KERKDIENSTEN r KLM Eric de Noorman en Bor Kkan Voor de Zondag Vergadering Klimop' AGENDA Gij zijt niet alleen Vleesvergiftiging in Hilversum TERNEUZEN. AXEL. AARDENBURG. SAS VAN GENT. SLUISKIL. PHILIPPINE. ZAAMSLAG. WERKKLEDING... SSgu. K«x2 Langer ifN TOONDE 8 t'UOiOS Uit de Provincie Groot werk voor Terneuzense aannemer. Naar men ons mededeelt, is de firma Gebr. Van der Poel uit Terneuzen de bouw opgedragen van 177 woningen, 15 autoboxen en enige winkelpanden in Sloter- meer (Amsterdam). De firma Van der Poel had voor dit grote werk, dat wordt uitgevoerd voor rekening van de woningbouwvereniging ,,'s Zo mers buiten", ingeschreven voor Alzo wij zo groot een wolk der getuigen rondom ons hebben liggende, laat ons afleggen alle last, en de zonde, die ons lichtelijk om ringt. Hebr. 12 la. Het is wel vaak de ervaring een bedrag van meer dan 1.800.000. Rioleringswerken Noord- Zuidlandpolder. B. en W. van Terneuzen hebben aanbesteed de uitvoering van rio leringswerken in de Noordpolder en in de Zuidlandpolder. De ra ming die 139.000 bedroeg, werd ver overschreden. Hoogste in schrijver was de heer P. de Regt te Terneuzen voor 194.500. De laagste inschrijving kwam binnen van de firma Hol te Kloosterzan- de voor 147.280. De gunning is aangehouden. Benoeming. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben benoemd tot klerk op de provinciale griffie in Mid delburg onze stadgenoot de heer J. Hamelink. Toneeluitvoering. Zoals uit de in ons vorig num mer geplaatste advertentie blijkt, zal de tonneelvereniging van de [Katholieke Kring Zondagavond in het parochiehuis een opvoe- rrng'le^n ^n 3ndere7van gevoelen als vreemdelingen in een vreemd land. Eenzaam zijn zij te midden van velen, omdat de geestesgemeenschap ont breekt, en het burgerschap in de hemelen licht geacht wordt voor degenen, die hen omringen. Zeker wist de schrijver van de Hebreërbrief daar ook van mee te spreken. Hij acht het daarom nodig zichzelf en ons te wijzen op, en te herinneren aan die grote schare, die niemand tellen kan, die „ons omringt". Die, zelf volstreden en overwonnen heb bende, is getuige van onze strijd. Denk daaraan, zegt de gewijde schrijver, gij zijt niet alleen. Zij, die voorgingen, omringen u nog en zingen reeds het lied der ver losten. Eenmaal zult gij mede zingen, als gij hier geleerd hebt uw vreemdelingschap te dragen, en u van alle last te ontdoen, die u aan de aarde bindt. Welke is wel de zwaarste last, die wij hier te torsen hebben? Het is de zonde van het eigen hart, die zich lichtelijk bij ons binnendringt. Mijn lezer, wij maken ons leven vaak zoveel zwaarder dan nodig is, door binnen te laten wat niet thuis behoort in een hart, dat Gods Geest tot een Tempel moet zijn. Vergeten wij heden de wolk der getuigen niet. Eens zullen wij de troon omringen, Waar God zich heerlijk openbaart, Het heilig, heilig, heilig zingen Hem, die voor ons eens stierf [op aard. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) ons volk" van Anton Gooien; een bekend toneelstuk dat de liefheb bers van goed toneel enkele uren genot kan verschaffen. Wij waren in de gelegenheid een der laatste repetities bij te wonen en konden constateren, dat het goed „loopt. Daar de hoofdrollen vervuld worden door alhier welbekende dilettanten, be looft de opvoering een succes te worden. Vergadering Chr. Besturen bond. Donderdagavond vond in de grote zaal van „Pro Rege", die geheel gevuld was, de 21ste jaar vergadering plaats van de Chr. B. B. van het C. N. V. in samen werking met de Chr. bond van overheidspersoneel. De heer C. Hamelink, voorz. van de Chr. B. B., opende op de gebruikelijke wijze. Jaarversla gen werden uitgebracht door de secretaris Iz. de Mul en de pen ningmeester Nic. Haak, welke een overzicht gaven van de werkzaamheden, die door de be sturenbond worden verricht. Door P. Kaijser werden gede clameerd: „Een stommerd" en „De samenzwering"; een tweetal humoristische gedichten. Foto-Kino But projecteerde daarna enkele prachtige filmpjes o.a. Bezoek van de Haagse tram harmonie, waar men Terneuzen zag, zoals wij het vaak niet zien. Dit was de primeur van deze film, die is vervaardigd in op dracht van de V.V.V. in Temeu- OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. leesdienst. ZONDAG 12 APRIL. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vicaris Wisse; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 10 uur Ds-, K. Ver- Hulst 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. G. Jansma, van Zaamslag. Philippine: 2.30 uur Eerw. heer I. J Wisse, van Axel. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg; 2.30 uur Ds. W. B. Bergsma, van Waterlandkerkje. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. J. Scholten. 10 uur „Bethel" (2e Verbin dingsstraat) Kerk voor Jongeren van 12 tot en met 15 jaar, Voor ganger de heer D. van Es. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer; 2.30 uur Ds. G. Jansma. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 11 APRIL. NED. HERV. KERK. Schoondijke: 6 uur Avondgebed. ZONDAG 12 APRIL. Aardenburg: 10.30 uur Ps. Kuin, van Ouwerkerk. St. Kruis: 9 uur Ds. Kuin, van Ouwerkerk. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10 uur en 6.30 uur Ds. J H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. Retranchement: 10 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 11 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer, van Schoondijke. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijl- man. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Aardenburg: Geen opgaaf. GEREFORMEERDE KERK Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. J. H. Meijer, van Haamstede. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Cand. J. P. Dondorp, van Heemstede. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. A. Nagelkerke, van Zonne- maire. GEREFORMEERDE KERK (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddëns. Terneuzen: 9.30 uur en 3 uur Ds. G. Zomer, van Vrouwenpolder (Bed. H. Avondmaal). CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen 10 u. en 7 u. Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur en 10 uur H.H. Mis sen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur uur H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. zen. Ook de film van de waters nood rond en in Terneuzen werd vertoond. In aansluiting hierop declameerde Nic. Haak de ge dichten: „O, schrei mijn volk", van Huib Fenijn; „Psalm in nood" van A. Borstlap en „Bal lade van de watersnood" van Weremues Buning. De heer Chr. Ollebek gaf een overzicht van het fonds „Draagt Elkanders Lasten" (D. E. L.) en kon mededelen dat dit jaar ruim ƒ600,door Terneuzen is afge dragen. In de pauze werden verversin gen aangeboden en een verloting gehouden ten bate van D. E. L., die ruim 60,— opbracht. Na de verslagen van secretaris en penningm. der N. C. B. O. resp. de heren v. d. Meiden en Smolders, werd door de heer But een aantal kleurenfoto's vertoond uit Z.-Vlaanderen. Mevr. SmoldersKlaassen de clameerde „De Smart", waarna de heer Groen, hoofdbestuurder van de N. C. B. v. O., een korte toespraak hield over „Waarom Christelijk georganiseerd". Paas-prijskamp. In navolging van de Kerstwed strijden die de speciale bedoeling hadden de onderlinge training in deze sport te bevorderen hadden ook in de Paasweek in het club lokaal van „A.B.C." dergelijke wedstrijden plaats waaraan in de vorm van een z.g. eierwedstrijd ook attracties waren verbonden. Er was grote animo, zodat het middernacht werd eer de eind stand kon worden vastgesteld. 1. J. Verstraten; 2. P. Wakker; 3. R. Dieleman; 4. M. v. d. Rijke; 5. L. Schauwaert. Gemeenteraadsverkiezing. Door de A.R.-partij werden voor de a.s. verkiezing voor de gemeenteraad candidaat gesteld: 1. A. I. Catsman; 2. J. Haak; 3. P. de Jonge; 4. J. Kolff; 5. J. A. Riemens. Candidaten gemeenteraad. Voor de a.s. gemeenteraadsver kiezingen ziet de prot.-chr.-lijst er als volgt uit: 1. J. A. C. de Braai; 2. A. Dekker; 3. D. Wieringa en 4. J. W. v. d. Giessen. Ongelukkige val. Toen de 22-jarige Th. I. met 'n kar bespannen door 2 paarden van een afrit reed in 't „Vaatje", brak de boom van de wagen en begon deze te slingeren. Door de vaart die de wagen had, kon deze niet tot stilstand worden ge bracht met het gevolg dat de wagen kapseisde. I. die op de wa gen stond kon de vallende wagen niet ontwijken en moet vermoe delijk een slag op de borst gekre gen hebben. Men vond hem, be wusteloos naast de wagen. De ontboden geneesheer dr Wechge- laar achtte overbrenging naar 't ziekenhuis noodzakelijk. Toen I. tot bewustzijn terugkeerde, klaagde hij over inwendige pij nen. Naar omstandigheden is zijn toestand vrij goed. Candidatenlijsten. Voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen zijn er twee lijsten. De eerste dient zich aan als „Ge meentebelangen"; de tweede is verwant aan de K.A.B. „Gemeentebelangen" heeft als candidaten: 1. R. Barbé; 2. Jos. Cornells; 3. M. Antonissen; 4. Hub. v. d. Broek; 5. Aug. van Ooteghem; 6. P. A. Rammeloo; 7. Hil. Haers; 8. Jul. Barbé. De tweede lijst bevat de namen van: 1. A. Klaassen; 2. J. Brou wer; 3. R. de Bock; 4. M. Ploegaert; 5. André Wijne; 6. P. Coens; 7. Willem Lauret. Muziekver. „De Volharding" Blijkens de deze week in de be stuursvergadering van „De Vol harding" genomen besluiten is de Zaamslagse muziekvereniging voornemens dit jaar geducht van zich te doen horen. Voor leden en begunstigers wordt in de a.s. zomer een reis georganiseerd naar Brugge, Geeraards-bergen, Brussel en Antwerpen. Aangezien de bevol king zo met de muziek meeleeft, wil de vereniging van haar kant iets doen, dat ongetwijfeld in stemming zal vinden. Verder staat er weer een verlo ting op het program en tenslotte bestaat het voornemen dit jaar opnieuw een zomerfeest te hou den. Er komt dus nog veel werk aan de winkel. Badinrichting. Gedurende de maand Maart werden in de gemeentelijke bad inrichting 1009 baden genomen. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Het lied van de Zuidzee. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Brandende vleugels. 3 uur; Kinderprogramma van Sneeuwwitje en de zeven dwergen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. Geheime wa. pens. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Bicsc. Het lied van de Zuidzee; 2 uur: Brandende vleugels; 430 uur: Het lied van de Zuidzee. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Brandende vleugels. Parochiehuis, 8 uur: Toneeluitvoering. AXEL: Het Centrum, 4.45 uur: Biosc. Geheime wapens; 8 uur: Misdaad zonder par don. Terrein Watertoren, 2.30 uur: Voetbalwedstrijd Axel 1 Alliance 1. In Hilversum heeft zich bij de familie K. een geval van vlees vergiftiging voorgedaan. De familie had bij de brood maaltijd smeerworst gebruikt, welke niet meer goed rook, zo dat men ook niet de gehele worst had opgegeten, 's Nachts deden zich bij verscheidene le den der familie verschijnselen van vergiftiging voor, o.a. door braken en hevige pijnen in maag en buik. De arts achtte de toestand van de vader zodanig, dat hij opneming in het zieken huis noodzakelijk achtte. Ook de politie werd op de hoogte ge bracht, die de restanten van de worst heeft opgespoord en heeft toegezonden aan de rijksdienst vcor de Volksgezondheid te Utrecht voor nader onderzoek. Gisteren waren de nadelige gevolgen voor de betrokkenen voorbij. Ook de gezondheidstoe stand van de vader was zodanig verbeterd, dat hij naar huis kon gaan. JONGENS EN MEISJES doe mee aan onze wedsrijd. Verzamel deze en de volgende advertenties en stuurt ze opgeplakt vóór 8 Mei aan K.L.M.-Werkkledingfabriek EHCO, Haaksbergen. 24 prijzen en 1000 herinneringen voor de grootste aantallen. Hoofdprijs 150,of fiets. HUWELIJKSPLECHTIGHEID IN DE KATHEDRAAL TE LUXEMBURG. In de kathedraal van Luxemburg is Donderdag met grote plechtigheid het huwelijk ingeze gend van erfprins Jan van Luxemburg en prinses Josephine Charlotte van België Het plechtige moment, waarop het huwelijk wordt ingezegend. Donderdag werd in de boven- verschillende middenstandsbe- zaal van café „Du Commerce" een ledenvergadering gehouden van de vereniging voor de han deldrijvende middenstand „Ter neuzen Klimop". In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer H. Rib- bens, de rampnacht van 31 Ja nuari op 1 Februari. Zodra mo gelijk werd door Klimop het ini tiatief genomen voor het instel len van een hulpactie en contact gezocht met het gemeentebe stuur teneinde de door de waters nood getroffen leden zo spoedig mogelijk te helpen en in de z.g. crepeergevallen direct een voor schot te doen verstrekken. Na dien zijn de bemoeiingen van Klimop overgenomen door de in middels ingestelde schade-en quêtecommissie. Dezer dagen is het initiatief genomen voor het instellen van een commissie die het contribu- tievraagstuk zal bestuderen en hierover advies zal uitbrengen, terwijl door het hoofdbestuur be sloten is tot het houden van dis trictsvergaderingen in de ver schillende provincies. In Zeeland werd kortgeleden te Goes een districtsvergadering gehouden voor het onder de ogen zien van langen, welke vergadering door de heer Jongepier werd bijge woond. De voorzitter verwelkomde de spreker van de avond, de heer K. Pijl uit Numansdorp, wiens woning tijdens de watersnood ge heel werd overstroomd en thans nog met zijn familie is geëvacu eerd. Gedachtig aan het onder werp dat deze spreker zal behan delen, besloot de voorzitter met tot de heer Pijl te zeggen: houd moed! Na behandeling van notulen en het jaarverslag over 1952 volgde het financieel verslag, die alle in vlot tempo werden afgehandeld. Herkozen werden de aftreden de bestuursleden de heren G. C. Jongepier en J. A. Tazelaar, ter wijl in de vacature van de heer J. van der Poel werd voorzien door de benoeming van de heer F. Koulen. In de commissie ter bestude ring van de contributieheffing werden benoemd de heren J. van Dixhoorn, S. van den Brink en P. Verhagen. Hierna werd het woord ver leend aan de heer K. Pijl. Spr. ving zijn met volle aan dacht gevolgde rede aan met een Deel I: „HET SPOOR V AN HET ZWAARD" 61. Enkele uren later rijdt het gezelschap het binnenplein van Wogram's burcht op. Stalknechten snellen toe om de paarden over te nemen. „Schiet op, lummel" schreeuwt Yark tot zijn schildknaap, die onhandig van zijn paard stijgt. Zijn veel te wijde kle ren hinderen hem en als hij eindelijk op de grond staat, ziet hij er nog onwaarschijnlijker uit dan toen hij te paard zat. Schichtig gluurt hij naar de an dere schildknapen, die grinnikend om hem heen staan. „Je weet, waar je plaats is, niet waar, snuiter?", vraagt de stijf hoofdige. De schildknaap maakt een paar vage gebaren en schuift dan haas tig naar de stallen. „Goed zo," zegt Halfra voldaan. „Die slungels moeten weten, wie de baas is!" Fier schrijdt Halfra de burcht binnen. De begroeting met Eric en Wino. nah is hartelijk, doch het valt As tara ogenblikkelijk op, hoe strak en verbeten het gezicht van de Noorman er uit ziet. En een blik op Winonah is voldoende om te weten, dat ze nog slechts kort ge leden heeft geschreid. „Nooit heb ik zo vurig gewenst een man te zijn," zegt Astara zacht. „Doch nu ik zelf U niet kan vergezellen, stel ik U mijn beste en dapperste edelknaap ter be schikking. Rorik de Jonge!" En met die woorden wijst zij op de jonge, krachtig gebouwde man aan haar zijde. „Heb dank, dochter van Agar!" is het antwoord van de Noorman en met een vriendelijk woord en handdruk stelt hij de edelman op zijn gemak. „Welaan," vervolgt Eric. „Thans zijn allen aanwezig. Allen... op Thorkell, de Eenzame, na..." „Thorkell, heer?" vraagt vrouwe Astara verwonderd, en haar woor den vertolken aller gedachten, als zij voortgaat. „Hebt gij een mi nuut geloofd, dat hij werkelijk aan uw oproep gehoor zal geven? Hij, die U nimmer erkende, die zich in alles afzijdig houdt; Thorkell, wiens trots spreekwoordelijk is, en die liever zal sterven dan 't hoofd te buigen voor U... of voor wie dan ook...!" „Het is een prul van een kerel! Een ongelikte beer! Daar komt het op neer!", gromt Yark, uitdagend rondkijkend. „Maar ik zou wel weten, wat ik moest doen! Ik zou hem tussen zijn ijsschollen van daan slepen en ik zou zeggen: Kijk eens, oproerkraaier, ik ben de baas. Nu komt ge mee of..." „Tuttut, man!" prevelt Halfra misprijzend. „Ge spreekt weer op laag peil. Laat de snoodaard rus tig zitten kleumen in het Noorden, als hem dat behaagt. Wij hebben hem niet nodig om dat zaakje met die Tsacha op te knappen. Doch er. is iemand anders, die ik mis," gaat hij verder. „Waar is onze kleine prins Erwin? Ik heb hem nog nergens gezien en anders is hij er altijd met zijn neus bij!" Er valt een diepe stilte en Asta ra is de enige, die ziet, dat Yark zich met een vuurrode kleur ach ter Svitjolds brede rug tracht te verschuilen. Dan treedt Eric ernstig naar voren... Hij wil zijn vrienden van de verdwijning van zijn zoon op de hoogte brengen, als een dienaar verschijnt, die driemaal met zijn staf op de grond slaat en met luide stem aankondigt: „De boodschap per uit het Noorden is terugge keerd. Hij meldt, dat heer Thor kell voor de poort staat en koning Eric wenst te spreken!" herinnering aan de rampnacht, toen hij en zijn familie zich slechts door een overhaaste vlucht uit de overspoelde woning konden redden met achterlating van alles wat hun lief was. Hij kon verzekeren, dat hij toen moedeloos is geweest en het is niet te verwonderen dat de tal loze middenstanders, die de vrucht van hun arbeid in die éne nacht verloren zagen gaan even eens de moed lieten zakken. Men moet echter door het le ven heen en de geest van onver schilligheid zal moeten wijken. Het is opmerkelijk dat juist bij de jongere generatie een bepaald afkerige houding bestaat ten op zichte van het voortzetten van de zaken, die door de ouderen met zoveel noeste arbeid zijn opge bouwd. De jongeren zien op tegen de berg van moeilijkheden, de steeds toenemende belastingdruk en de voortdurennd meer eisende sociale voorzieningen, en zoeken ondanks het feit dat zij in het be zit zijn van middenstands- en vak diploma, een ambtelijke betrek king of plaatsing in industrie of scheepvaart. De weg van de minste weerstand dus. Zij verge ten dat juist door de moeilijkhe den tegemoet te treden men zijn doel zal bereiken en in het leven, ook als middenstander, succes zal hebben. Wij moeten zorgen, dat juist de jongeren weer levensdurf krij gen. Zij staan op de drempel van het leven en moeten de toekomst moedig tegemoettreden, dan zul len zij slagen in de samenleving waar ieder een taak heeft te ver vullen. Het wordt hoog tijd dat reveille wordt geblazen voor de jonge middenstanders, die zich zullen moeten verzamelen in de Amjo, de algemene midden standsjongeren organisatie. De Zeeuwse wapenspreuk „Luctor et Emergo" is zo tref fend na de rampnacht. De spreuk onder het Rotterdamse wapen is: „Sterker door strijd". Als de jon geren deze spreuken aanvaarden zullen zij als middenstander sla gen en de moed krijgen om in de voetsporen van hun ouders hun zaak uit te bouwen en een eer volle positie te verwerven, want nog steeds is de middenstand de ruggegraat van de maatschappij. De jongeren staan met de sleu tel voor de deur der toekomst; laten zij die deur moedig openen en zeggen: ik zal met Gods hulp en met Gods kracht slagen. Nadat de voorzitter de heer Pijl dank had gebracht voor zijn boeiende rede overhandigde hij de heer Pijl, die o.m. ook zijn ge hele boekenschat verloren zag gaan, de trilogie van Gullbran- sen. De heer Pijl dankte het bestuur en daarmede de afd. Terneuzen voor dit waardevolle geschenk, met een verwijzing naar het laat ste deel der trilogie: „De weg tot elkander". Na een geanimeerde gedach- tenwisseling bij de rondvraag, werd de vergadering door de voorzitter gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2