De factoren tot de hoge die samenwerkten vloed op 1 Febr. j.l. Binnenlands nieuws Behangselpapier 60 CT 1. Sportnieuws XKU 00 De herstelwerkzaamheden in de rampgebieden Wat brengt de RADIO Caissons voor Kruiningen- Veerhaven VOETBAL -bed is ook voor U Ideaal! AGENDA Het Arbeidsvraagstuk in het Rampgebied. Naguib bekrachtigt vonnissen De verkiezingen in Griekenland Nationale tentoonstelling van hei Nederl. Trekpaard SOORTEN VAN DE TRAP GEVALLEN EN OVERLEDEN. TOT MEER DAN 100 SOORTEN BENEDEN NATUURLIJK b b a V Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Na hetgeen prof. ir. J. J. Broeze in „De Ingenieur" heeft opge merkt aan de hand van de weer kaart j es die betrekking hadden (tp de 31ste Januari j.l., heeft de ydactie van het genoemde blad (Utracht een door een aantal des kundigen geschreven en (zo nodig 'ider voor zijn deel) onderteken de beschouwing te verkrijgen. De redactie van dit orgaan van het Koninklijk Instituut van In genieurs en van de Vereniging van Delftse Ingenieurs deed deze poging, omdat zeker meer facto ren dan de tot dusverre genoem de de hoge vloed van 1 Februari j.l. hebben veroorzaakt. Haar po ging is, aldus blijkt uit een arti kel van ir. C. Tellegen in het jongste nummer van het blad, niet gelukt. Hoewel in theorie wordt toegegeven dat het vraag stuk alleen door een groep des kundigen tot helderheid kan wor den gebracht, staat men toch nog te onwennig tegenover het denk beeld van een gezamenlijke pu blicatie. Intussen meent de redactie van het orgaan dat het bij de reacties op het initiatief van prof. Broeze niet behoort te blijven, zo deelt ir. Tellegen o.a. mede, en heeft zij uit hetgeen tot uiting kwam bij besprekingen met personen uit de kringen der meteorologie, der hydrografie, der oceanografie en der waterbouwkunde zelfstan dig een artikel aan het vraagstuk gewijd. wind en de gang van de depres sie. Bekend is toch, aldus ir. Tel legen, dat de wind eerst west noordwest, daarna noordwest en tenslotte noord was. Kan nu het water niet extra zijn doorge jaagd als het ware om de Dog- gersbank heen tussen deze en Denemarken? Later zou in ver band met doorstaande noorden wind het onderdoor terugvloeien belemmerd geworden kunnen zijn, althans over de Doggers- bank zijn belemmerd. Op de Dog- gersbank staat op het ondiepste gedeelte nog altijd minstens on geveer vijftien meter water. Wel is er bij storm nu en dan bran ding te zien, de „ondiepte" in verhouding tot verdere diepten toont zich dus. En deze verhou dingen zijn merkwaardig. Ten zuiden van het ondiepste gedeel te is dichtbij de „Silver Pit" een oost-west lopende diepe geul van ruim vijf en zeventig meter. LAGE BAROMETERSTAND. Een volgende factor is de stij ging van het water onder de in vloed van een lage barometer stand. Hierbij moet natuurlijk water toestromen. Dit kan wor den bevorderd als het lage druk centrum zich met de windrich ting mede verplaatst en de wind dus helpt, het water voor deze verhoging van de waterspiegel aan te voeren. Een verdere factor maakt de zaak nog ingewikkelder en daar bij is een verschil van uitlegging van het woord „surge" tussen de Engelsen en de Hollanders extra verwarrend. Ir. Tellegen merkt op dat de „surges'' vloeden ver staan, de Engelsen heel iets an ders n.l. een opwaaiing die door schommeling van een zeegedeelte extra wordt versterkt. In de Noordzee is vaak de gang van de depressie: Van een punt ruim noord-west van Ierland langzaam zich verplaatsende in noord-oostelijke richting. Daarbij behoren eerst sterke zuid-wes tenwinden over de Noordzee, die als het ware de Noordzee eerst leeg blazen (overdreven gespro ken). De beste voorwaarden voor het omgekeerde, dus het weer vol blazen van de Noordzee, ko men dan voor, indien de depres sie zich naar het oosten van de Noordzee heeft verplaatst en de winden boven de Noordzee noord west of noord zijn geworden. De eerst naar het noorden oplopen de waterspiegel (door de zuid westenwind veroorzaakt) schom melt terug en deze schommeling wordt versterkt door de noord westen- en noordenwinden. Hier door ontstaat een extra verhoog de waterstand in het zuiden van de Noordzee. Het is duidelijk, zo zegt ir. Tel legen verder o.m., dat een ande re gang van de depressie gewij- doorzettende noordelijke winden tengevolge van langzame ver plaatsing der depressie de terug schommeling van het water naar het noorden ernstig kunnen be lemmeren. 'S NACHTS DOOR HET WATER VERRAST. Is, wanneer men al deze facto ren ziet, niet duidelijk, zo vraagt ir. Tellegen, dat bij het stormtij in de nacht van 31 Januari op 1 Februari het water ons verrast heeft? Duidelijke waarnemingen zijn in die donkere stormachtige nacht niet mogelijk geweest, maar zou alles tezamen in onze zeegaten niet een soort vloedgolf zijn opgetreden? Goede internationale samen werking en groepwerk zijn nodig om deze toch werkelijk ingewik kelde zaak te onderzoeken en de voorspellingsbasis te verbreden, zo concludeerde ir. Tellegen. Premier generaal Naguib heeft de vonnissen bekrachtigd, die door een speciaal Egyptisch ge rechtshof zijn uitgesproken over dertien personen, die er van wa ren beschuldigd op twaalf Janu ari j.l. te hebben gepoogd de Egyptische regering door een revolutie omver te werpen. Tien der beschuldigden waren officieren en drie burgers. Onder de officieren bevindt zich kolonel Mahanna, een voormalig lid van de regentschapsraad, die 14 Oc OVERVERMOEID Neem PLEEGZUSTER BLOEDWIJN. In de nacht van Zondag op Maandag heeft het Griekse mi nisterie van binnenlandse zaken bekend gemaakt, dat de Griekse concentratie, de partij van eerste minister Papagos, bij de Zondag gehouden tussentijdse verkiezin gen alle negen zetels heeft ge wonnen. Twee van deze zetels waren, reeds voor de concentratie. Het aantal zetels van de con centratie in het uit 300 leden be staande Griekse parlement is vermeerderd van 24 tot 247. De middenpartijen die in de oppositie zijn en die onder leiding staan van Piastiras en Venizelos, be schikken thans over 53 zetels. De zetels waren vacant ver klaard omdat zich bij de jongste algemene verkiezingen onregel matigheden hadden voorgedaan. GEVAARLIJKE BALDADIG HEID. Een 15-jarig scholier vond het Zaterdagmiddag nodig een wis sel van de rails van de blauwe tram op de Harstenhoegweg over te halen. Het gevolg hiervan was, dat twee tramstellen met elkaar in botsing kwamen, geluk kig zonder dat hierbij persoonlij ke ongevallen voorkwamen. Wel werden de tramwagens bescha digd. De jongen werd door 2 voorbijgangers aan de politie overgeleverd, die tegen hem pro ces-verbaal opmaakte. ROOFOVERVAL IN KRUIDENIERSZAAK MISLUKTE. Een (mislukte) overval heeft Apeldoorn gedurende korte tijd in rep en roer gebracht. Op een ogenblik dat er geen klanten in de winkel aanwezig waren, kwam een man de kruideniers zaak van de heer W. Konijnen berg binnen en vroeg de vrouw tober j.l. werd ontslagen wegens zigde gevolgen zal hebben en dat 't „zich inlaten met de politiek". OPSOMMING FACTOREN MEESTAL TE EENVOUDIG. De beschouwingen die aan het vraagstuk van de oorzaken van de hoge vloed van 1 Februari worden gewijd vangen steeds aan met een lijstje van factoren die tot. zulk een hoge waterstand kunnen leiden. Men leest dan: a. door het verschijnsel van eb en vloed (astronomisch getij); b. door de stuwing van de wind (op waaiing); c. voor wat de rivier monden betreft mede door af voer v.an de rivieren (bovenwa ter!; Bij de vloed van 1 Februari speelt de factor c. geen rol, zo dat alleen a. en b. overblijven. Zo eenvoudig, aldus ir. Tellegen ligt de zaak evenwel niet, tenzij men een zeer uitgebreide bete kenis aan de gebruikte korte uit drukkingen geeft. Bij een bespreking van de fac toren merkt ir. Tellegen ten aan zien van de opstuwing door de wind o.a. op, dat deze zich in theorie laat berekenen, doch dat dit in werkelijkheid allesbehalve eenvoudig is. Hier doet zich een duidelijk verschil in weten voor tussen de meteorologen en de waterbouwkundigen. Be laatsten wordt reeds in Delft duidelijk gemaakt, dat de op waaiing nauw verband houdt met de waterdiepte: Is de diepte ze groot dat het opgewaaide wa ter dadelijk in de diepere lagen in tegengestelde richting kan te rugvloeien dan is het effect van de wrijving van de wind op het water geringer dan bij ondiep water. De evenwichtstoestand, d.w.z. het horizontale niveau van het wateroppervlak wil zich door een tegenstroom in de diepte herstellen. Daarentegen vindt men in een gezaghebbende uiting van de meteorologische wereld hiervan niets vermeld. Ir. Tellegen heeft het oog op de dissertatie van de natuurkundige W. F. Schalk- waijk, getiteld ,,A contribution to the study of storm surges on the Dutch coast'.' (1947). HET VOORLAND BIJ DE DIJKEN. Een deskundige van de hydro grafie van onze marine heeft de onderstelling geopperd dat het grote aantal doorbraken in het rampgebied, aan de lijzijde van de eilanden, te wijten zou zijn aan het feit dat op veel plaatsen aan de zuidzijde van de dijken veel voorland (gorzen) aanwezig is. Hierdoor zou het onderdoor terugvloeien van het als 'n vloed- goli' binnenkomende water be lemmerd kunnen zijn. De grotere veiligheid achter een dijk met voorland reden om dijken zelfs water lager te maken zou bij zo'n extra vloed in mindere vei ligheid overgaan. Het diepe water is meestal te vinden aan de zuidzijde van de zeegaten en riviermonden, waar dus da wind op de dijken is ge richt en daar zou dus het tegen werkend effect van waterterug- vloeiing onderdoor wel kunnen zijn opgetreden. DE DOGGERSBANK. Ook in zee moet dit terugvloei en, naar het oordeel van ir. Tel legen, belemmerd worden door j ondiepten of banken. De vraag doet zich dan ook voor of de Doggersbank (liggende tussen Schotland en Denemarken over een vrij grote breedte, ongeveer de kleine westelijke helft van de breedte van de Noordzee aldaar) geen rol heeft gespeeld, in ver band ook met de draaiing van de De nationale tentoonstelling van de koninklijke vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", zal op 8 en 9 September a.s. wor den gehouden te 's Hertogen bosch. De algemene vergadering wordt op Donderdag 23 April in hotel „Centraal" te Den Haag gehouden. Het ministerie van Waterstaat heeft het volgende overzicht ver strekt van de door de rijkswater staat tot 27 Maart j.l. verrichte herstelwerkzaamheden in de rampgebieden. Ook thand blijft de opmerking van kracht, die aan het begin van het vorige overzicht werd ge maakt, dat, al mogen grote ge bieden thans van het buitenwater zijn afgesloten, op verschillende punten de afsluiting nog aan zienlijke versterking behoeft om bestand te zijn tegen hoge water standen, gepaard met krachtige wind. Intussen wordt met kracht voorgewerkt om het risico zo veel mogelijk te verminderen. Het rustige weer van de laat ste weken heeft de voortgang van de werkzaamheden zeer begun stigd. Een ernstig bezwaar vormde de met dit weertype ge paard gaande mist, die soms urenlang vooral het bagger- en perswerk onmogelijk maakte, doordat niet voldoende zicht aan wezig was om met de zandbak ken te kunnen varen. ZUID-BEVELAND. Aan de Oostzijde van het eiland waar het gebied van de Reigers bergerpolder werd geïnundeerd door het grote gat in de zuide lijke dijk bij Bath, is men erin ge slaagd door het ophogen van de z.g. vierde weg en de afsluiting iets verder westwaarts van een langs de dijk lopende stroomgeul de vloedkom, die door het Sat bij Bath wordt gevuld en geledigd, aanzienlijk in oppervlakte te ver kleinen en terug te brengen van ca 1000 ha tot ca 200 ha. Door baggerwerk is eerst een goede ligplaats voor het perswerktuig, dat bij de sluiting het zand zal leveren, verkregen. Voorts heeft men het dijkgat door bezinking tegen verdere uitschuring be schermd. Inmiddels wordt voortgewerkt aan de versterking van de schei dingsdam op de vierde weg, ter wijl door pompen en hevels het water uit het afgesloten weste lijke deel van de Reigersberger polder wordt verwijderd. Hier mede is men zover gevorderd, dat het gedeelte benoorden de spoorlijn is drooggevallen, zodat ook de oost-west lopende rijks weg thans uit het westen weer berijdbaar is geworden tot onge veer 2 km westelijk 4van Krab- bendijke. Het gebied rond Kruiningen staat door drie gaten in verbin ding met de Wester schelde. Ook hier tracht men de vloedkom, die door deze gaten wordt bediend, te beperken door het maken van een ongeveer zuid-noord lopende afscheiding, welke in hoofdzaak de Kadijk en Lavendeldijk zal volgen. Men is doende eerst ver schillende gaten in deze binnen dijken te dichten. Wanneer deze manoeuvre gelukt, zal de opper vlakte van de vloedkom tot on geveer tweederde van de tegen woordige zijn teruggebracht. Voor de afsluiting van de veer haven bij Kruiningen, waarach ter het grootste gat is gelegen, zullen vermoedelijk een of meer grote caissons van gewapend be ton moeten worden toegepast. Ten N. van het inundatiegebied van Kruiningen, waar een be staande wegverbinding over binnendijken reeds provisorisch ten behoeve van het beperkte landverkeer in gebruik is geno men, wordt deze verbinding thans verder verbeterd, opdat zij in de komende maanden, wan neer naar wordt verwacht weer meer normaal verkeer kan plaats vinden, aan de dan te stellen hoge eisen kan voldoen. SCHOUWEN DUIVELAND. De poging om het grote gat in de westelijke havendam van Zie- rikzee, die een begrenzing vormt van het geïnundeerde gebied van 't waterschap Schouwen, te dich ten door het plaatsen van een ces huizes, die hem hielp, om een rolletje pepermunt. Terwijl zij zich omdraaide om het gevraagde te pakken, trok de man een re volver en. sommeerde de vrouw haar mond te houden. Hij tracht te toen een snelle greep in de kassa te doen, doch had daartoe nauwelijks gelegenheid, want mevrouw K. begon te gillen. Dat was het sein voor de overvaller om de vlucht te nemen en voor de heer K. om zijn vrouw ter hulp te snellen. De heer K. sprong op de fiets ea ging achter de dief die zich per rijwiel uit de voeten trachtte te maken, aan, luid schreeuwende „houdt de dief". Spoedig kreeg hij assistentie en toen duurde het niet lang of de overvaller werd in zijn kraag gegrepen en aan de inmiddels eveneens nabij gekomen politie overgeleverd. Het bleek de der tigjarige bankwerker L. W. te zijn, woonachtig in Apeldoorn. Hij is naar het politiebureau ge bracht en daar ingesloten. De revolver, die hij tijdens zijn vlucht had weggegooid, is later gevonden en was ongeladen. Zondagnacht is in een perceel aan de Albert Cuypstraat te Am sterdam de 67-jarige J. B., van de eerste étage van een stenen trap gevallen. Hij kreeg 'n grote hoofdwond en bleek bij aankomst in het Wijhelminagasthuis, waarheen hij door de G. G. en G. D. was vervoerd, te zijn over leden. ring van gezonken bakken om het gat, waarachter dan een grondlichaam zou worden aange bracht, is niet geslaagd. De kracht van de stroom door het gat, de korte duur van de kente ringen en de aard van de bodem, die niet voldoende weerstand bood tegen uitschuring, hebben tengevolge gehad dat het niet is gelukt de ring te sluiten. Het ligt nu in het voornemen te trachten verder westwaarts een kering tot stand te brengen door het opspuiten van 'n dam, waar bij ook gebruik zal worden ge maakt van een aantal kleinere caissons van gewapend beton, die thans in aanbouw zijn en waar van binnenkort de eerste reeks zal worden afgeleverd. Bij de haven van Burgsluis is men erin geslaagd in de westelijk daarvan gelegen inlaag een af sluiting tot stand te brengen, welke thans door zandspuiten verder wordt versterkt. Als ge volg daarvan zal dan het west waarts daarvan gelegen polder gebied kunnen worden afgeslo ten en drooggezet. Bij Haamstede wordt een tijde lijke start- en landingsbaan voor kleine vliegtuigen ingericht in 't belang van de communicatie met dit moeilijk te bereiken eiland. Aan het herstel en de verbete ring van de wegverbinding tus sen Renesse en Brouwershaven wordt voortgewerkt. De Schouw- sedijk tussen Brouwershaven en Zierikzee, in het bijzonder de ge vaarlijke plaats bij Kakkersweel, is nu aanzienlijk versterkt, zo dat de hoop wordt gekoesterd dat deze dijk in stand zal blijven, mede in het belang van de ver binding tussen Brouwershaven en Zierikzee. In het N. van het eiland zijn verschillende gaten gedicht, zo dat thans o.m. de polder Drei- schor kan borden bemalen. Het middendeel van het eiland tus sen Brouwershaven en Zierikzee, dat volgens het vorige overzicht nog werd drooggemalen, is nu van wateroverlast bevrijd. UITSLAGEN ONDERAFDELING ZEELAND. Zaterdag 28 Maart. Tweede Klasse D. Tern. BoysSVD 91; Spui AZVV 30; HoekZaamslag 1—5. Tweede Klasse E. SVD 2—Spui 2 3—1; AZVV 2 Hoek 2 Hoek n.o.g.; Zaamslag 2Tern. Boys 2 03. 0—0; Arendskerke Zondag 29 Maart. Eerste Klasse A. LuctorHansw. Boys Volharding's-H. 2—0. Eerste Klasse B. Domburg-Retranchement 10; GroedeHoofdplaat 25; Noor mannenLewed. Boys 22; WalcherenSchoondijke 42. Res. Eerste Klasse A. IJzendijke 2Steen 2 14; PSK 2—Ria 2 2—4; Oostburg 2 Hulst 2 03; Sluiskil 2Hon- tenisse 2 113; Terneuzen 3 EMM 2 8—0. Res. Eerste Klasse B. Clinge 2Breskens 3 51; Vlissingen 3Axel 3 12; Ier- seke 2Goes 3 10; Robur 2 Middelburg 3 06; Biervliet 2 De Zeeuwen 3 20. Tweede Klasse B. Hansw. Boys 2Goes 4 32; Hontenisse 3Koewacht 2 13. Derde Klasse A. RCS 4Hoofdplaat 2 Hoofdpl niet opgek. Derde Klasse B. Hontenisse 4Vogelwaarde 2 03; Rapenburg 2Terneuzen 4 1—4. 3—0. door Allan Penning 63) (Nadruk verboden). „Zo, Dozer, ouwe toengkoe ma- tih. Ik dacht, dat je op deze aarde allang vergeten zou zijn." „Niks vergeten, hè," grijnsde Dozer, waarbij zijn prachtig re gelmatig gebit tussen de dor- strakke lippen uitkwam. „Zou je wel willen, hè kappie... Maar Dozer kan je nog verwelkomen. Dat komt, omdat je als fatsoen lijk mens leeft, hè... Netjes... hè, rustig... en systeem, hè..." lachtte hij „Reuzensysteem", schamperde Peter Wins, „tien of twaalf bor rels per dag, 's middags een paar uur op je nek staan, 's avonds nog's een partij drank..., reu zensysteem voor Tjong Hi de ke- deh-houder. Maar al ben je me ook een stuk of acht voor, drink 'n borrel met nie." „Da's nou weer niet mijn schuld, Peter, dan moet je maar niet zo waanzinnig laat aan komen zet ten. Waar heb je in vredesnaam gezeten? Je bent nou toch zeker niet de Kapoewas op komen stomen?" Peter zakte op een bank langs de wand van de biljartkamer neder en bestelde een paar bor rels. De mede-biljarters kwamen op hem aangeslenterd als een stille dreiging tegen iemand, die tegen de étiquette heeft gezon digd. Wins had eenvoudig niet gepiekerd over het grondprinci pe der Indische „beschaving." Hij had zich notabene niet voorge steld! Hij sprong van de bank af, alsof er een zevenklapper onder lag. „Mag'k 'seven... mijn naam is Peter Wins," en hij stak 'n hand uit als een klein presenteerblad, maar de dikke rood opgeblazen kerel, die de eerste was om te grijpen, presenteerde een poeze lig handje, dat meer het formaat van een gevingerd pisangblad had. Er is blijkbaar altijd baas boven baas... „Aangenaam," bromde de eige naar van het pisangblad en mom pelde een naam, die volkomen onverstaanbaar was. Aan de eer was voldaan en iedereen schoof rond 'n tafel. De djongos achter de bar kreeg het weer opnieuw druk en de stemmen klonken luider en luider op, totdat plot seling Dozer vastberaden een besluit nam. „Nou, mannen, het is mooi, hè. Ik ga 'm smeren, anders krijg ik niks meer te eten en gister avond was het in ieder geval al terlaloe, hè..." „Kom, geen spelbreker zijn... Blijf nou even rustig zitten en als je wat wilt eten, kan je toch altijd hier wat krijgen." Maar Dozer was niet te hou den en Peter, die er ook al méér dan genoeg van had, greep de gelegenheid aan om er tussen uit te komen. „Wijze daad, Dozer. Wacht even, dan ga ik met je mee en als je d'r niks op tegen hebt, eten we samen." „En jij geeft de wijn, hè...? Af gesproken, want na gisteravond ben ik voor een paar maanden financieel gebroken, hè". Na elke zin klonk het irriteren de „hè", dat Dozer met een iet wat béte grijns aan zijn woorden toevoegde. „Wat heb je het toch te pak ken over gisteravond... Wat is er dan eigenlijk voor verschrik kelijks gebeurd?" „Man, schei uit, hè... Wacht maar, man, als we in het hotel zijn, dan zal je wat meemaken... 'n Mooi nummer, hè... een smak ker, die hier binnen is komen rol len, wie weet waar vandaan, hè ...maar hij heeft ons gisteravond allemaal uitgekleed, hè... een kalm pokertje, noemde die gast dat, hè... Ik ben gelukkig bij tijds gestopt, maar toch was ik een vette vijfhonderd pop kwijt, hè... maar die arme stakker van een Jantje, hè... hoe die jongen dat voor elkaar moet boksen... daar gaat zijn spaarduit finaal aan, hè..." Nu ging Peter een licht op en geïnteresseerd vroeg hij: „Jantje van Everdingen van de bank, bedoel je toch?... Hoeveel heeft dat knaapje verloren?" „Verloren... dat zal die van morgen pas uitgevonden hebben hij was niet tot staan te bren gen, hè... zo zat als een slak, hè, en maar door, hè... Op het laat ste hebben we d'r 'n stokje voor gestoken, hè... want er zijn ten slotte grenzen." „Alles goed en wel, Dozer, maar hoeveel heeft ie verloren? Of was jij óók in de foezel?" „D'r was niemand brandschoon, behalve dan dat mannetje uit het hotel, die ons allemaal zo'n beet je heeft uitgekleed, hè... Jantje was zeker een paar duizend pop kwijt..." „Da's niet best, Dozer, voor zo'n jonge snuiter. Daar hadden jul lie toch zeker voor moeten zor gen, dat zo iets niet gebeuren kon. Tenslotte weet je niet eens of die jongen wel zoveel heeft en dan in zijn baantje! Nee, Dozer, dat is geen mannenwerk en... wie is dat mannetje, dat jullie zo tuk heeft gehad?" (Wordt vervolgd.) SPUI—A.Z.V.V. De eerste „derby" tussen de Axelse clubs in deze competitie werd op het Zoute Spui ge speeld, waarbij de thuisclub de eerste helft het voordeel van de harde wind in de rug had. De A.Z.V.V.-aanvallen bleven voor lopig sporadisch en de verdedi ging moest alle zeilen bijzetten om het gevaar af te slaan. Toen een half uur gespeeld was kre gen de Spuienaren een hoek schop te nemen, die eerst werd afgeslagen maar onmiddellijk keerden zij terug voor 't A.Z.V.V. doel en uit een wirwar van spe lers wist Schuitvlot de bal in de rechterbenedenhoek te plaatsen. (10). Toen 10 minuten later de uitgelopen doelman der gasten een zacht rollertje liet glippen, was Wolfert er als de kippen bij en plaatste het leder in het ver laten doel. (Rust 20). In de tweede helft waren de bezoekers meer in de aanval. De gastheren beschikten over een grotere geestdrift, waardoor zij de nu beter spelende Axelaars overtroefden. Vooral van de klei ne A.Z.V.V. rechtsbuiten ging heel wat stuwkracht uit en een maal scheen zijn schot doel te treffen, doch de Spui-doelman wist nog juist reddend op te tre den. Vijf minuten voor het einde hadden de Spuienaren ten derde male succes, toen uit een scrim mage voor doel de bal weer in het Axelse doel belandde (30). Op de Azoren is een Ameri kaans vliegtuig van het type B-29 neergestort. Zes inzittenden zijn gedood en negen gewond. WOENSDAG 1 APRIL. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Hoorspel; 12 05 Basbariton; 12.30 Land- en tum- bouwmededelingen; 12.33 Banjo orkest; 12.59 Klocgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Prol interkerkelijk Thuisfront; 13.23 Vocaal dubbel- kwartet; 13.45 Gram.: 14.00 Me- tropole-ork.; 14.45 Voor de meis jes; 15.00 Jeugdconc.; 15.50 Gram 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgel spel; 17.50 Militaire causerie; 18.00 Instrumentaal sextet; 18.30 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven; 18.45 Geestelijke liederen; 19.00 Nieuws; 19.10 Boekbespr.; 19.25 Gram.; 19.30 Buitenl. overzicht; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Zang; 20.40 Lijdensoverden king; 21.10 Pianorecital; 21.50 Kamerork.; 22.30 Internationaal Evangelisch commentaar; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 21.53 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvr.; 9.00 Gram.; 9.40 Orgelspel; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Gev. muziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Voor 't platteland; 12.38 Gev. muziek; 13.00 Nieuws; 13.20 Accordeon- muziek; 13.50 Gram.; 14.00 Cau serie; 14.15 Strijkkwartet; 15.00 Voor de jeugd; 16.00 Pianorecital; 16.12 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Dansmuz.; 17.50 Regeringsuitzending; 18.00 Nws. 18.15 Vara-varia; 18.20 Actuali teiten; 18.35 Lichte muziek; 19.00 Discussie; 19.20 Gram.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Po litiek commentaar; 20.15 Con certgebouworkest; 21.10 Hoorsp.; 22.20 Strijksextet; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto; 23.20 Jazz muziek; 23.35 Orgelspel. BRUSSEL (V.): 12.00 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Orkestconcert; 15.15 Gram.? 16.10 Omroeporkest; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.40 Napo- litaans festival; 20.00 Hoorspel met muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Voordracht en muz.; 22.55 Nws. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 7.15 uur: Biosc. The greatest show on earth. Concertgebouw, 8 uur: Toneelavond. Opvoering van Schip op 't Strand. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „The greatest show on earth". Concertgebouw, 8 uur: „De rode havik". SLUISKIL: Herv. Kerk, 7.30 uur: Zanguitvoering. AXEL: Het Centrum, 7.20 uur: „The greatest show on earth". Het aanbod van arbeidskrach ten zal, naar een voorlopige in druk van de Stichting voor de Landbouw, in Zeeland, behalve in West Zeeuws-Vlaanderen, waar schijnlijk in evenwicht zijn. De normale exploitatie van de land bouwbedrijven (akkerbouw) ver eist thans minder arbeiders, om dat een belangrijk areaal niet, of hoogstens met arbeidsextensieve gewassen als gerst, in cultuur zal worden gebracht. Het herstel van dijken en cultuurtechnisch herstelwerk vergt veel arbeids krachten, doch door mechanisa tie zal in de komende maanden veel menselijke arbeid kunnen worden vervangen. Behoudens op Goeree-Flakkee, Tholen en sommige delen van West-Brabant was de werkloos heid in de rampgebieden voor heen lager, dan het landelijke ge middelde. In genoemde streken kwam werkloosheid onder land arbeiders veel voor. Zij gingen als seizoenarbeiders naar de overige Zuidhollandse eilanden, Schouwen-Duiveland, de Bies- bosch en Midden-Zuid Holland. Het aanbod van arbeiders is

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2