u;i J «•cwasaca® KERKDIENSTEN Voor de Zondag De naar Bornholm gevluchte Poolse vlieger AGENDA Kantongerecht Oostburg De Rotssteen der hulpe TERNEUZEN. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN, ZATERDAG 28 MAART. NED. HERV..KERK. AXEL. BRUINISSE. GOES. HANSWEERT. HULST. MIDDELBURG. OOSTBURG. SLUISKIL. IJZENDIJKE. PHILIPPINE. BERICHT VOOR POSTDUI VENHOUDERS. In verband met de bestrijding van schadelijke vogels door mid del van giftig lokaas, uit te voe ren in de omgeving van Axel, Sluiskil, Sas van Gent en Philip pine van Maandag 30 Maart tot en met Zaterdag 18 April 1953, dringt de plantenziektenkundige dienst er bij de postduivenhou- ders op aan hun duiven geduren de deze periode niet vóór 18 uur te laten uitvliegen. De kans op vergiftiging van postduiven is zeer groot, wanneer deze 't ver giftigde lokaas opnemen. K.N.A.C. VRAAGT TIJDELIJK VEERDIENST PERKPOLDER— HOEDEKENSKERKE. Wegens de grote bezwaren, die het uitvallen van het veer PerkpolderKruiningen ople vert voor Oost Zeeuws-Vlaande- ren, heeft de K.N.A.C. verzocht Immers is mijn ziel stil tot God; van Hem is mijn heil. Immers is Hij mijn hoog vertrek. Ps. 62 2, 3. Hoe nodig is dat in 't gewoel des levens, bij de drukte van ons dagelijks werk, eens „stil" te zijn! Daar zijn zoveel stemmen om ons heen, vertienvoudigd door de echo van duizenden ver wijderde stemmen, als daar door nieuwsblad, brieven en radio tot ons komen! Dat alles dreigt zo zeer ons de rust te benemen, en verhindert ons vaak tot dat Hoog Vertrek de toevlucht te nemen, waarvan de Psalmist spreekt. En toch gevoelen wij het wel, hoe nodig het voor ons is, andere stemmen te laten zwijgen, opdat de Rotssteen onzes Heils binnen in ons aan het woord moge komen. God legt Zijn anker sléchts daar vast, waar het stil is geworden! Stil te midden van de drukte en de belangen der voorbijgaande wereld, stil ook in dagen van beproeving en hooggaand leed. De Here zij gedankt, wij heb- oen een Rotssteen der hulpe in Jezus Christus, de grote Stor- menstiller. Laten wij tot Hem opzien, wanneer de onrust de «verhand neemt, wanneer het binnen in ons niet stil wil wor den. Hij kan het maken met één wenk Zijner almacht. Laat ook heden uw hart één ogenblik zwij gen voor al het andere, om naar de stem van uw God te horen en van Hem uw heil en vrede te ontvangen. In God is al mijn heil, mijn eer, Mijn Sterke Rots, mijn Tegenweer, God is een toevlucht t' allen tijde. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) om inschakeling van een tijde lijke veerdienst Perkpolder Hoedekenskerke. Het grote belang van deze veerverbinding blijkt wel uit het feit, dat het daggemiddelde op 't veer KruiningenPerkpolder in 1951 groter was dan het dag gemiddelde voor het veer Vlis- singen—Breskens en Terneuzen Hoedekenskerke samen. Er is dus volgens de K.N.A.C. alle aanleiding gedurende de lange periode, dat de veerhaven te Kruiningen onbruikbaar zal zijn, een noodverbinding in te stellen. GAT BIJ BURGHSLUIS GEDICHT. In de nacht van Donderdag op Vrijdag omstreeks 12 uur is het 50 meter brede gat tussen Burghsluis-Haamstede en Meel- dijk-Burgh gesloten, waardoor de polder Burgh en Westland, groot 450 ha kan worden droog gemalen. Men heeft met inbegrip van de voorbereidingen, ongeveer 1 week aan het dichten van dit gat gearbeid. De dijk is ter plaatse opgespoten en met be hulp van een dragline ver hoogd. De buitenkant is ver zwaard met rijsthout en zand zakken. Er werd 10.000 kubieke meter zand ingespoten. Thans bevinden zich in deze gemeente alleen nog enkele klei nere gaten in de verbinding van Meeldijk naar het oude sluisje. Kino But gemoderniseerd. Aan de lopende band als het ware zien we in onze op alle gebied vooruitstrevende gemeen te nieuwe of vernieuwde winkel panden verrijzen. Zo was een aantal weken door een planken schutting het pand Noordstraat 6, waar Kino But is gevestigd, aan het oog van de voorbijgangers onttrokken. Ach ter die schutting werd iets bij zonders verricht. Toen gisteren na vele werkzaamheden het „Kiekkastje" openging, bleek dat er weer een keurig gemoder niseerd winkelpand aan de vele in Terneuzen is toegevoegd. Kino But heeft begrepen, dat men met de tijd meemoet en dat het zakenleven zich aan de tijd moet aaanpassen scheidenheid van artikelen, ma ken Kino But tot een der mo dernste zakenpanden. Aanrijding met ernstig gevolg. Gisternamiddag omstreeks 4.20 uur reed mej. H. C. op 't L., wo nende te Axel, met haar auto in de Axelsestraat richting de brug, toen plotseling het 5-jarig zoon tje van de heer L. Jonkman, wo nende aan de Baandijk, van de Molendijk de Axelsestraat wilde oversteken naar de' Geranium straat, zonder op het verkeer te letten. Het knaapje liep tegen het rechtervoorwiel van de auto op en kreeg een zodanige klap dat het nog enige meters verder over de straat rolde. De toevallig passerende genees heer Van Breda Vriesman ver leende de eerste hulp en achtte het noodzakelijk dat het knaapje onmiddellijk naar het ziekenhuis werd overgebracht, waarop mej. Op 't L. de kleine naar het zie kenhuis vervoerde. Bij het aldaar door dokter Ramselaar ingesteld onderzoek bleek, dat het knaapje een deuk in de schedel had opgelopen waardoor de hersenen waren ge raakt en operatief moest worden ingegrepen. Naar wij vernemen verkeert de kleine in zorgwekkende toestand. Strandvonderij. Sedert enige dagen komen aan de steenglooiïngen der polders in de omgeving van Terneuzen aan spoelen of worden in de Schelde opgevist tal van voorwerpen, die vermoedelijk afkomstig zijn van het op 18 Maart tussen Hans- weert en Walsoorden gezonken Belgisch stoomschip „Liège." Onder deze voorwerpen bevin den zich o.a. een radio-zendappa raat met tal van onderdelen, brandblusapparaten, kisten met vloeistoffen gevulde flessen, enz, Ter voorkoming van moeilijk heden wordt er de aandacht op gevestigd, dat men zich aan een strafvervolging bloot stelt, in dien verzuimd wordt bij de poli tie aangifte te doen van het vin den of opvissen van wrakgoede ren. Nieuwe Openbare School. De bouw van de nieuwe zeven- klassige openbare school met gymnastieklokaal aan de Molen dijk is deze week gegund aan de Er is niet veel meer over van j f jrma yan der p0el. Naar wij de dagen van weleer, toen van vernemen zai de bouw met de ons, als 6-jarige knaap in een;gr0otste spoed ter hand worden Klauw matrozen na k1P met een |enom»enHet ligt in de bedoeling blauw matrozenpakje met stijve ,,pots" op een foto werd gemaakt, terwijl moeder angst vallig toekeek of de hand op de jongensknie wel netjes gespreid lag. De oude zaak is geheel gemo derniseerd. Wat het interieur be treft is alles in de nieuwste stijl en de laatste snufjes uitgevoerd. Een prachtverlichting, een over zichtelijke ruimte en grote ver- «OST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 29 MAART. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings (Bev, nieuwe lidmaten); 2.30 uur Vicaris Wisse. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft (Bev. Lidmaten); 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Verbeek. (Bev. Lidmaten). Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders (Bev. Lidmaten). Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hondèrs. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg (Bev. Lidmaten)2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan (Bev. Lidmaten). Terneuzen: 10 uur Ds. J. Schol ten (Bev. Lidmaten); 3 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. 10 uur in „Bethel" (2e Verbin dingsstraat) Kerk voor Jonge ren van 12 t/m 15 jaar. Voor ganger de heer A. Ruben. Zaamslag9.30 uur Ds. G. Jansma (Bev. Lidmaten en Voorber. H Avondmaal); 2.30 uur Ds. G. Jansma (Bed. H. Doop). Schoondijke: 1 uur Avondgebed. ZONDAG 29 MAART. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom (Bev. Lidmaten). St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom (Bev. Lidmaten). Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch (Bev. Lidmaten). Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom (Bev. Lidmaten); 6.30 uur Ds. J. H. van Beuse kom. „r Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate (Bev. Lidmaten). Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere (Bev. Lidmaten). Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. E\jgen- daal (Voorb. H. Avondmaal). Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff (Bev. Lidmaten). Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier (Bev. Lidmaten). Retranchement10 uur Ds. J. B. van Bork (Bev. Lidmaten). Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer (Bev. Lidmaten) Sluis: II uur Ds. L. P. W. Groen veld (Bev. Lidmaten). St. Anna ter Müiden: 9.30 uur Ds L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. JJzendijJce: 10 u. Ds. C. Blomaard. (Betf. Lidmaten). Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuil man (Bev. Lidmaten)T DOOPSGEZINDE GEMEENTE, Aardenburg: 10.15 uur Ds. S. A. Vis (Bed. H. Doop). GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Th. Rienks, van Schoondijke (Bed. H. Avondmaal en Dankz.). Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. I. M. de Graaf, van Voorburg. Zaamslag: Geen opgaaf. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. dat Deddens. Terneuzen: 10 uur Leesdienst; 5 uur Ds. A. Kuiper, van Axel. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur de school nog in de loop van dit jaar te openen. Voor vele bewo ners van de nieuwe stadsgedeel ten zal deze onderwijsinrichting een uitkomst zijn. Lourdes-actie van de K.A.J. De K.A.J. organiseert op Zon dag 26 April a.s. voor de manne lijke en vrouwelijke katholieke arbeidersjeugd een massabijeen komst te Terneuzen. Honderden kajotsters en ka jotters uit ge heel Zeeuws-Vlaanderen zullen hieraan deelnemen. Onderwerp van de dag is: Lourdes-actie 1954. Van de zijde van het Belgische J.O.C. zal eveneens medewerking worden verleend en deze organi satie zal enkele van haar beste sprekers naar Terneuzen afvaar digen. Ook zal de Lourdesfilm "52 van de Belgische V.K.A.J. en K.A.J. worden vertoond. Pierre van Hauwe op tournée. Zoals reeds bekend is gemaakt gaat het Delfts madrigaalkoor Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. Axel: 10 uur Ds. Aangeenbrug, van Terneuzen (Bed. H. Avond maal); 2.30 uur Ds. Aangeen brug (Bed. H. Doop); 6.30 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK, Axel: 7 uur en 10 uur H.H. Mis sen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur uur H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WAT DE GEREFORMEERDE KERKEN BIJEENBRACHTEN. Het centraal bureau van de dia conieën der Gereformeerde ker ken hebben" na de watersnood bij eengebracht 'n bedrag van 1 mil- lioen 154.716 gulden met bestem ming voor doeleinden, welke door de kerken zelf werden aangege ven. ook in Zeeuws-Vlaanderen een goede naam heeft gemaakt door concerten in Hulst en Ter neuzen, weer een tournée naar het buitenland maken. Maandag 6 April (2e Paasdag) vertrekt het koor naar Brussel, waar om 14.30 uur een uitzending wordt verzorgd voor de Vlaamse omroep. Het programma bestaat uit Polyphone-werken en klas sieke liederen. De tweede dag is het koor in Straatsburg, waar voor de Ra- diodiffusion Frangaise opnamen worden gemaakt van volksliede ren en klassieke werken. Op de derde dag gaat het koor naar Innsbrück, het middelpunt van Oostenrijks Tirol. Zaterdags reist het koor door naar Salzburg, de geboortestad van Mozart. Het madr.igaalkoor heeft hier de eer voor de Salz burger Festspiele een concert te verzorgen voor de Oostenrijkse omroep. De tournée staat onder leiding van de bekende dirigent Pierre van Hauwe, Terneuzenaar van geboorte, die momenteel in Delft werkzaam is en het madrigaal koor heeft opgericht. Gemeenteraadsverkiezing. Grositfat C. H. U. Voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen weirden als,' can. didaten op de groslijst voor de C.H.U. geplaatst: 1- J. A. de Feijter, 2. D. M. Ol lebek, 3. J. van Riet, 4. C. Leu- nis, 5. A. J. J. Riemens, 6. S. J Mielen, 7. M. Meeusen en 8. J Jansen. Tentoonstelling en Ouderavond Landbouwhuishoudschool. Donderdagnamiddag en -avond stonden in het teken van het landbouwhuishoudonderwijs te Axel. In twee van de leslokalen der school was een tentoonstel ling georganiseerd. Daar was al het werk van de meisjes, die kort geleden de lagere schoolbanken verlieten, tentoongesteld. De honderden werkstukken waren evenzoveel bewijzen van betoonde vaardigheid en de ge blaakte vorderingen. Het erie lokaal was een demon stratiezaal ophet gebied van al hetgeen de kok en de keuken meid schaffen. Een keur van spijzen, heerlijke soepen, pud dings, cake's, vruchten en delica tessen vulden de lange tafels. Dat de liefde van veel mannen nog altijd voor een goed deel dóór de maag loopt, bleek niet alleen uit de begerige blikken van de vrouwen, want ook de sterkere kunne was vertegen woordigd en toonde evenzeer be langstelling. Het andere lokaal bood een aanblik van wat de meisjes nog verder van de practijk der huis houding leren. De vakken van naaien en handwerken gaven een massa te zien op het gebied van zelfvervaardigde boven- en onderkleding. Daarnaast stond ook de ver zorging van de „baby" in de levendige belangstelling. De Ouderavond in de „Blije Haghe". Evenzeer bleek de in de avond uren onder leiding van de direc trice mej. Zweedijk gehouden ouderavond tot een succes uit te dijen. De directrice opende de bijeenkomst in de volle conver satiezaal met een woord van Welkom aan allen. Zij gaf de móeders tal van wenken die nut tig zullen zijn voor de aan haar zorg toevertrouwde kinderen. De waarde van dit onderwijs, dat voor vele meisjes het laatste vórmt van wat zij krijgen, eer zij in het maatschappelijk proces worden ingeschakeld, bleek uit haar uiteenzetting. Aan het slot dezer causerie werden de voor het zomerseizoen reeds uitgestippelde schoolreizen naar België (Brussel, Dinant en omgeving) besproken. Voor de leerlingen der tweede klasse wordt voor logies voor 3 nachten gezorgd in Belgische jeugdher bergen. Daarna werd het verdere deel van de avond opgedragen aan de heer Huitema, die met de leer lingen der eerste klasse aardige rei- en volksdansen liet zien. Een aardig eenactertje onder de titel: „Mevrouw vraagt 'n dienst bode" sloeg geweldig in. Eén der hoogtepunten van de avond vormde de revue „Luctor et Emergo", die vóór de pauze werd opgevoerd. Deze begon met als inzet de ramp die het Z.W. des lands, maar inzonderheid onze provin cie heeft getroffen. De in zang, dichtvorm en spreekkoor ver klankte gevoelens van medeleven alsmede de gebleken offervaar digheid, naastenliefde en spe ciaal de arbeidzaamheid werden sterk beklemtoond en van toe passing gebracht op het „Arbeid adelt", dat ook het devies is van de schoolgaande meisjes en dat treffend tot uiting kwam in een treffend slottablegu, waarbij nog eens op de deugden van school en het Zeeuwse landelijke leven werd gedbeld in een slotzang op de wijze van het'Zeeuws-Vlaam- se volkslied. Zóveel succes had dit nummer, dat aan het eind een herhaling volgde van het succesliedje „Op de landbouw school". Dit nummer oogstte veel bijval. Aan het slot openbaarde de directrice het auteurschap van de revue „Luctor et Emergo". Dit bleek de heer A. Th. 't Gilde te zijn, die met de pianist de heer C. Koster voor hun belangeloze medewerking aan deze avond ge huldigd werden. Tenslotte hield mej. Le Feber, één der onderwijskrachten, een causerie over zuigelingenzorg, terwijl de heer Huitema een juiste voorstelling van het ka rakter en de geaardheid van het algemeen vormend onderwijs gaf. Mosselseizoen wordt gesloten. Het mosselseizoen 1952/'53 zal waarschijnlijk op 11 April a.s. worden gesloten. Na die datum zal het aan- en verkoopkantoor geen orders meer aannemen. De Zeeuwse vissers kunnen dan hun vaartuigen gereed maken voor de visserij op de Waddenzee. Deze zal echter niet vóór 4 Mei 1953 voor de visserij op mosselen wor den opengesteld. Het herstel bij Bruinisse. Door gunstig weer en lage wa terstand is het Vrijdag gelukt 't laatste gat in de Oude Dijk te Bruinisse voorlopig met een kist dam te sluiten. Dit betekent niet dat dit gat definitief afgewerkt is, maar wel dat er geen water meer in de polder komt. Voor het eerst sedert 1 Febru ari is Vrijdag weer water door de spuisluis naar buiten gelaten. Ook is Vrijdag aan een deel der gemeente Bruinisse voor het eerst weer stroom geleverd door de Provinciale Zeeuwse Electri- citeitsmaatschappij. land en Sirjansland zijn gesla gen, zijn niet van een dergelijke importantie, dat moeilijkheden bij de dichting worden gevreesd. Men is reeds aan de uitvoering daarvan begonnen en heeft vol doende groot materiaal beschik baar. Wórdt nu ook de binnendijk ge dicht, dan wordt de 1650 ha. grote polder Oosterland losgemaakt van de dichting van de dijkgaten in de Vier Bannenpolder. Het bruggehoofd in Duiveland wordt dan 2450 ha. groot, ongeacht de polder Dreischor en de kleine poldertjes rond Zierikzee. Tijdelijke autobusdienst Ber gen op ZoomKrabbendijke. Van Maandag 30 Maart af zul len de Nederlandse Spoorwegen een tijdelijke autobusdienst on derhouden tussen Bergen op Zoom en Krabbendijke via Ril- land-Bath in aansluiting op de treinen te Bergen op Zoom. Op werkdagen zullen negen ritten in beide richtingen worden uitge voerd; op Zon- en feestdagen vijf. Bij het ontwerpen van de dienst regeling voor deze autobussen is zoveel mogelijk rekening gehou den met de voor het locale ver keer gunstige tijdstippen. Werf „Zeeland". In de Donderdag te Amster dam gehouden buitengewone al gemene vergadering van aan deelhouders der N.V. werf „Zee land" te Hansweert, waar meer dan vier vijfde van het geplaat ste kapitaal vertegenwoordigd was, is met algemene stemmen met ingang van 1 April weder om benoemd tot enig lid van de raad van beheer de heer G. H. Schouwink te Hilversum, aan wie in een vorige vergadering op zijn verzoek eervol ontslag was verleend, doch die thans de be noeming weer heeft aanvaard. Niettegenstaande de ptorm- ramp, waardoor ook de werf ten dele getroffen is, zag de al gemene vergadering de toe komst met vertrouwen tegemoet. Rampaartse Dijk wordt hersteld. Naar wij vernemen heeft men besloten ook de Rampaartse Dijk, de binnendijk tussen Oosterland en Nieuwerkerk op Schouwen- Duiveland te herstellen. Men schijnt te willen overgaan tot etappegewijs herstel der polders in Duiveland, Nu de droogvalling van de polder Bruinisse,, die door een aantal gaten in een binnen dijk geïnundeerd was, waar schijnlijk een kwestie van dagen is, is door het besluit om ook de binnendijk tussen Oosterland en Nieuwerkerk te herstellen, de droogvalling van de polder Oos terland, meer nabij gekomen. De dijkgaten langs het Keeten ën nabij Sirjansland, die in dé buitendijk van de polder Ooster- Gouden doctoraat. Op 2 April a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Leid- se universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap de heer mr J. F. van Deinse, ge boren te Hulst en thans woon. achtig te Middelburg. Het nieuwe carillon van de Lange Jan. Dit voorjaar, in Mei of zo mo gelijk reeds op de verjaardag van H. M. de Koningin, zal het nieuwe carillon van de Lange Jan te Middelburg voor liet eerst worden bespeeld. Het oorspronkelijke carillon ging tijdens de brand van Mei 1940 verloren. De klokken kun nen thans nog niet mechanisch worden bediend, doch de elec- trische installatie zal op vrij korte termijn worden aange bracht. De eerste tijd zal de stadsbeiaardier, de heer T. C. Ferwerda, de beiaard met de hand bespelen. Inmiddels is ook de zware luidklok, die 6600 kg weegt, in de stoel op de grote luizolder opgehangen. In de 12 meter ho ge klokkestoel van het carillon zijn thans vrijwel alle ferote en kleinere klokken onder toezicht van deskundigen op haar plaats gebracht. Slechts de allerklein sten moeten nog worden opge hangen. Inmiddels wordt goede voort gang gemaakt met de bouw van de torenspits. Men verwacht dat de Lange Jan volgend jaar vrij wel geheel van het steigerwerk zal zijn verlost. Alleen bij de stenen omloop, waar straks een ballustrade komt, zal men dan neg steigers zien. Arbeider overreden. Donderdagmiddag reed een vrachtauto van de aannemer Cambier, bestuurd door de chauf feur v. A. uit Breskens, bij het aanvoeren van zand in de Brede straat achteruit over de gelegde uitlaten om zand te lossen. Bij het rechttrekken van een uitlaat had de 48-jarige arbeider G. de L. uit Schoondijke het on geluk te vallen juist achter de zware auto. Hij werd enkele me ters meegesleurd, voor het ge roep der andere arbeiders de chauffeur bereikte. Ongelukki gerwijs reed de auto toen terug met het noodlottig gevolg, dat een achterwielen over het slacht offer heenreed en diens schedel verbrijzelde. Dokter Loose kon slechts de dood constateren. De chauffeur werd in overspannen toestand naar huis gebracht. Volgens oog getuigen had hij geen schuld aan het ongeluk. respectievelijk arbeidskrachten en een ambtenaar ter secretarie. Nadat de geloofsbrieven van de heer A. Klaassen, die de heer F. Barbé opvolgt, waren onder zocht en goedbevonden, werd overgegaan tot benoeming van een ambtenaar van de burger lijke stand. Na de tweede stem ming bleken 4 stemmen op de heer Jos- L. Cornells en 2 op de heer M. Bombeleijn uitgebracht te zijn, zodat de eerste benoemd werd. In de vacature van wijlen de heer Jan Dhooge in de woon ruimte-adviescommissie werd de heer H. C. van de Broek met al gemene stemmen gekozen. Even eens met algemene stemmen werd besloten de Vergaertpol- der en het Olmendijkje op het waterleidingnet te doen aan sluiten. Bij de rondvraag werd op een desbetreffende vraag van het lid Rammeloo door de voorzitter verklaard, dat er nog geen bij zonderheden van de zoetwater installatie bekend zijn, daar Ir Croese wegens drukke werk zaamheden moeilijk te bereiken is. Cabaretavond. Vorige week gaf de ambtena ren-vereniging een cabaret avond ten bate van het Ram penfonds. Het lag in de bedoe ling zeer binnenkort nog een uitvoering te geven, maar enke le omstandigheden maken dit niet eerder mogelijk dan op 11 April. Toch heeft het bestuur nu reeds de opbrengst van de uit voering van de vorige week en van de wafelbakkerij, zijnde 250 naar het Rampenfonds gezon den. Eerste werkvergadering B.B. Onder leiding van inspecteur Reinders werd in hotel Meert de eerste werkvergadering ge houden van de B. B. In zijn wel komstwoord sprak de heer Rein ders zijn genoegen uit over de snelle wijze, waarop de B.B. hier tot stand is gekomen. Alle opge geven personen waren aanwezig Zeer overzichtelijk werd de sa menstelling der B.B. belicht en werden de personen in de diver se takken van hulpverlening in gedeeld. Tijdens de pauze werden de herkenningsspeldjes uitge reikt. Vervolgens werden de ma ten van de uniformen opgeno men. Het ligt in de bedoeling dat met de opleiding van enkele diensten reeds de volgende week wordt begonnen, o.a. de brand weer onder leiding van de heer Vermeulen en de reddings- en pioniersploeg onder leiding van de heer Lambert. Het was zekere Leonardus C. uit het Belgisch plaatsje Gits onder de rook van Roesselaere. Daar bijna alle voorwerpen nog wer den aangetroffen wist de dader niet beter te doen dan te beken nen. De goederen konden reeds aan de eigenaresse worden te ruggeven. Geslaagde jeugduitvoering. In het Hofzichttheater gaven de leerlingen van de openbare school voor een volle zaal een uitvoering van een gevarieerd programma. De heer Robijn sprak het ope ningswoord en dankte de aan wezigen voor de grote steun door hun aanwezigheid. De kinderen van alle klassen namen aan de opvoering deel. Tijdens de pauze had er een verloting plaats. Tot slot dankte mevrouw Dees Risseeuw het onderwijzend per soneel voor de moeite, welke zij zich hadden getroost om deze avond tot stand te brengen. De 21_jarige, naar het Deense eiland gevluchte bestuurder van een Poolse Mig-jager van een nieuw type, heeft voor de B.B.C. een beschrijving gegeven van de wijze waarop hij zijn vlucht wist te volbrengen. Aan het slot hiervan zeide hij „Ik ben naar het Westen uit geweken, om de Westerse mo gendheden een bewijs te leve ren, dat de Polen nimmer tegen hen zullen strijden. Het grootste gedeelte van mijn kameraden zou, als zij er maar de kans toe kregen, precies hetzelfde doen als ik". Diefstal met helderd. braak opge- Op 6 en 13 April van het vori ge jaar werd bij mevr. wed. Coppejans onder IJzendijke 2- maal ingebroken. Véle voorwerpen van waarde werden meegenomen. Van de da der ontbrak ieder spoor. Thans is de rijkspolitie in samenwer king met de Belgische gerechte lijke politie er in geslaagd de hand te leggen op de inbreker. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 7.15 uur: Biosc. The greatest show on earth. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. De rode havik. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. The greatest show on earth. SLUIS: Kantoor der Ven nootschap, 2 uur: Alg. verga dering van aandeelhouders N.V. Flandria. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 7.15 uur: Biosc. The greatest show on earth; 2 uur: De ro de havik; 4.30 uur: The greatest show on earth. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. De rode havik. Café Ostende, 7 uur: Prijskaarting. Terrein Westel. Bolwerk, 2.30 uur: Voetbalwedstrijd Terneuzen—De Baronie; 12 uur: Terneuzen 3—EMM 2. Ned. Herv. Kerk, 7.30 uur: Bizondere dienst voor iedereen. AXEL: Het Centrum, 4.15 en 7.30 uur: The greatest show on earth. Raadsvergadering. Na de opening van de Donder dagavond gehouden raadsverga dering herdacht burgemeester Van Hoek de gevallenen van de overstromingsramp en wees er op, dat in de verzande haven sind; 1 Februari de vlag wel hoog in de top mag wapperen in plaats van half-stok. zoals het geval was bij de afsluiting van de Braakman. Van de gemeentebesturen van Hoofdplaat en Klundert waren dankbrieven binnengekomen voor het beschikbaar stellen van Voor de Oostburgse kanton rechter moesten zich Donderdag morgen vele verdachten verant woorden. E. A. L. E. uit Zelzate stond te recht voor een aanrijding, die hij met zijn auto had veroorzaakt te Oosburg in de Niuewstraat. Daar de voornaamste getuige, de heer D. F., met zijn auto te Amster dam was gestrand, werd de zaak uitgesteld tot de volgende zitting. De jongens J. Verheije en H. Gijs uit Oostburg ontzagen het niet de gloeilampjes van de kerst bomen, die de winkeliersvereni ging op de Oostburgse markt had geplaatst te vernielen. De heren C. J. d. Poorter en G. v. d. Bunter kwamen dit onder ede bevesti gen, waarop de schuldigen wer den veroordeeld bij verstek tot resp. 10 of 6 dagen en 6 of 3 dagen. M. de J., veehandelaar te Bres kens, had met zijn vrachtauto een tractor geramd, die gestald stond in de Grevelingsche weg te St. Anna ter Muiden. Daar het niet aangaat een andermans goed zo maar stuk te rijden, werd De J. veroordeeld tot 15 of 8 dagen. A. H. van G. had te Schoondijke gereden met een auto, waarvan het voorwiel niet volgens de voorschriften was gemonteerd. Het zat vast met 'n losse schroef, waardoor het wiel er gemakkelijk af kon lopen. Van G. kreeg 25 boete subs 100 d. A. H. R. en C. v. d. L„ resp. uit Cadzand en Groede, hadden in de duinen onder Cadzand gestroopt met een zaklantaarn en een jachtgeweer. Ze vonden het stro pen een leuke sport, totdat ze gegrepen werden. Nu beloofden zij beterschap en bekenden zon der omwegen de feiten. De amb tenaar O. M. zeide gedacht te hebben aan een voorwaardelijke straf, die hij voor deze maal niet zou eisen, gezien de bekentenis van het tweetal. Het geweer, de lantaarn etc. werden verbeurd verklaard, terwijl tegen R. 2x 30 werd geëist en tegen v. d. L. 45. Nogmaals beloofde het tweetal beterschap en rekening houdende met de huiselijke om standigheden luidde de uit spraak: 2 x 20 voor R, met ver beurdverklaring en IX 35 voor v. d. L. subs. 20 dagen en 15 ca- gen. H. A. den E., aannemer te Groe de, had op 21 Oct. twee van zijn arbeiders laten graven in de schorren onder Nummer Een. Hiervoor had de aannemer toe stemming van het bestuur der Hoofdplaat- en Thomaespolder, voor welker dijken de klei be stemd was. De E. was van me ning, dat de toestemming van het polderbestuur voldoende was, te meer daar de afgegraven klei voor het herstel van de zeewe ring was bestemd. De kanton rechter vond dit een naar geval, daar men te goeder trouw heeft gehandeld. De eis luidde 20 of 10 dagen. Uitspraak 10 f 5 da gen. C. G. M. D., landbouwer te IJzendijke, had in de Oranjepol der te IJzendijke op een door ja gers opgedreven haas geschoten. Daar dit in strijd is met 't jacht- fatsoen en bovendien D. geen jachtacte had, werd hij 'veroor deeld tot 25 of 10 dagen en ver beurdverklaring van het ge weer. J. v. H., geneesheer te Ooster duin (België), was Nederland binnengekomen buiten de door laatpost. Belgen zijn in Neder land hartelijk welkom, maar langs de voordeur. Eis en uit spraak 10 of 6 dagen. Ch. A„ opkoper te Oostburg, had in de Schuitvlotstraat te Groede gereden zonder nummer bord en stoplicht aan zijn aan hangwagen. Eis en uitspraak 3 voor het ontbrekende nummer bord en 10 voor het eveneens niet aanwezig zijnde stoplicht. A. de K., landbouwer te Schoon dijke, had met een tractor met aanhangwagen gereden zonder zonder stoplicht. De K. had zich niet neergelegd bij de veroorde ling en geschreven naar de A.N.W.B., die in zijn antwoord te kennen gaf, dat het stoplicht voor de aanhangwagen nergens voorgeschreven staat. IJverig speuren in de wetboeken levérde geen resultaat, waarop de zaak werd aangehouden tot de volgen de zitting.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2