Eric de Noorman en Bor Khan i Butagas-comfoor Ijzerhandel Tazelaar Uil Jc Srcvincie Eric da Kooiman Gulden THE GREATEST SHOW O N EARTH MARKT- EN HANDELSOVERZICHT m Kleine advertentiën Ons nieuwe 8 EEIS GOEDE RAAD: slechts 99 grote Gehakt en Spek relame W. VAN LEEUWEN Co TERNEUZEN AXEL. BIERVLIET. HOEK. RETR AN CHEMEN T. VLISSINGEN. ZIERIKZEE. TERNEUZEN. HULST. OOSTBURG. 99 AARDENBURG. •'££2:, Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland Voorhanden N.V. Fa P J. van de Sande 1,per 500 gr. 1,25 per 500 gr. 1,per 500 gr. 1,50 per 500 gr. 1,75 per 500 gr. 0,15 per 100 gr. Slagerij J. VAN DEN EECKHOUT 8 2-pitc groen emailie Noordstr. 19 Telefoon 2151 L U X O R Circusliefhebbers, verzuimt vooral toch deze film niet. Alle circussen in1 Nederland tezamen kunnen U nimmer brengen wat „THE GREATEST SHOW ON EARTH" U in drie uur tijds biedt. Het is een onvergetelijk schouwspel. Men moet deze film minstens tweemaal zien om alles gezien te hebben. Hedenavond aanvang 71/4 uur. Woensdag- en Donderdagavond aanvang 8 uur. enigermate ingekrompen door evacuatie. In gebieden, waar de grootste tekorten worden ver wacht, zullen kampen worden in gericht. Verwacht wordt, dat in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen 'n arbeidstekort zal ontstaan. Voor Westelijk Noord-Brabant wordt evenwicht in vraag en aanbod verwacht. De grootste moeilijkheden, aldus verwachten deskundigen van de Stichting voor de Landbouw, zullen waar schijnlijk de Zuidhollandse eilan den en de Brabantse Biesbos op leveren. Normaal worden in deze streken tijdens het seizoen enige honderden arbeiders uit West- Brabant en Goeree aangeworven. De uienteelt verplaatst zich thans van Goeree naar de andere Zuidhollandse eilanden, waar door belangrijke eisen aan de ar beidsvoorziening zullen worden gesteld. De Brabantse arbeiders zullen 'waarschijnlijk in eigen omgeving nodig zijn en Goeree zal wellicht een tekort in plaats van een overschot hebben. Plaatselijke commissie van de Stichting voor de Landbouw en provinciale contactorganen voor arbeidsvoorziening zullen aan vragen om werkkrachten behan delen, ook voor cultuurtechni sche werken in eigen beheer. WEG KORTEVEN—KRABB2N- DIJKE WEER GEOPEND. De verbinding met Zeeland via Noord-Brabant is weer in zover re hersteld, dat het weggedeelte Korteven—Krabbendijke weer voor het verkeer is opengesteld, aldus deelt de K.N.A.C. mede. Met het oog op de grote moei lijkheden, die de werkzaamheden aan de nieuwe noodweg onder vinden, zijn voorshands met in gang van 4 April alle vergun ningen voor het berijden van de verbinding Krabbendijke-Ierseke ingetrokken. Men zal trachten in 14 dagen tijd de noodweg te voltooien. Hiertoe zal dag en nacht moeten worden gewerkt. Voor zeer speciale gevallen zal nog vergunning kunnen worden verleend, om 's nachts van de in aanbouw zijnde noodverbinding gebruik te maken. (Deze vergunningen worden naar de K.N.A.C. bericht ver leend door een commissie, welke zitting houdt in café Sinke, Dorpsstraat 82 te Krabbendijke. TOESTAND BIJ STAVENISSE. Maandagmiddag was de toe stand bij Stavenisse zeer critiek. Het water spoelde reeds over een dunne rij zandzakken, die op het ogenblik de dijk vormt. Het wa ter was door de opstuwing van de wind hoger dan normaal. Het kon nog net gekeerd worden. huistiran" van Godfried Bomans. De heer Boon uit Goes sprak een rede uit over de openbare school. Er was weinig belangstelling. Geslaagd. Te Boxtel is geslaagd voor het examen meester-schilder de heer W. P. M. Canon te Aardenburg. Examen Belastingconsulent. Bij de te Amsterdam gehouden examens voor belastingconsulent slaagde o.m. de heer J. Wieles te Axel. De heer Wieles is sedert 1942 te Terneuzen werkzaam ten kantore van de heer J. F. Filius. Voor het Rampenfonds. Door leerlingen van de open bare lagere school A werden ten bate van het Nationaal Rampen fonds 25 lepeltjes 2,50 per stuk verkocht. Candidatenlijst V. V. D. De candidatenlijst voor de aan staande gemeenteraadsverkiezin gen van de V. V. D. is als volgt vastgesteld: 1 D. Haak—Tollenaar: 2. D. W. F. Kaijser; 3. A. Wolfert Az.; 4. A Dieleman; 5. J. Tollenaar; 6. A. Meertens; 7. J. van 't Hoff Jz. kele films vertoond over de prak tijk voor de ambachtsschoolleer lingen nadat zij hun diploma in jde zak hebben. De bijeenkomst was zeer in de smaak van ouders en leerlingen gevallen. Gediplomeerd werden: Afdeling smeden-bankvverken. G. A. de Baerdemaeker, A. L. Blaeke, A. M. Pieters en A. G. D. Vermeire, allen uit Aardenburg; R. L. de Vries uit Assenede (B. A. J. Engels, J. A. van Hout en C. J. Rouw, allen uit Biervliet; I Cruson, J. den Dekker, A. W. Dusebout, M. B. van Exter, A. Haartsen, A. Kareis, F. van Room, H. V. Roth en G. P. Velde, allen uit Breskens; C. P. Rie- mens uit Cadzand; J. W. Ris- seeuw, P. J. de Smit en W. J. Vinjé, allen uit Groede; A. W. Versprille uit Nieuwvliet; A. C. Hamelinck uit Oostburg; J. J. van Baal, J. M. ten Cate, W. P. Huigh, J. den Hulster, A. A. Steurrijs en E. A. van de Voorde, allen uit Schoondijke; G. H. P. Tas en F. G. M. Vennix, beiden uit Sluis; S. J. de Krijger uit Wa terlandkerkje; J. C. Boeije, A. W. Kraker, T. de Looze, W. F. Swar- telé en H. Termont, allen uit IJzendijke. Afdeling Timmeren. J. N. M. Corveleijn uit Aarden burg; P, van den Heuvel, I. No- tebaart en D. W. A. Spoor, allen uit Breskens; V. de Ruijsscher, A. V. M. Scherbeijn, A. J. S. Si- monse en F. Versaevel, allen uit Hoofdplaat; L. Buijs uit Oost burg; I. M. van Hanegem uit Re- tranchement; S. J. Huigh en A. A. Steurrijs, beiden uit Schoon dijke; H. W. Baas en H. Coppens, beiden uit Sluis, A. van Pamelen en J. P. Triou, beiden uit IJzen dijke. Internationaal grenskantoor. Zaterdag a.s. wordt het grens kantoor, dat thans verbouwd is, weer in gebruik genomen. Het is van de S.B.M.-busonderneming overgenomen en thans een rijks gebouw geworden. Het merkwaardige ervan is, dat ook de Belgische douane er in ondergebracht is, hetwelk voor het tourisme een grote ver betering betekent. Een derge lijke combinatie is iets nieuws voor Zeeuws-Vlaanderen. Hoewel het gebouw niet ver groot is, is er voor elk land een behoorlijk kantoor en wacht lokaal. Het betonnen hulpkan toortje bij de weg wordt afge broken en vervangen door het houten Belgische wachtlokaal, dat in betere staat verkeert. Daar het grenskantoor cp Ne derlands gebied staat, zouden de Belgische ambtenaren ter plaat se geen opsporingsbevoegdheden hebben. Om dit te ondervangen, is de weg van de brug tot de grens internationaal verklaard, een afstand van 310 meter. Al met al een belangrijke ver betering en een mooi staaltje van internationale samenwer king. Na de wintersluiting zal grens verkeer langs deze post voorlo pig weer mogelijk zijn op alle Zaterdagen, Zon- en Maandagen, te beginnen op 4 April. Ook Dinsdag na Pasen. Voor de Watersnood. De leerlingen der O. L. school verkochten voor een bedrag van 114,aan watersnoodlepeltjes. Drijvende mijn. Alle schepen op de Schelde zijn gewaarschuwd voor een drijven de mijn bij Vlissingen. Geschenk van de jeugd aan de jeugd. Het Jeugd-Rode Kruis zal op 8 Aprli a.s. in het Concertge bouw te Zierikzee uitreiken als geschenk van de jeugd aan de jeugd: speelgoed, kinderkleding en andere geschenken, die deels door het Nederlandse Jeugd- Rode Kruis, deels door het Jeugd-Rode Kruis in het buiten land zijn bijeengebracht. De directeur van het Liga bureau van het Jeugd-Rode Kruis in Genève, de heer Ch. S. Schussele, komt voor deze uit reiking speciaal naar Nederland. Gemaal in polder Drei- schor maalt weer. Eerder dan verwacht werd, zijn de motoren van het electrische gemaal van de polder Dreischor uit Dordrecht teruggekomen en inmiddels herplaatst. Men heeft reeds proef gedraaid. Blijft men constant doormalen, dan gaat het waterpeil in de pol der met ca. 10 cm per dag om laag. de aangevoerde motorpom- pen zullen waarschijnlijk geen dienst meer behoeven te doen. De gaten in de dijk van de Dijk- waterpolder zijn dicht, maar de dijken zijn nog niet voldoende versterkt om mensen uit het dorp en omgeving gelegenheid te geven zich weer te gaan instal leren en zich te zetten aan het herstel. Maar aan de droge cor ridor tussen Schouwen en Dui- veland zal binnenkort een strook van 1110 ha worden toegevoegd. Inmiddels is de Dijkwaterpolder vlak bij Zierikzee leeggelopen zodat weer 60 ha droog is. Op diverse plaatsen is ook het weg- herstel flink ter hand genomen. VEEMARKT TE ROTTERDAM. 30 Maart 1953. Totale aanvoer 1744 stuks. Vette koeien 982; varkens 762. Prijs per kg: Vette koeien le kw. 2,82 tot 2,90; 2e kw. ƒ2,70 tot 2,78; 3e kw. 2,20 tot 2,300. Varkens (lev. gew.) le kw. 1,88; 2e kw. 1,86; 3e kw. 1,84. Overzicht. Vette koeien: aan voer ruimer, handel zeer kalm, prijzen als vorige week Dinsdag, prima's boven notering. Varkens (lev. gew.): Aanvoer even ruimer, handel tamelijk, prijzen als vorige week, enkele prima's boven notering. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 30 Maart 1953. Klei-aardappelen 35 mm op waarts. Eigenheimers 15 tot 16. Bintjes 13 tot 14. Bevelanders 14 tot 15. Furore 13,50 tot 14. Alpha's 11 tot 11,50. Rode Ster 14 tot 15,50. Zandaardappelen 35 mm op waarts. Voran 8,85. Industrie 8,85. Wilpo ƒ8,85. Droge voeraardappelen 3,50. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. De volgende week zal de aard- appelbeurs te Rotterdam worden gehouden op Dinsdag 7 April. GRAANBEURS ROTTERDAM. 30 Maart 1953. Binnenlandse granen, officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe zonder vochtconditie 26,50 tot 27,60. Op vochtconditie franco fa briek tot 27,55. Voedergranen. Zomergerst, met weinig koop lust, 29 tot 31,50. Wintergerst, prijshoudend, 28 tot 29. Haver, kalm, 25 tot 26. Rogge, goed prijshoudend, 28,50 tot 29,50. Maïs, geschoond, met meer attentie 31,25 tot 32. Peulvruchten zeer flauw. Groene erwten 40 tot 49. Schokkers 50 tot 57,50. Bruine Bonen tot 90. Eigenheimers 15ƒ16. PAARDENMARKT TE UTRECHT. Op de Utrechtse paardenmarkt werden Maandag aangevoerd: 543 paarden. De prijzen variëren voor luxe paarden van 1000 tot 1200, werkpaarden van 850 tot 1125, oude paarden van 675 tot 875, paarden boven 3 jaar van 700 tot 1000, paarden be neden 3 jaar van 600 tot 850, veulens van 350 tot 600, hitten van 400 tot 725, slachtpaarden 1,85 tot 2 per kg slachtge- wicht. Een geslaagde demonstratie, Dat wat „men" niet ziet. Te oordelen naar het aantal da mes, dat van de uitnodiging van de firma Schellinkhout gebruik had gemaakt voor het bijwonen van een demonstratie met toe lichtende causerie en lichtbeelden door de heer Van Bemmel, een der specialisten van de bandage en corsetindustrie „Basko" te Amsterdam, gisteravond in hotel „Des Pays-Bas" gegeven, was de belangstelling van de zijde der dames wel zeer groot. Op onderhoudende wijze ver telde de heer Van Bemmel, dat de belanghebbenden over het al gemeen nog te achteloos tot het aanschaffen van een nieuw cor set overgaan, en dan dikwijls meer afgaan op de prijs, dan op de kwaliteit van het volmaakt door specialisten geconstrueerde corset, dat anatomisch weten schappelijk verantwoord is en organische storingen en verzak kingen voorkomt. Ook de verkoopster moet de ad- spirant-koopsters behoorlijk ad vies kunnen verstrekken over het juiste corset voor het figuur, spe ciaal voor bijzondere en moeilij ke, en het is beslist noodzakelijk, dat ook het verlangde corset eerst gepast wordt. Voorts wees spreker op het juis te gebruik van veters in het cor set. De veter behoort de bewe gingsvrijheid te vergemakkelij ken en dient bij liet aan- en uit trekken wel degelijk te worden gebruikt. Het „Camp"-corset voorkomt die nare knopen en dergelijke euvels door de patent-systeem sluiting. De heer Van Bemmel achtte het van het grootste be lang, dat men zo snel mogelijk aanvangt met het dragen van een goede beha en zolang moge lijk wacht met het dragen van een corset. Eerst dAn moet men hiertoe overgaan, wanneer dit voor het figuur en de geaard heid noodzakelijk is. Het „Camp"-corset is een Ame rikaans product, dat alle goede eigenschappen in zich verenigt en voor de dames werkelijk een „steun" en een genot om te dra gen is. Nadat m de pauze aan de be zoeksters een kopje thee was aangeboden, kwamen de vragen los van de deskundigen in de zaal, welke vragen door de spre ker vlot werden beantwoord, waarna nog enige lichtbeelden de causerie van de heer Van Bem mel verduidelijkten. Aan het slot van de avond volg de nog als attractie het verloten van een ,,Camp"-corset en het is begrijpelijk, dat de gelukkige winnares zeer verheugd was met haar onverwachte aanwinst. Een demonstratie, waarop de firma Schellinkhout en de aan wezige dames met genoegen kun nen terugzien. Raadslid verlaat de K.V.P. Naar wij vernemen heeft de heer J. D. A. van Mierlo, lid van de gemeenteraad te Hulst voor de K.V.P., als lid dezer partij bedankt. De heer Van Mierlo, die tevens secretaris was van de K.V.P.-partijafdeling, kan zich niet verenigen met het ad vies, dat door een volgens hem eenzijdige commissie is uitge bracht inzake de candidaatstel- ling voor de raadsverkiezingen. De heer Van Mierlo heeft zijn zetel niet ter beschikking gesteld. Het zou de bedoeling zijn, dat hij bij de in Mei te houden verkie zing van de gemeenteraad met een eigen lijst uitkomt. „Gemeente- Deel I: „HET SPOOB VAN HET ZWAARD" Volksonderwijs. De afdeling Aardenburg van „Volksonderwijs" belegde in de Sociëteit een propaganda-avond. Opgevoerd werd de klucht „De De lijst van belang". De groep „Gemeentebelang" heeft' voor de a.s. raadsverkie zingen de volgende candidaten lijst opgesteld: 1. J. H. van Campen; 2. J. Ba- rendrecht; 3. J. H. Lastdrager; 4. J. A. Verhage; 5. J. A. van Baal; 6. P. SimpelaarWiggers; 7. P. LeenhoutsHemmekan; 8. H. Smit; 9. Ir. I. A. van Cruijnin- gen; 10. C. Drenth; 11. Dr. H. P. de Jong; 12. W. J. Kesteloo; 13. notaris J. Mijs; 14. Ir. I. van San- dick. Diploma-uitreiking Am bachtsschool. Onder grote belangstelling vond de diploma-uitreiking en overgang plaats, een jaarlijks te rugkerende hoogtijdag in het schooljongensbestaan. Vóórdat de ouders en leerlin gen zich in de grote feestelijk versierde werkplaats verenigden, konden zij een kleine tentoon stelling bewonderen van het werk van hun zonen. De voorzitter, de heer J. Mijs, sprak een hartelijk welkomst woord tot ouders, leerlingen en belangstellenden, alsook tot het bijna voltallig schoolbestuur. In een korte toespraak richtte hij zich tot de geslaagden en wees de jeugd er met grote nadruk op, dat zij met dit diploma niet de kennis in hun macht hebben. Zij hebben op de school een stevige grondslag gehad, maar zelf moe ten de jongens alle ervaring op doen en zich verder in het door hen gekozen vak bekwamen. De heer Mijs ging hierna over tot de uitreiking van de diplo ma's. De daarbij behorende rap porten werden uitgereikt door de heer Brakman, de secretaris der schoolvereniging. De directeur der school, de heer W. van den Beukei, wenste de jongelui geluk met het door hen behaalde diploma, waarna de twee beste leerlingen van het afgelopen jaar, E. van der Voor de uit Schoondijke en V. de Ruijsscher uit Hoofdplaat, een boekwerk ontvingen uit de han den van de voorzitter. Vervolgens sprak de directeur de wens uit, dat de geslaagden vlot geplaatst zullen worden in een werkkring, die hen qua op leiding ligt. Nadat een consump tie was aangeboden, werden en- 52. Snel volgt Eric met Winonah de ge neesheer naar de zie kenkamer. De oude nomade ligt onbewe gelijk in bed. Zijn ge laatskleur is bleek als was. Hij heeft de ogen open, doch zij staren nietsziende in de ver te en zijn ademhaling is nauwelijks te ho ren, zij is nauwelijks merkbaar. „Gij ziet het, heer," mompelt de heelmees ter, terwijl hij met 'n machteloos gebaar de schouders ophaalt. „De man is niet meer te redden." Eric knikt grimmig. „De enige man, die ons de weg had kunnen wijzen naar het kamp van Bor Khan," prevelt hij. „Als hij sterft is alles verloren. Doe wat gij kunt. Indien hij bijkomt, waarschuw mij dan. Misschien kan hij ons waar devolle inlichtingen verschaffen." Met een korte groet verwijderen Eric en Winonah zich. In allerijl roept de Noorman zijn voornaamste raadgevers bijeen en stelt hen in korte woorden van de gebeurtenissen op de hoogte. Schrik en ontsteltenis tekenen zich af op de gezichten der toe hoorders. Enkele ogenblikken heerst er een drukkende stilte. Dan zegt Svitjold aarzelend: „Ge meent, dat ge thans nog een achtervolging wilt inzet ten? De winter staat voor de deur, heeren „Het enige wat mij weerhoudt onmiddellijk te vertrekken, is de nomade," antwoordt Eric kortaf. „Was de man niet stervende, ge loof mij, ik was reeds onderweg. Nu moet ik wachten, in de hoop, dat hij ons tenminste nog aanwij zingen kan geven over de plaats waar Bor Khan zich bevindt en hoe wij diens vesting kunnen be reiken. Bedenk wel, heer Svitjold, de dreiging van het zwaard is vre selijker dan welk jaargetijde ook!" In gedrukte stemming gaat even later de vergadering uiteen. De meesten begeven zich ter ruste, daar de afgelopen nacht hen wei nig tijd tot slapen overliet. Nadat Eric zijn eigen verwon ding, een ongevaarlijke vleeswon de, heeft laten verzorgen, begeeft ook hij zich naar zijn slaapvertrek. Hij schuift het gordijn ter zijde en staart naar buiten, waar in het eerste licht van de nieuwe dag de sneeuwvlokken zachtjes omlaag dwarrelen. Hij merkt niet, dat de deur van zijn vertrek wordt geopend en een stille vrouwenfiguur naar binnen treedt. Vol liefde kijkt Winonah naar zijn grauwe, vermoeide ge laatstrekken, waarin smart en zor gen thans diepe groeven hebben getrokken. Een snik dringt haar naar de keel en met moeite dringt zij haar tranen terug. „Wel te rusten, Eric," zegt ze zachtjes. Maar de Noorman hoort haar niet. Roerloos, met brandende ogen, staart hij naar buiten in het vale licht van de aanbrekende mor gen en in gedachten ziet hij het beeld vóór zich van een man, die thans, ergens ver weg, triomfan telijk voortjaagt met het vreselij ke, onoverwinnelijk zwaard Tyr Van 15 regels 75 c iedere regel meer 15 (Maximaal 8 regels.) Brieven: Bureau van Blad 15 cent meer. dit Te koop: zware Weidesta- ken en tevens een partij Mutsaards. Adres: C. DE KUBBER Fzn, Axelsestraat 165, Terneuzen. Te koop: Wandelwagentje. Adres: Mart. Eijkestr. 14, Terneuzen. Te koop: nieuw blank Huiskamerameublement. Vanaf morgen iedere dag te bezichtigen. Adres: Mar grietstraat 32, Terneuzen. Te koop: pracht tropisch Aquarium tegen elk aan nemelijk bod. Adres: Lan ge Kerkstr. 35, Terneuzen. Weggelopen: Foxterrier, wit met zwart gevlekt. Luiste rend naar de naam „Pim". Bericht aan: M. VAN FRAAI JENHOVEN, Axel, M 44, Telef. 24. Met ingang van Woensdag staande dienst onderhouden HOEDEKENSKERKE. 1 April 1953 wordt onder tussen PERKPOLDER en 18.30 uur 20.00 uur Perkpolder V.: 7.30 11.30 14.30 Hoedekenskerke A.: 9.00 13.00 16.00 Hoedekenskerke V.: 9.25 13.25 16.25 Perkpolder A.: 10.25 14.25 17.25 20.25 uur 21.25 uur Op Zondagen wordt alléén de eerste en de laatste reis vice versa gemaakt. Uitsluitend passagiersvervoer; rij wielen of motorrijwielen worden niet ter vervoer aan genomen. Tarief personen le klas: 30 ct. enkele reis. Vele deeltjes van de avonturen van a 75 ct. per deeltje. Boekhandel Noordstraat 55 Terneuzen Vandaag en Woensdag weer ONS PRIMA GEHAKT BIK MAGER SPEK BIK VET SPEK SCHOUBERCARBONADE BOORREGEN LAPPEN HOOFEKAAS (extra vet) Van Steenbergenlaan 2 Telefoon 2431 toO0DJS$MSSSS3O£83£83£85O&C83£tO£a5C8C850£83t839583£8g Koopt KLEBING NAAR MAAT bij: Gediplomeerde Kleermakers Nieuwediepstraat 83 - Terneuzen Tevens het beste adres voor: HERENMODES en K.L.M.-Vakkleding 245° |T\ VI VI

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3