Prins Bernhard bezocht president Eisenhower Brief van H. SI. Koningin Juliana over het vluchtelingenprobleem overhandigd Een nieuwe vondst Centrale opslagplaats van Kon. Landmacht afgebrand Nederlandse hulp aan vluchtelingen Prins Bernhard over de economische eenheid in Europa De vulkaanuitbarstingen in 87,4 millioen Slotavond radio-actie „Beurzen open—dijken dicht Indonesië De terugkeer van Prins Bernhard Vuurzee temidden van twee kruitmagazijnen OVERAL TER WERELD 550.000 Exemplaren van „De Ramp" ZON- en MAANSTANDEN Zij, die zijn omgekomen WEERSVERWACHTING HOOGWATER i De Londense moordzaak ,11 i 'I Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Radactie-adres: Noordstraat 5557 Temeuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs:^ 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct MAANDAG 30 MAART 1953. 8e Jaargang No. 2304. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Prins Bernhard heeft een be zoek gebracht aan president Eisenhower op het Witte Huis. De Prins was vergezeld van ambassadeur Van Roijen. Na hartelijk door de president te zijn begroet, begaf de Prins zich met zijn gastheer naar diens stu deerkamer, waar fotografen fo to's van de Prins en de president mochten nemen. Het onderhoud duurde ongeveer 20 minuten. Na afloop verklaarde de Prins, dat het hem bijzonder had verheugd de president op het Witte Huis te bezoeken. Hij zeide dat hij de president de dank van het Ne derlandse volk had overgebracht voor de Amerikaanse hulp bij de overstromingsramp. Daarnaast had de Prins de persoonlijke groeten van de koninklijke fami lie overgebracht. Er waren geen politieke vraagstukken ter spra ke gekomen. De Prins vertrok vervolgens naar het departement van de De fensie in gezelschap van de on derminister van Buitenlandse Zaken Bedell Smith om de lunch te gebruiken. Bij zijn bezoek aan het Witte Huis overhandigde de Prins aan president Eisenhower een schrij ven van Koningin Juliana, welke als volgt luidt: „Het Amerikaanse volk heeft op prachtige wijze zijn warme sympathie getoond voor diegenen in ons land, die door de waters nood hun tehuis hebben verloren en in diepe kommer verkeren. Amerikaanse hulp stroomde ons getroffen land binnen. Ja, uit al le delen van de wereld kwam hulp om onze bittere nood te le nigen. Met diepe dankbaarheid in ons hart zien we het probleem van onze daklozen opgelost door een de wereld omvattende spon tane uiting van gulheid, zowel van volkeren als van regerin gen. Deze grootmoedige steun is voor ons een grote materiële en onschatbare morele hulp ge weest. Het is bekend, dat medeleven met in nood verkerenden één van Amerika's grote tradities is Ik voel mij daarom gerechtigd uw warme belangstelling te vra gen voor het probleem van die dakloos geraakten door vervol ging: de vluchtelingen van de ganse wereld. Ik doe een beroep op u om per soonlijk de leiding te nemen bij het oplossen, op een mondiale grondslag van dit steeds groei end wereldprobleem. Ik ben er ten volle van overtuigd, dat dit vraagstuk één van de gevaarlijk ste en meest tragische factoren is in een onzekere toekomst. Ik ben mij ervan bewust, dat een groot aantal vluchtelingen door internationale samenwer king, grootmoedig ondersteund door de regering van de Verenig de Staten, een nieuw tehuis heeft gevonden, maar het probleem is nog verre van opgelost. Duizen den nieuwe vluchtelingen, voor 't merendeel in uiterst behoeftige omstandigheden en dikwijls in 'n toestand van wanhoop, behoe ven onze hulp. In Europa wonen nog meer dan 40.000 vluchtelingen in kampen. Tienduizenden vluchtelingen vluchten uit de Oost-zóne van Duitsland naar West-Berlijn. Er zijn nog vele duizenden vluchte lingen elders in de wereld. Eén drachtig internationaal optreden is derhalve de aangewezen weg. Het probleem kan alleen wor den opgelost indien hun de ge legenheid wordt gegeven zich op nieuw te vestigen in andere lan den, of indien zij geassimileerd worden in de landen, waar zij nu verblijven. De uitvoering van projecten voor dergelijke vestiging op gro te schaal wordt tegenwoordig ernstig belemmerd, doordat in verschillende immigratielanden aan de vluchtelingen niet ge noeg economische mogelijkheden worden gegeven. Bovendien laat in zekere Europese landen, waar onder mijn eigen land, de druk van de overbevolking weinig ge legenheid, hen volledig op te ne men. Tenzij de wetgeving in de im migratielanden uitdrukkelijk het binnenkomen van vluchtelingen en hun gezinnen, met inbegrip van hen, die in de hoogste mate hulp behoevend zijn, toestaat, is het te vrezen, dat slechts zeer kleine aantallen vluchtelingen 'n kans tot emigreren zullen krij- ®en- Daarom is een nieuwe benade ring van dit probleem noodzake lijk, die grote mogelijkheden voor immigratie opent en tevens de nodige economische voor waarden schept tot assimilatie van vluchtelingen in de landen van hun huidig verblijf. Op het ogenblik worden in ver In de tuin bij de woning van John Christie te Londen, waar in het begin van vorige week de lijken van vier vrouwen zijn ge vonden, heeft de politie de stof felijke resten van een vijfde slachtoffer ontdekt. De resten werden gevonden in een vuilnis emmer, die in de tuin was begra ven. Het schijnt dat er pogingen waren gedaan om de beenderen te verbranden. De politie wacht thans het rap port van een patholoog af, dat, naar men hoopt, opheldering zal geven over de vraag, hoe lang de beenderen reeds begraven wa ren. De gevonden beenderen bleken van een vrouw te zijn. Naar aanleiding van deze ont dekking heeft de politie besloten, de woning van Christie en de bij behorende tuin aan een zeer zorgvuldig onderzoek te onder werpen. Inmiddels is officieel ver klaard, dat Christie in het begin van deze week gezien is in een pension in een van de Londense voorsteden. schillende landen pogingen in 't werk gesteld om deze assimila tie te stimuleren, in het bijzon der door middel van een belang rijke gift van een Amerikaanse stichting in nauwe samenwer king tussen de betrokken rege ringen en de particuliere organi saties, die ten bate van de vluch telingen werken. Particuliere or ganisaties beschikken echter niet over de nodige middelen. Rege ringsactie zal noodzakelijk zijn om crediet-faciliteiten te verle nen voor al die vluchtelingen, die niets liever willen dan voorzien in eigen onderhoud en huisves ting, indien zij maar op weg wor den geholpen in hun streven om hun zelfstandigheid te herwin nen. Deze aspecten dienen terdege aandacht te krijgen bij alle plan nen, die worden opgesteld ter be vordering van de economische ontwikkeling en stabiliteit van de wereld. Het verwaarlozen daarvan betekent, dat tiendui zenden vluchtelingen gedoemd zijn nog vele jaren in kampen te leven zonder enige hoop voor de toekomst. Indien dit zou gebeu ren, zou een dergelijke tragedie niet slechts bij de vluchtelingen zelf, maar ook bij hun achterge bleven verwanten het geloof in het voorrecht der vrijheid vernie tigen. Millioenen ontwortelden, ver strooid over de gehele aarde, ge voelen zich ontevreden, miskend en zelfs wanhopig. De vrije we reld kan zoveel leed in haar mid den niet dulden zonder daar zelf onder te lijden. Teneinde hun menselijke waar digheid te bewaren en hun zelf respect te herstellen is de juiste psychologische en geestelijke be nadering van het allergrootste belang. Hoe zouden vluchtelin gen ooit de vrije maatschappij kunnen vertrouwen, indien deze slechts belangstelling toont voor geoefende spieren of hersenen, maar eerbied mist voor de hoge re waarden van het leven. Indien die maatschappij vluchtelingen slechts beschouwt als arbeidspo tentieel en diegenen weigert, die niet kunnen werken. Indien zij hen scheidt van hun gezinnen? Het is mijn overtuiging, dat binnen de kortst mogelijke tijd het vluchtelingenprobleem dient te worden aangevat in zijn tota liteit. Nederland zal gaarne zo wel aan het opstellen van plan nen als, binnen de practische grenzen van zijn kunnen, aan elke constructieve poging om tot resultaten te geraken zijn mede werking verlenen. Hoewel ik volledig begrip heb voor de veelheid en omvang van de vraagstukken, waarvoor u zich gesteld ziet, moest ik deze kwestie van steeds groeiend be lang aan u voorleggen, bewust van de verantwoordelijkheid van allen voor allen, een verantwoor delijkheid, die de ganse wereld aanvaardde tijdens de benarde situatie van Nederland en op zo'n indrukwekkende wijze in de praktijk bracht. In alle ootmoed zagen we het gebod van liefde tot de naaste in acht genomen in 'n wereld, die anders zo diep be roerd wordt door internationale tweedracht. Ik ben vol vertrouwen, dat u de juiste benadering tot dit pro bleem zult vinden. Moge het u gegeven zijn het op te lossen. De vrede in de wereld zal daarbij Prins Bernhard zal morgen terugvliegen naar Nederland en dus niet de begrafenis van ko ningin Mary bijwonen. Het nog resterende programma van de Prins omvat 'O.a. de uitreiking van de militaire Willemsorde aan kolonel Bestebreurtje. Bij het nationaal rampenfonds is thans een bedrag van 87,4 mil lioen gulden binnen. Dit is ten opzichte van Vrijdagavond een stijging van 700.000. Naar het A.N.P. nader uit be voegde bron verneemt, moet deze brief van Koningin Juliana gezien worden in het licht van pogingen tot bestendiging van 'n wereldsolidariteit, zoals deze wel heel treffend tot uiting is geko men bij de hulpverlening aan de watersnoodgetroffenen, en op de mogelijkheden waarvan nog on langs door Prinses Wilhelmina is gewezen. STAAT VAN BELEG VOOR ZUID PERZISCH GEBIED AFGEKONDIGD. Voor het Zuid-Perzisch gebied van Bakhtiari is voor drie maan den de staat van beleg afgekon digd. In dit gebied hebben zich moeilijkheden voorgedaan met een plaatselijk stamhoofd, het geen leidde tot botsingen tussen volgelingen van het hoofd en Per zische troepen. Reeds in menig opzicht wordt door Nederland, zowel van offi ciële als van particuliere zijde, aan vluchtelingen overal ter we reld hulp geboden. Een gift van honderdduizend gulden wordt door Nederland speciaal ten bate van de vluchte lingen uit Oost-Duitsland aan het vluchtelingen-noodfonds van de Verenigde Naties ter beschik king gesteld. In een in hotel Hamdorff te Laren gehouden jaarvergade ring van de Ned. bond van boek verkopers is meegedeeld, dat van 't boek „De Ramp" 550.000 exem plaren zijn verkocht. Hiervoor is200.000kg papier no dig; 24 drukkerijen zijn bij de vervaardiging ingeschakeld. In April hoopt men de gehele op laag gereed te hebben. Prins Bernhard heeft in een rede tijdens een lunch in de Uni- versity-club te New York ver klaard, dat economische eenheid in Europa vooraf dient te gaan aan politieke eenheid. De Prins die per militair vlieg tuig uit Washington naar New York was teruggekeerd, was Za terdagmiddag eregast van de University-club, waar ruim 300 leden zijn rede over de eenheid van Europa met grote instem ming en applaus begroetten. Z. K. H. liet een waarschu- Diplomatieke vertegenwoordi gers uit 20 landen, staatsraad mr W. F. Schokking, de minister van Maatschappelijk Werk mr F. van Thiel, de burgemeester van Am sterdam mr Arn. J. d'Ailly, de 5 binnenlandse omroepverenigin gen, de Wereldomroep en talloze genodigden zijn Zaterdagavond in het Concertgebouw bijeenge komen. Hier was n.l. de slotavond van de radio-actie „Beurzen open dijken dicht" gehouden. Na di verse muzieknummers betrad mr Arn. J. d'Ailly het podium en deelde mede, dat de Harteplicht- actie in Amsterdam een bedrag van 272.683,01 had opgeleverd. Daarna droeg prof. dr J. B. Korsop, voorzitter van de stich ting Nederlandsche Radio-Unie een bedrag van ƒ5.212.960,83 over, zijnde de som die door mid del van de radio-actie „Beurzen open, dijken dicht" bijeen was ge bracht. Mr Schokking, die als persoon lijk vertegenwoordiger van de Prins aanwezig was, las een danktelegram van Z. K. H. voor en uitte tevens zijn waardering voor de spontane hulp die van alle kanten ondervonden was. Mr Van Thiel betuigde namens de regering zijn dank. wende stem horen, dat de vor ming van een Europese rege ring of een Europees leger niet als het enige bewijs beschouwd dient te worden van het welsla gen of de mislukking van een Verenigd Europa. De schepping van een vrije gemeenschappelij ke markt zonder interne han delsbelemmeringen in Europa is belangrijker dan en dient priori teit te hebben voor de opbouw van een Europese politieke struc turele eenheid, welke zonder ge zonde basis van een gemeen schappelijke markt niet meer zou zijn dan „een reus met leemen voeten", aldus Prins Bernhard. Er is thans meer gemeenschap pelijk streven in Europa dan sinds de dagen der kruistochten en de Europese naties hebben grotere politiek en militaire inte gratie bereikt onder de Navo dan ooit tevoren. „Wij kunnen nau welijks meer zeggen van de indi viduele geallieerde naties dat zij volledige souvereiniteit en vrij heid hebben, te doen wat zij wensen". „Geen enkele natie en voor al niet de kleine naties is nu nog volledig meester van haar eigen lotsbestemming", vervolg de de Prins, maar „de reorgani satie van onafhankelijke, doch nauw verbonden naties in de Navo heeft de overweldigende steun van de volkeren zelf". Prins Bernhard legde er de na druk op, dat nog grotere eenheid een noodzakelijkheid is, in het bijzonder onder de Europese na ties. Maar de politieke eenheid zou een lege dop blijven als zij niet zou samengaan met grotere economische integratie. Daarom had de Nederlandse regering on langs aan de regeringen van Bel gië, Luxemburg, Frankrijk, Ita lië en West-Duitsland het voor stel gedaan om een Europese ta riefunie te vormen als eerste stap naar een gemeenschappelij ke markt in Europa. „Neder land als een traditionele vrijhan delnatie heeft veel te winnen bij een gemeenschappelijke Europe se markt, doch als een kleine na tie heeft het veel te verliezen bij een politieke unie. Daarom is het te begrijpen dat het er tegen op ziet, zijn politieke souvereiniteit te verliezen vóórdat het de ga rantie heeft ontvangen, dat een politieke unie hand in hand zal gaan met een economische unie", aldus Prins Bernhard. Hoe meer Europa economisch één wordt des te meer zal er be hoefte gevoeld worden aan poli- litieke integratie. Zonder twijfel zal de politieke opbouw waarop zovelen zo luide aandringen on der alle omstandigheden tot stand komen, zij het ook wat la ter dan deze ongeduldigen wen sen. Maar zij zal dan een veel ge zonder fundering hebben dan wanneer we beginnen te bouwen op ijle lucht", aldus besloot de Prins. In het verleden contribueerde Nederland reeds aan de vroegere „Internationale vluchtelingen-or ganisatie", waarvan het vluchte lingen-noodfonds de voortzetting vormt. In 1952 droeg de Neder landse regering tienduizend dol lar in niet-converteerbare gul dens bij aan het noodfonds. Voor dit jaar is een som van 25.000 dollar voorgesteld. Voor de Palestijnse vluchtelin gen geeft Nederland jaarlijks eveneens 25.000 dollar aan de hulpverleningsorganisatie van de Verenigde Naties. Het intergouvernementele co mité voor Europese migratie ontving voor 1952 500.000 gulden van Nederland. Verder worden nationale subsi dies verleend aan particuliere or ganisaties, die de verzorging op zich nemen van in Nederland toe te laten invalide en bejaarde vluchtelingen. Voor 1952 en 1953 is hiervoor telkens 120.000 gul den uitgetrokken. Van particuliere zijde wordt in Nederland b.v. actie gevoerd door de nationale commissie voor vluchtelingenhulp, welke 'n uitgebreide adviescommissie heeft waarvan Koningin Juliana beschermvrouwe is. Deze com missie nam in de zomer van het vorige jaar het initiatief voor 'n inzameling voor het vluchtelin gen-noodfonds van de Verenigde Naties. In de eenzaamheid van de uit gestrekte weilanden langs de Leeuwarderweg van Amsterdam naar Purmerend hebben twee echtparen in het holst van de nacht angstige ogenblikken door gemaakt, toen vlakbij hun wo ningen een tussen twee kruitma gazijnen ingebouwde houten op slagloods met legermateriaal, brandend als een fakkel, in vlam men opging. Dank zij de Zuidwester storm, die de laaiende vuurzee in Noord oostelijke richting joeg, bleven de beide uit steen opgetrokken kruithuisjes gespaard. Ze stonden nauwelijks 10 meter van de bran dende loods verwijderd. In een half uur tijds werd hier het 40 meter lange, 15 m. brede en 3 m. hoge houten rijksmaga zijn Slochterbrug (onder Zunder- dorp) van de dienst der genie in de as gelegd. OORZAAK EEN RAADSEL. Hoe hier op dit verlaten punt Zondagsmorgens kort na 2 uur brand kon ontstaan, is tot dusver een raadsel. In een afgesloten kantoorruimte stond een kachel, doch aangenomen moet worden, dat deze niet brandde. De laatste personen, van wie bekend is, dat zij op het terrein aanwezig zijn geweest, zijn twee mannen van het bewakingskorps landmacht, die tot taak hebben zich 5 maal per nacht vanuit het 1 km verder gelegen wachtlokaal ,,'t Schouw" voor een controle-rondgang naar de opslagplaats te begeven. „Wij hadden onze laatste rondgang kort voor middernacht gemaakt en daarbij niets bijzonders be merkt. Om half drie gingen we een nieuwe rondgang maken en zagen, zodra we ons wachtlokaal uitkwamen, dat de loods in brand stond," vertelden zij aan een A. N. P.-verslaggever. AMSTERDAMSE BRAND WEER BLUSTE DE BRAND Kort daarna arriveerden ach tereenvolgens 5 autospuiten van de Amsterdamse brandweer. Vier spuiten keerden spoedig terug, terwijl de brandweerman nen van de vijfde spuit het hoog oplaaiende vuur, waaruit wolken van vonken over de weilanden vlogen, begonnen te bestrijden. Op het dak van het tweede kruit- huisje, dat het meeste gevaar liep, werd een slang op een lad der gereed gelegd, doch deze be hoefde geen dienst te doen. De loods brandde geheel uit, als ook het daarin opgeslagen mate riaal, waaronder legerauto's, t.w. 10 artillerietrekkers voor kanon nen zouden zijn. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9 temeuzen wij adviseren u gaarne bij het aanschaffen van de voor u het meest geschikte toiletartikelen, schoonheidsbeh. blijvende ontha ring, hoogtezon, moderne coiffu res, enz. IN PANIEK GEVLUCHT. Twee onbekend gebleven auto mobilisten (een dame en een heer) waren het, die omstreeks half drie Zondagmorgen het eer ste alarm gaven. Zij passeerden in hun wagen en zagen het vuur uit de loods slaan, terwijl in de twee nabij gelegen woningen de bewoners in diepe rust waren. Terwijl de man met zijn claxon aanhoudend signalen bleef geven, begon de vrouw aan te bellen bij café „De Wegwijzer," dat op een afstand van ongeveer 25 meter van de kruitloodsen verwijderd staat. Het in dit café woonachtige echtpaar werd uit de slaap opge schrikt. Het was de caféhoudster die het raam opende en er luid roepende in slaagde de aandacht te trekken van haar buurvrouw, die zich met haar man in de nog dichter bij de vuurhaard gelegen conciërgewoning bevond. Ze alarmeerde daarna telefo nisch de politie en zette het ver volgens op een lopen naar een boerderij, omdat ze ieder ogen blik een ontploffing verwachtte. De twee mannen van het bewa kingskorps landmacht waren ge lijktijdig in ijltempo op weg naar de loods. Toen ze er aankwamen hielpen zij eerst de vrouw van de concierge de portierswoning uit. „Lopen, lopen," riepen ze haar toe en in paniek vluchtte zij in haar nachtgewaad weg. Het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft Zaterdag uitgegeven de 46e lijst van geborgen en ge- identificeerde slachtoffers wa tersnood. Hierop komen voor de namen van onderstaande slachtoffers uit Zeeland: NIEUWERKERK. Jannetje KoomanBrouwer, geb. 9-8-'91, laatste adres Oost straat 186; Albert Geessinus Meijering, geb. 29-5-'21 te Soest, echtg. van Wilhelmina J. Kleemans, laatste adres Stooï- weg 149a; Jacomina Jannetje WandelNederhand, geb. 19- 10-'66, laatste adres Ooststraat 196. OOSTERLAND Maria C. Bolle, geb. 15-ll-'48, dochter van Marinus Bolle en Cornelia van der Werf, laatst® adres St. Joostdijk A 231; Lena M. Bolle, geb. 13-7-'37, d. van Marinus Bolle en Cornelia v. d. Werf, laatste adres St. Joost dijk A 231; Willem Pieter Bol le, geb. 19-12-'45 z. van Mari nus Bolle en Cornelia v. d. Werf, laatste adres St. Joost dijk A 231; Adriaan Hendrikse, geb. 11-3-'49, laatste adres La ge Maireweg A 359. STAVENISSE. Adriaan Hage, geb. 28-9-T8, echtg. van Maatje H. Klippel, laatste adres A 317; Jannetje Hage, geb. 4-10-'40, laatste adres A 136; Jannis Marinus Leenhouts, geb. 4-5-'46, laatste adres Kerkstraat A 306; Mari nus Oosdijk, geb. 15-12-'75, echtg. van Pieternella Wes- dorp, laatste adres Kerkstraat A 345; Jan Johannes Vermaas, geb. 7-2-'37, laatste adres Oude- landsedijk A 95; Neeltje Maria WielaardHendrik'geb. 14- 4-'26 te St. Maartensdijk, echtg. van Gerard Wielaard, laatste adres B 13a. Verder werd in Fijnaart ge ïdentificeerd: Ida van MourikGelens, geb. 8-12-'20 te 's-Heer Arendsker- ke. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. IETS MINDER WIND. Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Krachtige tot vrij krachtige wind tussen Z.W. en W. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON MAAN Maart 30 6.20 19.10 19.35 5.53 31 6.18 19.12 20.48 6.05 April 1 6.16 19.13 22.03 6.20 DINSDAG 31 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.21 2.41 2.56 3.16 3.36 3.56 3.46 4.06 De observatiepost voor de Krakatau heeft de vissers aan geraden voorlopig niet uit te va ren met het oog op de werking van de vulkaan. Tot 22 Maart zijn reeds 29 uitbarstingen ge meld. De uitbarstingen geschied den meestal met tussenpozen van 17 minuten. Door middel van een zendstation van de plaatse lijke politie bestaat regelmatige verbinding tussen Serang en de vulcanologische dienst te Ban dung. De correspondent van Pi-Ane- ta te Makassar bericht, dat be woners van het eilandje San- geang ten Nooroosten van Bima op Sumbawa op 22 Maart na de eerste uitbarsting van de Gu- nung Api, die voorafgegaan werd door een aardbeving, be gonnen weg te trekken naar een plaatsje aan de kust bij Bima. Onder de groepen, die daar aan kwamen, bevonden zich talrijke personen, die licht gewond wa ren. Op 25 Maart ontvingen de autoriteiten van de provincie der Kleine Sunda-eilanden bericht, dat de vulkaan zich tot 24.00 uur rustig had gehouden. Daarna vertoonde hij evenwel weer een verhoogde werking. De telefoon verbinding tussen Bima en het eiland was verbroken. Het KPM- schip „Waingapoe", dat voor hulp bij de evacuatie naar San- geang was vertrokken, passeer de Vrijdag, toen de berg in zicht was, een asregen. Ook boten van de gouvernementsmarine diri geerde men naar Sangeang. Over de Merapi in Midden-Java was tot Zaterdagavond niets na der vernomen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1