De strijd aan de fronten Opnieuw arrestaties in West-Duitsland KOREA WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Hammarskjoeld igd De oorlog in Indo-China Overeenkomst te Panmoendjon getekend EGYPTE Verenigde Naties Koningin en prinses Marijke bezochten Madurodam DE BEHANDELING VAN DE GEALLIEERDE GEVANGENEN DOOR DE COMMUNISTEN. Eisenhower nodigt gouverneurs uit Het Rampenfonds 0ud-S.S.-er ie Wenen vrijgelaten Indiening aangiftebiljetten inkomstenbelasting De militaire waakzaamheid Hei vluchtelingenprobleem in West-Berlijn Weer een etcomontploffing in Nevada FYankenng Dij abonnementTerneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 et DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 13 APRL 1953. 8e Jaargang No. 2315. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs; per mm 12 ct.; minimum pes: advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent} iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adreat Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Een niet herkend vliegtuig heeft twee bommen van ongeveer 50 kg. geworpen op een hoofdkwar tier van de Verenigde Naties aan het Koreaanse front. Er werd geen schade aange richt en er vielen geen slachtof fers te betreuren. Het vliegtuig leek veel op een type dat door de V. N. wordt ge bruikt. De luchtdoelartillerie heeft het vuur niet geopend. Zuidkoreaanse troepen hebben zich Zondag ingegraven in de strategisch belangrijke Texas- heuvel aan het centrale front. Deze stelling is in een week van heen en weer gaande gevechten 12 maal in andere handen over gegaan. De Zuid-Koreaanse derde divi sie heeft in de nacht van Zater dag op Zondag drie aanvallen van een afdeling van 500 Chine zen afgeslagen. De Chinezen had den ten Westen en Oosten van Panmoendjon een verkennings- aanval uitgevoerd, aldus een me dedeling van het achtste leger. De overige activiteit aan 't front was gering geweest. De vijfde luchtmacht heeft be kend gemaakt, dat Zondagoch tend bij luchtgevechten 6 Noor delijke straalvliegtuigen neerge schoten zijn. Volgens een mededeling van het algemeen hoofdkwartier van de Zuid-Koreaanse marine hebben Zuid-Koreaanse vlootstrijdkrach- ten sinds het begin van de oor log in Korea meer dan 32.000 Noordelijken gedood of gewond en 500 Noordelijke voertuigen vernietigd. Het hoofdkwartier van de lucht macht der Verenigde Naties te Tokio heeft Zondagochtend mee gedeeld, dat in de afgelopen 24 uur de geallieerde luchtmacht 1150 aanvalsvluchten heeft ge maakt. Binnenkort onderhandelingen over een wapenstilstand In een door de Chinese commu nisten te Kaesong uitgegeven communiqué is, volgens het com munistische persbureau „Nieuw China", bekendgemaakt dat de V. N. er in hebben toegestemd dat binnen enige dagen verbin dingsofficieren van beide partijen in Korea bijeen zullen komen om te spreken over hervatting van de wapenstilstandsonderhande lingen. Het voorstel werd gedaan door generaal Lie Sang Tsjo, het hoofd van de communistische verbindingsofficieren. De uitwisseling van krijgs gevangenen. De geallieerden en de commu nisten te Panmoendjon zijn het er Zondag over eens geworden dat de uitwisseling van de zieke en gewonde krijgsgevangenen Maan dag 20 April zal beginnen. Krachtens de Zaterdag geslo ten overeenkomst zal de uitwis seling binnen twintig dagen ge schieden wat gezien de Zondag gesloten overeenkomst inhoudt, dat de uitwisseling op 10 Mei ge ëindigd moet zijn. De communisten hebben een verzoek der geallieerden om vóór 20 April met de uitwisseling te beginnen, van de hand gewezen De verbindingsofficieren zijn 85 minuten bijeen geweest en zullen Maandagochtend weer bijeen ko men om verdere „administratie ve details" te bespreken. Als alles vlot verloopt, zullen per dag 500 communistische en 100 geallieerde gevangènen wor den overgedragen. De Noordelijke stafofficieren medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. KOUDER. Wisselende bewolking met en kele buien. Overwegend matige wind tussen N.W. en Z.W. Veel kouder dan gisteren, vooral in het binnenland. DINSDAG 14 APRIL. v.m. n.m. Breskens 1.46 2.09 Terneuzen 2.21 2.44 Hansweert 3.01 3.24 Walsoorden 3.11 3.34 MAAN ZON April 14 5.46 19.35 5.29 21.11 15 5.44 19.37 5.52 22.39 16 5.42 19.39 6.23 23.59 17 5.40 19.41 7.05 18 5.38 19.42 8.00 1.04 19 5.35 19.44 9.06 1.53 hebben verklaard, dat het eerste Noordelijke convooi krijgsgevan genen op 16 April in Kaesong, ongeveer 10 km van Panmoen djon verwijderd, zal arriveren. Het transport van het verzamel punt van krijgsgevangenen in Noord-Korea naar Kaesong zou twee dagen vergen. De Noorde lijken hebben de nationaliteit van de gevangenen, die deel uitma ken van de eerste groep, welke zij zullen terugzenden, niet ver meld. De zeven vrijgelaten Britse burgers. Radio-Peking heeft gemeld dat de zeven door de Noordkoreanen vrijgelaten Britse burgers de communisten dank hebben ge zegd voor hun „menslievende be handeling". De Britten hadden volgens ra dio-Peking op een persconferen tie medegedeeld, dat zij aan de Britse regering verslag zullen uitbrengen over de menslievende wijze waarop de communisten hen hebben behandeld, de vriend schap en het wederzijdse begrip tussen de Britten en de Noordko reanen zullen bevorderen en al les in het werk zullen stellen om een einde te maken aan de oor log in Korea. Chinese krijgsgevangenen ver moordden medegevangene. Het opperbevel van de Verenig de Naties heeft Zondag bekend gemaakt, dat Chinese gevange nen in het krijgsgevangenen kamp te Tsjedjoe in Zuid-Korea een medegevangene hebben ver moord. Het lijk is op 9 April ge vonden. Volgens ooggetuigen zijn 70 gevangenen bij de moord be trokken. Volgens een woordvoer der van de V.N. wordt aangeno men, dat de vermoorde een fana tieke communist was, omdat zich in het kamp Chinese gevan genen bevinden, die verklaard hebben, liever zelfmoord te ple gen dan gearresteerd te worden. Op 9 April is ook op het nabij gelegen eiland Pongam een Noordkoreaanse burger-geïnter neerde door een bewaker, die hij aanviel, doorgeschoten. Het Amerikaanse departement van defensie heeft in een Zon dag afgelegde verklaring gezegd dat de gevangenen van de Ver enigde Naties onder meedogen loze communistische druk heb ben gestaan om hun politieke mening te veranderen. Een aan tal van de gevangenen schijnen voor de druk bezweken te zijn, aldus de verklaring. In de verklaring werd verder gezegd, dat men de soldaten niet veroordelen kan, indien zij voor de schijn de zijde van de commu nisten hebben gekozen. Vele Amerikanen zijn, aldus de verklaring, veel beter behandeld dan men gewoonlijk van de com munisten verwacht. Dit is gedaan om een sfeer te scheppen, waar in de gevangenen vatbaarder zijn voor het instampen van de com munistische leerstellingen. De Amerikaanse en andere luis terdiensten vingen stemmen op die volgens de verklaring werden herkend als de stemmen van krijgsgevangen gemaakte solda ten. Deze soldaten spraken in zui ver communistische propaganda- termen. Het is niet bekend op welke wijze dit werd bereikt, al dus de verklaring. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerij str. 9 terneuzen Premier Naguib van Egypte heeft in een rede tot de eerste conferentie van Arabische jour nalisten verklaard, dat de Egyp tische regering uit veiligheids overwegingen de censuur nog niet kan opheffen, hoewel zij dit graag zou willen. De generaal werd luide toege juicht, toen hij zich uitsprak voor de vorming van de „verenigde Arabische staten". Boodschap van Eisenhower aan Naguib. Generaal Eisenhower heeft premier Naguib van Egypte op 27 Maart een belangrijke bood schap gezonden, aldus heeft Za terdag het Egyptische blad „Al Misri" bekendgemaakt. Het schrijven zou handelen over de organisatie van de verdedi ging van het Midden-Oosten en evacuatie der Britten uit de zone van het Suezkanaal. Volgens „Al Misri" wordt dit schrijven op het ogenblik nog door de Egyptische regering be studeerd. De Westduitse politie heeft op nieuw arrestaties verricht in ver band met de Vrijdag gemelde ont dekking van een Russisch spion- nage-complot in West-Duits'ïand, aldus is in regeringskringen te Bonn vernomen. Het totaal aantal gearresteer den bedraagt nu 37. De zegsman deelde voorts me de, dat één van de 35 personen die zich reeds in hechtenis be vonden, een zekere dr Hans Har tig uit Frankfort, in de gevange nis te Essen zelfmoord heeft ge pleegd. Dr Hartig was na 'n wil de achtervolging door de politie in Keulen aangehouden. De gearresteerden verblijven in gevangenissen te Karlsruhe, Es sen en enige andere steden. Men verwacht, dat allen naar Karls ruhe, de zetel van het federale wij adviseren u gaarne bij het aanschaffen van de voor u het meest geschikte toiletartikelen, schoonheidsbeh. blijvende ontha ring, hoogtezon, moderne coiffu res enz. Een aantal van de 30.000 man tellende geregelde troepen der Vietminh-opstandelingen, die zijn samengetrokken ten N. van Laos, een der drie verbonden In- dochinese staten, heeft de grens overschreden en posities ingeno men in de bergen ongeveer 40 km van de stad Sam Neua ver wijderd. Een Franse militaire woord voerder, die dit Zaterdag te Ha noi meedeelde, verklaarde voorts, dat volgens berichten een twee de Vietminh-strijdkracht, onge veer ter sterkte van een divisie, van de zuidelijkste punt van de Tonkinese delta uit oprukt naar de grens van Laos. Vorige week zijn Vietminh-troe- pen samengetrokken in het ge bied van Moe Tsjau, juist ten N. van de grens van Laos, doch door slechte weersomstandigheden hebben verkenningsvliegtuigen de troepenbewegingen niet kun nen volgen. De woordvoerder zei te gelo ven, dat de bewegingen der Viet- minh voltooid zijn en dat het op- standelingenleger gereed staat om „binnen enkele dagen" aan te vallen. Militaire waarnemers geloven niet, dat de troepen der Franse unie de kleine doch belangrijke bergstad Sam Neua tot het uiterste zullen verdedigen. Een werkelijke poging om Laos te be houden zou volgens hem worden President Eisenhower heeft de gouverneurs der 48 Amerikaan se staten uitgenodigd, op 4 en 5 Mei op het Witte Huis een confe rentie bij te wonen, teneinde „uit de eerste hand een beeld van de huidige toestand in de wereld en de rol der V. S. hierbij te krij gen". Op 7 Mei zal president Eisen hower ter gelegenheid van een congres van de republikeinse par tij te Washington des avonds op twee diners in het Waldorf- Astoria- en in het Astorhotel het woord voeren. Op de vraag, waarom er twee diners zullen zijn, antwoordde de perschef van het Witte Huis, Hagerty, ge heimzinnig: „het zijn republikei nen". ondernomen op het plateau van Tran Ninh, ongeveer 74 mijl ten Z. van Sam Neua. Chinese nationalisten den successen ter zee. mel- De Chinese nationalisten heb ben Zondag bekend gemaakt, dat hun marine bij Tsjekiang, ten Zuiden van Sjanghai, twee ka nonneerboten van de Chinese communisten tot zinken heeft ge bracht en twee beschadigd. Het treffen begon tussen een nationalistisch vaartuig en vier communistische kanonneerboten. Later kregen de nationalisten versterking van nog drie vaar tuigen. Twee communistische ka nonneerboten werden in brand geschoten en zonken. De andere twee werden weliswaar bescha digd, doch wisten te ontkomen. De nationalistische schepen keerden terug naar hun basis op een van de eilanden, die de re gering van Formosa in handen heeft. Een nationalistisch persbureau meldt, dat de Chinese communis ten hun vloot hebben gereorga niseerd in vier eskaders van te zamen 120.000 ton. Een eskader, dat Noord-China moet bescher men, telt 60 schepen, die alle uit de Sowjet-Unie afkomsig zijn, al dus dit bericht. De 47-jarige Zweedse diplo maat Dag Hammarskjoeld, is in de vergaderzaal van de algeme ne vergadering plechtig geïnstal leerd als secretaris-generaal der Verenigde Naties. In het felle licht van schijnwer pers werd de nieuwbenoemde door de scheidende secretaris-ge neraal, de Noor Trygve Lie, naar het verhoogde deel van de zaal geleid, waar hij in handen van de voorzitter der algemene vergadering, de Canadees Lester Pearson, de eed aflegde. De publieke tribunes waren dicht bezet. In zijn eerste rede tot de alge mene vergadering zeide Ham marskjoeld o.m.: Ik ben hier om u allen te dienen. Hierbij zal ik rekenen op uw begrip, uw raad en op uw wil om aan het geen ik te zeggen heb de aan dacht te schenken, die het wel licht verdient. Ik ben bezield door de wens om alle vraagstuk ken met een open geest tegemoet te treden. Het is aan u te beoor delen, in hoeverre ik slaag. Hoezeer de volkeren ook kun nen verschillen in geloof en over tuiging, zo vervolgde Hammars kjoeld, „er is echter een waar heid, eens tot uitdrukking ge bracht door een Zweedse dichter toen hij zeide, dat het grootste gebed van de mens niet vraagt om. de overwinning, doch om de vrede". Vervolgens betuigden vertegen woordigers van de V. S., Enge land, de Sowjet-Unie en Frank rijk hun instemming met de be noeming van de nieuwe secreta ris-generaal. Wysjinsky sprak de hoop uit, dat Hammarskjoeld „zijn plicht als secretaris-generaal op waar dige wijze zal vervullen. Wij ver zoeken hem onze beste wensen te aanvaarden". De vertraagde handdruk. Nadat de nieuwe secretaris-ge neraal der V. N., Dag Hammar skjoeld, was beëdigd, werd hij door zijn voorganger Trygve Lie aan de voorzitter en de zeven on dervoorzitters der algemene ver gadering voorgesteld. Eén dezer onder-voorzitters is de leider der Russische delegatie en tevoren Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wy sjinsky. Nadat Wysjinsky Ham marskjoeld de hand had geschud en hem enige woorden ter geluk wensing had toegevoegd, drukte Geheel onverwacht brachten Koningin Juliana en Prinses Ma rijke Zondagmorgen een niet-of- ficieel bezoek aan de miniatuur stad Madurodam. De Koningin en Prinses Marij ke verblijven op het ogenblik en kele dagen in het paleis aan het Korte Voorhout. Toen zij om half twaalf arri veerden, was er juist zeer veel bezoek, evenals de vele vaders en moeders met hun kinderen, wandelden ook de Koningin en de kleine Prinses, vergezeld door de verzorgster van Prinses Ma rijke, door de miniatuurstad. Het publiek toonde daarvoor een niet hinderlijke belangstelling, zodat er ongestoord een rond gang kon worden gemaakt. Bij haar komst werden Konin gin en Prinses begroet door mevr. Boonvan der Starp, die het gezelschap in de aanvang even rondleidde. Daarna wandel den Koningin Juliana, de kleine Prinses en haar verzorgster al leen verder. Prinses Marijke toonde zich als elk kind enthousiast. Vooral de rijdende treinen hadden haar grote belangstelling en ze kwam er bijna niet op uitgekeken. Na een bezoek van ruim een uur vertrok het koninklijke ge zelschap weer. Koningin Juliana vond Madurodam bijzonder aar dig. Haar werd na afloop het Ma- durodam-lied aangeboden, ter wijl er voor Prinses Marijke een herinnering aan de kleine stad was. hij Trygve Lie de hand. Dit ge baar leidde onmiddellijk tot een applaus der aanwezige afgevaar digden. De Russen hebben sinds 1950 geweigerd Trygve Lie als secre taris-generaal te erkennen, daar hij het optreden der Verenigde Naties in Korea had onderschre ven. Zij hebben hem sindsdien Volkomen genegeerd. Trygve Lie zag er opgewekt uit en glimlachte, terwijl hij deelnam aan de plechtigheid van het, na zeven jaar, overdragen van de vervulling van het ambt van secretaris-generaal der V.N. aan z'n opvolger Hammarskjoeld. gerechtshof, zullen worden ge bracht, zodra plaatselijke rech ters zullen hebben besloten, of zij al dan niet in voorarrest die nen te blijven. De Westberlijnse politie deelde mede, dat vier van de gearres teerden in West-Berlijn zijn aan gehouden. De „Neue Zeïtung", het blad van de Amerikaanse hoge com missie, noemde het „opvallend", dat twee der gearresteerden een jaar geleden de internationale economische conferentie te Mos kou hadden bijgewoond. Volgens het communistische Freies Volk" te Düsseldorf wa ren de arrestaties een „vuile stunt om een overeenkomst tus sen Oost en West te saboteren". In regeringskringen te Bonn is nog vernomen, dat „alle belang rijke leden van het complot" zijn gearresteerd. Het gevonden ma teriaal was van grote betekenis en bevestigt de verdenkingen van de regering zo werd hieraan toe gevoegd. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft verklaard dat de arrestatie van 37 personen die spionnen voor de Russen zouden zijn, „een onrechtmatige daad je gens de vrienden van de vrede is". Het persbureau zeide dat er in de laatste dagen honderden „vrienden van de vrede" in West- Duitsland zijn gearresteerd. Het rampenfonds blijft nog da gelijks groeien. Sinds Vrijdag is er weer een bedrag van vier ton bijgekomen, zodat de stand nu 102,5 millioen bedraagt. KONING FEISAL HUWT GEEN PRINSES VAN KOEWEIT. Een officiële Iraakse woord voerder heeft Zondag te Bagdad berichten tegengesproken vol gens welke de jonge koning Fei- sal II van Irak in het huwelijk zou treden met de dochter van de heerser van Koeweit. De Verenigde Naties en de communisten te Panmoendjon hebben Zaterdag de overeen' komst voor de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevange nen getekend. Schout-bij-nacht John Daniel tekende namens het opperbevel van de Ver. Naties, generaal-ma- joor Lee Sang Tsjo van Noord- Korea voor de communisten. De communisten zullen 450 Zuid-Koreanen, 120 Amerikanen, 20 Engelsen en 15 Canadezen, Turken en Nederlanders terug zenden, de verbondenen 5100 Noord-Koreanen en 700 Chine zen. De onderhandelingen over de overeenkomst waren Maandag begonnen, padat de Noordelijken nietiwe besprekingen hadden voorgesteld teneinde de stagnatie in de bestandsbesprekingen, die zes maanden heeft geduurd, op te heffen. Generaal Nam II, het hoofd van de Noordelijke onder handelaars, stelde Vrijdag een nieuwe conferentie voor over het enige vraagstuk, dat een wapen stilstand nog in de weg staat: de uitwisseling van alle gevangenen. In een schrijven aan het hoofd in de geallieerde delegatie, generaal-majoor Harisson, ver klaarde Nam II, dat de commu nisten bereid zijn, alle krijgsge vangenen, die naar huis willen, onmiddellijk na een wapenstil stand te repatriëren en de ove- rgien aan een neutrale staat over te dragen. Hij voegde er echter aan toe, dat de communisten niet erkennen, dat er krijgsge vangenen zijn, die niet gerepa trieerd willen worden. De voorbereidingen voor de uitwisseling van zieken en ge wonden zijn in volle gang. Aan geallieerde zijde staan zestig am bulances klaar om teruggezonden gevangenen naar Moensan, het hoofdkwartier van de geallieerde onderhandelaars en hun staf, te brengen. Moensan ligt ongeveer 22 km van Panmoendjon verwij derd. In het gebied van Pan moendjon worden tenten opge slagen voor de ontvangst van communistische gevangenen. Overgedragen geallieerde ge vangenen zullen door personeel van het Amerikaanse Rode Kruis verzorgd worden. Volgens de overeenkomst, die Zaterdagmorgen is getekend, zul len alle zieke en gewonde ge vangenen binnen dertig dagen uitgewisseld worden. A.F.P. meldt, dat van commu nistische zijde is vernomen, dat de Noordelijken zouden kunnen overwegen om de krijgsgevange nen die niet gerepatrieerd willen worden naar verscheidene landen in plaats van naar één neutraal land te zenden. Generaal Mark Clark, de op perbevelhebber van de geallieer de strijdkrachten, heeft berich ten, volgens welke hij instructies zou hebben ontvangen om de operaties der geallieerden te ma tigen, volkomen ongegrond ge noemd. Van ambtelijke zijde te Wa shington is het nieuws van de ondertekening te Panmoendjon „zeer goed" genoemd. Zodra de uitwisseling zou zijn voltooid, zou het opperbevel der Ver. Na ties waarschijnlijk het commu- nistsohe voorstel voor de uitwis seling van alle gevangenen in overweging nemen, zo zeide men. Na de ondertekening van de zes afschriften der overeenkomst (twee in het Engels, twee in het Chinees en twee in het Koreaans) verklaarde schout-bij-nacht Da niel tegenover verslaggevers, dat de communisten hadden verzocht de volledige bestandsbesprekin gen te hervatten. Zij noemden echter geen da tum. Een antwoord op dit ver zoek zou door het V.N.-opperbe- vel te Tokio moeten worden ge geven, zo zei hij. Voorts verklaarde Daniel, dat de Ver. Naties binnen 72 uur kunnen beginnen met uitlevering van communistische gevangenen. Daniel heeft de communisten verzocht een „trije interpretatie" te geven aan de definitie van zieke en gewonde krijgsgevange nen bij het aanwijzen van gevan genen, die voor uitwisseling in aanmerking komen. Generaal Lee Sang Tsjo antwoordde echter, dat er geen kans bestond, dat het door de communisten genoemde aantal zal worden verhoogd. In Amerikaanse kringen te Wenen is vernomen dat Hoettl, een oud-S.S.-er, die onlangs door de Amerikanen werd gearres teerd, is vrijgelaten. De Amerikaanse strijdkrachten in Oostenrijk maakten op 6 April bekend dat Hoettl werd ge arresteerd „in verband met zijn betrekkingen met Verber en Pon- ger, de Amerikaanse burgers die in Januari te Wenen werden ge arresteerd en die te Washington zullen worden berecht, verdacht van spionnage voor de Sowjet- Unie". Hoettl werd enige dagen gele den in vrijheid gesteld omdat zijn relaties met Verber en Pon- ger van strikt zakelijke aard ble ken. 15 April a.s. sluit de termijn voor de inlevering van de aan giftebiljetten voor de inkomsten belasting over het jaar 1953 en voor de vermogensbelasting voor het belastingjaar 1952. Vóór deze datum moeten de aangiftebiljet ten dus bij de inspecteur der be lastingen zijn terugbezorgd. Degenen echter, die tijdig een voorlopig aangiftebiljet hebben ingeleverd, hebben nog tot 15 Juli 1953 tijd voor de inzending van het volledige aangiftebiljet Het voorlopige aangiftebiljet is nodig voor een tijdelijke vaststel ling van de voorlopige aanslag. Daarin wordt dan ook alleen op gaaf gevraagd van het geschatte inkomen over het lopende jkar (i.e. 1953). De republikeinse senator Taft heeft in een vraaggesprek te Washington verklaard dat het Westen zich niet door de moge lijke valse Russische vredesmaat- regelen moet laten verleiden tot het verminderen van zijn militai re waakzaamheid. Over een eventuele wapenstil stand in Korea zei de senator dat hij geloofde dat bij 'n wapenstil stand hervatting van de vijande lijkheden te allen tijde mogelijk zou zijn. Hij zei van oordeel te zijn dat Rusland het Westen tracht beet te nemen. Taft sprak ook nog als zijn ver. wachting uit dat de Chinezen en Noordkoreanen niet zullen in stemmen met een bestandslijn anders dan langs de huidige frontlijn. Zaterdag hebben 706 vluchte lingen uit Oost-Duitsland zich bij de West-Berlijnse autoriteiten gemeld. Van Vrijdagavond tot Zaterdagavond zijn 1437 vluch telingen per vliegtuig van West- Berlijn naar West-Duitsland .ge bracht. Zaterdagmiddag werd in de Franse sector van Berlijn een nieuw kamp voor vluchtelingen geopend. Het aantal kampen be draagt thans 103. K In de vroege ochtenduren van Zaterdag is in de woestijn van de Amerikaanse staat Nevada wederom een atoomontploffing teweeggebracht, de vijfde van de reeks in dit voorjaar. Er waren ditmaal geen troe pen, dieren of auto's bij de proef betrokken. Zoals gewoonlijk had de com missie voor atoomenergie niet van tevoren bekend emaakt welk soort wapen gebruik werd en op welke wijze de explosie werd veroorzaakt. Het oranje schijnsel was niet zo helder als bij vorige gelegen heden. Het geluid van de ont ploffing werd zeven minuten la ter te Las Vegas, 120 km ten N.W. van het proefterrein, ge hoord als een diep gerommel. Er werd geen schok gevoeld. Ook de bekende paddestoelvormige wolk was niet duidelijk te zien. DE KRUISER „DE ZEVEN PROVINCIËN". De kruiser „De Zeven Provin ciën", waarvoor als toekomstig commandant is aangewezen kapi tein ter zee C. B. M. van Erkél, zal op 14 April a.s. voor het eerst voor enkele dagen zee kiezen. Het schip komt op 18 April 'in Rotterdam terug. De formele proeftochten beginnen 1 Mei a.s. en zullen tot medio Juni voort duren. Hierbij staat ook een reis naar de tropische wateren op het programma. Zoals men weet, is „De Zeven Provinciën" een zusterschip van de kruiser „De Ruyter". Men kan de beide zusjes echter uit elkaar houden, doordat ze een verschil lende neus hebben: „De Ruyter" heeft n.l. een gebogen, overhan gende voorsteven, terwijl „De Ze ven Provinciën" een rechte voor steven heeft, die minder ver overhangt.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1