De vrijlating van de negen Russische dokters Turkse duikboot gezonken De besprekingen Se Panmoendjon Commentaren op de vrijlating Duidelijke vorderingen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Arrestatie abusievelijk en zonder juridische gronden' Anna Pauker op vrije voeten gesteld? Communisten laten Japanners vrij Concertgebouworkest bracht 40.000 francs op DE STRIJD OP MALAKKA 97 opvarenden verdronken leden der bemanning overleden in het ziekenhuis te Istanboel Scherps prijsdaling op New Yorkse Beuts Samenzwering te Guatamala Plechtigheid te Rome Ds N. A.V.0. vier iaat De nieuwe atoomkrachtontploHing in de woestijn van Nevada Frankering r>ij abonnement: Terneuyen Directeur-Hoofdredacteur I. van ds Sai.de Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE E ZEEUW DINSDAG 7 APRIL 1953. 8e Jaargang No. 2310. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pes advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regel 75 cantj iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adrw. Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags IJ uur Het Sow jet-ministerie van Binnenlandse Zaken heeft be kendgemaakt dat de 9 dokters die in Januari van dit jaar wer den beschuldigd van het veroor zaken van de dood van Zjdanof, eens genoemd als Stalins op volger, zijn vrijgelaten. In de bekendmaking wordt co,k de vrijlating bekendge maakt van 6 doktoren van wie niet bekend is waarom zij in hechtenis werden genomen. De ze 6 artsen werden niet eerder in de zaak van de 9 dokters ge noemd. In de verklaring van het mi nisterie werd gezegd dat de art sen door he: voormalige mini sterie van Staatsveiligheid „abusievelijk en zonder juridi sche gronden" werden gevangen genomen. Degenen die verantwoordelijk zijn voor het onjuiste onderzoek bij de arrestatie van de dokters werden gearresteerd, aldus de bekendmaking. Het besluit waarbij de vrou welijke dokter^ Timasjoek, die naar wordt gezegd, de 9 op 13 Januari gearresteerde dokters had beschuldigd, de „Orde van Lenin" was toegekend, werd in getrokken. De toekenning werd in de jongste verklaring „on juist" genoemd. De bekendmaking werd ge publiceerd in het pariijblad Prawda en in dei Iswestia, het blad van de Russische regering. De 9 Russische dokters wer den er niet alleen van beschul digd Zjdanof in 1948 te hebben gedood, maar cok van poging tot het doden van een aantal mili.aire leiders, onder wie maarschalk Wassjlewski, minis ter van het Leger, generaal Sjtemenko, die hem als stafchef opvolgde, maarschalk Konjef, maarschalk Goworof en admi raal Lewtsjenko. In de Prawda van 13 Januari werd van de dokters gezegd dat zij een „organisatie van Zionis tische spionnen" vormden on der het mom een organisatie voor liefdadigheid te zijn. Ook werd toen van de dokters gezegd dat zij betrekkingen on derhielden met de Britse en Amerikaanse geheime dienst. In de verklaring van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken wordt gezegd dat op grond van de gevolgtrekkingen van een commissie van onderzoek, benoemd door het ministerie van Binnenlandse Zaken, de in hechtenis genomen 9 artsen vol ledig zijn gezuiverd van de be schuldigingen die tegen hen naar voren werden gebracht. In de verklaring stond na de opsomming van de namen van 15 dokters „en anderen", dat, volgens* Reuter, misschien een aanwijzing kan zijn die niet noodzakelijk dokters behoeven le zijn. Het onderzoek heeft aange toond, aldus het ministerie, dat de beschuldigingen tegen de personen onjuist waren en de betreffende documenten nietig. „Er is vastgesteld", aldus de verklaring, „dat de getuigenis sen van de gearresteerden die zogenaamd de beschuldigingen tegen hen bevestigden, door personeel van het voormalige ministerie van Staatsveiligheid werden verkregen door gebruik making van methoden die on toelaatbaar zijn en ten strengste door de Sowjet-wet worden ver boden". Amerikaanse regeringsfunc tionarissen tasten volkomen in het duister omtrent de beweeg redenen der Sowjet-regering voor de vrijlating der Russische artsen die in de Sowj et-pers en in redevoeringen door commu- nisische leiders „ter dood waren veroordeeld". Dit is, voor zover men weet, de eerste maal dat de Sowjet-regering een fout toe geeft, in het bijzonder een door „de grote leraar van het Russi sche volk en de leerling van Le nin, Josef Stalin". De Israëlische delegatie bij de V. N. wilde zich niet uitlaten over de gevolgen welke het nieuws zal hebben op haar plan nen om de communistische lan den aan te klagen wegens anti semitisme. Men toonde zich echter over het algemeen tevre den. De voorzitter van het Ameri kaans-Joodse congres, Gold stein, verklaarde dat de vrijla ting „een gelukkige aanwijzing is dat het Kremlin gevoelig is voor de wereldopinie". In Israël heeft het bericht aanleiding gegeven tot optimis me. Sommige waarnemers zien er een eerste stap in naar een hervatting van de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en de Sowjet-Unie. De Israëlische regering heeft tot dusverre nog geen officieel commentaar op het nieuws gegeven. Een Israëlisch deskundige op Een medewerker van de „Obser ver" heeft te Belgrado van wel ingelichte zijde vernomen dat de voormalige vrouwelijke Roe meense minister van buitenland se zaken Anna Pauker een week na de dood van Stalin op vrije voeten is gesteld. 147 Japanse vissers, bemannin gen van vissersvaartuigen die in de afgelopen jaren door commu- nistisch-Chinese patrouilles wa ren opgebracht, zijn vrijgelaten. Zij zullen met drie vissersschepen naar Japan reizen. Twee Japanse vissersboten, die sedert de herfst door de Sow- jet-autoriteiten waren vastgehou den, zijn Zondag met 26 man aan boord in een haven in Noord-Ja pan teruggekeerd. het gebied van Oosteuropese za ken zeide: „De mededeling over de onwettigheid van de metho den van onderzoek bij de zaak tegen de artsen komt neer op een revolutie in het Sowjet- rechtsherstel". Op 20 Januari had de minis ter van Buitenlandse Zaken Sja- rett in het parlement verklaard, dat de tenlastelegging tegen de artsen vals was. Reuters vroegere correspon dent te Moskou, Don Dallas, schrijft: „De maatregel van Malenkof om de Russische dokters vrij te laten, maakt geschiedenis. Nog nooit te voren heeft de Sowjet- staat officieel een belangrijke fout toegegeven. Nog nooit zijn „misdadigers', die in de Russi sche pers „duivels in mensenge daante" genoemd, niet alleen vrijgelaten, maar ook geheel ge rehabiliteerd. Een der opmerkelijkste aspec ten van de zaak is de verklaring dat de manier van verhoren der dokters „ontoelaatbaar en streng bij de wet verboden" was. Vluchtelingen uit Rusland, die wegens „politieke misdaden" tot langdurige gevangenisstraffen waren veroordeeld, hebben ver klaard dat men bij een verhoor de betrokkenen soms 24 uur wakker houdt en een lamp voort durend in hun gezicht schijnen tot zij, uitgeput, een „bekentenis" tekenen. Na de arrestatie van de artsen meldden en Russische bladen, dat tenminste enkele beschuldig den „bekentenissen" hadden af gelegd". Functionarissen van het Fran se ministerie van buitenlandse zaken, die zich tot dusverre zeer voorzichtig over het communisti sche „vredesoffensief" hebben uitgelaten, verklaarden „zeer on der de indruk te zijn" van de jongste Russische maatregel. Zij achtten de vrijlating der artsen de belangrijkste Russische maat regel sinds de dood van Stalin. „Prawda" over de zaak der artsen. „Prawda", het blad van de Sowjet-Russische communisti sche communistische partij, heeft Maandag gemeld, dat een voor malige onderminister en hoofd van de afdeling onderzoek van het ministerie van staatsveilig heid, Ridemin, is gearresteerd in verband met de zaak der artsen, die zijn vrijgelaten, nadat de be schuldiging van samenzwering tegen het leven van Sowj et-lei ders was ingetrokken. Het blad beschuldigt de voor malige minister van staatsvei ligheid Serge Ignatief van „poli tieke blindheid en zorgeloos heid". (Bij de jongste wijzigingen in Moskou werd Ignatief een der secretarissen van het centrale comité der communistische par tij genoemd). De Prawda schrijft voorts, dat Solomon Miehoels, die in Januari een tussenpersoon in het beweer de complot werd genoemd, een eerbaar persoon is, die belasterd werd. Gezegd wordt, dat Rioemin bij het onderzoek naar de zaak der artsen de regering der Sowjet- Unie heeft bedrogen. Rioemin en enige medewerkers van het mi nisterie van staatsveiligheid heb ben door hun misdadige activiteit de Sowjet-wetten geschonden door het samenstellen van valse documenten. De commissie van medische deskundigen, die bij de zaak betrokken was, had onjuiste conclusies getrokken ten aanzien van de methoden van behande ling van Tsjerbakof en Zjdanof (twee Sowjet-leiders, die door het toedoen der artsen zouden zijn overleden). Een aantal promi nente medici werd hiervan het slachtoffer, aldus de „Prawda". Het.blad voegt er echter aan toe, dat degenen, die het onderzoek naar de zaak in handen hadden, bepaalde essentiële bijzonderhe den omtrent de behandeling voor de commissie van medische des kundigen verborgen hadden ge houden. „Het Sowjet-volk heeft met vol doening vernomen, dat de be schuldiging tegen de artsen ge heel vals was." Het blad roept op tot waakzaamheid, opdat de wet ten zullen worden geeerbiedigd. „Het feit, dat de Sowjet-regering openlijk haar fouten ten over staan van het volk erkent, is een bewijs, dat de Sowjet-Unie een sterke macht is en dat de rege ring met het volk is verbonden en een politiek volgt, welke pre cies met zijn belangen overeen komt", aldus het blad. (Het ministerie van staatsvei ligheid werd sedert de reorgani satie van de regering na de dood van Stalin geleid door Beria, die tevens minister van binnenlandse zaken is.) De „Prawda" schrijft verder, dat de „willekeur en het machts misbruik" van de betrokken leden van het voormalige ministerie van staatsveiligheid „niet lang onontdekt en ongestraft konden blijven, want de Sowjet-staat blijft waken over de rechten van burgers van ons land. Hij garan deert deze rechten met zorg. Hij straft, ongeacht persoon of rang degenen, die willekeur bedrij ven". De Sowjet-regering, geplaatst tegenover de tekortkomingen in het staatsapparaat, besloot „het volk hierover openhartig in te lichten. Dat is een bewijs van de grote kracht van de Sowjet-staat en het Sowjet-regiena", aldus het blad. Opgewacht door een grote scha re familieleden is het Concertge bouworkest, dat de afgelopen week in Zwitserland vijf concer ten heeft gegeven ten bate van de slachtoffers van de waters noodramp, die circa 40.000 francs hebben opgebracht, Eerste Paas dagavond laat met de Rheingold- express op het centraal station te Amsterdam aangekomen. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 0' terneuzen wij adviseren u gaarne bij het aanschaffen van de voor u het meest geschikte toiletartikelen, schoonheidsbeh. blijvende ontha ring, hoogtezon, moderne coiffu res enz. Sinds het afkondigen van de noodtoestand op het schiereiland Malakka, in 1948, zijn vier dui zend terroristen door Britse mili tairen en politie in gevechten ge dood. Tot nu toe zijn iets meer dan zes duizend verzetslieden door sneuvelen, gevangenne ming ot overgave buiten gevecht gesteld. OOSTDUITSE MOTORBOTEN OP DEENS EILAND AANGEKOMEN. Naar het opperbevel der Deen se marine meedeelt, zijn Vrijdag twee motorboten met acht ge- unitormde leden der Oostduitse volkspolitie in de haven Hesnaes op het eiland Falster aangeko men. De Oostduitsers verklaar den dat zij op weg waren van Riebnitz naar Wismar, toen zij tengevolge van een motorstoring genoodzaakt waren de dichtstbij zijnde haven binnen te lopen. Zij ontkenden op zoek te zijn ge weest naar vluchtelingen. De Oostduitsers en de twee motorboten worden door Deense militairen bewaakt De Turkse duikboot „Dumlupi- nar" (1526 ton) is Vrijdagavond in de Dardanellen gezonken na aanvaring met het 3999 ton me tende Zweedse vrachtschip „Na- boland." De schepen waren in aanvaring gekomen, toen de duikboot plot seling voor de boeg van de „Na- boland" opdook. De duikboot was op weg naar Istanboel na deel genomen te hebben aan N.A.V.O.- oefeningen in de Middellandse Zee. De duikboot had 102 man aan boord, van wie er 5 op de brug stonden. Hiervan verdronk er één, terwijl de overige vier gewond naar het ziekenhuis te Istanboel werden vervoerd. Twee hunner zijn in het ziekenhuis aan de be komen verwondingen overleden. Het schip ligt op pl.m. 50 m diepte. Met 40 leden van de be manning was een radioverbinding tot stand gekomen. Zij zeiden dat Als gevolg van de jongste „vredesstappen" der communis ten heeft zich Maandag opnieuw een scherpe prijsdaling op de cf- fectenmarkt van New York voor gedaan, waardoor vooral aande len in vliegtuigindustrieën wer den getroffen. De tot stand ge komen noteringen waren de laag ste sinds November 1952. zij het nog 24 uur konden uit houden. Door de stroming werd de tele foonlijn, waardoor nog verbinding rriet de „Dumlupinar" bestond, verbroken. Het laatste, dat men van de mannen aan boord van de gezonken onderzeeër hoorde, was het verzoek om de laatste groe ten aan de gezinsleden over te brengen en het opzeggen van ge beden. Onder de opvarenden van de duikboot bevonden zich tien of ficieren. Amerikaanse marinevaartuigen zijn behulpzaam geweest bij het reddingswerk. De positie van de gezonken duikboot is vijf km ten N. van Canakkale. Bergings- en reddingsvaartui gen hebben hun pogingen Zon dagavond definitief gestaakt. Duikers konden niet langer dan vier minuten achtereen werken. Wegens de storm en de sterke stroming kon ook geen reddings materiaal naar de diepte worden neergelaten. Het opperbevel van de Turkse marine deelde Zondagavond mee, dat de duikboot in tweeën brak, toen zij zonk na de aanvaring met het Zweedse schip „Nabo- land". De „Dumlubinar" was oorspron kelijk een Amerikaanse duikboot, de „Bumper." Zij werd in 1950 door de Verenigde Staten aan de Turkse vloot geschonken. Het aantal slachtoffers is even hoog als dat van de andere erg ste ramp in vredestijd, waarin een onderzeeër was betrokken, n.l. de ondergang in 1939 in de haven van Liverpool van de duik boot „Thetis," waarbij eveneens Geallieerde en Noordelijke on derhandelaars hebben Maandag duidelijke vorderingen gemaakt naar een uitwisseling van gewon de en zieke gevangen, aldus heeft schout-bij-nacht John Da niël, het hoofd van de geallieerde delegatie bij de onderhandelingen te Panmoendjon, tegenover jour nalisten verklaard. Beide partijen hebben er in toe gestemd, eikaars voorstellen in overweging te nemen, ook een Noordelijk voorstel waarvan niet slechts de ernstig zieke, doch ook andere gevangenen, zouden pro fiteren. De leider van de Geallieerde de legatie heeft Maandag voorge steld, dat de ernstig zieken en gewonden zullen worden uitge wisseld in groepen van 25 tot een maximum van 500 per dag, te be ginnen zeven dagen na onderte kening van een overeenkomst. Namens de Noordelijke onder handelaars heeft de Chinese ge neraal Lee Sang Tsjo verklaard, dat de Noordelijken bereid zijn, zieke en gewonde gevangenen rechtstreeks uit te wisselen op grond van art. 109 van de con ventie van Geneve inzake de be handeling van krijgsgevangenen. De Noordelijken waren verder bereid alle zieke en gewonde ge- Politie en militairen onder zochten Zondag alle auto's, die de stad Guatemala binnenkwa men of er uit vertrokken. Dit geschiedde na ontvangst van be richten dat de oppositie zou heb ben samengezworen een gewa pende opstand in de stad te be ginnen. Van regeringszijde wordt ver klaard, dat oppositieleiders po gen, in samenwerking met ver zetsstrijders, die in de afgelopen week in Noord-Guatemala in actie zijn gekomen, de regering omver te werpen. Bij alle gebouwen te Guate mala, waarin buitenlandse am bassades zijn ondergebracht, zijn extra-wachten geplaatst om te voorkomen dat oppositieleden daarin de wijk nemen en om po litiek asyi vragen. Van gewoonlijk betrouwbare diplomatieke zijde wordt verno men dat een aantal opposanten reeds een toevlucht heeft ge zocht in de ambassade van Mexico en van andere staten. Paus Pius XII heeft Paaszon dag aan meer dan een kwart mil- lioen mensen, die bij ,de Sint-Pie- ter verzameld waren, zijn zegen gegeven. De 77-jarige Paus sprak van een balcon van de basiliek van de Sint Pieter een rede uit, die over de radio werd uitgezonden. Hij wekte de katholieken in de wereld en de wereld in het alge meen op niet de moed te verlie zen bij de pogingen de vrede te veroveren. „Het gevaar van vandaag is de traagheid van de goeden", aldus Paus Pius, die alle christenen op riep „niet op de lauweren van het verleden te rusten". Twee uur vóór hij zijn rede uit sprak begon zich reeds een grote menigte te verzamelen op het plein voor de basiliek. Onder hen bevonden zich vele toeristen uit Europese landen en uit Noord en Zuid-Amerika. De Paus, die zijn rede in het Italiaans uitsprak, werd in dood se stilte aangehoord. Radio-Vati- caan verzorgde uitzendingen van de boodschap in veertig talen. vangenen die er krachtens art. 110 recht op hebben, naar een neutraal land te zenden. Art. 110 zegt, dat gevangenen, voor wier lichamelijke of geestelijke ge zondheid dit goed zou zijn, naar een neutraal land kunnen worden gezonden. Het artikel stelt de ca tegorieën gevangenen vast, die recht hebben op de voordelen welke het artikel hun verschaft. Volgens generaal Lee zouden de categorieën uit te wisselen ge vangenen vastgelegd moeten zijn, vóór het van kracht worden van een overeenkomst. Schout-bij-nacht Daniël had ge-j neraal Lee medegedeeld, dat de j Verbondenen zieke gevangenen niet in categorieëen hadden inge deeld, doch hij voegde er aan toe: „Wij zuilen uw voorstel nauwkeu- ring bestuderen en ik stel voor, dat gij ook de onze zorgvuldig zult overwegen". Het plan der Geallieerden om vat de volgende punten: 1. Het opperbevel der V. N. is bereid, niet later dan zeven dagen na ondertekening van een over eenkomst met de overdracht van ernstige zieken en gewonden te beginnen. 2. Per dag zullen 500 gevange nen, in groepen van 25, uitge wisseld worden totdat de uit wisseling voltooid is. 3. Beide partijen waarborgen beveiliging tegen luchtaanvallen en gevangenentransporten. 4. Beide partijen zullen vrije toegang hebben tot het uitwisse lingsterrein te Panmoendjon. een algehele uitwisseling der krijgsgevangenen, worden be studeerd", verklaarde hij. 5. Het totaal aantal gevange nen in de uitwisselingscentra, die onder toezicht staan van elk der partijen, mag noit groter zijn dan 300. Indeling van uitgewisselde gevangenen volgens nationali teit. Nadat de bespreking tot heden was verdaagd, deelde schout-bij- nacht Daniël de pers mede, dat de houding van de Noordelijken zeer objectief was geweest. De Geallieerden wilden de Noorde lijken vertrouwen schenken, zo lang zij geen reden hadden om dit niet te doen. Betogingen i.v.m. besprekin gen te Panmoendjon. Te Seoel zijn Maandagochtend op het ogenblik, dat de bespre kingen te Panmoendjon begon nen, betogingen gehouden door honderden Zuidkoreaanse scho lieren en studenten, die zich voor het kapitool verzameld hadden. Zij droegen spandoeken en rie pen in spreekkoor leuzen, waarin hun afkeuring over de hervatting der besprekingen tot uiting kwam. De door aanhangers van presi dent Syngman Rhee gehouden betoging zal, aldus wordt van Zuidkoreaanse zijde vernomen, het begin zijn van een campagne in het gehele land, uit protest tegen de politiek der Verbonde nen, die volgens personen uit de omgeving van Rhee der definitie ve verdeling van Korea beoogt. De strijd aan de fronten. Amerikaanse mariniers en Chi nese troepen hebben Zondag avond binnen gezichtsafstand van Panmoendjon, waar de ver bindingsofficieren Maandagmor gen hun besprekingen begonnen, een verwoede strijd geleverd. De gevechten, die anderhalf uur duurden, begonnen even voor middernacht, doordat een pa trouille mariniers een Chinese strijdmacht van naar schatting 140 man aanviel. De mariniers schatten, dat zij, alvorens zich op hun linies terug te trekken, 35 Chinezen hadden gedood en een aantal gewond. Elders aan het front was een geringe toeneming van het aan tal kleine acties waar te nemen. De luchtmacht der Verbonde nen was weer actief. Op het hoofdkwartier van de N.A.V.O. te Parijs zijn telegram men binnengekomen van de Ita liaanse, Griekse, Franse, Neder landse en Amerikaanse regerin gen ter gelegenheid van de vier de verjaardag van de oprichting der organisatie. Henri Queuille, de waarnemen de Franse premier, verklaarde in zijn boodschap ervan over tuigd te zijn, dat de komende bijeenkomst van de Noord-Atlan tische raad van grote waarde zal zijn en de vastberadenheid van alle leden om het wederzijds be grip ta versterken en het welsla gen van de inspanningen te ver zekeren zal bevestigen. Foster Dulles, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken, noemde het afgelopen jaar een jaar van aanzienlijke voor uitgang. Bij voortdurende een heid van streven is er reden om te hopen, dat in het komende jaar nog grotere vooruitgang kan wórden bereikt, zo verklaar de hij. 99 opvarenden om het leven zijn gekomen. Het Zweedse schip is nabij de plaats van de aanvaring voor anker gegaan. Het heeft schade aan de boeg opgelopen en water gemaakt Kapitein van de „Naboland" gearresteerd. De Turkse autoriteiten hebben Maandag kapitein Lornstzon van het Zweedse vrachtschip „Naba land" gearresteerd. Kapitein Lorstzon gaat in ho ger beroep om vrijlating te ver krijgen. De kapitein van het Zweedse schip werpt de schuld voor de aanvaring op de Turkse duikboot, die zich niet aan de re glementen van de internationale scheepvaart zou hebben gehou den. Maandag zal, als gemeld, op nieuw een door atoomkracht te weeg gebrachte ontploffing plaats vinden. De ontploffing heeft inmiddels plaats gehad. Zij was de vierde en grootste der reeks atoom krachtontploffingen, welke in de laatste tijd in de Verenigde Sta ten teweeg zijn gebracl*. De ontploffing van Maandag was de eerste, welke overdag plaats vond. Er waren geen troe pen bij betrokken. De indruk werd gewekt, dat de atoombom uit een vliegtuig is afgeworpen. Vóór de paddestoelvormige wolk zich aftekende, bevonden zich vele vliegtuigen in de lucht. De leiding der Amerikaanse luchtmacht had medegedeeld dat zij op het tijdstip der ontploffing mogelijk 74 vliegtuigen boven het ontploffingsgebied in de lucht zou hebben bevonden. De leiding van het Amerikaan se departement voor de burger luchtvaart heeft bepaald dat een luchtgebied van honderd duizend vierkante km boven het ontplof fingsgebied dat zich uitstrekt bo ven acht duizend meter hoogte, gedurende zes uur na de ontplof fing niet door vliegtuigen mag. worden doorkruist. Het is thans definitief gebleken dat de tot ontploffing gebrachte atoombom door een vliegtuig' is uitgeworpen. De twee via radar bestuurde vliegtuigen, met zestig muizen en twee apen aan boorc' bereik ten een hoogte van tien duizend meter. Zij zijn, twintig minuten na de ontploffing, op de luchtba sis van Indian Springs geland. Er is niets meegedeeld ever de toe stand der dieren, die zich er in bevonden. Ook bij de vorige atoomkrach- ontploffingen zijn proeven geno men met muizen en apen. Het resultaat dezer proefneming is niet bekend gemaakt. Op het tijdstip der ontploffing bevonden zich 82 vliegtuigen in de lucht, waaronder twaalf reus achtige „B-47"-straalbommenwer- pers. Voorts bevonden zich, op verschillende afstanden van het kernpunt der ontploffing, 23 auto's. Een aantal hiervan was op dezelfde wijze geparkeerd als in een stad zou geschieden. De vorige drie atoombommen werden vanaf ruim dertig meter hoge stalen torens tot ontplof fing gebracht. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Afnemend buiig. Wisselend bewolkt met nog en kele verspreid optredende buien. Matige Zuid-Westelijke tot Wes telijke wind. Dezelfde temperatu ren als gisteren f iets lagere. DINSDAG 7 APRIL. v.m. n.m. Breskens 6.58 7.27 Terneuzen 7.33 8.02 Hansweert 8.13 8.42 Walsoorden ■8.32 8.52 WOENSDAG APRIL. v.m. n.m. Breskens 8.8.16 8.56 Terneuzen 8.51 9.31 Hansweert Walsoorden 9.31 9.41 10.11 10.21 ZON April 8 6.00 9 5.58 10 5.55 11 5.53 MAAN 19.25 19.27 19.29 19.30 3.44 4.06 4.24 4.40 12.14 13.42 15.11 16.40

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1