D.D.D Old fllac yv:i*i De Overheid en de Woningbouw rcmncfl m Enkele binnendijken op Schouwen doorgebroken Vaart Roof in de haven van Makassar ARGENTINIË Huid uitslag KENYA AGENDA Vliegtuigongeluk op Jamaica Zij, die zijn omgekomen Een lekenbrief van de preekstoelen der R.K. Kerken VRAAGGESPREK MET MINISTER WITTE TERNEUZEN. SLUISKIL. ZAAMSLAG. ZUIDZANDE. Oorlog in Midden-Amerika Toestemming van regering voor helicopterdiensten RotterdamBrussel De overheid heeft niet tot pri maire taak de woningbouw te re gelen. Haar taak is aanvullend, aldus het standpunt van de mi nister van Wederopbouw, ir H. B. J. Witte. Tijdens een vraaggesprek, dat de minister aan een redacteur van het A.N.P. toestond, kwam de z.g. „fifty-fifty regeling" ter sprake. Reeds eerder werd aan gegeven, dat zou worden ge streefd naar een half-om-half verhouding tussen premiewonin gen en woningwetwoningen. Hierover is verwarring ontstaan omdat velen in den lande bang werden, dat deze verhouding stringent zou worden doorge voerd. Wel is in de begroting 1953 re kening gehouden met 25.000 pre- miewomngen op een totaal wo ningbouwprogramma van 55.000, maar daarmede is een half om half verhouding alleen nog maar budgetair bereikbaar gemaakt. De overheid kan de particulieren niet tot bouwen dwingen. Zij stelt ze slechts in de gelegen heid dit jaar 25.000 premiewo ningen te bouwen. De gemeente besturen kunnen hun eigen wo- ningpolitiek blijven voeren. Indien de animo voor premie- bouw dit jaar niet groot genoeg mocht zijn voor 25.000 woningen, dan zullen meer woningwetwo ningen kunnen worden gebouwd. Er is met de „fifty-fifty regeling" dus slechts een mogelijkheid ge schapen en geen dwang. Een ander punt van ongerust heid, aldus de minister, blijkt het uitsmeren van het woningbouw programma over het gehele jaar te zijn. Er zijn gemeenten, die plannen klaar en geld gereed hebben om te gaan bouwen, maar de toestemming om te beginnen blijft uit. Ten behoeve van de arbeidsver deling zijn de provinciale contin genten n.l. in 12 termijnen ver deeld, zodat iedere maand één twaalfde in uitvoering kan ko men. WONINGTEKORT EN BOUWACTIVITEIT. De minister beantwoordde ver volgens een vraag over mogelijk heden en moeilijkheden bij de middenstandswoningbouw. Na de oorlog zijn weinig huurwoningen voor de middenstand gebouwd, waardoor velen in deze groep zich achteruitgesteld voelen. Het s.s. „Swartenhondt" van de K.P.M. is uit Makassar ver. trokken zonder in staat te zijn geweest de circa 550 ton goede ren voor Menado, Gorontalo enz. in te nemen. Er kon niet gela den worden, aangezien de K.P.M.-arbeiders tengevolge van de onveiligheid op de kade en zelfs in de loodsen het werk hadden onderbroken. De onvei ligheid had zich zelfs verplaatst van de kade naar net schip- Na de „Phrontis" van de mij Oceaan is de „Swartenhondt" het tweede schip, in 2 dagen tijds de dupe geworden van de ze toestand. Het was voor de bevoegden aan boord onmogelijk geworden maatregelen te nemen, vanwege da dreigende houding, die een aantal personen aannam. Van bevoegde zijde is toen getracht enige gewapende militairen van het havencommando op de on houdbaarheid van de toestand te wijzen, echter zonder zicht baar resultaat. Niet lang daarna herhaalde zich de roof in ande re luiken van het schip: luik planken werdengeforceerd, siga retten worden doorgegeven en tegen degenen, die zich daar mede durfden bemoeien, werd een dreigende houding aangeno men. De K.P.M.-buitendienst werd gewaarschuwd, dat van laden moest worden afgezien. Men be sloot de luiken gesloten te hou den. Het havencommando is van een en ander op de hoogte ge steld. Een ander K.P.M.schip dat Makassar zou aandoen, kreeg opdracht door te varen. Tussen de beide wereldoorlo gen is een aanzienlijke hoeveel heid middenstandswoningen ge bouwd, waardoor na de tweede oorlog nog een reserve aanwezig was. De premieregeling was tot dus ver voor de bouw van midden standswoningen niet aanlokkelijk bij het bestaande huurpeil. De premie is een gelimiteerde geka pitaliseerde bijdrage over een reeks van jaren, in zekere zin een afkoopsom dus. Voor woningwet, bouw daarentegen wordt een jaarlijkse bijdrage gegeven, die zal fluctueren met het huurpeil. Een huurverhoging tot een lan delijk gemiddelde van 135 per cent van de huren van 1940 (af hankelijk van de klassen der ge meenten) kan de bouw van mid denstandswoningen economisch aantrekkelijker maken, omdat het rendement van het geïnves teerde geld hoger zal worden. Het huurpeil zal op den duur van invloed worden op de vraag naar bepaalde typen woningen. Minister Witte is een voorstan der van de bestedingsvrijheid van de inkomens. Men zal nooit iemand krachtens zijn inkomen mogen dwingen bepaalde huur prijzen te aanvaarden. De enige zorg, die de overheid heeft, is dat het woonpeil niet onder be paalde minima zal komen. Voor het overige moet de mens vrij zijn in de keuze van zijn woning en het gewenste wooncomfort. Te Buenos Aires zijn 350 sla gers en kruideniers gearresteerd en 30 winkels zijn op last der autoriteiten gesloten. Deze maatregelen zijn geno men bij de tenuitvoerlegging yan de nieuwe regeringsbesluiten, waarbij maximum-prijzen zijn vastgesteld voor eerste levens behoeften. Een slager is tot 90 dagen ge vangenisstraf en een boete van 100-000 pesos (de pesos noteert thans iets meer dan een kwart- u:t j« s je) veroordeeld wegens overtre- Op het ogenblik is het nog zo, datding der prijsbesluiten. wij in ons land een tekort van De regering stelt thans con- 225.000 woningen hebben. Vol gens het centrale bureau voor de statistiek telt ons land thans 276.000 huishoudens, die geen eigen woning hebben. Indien het aanbod van wonin gen min of meer in evenwicht is met de vraag, dan zal blijken, welke woningen prijshoudend zul len zijn en welke niet. Hoewel bij de woningbouw steeds aan tech nische minima is voldaan, zal op den duur de aantrekkelijkheid van de woning een grotere rol gaan spelen. Wij zijn niet meer in het stadium, dat wij woningen uitsluitend op technische minima kunnen produceren. troleurs aan in een tempo van 100 per dag, om toezicht te hou den op de naleving der maxi- mumprijsbesluiten. Aan alle burgers is dringend verzocht slechts tegen betaling der nieu we prijzen inkopen te doen. NIEUWE DIJK TUSSEN OOLT GENSPLAAT EN HERRINGEN Tussen Ooltgensplaat en Her- kingen zal een geheel nieuwe dijk worden aangelegd, die een lengte zal krijgen van ongeveer 20 km. Zaterdagochtend is men hier begonnen met het spuiten van het eerste zand. Verwacht wordt, dat het werk de gehele zo mer in beslag zal nemen. DIJK TUSSEN BRUINISSE EN OOSTERLAND OPNIEUW DOORGEBROKEN. Door het buitengewoon hoge getij dat het water hoger deed stijgen dan na 1 Februari het ge val was, was de druk van het wa ter tegen de Oude dijk tussen Bruinisse en Oosterland zo sterk dat de dijk Zondagmiddag om streeks vier uur weer op drie plaatsen is bezweken. Het water stroomde daardoor de Bruinisse- polder, die ongeveer vier weken droog was, opnieuw binnen. Met man en macht wordt gewerkt om de gaten weer te dichten. Men hoopt de twee plaatsen waar de dijk is overspoeld weer geheel te kunnen herstellen. Het derde gat levert echter meer moeilijkheden op, daar het naar schatting al 40 meter breed en 3 meter diep is. Men vreest dat het dorp Bruinisse weer geheel onder water zal komen te staan. Voor de circa 1200 mensen die thans weer in het dorp verblij ven, betekent dit, dat zij weer naar de zolders van de woningen moeten terugkeren. De Bruinissepolder, die nu weer Krabben en peuteren _or. maakt de kwaal steedsOnderlOOpt, IS 780 ha. gfOOt. erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN 47 Kikoejoes zijn Zaterdag te Nairobi naar de terechtzitting van een buitengewoon hof ver wezen om terecht te staan wegens beschuldiging van moord bij de overval op de nederzetting Lari, ruim twee weken geleden. Dit is de vierde groep inheemsen, die van moord bij de overval op de nederzetting is beschuldigd. Tijdens het hoge water van gis termiddag zijn enige gaten ont staan in binnendijken van het droogliggende gedeelte van Schou- wen-Duiveland. Het water is op 3 plaatsen weer binnengestroomd, maar gelukkig zijn nergens per soonlijke ongelukken gebeurd. In de westhoek van het eiland is een kleine zand zakken dijk doorgebro ken, die de polder Burgh en West- land beschermt. Men is bezig het gat te dichten. Bij laag water was gisteravond tegen elf uur het her stel al zóver gevorderd, dat men weer over de dijk kon rijden. In Burgh is in de kom van de ge meente een zandzakkendijkje door gebroken, waardoor ter plaatse op de straatweg van Haamstede naar Burgh een meter water staat. De toestand is niet gevaarlijk want er liggen hoge gronden achter, die bij laag water droogvallen. In Brouwershaven is een kleine zand- zakkendijk bezweken, die een blok huizen beschermde. Ook hier is men al bezig het gat te dichten. In Bruinisse is de Oude dijk, die de westzijde van de polder beschermt, op twee plaatsen door het water overspoeld en op één plaats doorge broken. Het noordelijkste van de verzwakte plaatsen tracht men te versterken met zandzakken. Men hoopte in de afgelopen nacht hier mede klaar te komen. Als het weer goed blijft, hoopt men met de twee andere punten vandaag of morgen klaar te zijn. De polder Dreischor kon gister middag nog net behouden blijven. Men is bezig de dijk te versterken. De Schouwense dijk, die destijds met zoveel moeite door militairen werd gedicht, heeft geen enkel ge vaar gelopen. De gaten die gister middag in de dijken van Schouwen. Duiveland zijn geslagen, zijn ge lukkig geen van alle diep. De burgemeester van Bruinisse deelt mede dat wegens de door braak van de Oude dijk de terug keer naar Bruinisse verboden is Hierop zal strenge controle worden uitgeoefend. OORZAAK. De oorzaak van de doorbraken is het hoge water dat gistermiddag volkomen onverwacht ongeveer een halve meter hoger is gekomen dan op de getij tafel staat aangege ven. Het K.N.M.I. gaf daarvan de vol gende verklaring: Zaterdag stond op het noordelijke deel van de Noordzee een nogal zware zuider- storm. Als gevolg hiervan werd het water als het ware uit het noordelijke deel van de Noordzee weggeblazen. En daarvan was weer het gevolg dat betrekkelijk veel water uit het zuidelijke deel van de Noordzee naar het noorden kon stromen. De storm is vrij plot seling opgehouden, waardoor het water dat naar het noorden was gelopen weer terugstroomde. Deze HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Het lied van de iZuidzee. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De terugkeer van Bulldog Drummond. terugstroming heeft, zo verklaar de het K.N.M.I., in het zuidelijke deel van de Noordzee, dus aan de kusten van ons land, plotseling ex tra hoog water veroorzaakt. Een dergelijke hoge waterstand was volgens het K.N.M.I. niet te voor zien omdat men hier niet beschik te over gegevens waaruit kon wor den afgeleid hoeveel de oorspron kelijke verlaging van de water stand is geweest in het noordelijke deel van het Noordzeegebied, bijv. op de kust van Schotland. Elf personen zijn om het leven gekomen toen Vrijdag een ver keersvliegtuig van de „Carib bean International Airways" bij het opstijgen van het vliegveld Palisadoes op Jamaica veronge lukte. Kort na de start viel een van de twee motoren uit, waarna het vliegtuig 200 meter uit de kust in zee stortte. In het toestel bevonden zich 14 personen, onder wie een beman ning van drie leden. Negen pas sagiers en de drie ledenn van de bemanning kwamen om het leven. Gezonken. In de nacht van Vrijdag op Za terdag is in de Schaar van Ever- dingen nabij Ellewoutsdijk in ae Schelde gezonken een elevator- bak. Zaterdag werden door Van der Tak's Bergingsmaatschappij en de Sleepdienst-rederij W. Muller werkzaamheden aangevangen om te trachten de elevatorbak te lichten. Omhoog gevaren. Bij het tijdens eb binnenlopen op de middenhaven, liep Zater dagnamiddag omstreeks kwart over vier het Duitse motorschip Tilburg met het achterschip op de Westelijke havendam omhoog. Door de sleepboot Holland van de Rederij W. Muller werd de Tilburg vlot getrokken. De Tilburg, komende van Bazel met bestemming Terneuzen, was geladen met kali. Aanvaring. Bij het opschutten door de Oostkolk werd in de nacht van Zaterdag op Zondag te 1 uur bij het uitvaren van de kolk het beurtschip „De twee Gebroeders" van de heer De Roeck uit Sas van Gent aangevaren door het Belgisch motorschip „Moëtte II", waarbij het klipanker van de „Moëtte II" in de zijwand van „De twee Gebroeders" drong, het geen niet direct werd opgemerkt. Toen de heer De Roeck zijn schip aan de nieuwe losplaats voor de beurtschippers op het voormalige eilandje had vastge maakt voor het lossen van het voor Terneuzen bestemde deel der lading, bemerkte hij dat zijn schip water maakte en dreigde te zinken. Direct werd hulp ingeroepen van het sluispersoneel en politie, terwijl een sleepboot van de rede rij W. Muller met een motor- pomp aanving met het leegpom pen van het ruim. IV UITZONDERLIJKE MILDHEID VOORKOMT ELK IRRITEREND EFFECT. Nadat een deel der lading stukgoederen was gelost kon de scheepswand met behulp van spek en het onderdoor trekken van een zeil voorlopig worden ge dicht. Zondagochtend kon „De twee Gebroeders" haar reis naar Sas van Gent voortzetten. De rivierpolitie stelt een onder zoek in naar de schuldvraag. Brand. Zaterdagavond te kwart over elf werd brand ontdekt in één der magazijnen van de vishandel en rokerij der firma Gebr. Fieret te Driewegen. Direct werd door de heer Fie ret met een slang op de waterlei ding het vuur bestreden, waarna de te Driewegen gestationeerde brandspuit eveneens met een slang het hoog oplaaiende vuur te lijf ging, weldra versterkt door een brandspuit uit Terneuzen. Te half één was men de brand mees ter en kon worden ingerukt. De oorzaak van de brand is on bekend. Vergadering Nederlands Rundveestamboek. Donderdag 16 April komt de Zeeuwse vereniging tot verbete ring van het rundvee in hotel Rotterdam te Terneuzen in alge mene vergadering bijeen. Na afloop volgt een districtsver gadering van het Nederlandse rundveestamboek. Periodiek aftredend zijn de be stuursleden C. Vervraeije te Aar denburg en A. C. Geluk te St An- naland. Ir W. L. Harmsen zal een in leiding houden over het winter - melkvraagstuk. Gemeenteraadsverkiezing. De heer Colsen wenst geen zetel meer te bezetten. Tijdens een Zondagmiddag te Sluiskil onder voorzitterschap van mr P. van Meerwijk gehou den vergadering van het comité van actie, dat zich beijvert, buiten K.V.P.-verband, voor één Katho lieke lijst bij de a.s. gemeente raadsverkiezingen, heeft de heer H. J. Colsen medegedeeld, dat hij niet voor herverkiezing als raads lid in aanmerking wil komen. Hij achtte de eenheid van de Katholieken van zó'n eminent be lang, dat hij eigen, met aan zeker heid grenzende waarschijnlijk heid zekere, raadszetel daarvoor wenste prijs te geven, wat hij te gemakkelijker meende te kunnen doen, nu dr M. E. H. Camps als nummer één op de Katholieke lijst is geplaatst en hij in diens handen de middenstandsbelan- gen, waar hij steeds en bij voor keur voor op de bres stond, vei lig weet. De heer Colsen meende niet duidelijker te kunnen demonstre ren, dat het laster is hem te ver wijten zichzelf gezocht te hebben instede van de zaak, waar hij zich voor inzette en waar hij zich slechts mee vereenzelvigde. Deze mededeling werd met luid applaus ontvangen en de heer Colsen werd om zijn zelfopoffe rende daad van alle kanten ge complimenteerd. De heer Colsen trad staande de vergadering toe tot het comi té van actie voormeld en zal t.z.t. deel uitmaken van de com missie, welke het contact tussen de gekozen raadsleden en de bur gerij in stand zal houden. Het a.s. muziekconcours. Behalve de reeds in ons blad bekendgemaakte traditionele ere prijzen, blijkt een bijzonder groot aantal prijzen beschikbaar te zijn gesteld door tal van sympathise- renden en Zaamslagse vereni gingen. Twee prachtige bekers zullen worden beschikbaar ge steld voor de beide verenigingen die in de afd. fanfare of harmo nie het grootste aantal punten behalen. Deze bekers werden ge schonken door de heer K. Wau- ters te Hulst, vertegenwoordiger der Heinekens bierbrouwerijen. Lauwertakken resp. door de voet balver. „Zaamslag" en de korf balver. „Scampolo". Prachtige medailles werden tenslotte nog geschonken door de heer R. J. v. d. Veke voor de afd. uitmuntendheid; door mevr. Her- rebout-Rouw voor de 2e afd. fan fare; door de heer Iz. van Fraaij- enhove voor de 2e afd. harmonie; door de heer J. de Visser voor de le afd. fanfare, en door de heer J. van Fraaijenhove voor de le afd. fanfare. Groslijst A.R.-kiesvereniging Gemeenteraadsverkiezingen. Op de j.l. Zaterdagavond ge houden vergadering van de A.R.- kiesvereniging „Nederland en Oranje" werden voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen op de groslijst geplaatst de heren: 1. F. de Koeijer; 2. W. Faas; 3. C. A. de Kraker; 4. J. J. van Ham; 5. Abr. Wilhelm; 6. Jac. van de Ree; 7. D. Buijze; 8. J. C. Verschelling. Gemeenteraadsverkiezing. Voor zover thans bekend, zul len in deze gemeente voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing de vol gende candidatenlijsten worden ingeleverd: Lijst C.H.U./A.R. (gecombin.): 1. Iz. Cappon; 2. Iz. de Groote; 3. F. Dekker; 4. Jac. Dekker. Lijst groep Gemeentebelang: 1. A. LuteijnBruijnooge;. 2. Iz. van Cruijningen; 3. J. Dubois Jr; 4. L. C. Pladdet; 5. H. Meulen- dijk; 6. J. RisseeuwRosendaal; 7. J. Buijze. Lijst P. v. d. A.: 1. H. Goedege- buur; 2. J. A. van Houte; 3. A. de Veij; 4. Jac. Allaart; 5. Ch. de Neve; 6. Iz. de Hullu; 7. D. Riti- co. Het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis P heeft Zaterdag de 55e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Hierop komen voor de namen van onderstaande Zeeuwse slachtoffers: NIEUWERKERK. Johan Lievense, geb. 29-6-'27, laatste adres Ooststraat 236; Frederijk Cats, geb. 18-6-'88, laatste adres Stationsstr. 369; Nicolaas Joachim Bouwman, geb. 21-ll-'45 te Ouwerkerk, laatste adres Zonnemaireweg 177, Ouwerkerk. OOSTERLAND. Adriaan van Westenbrugge, geb. 21-9-1900 te St. Philips- land, laatste adres Slikweg A 407. STAVENISSE. Maria Levina Moerland, geb. ll-5-'44 te Bergen op Zoom, d. van Johannes Moerland en Jannetje Overbeeke, laatste adres Stoof dijk A 93. DE REPATRIËRING VAN JAPANNERS. Een aantal Japanners heeft een telegram aan de Russische eerste minister (Malenkof gezonden, waarin hem wordt gevraagd, nu de repatriëring van Japanners die in Sow jet-gebieden worden ge vangen gehouden, te overwegen. De Japanners, een commissie die de families waarvan leden nog door communistische landen gevangen worden gehouden, ver tegenwoordigt, voegden er aan toe: „Alle Japanners zijn zeer onder de indruk van de repatri ëring van Japanners uit commu nistisch China, die toe te schrij ven is aan de goede gezindheid van dat land. Zondag, op beloken Pasen, heeftgrote mystieke gezin, dat in ons de Stichting 18531953 zich van wege de aanstaande viering van het eeuwfeest van het herstel der hierachie in alle R. K. kerken van de kansel af gericht met een boodschap tot de gelovigen. Dit was voor de eerste maal in de kerkhistorie, dat van de preek stoel een lekenbrief werd voor gelezen. In de brief wordt gezegd, dat de destijds ingezette actie voor het bijeenbrengen van een hulde blijk voor het hoogwaardig Epis copaat een groot succes beloof de te worden, doch direct na de nationale ramp gestaakt is. „Nu de ergste nood gelenigd is en het leven dwingt vooruit te zien en door te gaan, arriveren wij binnen enkele weken bij ons feest, het feest van de Neder landse Katholieken, van het her stel der kerkelijke hierachie. Het zal een sober feest zijn, een vooral geestelijk feest, doch een feest in de werkelijke zin des woords," aldus de boodschap. „In enige stijlvolle manifestaties zal worden getuigd van de emanci patie in de afgelopen honderd jaren, vooral zal dit gedaan wor den „in die hoogste uitdrukking onzer mystieke gemeenschap: het misoffer." Medewerking werd gevraagd „de dankbaarheid en vreugde bij de herdenking stoffelijk te tonen door onze Bisschoppen met een waardig huldeblijk te verrassen." Het bestuur van de Stichting stelde de gelovigen voor te be sluiten om a.s. Zondag in de col lecte de liefde tot hun Bisschop pen te doen „klinken." De brief eindigde aldus: „In dat vaderland in gezonde, normale verhoudingen is gegroeid, dank zij het herstel der kerkelijke hiërarchie, dragen onze Bisschop, pen de zorgen der ouders. Laat ons hun doen weten, dat hun zorgen wèlbesteed zijn en dit ook doordat wij stoffelijk blijk geven van onze dankbaarheid. Laat ons hun een verrassing bereiden, laat ons hen ontroeren door hun de gelukkigmakende zekerheid te geven, dat wij weten wat zij voor ons doen en dat onze kin derlijke liefde naar hen uitgaat in kinderlijke onstuimigheid. De volgende week! En dan, over nog enkele weken, het feest! Onze Bisschoppen zullen ervan opkijken! Daarvan houdt zich overtuigd het bestuur van de Stichting 1853—1953". door Allan Penning 73) (Nadruk verboden.) NOG 400 EVACUE'S TE SCHIEDAM. Het aantal evacué's te Schie dam, dat begin Februari onge veer 1100 bedroeg, is thans terug gelopen tot 400. Reeds een maand geleden kon een aantal naar zijn haardsteden terugkeren, zodat toen het aantal tot 800 zakte. De resterende 400 zijn hoofdzakelijk van Schouwen en Duiveland afkomstig en zul len, gezien de toestand daar, nog wel geruime tijd in Schiedam moeten blijven. Een half uurtje later, (de gras machine was intussen door de goede zorgen van de kebon op geruimd), zaten pa, ma en de kleine Peter Wins rond de gezel lige thee-tafel op het gazon vóór het huis. Eve, van wie een vredige rust uitstraalde, zat niettemin nim mer met lege handen. Zij was één van die merkwaardige vrou wen, die intuïtief weten, wat een man aangenaam aandoet. Het verstelwerk had plaatsgemaakt voor een smaakvol borduurwerk je, waarbij zij tijd kon vinden voor een gezellig praatje met man en kind. Buddy scharrelde af en aan en rende zo nu en dan als een beze tene door de tuin, gevolgd door de luid blaffende terrier Bob. „Buddy," riep Peter, „kom nu eens hier, mijn jongen, en drink eens rustig je thee uit... Mis schien krijg je dan nog wel zo'n lekker stuk cake van mammie." „Moet jij óók cake, paps," vroeg Peter junior gewichtig. „Grote mannen eten geen cake, niet waar mams?" „Soms wél, Buddy," glimlach te Eve. „Ja maar," protesteerde Buddy, „zeemannen, mams, échte zee mannen niet, hè mams? Die eten tabak! Dat heeft Bill mezelf ge zegd, mams!" „Bill is een poetslap," flapte Peter er uit, maar hij werd ogen blikkelijk door mams terecht ge wezen. „Peter toch... denk toch aan het kind! Je weet, kleine potjes it „Nou, ja," schamperde Peter, „dat zal Bill een zorg zijn... Kom, zullen we nog een klein eindje omlopen, vóór we aan tafel gaan?" En zo kuierden ze genoeglijk een eindje rond over de heerlijk belommerde wegen, die zich tus sen de tuinen van de woonhui zen doorslingerden. Daarna was het eten geblazen, dan nog een spelletje met de kleine Buddy, voor hij naar zijn bedje verdween en eindelijk kwam het zalige mo ment, waarop Peter het onbe twist eigendom van Eve werd. Rust, ongestoorde rust en geen verdere beslommeringen van een huishoudentje. Het waren onvergetelijke da gen en menigmaal kon Eve de verzuchting niet weerhouden: „Ach, was je toch maar altijd thuis. De tijd duurt zo ontzet tend lang, wanneer je er niet bent." Maar Peter lachte dan maar zo'n beetje en zei: Schaam jij je niet? Ben jij de dochter van een zeeman? Als jij je man thuis wilt hebben, dan had je een kleermaker moeten trou wen. Die zit de hele dag bij je thuis op de tafel." Maar toen op deze gedenk waardige dag Eve onwillekeurig weer dezelfde wens uitsprak, reageerde Peter op een volmaakt andere manier. „Zou je dat nou heus zo graag willen, Eve? Zo'n pottekijker de gehele dag over de vloer?" „Nou ja", weerde ze af, „je kan alles overdrijven. Een man moet zijn werk hebben, maar natuurlijk zou ik het zalig vin den, als je werk aan de wal zou kunnen vinden en we dan samen het normale leven zouden leiden, dat andere mensen hebben. Op een vaste lijn, Peter, is het nog wat anders, maar dat ongere gelde van ons bestaan... Reali seer je zelf wel, dat je nu weer bijna vier maanden weg bent geweest? Vier maanden, Peter! Voor jou, met alle afwisseling, die het meebrengt, vliegt de tijd om, dat begrijp ik maar al te goed, maar wanneer ik hier zit, alleen met het kind en de ander halve mens, die zo nu en dan eens komt binnen waaien, ja, dan Peter kunnen vier maanden wel eens vier jaren lijken. Vroeger hadden we je collega's met d'r vrouwennou ja, ik weet wel dat dat niet ideaal is, maar je hebt tenminste wat aan spraak. Als je niet meer in de maatschappij bent, dan slijt dat allemaal, mijn jongen. Ze bedoe len het niet zo, maar je raakt in het vergeetboekje, omdat je er eenvoudig niet meer bijhoort en helemaal los staat van de kleine pietepeuterige belangetjes die ze gemeen hebben." „Kalmpjes aan, Eve", plaagde Peter, „in de eerste plaats heb ik je wel eens anders horen pra ten over dat geklets en dat ge roddel van de al te collegiale vrouwen, maar bovendien is het net of ik je vader hoor en dan weet je het, dan geef ik niet thuis. Je piepa is een beste brave man, maar één ding is zeker, als ik, zoals mijn hooggeschatte schoonvader wilde hebben, bij de lijn was gebleven, dan zaten wij nog steeds op een salarisje van lik-mijn-vestje en nu hebben we dan toch maar een mooie duit op de bank en de hypotheek op de „Ping Ho" is afgelost. Dan teken ik dus maar voor vracht zoekertje en laat een ander met goudgalon, van boven tot onder, op een andermans dek rondtip- pelen." „Goed Peter, alles graag toe gegeven. Ik begrijp het, dat een eigen schip je heel wat liever is dan commando voor een ander, maar nu, liefste, juist omdat we er zo goed voor staan, is het dan nu niet de beste tijd om er mee op te houden? Tonnage is op het ogenblik zoals je mezelf verteld hebt, schandalig duur, dus als je de „Ping Ho" van de hand deed, zou je je geld er dubbel en dwars uit terug krijgen." (Wordt vervolgd.) Het leger van de Middenameri- kaanse republiek Salvador is in paraatheid gebracht langs de grens met Guatemala. Alle ver- j loven zijn ingetrokken. Met de tweede zuidelijke buurstaat van Guatemala, Honduras, heeft de regering van Salvador besprekin gen gevoerd over de mogelijkheid van sluiting der grenzen, tenein de Guatemala van de rest van midden-Amerika af te sluiten. Officieel is nog niet bekend, of deze stap zal worden genomen of dat de diplomatieke betrekkin gen zullen worden afgebroken. Sedert de uittreding van Gua temala uit de organisatie van Middenamerikaanse staten is de spanning gestegen. Guatemala trad uit de organisatie wegens „buitenlandse inmenging" in zijn binnenlandse aangelegenheden. De minister van buitenlandse za ken van Salvador ontkende Vrij dag in een nota aan de linkse Guatemalaanse regering, dat Salvador zich aan inmenging had schuldig gemaakt. De Dominicaanse ambassadeur in de stad San Salvador verklaar de Zaterdag met nadruk, dat ook Dominica zich niet met de Gua temalaanse binnenlandse aange legenheden heeft bemoeid en geen hulp heeft verleend aan op standelingen in Guatemala. Hij prees de anti-communistische houding van San Salvador in de organisatie van Middenameri kaanse staten. De burgemeester van Rotter dam heeft Zaterdagmorgen van de minister van Verkeer en Wa terstaat telefonisch de medede ling ontvangen, dat van de zijde van de regering op de nodige medewerking kan worden gere kend met de aanwijzing van een veld in de binnenstad van Rotter dam voor het verkeer met heli- coptervliegtuigen. De uitvoering van de plannen van de „Sabena" voor een verbin ding BrusselRotterdam staat nu dus niets meer in de weg.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2