Middenstandsproblemen per nota Binnenlands nieuws laarl De amnestie in de Sewjet-Unle KENIA Noordelijken aanvaarden voorstel der Verenigde Naties Nog geen 10 °/o is georganiseerd Bootdienst Zierikzee-Dordrecht opgeheven Tsjecho-Slowakije vraagt vliegtuig terug Eden tot de journalisten, die Moskou willen bezoeken Nieuwe aardschokken in Turkije Voor het Rampenfonds Schotse „aanvalsplannen Britse tegenactie begonnen Aangifte van in de ramp gebieden verloren gegane effecten De reis van Koning Boudewijn naar Engeland Het is reeds uit de benoeming van een staatssecretaris voor de middenstand gebleken, dat het de regering ernst is met het bezien van het mïddenstandsvraagstuk. Die middenstandsnota, welke uiterlijk 1 Januari van het vol gend jaar wordt verwacht, zal de Kamer gelegenheid geven tot een uitvoerig debat over dit vraagstuk. Van welingelichte zijde ver nemen wij, dat het de bedoeling is, dat de middenstandsnota, zo wel een economische analyse, als een sociografische, sociolo gische en planologische analyse zal bevatten. Kortom, de staatssecretaris, die zich met de middenstands- problematiek meer in het bij zonder belast, zal zich eerst een volledig beeld daarover moeten verschaffen, waarna het tot nu toe gevoerde beleid critisch zal moeten worden uitgestippeld en verwacht mag worden, dat «tenslotte aan de Kamer concrete voorstellen zullen worden gedaan. Over de figuur van de staats secretaris van Economische Za ken, dr Veldkamp, moge vooraf enige verduidelijking worden ge geven. Men heeft hem wel staatssecretaris van de midden stand genoemd. Dat is niet het geval. Hij is staatssecretaris van Economische Zaken en is als zodanig staatsrechtelijk naar buiten altijd bevoegd. Ook al zal hij zich in het bij zonder met de middenstand be zig, houden toch bepaalt zich zijn taak allerminst tot de midden- standsproblematiek alleen. De heer Veldkamp belast zich vooreerst met alles wat betrek- ring heeft op de middenstand, ap het grootwinkelbedrijf, het hotelwezen, de coöperatie en het tourisme. Voorts met de econo mische wetgeving. Met de mi nister van Economische Zaken is er een werkverdeling ge maakt. Zo zal de heer Veldkamp zich in het bijzonder met de staatsrechtelijke en de admini stratieve economische wetgeving bezig houden. Men zal de minister met de staatssecretaris als het de wet geving betreft, gezamenlijk zien optreden. De staatssecretaris zal zich dan meer met de juridische problematiek en de amende menten bezig houden. Een der gelijke taakverdeling bleek no dig, vooral nu er van minister Zijlstra, ook door de vele bui tenlandse conferenties, veel prardt gevraagd. De juridische voorbereiding en behandeling van de economische wetgeving, zullen met de middenstandspro- biematiek, tot de belangrijkste taken van de staatssecretaris behoren- DE MIDDENSTANDSNOTA. Naar wij vernemen kwam de gedachte, 'om middels 'een nota een uitvoerig debat over de mid denstand in het parlement te hebben, van twee zijden. Van de staatssecretaris, zowel als van de Kamer. De staatssecretaris had daarover een onderhoud met de voorzitter der Tweede Kamer, mr Kortenhorst. Men heeft er ons nog eens aan herinnerd hoe moeilijk het op het ogenblik is, een duidelijk beeld van het middenstands- vraagstuk in zijn geheel te heb ben. Hoort men op het ogenblik dat de middenstand het zeer moeilijk heeft en wil men dan nagaan, wat de aard van de moeilijkheden is, hoe groot zij zijn, waar het zwaartepunt ligt, dan is het voorgekomen, dat iemand, wiens taak het is, zich daarover een juist beeld te vor men, zich met vage gegevens moet tevreden stellen. Men ge looft wel, dat het zo en zo is, maar nauwkeurig kan men dat alles niet aangeven. Dat is een duidelijk symptoom van de mid- denstandsproblematiek. Wil men materiaal hebben, dan zal het niet gemakkelijk zijn dat zo volledig mogelijk te hebben. In dit verband herinnerde men aan de landbouw, waar men een or ganisatie heeft, die het mogelijk maakt, dat de minister onmid dellijk over de vereiste gegevens en cijfers kan beschikken. Is de middenstand belangrijk? Heeft hij een belangrijke functie? En het ambacht? Hoe is de in vloed van de fiscale politiek op de middenstand? Is de structuur van ons belastingstelsel goed in dit verband? Ziedaar enkele vra gen. waarover de nota straks een beeld zal moeten geven. HET VESTIGINGSBELEID. Het vestigingsbeleid gaat niet uit van het behoefte-element, maar is een vrije vestiging, waarvoor minimum-eisen wor. den gesteld. Nu houdt die vestigingswet ge varen in. Vakgenoten kunnen zeggen: de vestigingswet is wel vrij, maar wij zullen het de nieuwe candidaten moeilijk ma ken door het opschroeven van de eisen. Dan gaat men in de richting van een „closed shop". Dat zou bepaald een misbruik zijn, zo werd ons opgemerkt. Dit vraagstuk zal woi$en be keken en men zal geen [verzwa ring van de eisen toelaten, wan neer de gedachte aan een „clo sed shop" daarin tot uiting komt. In dit verband denkt men ook aan een nader bezien van de vakbekwaamheid en het onder wijs. Er blijkt hier van een ze kere verstarring sprake te zijn. Dat onderwijs moet dynamisch zijn en zich bepalen tot de hoofdzaken. Overigens, zo merkt men op, loopt het aantal vestigingen bij een groei van de bevolking te rug. Het mes snijdt hier van 2 kanten: een kwantitatieve be perking bij een kwalitatieve ver. betering. Vele bedrijfjes verdwij nen, omdat er geen opvolger is. Maar ook wordt een vestiging vaak tegengehouden, omdat die vestiging op het ogenblik zoveel kapitaal vraagt- Zelfs voor de meest eenvoudige inrichting zijn vele duizenden guldens nodig. Dat is weer een andere kant van de zaak, welke aandacht ver dient. DE ORGANISATIE VAN DE MIDDENSTAND. Bij het beschouwen van de middenstandsproblematiek zal men telkens komen op het ter rein van de organisatie. De mid denstand heeft veel te weinig organisatorische kracht ontwik keld en is de zwakste in verge lijking met de andere groepen. Nu kan de overheid wel een middenstandsbeleid uitstippelen, maar er moet een „follow-up" zijn bij het bedrijfsleven zelf. De overheid kan belemmeringen wegnemen, aanwijzingen geven en zoals minister Zijlstra al eens opmerkte, globaal ingrijpen op strategische punten, maar het bedrijfsleven zal zélf meer or- ganiatorische kracht moeten ontwikkelen. Men kan zeggen, dat minder dan 10 van de middenstanders zijn georganiseerd. Zij zijn ook te weinig offerbereid. Als men ziet, dat de arbeiders ruim 50 gulden bijdragen en de midden standera 5 of 2,50 aan hun or ganisatie, dan volgt daaruit dat de middenstanders geen doel treffend apparaat kunnen opbou wen. En tenslotte is er vaak een onvoldoende bereidheid om sa men te werken. KONINKLIJK BEZOEK BIJ OPVOERING PAASSPEL. Zondagavond heeft H. M. de Koningin, vergezeld van Prinses Wilhelmina en Prinses Margriet in het kerkgebouw van de Ne- derlandse Protestantenbond aan de Tesselsehadelaan te Hilver sum het Paasspel bijgewoond, dat werd uitgevoerd door kinde ren van de Zondagsschool en het jeugdwerk. Dit spel over het lijden en de opstanding van Christus is ge schreven door mej. Modderman, Remonstrants predikante te Am sterdam. Na afloop van het spel gebruik te de koninklijke familie in de bestuurskamer de thee. Tegen half tien vertrok de koninklijke familie weer naar paleis Soest- dijk. De burgemeester van Zierikzee deelt mede, dat de bootdienst Zierikzee-iDordrecht fSpido- dienst) is opgeheven, omdat de treindienst tussen Roosendaal en Dordrecht is hervat. De laatste afvaart van de bootdienst uit Zierikzee was Za terdag 28 Maart des morgens te 7 uur. Reuters vroegere correspondent te Moskou, Dón Dallas, schrijft: „Georgi Malenkof, de nieuwe Russische premier heeft een stap gedaan om het vertrouwen van het Russische volk te winnen die bijna zonder weerga in de Sowjet-Unie is. Het is het groot ste clementiegebaar in Rusland sinds zeer vele jaren. Zonder twijfel zal de maatregel van ge weldige psychologische invloed op het volk zijn en Malenkof hel pen bij de bevestiging van zijn regiem". De nieuwe amnestie is de vier- Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft be vestigd, dat Tsjecho-Slowakije aan de Amerikaanse autoritei ten heeft verzocht het toestel dat kort geleden met enige vluchte lingen naar de Amerikaanse zone van Duitsland is gevlogen, terug te zenden. De Britten hebben naar aan leiding van de jongste massale terreuractie der Mau Mau, een tegenactie ingezet. Honderden politiemannen reden Zondag, vóór het aanbreken van de dag in pantserwagens de inboorlin- genverblijven te Baghati binnen en arresteerden duizenden nog slapende inboorlingen. In het gehele gebied wonen ongeveer 15.000 inheemsen. De In- en uitgangen er van zijn ge durende het politie-onderzoek gesloten. De vereniging voor den effec tenhandel vestigt de aandacht er op, dat het gewenst is onver wijld bij de politie aangifte te doen, zulks ter opneming in de recherchelijsten, van effecten, welke in de rampgebieden zijn verloren gegaan. Zodanige op gave is eveneens gewenst, indien vooralsnog slechts een vermoe den bestaat, dat effecten zijn verloren gegaan. Bij de opgave dienen de effecten zo nauwkeurig «mogelijk naar fondsensoort, no- tminale waarde, nummer enz. te Worden omschreven. Indien effecten, ten aanzien waarvan een aangifte als voren bedoeld bij de politie is gedaan, worden teruggevonden moet de politie ook daarvan terstond in kennis worden gesteld. Het verdient aanbeveling, dat particulieren voor het doen van de opgaven de medewerking en bemiddeling inroepen van effec tenkantoren en bankinstellingen. De arrestanten werden in de laadbakken van vrachtauto's, die met prikkeldraad waren afgeslo ten, naar een speciaal interne ringskamp in Nairobi vervoerd, waar speciale onderzoekgroepen onmiddellijk aan het werk togen. Gebleken is dat ruim 500 der geïnterneerden gezocht werd we gens moord, brandstichting en het afleggen van de „Mau-Mau"- eed. Tijdens het vervoer zongen en schreeuwden vele arrestanten uitdagend. Zevenhonderd arrestanten ble ken niet in het bezit te zijn van passen, welke zij nodig hebben om zich buiten het hun toegewe zen gebied te mogen ophouden. Blanke vrijwilligers en reser visten hebben gedurende het ge hele weekende onafgebroken ge werkt om prikkeldraadversper ringen rondom alle politiestations en -posten in Nairobi op te rich ten. Alle blanken, die nog niet voorzien zijn van vuurwapens, is aangeraden zich te bewapenen. de sinds de Russische revolutie in 1917. Er was een amnestie na de burgeroorlog die volgde op de bolsjewistische machtsoverna me, ter herdenking van de tiende jaardag van de revolutie en aan het einde van de tweede wereld oorlog. Naar Reuter nader meldt, geldt de amnestie voor misdrijven op militair gebied voor onder be paalde artikelen van het wet boek vallende misdrijven. De amnestie voor vrouwen geldt voor vrouwen met kinderen on der de tien jaar, vrouwen die in verwachting zijn en vrouwen bo ven vijftig jaar. De amnestie geldt voorts voor mannen boven 55 jaar en perso nen die aan een ongeneeslijke ziekte lijden. De eerste gevangenen zijn Vrij dag uit de Boetyrskaja-gevange- nis te Moskou vrijgelaten. Het betrof hier vrouwen die kinde ren hebben. De gevangenen die vrijgelaten worden, zullen papieren krijgen die hun vrijlating bevestigen. Zij zullen hun Sowjetrussische pas poorten terugkrijgen. Alle Moskouse bladen hebben het decreet in grote opmaak ge publiceerd. Het orgaan van de Sowjetrussische communistische partij, de Prawda, zegt dat het getuigt van >,de grote levens kracht van het Sowjetrussische stelsel en de verdere verster king van de macht van de Sow jetrussische staat". Het decreet, aldus de Prawda, „werd door de volken van de Sowjet-Unie ver welkomd met diepe vaderlandse trots op onze machtige socialis tische staat". Het regeringsor gaan de Izwestia schrijft, dat 't decreet „beantwoordt aan de be langen van het volk". Volgens het Britse weekblad „Reynolds News" bereidt het Schotse „republikeinse leger" plannen voor om de kroningsop tocht met roet en meel te „bom barderen". Een van de „gene raals" van het Schotse „republi keinse leger" heeft tegenover een verslaggever van het blad ver klaard, dat deze aanval slechts het belangrijkste zal zijn in een reeks van ongeregeldheden, die in de weken vóór de kroning ver oorzaakt zullen worden. Het bombardement zou uitge voerd worden met een klein vliegtuig, dat in staat is zeer laag te vliegen. Volgens de „generaal" heeft genoemde organisatie in Glas gow en Edinburgh reeds 6.000 leden, in Londen vijf cellen en sympathiserenden in het gehele land. Zij zou ook beschikken over sleutelposities bij de spoorwegen, electriciteitscentrales en derge lijke. Het gehele Noorden van Groot-Brittannië zou verlamd kunnen worden „en wij zullen het Noorden paralyseren als dat nodig is". Voor men echter zo ver zou gaan zou men de ruiten inslaan van winkels, die kro ningssouvenirs verkopen en de voorwerpen vernielen, die de ini tialên van de koningin, E. R. II dragen. Dit alles zou echter niet ge schieden, als de koningin zou af- zieij van haar titel van „Eliza beth II van Schotland". Het A.N.P. tekent hierbij aan, dat vele Schotten van mening ■zijn, dat koningin Elizabeth de eerste Elizabeth van Schotland is. Elizabeth I was namelijk geen koningin van Schotland. E'en lid van de groep Ameri kaanse journalisten, die een vi sum hebben ontvangen voor een bezoek aan de Sowjet-Unie, heeft verklaard dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken tegen over de journalisten de waar schuwing heeft laten horen, dat zij „geen onjuiste betekenis moe ten leggen in de tekens, die er op wijzen, dat de Sowjet-Unie kennelijk streeft naar een ver mindering der spanning tussen Oost en West". De journalisten, zo had Eden gezegd, moesten bedenken, dat het feit, dat slechts een derde deel van de oorspronkelijke groep toestemming tot het bezoek had ontvangen, eveneens een teken was. Men diende voorzichtig te zijn bij de beoordeling van het uiterlijke aanschijn der gebaren van Moskou. Volgens berichten uit Tokio,1 waarin Radio-Peking wordt aan gehaald, hebben Noordkoreanen en Chinezen het voorstel van de Verenigde Naties aanvaard om zieke en gewonde krijgsgevange nen uit te wisselen. Zij stellen ook de onmiddellijke hervatting van de bestandsbesprekingen voor. Radio-Peking zei dat generaal Mark Clark, de geallieerde opper bevelhebber in het Verre Oosten, van een en ander in kennis is ge steld. Op 22 Februari stelde generaal Clark een bijeenkomst van de verbindingsofficieren voor als voorbereiding tot een onpartijdi ge controle van de toestand van ernstige zieke en gewonde krijgs gevangenen en om te komen tot een uitwisseling op grond van' artikel 109 van de conventie van Genève inzake krijgsgevange nen. De bestandsbesprekingen zijn vorig jaar October geschorst, nadat men al sinds November '51 pogingen had gedaan om tot een vergelijk te komen. De Verbon denen weigerden in te gaan op de eis van de communisten tot gedwongen repatriëring van alle krijgsgevangenen. De boodschap, die was onderte kend door de Noordkoreaanse opperbevelhebber, maarschalk Kim II Soeng, en de Chinese be velhebber, generaal Peng Teh Huai, werd Zaterdag te Panmoen- djon aan verbindingsofficieren der V. N. overhandigd. Volgens een woordvoerder der V. N. kan het hoofdkwartier te Tokio over enige dagen met de uitwisseling der betrokken ge vangenen beginnen. REACTIE OP DE NOORDE LIJKE BOODSCHAP. Westelijke diplomaten te Lon den zijn van mening, dat de bood schap het meest belovende teken is, dat Moskou wellicht oprecht een einde wenst te maken aan de „koude oorlog". Men wijst er op dat de Russen de afgelopen drie weken enige gebaren hebben gemaakt, waar uit dit zou kunnen blijken. Eerst verklaarde de nieuwe premier der Sowjet-Unie, Malenkof, dat het Oosten en het Westen in vre de kunnen leven. Vervolgens werd het kanaal tussen West- duitsland en Westberlijn her opend, dat reeds lang voor alle verkeer gesloten was. Daarna bood het hoofd van de Russische bezettingstroepen in Oost-Duits- land, Tsjoeikof aan, om proble- Naar de Belgische opperhof maarschalk te Brussel meedeelt, zal koning Boudewijn hedenmid dag met een militair vliegtuig naar Engeland vertrekken voor het bijwonen van de begrafenis van koningin Mary. De vorst wordt vergezeld door zijn kamer heer Gatien du Pare en door ma joor-vlieger Débèche, ordonnans officier des konings. Bij zijn aankomst te Londen zal de koning zich naar het kas teel van Windsor begeven, waar hij de gast zal zijn van koningin Elizabeth. Dinsdagochtend zal koning Boudewijn de lijkdienst bijwonen in de kapel bij het kasteel, waar na hij 's avonds per vliegtuig naar zijn land terugkeert. De koning neemt drie kransen mee: een van hemzelf en de an dere twee namens koning Leo pold en koningin Elizabeth van België. VLIEGTUIG BOVEN KENIA VERMIST. Een „Viking"-passagiersvlieg- tuig van de „Central African Air ways," met dertien personen aan boord, is Zondag boven Kenia vermist. men betreffende het luchtver keer boven Duitsland te bespre ken, terwijl de Sowjet-Unie Enge land hulp toezegde bij de pogin gen om Britse burgers, die in Noord-Korea worden vastgehou den, vrij te krijgen. In Londen blijft men echter de gebeurtenissen met de grootste voorzichtigheid volgen. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken be schouwt de Noordelijke bood schap als een „onvoorwaardelij ke aanvaarding" van het voor stel der V. N. vn 22 Februari. In een verklaring wordt ge zegd, dat dit voorstel in overeen stemming is met art. 109 van de Geneefse-conventie betreffende krijgsgevangenen, dat, zo wordt met nadruk verklaard, voorziet in een uitwisseling van zieke en gewonde gevangenen op basis van vrijwilligheid. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, heeft verklaard te hopen, dat de uitwisseling snel zal geschie den. De Canadese voorzitter van de algemene vergadering van de V. N., Lester Pearson, zeide: „Dit is iets waarop wij gehoopt hadden". De Russische ambassa deur in de V. S., Zaroebin, noem de de Nop^delijke boodschap „zeer goed nieuws". Franse diplomatieke kringen in Parijs reageerden gunstig op het Noordelijke aanbod, doch zeiden, dat zij meer belang hech ten aan wat de leider van de Rus sische delegatie bij de V. N„ Wysjinsky, zal gaan zeggen. DE COMMUNISTISCHE KRIJGSGEVANGENEN IN V. N. HANDEN. Te Poesan is van de zijde der Verbondenen medegedeeld dat 't aantal communistische krijgs gevangenen en geïnterneerde burgers op 1 Maart j.l. 132.304 bedroeg. De volgende opgave werd ver strekt over de al dan niet bereid heid dezer geïnterneerden om naar hun landen van herkomst te worden teruggezonden. Terugzending wensen: 67.207 Noordkoreaanse en 5.911 Chi nees-communistische militairen, benevens 9.105 Noordkoreaanse burgers. Geen terugzending wensen: .33.164 Noordkoreaanse militairen en burgers en 14.298 Chinees-communistische militai ren. Aan 2.619 geïnterneerden is nog niet geVraagd of zij al dan n'et terugzending wensen. NEGEN GEWONDEN BIJ TRAMBOTSING. Een tramtrein van lijn 3 is Zon dagmiddag bij de halte Frederik Hendrikplantsoen te Amster dam, doordat de rem weigerde, ingereden op een tramstel even eens van lijn 3, dat daar stond en juist zou wegrijden. Negen passagiers liepen niet ernstige verwondingen op en konden allen, na in een zieken huis te zijn verbonden, huis waarts keren. Van de aangereden tram wer den achter- en voorbalcon van de bijwagen ernstig beschadigd en het voorbalcon van de motorwa gen, die de aanrijding veroor zaakte, vernield. Het tramverkeer ondervond anderhalf uur vertraging. FEESTVIERENDE STUDENTEN KREGEN PROCES-VERBAAL. Ter gelegenheid van de viering van de 105e dies natalis heeft het Delfts studentencorps zijn traditionele vaarjool gehouden. De tocht ging naar het Westland. Het vertrek had als gewoonlijk weer heel wat voeten in de aar de, maar toen de boten eenmaal waren bemand, had men het lieve leven gaande. Met vier handspuiten werden waterkanon nen in de strijd gebracht. Dat wil de traditie zo en niemand, die daaraan zal tornen. Aangezien de waterstralen echter ook wer den gericht op de burgers die stonden te kijken of in de Phoe- nixstraat passeerden, moest de politie proces-verbaal opmaken. EERLIJKE VINDERS. Niet velen zullen zo gelukkig zijn geweest als de Haagse sto.- ker die Vrijdag zijn weekloon van 65 en een ziekenbon ver loor, doch het geld dezelfde avond weer terug had. Een be woonster van de Zuiderparklaan vond n.l. Vrijdag 4 bankbiljetten van 10 en een ziekenbon, waar op de naam van een tuinder stond. Zij bracht het gevondene naar de politie, die de tuinder op belde. Deze zeide, dat de bon be hoorde aan zijn knecht, wie hij zojuist zijn loon had uitbetaald. De knecht werd opgespoord en hem werd verzocht op het poli tiebureau te komen. Terwijl hij met een zorgelijk gezicht over het verlies van zijn geld op het bureau arriveerde, kwam er een man binnen die de vondst van 25 kwam aangeven. Hij had het geld gevonden dicht bij de Volgens radio-Ankara hebben zich wederom krachtige aard schokken voorgedaan in Anato- lië, waarbij nieuwe schade ver oorzaakt is in het reeds geteis terde gebied van Jenidje. Het aantal doden tengevolge van de vorige aardbevingen be draagt thans 268- Meer dan 12.000 huizen in Noordwest Ana- tolië werden verwoest of zwaar beschadigd. In het Zuidelijke deel van Anatolië hebben onge veer 3000 huizen ernstige schade opgeloopen. door Allan Penning 62) Nadruk verboden. HOOFDSTUK XIV. Dat slechts een vervolg is van het vorige en de lezer slechts weinig zal opwinden. Peter Wins kende zijn pappen heimers, hij was doorgewinterd. Maar ook over hem had de storm gewoed, de storm, waaraan geen sterveling in Indië, met enig ge moedsleven, kan ontkomen. Op die ogenblikken is er geen an dere mogelijkheid, dan het slacht offer in zijn sop te laten gaar koken of je oren dicht te doen en het zaakje evenzeer „a la1 légère" te nemen, alsof de an dere partij voor een laatste bor rel bedankt heeft. In de Oost gaan beide methoden op en Peter Wins koos de laatste. „Nou, dan niet, vader", zei hij luchtigjes. „Alléén zal ik ook wel mijn weggetje vinden. Het spijt me, maar mocht je nog van idee veranderen, dan weet je waar je me treffen kunt. Mijn vaste adres is voorlopig: de soos, Pon- tianak, waar het bier en de split ijskoud zijn en de biljarttafel niet noemenswaard afloopt", en met een zekere bravour ging hij er vandoor. in de voorgalerij liep hij de djonges van Jantje tegen het lijf, die een arm vol goed naar binnen zeulde. Met een onderdanig „Ta- beh toewan'' ging hij uit de weg. Peter keek even verbaasd op, maar was kies genoeg om de in lander niets te laten merken. „Aan het pakken, Sidin?" vroeg hij terloops. Met stoïcijnse kalmte antwoordde de djongos met de eeuwige herhaling en de armoede van het Maleis, waar van de meeste Europeanen zich bedienen: „Aan het pakken, toe- wan." In een sampan dreef Peter Wins naar de soos, maar zijn ge dachten waren bij Jan van Ever- dingen, die in de povere wohfng, waarop een toekomstig bankdi recteur kan bogen, met hét ge heim van zijn strijd was achter gebleven. „Arme kerel", zei Peter tot zichzelf, „als je nu maar iets voor zo'n kerel kon doen. Maar dat is ons kruisHet leven moet tegen ons lachen en wij moeten terug lachen, want wie huilt, wordt onder de voet gelopen. Wat een land!" De schriele lichtjes van de soos pinkelden in het nachtelijk duister als knipperende sterre tjes in een donkere hemel en slechts het zachte reglematige geplons van de riemen, die in starre cadans het water in domp- ten, verbrak de stilte. En vóórdat Peter er zich goed en wel reken schap van .had gegeven, was hij de soos zó dicht genaderd, dat de Stemmen, die eerst als ondefi nieerbare klanken uit de nacht waren aangedreven, nu verstaan baar waren. Een lach klonk op en enkele ogenblikken later kon hij zelfs het klikken van de ivo ren biljartballen duidelijk horen. Het was te laat en toch weer te" vroeg. De borrelaars waren naar huis en de verstokte vrijge zellen, die hun leven vrijwel in de soos doorbrachten, waren na tafel nog niet komen opdagen. Een paar planters, die de troos teloze Verlatenheid van het arm zalige hotelletje nog meer drukte dan de gewone eenzaamheid van de Borneose binnenlanden, hin gen nog rond het biljart met de enige rhdh, die reeds jareil een vaste kostganger van het hotel letje was. Alles wat ook maar één enkele maal voet aan wal had gezet in Pontianak, kende hem. Dozer heette hij en het bleef een nog steeds onopgelost raadsel, hoe deze kerel, die eens planter geweest was en van de rente van een zeer bescheiden kapitaaltje leefde, in Pontianak was aange spoeld en gestrand. Zo ver ging de historie niet terug, maar hij had hier wortel geschoten en was langzaam aan gegroeid tot een instituut. Pontianak, zonder Do zer, zou Pontianak niet geweest zijn. Reeds lange jaren scheidden hem van zijn jeugd; voor Indië was hij een oud man, want de overlevering wilde, dat Dozer reeds meer dan twintig jaar ge leden voor de eerste maal in Fontianak werd gesignaleerd en dat hij zelfs toen geen broekje was. Zodra hij Peter Wins in het vi zier kreeg, schreeuwde hij met een ietwat overdreven jovialiteit: „Ha, die kappie.... ben je weer eens op onze kust gestrand, ouwe zeerover, hè.Ha, ha, die ouwe Kapoewas leren ze nooit kennen, hè.... moet je mij maar eens als loods nemen, kap, als je weer hier moet zijn, hèIk heb hem in mijn zak, hoor, de Kapoewas, ik heb hem nog leren lezen en schrijven", en zijn lach om eigen mop schalde door het berockte zaaltje. (Wordt vervolgd.) plaats waar de 40 en de zieken bon waren verloren. Het verband tussen de twee vondsten en het verlies van de stoker was duidelijk en een ge lukkig man keerde naar zijn ge zin terug. FANTASTISCHE RIT. In de bossen van Vlodrop is dezer dagen een vijftal wilde zwijnen gesignaleerd. Direct trokken enige leden van de plaatselijke jagersvereniging er op uit. Drie van de vijf dieren werden neergelegd. Een der ja gers kreeg een zwijn voor de loop en vuurde. Het dier sloeg tegen de grond, maar toen de jager naderbij kwam sprong het weer overeind en wilde de benen nemen. In zijn ijver om het dier niet te laten ontsnappen, sprong de jager er bovenop. Met de man op zijn rug ging het dier door de dennen en struiken. Een bos wachter zag het vreemde geval aankomen. Gewapend met zijn bijl sprong hij er op af en slaag de erin om met een goedgerichte slag het zwijn te vellen en de ja ger uit zijn benarde positie te verlossen. Natuurlijk grote vreugde in het jagerskamp en aan sterke verhalen geen gebrek. VRACHTAUTO BOTST OP TRAMTREIN TE ROTTERDAM Zaterdagmorgen is er een bot sing ontstaan op de hoek van de Boergoensevliet en de Kromme Zandweg tussen een tramtrein van de R.T.M. en een vracht auto. De vrachtauto sloeg om en werd zwaar beschadigd. De trein bestuurder, de 53-jarige machi nist J. Stapel uit de Rosestraat liep een wond aan het hoofd en een shock op, de chauffeur van de vrachtauto, B. B. Penning uit de Lindelaan in Zwijndrecht, had hoofdwonden. Twee inzittenden van de auto liepen eveneens let sel op. Het waren de 56-jarige uitvoerder J. Markus, wonende Hilledijk te Rotterdam, die be wusteloos was en een hoofdwond had opgelopen en de 63-jarige grondwerker B. Allerbeste uit Heerjansdam, die licht werd ge wond. DE ONTPLOFFING TE GRAVE De soldaat Holla, een der slachtoffers van de ontploffing in de Generaal de Bonskazerne 'te Grave, is Zaterdag in het Ca- nisiusziekenhuis te Nijmegen overleden. Het been van deze pa tiënt was geamputeerd. Hij kreeg daarna een bloedvergifti ging die zijn dood veroorzaakte. De andere slachtoffers maken het naar omstandigheden zeer goed. KINDJE VERGIFTIGD? Vrijdagmiddag kwam in de ouderlijke woning te Schiedam de 5-jarige B. Kamp het huis bin nen, zeggende iets vies te hebben gedronken. De ouders gaven het kind melk te drinken, waarna het weer buiten ging spelen. Even later kwam het wankelend weer naar binnen. Men waar schuwde een dokter, maar toen deze kwam was het jongetje reeds overleden. De politie heeft een onderzoek ingesteld en op straat in de buurt van de wo ning een medicijnflesje gevon den. De aard van de inhoud kon echter nog niet worden vastge steld. U wilt helpen als de nood aan de man komt? Dan moet u opgeleid en ge oefend zijn. Meld u voor de B.B.! Het hoofdbestuur van de Ne derlandse bond van Postduiven- houders heeft besloten 7500 uit de bondskas beschikbaar te stellen voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de wa tersnoodramp.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2