Het Laatste Avondmaal De Ster van Stevenson straalt nog Onder d Verhoogde gasprijs? EEN NOORD-NEDERLANDSE HOUTSCULPTUUR.... De Verbindings- en Verkennings- dienst, zenuwstelsel van de B. B. SPAARKAS-KLIMOP Scheepje op het IJselmeer gezonken Geheime atoomconferentie in Canada Grote belangstelling voor de Mount Everest Dag Hammarskjoeld A nthraciet „hixe-br and stof DE GEBENKTEGEL WATERSNOOD 1953 Geldlioeveelheid in Nederland TWEEDE BLAD Zaterdag 4 April 1953 3e Jaargang Mo. 2309 Democratische partij snel bekomen van verkiezingsnederlaag OOK TRUMAN NOG NIET UITGESPEELD! t Ik koop als regel iedere week een zegel! (Kon. goedgek. 3 Juni 1952) i Secretariaat: Margrietstraat 15, Terneuzen. Dit zeldzame kunstwerk, een eeuwen oud maar nog zeer gaaf houten beeld, is wel waard dat men het met aandacht bekijkt. Met diepe bewogenheid vertolkt de onbekende maker de ontroe ring, die in hem wordt gewekt door het hijbelverhaal over de laatste maaltijd, die Jezus hield met zijn discipelen. „En als het avond geworden was, zat Hij aan met de twaalve. En toen zij aten, zeide Hij: Voor waar Ik zeg u, dat één van u mij zal verraden". In de figuur, wiens hoofd op dezelfde hoogte en vlak naast het hoofd van Jezus, maar van Hem afgekeerd is, moeten we Judas Iskariot herkennen, on middellijk nadat de Meester hem als de verrader heeft aangewe zen. Johannes, de jongste discipel, „welke Jezus liefhad" en die door Hem wordt omarmd, buigt zien bedroefd voorover. Petrus, rechts van Christus staande, vraagt: „Heere, waarom kan ik u niet Volgen? Ik zal mijn leven voor u zetten". De anderen zitten op bankjes om de tafel geschaard; sommigen zijn onbekommerd aan het eten en drinken, anderen voeren ge sprekken met elkaar. De twee discipelen, die met de rug naar de toeschouwer afgebeeld zijn, houden het hoofd zodanig opzij gewend, dat men ook hun ge zichten nog kan waarnemen. De verhalende trant en het waarheidgetrouwe weergeven zijn kenmerkend voor de tijd, waarin het beeld werd gemaakt. Opmerkelijk is het scheefstaan van de tafel (wat aan het origi neel nog meer treft dan aan de reproductie); het lijkt alsof de voorwerpen eraf zullen vallen. Dit is met opzet gedaan, omdat de kunstenaar alles, ook de schaal met het brood duidelijk wil tonen. Het berust geenszins op onbeholpenheid, want uit het gehele werk spreekt een grote beheersing der techniek. In alle personen is een indivi dualiteit tot uitdrukking ge bracht; ze zijn niet alleen in kleding en hoofdtooi, maar ook vai in lichaamsbouw, houding en ge- Enkhuizen in het vaarwater tus laatsuitdrukkmg volkomen ver- sen Enkhuizen en Amsterdam schillend. Men weet niet wat de 130 ton metende tjalk „Hara men het meest moet bewonderen, be", geladen met pufkolen, ge- het de compositie, is het de zonken. De opvarenden, schip Adlai Stevenson, de verslagen democratische candidaat voor het presidentschap der Verenigde Staten, maakt op het ogenblik een wereldreis. In deze dagen trekt hij van het ene politieke „zenuwcentrum" in Azië naar het andere. Overige continenten komen later aan de beurt. Hij heeft voor deze reis de zegen van president Eisenhower gekregen en onderweg geniet hij alle mogelijk hulp van de zijde van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Een prachtige reproductie van „Het Laatste Avondmaal", de Noordnederlandse houtsculptuur uit het laatst der vijftiende eeuw die thans in het bezit is van museum Boymans te Rotterdam. Donderdagnacht is IJsselmeer, ongeveer 7 op km het van prachtige weergave van de ge waden? Misschien boeit het meest de reine vroomheid, die> in het kunstwerk ademt; ook nog voor ons, als wij het aan schouwen vijfhonderd jaar nadat het ontstond. De sculptuur is vervaardigd van eikenhout. Ze is 52 cm hoog. Er zijn resten van de oorspron kelijke kleuren op aanwezig, die de uitdrukking van lijnen en vormen nog accentueren. J. S. per Wijkstra met vrouw en kind en een knecht, hebben zich per roeiboot in veiligheid kunnen brengen en zijn naar Enkhuizen teruggegaan. Ook de scheeps hond is daarbij gered. Het ongeval is te wijten aan de harde wind. Door de deining is de lading vermoedelijk gaan schuiven, zodat het voorschip onder water kwam te liggen. Een rijksbetonningsvaartuig heeft een wrakboei gelegd op de plaats, waar het scheepje gezon ken is. Zonder overdrijving kan men stellen, dat de verbindings- en verkenningsdienst het zenuw stelsel vbrmt van de organisatie „Bescherming Bevolking". De verbindingsdienst is ver antwoordelijk voor het hand haven van een doorlopend con tact tussen alle schakels van de B. B. Dat zijn er vele. In het belang van een snelle hulpverlening en een vroegtijdige alarmering, zal het nationale B. B.-commando doorlopend verbonden moeten zijn met de gewestelijke en pro vinciale commando's (voor de inzet van de mobiele colonnes); de gewestelijke en provinciale commando's dienen steeds in verbinding te staan met de plaat selijke commandoposten (voor de onderlinge hulpverlening) en de commandoposten moeten voort durend alle plaatselijke B. B.- diensten kunnen bereiken. De verbindingsmiddelen zijn mo dern: telefoon, telex, radiotele- grafie en radiotelefonie. De verkenningsdienst verschaft het hoofd van de B. B. in een gemeente of kring de noodzake lijke gegevens over de plaats en de grenzen van bominslag en branden, zoals aanvulling op de meldingen van de uitkijkposten' en wijkposten. Voorts meldt zij de aard en de omvang van branden en vernie lingen; zij geeft aan, welke stra ten versperd zijn en welke ge bouwen direct kunnen worden benut als verzamelplaats voor gewonden en daklozen. Verken ningswagens, uitgerust met radiotelefonische zend- en ont vangapparaten, geven de meldin gen door. Indien mogelijk zullen zij worden bediend door het plaatselijke politiepersoneel. Met inbegrip van de bezetting van de commandoposten zijn er voor de verbindings- en verkennings dienst ongeveer 10.000 vrijwilli gers nodig. Het lichaam van de B. B. zal niet kunnen functionneren, zo lang dit aantal vrijwilligers goed geoefend vormen zij immers het zenuwgestel niet aanwe zig is*. Dit legt een grote ver antwoordelijkheid op de schou ders van de mannen en vrouwen, die door hun opleiding, beroep of aanleg voor dit werk geschikt zijn. De Britse delegatie naar de ge heime atoomconferentie, die bin nenkort „ergens" in Canada zal worden gehouden en waaraan Britse, Canadese en Amerikaan se geleerden zullen deelnemen, is Donderdag per vliegtuig uit Lon den vertrokken. Zij staat onder leiding van sir John Crockroft, directeur van het Britse instituut voor atoomonderzoek te Harwell. Op deze conferentie, die drie weken zal duren, zullen de ge leerden bespreken, welke nieuwe atoomgeheimen kunnen worden geopenbaard zonder de veilig heid van de drie vertegenwoor digde landen aan te tasten. Italië heeft zich geschaard in de rij van landen, die willen trachten de top van de Mount Everest te bereiken. Naar ge meld wordt bestudeert de rege ring van Nepal op het ogenblik een Italiaans verzoek cm in 1959 een expeditie van alpinisten te mogen zenden. Gezien de grote belangstelling voer de beklim ming van de Mount Everest en andere toppen in het Himalaja- gebergte zal de regering van Ne pal een speciaal departement in richten om alle aanvragen voor vergunning te behandelen. Voor de komende twee jaar is reeds vergunning verleend voor twee Britse, één Zwitserse en één Franse expeditie naar de Mount Everest. Voorts zullen alpinisten uit Engeland, Japan, Zwitserland, Nieuw-Zeeland en Noord-Rhode- sia trachten andere toppen van de Himalaja te beklimmen. Wellicht zal de Zweed Ham marskjoeld de volgende week Donderdag of Vrijdagavond wor den beëdigd als secretaris-gene raal van de Verenigde Naties. Een V. N.-functionaris ver klaarde, dat plannen zijn opge steld om de algemene vergade ring Dinsdag bijeen te laten komen. Aangenomen wordt, dat de vergadering dan de aanbeve ling van de Veiligheidsraad om Hammarskjoeld te benoemen tot opvolger van Trygve Lie in be handeling zal nemen. De stemming over de benoe ming zal geheim zijn. In een brief van de minister van Economische Zaken aan de Tweede Kamer wijst de minister er op, dat de door de huisbrand te dragen lasten uitsluiten i zijn gelegd op de „luxe-brandstof", te weten de eerste kwaliteiten anthraciet. De verhoging van deze anthraciet is matig, n.l niet meer dan 4 Deze soort is uitgekozen, om dat de kopers daarvan geacht kunnen worden de meeste draag kracht te bezitten en tevens' om dat deze soorten in het verleden in prijs relatief laag zijn gehou den, tengevolge waarvan de vraag naar deze soorten werd gestimuleerd. Bovendien zijn er uitwijkmoge lijkheden naar andere soorten. Alle apdere huisbrandprijzen blijven onveranderd, met uitzon dering van die voor de mager.e parelcokes, de cokes 4 en de bruinkoolbriketten, welke een verlaging moeten ondergaan als gevolg van de prijsstelling door de hoge autoriteit. Het bedrag dat de verbruikers van de prima anthracietsoorten meer moeten betalen, varieert van 3 tot 3,50 per ton, overeenkomende met 0,25 tot 0,30 per hl. Verhoging gasprijs? Als gevolg van de handhaving van de mijncokesprijzen moet ook de prijs van de gascokes onveranderd blijven. De verho ging van de prijs van de gaskolen zal dientengevolge op het gas drukken, waartoe een verhoging van de maximumgasprijs met 1 cent per kub. m. worden aan vaard. Het is echter niet waarschijn lijk, dat alle gasfabrieken deze verhoging zullen toepassen. De consequentie van de vrijwel onveranderde handhaving van de huisbrandprijzen is ook, dat de seizoenprijzen blijven. Uit een oogpunt van voorziening acht de minister dit noodzakelijk, tenein de regelmatige doorstroming van de kolen te verzekeren. In over leg met de mijnen en de handel is het stelsel van de seizoenprij zen uitgebreid tot de anthraciet en de bruinkoolbriketten. De voorgestelde wijzigingen zijn van ondergeschikte beteke nis voor de verbruikers, doch belangrijk enerzijds om te ver zekeren, dat de kleinhandel ge middeld voordeel noch nadeel uit het stelsel ondervindt en ander zijds om te bereiken, dat de voor- jaars- en zomerprikkel aan de ene kant voldoende is voor een regelmatig verloop van de afzet en aan de andere kant niet te hoog is. Dat is begrijpelijk. De repu blikeinse meerderheid in het congres is niet groot en Eisen hower en Dulles ktfnnen hun buitenlandse politiek slechts voe ren, indien de democraten hen bereidwillig steunen. En daar om bezoekt Stevenson de hoofd steden van bondgenoten en neu tralen niet alleen als een be langrijke en internationaal be kende Amerikaanse burger, maar ook als leider der „loyale oppositie" van de Amerikaanse president, als vertegenwoordiger van bijna de helft van het Ame rikaanse volk en als man die mogelijkerwijs de grootste toe komst heeft, die een Amerikaan kan hebben. Het fenomeen Stevenson is bui tengewoon interessant. Toen de verslagene van No vember 1952 kort vóór het begin van zijn reis beide huizen van het congres bezocht en daar sprak, verdrongen vriend en vijand zich om het spreekge stoelte. Er waren ovaties, alsof Stevenson niet de verliezer, maar de overwinnaar in de verkie zingsstrijd was geweest. Bovendien was er geen animo siteit, of het moet dan zijn ge weest bij de reactionnairen van zijn eigen partij, die hem niet als de „stem der democraten" willen erkennen en eigenlijk op de uiterste rechtervleugel der republikeinse partij thuishoren. Stevenson beantwoordde de bij val met de prettige, maar niet ernstig gemeende opmerking, dat zoveel vriendelijkheid hem alle wapens uit de hand sloeg. NIEUW LEVEN. Nu, dat is niet zo. Zijn kort daaropvolgende veel besproken rede aan het grote Jefferson Jacksondiner electriseerde niet slechts de gasten, maar de demo craten in het gehele land. Zijn aanvallen op de regering van Eisenhower maakten volkomen duidelijk op welke punten van de republikeinse machtspositie de kanonnen van de democrati sche oppositie zullen worden ge richt. Door Jefferson tot zijn politie ke schutspatroon te kiezen en Hamilton tot beschermheer der republikeinen uit te roepen, ver nieuwde Stevenson de in de laat ste tientallen jaren ietwat ver vaagde principiële tegenstelling tussen de beide grote Ameri ^KSs<5È>®K®<SyS>^XS^SX5>«XSX3XEKg^SxSXSx5XS><SXSXSXS><5XSXS><SX»><;»x i UIT DE PRACTIJK. Wij zitten zo ver van Nieuw- Guinea, dat wij zelden op de hoogte worden gesteld van de toestand aldaar. Dit zwijgen is nu vrij plotseling verbroken door mr. J. O. de Rijke, die tijdens een bijeenkomst in Den Haag op boeiende wijze iets heeft verteld over de gang van zaken aldaar. Het blijkt dat er op Nieuw- Guinea nog wel een en ander te verbeteren valt. Het particulier De „Stichting 1953" die ten doel heeft het lenigen van de nood in de getroffen gebieden, onder meer door het uitgeven van een „Watersnoodzegel", heeft thans de goedkeuring verkregen van de accountants dienst van het Rampenfonds. Reeds zijn grote aantallen van deze in 3 kleuren uitgevoerde geglazuurde tegel voor de prijs van 2,50 verkocht. Zoals be kend, bevat de tegel een door de Amsterdamse kunstenaar Jac. Groot ontworpen afbeelding van een dijkwerker, die de hand aan dc schop heeft geslagen. Op de achtergrond staat ter linkerzijde een' beeld van 't verwoeste land en aan de andere kant het her bouwde land met de golvende korenvelden. He: onderschrift luidt „Geloof en Volharding". Het batig saldo van de op brengst komt geheel ten goede aan her Rampenfonds. De stichting heeft enkele exempla ren van de regel gezonden naar het koninklijk huis. Bij de ver koop op grote schaal heeft men zich verzekerd van de medewer king van verscheidene vereni gingen en van de schooljeugd. Men tracht vooral ook in het buitenland belangstelling voor deze gedenktegel te kweken. De Stichting 1953 is gevestigd te Amsterdam, P. C. Hooftstraat 43, den kunnen behouden? In de prac- tijk toont het Nederlands gouver nement allerminst, dat wij dit geweldige gebied ook waard zijn. En de practijk is doorslaggevend. NOOD OP TERMIJN. Er is een wetsontwerp inge diend tot verlenging van de be staande noodwet kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. Deze zou zonder verlenging op 1 Juli a.s. aflopen. De opzet was, dat 1 J P vil. ry C U jluC L Wdb) Udl initiatief, zo broodnodig voor een op die datum een definitieve en postgiro 1187. opkomend land, verstikt daar in de bureaucratie. Het gouverne ment biedt meer tegen- dan medewerking aan hen, die zich in dit rijke land een toekomst willen bouwen, zo verklaarde de genoemde spreker. De z.g. Niguimi geniet een monopolie-positie in Nieuw- Guinea, zo vernamen wij. Deze onder controle van het gouver nement staande maatschappij verhindert iedereen de kans om iets te ondernemen. Het is geen wonder, dat bij een dergelijke politiek de toestand in onze laat ste bezitting in de Oost precies blijft, zoals zij is. Dat betekent een handhaving van de bestaan de staat van achterlijk gebied. Dat strekt ons Nederlanders niet tot eer. Wij dienen dit vraagstuk via het parlement aan te pakken en grondig te wijzigen. Wij willen Nieuw-Guinea hou- Welnu, dan de koers gewij jzigd! Wie zorgt ervoor, dat wij Nieuw-Guinea ook werkelijk meer gunstige regeling voor de kleine zelfstandigen zou zijn ge vonden. Wij achten die hernieuwde ver lenging geen gunstig teken. Men heeft deze noodwet destijds aan vaard met de bedoeling, dat er binnen een redelijke termijn iets beters voor in de plaats zou ko men. Dat betere is er nu nog niet en wordt blijkens het inge diende ontwerp opnieuw op de lange baan geschoven. Men is bezig met een nota over de mid denstand. Volgens staatssecretaris Veld kamp zal dit een gedegen stuk werk worden. Laat men daarin nu ook de positie van de kleine middenstanders verwerken, die toch ook tot de middenstand moeten worden gerekend. Ver lenging van noodwetten betekent ook verlenging van nood en deze dient niet telkens te worden ver lengd, tot schade van de betref fende volksgroepen. kaar.se partijen. Hij vergeleek Hamiltons aristocratische prin cipe met de vertegenwoordiging uit de „big business", die dè re- gering-Eisenhower vormt, en Jeffersons geloof in het volk met de democratische aanspraak op de aanhang van de „gewone man". Men moet daarbij eerlijkheids halve opmerken, dat in werke lijkheid een dergelijke onder scheiding niet geheel juist is, maar als strijdleuze is zij uitste kend te gebruiken. TRUMAN BLIJFT ACTIEF. In de democratische partij heeft Stevenson vele vroegere tegenstanders voor zich gewon nen. Inderdaad heerst in het democratische kamp veel minder bitterheid dan men na een zo zware nederlaag zou hebben ver wacht. Men heeft een slag op het hoofd gekregen, maar de builen zijn al flink geslonken. Men is er zich van bewust, dat de republikeinse partij en haar leiders door twee angsten wor den geplaagd: namelijk die voor de oppositie in de eigen partij en die voor de volgende verkiezin gen. Zou het Eisenhower overi gens gelukken, McCarthy en zijn kliek aan banden te leggen, dan zouden deze angsten kleiner worden. Daarbij komt, dat niet slechts Stevenson de nederlaag is te bo ven gekomen, maar ook Truman die onlangs zijn mémoires voor de lieve som van 600.000 dollar aan „Life" heeft verkocht. Wan neer niet alles bedriegt, zal Tru man binnenkort weer een voor aanstaande rol als raadsman, strateeg en „trouble shooter'* van de democratische partij gaan spelen. Het zal ook niet slechts ceremoniële hoffelijkheid zijn ge weest, maar de wetenschap, dat de populariteit van deze man in de kern weinig heeft geleden, een populariteit welke leidde tot zijn uitnodiging voor de Engelse kroningsfeesten. In Stevenson en Truman be zitten de democraten nog steeds twee mannen die geschikt zijn om hun partii opnieuw naar de macht te leiden. Er is nog nooit in de Amerikaanse geschiedenis een verslagen candidaat geweest die zoveel post ontvangt als Ste venson en daaronder bevinden zich vele geestdriftige brieven van lieden, die niet op hem stem den, maar ondei de indruk zijn gekomen van 't hoge peil, waar op hij de politieke strijd voert. Zelfs nu hij in het buitenland vertoeft, is die stroom van brie ven niet veel kleiner gewoulen. Weliswaar is geestdrift in de politiek geen waar, die gemak kelijk is te verduurzamen. Ste venson zal daarom, wanneer hij aanspraak op een politieke toe komst maakt, moeten zorgen, dat hij in het middelpunt van de pu blieke belangstelling blijft. De reis om de wereld is daartoe een schitterende gelegenheid. Deze ontheft hem tegelijk van de on dankbare taak, onmiddellijk lei ding te moeten geven aan een oppositie die, waar Eisenhower nog slechts zo kort aan het be wind is, niet meer dan een kwes tie van routine kan zijn en zich moeilijk laat gebruiken als start voor een „come back". Het rou tinewerk kan hij nu aan zijn medeleiders overlaten. Intussen zullen zijn geestig heid, zijn snel begrip van inge wikkelde situaties cn zijn kennis van andere volkeren alsmede zijn achting voor hen, hem een internationale belangstelling ver schaffen, die op haar beurt weer ten goede moet komen aan het prestige, dat Stevenson in de Verenigde Staten bezit. De totale geldhoeveelheid, die eind December j.l. tot boven 8 milliard gld. was gestegen, is eind Januari blijkens het C.B.S. ingezakt tot 7895 millioen gld. Hiervan was 3086 millioen gld. chartaal en 4809 millioen gld. gi raal geld. Het indexcijfer (basis 1948 is gelijk 100) bedroeg voor de totale hoeveelheid 109,5; voor chartaal geld 100,9 en voor giraal geld 116,0.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 5