Het Prinselijk huwelijk in Luxemburg De uitwisseling der krijgsgevangenen Nederland en de Europese integratie Diner bij kaarslicht HONGERSNOOD IN ZUfD-KOREA De plechtigheid in de kathedraal Geen openbare demon straties meer in de V. S. met nieuwe wapens ZON- en MAANSTANDEN De gulden heeft slechts binnenlandse waarde Prins Bernhard zegt dank voor de hulp uit het buitenland 7 Britse burgergevangenen door NoordKoreanen vrijgelaten Amerikaanse vliegtuigen boven China? Watersnoodzegels Suriname Verenigd Korea WEERSVERWACHTING HOOGWATER Van het front Flonkering b\1 abonnement: 'lerm'ij/ai Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Eedactie-adres: Noordstraat 5557 Temeuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 10 APRIL 1953. 8e Jaargang No. 2313. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum nes advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 rebels 75 cent» iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adre* Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uor Het regende Woensdagavond te Luxemburg, een triestige druile rige regen, en ondanks de opti mistische berichten van de me teorologische dienst, die voor spelden dat op de dag van het huwelijk tussen prinses Josephi ne Charlotte en prins Jan van Luxemburg de zon door de wol ken zou dringen, maakte men zich in de Luxemburgse Iioofd- lad ernsStig bezorgd. De Woensdag werd gekenmerkt do-r de aankomst van de meeste koninklijke en prinselijke gas ten. De eerste die door prins Felix, de echtgenoot van groot hertogin Charlotte, werd wel kom geheten, was aartshertog Otto van Oostenrijk, de oudste zoon van koningin Zita van Oos tenrijk. Toen koning Leopold van Bel gië reeds lang in de koninklijke' trein onderweg was naar Lu xemburg, bleek tot grote ontstel tenis van zijn gevolg, dat de ko ninklijke sabel was achtergeble ven in het paleis te Laeken. Na dat Brussel gealarmeerd was, slaagde een chauffeur erin met één der snelste hofauto's dit on misbare attribuut in recordtijd naar Luxemburg over te bren gen, zodat de vorst dit, toen hij uit de trein in Luxemburg stap te, nog slechts behoefde aan te gespen In het Luxemburgse stadhuis, waar het perscentrum was geves tigd, was het Woensdagmiddag haast een gekkenhuis. Hier wer den persconferenties 'aan de lo pende band gehouden en de hon derden verslaggevers en fotogra fen ontvingen richtlijnen voor de plechtigheden van Donderdag ochtend. Wanneer men weet, dat ongeveer 200 verslaggevers en 400 fotografen en cineasten een plaats moesten vinden in de ka thedraal, dan begrijpt men voor welk een zware taak de kleine Luxemburgse persdienst zich ge steld zag. Woensdagavond hebben de vor stelijke gasten en de leden van het diplomatieke corps te Lu xemburg aan een diner aangeze ten, dat hun door de grootherto gin werd aangeboden. Het diner werd bij kaarslicht gegeven en opgediend op zilveren schotels met de wapens van Luxemburg en Oranje-Nassau. De kandelaars bestonden uit massief zilver met twaalf kaar senhouders en de tafels waren prachtig versierd' met rozen en kristalwerk. Prins Alexander, de 10-jarige zoon van koning Leopold en de prinses van Rethy, mocht on danks zijn jeugdige leeftijd even eens aan dit banket deelnemen. Het menu van dit galadiner, waaraan 134 gasten aanzaten, luidde vrij vertaald als volgt: kreeft belvedère, kippensoep, ka poen met jonge groenten, gan zenlever, ijs, gebak en fruit. Luxemburg was Donderdag ochtend, ruisend van vlaggen en banieren, ontwaakt onder een la ge en effen vale hemel, waaruit gestaag een fijne regen viel. In weerwil van die regen was de stad van de eerste ochtenduren af herschapen in een gonzende bijenkorf. Ex.tra treinen voerden de een na de ander massa's Bel gen en Luxemburgers aan. Aan de rand van de stad, op grote parkeerterreinen die inge richt zijn op openbare pleinen en op alle mogelijke beschikbare plaatsen in de buitenwijken had den duizenden auto's en motor fietsen een tijdelijk onderkomen gevonden. Alle openbare diensten en par ticuliere ondernemingen hadden hun personeel vrijaf gegeven. Duizenden stelden zich vroeg reeds op langs de route, die de bruidsstoet zou volgen. De eer sten namen reeds kort na mid dernacht hun plaatsje in. De be voorrechten bezetten de negen tribunes, die langs de route wa ren opgericht. Een tiende, de of ficiële tribune op de Place Guil- laume tegenover het paleis was gereserveerd voor Luxemburgse en Belgische autoriteiten die niet tot de plechtigheid in de kathe draal waren uitgenodigd. Deze tweeledige tribune was aan weerskanten van het ruiterstand beeld van groothertog Willem II van Nederland geplaatst. Terwijl de officiële gasten zich Donderdagmorgen naar de ka thedraal begaven, verliep van 10 uur af in de feestzaal op de eer ste verdieping van het groother togelijk paleis op enkele honder den meters afstand van de kathe draal de plechtigheid van het burgerlijk huwelijk. Deze plechtigheid had volgens de wet moeten plaatsvinden op het stadhuis, doch de procureur- generaal heeft 't prinselijk paar ontheven van deze verplichting. In de gangen van het paleis stapelden zich mandjes en rui kers van orchideeën, anjelieren, hortensia's en witte of roze aza lea's op. De feestzaal is gelegen aan de straatkant van het paleis en ziet uit op een balkon tussen de beide torentjes van de voor gevel. De vorsten, prinsen en prinses sen verzamelden zich in de feest zaal. Alfred Loesch, de Luxem burgse opperhofmaarschalk, en baron Carton de Wiart, de Bel gische opperhofmaarschalk, ge leidden hen naar hun plaatsen, geholpen door leden van de ere dienst. De koningen en de prin sen waren in gala-uniform, met grootlinten over de borst. Vervolgens werd burgemeester Hamilius als ambtenaar van de burgerlijke stand binnengeleid met de schepenen en het hoofd van het bureau van de burgerlij ke stand. Dan verschenen de ver loofden, voorafgegaan door de opperhofmaarschalken en ge volgd door de ouders. Te half drie verschenen de jonggehuwden op het baleon in gezelschap van de groothertogin, koning Boudewijn, koning Leo pold, koningin Elisabeth, prins Felix, prins Albert, de prinses van Rethy en de jonge prins Alexander. Nadat de prins van Luxemburg en koning Leopold weer de feest zaal waren binnengegaan, werd andermaal een stoet gevormd. Prins Jan en prinses Josephine Charlotte openden de rij. De prinses werd door haar man voorgesteld aan talrijke persoon lijkheden. Het publiek, dat opeengepakt stond in de Rue de la Reine, op de Place Guillaume en in de aan grenzende straten, riep onophou delijk om het bruidspaar. De ver sperringen werden doorbroken. Tenslotte verschenen prins Jan en zijn gade nogmaals op het bal eon. Ook de kleine prins Alexan der was van de partij. Prins Jan groette en glimlach te voortdurend, terwijl prinses Josephine Charlotte het gejubel beantwoordde met gewuif van haar gehandschoende hand. Het gezelschap trok zich na een wijle terug, doch daar er geen einde kwam aan de toejuichingen, ver schenen wederom op het balcon de jonge bruid en bruidegom, hun ouders, koning Boudewijn, koningin Juliana, prins Bern- hard, de prinses van Rethy en prins Alexander. De geestdrift steeg thans ten top. Het begon echter plotseling weer hard te regenen, zodat het gezelschap 't balcon verliet. En terwijl de leden van de ko ninklijke en prinselijke families zich op het paleis na liet vertrek van de genodigden aan een koude maaltijd verenigden, trokken de duizenden toeschouwers als met tegenzin langzaam weg van het plein en uit de naburige straten. Het jonge paar vertrok des middags incognito met onbeken de bestemming. Nadat de erf groothertog en prinses Josephine Charlotte op de eerste rij hadden plaats geno men, verrichtte de heer Hamilius de huwelijksformaliteiten. Daarna hield hij een korte toe spraak. Hij wenste de echtelieden en hun ouders geluk en overhan digde de gehuwden hun trouw boekje: een perkamenten blad gebonden in een omslag van ge dreven leder. Een afschrift van dit document is bestemd voor het archief van de stad Luxemburg. Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft be. paald, dat er geen openbare de. monstraties meer met nieuwe wapens mogen worden gehou. een. Deze belissing is genomen „om redenen van economie en veiligheid" en omdat dergelijke demonstraties „thans niet in het openbaar belang zijn". Een demonstratie, die van 17 tot 20 April op het proefterrein van White Sands, in de Ameri. Laanse staat Nieuw-Mexico met exemplaren van een raket, ver vaardigd voor de Amerikaanse iuchtdoelartillerie, zou worden gehouden, gaat nu niet door. ZON MAAN April 11 5.53 19.30 12 5.51 19.32 13 5.49 19.34 14 5.46 19.35 15 5.44 19.37 16 5.42 19.39 17 5.40 19.41 18 5.38 19.42 19 5.35 19.44 4.40 4.55 5.11 5.29 5.52 6.23 7.05 8.00 9.06 16.40 18.10 19.40 21.11 22.39 23.59 L04 1.53 Nadat het burgerlijk huwelijk was voltrokken, gingen te half elf de grote poorten van het paleis open om doorgang te ver lenen aan de genodigden, die zich per auto naar de kathedraal be gaven, welke versierd was met wimpels in de pauselijke kleuren. Op de Place Guillaume hief de muziekkapel van de zeemacht 't Belgische volkslied aan. Reeds had links in het hoge koor van de kathedraal nabij de bisschoppelijke troon de 91-jarige hertogin van Parma, grootmoe der van prins Jan, plaatsgeno men. Het grote kerkruim was eivol. Het orkest van radio-Luxemburg speelde het derde Brandenburgs concert van Bach, terwijl de stoet van geestelijken, geleid door mgr Joseph Philippe, bisschop van Luxemburg, de koorstoelen in de absis bezette. Mgr Lommei, bisschop-coadju tor, ontving met vier seminaris ten en twee secretarissen van het bisdom, de pauselijke nuntius, mgr Cento, die de kerkelijke hu welijksplechtigheid zou leiden. De vertegenwoordiger van de paus bekleedde zich bij het hoofd altaar met de gewaden en nam vervolgens plaats op de bis schopstroon. Het domkoor, dat uit 40 man nenstemmen bestond, hief het ju helend alleluia uit de Messias van Handel aan. Hierna speelde het symphonieorkest als laatste in termezzo het andante sostenuto uit de eerste symphonie van Brahms. Dan trad de bruidsstoet de ka thedraal binnen, voorop de gees telijken, gevolgd door de opper hofmaarschalken. Onmiddellijk daarachter kwamen koning Bou dewijn en koningin Juliana. Toen bruid en bruidegom voor hun bidstoelen stonden hief mgr Cento, aan de voet van het al taar geknield, het „Veni Creator" aan. Tegen 't einde van de hym ne bestijgt mgr Cento de altaar- treden en zegende de twee trouw ringen, die hem op een schaal werden voorgehouden.Daarna richt hij zich met een toespraak tot bruid en bruidegom. De betekenis van het huwelijk kan nergens beter worden begre pen dan in Gods huis. Hier ge voelt men, aldus mgr Cento, dat deze daad een goddelijk stempel draagt. Wanneer de echtelieden geroepen zijn om aan het hoofd van 'n land te worden geplaatst, dan is een plechtigheid als deze des te treffender, want het zijn dan niet alleen de zedelijke be langen van twee families, die op het spel staan, doch een geheel volk heeft zijn aandacht geves tigd op het prinselijk paar, waarop zijn hoop is gevestigd. Mgr Cento besloot met de brui degom de woorden van Johan Se- bastiaan Bach te binnen te bren gen ten opzichte van zijn bruid: „Mijn God, ik dank U, dat Gij mij haar tot vrouw hebt gege ven", en de bruid hetgeen Bachs echtgenote zeide: „Heer, maak dat ik hem waardig zij". Hij riep Gods zegen af over het huwelijk en stelde bruid en bruidegom het voorbeeld van wijlen koningin Astrid en van koningin Eliza beth, de moeder en grootmoeder van de bruid, en van grootherto gin Charlotte, de moeder van de bruidegom, voor ogen. Langs het 3Y2 km lange traject, dat de bruidstoet later volgde, steeg de geestdrift ten top. Het was weer gaan regenen, maar desondanks bleven de auto's in de stoet ongedekt. Prinses Josephine Charlotte en prins Jan beantwoordden wui vend de toejuichingen van de duizenden, die langs de route stonden geschaard. Dit deden ook de gasten in de andere auto's. Prins Bernhard in het tiende rijtuig droeg een zware beren muts met grote, witte vederbos. Boven de stoet hoorde men het geronk van de straalvliegtuigen die echter door het laaghangen de wolkendek nauwelijks zicht baar waren. Teruggekeerd in het paleis na men het prinselijk paar en hun ouders de gelukwensen in ont vangst van de gasten en het corps diplomatique. Te half twee verschenen de vaders van bruid en bruidegom, koning Leopold en prins Felix op het balcon om het aanhoudend gejuich van de me nigte te beantwoorden Naar aanleiding van zijn eni ge maanden geJeden gehouden ra diotoespraak over het monetaire aspect van de Benelux heeft mr, W. Wentholt, financier te Am sterdam, zijn denkbeelden over de economische en financiële ontwikkeling nader ontvouwd in een brochure getiteld: Nederland en de Europese integratie. Hij zegt daarin, dat de Ver. Staten ondanks de enorme be wapeningsuitgaven het teken van de tijd begrijpen, n.l. dat oorlog voorkomen kan worden door eeh vrije markteconomie in het binnenland te herstellen en naar het buitenland te bevorde ren. In het kader van de Euro pese integratie moet het inzicht rijpen, dat het respecteren van de eigendom de hoeksteen is, waarop de Westerse beschaving rust. Hij acht het niet mogelijk de tegenstelling tussen de diri gistische en de vrije marktpoli- tiek te overbruggen. Het begrip „gezond geld" be sprekend zei hij, dat het trans formeren van niet-risicodragend kapitaal in risicodragend kapi taal z.i. een lapmiddel is, dat tot de grootste teleurstellingen moet leiden. Een herstel van he: in ternationale kapitaalverkeer op gezonde basis, zo meent hij, kan slechts geschieden, indien de eigendom van deviezen wordt geëerbiedigd. Een geldeenheid neemt hij ge zond, indien zij voor de houder een zelfstandige waarde heeft, resp. oinwisselbaar is in goud en in andere geldeenheden, zoals dit vóór 1940 met de gulden het ge val was. Thans heeft de gulden voor ingezetenen in wezen slechts een binnenlandse waarde. „Echt" geld zal de gulden pas vertegenwoordigen, als hij vrij mrruilbaar is in andere „vrije "ta- Een gezonde gulden' is in het belang van de gehele Ne derlandse gemeenschap. De koopkracht besprekende zegt mr Wentholt, dat ondanks ho gere lonen de consumentenbe langen in het gedrang zijn ge komen en de belastingen de draagkracht der bevolking verre overschrijden. Hij onderstreept, dat de beurs haar betekenis als kapitaal heeft verloren en zegt, dat alle aandacht dient te wor den gevestigd op herstel van de oude welvaartsbron, waarbij hij vooral doelt op de investeringen in Indonesië. Voor het slagen van een Euro pese federatie acht hij het no dig, dat ieder land een interne monetaire stabiliteit bereikt met de actieve medewerking van En geland, Amerika enCanada. Convertibiliteit van de West- europese valuta's met de dollar, zo meent hij, is een voorwaarde voor een economische en poli tieke integratie. Be brochure houdt een pleidooi veor belastingverlaging en noemt het huidige systeem van de so ciale verzekering „die de draag kracht van de Nederlandse volks huishouding overschrijdt", een der oorzaken van de „verkapte inflatie". Tenslotte wordt de nadruk ge legd op de noodzaak ener po litiek van aanpassing als voor bereiding tot samenwerking tus sen de Beneluxlanden en tot sa menwerking in groter verband. Stafofficieren van de Noorde lijken en de Verenigde Naties zijn te Fanmoendjon begonnen met de uitwerking van de bijzonder heden betreffende de wijze van uitwisseling van zieke en gewon de krijgsgevangenen. Tevoren hadden de Noordelij ke onderhandelaars meegedeeld, dat zij 600 gevangenen, onder wie 450 Koreanen, naar huis wilden sturen, terwijl de Ver bondenen bereid waren 5800 man te repatriëren. De commu nisten gaven geen bijzonderhe den over de nationaliteit van.de 150 niet-Koreanen, die zij willen vrijlaten. De leider van de onderhande laars der V. N„ 'de Amerikaanse schout-bij-nacht Daniël, noem de het door de Noordelijken ge noemde aantal van 600 „ongelo felijk klein", doch hij voegde hier later aan toe dat hij per soonlijk van mening was, dat „wij er meer zullen krijgen". Hij zeide de Noordelijken te hebben evraagd, de definitie van ern stig gewonde militairen „vrijer op te vatten", waardoor meer krijgsgevangenen naar huis zouden kunnen gaan. De com munisten hadden hierop geant woord, dat zij de kwestie nauw- keurig hadden onderzocht en het door hen genoemde aantal van 600 niet „ongelofelijk klein" konden vinden. Schout-bij- nacht Daniël verklaarde tegen over verslaggevers tenslotte, dat hij geen struikelblok voor een overeenkomst zag. „Ik heb geen reden thans te geloven, dat de communisten niet te goeder trouw handelen", aldus de leider van de delegatie der V. N. De Noordelijken zullen heden antwoorden op vragen, die de Verbondenen Donderdag hebben gesteld over het Noordelijke voorstel om 100 gevangenen per dag uit te leveren en 500 per dag van de Verbondenen te ont vangen. De eigenlijke vergadering duurde 29 minuten. Er was een onderbreking van 52 minuten op verzoek van de Verbondenen. De besprekingen worden he den voortgezet. De stafofficieren van beide partijen zullen later op de dag bijeenkomen. Een officiële Amerikaanse woordvoerder deelde mede, dat schout-bij-nacht Daniël de communisten driemaal heeft verzocht zo spoedig mogelijk te antwoorden op enkele vragen, teneinde ondertekening van een overeenkomst te bespoedigen. De woordvoerder ontkende, dat Daniël de communisten ver zocht, heden de overeenkomst-te tekenen. De schout-bij-nacht had slechts verklaard, dat on dertekening heden „heel goed mogelijk" was, zo zei hij. Prins Bernhard heeft als voor zitter van 't Nederlandse Rampen fonds in een open brief zijn dank voor de hulp uit het buitenland bij de watersnood uitgesproken. In zijn schrijven „aan de vrien den van Nederland", waarvan de tekst Donderdag door de Neder landse ambassadeur te Bonn werd bekendgemaakt, zegt de Prins: „Nadat wij God uit het diepst van onze ziel innig dank hebben gebracht na het uur van onze beproeving, is het thans on ze eerste behoefte, onze diepe dankbaarheid uit te spreken je gens alle vrienden van Neder land in de gehele wereld, die ons onverwijld met hun warm mede gevoel, hun energieke en menig vuldige steun en met hun per soonlijke bijstand te hulp snel den, teneinde het ons mogelijk te maken, het overstroomde deel van ons land uit de greep van het water te bevrijden". „Nauwelijks had zich' ons land enigszins hersteld van de gevol gen van de oorlog, toen plotse ling de zee in een koude winter nacht het Z.W. van Nederland binnendrong. Dat betekende angst, leed en dood voor vele mensen". "Opdat ogenblik zijt gij ons on middellijk te hulp gekomen in 'n ongekende en ononderbroken omvang, die nu reeds weken on verminderd aanhoudt. En dit al les geschiedde enkel als ant woord op de roep „Watersnood in Nederland". „Nog is het overstroomde ge bied niet van het water bevrijd, maar toch zijn de eerste resulta ten van het herstellingswerk reeds zichtbaar. Schouder aan schouder staan de helpers uit vele landen om tezamen met on ze mannen en vrouwen de gaten in de dijken te dichten. Wij heb ben vrienden, vele vrienden in onze nood. Wij hebben de waar heid van het spreekwoord: ..in de nood leert men zijn vrienden kennen," ondervonden." „Voor deze vriendschap, die het Nederlandse volk diep heeft ge troffen, wil ik u als voorzitter van het Nationale Rampenfonds onze innige dank tot uitdrukking brengen'aldus Prins Bernhard. Een brief van gelijke inhoud is gericht aan allen in Groot- Brittannië, die hulp hebben ver leend. Ee radio-stations van New York hebben Donderdag een kert bulletin omgeroepen, waar in werd medegedeeld dat zeven in het begin van de Koreaanse oorlog door de Noordkoreanen gevangen genomen Britse bur gers in vrijheid zijn gesteld. Ee Amerikaanse radio-stations zeiden, dat dit bericht is bekend gemaakt door het Noordkoreaan- se departement van Buitenlandse Zaken. Het werd uitgezonden door radio-Pjongjang. Onder de in vrijheid gestelde Britse burgers bevindt zich Vi vian Holt, Brits gezant in Korea in het begin van de oorlog. Radio-Peking meldt dat j.l. Dinsdag 4 Amerikaanse Sabre- straaljagers het Chinese lucht ruim hebben geschonden en dat één er van is neergeschoten. De radio voegt er aan toe, dat de piloot van het neergeschoten toestel met zijn valscherm on gedeerd de grond heeft kunnen bereiken en is gearresteerd. De watersnoodpostzegels van Suriname, die werden uitgege ven in de waarden van 12 V2 ct (met een toeslag van 7V2 ct)" en 2C ct (met een toeslag van 10 ct) Surinaamse Courant, zullen bin nenkort aan de philatelistenlo- ketten der postkantoren ver krijgbaar zijn. De verkoopprijs in Nederland se courant bedraagt 1,01. Na afloop van de bijeenkomst der onderhandelaars overhandig den stafofficieren der Ver. Na ties hun Noordelijke collega's een compleet plan voor de uitwisse ling der betrokken gevangenen te Fanmoendjon. Hierin wordt voorgesteld, in de neutrale zone twee kampen in te richten, waar iedere partij haar gevangenen kan uitleveren. De Verbondenen deelden mee dat zij de ernstige zieken en gewon den per ambulance zullen ver voeren en de lichtere gevallen per autobus. Zij boden Ameri kaanse machines aan om de in richting van de uitwisselings- Plaats en de aanleg van wegen hier naar toe te versnellen. De Noordelijken antwoordden dat zij heden hun uitgewerkte me ning over deze voorstellen be kend zullen maken. Op de conferentie van de staf officieren te Fanmoendjon heb ben de communisten onverwacht antwoord gegeven op een aantal vragen. Men verwachtte dat deze vragen pas vandaag zouden wor den beantwoord. De communisten verklaarden er in het algemeen mede in te stemmen, dat de convooien, die de zieken en gewonden van de kampen naar het gebied van Panmoendjon zullen brengen, tenminste uit vijf voertuigen zul len bestaan. Zij wilden een uit zondering maken voor het verza melpunt te Foean, 90 km ten N van Panmoendjon. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft meegedeeld, dat in de vorige week de verlie zen der V. N. met 1039 man zijn gestegen, het hoogste aantal per week sinds 12 November j.l. Tot dusverre bedragen de Ameri kaanse verliezen 132.967 man aan doden, gewonden en gevan genen. Thomas Chitchley, de Austra lische vertegenwoordiger in de commissie der V. N. voor her eniging en wederopbouw van Korea, heeft na een reis door 2 Zuidkoreaanse provincies te Poesan verklaard, dat vele Zuid- koreanen zich slechts met gras in het leven kunnen houden. De nationale vergadering van Zuid-Korea wijdde een besloten zitting aan het nijpende graante- kart. landbouwers moeten 30 "/o van hun oogst aan de staat af staan als vergoeding voor het land, dat zij op grond van de agrarische hervormingen hebben gekregen. De Noordelijken hebben Don derdag te Panmoendjon voorge steld, 100 zieke of gewonde ge vangenen per dag uit te wisse len. Woensdag verklaarden de Noordelijke onderhandelaars dat zij slechts 600 zieke en gewonde geallieerde gevangenen hebben, van wie 150 niet-Koreanen. De Noordelijken verklaarden zich bereid 500 gevangenen per dag van de Verbondenen te ont vangen. De aanvangsdatum voor de voorgestelde uitwisseling is nog niet vastgesteld. Schout-bij-nacht Daniël heeft verklaard, dat het „zeer goed mogelijk" is, dat de V. N. en de Noordelijken heden een overeen komst zullen tekenen voor de uitwisseling van zieke en ge wonde krijgsgevangenen. De Noordelijken hadden te kennen gegeven, dat zij bereid zouden zijn met de uitwisseling te beginnen, 10 dagen na de on dertekening van een overeen komst, aldus Daniël. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine te Tokio heeft verklaard, dat volgens pi loten van vliegtuigen, die voor een aanval waren opgestegen van het vliegkampschip Philip pine Sea, 43 gebouwen met mu nitie te Hungnam aan de N. O.. kust van Korea zijn verwoest Het persbureau Nieuw-China heeft de Amerikaanse lucht- macht er van beschuldigd „de moedwillige bomaanvallen" op Pjongjang en andere steden en dorpen in Noord.Korea voort te zetten, terwijl de wereld „hoont cat er vrede zal komen in Ko rea". In de eerste 5 dagen van April werden aan het Koreaanse front 500 geallieerde soldaten door Noordelijk artillerievuur gedood o. gewond. Noordelijk luchtaf weergeschut schoot in hetzelfde tnavak 4 geallieerde vliegtuigen neer en beschadigde er 3 De Noordelijken veroverden ver scheidene geallieerde posities, aldus het Chinese persbureau. Amerikaanse politiek blijft Hoge beambten van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken hebben te Was hington verklaard da: 't officiële doel der Amerikaanse politiek blijft, de totstandkoming van ee; verenigd Korea te bevorderen. Zij voegden hieraan toe, dat. deze politiek zal worden bepleit op de politieke conferen.ie wel ke, zoals reeds met de commu nisten werd afgesproken, 90 da gen na het sluiten van een wa penstilstand op Korea zal wor den gehouden. medegedeeld door het K.N.ML te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond VRIJ ZONNIG. Op de meeste plaatsen vrij zon nig weer met een overwegend matige N.O. wind. Gematigde temperaturen. ZATERDAG 11 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.31 0.06 0.46 0.56 n.m 12^35 1.15 1.25

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1