naaste bloedverwanten van reeds gevestigde emigranten, voor landbouwers en voor slacht offers van de watersnood. In het algemeen meldt men zich voor Canada te laat aan. De emi gratie-autoriteiten verwachten, dat het aantal emigranten naar Canada in 1953 ongeveer 20.000 zal bedragen, waarvan 9000 agra riërs. Dr Smith van de emigratiedienst in Canada, die enkele dagen in ons land vertoefde, heeft met de commissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman, de moge lijkheden bezien om tot een ver snelling van het programma voor 1953 te komen. Die versnelling zal mogelijk zijn door een systeem van „open placement," d.w.z. dat men voor vele emigranten reeds van ons land uit de plaatsen aan geeft, waarheen de emigranten zich zullen begeven. Dat kan niet gebeuren voor grotere gezinnen, omdat men ook te maken heeft met het probleem van de huisves ting. De plaatsing-voor de agrariërs is niet moeilijk; wél echter voor de andere emigranten. Voor hen hangt de plaatsing veel af van de gebieden en steden, waarheen eze zich willen begeven. Men kan zeggen, dat de huisvesting iets moeilijker is geworden, met na me in de grote steden. Maar het is in Canada nog niet zó, dat men kampen nodig heeft. Wél zijn er zogenaamde „emigration halls," waar men doorgaans niet langer dan 14 dagen verblijft. Spreiding wordt echter noodza kelijk geacht. Het zou moeilijker gaan worden, als de emigranten zich teveel op één gebied richten, zoafs dat bijv. met Zuid-Ontario het geval is. AUSTRALIË. Het herstel van de emigratie naar Australië ontwikkelt zich stabiel. Op 1 Januari is de Nederlandse emigratiedienst, die goed samen werkt met de Australische emi gratiedienst en met de vele maat schappelijke diensten en geeste lijken, begonnen met de plaatsing van emigranten, waarvoor de Ne derlandse regering de verant woordelijkheid draagt. In dit verband mag worden opgemerkt dat men emigranten heeft onder de overeenkomst, waarvoor de Australische regering verant woordelijk is, en de overigen de houders van „landing permits" waarvoor de Nederlandse rege ring verantwoordelijk is. Van 1 Januari af zijn er 300 emi granten geplaatst. De daarbij op gedane ervaring werd goed ge noemd. Binnen één week waren er voor een gebied 40 procent en voor een ander 60 procent ge plaatst. In de tijd van 6 weken was 90 procent der emigranten geplaatst. Wat betreft de economische om standigheden in Australië, welke het vorig jaar en daarna een te rugslag op de emigratie naar dat land hebben veroorzaakt, deelde men ons mee, dat de toestand zich heeft hersteld. De werkloos heid neemt af. In het algemeen mag worden gezegd, dat elke vak man in Australië kan worden ge plaatst. In de eerste helft van 1953 zullen 40000 emigranten naar Australië vertrokken zijn. De Nederlandse emigranten zijn in Australië zeer gewild, zo werdi van deskundige zijdé opgemerkt. Herinnerd werd aan hetgeen de Australische minister Holt daar over heeft gezegd: „Wij kunnen niet genoeg Nederlandse emi granten opnemen voor het bou wen van onze natie." NIEUW-ZEELAND. In 1952 emigreerden 4500 Ne derlanders naar Nieuw-Zeeland, dat slechts een bevolking heeft van 2 millioen zielen. Dit jaar zal het aantal belangrijk minder zijn. Verwacht wordt een aantal van 1500. De minister voor de immi gratie, Sullivan, wordt in ons land verwacht. Waarschijnlijk zal ook de minister-president, de heer Holland, hier komen, daar zij zich naar de kroningsfeesten in Lon den begeven en die gelegenheid zouden kunnen gebruiken naar ons land te komen. Volgens de journalist Drew Pearson is Margaret Truman voornemens in de politiek te gaan. Zij zou er over denken, zich candidaat te stellen voor de con greszetel, welke thans wordt be zet door Jeffrey P. Hillelson, een republikein uit Missouri, de staat waar de familie Truman woont. De Britse sportvlieger Tom Hay how, die sedert Vrijdag op een vlucht van Londen naar Bei grado wordt vermist, is nog steeds niet gevonden. Een commissie van deskundt gen, die een onderzoek heeït iir gesteld naar nabij de Ossiacher- See in Oostenrijk gevonden wrakstukken, heeft verklaard, dat deze waarschijnlijk afkomstig zijn van een in de tweede wereld oorlog verongelukt toestel. Ondertussen zijn berichten van een politiepatrouille ontvangen, volgens welke nabij Ferlach ten Z.O. van Klagenfurt over een uit gestrekt gebied metalen brok stukken zijn gevonden, die moge lijk van een vliegtuig afkomstig zijn. Nabij de Ossiacher-see, onge veer 25 kilometer ten Westen van Klagenfurt (Oostenrijk), zijn Maandag wrakstukken van een vliegtuig gevonden. Men ver moedt, dat het hier overblijfselen betreft van de ..Auster Aiglet", van de Britse sportvlieger Tom Hayhow, die sinds Vrijdag op een vlucht van Londen naar Belgrado wordt vermist. Het toestel, dat is uitgerust met een motor van 130 pk, werd het laatst gezien, toen het een tussenlanding te Munchen maakte om brandstof in te nemen. De Ossiacher-See ligt ten Noov den van de Karawanken, een Alpenketen op de grens tussen Oostenrijk en Zuid-Sïavië. Er zijn reddingsploegen vertrokken naai de plaats, waar men het wrak heeft ontdekt. Hayhow, die reeds 2S records voor sportvliegtuigen op zijn naam had staan, poogde nu het record Londen-Belgraco te bre ken. Adlai Stevenson heeft op een persconferentie te Djakarta verklaard zeer onder de indruk te zijn van de verbeteringen in Indonesië, sinds het land zijn onafhankelijkheid heeft ver worven. Hij voegde hieraan toe, dat de nog te overwinnen moei lijkheden enorm zijn, in het bij zonder op economisch gebied en dat het lijd zal kosten deze moeilijkheden te boven te ko men. Vragen beantwoordend zeide Stevenson, dat de politieke si tuatie in Indonesië gecompli ceerd is en er van overtuigd te zijn, dat algemene verkiezingen een basis zouden leggen voor 'n meer georganiseerd politiek le ven. De internationale politieke si tuatie besprekend zeide Steven son, dat er geen nieuwe wereld oorlog zal ontstaan, indien de vrije wereld zich sterk genoeg maakt. De Ver. Staten zullen geen oorlog ontketenen. Maandag is hij na een vier daags bezoek aan Indonesië te Singapore aangekomen. Heden vertrekt hij naar Koela Loempcer, waar hij met de Brit se hoge commissaris in Malakka, generaal sir Gerald Templer, zal spreken over de vorderingen in de strijd tegen de opstandeün. gen. Sedert Vrijdag zijn in het raam van de operatie „Vul kaan", gericht tegen een spion nagezaak in West-Duitsland, 4 nieuwe arrestaties verricht. On der deze arrestanten bevinden zich 2 vrouwen. Van officiële Duitse zijde wordt, vernomen, dat inmiddels een van de verdachten, in vrijheid is gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1