Bescherming Burgerbevolking Pa keilen voor Zierikzeese kinderen POPENT PQOPT 75^ \aarl Optreden Rosa Spier en |W. Berkhemer te Axel AGENDA Zijdie zijn omgekomen DE SUEZ-KANAALZONE DE BLOK- EN WIJKVERDEUNG Proces tegen rubbermaat schappijen in Canada De Amerikaans-Duitse besprekingen Chris en Leen waren enthousiast STAKING IN BRAZILIË Persconferentie op het Witte Huis DE ZAAK VAN DE VIJFTIEN DOKTERS Reeds 93.000 aanmeldin gen voor de B, B. TERNEUZEN. BOSCHKAPELLE. BRESKENS. SAS VAN GENT. STOPPELDIJK ZAAMSLAG. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Uit de Provincie DE DICHTING VAN DE DIJK- GATEN OP SCHOUWEN. Bij de dichting van de dijkga- ten op Schouwen-Duiveland wordt gebruik gemaakt van z.g. kantelbakken. Door het gebruik van deze bakken is het mogelijk op zinkstukken in tijd van een enkel ogenblik een grote hoeveel heid stortsteen te zinken. Omdat in een stroomgat alles in zo kort mogelijke tijd moet ge beuren, is deze werkwijze zeker van belang. gebieden om betere algemene I kiezingen zullen de katholieke Een heitje voor een karweitje. Padvinders, padvindsters en welpen in hun uniformen heb. ben aan vele woningen aange. beid om hun krachten en werk lust in te'zetten en zo de actie Een heitje voor een karweitje, te doen slagen. Naar we vernemen is er heel wat werk verzet en naar aller tevredenheid. De werkzaamheden varieer den van een ons biefstuk halen tot een hele woonkamer schoon maken, waarbij in het eerste ge val de opdrachtgevers van meer inzicht in de bedoeling van de actie blijk gaven dan de laatste. Als bijzonderheid kunnen we vermelden, dat de aulo van de eerste burger onzer stad werd gewassen door een drieman schap van de N.P.V., de N.P-G. en de R. K-welpen. Coöperatie „Ons Belang" U.A. Op de bovenzaal van hotel Centraal hield de coöperatieve broodbakkerij en verbruikers vereniging „Ons Belang" haar jaarlijkse ledenvergadering. In zijn jaarverslag memoreer de de secretaris o.m., dat in het afgelopen boekjaar de banden met de centrale van Ned. ver bruikscoöperaties nauwer wer den aangehaald. Wel was de vereniging sinds 1916 bij het centrale lichaam (de vroegere Haka) aangesloten, maar ver schillende omstandigheden, o.a. de geisoleerde ligging van onze streek waren oorzaak, dat van hechte samenwerking geen sprake was. In de zware economische strijd, waarvan vooral de kleine bddrijven de nadelige invloed ondervinden, is dit contact on ontbeerlijk. Aan de verbruikers werd over het lopende boekjaar een vaste korting van 2 procent toege zegd, welk besluit door de le denvergadering werd bekrach tigd. Bij groter omzet en gunsti ge exploitatie kan dit percentage hopelijk worden opgevoerd. De aftredende bestuursleden werden herkozen- Eén vacature bleef onvervuld. De vergadering zag deze gaarne bezet door een van de leden-verbruike'rs te Axel, waar een belangrijk de biet werd verkregen, dat met de amzet in Terneuzen kon wed ijveren. Bij de verplichte jaarlijkse af treding van één der leden van de commissie van toezicht werd gekozen de heer B. Burger. Van de obligatielening 1948 werd een bedrag van 575 uit geloot. Met een opwekkend woord van de voorzitter met het 40-jarig bestaan in zicht en een waar derend woord van de nieuwe be drijfsleider werd de matig be zette vergadering gesloten. Humanistisch Verbond. Voor de gemeenschap „Oost Zws-Vlaanderen" sprak drs Kwee Swan Liat uit Oegstgeest voor een gevulde zaal in 's Lands Welvaren. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter wat de ge meenschap in dit seizoen had gedaan aan openbare .lezingen. Als uitgangspunt van zijn le zing nam de spreker de persoon van Christophorus Golumbus, die in 1492 Westwaarts zeilde op zoek naar het Oosten. Hij wist, dat de aarde rond was en dat Oost en West maar betrekkelijke begrippen zijn. Deze gebeurte nis leidde een nieuw tijdperk in van wereldverovering door het Westen. Maar tegelijkertijd werd de Westerse mens zelf veroverd door allerlei geïmporteerde goe deren, gewoonten en ideeën, aardappelen en tabak van de Indianen, specerijen uit Indone sië, koffie van de Arabieren en thee van de Chinezen. Zelfs de typische Hollandse bloembollen en windmolens zijn afkomstig uit het Nabije Oosten. Geestelijk staan de mensen ondanks het moderne snelver keer en de publicatiemiddelen vaak geïsoleerd en vastgewor teld in oude tradities. Ook hier gaat het er om onze (geestelijke) horizon te verruimen en de an der als mens te ontmoeten- Er zijn vele tekenen, die er op wij zen, dat dit proces aan de gang is Zulk een ontmoeting vindt plaats op de basis van een uni verseel humanisme, waarbij het gesprek met de ander er vooral op gericht is hem te begrijpen en niet om hem te overtuigen van de superioriteit van onze eigen inzichten. Een ontmoeting met Oosterse denkvormen en kunstuitingen moet niet leiden tot een verering en slaafse na volging, maar tot een betere waardering van eigen overtui- ging en tot synthese (samen vatting). Zo zijn er twee taken, die de humanist in de verhouding tus sen Oost en West kan vinden. In de eerste plaats op interna tionaal terrein de technische hulp aan de minder ontwikkelde levensvoorwaarden te helpen verwezenlijken en in de tweede plaats op individueel terrein, door zich steeds beter te bezin nen op de levensvragen, die al le mensen in alle tijden hebben beziggehouden. Na de inleiding volgde een uitgebreide gedachtenwisseling. Plotseling sterfgeval. Toen de 82-jarige heer J. Truij- man zich naar de kerk begaf, werd hij plotseling onwel en viel op straat neer. Dokter Du Puy werd in allerijl gewaarschuwd; maar hij kon ter plaatse geko men slechts de dood constateren. Geslaagd. Onze dorpsgenoot de heer J. Verbraaken slaagde te Den Haag voor het examen vakbekwaam heid auto- en garagebedrijf. Opening R. K.-school. Gistermiddag is de alhier ge bouwde R. K.-school in gebruik genomen. Om 3 uur werd de school door pastoor A. Wolters van de parochie Groede en Bres- kens plechtig ingezegend, waar na de kruiswijding plaats vond. Hierna nam pastoor Wolters 't woord. Hij bracht dank aan het rijk, het schoolbestuur, de aan nemers en aan de architect, de heer J. C. P. Loonen uit Bres- kens, voor de wijze waarop zij hebben medegewerkt aan de tot standkoming van de naar de ei sen des tijds ingerichte school met twee prachtige lokalen. Vervolgens sprak deken A. Lie- vegoed uit Oostburg de wens uit dat deze school de grondslag mag zijn voor de opgroeiende katholieke jeugd van Breskens. Ook burgemeester J. Eekhout uit Breskens richtte woorden van dank tot het schoolbestuur voor het energieke werk voor de tot standkoming van deze school. De heer Pr. de Milliano dankte het gemeentebestuur van Bres kens voor de volledige medewer king die zij hebben verleend om ook in Breskens een katholieke school te kunnen stichten. Namens alle aannemers sprak de heer J. Kareis, waarna het hoofd der school, de heer J. de Bruin, alle aanwezigen zijn dank betuigde voor de blijken van be langstelling. Hij nodigde de aan wezigen uit voor een rondgang door het fraaie gebouw, waarvan door velen gebruik werd ge maakt. Geslaagd. Bij het te Breda gehouden examen voor stenografie systeem Pont, slaagde o-m. mej. T. Kindt alhier. -id.iiiS! Geslipt. Een personenauto, rijdende in de richting Terneuzen, kwam tussen Rapenburg-Tol en Stop peldijk-Veer te slippen op de langzamerhand berucht gewor den „blauwe steentjes". De auto kwam in de naast de weg gele gen sloot terecht en werd zwaar beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. VOGELWAARDE De candidaten melden zich. Voor de a.s. gemeenteraadsver- arbeiders uitkomen met de vol gende lijst: 1. A. A. Vink, Bosch- kapelle2. P.' A. de Booij, Osse- nisse; 3. F. A. de Bakker, Bosch- kapelle; 4. J. P. van Bellen, Hengstdijk; 5. J. P. J. Mangnus, Stoppeldijk; 6 J. A. Burggrave, Hengstdijk; 7. J. A. de Meijer, Ossenisse; 8. P. J. F. Remorie, Boschkapelle; 9. F. J. van Eek, Stoppeldijk; 10. A. van Damme, Boschkapelle; 11. J. Arens, Osse nisse en 12. T. J. van der Veeken, Boschkapelle. Bailey brug verdwijnt. De Bailey-brug in het Hellegat, die na de watersnood door Bel gische militairen aldaar was ge slagen, wordt weer afgebroken. Aangezien de gaten in de dijk gedicht zijn, is de brug hier over bodig geworden. Het werk wordt uitgevoerd door militairen van het 2e reg. genietroepen uit Kei- zersveer, die dezer dagen met modern materieel zijn aangeko men. De onderdelen van de brug worden teruggebracht naar Na men. Een en ander trekt natuur lijk heel wat belangstelling. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Het lied van de Zuidzee. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Het lied van de Zuidzee. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Brandende vleugels. 3 uur: Kinderprogramma van Sneeuwwitje en de zeven dwergen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. Geheime wa pens. Gemeenteraadsverkiezing. Door de Staatk. Geref. Partij alhier is voor de a.s. gemeente raadsverkiezing onderstaande groslijst opgemaakt. 1. H. de Feijter. 2. C. Durinck. 3. C. Schoevers. 4. A. Deij. Het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft gisteren de 53e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Hierop komen de namen voor van de onderstaande Zeeuwse slachtoffers KRONINGEN. Willem Rijkse, geb. 14-3-'43 te 's-Heer Arendskerke, laatste adres Grintweg 5. OOSTERLAND. Karei Meerman, geb. 22-10- '80, laatste adres Bosblokdreef A 303. OUVVERKERK. Adriaan de Valk, geb. 9-12- '90 te Nieuwerkerk, laatste adres Nr. 172. STAVENISSE. Willemtje Oosdijkde Vos, geb. 28-6-'23, echtg. van Mari- nus Oosdijk, laatste adres- Kerk straat A 345; Pieter Wielaard, geb. 10-6-'47, laatste adres Kerkstraat A 323a. ZIERIKZEE. Cornelia den Boerde Ruij- ter, geb. 26-5-'12 te Kerkwer- ve, laatste adres Zuidhoek D 573; Leentje Hillebrand—v. d. Hoek, geb. 25-7-T8 te Nieuwer kerk, echtg. van Martinus Hil lebrand, laatste adres Gouwer- veer D 609. De Egyptische minister van Nationale Voorlichting, heeft met nadruk het denkbeeld ver worpen om de Britse bezetting van de Suez-kanaalzone te ver vangen door een gemeenschap pelijke bezetting in het raam van een verdedigingsstelsel voor het Midden-Oosten. Dit denkbeeld is herhaaldelijk van Westelijke zijde geopperd. U denkt toch niet, dat de brandweer, als uw huis en een ziekenhuis tengevolge van een luchtaanval tegelijkertijd in brand zouden staan, de zieken aan hun lot zou overlaten en u het eerst te hulp zóu komen? Welnu, interesseert u dan voor het werk van de blokploegen en wijkposten, de B. B-organisa ties, die in afwachting van de komst van de overheidsdiensten eerste hulp na luchtaanvallen zal verlenen. Als deze organisaties in uw blok en in uw wijk goed func- lionneren de zorg daarvoor kunt u niet aan uw buurman overlaten zult u een goede kans hebben heelhuids uit een luchtaanval te voorschijn te ko men. In de grotere gemeenten Vijf rubbermaatschappijen, die er van beschuldigd werden een combinatie te hebben ge vormd tot beperking van de handel, hebben tegenover rech ter Treleaven van het opperste gerechtshof van Ontario bekend schuldig te zijn. tDe maximumstraf bij veroor deling is 10.000 dollar voor elk der maatschappijen. zullen er per duizend zielen blokploegen worden gevormd. Elke blokploeg telt 20 man: het blokhoofd, het plv. blokhoofd, 4 E.H.B.O.-ers, 6 man voor de brandbestrijding, 6 man voor het reddingswerk en 2 melders. De blokploeg zal de beschikking moeten hebben over licht blus- materieel, schoppen, pikhouwe len, E.H.B.O-tassen en andere uitrustingsstukken. In geval van mobilisatie zal elk lid van de reddings-, E.H.B.O- of melders- personeel van een blokploeg eens in de 12 dagen gedurende 24 uur dienst moeten doen in de wijkpost, de plaats waaruit de hulpverlening voor 15 blokken wordt gecoördineerd. Het perso neel van de blokploegen, dat be last is met de brandbestrijding Van welingelichte zijde te Was hington is vernomen, dat de Amerikaanse minister van Bui- - tenlandse Zaken, Foster Dulles, I vriendjes en vriendinnetjes uit De 9-jarige Chris Stouten- dijk en zijn 8 jaar oude vriendje Leen Smalheer, alsmede de ove rige 600 schoolkinderen van Zierikzee hebben zeer begrijpe lijk meer belangstelling getoond voor de talrijke pakketten, die door de leden van het Roode Kruis de schouwburgzaal wer den binnengedragen, dan voor de Franse toespraak van de di recteur van het jeugd Roode Kruis van de Liga, de heer Ch. A. Schussèle uit Genève. Hij vertelde hoe millioenen de Westduitse bondskanselier, Adenauer, heeft meegedeeld, dat de Ver. Staten West-Duitsland ongeveer 350 kleine vaartuigen, die na de oorlog in beslag ge nomen werden, zullen terugge ven. Het betreft hier slechts ha ven-, rivierschepen en aken. Ze werden de laatste jaren door West-Duitsland in huur van de Ver. Staten gebruikt. Adenauer zou verder verzocht hebben om amnestie of vermin dering van straf voor ongeveer 300 Duitse oorlogsmisdadigers in de gevangenis van Landsberg, die door Amerikaanse rechtban ken zijn veroordeeld. Dulles zou ^beloofd hebben de kwestie in overweging te nemen, doch geen toezegging hebben gedaan. Donderdagavond omstreeks 8 uur is op een onbewaakte over weg bij Maarlant een auto gegre pen door de trein uit Luik, die op weg was naar Maastricht. Eén van de inzittenden van de auto werd gedood, een andere zwaar gewond. De auto was een bestelwagen van de bedden- en tapijtenhandel Abels te Maastricht. De inzitten den, de ongeveer 47-jarige G. P., de 29-jarige H. H. en de 19-jarige Ch. M. allen uit Maastricht, had den vloerbedekking gelegd bij een familie in Oost-Eysden. Zij waren op de terugweg naar Maastricht. Het ongeluk gebeur de bij wachtpost 30. P., gehuwd en vader van drie kinderen, werd vrijwel onmiddel lijk gedood. De chauffeur H. is in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis te Maas tricht overgebracht. M. die ach ter in de wagen zat, is met de schrik vrij gekomen. De officier van Justitie en de rijkspolitie hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld. Twee parlementsleden van de Braziliaanse arbeiderspartij heb ben voor de televisie verklaard, dat de staking in de metaal- en textielindustrie zich over andere steden zal uitbreiden. Zij begon in Sao Paulo. Naar schatting nemen thans 240.000 arbeiders van 1300 onder nemingen aan de staking deel. De parlementsleden zeiden, dat de beweging in Belo Horizonte hier en daar een gewelddadig karakter aanneemt. Thans worden voorstellen en tegenvoorstellen besproken voor een oplossing van het vraagstuk, dat zijn oorzaak vindt in een ernstig gebrek aan evenwicht tussen lonen en kosten van het levensonderhoud. Dit gebrek, al dus de parlementsleden, is in Brazilië algemeen. James Hagerty, de perschef van het Witte Huis, heeft ver klaard, dat een onder beheer van de Ver. Naties stellen van For mosa door de Amerikaanse rege ring tot dusver niet in studie is genomen. Voorts ontkende hij, dat de regering tot de slotsom zou zijn gekomen, dat een perma nente deling van Korea wense lijk, uitvoerbaar of in overeen stemming met de besluiten van de Verenigde Naties is. demonstraties „thans niet tn hei De „Izwestia", het blad van de Russische regering, schrijft in haar editie van Donderdag dat alle functionarissen die de 15 vorige week vrijgelaten dok ters „valselijk hadden beschul digd", voor een hof voor straf rechtelijke zaken zullen worden gebracht, aldus radio-Moskou. Verder schrijft het blad, dat de ambtenaren de straf zullen krijgen die zij verdienen. Dit is de eerste maal dat een regeringsorgaan er melding van maakt, dat verscheidene perso nen worden berecht voor het ar resteren van de artsen. Tevoren was slechts een voor malige minister van Staatsvei ligheid officieel beschuldigd van het ten onrechte in hechtenis nemen van de artsen- vele landen de laatste weken aan de jongens en meisjes in Zierikzee hadden gedacht, toen zij geld en goederen inzamelden om hun vriendjes in het getrof fen gebied te helpen. Hij noem de het jeugd Roode Kruis „een geweldige kracht in de wereld". Hiervan gewaagde ook de verte genwoordiger in Nederland, ko lonel W. B. Reynolds uit Cana da, die de groeten van de jonge vrienden uit Canada overbracht. „Wat hier wordt uitgereikt", zo zeide kolonel Reynolds, „is nog slechts een begin van hetgeen de Canadese jeugd in Rode Kruis verband zal doen". Er zijn drie projecten ontworpen voor Neder land. In de eerste plaats een plan voor textielpakketten, vervolgens voor de vervanging van verloren gegane landbouwwerktuigen en tenslotte een project voor de hui zenbouw. Al deze mededelingen interes seerden de schooljeugd maar matig- De jongens en meisjes van 4 tot 14 jaar waren enthou siast, toen de uitreiking van de prachtige geschenken, die de kinderen uit vele landen hadden verzameld, een aanvang nam. Het hoofdbestuur van het Ne derlandse Roode Kruis had on geveer 650 pakketten gemaakt met allerhande goederen en speelgoed. Zowel de jongens als 6e meisjes waren opgetogen over het speelgoed uit Canada en over de „gift-boxes" met potlo den, zakdoekjes enz., ingepakt door de Amerikaanse jeugd. Ieder kind kreeg een practische thermos-tas alsmede een nylon boodschappennet,geschonken door de Ver. Staten en Canada. Voorcs zat er in de pakketjes veel speelgoed, waaronder plu che beesten, geschonken door kinderen uit München. Er was kinderkleding uit Canada, trai ningspakken uit Oostenrijk en talrijke repen chocolade. Boven dien hadden Canadese meisjes een aantal alleraardigste kin derdekens gemaakt van vele aan elkaar genaaide vierkantjes met figuren. De dankbaarheid van alle kin. deren werd vertolkt door de lo co-burgemeester, de heer Ger ritsen, in een woord van dank voor hetgeen het jeugd Roode Kruis had gedaan. kan op overeenkomstige wijze bij de plaatselijke brandweer worden ingedeeld. Het wijk- hoofd, hij staat rechtstreeks onder het plaatselijke hoofd van de B. B. kan in geval van nood op eigen gezag blokploegen binnen zijn wijk in een ander dan het eigen blok inzetten en in opdracht van 't H.B.B. even eens in andere wijken. In enige gemeenten zullen naast de per manent bezette plaatselijke ge neeskundige groepen en red dingsploegen reserve-igenejcs- kundige groepen en reddings ploegen worden gevormd, die na een oproep moeten opkomen. Deze groepen en ploegen worden bemand met leden van de blok ploegen en zullen na grote ram pen volgens een bepaald rooster worden ingezet. In elke wijk is bovendien nog een gasverkennings tevens gasontsmettingsploeg van 3 man aanwezig. Thans moet blijken, in welke wijken van een gemeente bur gerzin te vinden is. Waar een goede gemeenschap is, zal men zich zonder dralen zetten aan de opbouw van de blok- en wijk- bescherming. Waar geen ge meenschapszin is, zal men het gevaar lopen de straf in geval van oorlog aan den lijve te on dervinden. Voor „Bescherming Bevolking", die enige tijd geleden een grote propaganda-actie begon, zijn thans reeds 93.000 van de beoog de 210.000 aanmeldingen binnen gekomen. Een groot deel van het land is thans „bewerkt" en als afsluiting van dit eerste stadium komen tenslotte Rotterdam, Amsterdam, 's-Gravenhage, Vlaardingen en Schiedam aan de beurt. De actie in Den Haag begint of ficieel 13 April, dpch Zaterdag a.s. zal reeds een grote propa- ganda-optocht door de stad trek ken, waaraan o.a. een groot aan tal overheidsdiensten zal mee werken. DE EMMABLOEM-COLLECTE. Dit jaar zal de bekende Emma- bloem-collecte worden gehouden in het tijdvak van Maandag 13 April tot en met Zondag 26 April. Plaatselijk wordt er een datum voor de collecte vastgesteld. Zij wordt niet op Zondag gehouden, tenzij door plaatselijke omstan- de kunstenaars was daarna voor Dank zij het op wijde schaal bekendgemaakte optreden van bovenstaande kunstenaars "Woensdagavond in de Herv. kerk alhier, mocht deze muzikaal omlijste voordrachtavond zich in de belangstelling verheugen van honderden van alle gezind ten en uit vrijwel alle aangren zende gemeenten. Met recht mochten wij dan van een kunstavond spreken en het welslagen voor wat de pu blieke belangstelling betrof de opbrengsten zullen n.l. ten goede komen aan de slachtof fers van de watersnood was voor ds Pennings aanleiding bij de opening zijn dank te vertol ken aan de heer J. van de Plas je en mevr. Van Hilten-Oostdijk voor de activiteit, door hen ont plooid bij de voorbereiding van deze avond. Met een bondig welkomst woord tot de circa 600 aanwezi gen en speciaal tot de optreden- digheden daaraan wordt gegeven. de voorkeur het verdere deel van de avond de aandacht en belangstelling geconcentreerd op het speciaal in de tuin aangebrachte podium waarop zij hadden plaats geno men. Het imposante instrument kwam daardoor in volle luister tot zijn recht. door Allan Penning w;u 71) (Nadruk verboden.) Negentienhonderdvijftig gulden stonden er in de pot en Peter, Dozer en Jantje moesten nog volgen. Het was geen spel meer, het was bittere ernst geworden en op de gezichten van de spelers stond een trek van vastberaden heid, wellicht niet vreemd van angst. Maar niemand stopte en toen dus de beurt aan Van Brans- bergen was gekomen, was de in zet meer dan 3 mille geworden. „Dans vóór, Van Bransbergen," zei Dozer opgewonden. Alle ogen waren op de pot ge richt; alleen Bill keek met zijn schele oog Van Bransbergen strak aan. Maar deze keek zeer scherp neer op de tafel, waar het gesloten hoopje kaarten vóór hem lag. Hij streek met een plat te hand over zijn hoofd, tot diep achter in zijn nek en greep toen met dezelfde hand de kaarten op. Met een zelfvoldane glimlach mat hij het gezelschap. Bill was iets in zijn stoel onderuit gegle den en zijn rechterhand was in zijn broekzak verdwenen. Gewichtig pakte Van Brans bergen zijn kaarten in beide han den, die hij nu tegen de borst drukte. „Nou zal ik de heren eens wat laten zien", zei hij met een triomfantelijk lachje. „Ik ben erg benieuwd, al toon ik het niet", antwoordde Bill. Vol spanning boog de rest van het gezelschap zich over de tafel. „Vooruit dan", moedigde Do zer aan. Langzaam keerde Van Brans bergen kaart na kaart. „Dat is één aas... da's num mer twee... drie... en twee he ren..." Zijn gesloten linkerhand klemde hij tegen zijn borst en minzaam boog hij zich voorover, zeker van zijn succes. „Een van de andere heren nog iets te zeg gen?" vroeg hij sarcastisch. Wat daarop gebeurde volgde met de snelheid van een blik semstraal. Bill's hand vloog uit zijn zak, een gil van Van Brans bergen gierde door de stilte, een paar kaarten fladderden als op gejaagde vogeltjes door het luchtruim en Bill's rauwe stem schreeuwde door het holle lo kaaltje: „Ja, valse doerak. Ik heb nog wat te zeggen en als je probeert één kaart aan te raken, sla ik je weke hersens in", en dreigend hief hij de korte ploertendoder, waarmee hij een snijdende striem over Van Bransbergens linker hand had gegeven, boven zijn hoofd. Een vlammende, een onuit sprekelijke haat straalde uit de ogen van het mannetje. Even keek hij naar de 'paar kaarten, die op de grond waren geflad derd, doch ze lagen buiten zijn bereik. „Vooruit, sta op, stuk schoel je... Je hoort niet te zitten in het gezelschap van behoorlijke mensen", en gedwee stond de dikkerd op. „Mijnheer Van Everdingen", ging Bill voort, „doe me een ge noegen en raap even die twee kaarten op, die op de grond zijn gevallen. Maar raak die winnen de kaarten niet aan, als we ten minste dat heerschap nog moe ten bewijzen dat ie vals gespeeld heeft... Dan zijn ze méér waard dan dat potje van 3 mille, die mijnheer in de wacht wilde sle pen..." Daarop wendde hij zich tot Peter Wins. „Kap, je had hem geschoten, hoor... Het moet inderdaad uw vrindje uit Rangoon zijn, maar het is geen genie... Ik had hem al gauw in de gaten, maar hij mij blijkbaar niet... Bij dat vette potje dat ik gesleept heb, heb ik gezeurd... dat moet ik eerlijk toegeven... Ik heb er eerlijk een heer van mezelf bij gedaan, al leen maar om te kijken, of ik het niet verleerd was.Dat heeft dat schoffie, wiens vak het nota- bene is, nog niet eens gezien..." „Dat denkt u maar", viel Van Bransbergen hem in de rede. Blijkbaar voelde hij zich in zijn eer aangerand. „Bah", spuugde Bill in zijn richting, „dan ben je nog een grotere kaffer, dan ik dacht... Kap... kijk de kaarten van ons allemaal eens na... Ik voor mij heb nog nooit een spel gezien met vijf azen..." Peter Wins gooide de kaarten van de andere spelers open. Bij Bill vond hij twee azen, een schoppen aas, een ruiten aas, maar bovendien drie heren. ,,'n Reuzenkaartje", zei Bill droevig, „en nota bene eerlijk gekregen..." Toen riep Peter een sampan die langs de voorgalerij van het hotel meerde. Hij liep op Van Bransbergen toe en spuwde hem in het gezicht: „Van Everdingen heeft je gisteravond een bonne tje gegeven, voor wat je van hem gestolen hebt. Je wilt zeker wel zo goed zijn dat even, met je excuses, aan hem terug te geven Zwijgend diepte hij het papier tje uit zijn portefeuille en depo neerde het op tafel. „Bill", riep Peter, „wijs mijn heer even de weg." Met een satanisch genoegen pakte Bill het dikke mannetje bij de kop en staart en vóórdat iemand iets kon zeggen, smeet hij hem over de ballustrade de Kapoewasrivier in. Even boog hij zich over het hekje naar de sam pan-koelie. „Daar ligt je vrachtje." Toen veegde hij zijn handen af, als had hij een stuk vuil weggesmeten. „Djongos", riep hij, „vijf whis- key-soda!" (Wordt vervolgd.) Slechts weinigen onder het gehoor zullen zich tevoren een juist denkbeeld hebben gevormd van dit op tal van plaatsen in de Schrift genoemde duizenden ja ren oude instrument. Wel wijkt de kostbare, door mevrouw Spier ook in het Concertgebouw orkest van Amsterdam bespeel de harp hemelsbreed af van de instrumenten aan het hof van de keningen David en Salomo, maar hun vorm en klank zal ongetwijfeld grote verwantschap daarmede hebben, al zal door de pedaalverstemmingen (7) en het veel grotere aantal snaren van dit door de eeuwen heen tot de grootste perfectie opgevoerde instrument uiteraard oneindig veel verschil blijven bestaan met de primitiefste vorm. Na de inleidende compositie van mevr. Spier ving de heer Berkhemer zijn voordracht aan, beginnende bij het 11de hoofd stuk van het Johannes-evange- lie. De behandelde stof achten wij voldoende bekend en ieder kan deze materie (Joh. 11 tot en met 21) doorwerken. Zij begint bij de opwekking van Lazarus en het verrichten van tekenen door Jezus, wiens werkzaamheid in dit evangelie uitvoerig wordt belicht, mede door de vaak lan ge redevoeringen die Hem door de schrijver in de mond worden gelegd. Deze werden op bijzon dere wijze beklemtoond. De manier waarop de heer Berkhemer zijn voordracht ten beste gaf, zijn bijzondere dictie en het simpele maar veelzeggen de gebaar, bovenal echter de vertolking door de hevige en ontroerende uitdrukkingen van het stemgeluid bij de vertolking van de meest dramatische hoog tepunten, maakten dit beluiste ren van het gedurende de Paas dagen weer in het middelpunt staande evangeliewoord tot een intense belevenis. Het ganse auditorium hing dan ook aan de lippen van deze kunstenaar en geen kerkdienst kan met groter eerbied en stilte gevolgd worden dan deze twee uur lang boeiende voordracht, die tot driemaal toe door harp spel werd onderbroken. Twee van de door mevrouw Spier ten gehore gebrachte com posities, waaronder het slot, wa ren van Joh. Seb- Bach. Deze unieke omlijsting door een zo begaafde kunstenares gaven het geheel een sfeervol cachet. De organisatoren rvan deze onvergetelijke avond hebben eer met hun werk ingelegd. Tweeledig was het fraaie suc ces, want naast het evangelie woord werd ook de kunst dienst baar gemaakt aan het doel, dat volkomen werd bereikt. Naar wij vernemen bedraagt het batig slot dat aan het Ram penfonds kon worden afgedra gen, ruim ƒ100.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2