i NUTTIG en AANGENAAM verenigd Het systeem van loon- beheersing Overeenstemming in Panmoendjon Een toneelspel met bijbedoelingen Thorez in Frankrijk terug Zijdie zijn omgekomen Een arme huid weer RIJK door PUROL Nederlander op de uitwisselingslijst Prinses Josephine Charlotte en prins Jean van Luxemburg op de huwelijksreis WEERSVERWACHTING HUUiiWATER ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 11 APRIL 1953. 8e Jaargang No. 2314. HAAGSE BRIEt Geschoolde en ongeschoolde werkkrachten De lonen in de Beneluxdanden DE LOONPOLITIEK IN DE BENELUX. Eden wordt geopereerd Frankering oij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van ds Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen riven enne prijs: per mm" 12 ct.; minimum pec advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 rebels 75 centj iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit 31ad, of: Adre* Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur In den regel gaat het straf recht aan ons voorbij. Zo nu en dan, wanneer een strafrechtzaak een romantisch of sensationeel karakter heeft, letten wij op de gang der gebeurtenissen. Maar omdat het strafrecht vóór alles vraagt naar bewijs d.w.z. het wettig en overtuigend bewijs begrijpen de oningewijden de gang van zaken niet altijd goed. Zij begrijpen dikwerf ook niet dat, wanneer een misdadiger van uiterst slechte allure terecht staat, er nog een advocaat gevon den wordt, niet slechts om hem te verdedigen, maar om werkelijk te trachten de rechtbank de over tuiging bij te brengen, dat hij onschuldig is. De Leidse juridi sche faculteit heeft, om enerzijds de aanstaande juristen aan de gang van zaken in het strafpro ces te gewennen, anderzijds meer inzicht omtrent het strafproces te verspreiden, een volkomen serieuze en dus verantwoorde „opvoering" van zulk een straf proces gegeven. Eerst in Leiden zelf, nu ook in Den Haag. Stu wende kracht ging daarbij uit van prof. Van Bemmelen, die zich de moeite gaf zelf de aldus ge vormde rechtbank voor te zitten. De volksuniversiteit van 's-Gra- venhage trok er voordeel van, want voor haar leden werd zulk een strafproces gevoerd. Dat er belangstelling was, wie zal het verwonderen? Er was o.m. een H.B.S.-Ieraar, die zijn hoogste klasse meenam om haar eens te laten zien, wat er bij zo'n strafproces al niet komt kijken. LEERZAME OPVOERING. Het gegeven van dit proces - uiteraard verzonnen was ten dele romantisch, "ten dele juri disch 'n beetje "ingewikkeld. Een dochter van een Rotterdamse Rijnschipper kreeg omgang met een Leidse student, zoon van een De Franse communistische leider Maurice Thorez, die langs tijd om gezondheidsredenen in de Sowjet-Unie is geweest, is in Frankrijk teruggekeerd. Een communistische delegatie verwelkomde hem op het sta tion van Jeumont aan de Bel gisch-Franse grens. Thorez liep moeilijk. Hij had een wandelstok in de linker hand. Zijn rechterhand was niet te zien door een extra lange mouw. Hij zette de tocht naar Parijs per auto voort. Thorez kwam in St. Quentin, waar hij in een auto overstapte, aan in een speciaal rijtuig van de Poolse staatsspoorwegen, dat een slaapkamer, een zitkamer, een keuken en een badkamer bevatte. Personen, die Thorez reeds lang kennen, zeiden, dat hij met groot gemak sprak en in het be zit scheen yan zijn volledig geestelijke vermogens. Aan de andere kant scheen hij niet meer volledig zijn ledematen te kunnen gebruiken en hij hinkte merkbaar. Honderden Franse communis ten drongen de politie opzij en bestormden het perron van het Gare du Nord in Parijs om de verkeerde man te verwelko men. Een Amerikaanse journalist, John Roderick, werd voor Tho rez gehouden. Een meisje omhels de hem en andere vrouwen over stelpten hem met bloemen. Met enige moeite hielp de verbaasde journalist zijn „aanbidders" uit de droom,. Het is niet bekend waar Thorez op het ogenblik verblijft. De auto, waarin hij te Saint Quentin was gestapt, is leeg bij zijn huis aangekomen, waar een honderd tal mensen stonden te wachten. De chauffeur zei dat het echtpaar Thorez eerst enkele dagen rust wil nemen ergens bij Parijs. Te Saint Quentin werd de ach tervolgde verslaggevers en poli tie de pas afgesneden doordat 'n volgauto dwars over de weg ging staan. Thorez kon toen in zijn krachtige, kogelvrije auto onge hinderd ontkomen. Thorez is in Frankrijk terugge keerd op een ogenblik, dat de aanhang van de communistische partij kleiner is dan ooit na de oorlog. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, is het aan tal leden van 820.000 in 1947 ge daald tot 444.000 in 1952 en is de verkoop van het partijorgaan „l'Humanité" gedaald van 501.000 in 1945 tot 174.000 in Januari 1953, terwijl het avondblad „Ce Soir" helemaal is verdwenen dokter in Rotterdam. De ouders van de student hadden tegen een huwelijk geen bezwaar en ontvin gen het meisje aan huis. Haar vader, door de dood van zijn vrouw wat onder de invloed van de drank gekomen, wilde er echter niet van weten. Hij geloof de niet aan de oprechtheid van de student. Vandaar dat hij alle omgang verbood. Toen nu deze Rijnschipper een partij glaswerk naar Dusseldorf moest brengen, nam hij het meisje mee aan boord om te verhinderen, dat ze in zijn afwezigheid de student zou ont moeten. Maar het meisje waar schuwde de student en deze ging, samen met een vriend, met zijn zeiljachtje haar na. Hij en het meisje wilden proberen elkander aan de Rijn te vinden, dan samen naar huis tegaan, waar het meis je, inmiddels meerderjarig ge worden, bij vrienden 'n toevlucht zou vinden. Zonder het te weten namen de beide jongelieden in Arnhem hun intrek in hetzelfde logement, waar de schipper met zijn knecht, zijn zoon en dochter ook was. Het wantrouwen van de schipper groeide. Hij ging des nachts uit, kwam eerst laat thuis. Aan het haventje waar het jacht lag, werd een man op gemerkt, die echter door de be waker niet werd herkend. Later bleek, dat de buitenboordmotor beschadigd was en gaten in de romp van het scheepje waren aangebracht. Het jachtje kwam zodoende tot zinken. De student, de vriend van het meisje, kon niet zwemmen en dreigde te ver drinken. Toen kwam de Rijn schipper met zijn motorschip angs. Hoewel hij werd gewaar schuwd, dat er levensgevaar was, stopte hij niet. Hij verhinderde zijn knecht en zijn zoon zelfs om hulp te bieden en dreigde deze met zijn revolver. Toen hij een paar dagen later in een Duitse courant las, dat de jongen ver dronken was, zeide hij: „De scha vuit heeft zijn verdiende loon." Men ziet het: een gegeven, waarin de oningewijde toehoorder onmiddellijk hapt. Hij ziet gelijk het openbaar ministerie: moord, subsidiair doodslag aanwezig. Hij acht voorbedachte rade aanneme lijk. De schipper kan ook niet vertellen waar hij geweest is. Kroegje in, kroegje uit en nie mand heeft hem gezien. De schipper kan geen alibi opgeven. De officier van justitie vindt dit in sterke mate tegen hem plei ten. De vrouwelijke advocaat, die hem verdedigt, merkt op dat er schijn noch schaduw van wet tig bewijs tegen de schipper is. En uit de houding van de presi dent van de rechtbank, ook tegenover nieuwe vragen van de officier, kan men afleiden, dat hij de beschuldiging niet sterk vindt. Het ging alles heel echt. De getuigen werden één voor één opgeroepen. Bezwarend was wat de schippersknecht zeide. Hij was naar de sloep gelopen om te hel pen, maar de schipper had hem toegevoegd: „Ik wil niet, dat je helpt; als je het toch doet, schiet ik je voor je raap". Hij moti veerde dat ter zitting, dat het voor hem gevaarlijk was op dat punt te stoppen. Zoon en dochter van de schipper verschoonden zich van getuigenis, gelijk hun recht was. Maar zij hadden voor de politie verklaringen afgelegd en ondanks het protest van de verdedigster werden deze voor gelezen. Het merkwaardigste kwam aan het einde. Na het getuigenver hoor was er pauze, vóórdat de officier zijn requisitoir nam, waarin hij 20 jaren wegens moord eiste, en de raadsvrouwe deze eis niet alleen afwees, maar vol ledige vrijspraak voor haar cliënt vroeg. Een tweede pauze trad daar na in, die in wezen geacht werd 14 dagen te duren. In die pauze werd het vonnis opgemaakt, dat in de gebruikelijke korte be woordingen door de president werd voorgelezen. De schipper kreeg vier jaren gevangenis straf, omdat hij verzuimd had de hulp te bieden, die het wetboek van strafrecht aan een ieder voorschrijft te geven, wanneer hij of zij daartoe zonder levensge vaar in de gelegenheid is. De wetenschap, zelfs de juridi sche, wordt ons zó wel veel dich ter bijgebracht dan vroeger het geval was. Het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft gisteren de 54e lijst vaii geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Hierop komen de namen voor van de onderstaande Zeeuwse slachtoffers KORTGENE. Corneiis. Pieter Nijsse, geb. 14-12-'47 te Middelburg, laat ste adres Torendijk 379. KRABBENDIJKE. Jacoba Verschuure, geb. 4-6}, '98, laatste adres Oostdijk. KRUININGEN. Marinus Rijkse, geb. 23-9-'05 te Wolphaartsdijk, echtg. van Adriana Christiaanse, laatste adres Grintweg 5. NIEUWERKERK. Jannetje KrabbeHooger- land, geb. 6-4-'84, laatste adres Weststraat 30. OOSTERLAND. Johannes Jan de Bruine, geb. 21-4-'05, laatste adres Rijks weg A 335; Pieternella de Bruine, geb. 4-7-'40, laatste adres Rijksweg A 335; Geertje de Jonge, geb. 10-2-'29, laatste adres Groeneweg A 356; Go- vert de Jonge, geb. 4-ll-'88, echtg. van M. J. Stouten, laat ste adres Groeneweg A 356. STAVENISSE. Helena de Vries, geb. 7-4-'76, laatste adres Kerkstr. A. 313. De sociaal-economische raad heeft aan de minister van sociale zaken advies uitgebracht over het in de naaste toekomst te vol gen systeem van loonbeheersing. De opzet van het advies is in belangrijke mate bepaald door de vraagstelling van de minis, ter, welke vooropstelt, dat de re. gering van mening is, dat eni gerlei vorm van geleide loonpo litiek onder de gegeven omstan digheden niet kan worden ge mist. De sociaal-economische raad geeft allereerst een résumé van het thans bestaande systeem van loonbeheersing. Daarbij wordt ingegaan op de normen, die bij de huidige loon politiek in de practijk worden gehanteerd, als bijv. werkclassi- ficatie, prestatiebeloning en ver schillende toeslagen. MARGEPOLITIEK. De bespreking van een wijzi ging van het systeem van loon politiek wordt toegespitst op de vraag, in hoeverre het wenselijk is het bestaande systeem te ver ruimen door het toestaan van bepaalde marges boven en be neden de richtlijnlonen, binnen welke marges de betrokken werkgevers- en werknemersor ganisaties vrij zouden zijn de lonen vast te stellen. De kleinst mogelijke meerder heid van de raad is voorstan der van het invoeren van een dergelijke margepolitiek. Deze leden zijn van mening, dat in een periode van monetair even wicht of deflatie aan de bij de loonvorming betrokken partijen kan worden overgelaten het juiste loonpeil te vinden. Op deze wijze kan overal, waar de toestand der bedrijven dat toelaat, een verhoging van het loon worden verkregen. De grootst mogelijke minder heid van de sociaal-economische Schout-bij-nacht John Daniël, de voornaamste onderhandelaar der V. N. te Panmoendjon, heeft verklaard, dat er overeenstem ming over de hoofdzaken van een ontwerpovereenkomst over de uitwisseling van zieke en gewon de krijgsgevangenen tot stand is gebracht. Generaal Mark Clark, de op perbevelhebber der V. N., is de ontwerpovereenkomst „ter defi nitieve goedkeuring" toegezon den. Daniël verklaarde voorts, dat de Noordelijken een „zeer be langrijke brief", geadresseerd aan generaal-majoor William Harrison, de voornaamste ge allieerde onderhandelaar bij de bestandsbesprekingen, hadden overhandigd. Waarnemers zijn van mening, dat de brief betrekking heeft op een hervatting van de onder handelingen over een wapenstil stand. Generaal Mark Clark heeft de ontwerpovereenkomst goedge keurd, aldus heeft Daniël mee gedeeld. Zij zal naar verwachting van daag worden getekend. Volgens New Yorkse radiobe richten wordt in de brief der Noordelijken aan generaal Har rison een gedetailleerd plan voor de uitwisseling van alle krijgs gevangenen uiteengezet en aan gedrongen op onmiddellijke her vatting der wapenstilstandson derhandelingen. NEDERLANDERS OP DE UITWISSELINGSLIJST. Generaal Lie deelde de gealli eerden mede, dat op de uitwisse lingslijst vijftien niet-Koreanen, n.l. Turken, Grieken, Canadezen en Nederlanders, voorkomen. Naar het A.N.P. van de leger- voorlichtingsdienst verneemt be vinden zich drie Nederlandse mi litairen in communistische ge vangenschap. Twee Nederlan ders worden vermist. De gevan genen zijn: soldaat Arie Biever uit Den Haag, soldaat Lamberti uit Maastricht en sergeant Van de Snepscheut uit Best (N.B.). Voor zover bekend zijn deze drie niet ziek of gewond. Radio-Peking deelde mede, dat in de brief, die generaal Nam II namens de noordelijken aan ge neraal Harrison heeft gericht, wordt voorgesteld, dat beide zij den onmiddellijk na het staken der vijandelijkheden beginnen met repatriëring van alle krijgs gevangenen, die naar hun land terug willen en de andere naar een neutrale staat zullen over brengen Hierdoor kan een rechtvaar dige oplossing van de kwestie der repatriëring worden gevon den, welke nog de enige hinder paal voor de verwezenlijking van een wapenstilstand in Korea is, aldus de brief. Generaal Nam II stelde her vatting van de wapenstilstands onderhandelingen voor, zeggen de, dat overleg de enige manier is om het probleem op te lossen. BRITSE BURGERS VRIJ GELATEN. Zeven Britse burgers die in het begin van de Koreaanse oorlog door de Noorkoreanen werden geïnterneerd, zijn te Antoeng in Mandsjoerije in vrijheid gesteld, aldus een Vrijdag te Londen ont vangen bericht van het commu nistische persbureau „Nieuw China". .-,+ :V; V: v- .'i - Vg- W55P5GHJ yssï-ri -ïs-i. „v HET PRINSELIJK HUWELIJK TE LUXEMBURG. Na de plechtige huwelijksvoltrekking in de kathedraal schrijdt het bruidspaar onder het staleD gewelf van degens van Luxemburgse officieren naar buiten. raad wijst een margepolitiek bij de loonbeheersing van de hand. Deze leden zijn ervan overtuigd, dat de bekend te maken marge in alle bedrijfstakken geheel zal worden uitgeput, waardoor het doel voorbij wordt gescholen en met name de werkgelegenheid en de arbeidsvrede in gevaar worden gebracht. DE „NIVELLERING". Ook wordt aandacht besteed aan de vraag, of het wenselijk is het loonverschil tussen geschool de en ongeschoolde functies te vergroten om daardoor enerzijds aan de bezwaren, die verbonden zijn aan het verschijnsel van de „nivellering" der laatste jaren tegemoet te komen, en anderzijds een betere aansluiting te verkrij gen aan de beloning der hogere functionarissen. Een bevestigend antwoord zou betekenen, dat de helling van de huidige loonlijn, welke voor de verschillende functiegroepen geldt, dient te worden versterkt. Op deze wijze zou een stimulans worden verkregen voor een meer dere doorstroming in de bedrij ven van ongeschoolde naar ge schoolde resp. hoger geschoolde functies. Wat betreft de kwestie van de loonpolitiek in Benelux-verband is de sociaal-economische raad van mening, dat voor de econo mische positie van de Benelux- partners niet zozeer het systeem van de loonpolitiek als wel de concrete hoogte van de Neder landse lonen van belang is. De raad is van oordeel, dat de hoog te van het Nederlandse loonpeil vrijwel in overeenstemming is met de redelijke eisen, die kun nen worden gesteld. Ook bij een minder beheerste loonvorming dan de huidige zou geen merk baar ander loonpeil dan het thans heersende kunnen worden ver wacht. De Britse minister van Buiten landse Zaken Eden zal Zondag in een Londens ziekenhuis een grote operatie ondergaan, zo deelt het Foreign Office mede. Verwacht wordt, dat hij gedurende zes A acht weken geen officiële bezig heden zal verrichten. Prinses? Josephine Charlotte en prins Jan van Luxemburg zijn Vrijdag incognito van het vliegveld Findel vertrokken om, na enige dagen in Italië te heb ben doorgebracht, aan boord van een jacht een reis van verschei dene maanden in het Middelland se Zee-gebied rond Afrika te maken. Geruchten, die in Luxemburg de ronde deden, volgens welke prinses Josephine Chariot.e na haar terugkeer op het paleis door de ondergane emoties in de kathedraal een ogenblik het be wustzijn zou hebben verloren, worden tegengesproken. De prinses was aanwezig op de re ceptie, die onmiddellijk na de terugkeer op het paleis werd ge geven en verscheen zelfs ver schillende keren op het balkon. Naar thans bekend wordt, is de prinses in de kathedraal zelf bijna bezwijmd, omdat zij dooi de zware kanten sleep naar achteren werd getrokken en hierdoor de gehele duur van de huwelijksinzegening met haar knieën op de rand van het bid stoeltje heeft moeten liggen. De Luxemburgse bevolking heeft zich de feestvreugde niet laten vergallen door de regen en in alle café's en restaurants werd tot diep in de nacht ge danst. Op één der pleinen speel de een Belgisch muziekkorps en hoewel 't aangekondigde volks bal door de weersomstandighe den niet kon doorgaan, stonden tienduizenden onder paraplu's verscholen en in regenjassen gehuld te luisteren naar de vro lijke wijsjes, die ten gehore wer den gebracht. Het hoogtepunt van de avond was het vuurwerk, dat tegen de hellingen van de vallei, waarin Luxemburg is gelegen, werd af gestoken en dat eindigde met de verschijning aan de hemel van de wapens der jonggehuwden. De zakenmensen zijn enigszins teleurgesteld, want het aan tal bezoekers is beneden de ver wachting gebleven. De onver kochte voorraden levensmidde len en dranken zijn echter op gekocht door het leger, zodat niemand schade behoeft te lij den. Groothertogin Charlotte en haar gemaal prins Felix hebben na de huwelijksplechtigheid een diner gegeven in het kasteel Colmarberg bij Luxemburg. Tot de gasten behoorden le den van de Scandinavische vorstenhuizen en Bourbon-Par- ma's. Andere vorstelijke gasten, onder wie de Belgische konink lijke familie en Koningin Julia na en Prins Bernhard keerden na de huwelijksplechtigheden naar hun land terug. medegedeeld door het K.NJVI.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Zonnig. - Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Zachter dan gisteren. ZONDAG 12 APRIL. v.m. nun. Breskens 0.15 12.51 Terneuzen 0.50 1.26 Hansweert 1.30 2.06 Walsoorden 1.40 2.16 MAANDAG 13 APRIL. v.m. n.m. Breskens 1.06 1.31 Terneuzen 1.41 2.06 Hansweert 2.21 2.46 Walsoorden 2.31 2.56 ZON MAAN April - 12 5.51 19.32 4.55 18.10 13 5.49 19.34 5.11 19.40 14 5.46 19.35 5.29 21.11 15 5.44 19.37 5.52 22.39 16 5.42 19.39 6.23 23.59 17 5.40 19.41 7.05 w 18 5.38 19.42 8.00 1.04 19 5.35 19.44 9.06 1.53

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1