de ff Eigen Haard IRM Luchtmacht-affaire voor de krijgsraad Zelfbescherming de pijler van Bescherming Burgerbevolking lil Vaart Engeland krijgt nieuw en machtig wapen ter bestrijding van kanker Internationale landbouwbeurs Russisch oorlogsschip neemt aan kroningsvlootschouw deel Bikini wordt weer ingericht voor atoomproeven Zij, die zijn omgekomen Stichting van Duitse vluchtelingen WEGWIJZER VOOR OE MIDDENSTAND Persconferentie van bisenhower Bijbel in 197 talen verschenen Havenarbeiders in staking. Peron over lonen en prijzen 2 Mayers bezoek aan de V.S. geëindigd Kies Uw eigen Sinesleum F 27 April—2 Mei ie Uirecht f,4,25 LINOLEUM KROMMENIE De K.S.G. en de Amer. cokeskolen N!EUWE*ZÖMERZEGELS roMëSïisinssï 5 Voor de krijgsraad te velde west, die voor deze gelegenheid in speciale luchtmachtsamenstel ling zat, heeft Donderdagmorgen terecht gestaan de hoofdverdach te in de z.g. luchtmachtaffaire, de reserve luit.-kolonel W. B. De negen punten tellende ten lastelegging vermeldde, dat hij hoofd van de luchtaanschaffings- dienst en dus als ambtenaar op drachten heeft gegeven aan een textiel- en confectiebedrijf waar van hij zelf mede-directeur was. Het betrof hier het confectione ren van 15.000 zakdoeken, 30.000 schuifpassanten en 6000 naaizak- jes, het leveren van 58.000 stuks wollen ondergoed en 1400 hals- en manchetboorden en het repa reren van 15.000 stuks ondergoed. Voorts zou hij een sergeant majoor, die een kas onder zich had, bewogen hebben uit deze kas 3000,— althans 800,te verduisteren en aan hem te lenen. Uit zijn militaire kantoor heeft hij voorts een schrijfbureau, twee clubfauteuils, een stalen kast en een houten kast naar zijn fabriek laten overbrengen. Door tussenkomst van de reeds veroordeelde luitenant Van B. heeft hij verder de staat een re kening van 1059,67 van de tex tielfabriek Van Doorn en Dams te Tilburg laten betalen, die oor spronkelijk op zijn naam was gesteld. Het betrof hier uniform- stof, dat personeel van de lucht macht door zijn bemiddeling be steld had. Luitenant Van B. zou volgens de dagvaarding van hem opdracht voor deze falsificatie hebben gekregen. Verdachte had verder een over eenkomst met het rijk gesloten om door zijn fabriek ondergoed te laten leveren. De gelden of credieten, die hij nodig had om garen voor de fabricage te ko pen, had hij echter niet. Hij heeft zich toen eerst door middel van een valse rekening, groot 29.688 het geld voor het kopen van de garens laten uitbetalen en later het ondergoed aan het rijk gele verd. Tenslotte vermeldde de dagvaarding nog het verkopen van textielstoffen van het rijk aan een firma, zonder dat hier voor bonnen van kledingkaarten werden afgegeven. De auditeur-militair bracht in zijn requisitoir hulde aan het werk van de marechaussee. „Be klaagde heeft op vrijwel alle kan ten schuld ontkend," zo zeide spr. Daarna nam hij de gehele dagvaarding nog eens puntsge wijs door om, zover nodig, de ar gumenten van lt.-kolonel B. te weerleggen. Hij vorderde tenslotte een ge vangenisstraf voor de tijd van 2 jaar met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit de bevoegd heid om bij de gewapende macht te dienen. Voorts vroeg hij de onmiddellijke in arreststeïling van verdachte. „Het is aan beklaagde te wij ten, dat de naam van de militaire luchtmacht en van de militaire stand te grabbel is gegooid", al dus de auditeur-militair. „Met deze zaak meen ik, dat de perio de van knoeierijen bij de lucht macht is afgesloten." Uitspraak op 15 April. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat het gebied voor het houden van atoomproeven in de Stille Oceaan wordt uitgebreid „teneinde te voorzien in de be hoeften van het zich snel uitbrei dende program voor de ontwik keling en het beproeven van nieuwe en verbeterde atoomwa pens". Voor dit doel zal men binnen kort beginnen met de aanleg van technische installaties op de Bi kini-atol, die het toneel was van de eerste naoorlogse atoomproe ven in 1946. De V.S. beschikken voor hun proefnemingen reeds over Eniwetok, waar de afgelo pen jaren atoomontploffingen zijn teweeggebracht. Deze atol ligt op 300 km van Bikini. In de verklaring der commissie wordt voorts gezegd, dat Ameri ka de Verenigde Naties ervan in kennis stelt, dat Bikini en om geving „om veiligheidsredenen" tot gesloten gebied zijn ver klaard. Réné Mayer, de Franse pre mier, is Donderdag met het Franse passagiersschip „Ile de France" uit New York naar Frankrijk vertrokken. Hij wordt vergezeld door zijn minister van buitenlandse zaken, Bidault, en diens echtgenote. Vóór zijn vertrek verklaarde de premier op een korte persconfe rentie, dat hij naar de Verenigde Staten was gekomen voor drie dingen, n.l. het leggen van con tacten met de nieuwe Ameri kaanse regering, onderzoek van de mogelijkheid van nieuwe hulp voor de oorlogvoering in Indo- China en uiteenzetting van de Franse positie in Europese aan gelegenheden. Mayer geloofde deze dingen te hebben bereikt. Gevraagd werd naar zijn reactie op de Chinese en Sowjet-voor- stellen der laatste dagen zei de Franse premier: „Ik kan niet zeggen, dat ik verrast was". De Paasverloven van troepen, politie en politie-reservisten zijn in geheel Kenya ingetrokken met het oog op het gevaar voor ter- reuraanvallen van de Mau Mau. Wij Nederlanders houden niet van struisvogelpolitiek. Het mag dan zijn, dat wij ons liever ver meien in de aangename kanten van het leven, maar als het no dig is, kunnen wij zonder zwart kijkers te worden een moeilijke en gevaarlijke situatie onder ogen zien. Op het ogenblik staan wij voor zulk een situatie. De in ternationale spanningen dwingen ons na te gaan, wat er met ons kan gebeuren, indien het tot een uitbarsting zou komen. Met de vorige oorlog nog zo vers in het geheugen weten wij maar al te goed, dat wij ernstig rekening moeten houden met luchtaanval len. Wij weten echter ook, dat t,™ tegen elk gif een tegengif be- Van betrouwbare zijde is Don- staat Tegen die luchtaanvallen tferdag te Londen vernomen, dat de Sowjetrussische regering de Britse uitnodiging om deel te nemen aan de vlootschouw, wel. ie ter gelegenheid van de kro ningsfeesten zal worden gehou den, heeft aanvaard. De Sowjet-Unie zal bij die ge legenheid een Russische oor logsbodem naar Engeland zen den. JONGETJE VERDRONKEN. Donderdagmorgen werd uit de Geul bij Valkenburg-Houthem opgehaald het lijkje van de acht jarige Hubert Notermans uit Gëulhem, gemeente Berg en Ter- blijt. Het jongetje werd sedert Woensdagavond vermist. Ver moedelijk is het kind tijdens het vissen te water geraakt. Door het Informatiebureau .„n het Nederlandse Roode Kruis is gisteren de 50e lijst van geborgen en geïdentificeer de slachtoffers van de waters nood uitgegeven. Hierop komen de namen van onderstaande Zeeuwse slacht offers voor: DREISCHOR. Cornelia Jacomina Kipvan der Maas, geb. 29-12-'14, echtg. van J. Kip, laatste adres Pa- penblok D 107. KORTGENE. Marinus de Regt, geb. 18-6- '48, z. van Johannes de Regt en Lena H. Maas, laatste adres Noord Langeweg 15, Kats; Francina Jasperina Timmer man—van Strien, geb. 6-4-'21, echtgenote van Marinus Tim merman, laatste adres Veerweg 5, Kats; Neeltje Catharina Wijs Maartense, geb. ll-4-'12 te Goes, echtg. van Jan Francis- cus Wijs, laatste adres Veer weg 3, Kats. KRUININ GEN. Dirk Balkenende, geb. 10-10- 1900 te Zaamslag, echtg. van Neeltje H. de Dreu, laatste adres Wittesteeweg 1; Johan na Barbara Jacoba Kosten— Paasse, geb. 18-8-'84 te Schore wed. van Jan Kosten, laatste adres 2e Vlietweg 2; Anton Goetheer, geb. 3-8-'17 te Wol phaartsdijk, echtg. van Wille- mina J. Rottier, laatste adres Wittesteeweg 1; Jan Jacob Goetheer, geb. 29-4-'51, laatste adres Wittesteeweg 1. NIEUWERKERK. Olivier Andries Hubrecht van Nieuwenhuijzen, geb. 14-l-'88, laatste adres Krabbenhoekse- weg 389; Dirk Sies, geb. 27-10- '82, laatste adres Molenstraat 138. OUYVERKERK. Gerrit van Damme, geb. 13-5- '39, laatste adres Nr. 166. ST. PHILIPSLAND. Aanvulling van 3e verlieslost', d.d. 6-2-'53, thans geborgen: Laurens Vroegop, geb. 27-2-'40 te Steenbergen-Kruisland, laat ste adres: Zuiddijk 122. kunnen wij de organisatie „Be scherming Bevolking" stellen. De regering heeft bekendge maakt, dat wij ons tegen de ge volgen van een oorlog kunnen beschermen, indien de B.B. be schikt over ruim 200.000 goed ge oefende en goed uitgeruste vrij willigers en als alle 10 millioen Nederlanders bij de zelfbescher ming, de pijler van de B.B., zijn ingeschakeld. Die 200.000 vrijwil ligers kunnen het namelijk niet alleen af. In een oorlog zal men de brandweer, de opruim- en red- dingsgroepen e.d. niet midden in een stad kunnen legeren. Zij zou den door een paar voltreffers uit geschakeld kunnen worden. Zij komen dus aan de rand van de stad, klaar om dadelijk na de luchtaanval met het blussen en reddingswerk te gaan beginnen. De tijd, die zij nodig hebben om bij de plaats van een brand te ko men is kort. Toch kunnen er in die korte tijd duizenden brand bommen tot ontbranding komen, indien men in de stad met de ar men over elkaar op de B.B.-dien- sten blijft zitten wachten. Iedere man en vrouw zal daarom moe ten weten, hoe een brandbom on schadelijk kan worden gemaakt en in iedere woning zullen em mers water, een bak zand en een vuurzweep aanwezig moeten zijn om een begin van brand te be strijden. Stelt U gerust! U hoeft er nu nog niet mee te beginnen. U kunt rustig wachten op een sein van de overheid. Deze zelfbescher mingsmaatregelen zullen uw huishoudbudget niet in de war schoppen en u behoeft geen stu diehoofd te zijn om ze onder de knie te krijgen. Op deze wijze gaan wij reeds een heel eind in de goede richting bij het beper ken van de uitwerking van lucht- aanvallen, maar nog niet ver ge noeg. De georganiseerde zelfbe scherming in blok- en wijkver band zal ervoor moeten zorgen dat brandbommen, die over het hoofd zijn gezien, onschadelijk worden gemaakt en dat ouden van dagen en hulpbehoevenden zo spoedig mogelijk geassisteerd worden. Goed beschouwd is deze zelfbescherming niets anders dan burenhulp. Zoals wij in vre destijd onze buren spontaan hel pen, als zij b.v. bij brand hulp no dig hebben, zo zullen wij ook in oorlogstijd elkaar bijstaan. Deze vorm van hulpverlening zal ech ter tevoren moeten worden be proefd. Thans oefenen betekent later doeltreffend kunnen hel pen. Voor hulpverlening aan vluch telingen en verdrevenen is Don derdag in de Westduitse bonds republiek de „Konrad Adenauer stichting" in het leven geroepen. Het initiatief hiertoe is uitge gaan van de directie van de Kreditanstalt für Wiederauf- bau", die 100.000 mark schonk. Met de middelen van de stichting zullen in de eerste plaats wonin gen worden gebouwd en voor tewerkstelling worden gezorgd. Sinds 1945 hebben tien millioen Oostduitsers een toevlucht in de bondsrepubliek gezocht. Nog steeds komen dagelijks een 1500 vluchtelingen aan. Met voldoening kan worden geconstateerd, dat de midden standers zich steeds meer bewust worden, dat het in de huidige tijd zonder een behoorlijke admini stratie niet meer mogelijk is op een verantwoorde wijze een be drijf te beheren. In het bijzonder voor hen gaat het Economisch Instituut voor de Middenstand „Wegwijzers" uit geven. Eenvoudige geschriftjes zonder enige wetenschappelijke pretentie, waarvan slechts ver wacht wordt, dat een groot aan tal middenstanders er zijn voor deel mee zal doen bij het streven om de bedrijfsresultaten te ver beteren. De eerste wegwijzer is gewijd aan de boekhouding in de klein handel. In 45 bladzijden, ver lucht met een aantal tekeningen en eenvoudige voorbeelden, wor den de grondslagen voor een eenvoudige boekhouding uiteen gezet, zonder dat boekhoudkun dige kennis wordt verondresteld. In de loop van het jaar zal deze brochure worden gevolgd door een drietal andere wegwij zers, waarin wenken zullen wor den gegeven over de boekhou ding en kostprijsberekening in het ambacht, succesvol bedrijfs beleid en het verzorgen van be lastingaangiften. Deze vloerbedekking blijft mooi, want het dessin en de kleuren gaan door en door, dus kunnen niet weg slijten. Kom onze collectie eens zien 1 Wij leveren linoleum op 200 cm breedte. Prijzen vanaf f. 7,25 en linofeit vanaf per v/erfc. Mefer De „Manchester Guardian" meldt: Door een gift uit Canada is En geland in het bezit gekomen van het machtigste wapen ter bestrij ding van de kanker, dat tot nu toe bekend is. Het apparaat staat bekend als de zestigstralige ko- balt-therapie-eenheid. In Augus tus zal het apparaat worden op gesteld in het Mount Vernon Hospitaal in Middlesex, nadat het eerst gedemonstreerd is op het internationale congres voor radiologie, dat in Juli in Kopen hagen plaats vindt. Eén van de radio-actieve stoffen, die op het ogenblik in de wetenschap wordt toegepast, is kobalt, dat geen al gemeen voorkomend mineraal is maar waarvan aanzienlijke hoe veelheden in Canada aanwezig zijn. De Canadezen hebben on langs een aantal kobalteenheden geconstrueerd om de behande ling van kanker met dit mineraal te onderzoeken. Men heeft er de nadruk opgelegd, dat men op dit gebied vooral geen voet maS ëe~ ven voor een vals optimisme maar elke nieuwe vooruitgang brengt nieuwe hoop. Men kan nog niet zeggen, dat de strijd te gen kanker een succes is, maar er is tenminste weer een nieuw wapen. Kobalt han veranderd worden in een atoomzuil, in een radio-actieve isotoop kobalt 60 die op dit moment de ge schiktste vervanging is voor röntgenstralen en radium. De patiënten in Engeland krij gen hierdoor het modernste en machtigste instrument voor liet onderzoek en de behandeling van kanker tot hun beschikking. De dieptedosis van de straling staat gelijk aan die van drie mil lioen electron volt van röntge- stralen en is stabieler, betrouw baarder en gemakkelijker te con troleren. Het eerste deel van dit apparaat is diepliggende, interne en onbereikbare kanker te be handelen, welke tot nu toe, naar in de praktijk is gebleken, bui ten het bereik van de bestaande bestralingen vielen en die daarom met de tegenwoordige methoden ook niet te controleren waren. Een verder voordeel is, dat een grote stralingsdosis op het ge zwel kan worden gericht met minder schade voor de omringen de weefsels en minder storing in de algemene gezondheidstoestand van de patiënt. In kobalt ligt een grote hoeveelheid energie opge hoopt in een kleine inhoud. De kobalt zelf is relatief goedkoop en gemakkelijk verkrijgbaar. De nieuwe eenheid kan draaien rond de patiënt, terwijl de straal voortdurend gericht blijft op de plek van het lichaam, die men wil behandelen. De straling wordt tegengehouden door een scherm van lood. Een radium- eenheid met een dergelijke acti viteit zou ongeveer 10 millioen gulden kosten en de radium zou bovendien een veel te grote ruim te innemen. Het kobaltapparaat kost 250.000 gulden. De nieuwe eenheid is geen nieuwe behande lingsmethode van de kanker. Het is wel een nieuw, zeer sterk ver beterd apparaat voor bestralings therapie. Het heeft daarom de zelfde grenzen, die alle andere bestralingsmethoden hebben. Ook in andere kankercentra van Engeland hoopt men tot het aan schaffen van dit apparaat over te gaan, zodat men dan de resul taten kan vergelijken en de toe passing van het apparaat kan verbeteren. TWEE JONGENS ONDER ZAND BEDOLVEN. Arbeiders, die aan het werk waren aan de nieuwbouw achter de Noor der begraafplaats te Hilversum hoorden gistermorgen zwak hulpgeroep uit een nabij gelegen diepe kuil, waaruit zand is afgegraven voor de bouw. Zij zagen een jongen, die tot de hals onder het zand bedolven was. Hij riep, dat zijn broertje geheel on der het zand lag. Met koortsach tige haast ging men aan het gra ven, doch het duurde een kwar tier alvorens men op het lichaam stootte van de andere jongen. Hoewel de knaap bewusteloos en blauw was, gelukte het een in middels gealarmeerde arts de levensgeesten op te wekken. De jongen was gered, omdat het onder het neerstortende zand met het hoofd op de arm was te recht gekomen, waardoor onder de borst een met lucht gevulde holte overbleef. De zandmuur was ingekalfd, doordat de jon gens, de 14. en 11-jarige broertjes Z. in de steile wand een hol wa ren gaan graven, waarin zij in de vacantie wilden spelen. Inzendingen uit 14 landen Niet minder dan 422 deelnemers, afkomstig uit 14 landen, hebiben zich tot nu toe gemeld voor de tweede internationale land bouwbeurs, welke van 27 April tot en met 2(Mei te Utrecht zal worden gehouden. Er zijn inzendingen uit Bel gië, Canada, Denemarken, W. Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Ver. Staten, Zweden, Zwitserland en Neder land. De landbouwbeurs zal in het teken staan van de mechanisa tie en een compleet overzicht bieden van de machines, werk tuigen, gereedschappen en be nodigdheden voor de landbouw, tuinbouw en pluimveehouderij, welke in Nederland en in het buitenland worden vervaardigd. De beurs, waarvan de organi satie in handen is van de Ned. jaarbeurs, wordt ingericht op het Crceselaan-terrein. Een groot aantal inzendingen zal worden ondergebracht in de nieuwe, tijdens de jongste voor- jaarsbeurs in gebruik genomen Bernhard-hall. Verder zullen de open terreinvlakten met machi nes en werktuigen werden be zet. Doe mee aan de grote linoleum prijsvraag f. 12.500 aan prijzen. Vraag ons een prijsvraag-formu'ler Arsenaalstraat 5 Terneuzen De Amerikaanse regering is altijd bereid eerlijke Russische voorstellen te aanvaarden. Ondanks alle teleurstellingen in het verleden moeten de Ver enigde Staten elk communistisch vredesaanbod aannemen als eer lijk gemeend, totdat het tegen deel is bewezen, aldus heeft pre sident Eisenhower Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie te Washington verklaard. Het bereiken van overeenstem ming over uitwisseling der zieke en gewonde krijgsgevangenen m Korea zou volgens de president een eerste concrete aanwijzing zijn van de goede wil der com munisten. De president wilde geen com mentaar leveren op de mogelijk heid van het zenden van een per soonlijke boodschap van premier Malenkof door middel van de nieuwe Amerikaanse ambassa' deur in Moskou, Charles Bohlen. Op zijn eerder op de dag gehou den bespreking met Bohlen had hij niet de mogelijkheid van een ontmoeting met Malenkof be sproken, zo zei hij. Eisenhower geloofde, 'dat mo gelijk „iets goeds" uit de huidige toestand zou kunnen voortko men en dat de Verenigde Staten daarnaar dienden te streven. De meeste der aanwezige cor respondenten kregen de indruk, aldus meldt de verslaggever van A.F.P. nader, dat Eisenhower de nieuwe Amerikaanse ambassa deur in Moskou waarschijnlijk heeft belast met een boodschap voor het Kremlin. De president scheen even van zijn stuk ge bracht, toen een verslaggever hem hiernaar vroeg. Het Amerikaanse bijbelge nootschap heeft onlangs mede gedeeld, dat fragmenten uit het Boek der Boeken" tot nu toe reeds in 1059 talen en dialecten zijn vertaald. De complete Bijbel verscheen tot nog toe in 197 talen, het Nieuwe testament in 257 talen en de Evangeliën en andere bij belboeken afzonderlijk in 605 ta len. In verband met de onveilig heid op het haventerrein van Makassar, waar dieven niet al leen goederen stelen, maar ook de arbeiders lastig vallen, gin gen 150 havenarbeiders Woens dag in staking, waardoor 10.000 arbeidersuren verloren gingen. President Peron van Argenti nië heeft in een rede tot minis ters, arbeiders en vertegenwoor digers van werkgevers te Buenos Aires verklaard, dat het gebrek aan evenwicht tussen lonen en prijzen een „staatskwestie" is geworden. Het Invloedrijke al gemene vakverbond had er over geklaagd dat, terwijl er een loonstop is ingesteld, de prijzen „reusachtig" gestegen zijn. De president deelde in zijn verklaring, die ook over de ra dio werd uitgezonden, mede dat vertegenwoordigers van arbei ders en zakenlieden met de na tionale commissie voor de prij zen en salarissen in premanen- te vergadering bijeen zullen ko men om de noodtoestand op drastische wijze te bestrijden. Deskundigen uit de zes landen van de Europese kolen- en staal gemeenschap zullen 29 en 30 April te Luxemburg bijeenko men om na te gaan, op welke wijze de gemeenschap onafhan kelijk kan worden gemaakt van de invoer van cokeskolen uit de Verenigde Staten. door Allan Penning 66) (Nadruk verboden) Jantje van Everdingen zat aan een tegen de muur geplaatste afel, die slechts karig was ver licht door een bureaulamp. Zijn hoofd was bijna verborgen in zijn armen, die gekruist op de tafel lagen, als was hij in slaap gevallen, maar het zachte schok ken van zijn schouders verraad de, dat Jantje helemaal niet sliep. Jantje huilde. Hij huilde, met in gehouden snikken, hij huilde als een wanhopige, die zijn weg uit de moeilijkheden niet meer kan vinden. Hij huilde, zoals Jantje gehuild had, toen hij nog geen zwaarwichtig agent van de bank, nog geen achtbaar notabele was, maar een gewoon klein school- joch. Het is altijd een vervelende historie, wanneer je als mens, die, niet willens en wetens, zijn neus in andermans zaken steekt, plotseling het innerlijk leven, zijn lief en zijn leed, ziet bloot gelegd met de brutaliteit van het harde daglicht. Peter Wins had Jantje slechts zien lachen, kende hem alleen als Jantje zonder zorgen, een joch, dat behoorlijk verdiende en die, met een gerust geweten de toekomst tegemoet kon treden. Even flitste het door zijn brein „Is dan het hele leven verlakke rij?" Een ogenblik trad hij bescheiden terug in het volkomen duister van de voorgalerij. Besluiteloos wachtte hij. Toen trapte hij vast beraden een stoel om. „Boy", riep hij. „Hallo, is 't 'r hier niemand? Je kan hier geen hand voor ogen zien... Jantje!... Jantje!" Langzaam scharrelde hij tussen het rottan meubilair door. Het huilende joch schrok op, veegde beschaamd zijn tranen af en, zonder het licht op te ste ken, kwam hij naar buiten. „Wie is daar?" „Ik ben het... Peter Wins... Zou je niet 's de toekan lampoe laten komen? Ik breek m'n benen hier tussen al die snertmeubels." „Wacht maar even... Ik steek de lamp zó aan, maar je moet een ogenblikje geduld hebben." Het duurde een minuut of tien, vóórdat er licht was. De toekan lampoe was blijkbaar nergens te vinden en lucifers bleken ook al op onverklaarbare wijze verdwe nen. Met onbegrijpelijke onbereid- willigheid bood Peter nog niet eens de lucifers aan, die in zijn zak rammelden. Betraande ogen hebben zeker wel een kwartier tijds nodig om weer toonbaar te zijn en zelfs, toen de lamp ten slotte een rossige lichtkrans over de voorgalerij wierp, bleef Peter Wins naar buiten turen. Hij zat met het hele geval een beetje in zijn maag. „Jantje, je hebt me vanavond zo'n beetje afgepoeierd en je kent me genoeg om te weten, dat ik me liefst niet met ander mans zaken bemoei, maar er zijn nauurlijk uitzonderingsgevallen Nee, nee," weerde hij af „laat me uitspreken. Ik weet heel goed wat je zeggen wilt... Ik ken het hele vers al van buiten... Me met mijn eigen zaken bemoeien... oud genoeg om te weten, wat je te doen staat... ereschulden en de hele ratteplan. Nogmaals, ik ken het vers van buiten, alleen, dit maal, Jantje, laat ik me niet af schepen, want ereschulden be staan alleen tussen fatsoenlijke mensen en mijnheer Van Brans- bergèn is, in dit geval gelukkig, niet als zodanig te beschouwen". Jantje schrok op. „Hoe weet jij dat?... Je was er toch niet bij... Zijn ze nu al aan het roddelen?" „Die mooie mijnheer Van Brans- bergen, waar jij dan, naar ik hoor, zoveel duiten aan hebt ver loren, dat je vanavond geen tijd had om met mij een partijtje te keuen, ken ik ook niet. Ik weet zelfs niet of hij Van Bransber- gen heet, maar ik twijfel er sterk aan... Maar er is één ding, Jan tje, dat ik wèl weet, en dat is, dat ik mijnheer Van Bransbergen in volle glorie de trappen van de club in Rangoon af heb zien trappen met een vaart, die mijn diepe bewondering heeft gewekt. En zó wordt alleen een valse speler, die op heterdaad betrapt wordt, een club uitgemikt. Dat was mijnheer Van Bransbergen, tenzij hij een tweelingbroertje heeft, waaraan ik twijfel. Twee van zulke misbaksels bestaan er eenvoudig niet... Dus, Jantje, maak je geen zorgen, want we zullen die smakker eens even met zijn eigen geldje terug be talen." (Wordt vervolgd.) LAN icht* Licht» karmijn V PELT De zomerzegels, die P.T.T. dit jaar uitgeeft, zullen verkrijg baar zijn van 1 Mei tot en met 30 Juni. De netto-opbrengst van de toeslag komt ten goede aan sociale en culturele deoleinden. Zij zullen verschijnen in de volgende waarden en kleuren; 2—2 cent: hyacinth, blauw te gen een achtergrond van licht blauw. 5—3 cent: afrikaantje, bruin achtig geel tegen een achter grond van licht bruinachtig geel. 64 cent: narcis, wit en geel tegen een achtergrond van licht groen. 105 cent: anemoon, karmijn tegen een achtergrond van licht karmijn. 20—5 cent: Iris, blauw tégen 'n achtergrond van licht blauw. Deze zomerzegels blijven gel dig voor frankering tot en met 31 December 1954. Ter gelegenheid van de uit gifte van deze zomerzegels zul len eerste-dag.omslagen bij de postzegelhandel verkrijgbaar zijn. Deze omslagen moeten op l Mei a.s. gefrankeerd met zo merzegels op de postkantoren ter plaatse aan het loket worden 3,fg6g6V€ïl. De° philatelistische dienst van P.T.T. te Den Haag zorgt dan voor afstempeling met een spe ciaal stempel.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2