GEMATIGD OPTIMISME IN AMERIKA Tsj Voorbereidingen voor het Prinselijk huwelijk in Luxemburg V'eevoederdistributie wor dt opgeheven Nederlandsche Bank verlaagt het disconto De arbeidstijd op Koninginnedag De toegeeflijkheid van ioe-En-Lai De zwarte vleesmarkt in Argentinië 94,1 Millioen in het Rampenfonds Staking in de Ver. Staten Tienduizenden Belgen zullen hun Prinses toejuichen Noord-Koreaans voorstel tot hervatting wapenstilstandsbesprekingen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De handel met China Terroristen gedood in Kenya Gift uit Zuid-Afrika voor het Nationaal Rampenfonds De besprekingen in Berlijn Amnestie voor Duitse oorlogsmisdadigers KERKDIENSTEN De werving van vrijwilligers voor de B. B. De zaak-Naumann Frankering bij abonnement.: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Temeuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 3 APRIL 1953. 8e Jaargang No. 2308. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pee advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertencies: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Vanzelfsprekend bestaal er in diplomatieke kringen te New York grote belangstelling voor de onderhandelingen in Panmoend jon, die wellicht tot een hervat ting van de wapenstilstandsbe sprekingen zuilen leiden. In verband hiermede heeft vooral de verklaring van gene raal Mark Clark, dat hij bijzon der ingenomen is met het com munistische antwoord op zijn uit- wisselingsvoorstellen, zeer de aandacht getrokken. Alom heerst een gematigd optimisme, al kan niet worden ontkend dat de plot selinge „toegeeflijkheid" van Tsjoe-En-Lai en de zijnen ook di verse klemmende vragen heeft doen rijzen, waarop geen bevre digend antwoord kan worden verwacht, vóór de Chinezen en Noord-Koreanen meer gedetail leerde plannen ter tafel hebben gebracht. Zo schrijft Paul Ward, de V.N.- correspondent van de Baltimore Sun: „Welk neutraal land bedoelen de Chinese communisten eigen lijk, wanneer zij in hun voorstel spreken over de krijgsgevange nen, die niet direct naar hun land van herkomst terugkeren, maar eerst overgebracht woden naar een neutrale staat? Trouwens, wat betekent dit „overgebracht"? Wil dit zeggen: vervoer naar die neutrale staat of uitlevering aan vertegenwoordigers van die staat in Korea?" In de voorstellen van Peking wordt niet gerept over de onder vraging van krijgsgevangenen. Integendeel, Peking houdt vast Ter bestrijding van de zwarte handel in vlees heeft de Argen tijnse regering de meeste slach terijen in Buenos Aires en om geving gesloten. Slechts 10 streng gecontro leerde slachthuizen blijven open om de stad van vlees te voor. zien. Een aantal tussenpersonen in de vleeshandel is uitgescha keld. aan het standpunt dat geen en kele Chinese of Noordkoreaanse krijgsgevangene zich tegen repa triëring zal verzetten. Dit in aan merking genomen, vraagt men zich af, hoe de communistische bewindslieden de „bokken" van de „schapen" denken te scheiden. Uit de verklaring van Tsjoe- En-Lai blijkt evenmin, dat de communisten accoord gaan met het besluit van de V.N. om alle krijgsgevangenen vrij te laten in de keuze van het land, waar zij zich wensen te vestigen. Het zal toch niet hun bedoeling zijn alle „weerspannige" krijgsgevange nen voor onbepaalde tijd in een neutrale staat te interneren?" Ook de Philadelphia Inquirer maant tot voorzichtigheid. Dit blad schrijft:' „Het lijdt geen twijfel, dat ieder oprecht vredesstreven door het Amerikaanse volk van harte zal worden gesteund. Wij dienen echter te beseffen, dat de Chi nese communisten en hun op drachtgevers in Moskou zich ter dege bewust zijn van ons verlan gen naar vrede. Daarom dienen wij op onze hoede te zijn voor het geval de Chinezen ons in Korea opnieuw om de tuih willen leiden om met meer kans van slagen dan tot nu toe een offensief te kunnen on dernemen". Het nationale rampenfonds heeft tot nog toe een bedrag ont vangen van 94,1 millioen gulden. Sinds Woensdagavond is er dus weer één millioen gulden bijge komen. In 19 Amerikaanse rubberfa brieken zijn de arbeiders in staking' gegaan, nadat de on derhandelingen met de werkge vers over nieuwe contracten, herziening van het pensioenstel sel en de geneeskundige behan deling waren doodgelopen. De afgelopen 3 maanden is in het gehele land, met uitzonde ring van de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en en kele Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, de werving begonnen voor de vrijwilligers voor de dienst „Bescherming Bevolking" en reeds hebben zich 21.068 personen gemeld. Dat is ruim de helft (55 pet.) van het aantal vereiste vrijwil ligers. Totaal zullen er (met de grote steden, waar de wervings campagne op 13 April a.s. be gint) 200.000 nodig zijn. In de provincie Utrecht heeft zich al 81 pet. van het totaal aantal gemeld, in Gelderland 77, Overijsel 74, Zeeland 64, Fries land 67, Limburg 43, Nrd -Bra bant 39 pet. Bij de laatste 2 provincies moet in aanmerking worden ge nomen, dat hier de werving be gon ten tijde van de waters noodramp. In Luxemburg vraagt men zich met enige bezorgdheid en span ning af, hoe het weer op 9 April zal zijn, wanneer het huwelijk wordt voltrokken tussen de Bel gische Prinses Josephine Char lotte en Erfprins Jan van Lu xemburg. Het is namelijk heel gewoon, dat het in Luxemburg in dit jaargetijde één of twee dagen regent en velen hadden dan ook lidver gezien dat het prinselijk huwelijk in de maand Mei ingezegend was geworden. Overal wordt thans de „hon derdjarige kalender" geraad pleegd en als men die mag gelo ven, dan zijn de vooruitzichten niet al te ongunstig. De communistische verbin dingsofficieren hebben Donder dag een brief te Panmoend jon voor generaal Clark, de opper bevelhebber van de strijdkrach ten van de Ver. Naties in Korea overhandigd, waarin de Noord koreaanse autoriteiten verzoe ken om een bijeenkomst waarop de datum kan worden vastge steld van de hervatting van de onderhandelingen over een wa penstilstand in Korea. Aangezien de huidige situatie op de internationale markt de handhaving van de veevoederdis- trïbutie niet langer noodzakelijk maakt, heeft de minister van Landbouw, mede gelet op de gunstige ontwikkeling van de voederbouw in ons land, besloten de bestaande regeling in te trek ken en wel met ingang van 28 April a.s. De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij met ingang van 7 April 1953 haar rentetarieven als volgt heeft vastgesteld: medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Vrij veel bewolking. Vrij veel bewolking met hoofd zakelijk in het Westen van het land enige regen. Over het alge meen iets hogere maximum tem peraturen dan gisteren, maar in het Westen van het land later binnenstromen van koudere lucht. Matige tot krachtige wind, overwegend Zuidelijk tot Zuid- Westelijk. ZATERDAG 4 APRIL. v.m. n.m. Breskens 4.29 4.49 Terneuzen 5.04 5.24 Hansweert 5.44 6.04 Walsoorden 5.54 6.14 ZON MAAN April 3 6.11 19.17 7.03 4 6.09 19.18 0.32 7.38 5 6.07 19.20 1.38 8.27 6 6.04 19.22 2.33 9.31 7 6.02 19.24 3.14 10.49 Wisseldisconto 2% (tot dusver 3%); promessendisconto 3% (tot dusver 3 Rente voor voorschotten in reke ning-courant en beleningen: voor particulieren: 4% (tot dusver 4% voor anderen: 3% "(tot dusver 3 Onder particulieren zijn te ver staan alle natuurlijke en rechts personen behalve de staat der Nederlanden, de ingevolge de wet toezicht credietwezen in het re gister der credietinstellingen in geschreven handelsbanken, cen trale credietinstellingen, land- bouwcredietbanken en algemene spaarbanken, zomede de leden van de bedrijfsgroep effecten handel en van de vereniging van valutamakelaars en discontohan delaren. Met deze verlaging heeft de Ne derlandsche Bank haar wisseldis conto weer gebracht op het oude peil, dat geldig was vóór de ont wikkeling van onze deviezensitu- atie een ongunstige keer nam. De maatregel wordt in geld- en bankkringen algemeen gezien als een begrijpelijke aanpassing aan de situatie op de geldmarkt en een logische weerspiegeling van onze sterk verbeterde deviezen- positie. Deze beslissing is genomen na overleg met de Stichting Voor de Landbouw en na advies van het Bedrijfschap voor Veevoeder. Ook het bestaande menggebod zal na genoemde datum niet lan ger van kracht zijn. Omtrent eventueel te stellen kwaliteits eisen en de hieraan verbonden controle wordt met de georgani seerde landbouw overleg ge pleegd. Ook wordt bezien, Hp welke wijze de ontwikkeling van de veestapel, inzonderheid van de varkens- en pluimveehouderij in goede banen kan worden gehou den. Voorhands worden mede met het oog op de bestaande voorraden de voor consumptie bestemde hoeveelheden veevoe der op de gebruikelijke wijze van overheidswege in de handel ge bracht. Wel zal verdere voort gang worden gemaakt met de aanpassing der prijzen der im- port-voedergranen aan het prijs niveau op de wereldmarkt. VRIJDAG 3 APRIL. (Goede Vrijdag.) Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 7 u. Ds. A. de Reuver. De regering van Ceylon heeft aan particuliere handelaren verboden goederen uit commu nistisch China in te voeren, an ders dan via haar speciale bu reau, waarever ook alle export naar China moet worden ge leid. In de brief wordt voorgesteld dat de verbindingsofficieren op 6 April voorbereidende bespre kingen te Panmoendjon zullen voeren over de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevange nen. Een officier van het opperbe vel der V. N. heeft verklaard, dat het enige punt dat vertra ging zal kunnen geven, de toe voeging is in de Noordelijke brief, dat ter bijeenkomst van Paasmaandag ook gesproken zal worden over een datum voor hervatting van volledige onder handelingen over een wapen stilstand. „Wij hebben er nog niet mee ingestemd, nu reeds dergelijke onderhandelingen te hervatten. Eerst moeten wij er zeker van zijn, dat de commu nisten bereid zijn, hetzij toe te geven in de kwestie van vrijwil, lige repatriëring of zelf een be vredigende oplossing aan de hand te doen". Inmiddels zijn Amerikaanse geniesoldaten begonnen bij Moensan een groot gebied in orde te maken voor de bouw van, naar men vermoedt, een doorgangskamp voor zieke en gewonde krijgsgevangen mili tairen der Ver. Naties. Een woordvoerder der V. N. weigerde evenwel iets mee te delen om trent de bestemming van het kamp. Communistische verbindings officieren hebben Donderdag aan geallieerde officieren te Panmoendjon een boodschap voor generaal Mark Clark, de opperbevelhebber van de strijd krachten van de Ver. Naties in Korea, overhandigd. Generaal Clark had in Febr. in een brief aan de Noordkore aanse eerste minister en opper bevelhebber, maarschalk Kim II Sc eng, voorgesteld de zieke en gewonde krijgsgevangenen uit te wisselen. VAN HET FRONT Langs het gehele Koreaanse front is het rustig. De enige actie, waarvan in een commu niqué der V. N. melding wordt gemaakt, was een beperkte Chi nese aanval op een Zuidkore- aanse divisie ten Zuidwesten van Koemong in de Oostelijke sector van het centrale front Na een kort duel met lichte wa pens trokken de Noordelijken zich terug met achterlating van 53 gesneuvelden. IN KOREA GESNEUVELD. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 29 Maart 1953 in Korea is gesneuveld de soldaat W- Mandika, geboren 12 Mei 1931 en afkomstig uit Ma kassar. De soldaat Mandika was vroe ger in dienst van het K.N.I.L. In het Noordelijke deel van het Kiamboe-reservaat hebben Kikoejoe-troepen 21 terroristen gedood en 3 gewond. Te Nakoeroe zijn gisteren 2 Kikoejoes ter dood veroordeeld wegens moord op een Britse beer. Een rechter van het Westduit- se oppergerechtshof te Karslruhe heeft Donderdag bevelen tot in- hechtenishouden uitgevaardigd tegen Werner Naumann, Heinz Siepen en Paul Zimmermann, die in Januari j.l. tezamen met vier anderen door de Britten werden aangehouden. Onlangs zijn de gearresteerden overgedragen aan de Westduitse autoriteiten. Zij worden verdacht van samenzwering tegen de re gering. Twee leden van de groep-Nau- mann, Karl Scharping en Hein- rich Haselmayer, zijn op vrije voeten gesteld. GOEDE ZAKEN. De Luxemburgers die langs de route wonen, welke de uit meer dan zestig hofauto's bestaande bruidsstoet zal volgen van het Groothertogelijk paleis naar de kathedraal, waar de huwelijks plechtigheid zich zal afspelen, hebben intussen goede zaken ge daan, want alle vensters zijn ver huurd tegen behoorlijke prijzen. Sommige buitenlanders zouden zelfs fr. 10.000 hebben geboden voor een goede plaats aan een raam. Overal langs de weg zijn van officiële zijde echter tribunes opgericht en als men er vroeg Pij is geweest, heeft men hier een staan- of zitplaats kunnen be machtigen voor fr. 100 of fr 200. BELEGDE BROODJES EN DRANK. De vereniging van winkeliers en die van hotelhouders hebben haar leden opgeroepen de prijzen niet te verhogen en verwacht mag worden, dat een ieder zich hieraan zal houden. Daar de meer dan 150.000 bezoekers, die de bruidsstoet met zijn tientallen Koningen, Prinsessen en Prin sen willen bewonderen, onmoge lijk allen in de Luxemburgse ho tels en restaurants zullen kun nen eten, hebben de Luxemburg se instanties toegestaan, dat ie dere winkelier naast zijn eigen artikelen op 9 April ook belegde broodjes en dranken mag verko pen. Behalve de tienduizenden Belgen, die naar Luxemburg zul- len tijgen om daar hun Prinses toe te juichen, worden ook vele Nederlanders, Fransen en Duit sers verwacht. Vele honderden journalisten, fotografen en ci neasten zijn eveneens van de par tij. Voorzover zij in de hotels geen plaats hebben gevonden, zijn zij door bemiddeling van de persdienst bij burgers onderge bracht. HET PRINSELIJK KASTEEL Na hun huwelijk zullen Prin ses Josephine Charlotte en Prins Jan zich vestigen op een klein kasteeltje te Betzdorf, ongeveer 25 km van de hoofdstad van het Groothertogdom gelegen Dit buitengoed, dat indertijd aan een industrieel heeft toebehoord en in verval was geraakt, is geheel gerestaureerd en gemoderni seerd. De Prinses besteedt reeds nu vele uren aan de inrichting van haar toekomstig verblijf. De de coratie en ook het meubilair zul len geheel in Empirestijl worden gehouden en de Prinses houdt zich zelf bezig met het kiezen van de gordijnen en de wandbe- kleding, die het beste passen bij het rode mahoniehout van de Empiremeubelen. Het domein is gelegen in de Moezelvallei en heeft een uitge strekt park. Hier zal Prinses Jo sephine Charlotte volop gelegen heid hebben zich aan haar liefste sport, het paardrijden, te wijden. HET BRUIDSKLEED. Sedert een maand werken 8 naaistertjes van een groot Brus sels modehuis aan het bruilofts kleed van de Prinses. De sleep bestaat uit tien vierkante meter kant, samengesteld uit bloemmo tieven, waartoe vrijwel alle Bel gische kantwerksters een bijdra ge hebben geleverd. De japon zelf is vervaardigd uit organza en geïnspireerd op een Parijs model. Twee medewerksters van dit modehuis zullen de Prinses naar Luxemburg vergezellen om haar daar behulpzaam te zijn bij het kleden. TWEE THEESERVIEZEN EN EEN COCKTAILBAR. In een vleugel van het kasteel te Laken kan het publiek thans de geschenken bewonderen, die Prinses Josephine Charlotte ter gelegenheid van haar huwelijk heeft ontvangen. Men ziet hier een fraaie Brus selse gobelin uit de zestiende eeuw, een cadeau van de Belgi sche regering. Verder een 18de- eeuwse tafel, aangeboden door de wetgevende Kamers en een zil veren theeservies van het corps diplomatique. Ook de stad Oos tende en de Belgische kolonie in de Congo hebben een zilveren theeservies ten geschenke gege ven. De Japanse ambassadeur te Brussel heeft een juwelenkistje van Japans lakwerk, ingelegd met goud, aangeboden. De stad Brussel heeft een tafellaken van Brusselse kant geschonken, ter wijl de hofleveranciers een cock tailmeubel hebben aangeboden. Het college van rijksbemidde laars heeft naar aanleiding van het voorstel van de stichting van den arbeid betreffende de ar beidstijd op de Koninginnedag De Sowjet-uitnodiging aan de Verenigde Staten en Frankrijk om deel te nemen aan de Brits Russische besprekingen over de veiligheid in de lucht zou een po ging kunnen zijn om het vier-mo- gendhedenbestuur over Duitsland te herstellen, aldus hebben en kele functionarissen Woensdag avond in Londen verklaard. Een dergelijke stap zou in overeenstemming zijn met het veelvuldig door Moskou uiteen gezette standpunt over wijzen voor hereniging van de oostelijke en westelijke bezettingszones. Deze benadering van het Duit se vraagstuk is consequent door de Westelijken verworpen. Zij menen, dat de gebeurtenissen se dert de overeenkomst van Pots dam in 1945 herinstelling van een militair vier-mogendheden- bestuur onrealistisch maken. De nieuwe Sowjet-leiders zou den nu echter kunnen menen, dat de tijd rijp is voor heropening der Duitse kwestie en een van de gemakkelijkste manieren zou zijn herinstelling van de oude 4-mogendhedenmachinerie door op technisch niveau te beginnen. Deze mening vindt enige steun in berichten uit Moskou, volgens welke de Sowjet-Unie wellicht binnenkort zal antwoorden op de jongste Westelijke nota over ver kiezing van een regering voor geheel Duitsland. Men acht het veelbetekenend, dat dit bericht door de Sowjet-censuur is door gelaten. Naar verluidt zullen de Weste lijke afgevaardigden naar de Ber- lijnse besprekingen instructies krijgen om het gesprek op zui ver technisch niveau te houden. Pogingen om te komen tot her vatting der onderhandelingen over de Duitse kwestie zouden volgens de Westelijke mogend heden om te beginnen via dipl» matieke kanalen moeten lopen. De ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, de heer P. I. Hoogenhout, heeft in zijn resi dentie aan de directeur van het nationaal rampenfonds, generaal b.d. P. Alons, een chèque over handigd van de coöperatieve wijnbouwersvereniging in Zuid- Afrika, ten bedrage van 10.500. De overhandiging geschiedde in een intieme bijeenkomst in de residentie van de Zuidafrikaanse ambassadeur, waarbij, naast le den van de Zuidafrikaanse am bassade, ook de vertegenwoordi gers in ons land van de wijnbou wersvereniging, de heer Bosman, aanwezig was. De heer Hoogenhout herinner de eraan, dat onmiddellijk na de ramp de coöperatieve wijnbou- wersvereniging aan haar verte genwoordiger in ons land reeds opdracht gaf een voorraad rode wijnen ter beschikking van de slachtoffers van de ramp te stel len. Dat werd evenwel door de vereniging niet voldoende geacht, waarop thans dit bedrag in geld volgde. De ambassadeur noemde deze gift slechts een druppel van het geen nog uit zijn land voor de slachtoffers van de ramp zal ko men. Deze overhandiging moet men ais een symbolisch gebaar zien. Hij zei, dat het totale bedrag, dat uit Zuid-Afrika voor de slachtof fers van de ramp te wachten is, een verrassing zal zijn. De collec te in zijn land sluit 30 April Eerst daarna zal bekend worden wat de totale bijdrage uit zijn land zal zijn. Het is reeds bekend, dat in Zuid-Afrika, waar onge- veer 50.000 blanken leven, een bedrag van ruim 50.000 gulden werd bijeengebracht. Bekend is ook de bijdrage van de regering va="-ëcsieiue regelingen aan de drie getroffen landen Ne- middag van de Koninginnedag en de nationale bevrijdingsdag overwogen, dat bij het georganf- seerde bedrijfsleven de wens blijkt te bestaan de vrije middag van de nationale bevrijdingsdag te verplaatsen naar Koniginne- dag. Het college trekt de beschik king „Arbeidstijd nationale feest dag" van 3 April 1951 in en be- paalt: 1. Het is aan werkgevers toe gestaan op Koninginnedag, voor zover het werk zulks toelaat in afwijking van de ncrmale werk- tijd van 1 uur des nr middags af vrij te geven met behoud van loon. Deze vrije uren zullen niet in mindering worden gebracht op de vacantie, waarop de werkne mer recht heeft, behoudens het bepaalde sub 3; 2. Indien en voorzover in door het college van rijksbemiddelaars bindend vastgestelde regelingen derland, Engeland en België. Het Zuidafrikaanse volk draagt bij naar mate van de liefde, zo merkte de ambassadeur op. Er bestaan sterke vriendschapsban den tussen Zuid-Afrika en Neder land en men voelt nog altijd een zekere verwantschap. Hij hoopte, dat de banden nog nauwer zul len worden aangehaald. Generaal Alons dankte met 'n hartelijk en kort woord namens het nationaal rampenfonds en 't gehele Nederlandse volk voor de gift. Het is 'n symbolische gave, die zeer reëel is. De Franse hoge commissaris in Duitsland, heeft 15 Duitse oor logsmisdadigers amnestie ver leend. Voorts zijn de straffen van 11 anderen aanmerkelijk vermin derd. als vacantiedag (snipperdag) is aangewezen, vervalt deze aanwij zing. Bepalingen in regelingen met betrekking tot het vrijaf ge ven op 5 Mei vervallen eveneens. Overeenkomstige wijzigingen, door partijen aan te brengen in lopende collectieve arbeidsover eenkomsten, zullen geacht wor den de vereiste goedkeuring van het college van rijksbemiddëlaars te hebben verkregen. 3. Indien partijen op grond van het bepaalde in een tussen hen geldende collectieve arbeids overeenkomst niettemin de vriie middag op de 5de Mei wensen te handhaven, dient zolang deze be paling ongewijzigd blijft. een eventuele vrije middag op Ko ninginnedag in mindering te worden gebracht op de vacantie, waarop de werknemer recht heeft. Te Amsterdam is Donderdag middag een vierjarig jongetje tijdens het spel in een straat on der een vrachtauto geraakt Het knaapje was op slag dood.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1