Handhaving werkgelegenheid het centrale punt Vliegers met stalen zenuwen boven Korea Wat brengt de Radio? Eric de Noorman en Bor Khan Amerika verbiedt de invoer van melk en roomboter Opbrengst Rampenfonds- veiling 35.616 Treinongeluk in Brazilië Een granaat trof een Mosquito ff Nederlander dreef zeven bandieten op de vlucht TWEEDE BLAD Vrijdag 27 Maart 1953 8e Jaargang No. 2302 BEGROTING VAN SOCIALE ZAKEN ff VRIJE ZEEUW In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begro ting van sociale zaken was men vrywel algemeen van oordeel, dat het centrale punt der over heidsbemoeiingen op sociaal-eco nomisch gebied in de handhaving van een zo groot, mogelijke werk gelegenheid is gelegen. Naast verruiming van de werkgelegenheid door uitbrei ding en versnelling van het openbare werken-program is ook het opvoeren van het aan tal te bouwen woningen een ge schikt middel in de strijd tegen de demoraliserende lediggang, niet alleen omdat woningbouw sterk arbeidsintensief is, maar tevens omdat deze de oplossing bevordert van een ander pro. bleem, dat tot tal van toestan den in de samenleving voert, n.l. de woningnood. Verschillende leden waren verheugd, dat de minister de werkloosheidsbestrijding in het grotere economische en mone taire verband van opvoering van export en het op peil houden van de betalingsbalans wil zien Tegen deze achtergrond konden zij zich verenigen met de beste ding van een bedrag van onge veer 400 millioen voor de werk loosheidsbestrijding uit de open bare kas. Sommige leden verklaarden te begrijpen, dat het uiterste moet worden gedaan om de werkgelegenheid op een zo hoog mogelijk peil te handhaven. Zij wilden er evenwel op wijzen, dat ons volk in aantal sterk groeiende op een klein stuk je grond leeft, zodat zijn levens peil voor een groot deel wordt bepaald door de waarde van zijn export. Op exportmarkten, waar niet naar de hoogte van de levensstandaard en naar de sociale gerechtigheid wordt ge vraagd, doch waar onbarmhar tig de wet van vraag en aanbod de prijs bepaalt, moet het Ne derlandse volk zijn brood ver dienen. Daarom zal het goed zijn te bedenken, dat het verlan gen naar bestaanszekerheid binnenslands nooit onze ogen mag doen sluiten voor de alles bepalende betekenis van onze export en van onze dienstver richtingen aan het buitenland. Deswege zal een sterke aanpas- singswil en een dito werkelijk heidsbesef in ons land levend moeten blijven. DE LOONPOLITIEK. Vele leden wensten, mede ge let op de van verschillende zij den uitgeoefende aandrang om tot vrijere loonvorming te ko men, hun aanvankelijk stand punt in deze als volgt te formu leren: De loonvorming blijve niet in de sfeer van het directe overleg tussen de regering en de organisa.ies van werkgevers en werknemers, maar worde voorshands onder controlerend toezicht van de overheid we derom toevertrouwd aan het overleg tussen de representatie ve vertegenwoordigers van bona fide organisaties van werkne mers en werkgevers in de af zonderlijke bedrijfstakken, mede teneinde ruim.e te scheppen voor een noodzakelijk geachte loondifferentia Je tussen de ver schillende takken van bedrijf en teneinde te geraken tot betere beloning van geschoolden in verhouding tot ongeschoolden. De s.and van onze betalings balans is verbeterd en geeft re den tot tevredenheid. Toch blijft voorzichtigheid geboden. Daar om meenden deze leden geen dier ingrijpende beslissingen betreffende de loonvorming te moeten bepleiten. Wel meenden zij, dat bij een herziening van het loonbeleid het in 1951 ge brachte consumptie-offer diende te worden gecompenseerd. Vele andere leden meenden daarentegen een waarschuwing te moe.en laten horen in ver band met de in de laatste tijd steeds luider klinkende stem men om een geleide loonpolitiek te laten varen en deze te doen plaats maken voor een vrijere loonvorming. Andere leden waren van oor deel, dat de minister de beheers te loonpolitiek terecht tot op ze kere hoogte wil handhaven. Zij vroegen, of de minister een an der systeem wil toepassen en zo ja op welke wijze. Voorts zouden zij gaarne vernemen, of in dat sys.eem ook ruimte voor vrijere loonvorming is. Verscheidene leden waren van mening, dat de huidige loonpo litiek der regering dient te wor den gehandhaafd met dit voor behoud, dat een verder gaande loondifferentiatie in verband met prestades moet worden be vorderd. SOCIALE VERZEKERINGEN. Het stelsel van sociale verze keringen dient naar het oordeel van vele leden op het bereikte peil te worden gehandhaafd. Andere leden spraken als hun mening uit, dat een spoedige verhoging van de aftrek van eigen inkoms.en voor de bere kening van de uitkeringen krachtens de noodwet ouder, domsvoorziening dient te wor den ingevoerd. Een verdere progressie in de kinderbijslag zouden deze leden willen ontraden. De plaats, wel ke het behoefte-element thans hl de inkomstenvorming inneemt, is reeds vrfj groot. De vrees be staat dat, wanneer het behoefte- De Rampenfonds-kunstveiling in het Haagse gemeentemuseum is beëindigd. De totale opbrengst van de 2 dagen veilen der geschonken kunstvoorwerpen ten bate van het Rampenfonds, bedraagt 35.616. Dit resultaat heeft de verwachtingen van de organisa toren vér overtroffen. De voorzitter van het landelijk uitvoerend comité, van deze ac tie heeft de veiling met een dankwoord gesloten. Maandagavond is te Tatuape, een voorstad van Sao Paulo (Bra zilië), een personentrein op een stilstaande goederentrein gere den. Tenminste 14 personen zijn om het leven gekomen en zestig personen werden gewond, van wie 34 ernstig. Toen het ongeluk gebeurd was reed een expresse trein op de ontspoorde wagens. De laatsté trein vervoerde vacantiegangers uit Rio de Janeiro. Men vreest, dat nog meer doden tussen de wrakstukken gevonden zullen worden. element in het arbeidsinkomen te groot wordt, dit de individuele prestatie zal aantasten. Weinig sympathie konden deze leden koesteren voor plannen, welke gaan in de richting om de hoogte van de kinderbijslag afhankelijk te stellen van het inkomen- De administratieve rompslomp, welke een dergelijk systeem met zich zou brengen, nog daargelaten, zagen deze le den geen aanleiding om de ad ditionele kosten, welke de op voeding en de opleiding van kinderen in hogere millieu's met zich brengen, gedeeltelijk ten laste van ongehuwden en ge huwden zonder kinderen te brengen. Zeer teleurgesteld waren som mige leden, dat het nog wel ge ruime tijd zal duren, voordat tot een vereenvoudiging van de ad ministratie der sociale verzette, ring zal komen, zulks te meer, omdat het onlangs uitgebrachte rapport van de commissie-Van den Tempel van wetsvoorstellen was vergezeld. Op de bedrijven en met name de eenmansbedrijven, waar de ondernemer tevens medewerker en administrateur is, wordt een zó zware last van administratie ve beslommeringen gelegd, dat daardoor zijn arbeid in de pro ductieve sfeer in zijn bedrijf te veel wordt benadeeld. Men wees er op, dat in deze groepen van kleine onderne mers boeren, tuinders, mid denstanders, vervoersonderne- mers, beroepsvissers enz. een groeiende onwil aanwezig is nog langer de last van de admini stratie der sociale voorzieningen te dragen. In de vakpers zijn vele uitingen van deze onwil op te sporen en deze leden vreesden dat, wanneer men niet binnenkort tot ingrijpende ver eenvoudiging in de gehele bestel komt, een massaal verzet tegen deze administratieve beslomme ringen zal worden ontmoet. Met klem wilden deze leden er op wijzen, dat de regering deze tekenen aan de wand niet moet veronachtzamen. Wanneer het tot 'n georganiseerde tegenstand komt, zou ons huidige systeem van het invorderen der loonbelas ting en het toepassen van de sociale wetten wel eens volkomen kunnen worden lam gelegd. De eerste luitenant oorlogs correspondent J. Rups schrijft aan de regeringsvoorlichtings dienst: Boven de vijandelijke linies zweeft een rank vliegtuigje. Het is een onbewapende Mosquito dat slechts rookgranaten aan boord heeft om op vijandelijke doelen te werpen zodat deze een duidelijk waarneembaar teken vormen voor de lichte bommen werpers, die er straks hun „trockets" op zullen werpen. Dan zal de grond onder onze voe.en trillen van de enorme explosies, die bij de vijand de bodem zullen splijten en hun geschutsopstel. lingen zullen vernielen. En ter wijl wij het kleine vliegtuigje met bewonderende ogen volgen, bewonderend om de moed van de vlieger, die zijn kist met on navolgbare kalmte enkele hon derden meters boven de rode s.ellingen laat cirkelen, zien wij het plotseling schudden en en kele tientallen meters verder vallen, de rechtervleugel om. laag. Er komt een kleine rook wolk van de vleugel. Het vlieg tuig is getroffen door de zware mitrailleurs. Zal het neerstor ten? Zal het Het Amerikaanse departement van Landbouw heeft bekend ge maakt, dat van 1 April af de in voer van melkpoeder, poeder van niet-afgeroomde melk en room- poeder verboden zal zijn. De maatregel is genomen om de bin nenlandse producenten te be schermen. De Amerikaanse rege ring heeft onder haar program ma voor het steunen van de prij zen van agrarische producten tot 17 Maart j.l. in totaal 116 mil lioen pounds boter, 53 millioen pounds Cheddarkaas en 166 mil lioen pounds magere-melkpoeder moeten kopen. De regering had de invoer van melkpoeder voor het eerste kwar taal van dit jaar reeds drastisch beperkt, namelijk tot 6.500.000 pounds volle melkpoeder, 2.150.000 pounds poeder van niet-afge- roomde melk en 35.000 pounds roomboter. Deze invoercontin genten zijn slechts geldig tot ein de Maart as., ook wanneer zij niet geheel zijn gebruikt. Het invoerverbod treft voor namelijk Nederland, Zweden, De nemarken en Nieuw-Zeeland, die de voornaamste leveranciers van melkpoeder aan de Ver. Staten zijn. Het is een zonnige ochtend en ideaal vliegweer. Luitenant Tir- cuit van de Flith Air force in Ko rea stijgt na een kor.e uitloop op van de „Air Strip" en met 'n sierlijke bocht richt hij de neus van zijn Mosquito naar het Noorden. Zijn opdracht luidt: rookgranaten werpen op een doel, dat hem nader door de ra dio zal worden aangegeven door een waarnemer in een verdek, opgestelde observatiepost: vij andelijke mortieropstellingen, die zeer hinderlijk zijn gebleken voor de geallieerden. Zodra hij zich boven niemandsland be vindt zal hem de plaats worden aangewezen. Als medepassagier bevindt zich in het vliegtuigje de Engel se luitenant Berry, die zijn ge zellig huisje in Oxfordshire tij delijk vaarwel heeft gezegd om een primitief tentenleven op Ko rea te leiden voor een groot doel. Honderd meter boven het dal vliegend, zwenkend tussen de talloze heuvels, volgt de Mos quito zijn weg. Op Korea geldt geen minimumhoogte en Tir- cuit heeft er plezier in het land schap vlak onder zich te zien verglijden. Na een minuut of 10 komt hij aan een dal, waarin een rivier stroomt. De oevers zijn bevroren en tussen het hoge onkruid in het dal liggen nog flarden sneeuw. Dat dal is nie mandsland. De heuvels aan de overkant zijn door de vijand be zet. Daarin hebben de Chinezen zich verschanst, zich verber gend in diepe holen en spelon ken. Daar staan ook zware mi trailleurs en stukken afweerge schut en zodra een geallieerd vliegtuig binnen hun bereik komt zullen die vijandelijke wa pens. al hun vuur en staal uit spuwen. Het doet Tircuit niet veel meer. Honderden vluchten heeft hij reeds boven vijandelijk gebied gemaakt. Verscheidene malen is hij daarbij ternauwer nood aan de dood ontsnapt en telde hij bij terugkomst op de Air Strip" de kogelgaten in de romp van zijn kist. He. is altijd wel losgelopen. Op de duur word je onverschillig aan het front. Je gaat te veel op je goe de gesternte vertrouwen. HET ONBEKENDE DOEL Boven niemandslands trekt Tircuit zijn toestel enkele hon. derden meters op. Door zijn koptelefoon klinkt de stem van de waarnemer: „Op die kale heuvel recht vooruit. Zie je die lange horizontale loopgraaf? Waar die aan de rechterzijde eindigt is een kleine knobbel. You see that"? Ja, met die drie granaattrechters er onder'1. Have you got it?". Tircuit trekt de stuurknuppel wat naar zich toe en geeft een kort rukje naar rechts, drukt met de rechtervoet licht op het voe.enstuur, zet zijn machine weer recht en neemt van 700 meter een steile duik, recht op het doel af. Als hij een honderd meter heeft afgelegd, drukt hij op het knopje aan de stuurko- lom, geeft me .een vol gas en laat de Mosquito snel klimmen. De feilloos betrouwbare motor ronkt rustig zijn eentonig lied. In een opwaartse scherpe bocht kijkt Tircuit naar beneden om e zien of zijn rookbom doel heeft getroffen. Ja, precies ach ter de zandknobbel hangt een rossigrood wolkje. Voor de be stuurders van de lichte bom menwerpers is de plaats waar de Chinese geschutopstellingen zijn, voldoende aangegeven. Plotseling voelen de inzitten, den van de Mosquito een hevige schok. Tircuit voelt de s.uurko- lom tussen zijn handen hevig schudden en het vliegtuig helt snel naar rechts over, terwijl de neus omlaag is gericht- De Mos. quito is door de vijand getrof fen. De rechter aileron is in zijn hoogs.e stand gesprongen en blijft daar staan. Terwijl de zweetdruppels op het voorhoofd parelen, drukt Tircuit zijn lin kerpedaal in en pompt zijn lan- dingsklappen uit. Een flinke ruk aan de stuurknuppel doet de neus weer omhoog komen. Zo snel hij kan, draait de vlieger zijn trimmer in ui.erst linkse stand en het ergste gevaar is be zworen. Het vliegtuig ligt weer nagenoeg recht. De instrumen ten werken echter niet meer normaal. De oliedrukmeter van het hydraulisch systeem staat op nul, het gyro-kompas is le venloos en de enige manoeuvre, die het vliegtuig nog kan ma ken is een flauwe linkse bocht. En als Tircuit na de seconde van intense spanning om het vliegtuig weer onder controle te krijgen, een blik naar rechts werpt, ziet hij een groot gat in zijn linkervleugel. Omlaag kij kend merkt hij, dat hij dieper boven vijandelijk gebied is door gedrongen. De vijand schiet met alle beschikbare wapens op het weerloze toes .el, maar de kogels fluiten er links en rechts om heen, zonder iets te raken. SNELLE HUL& Intussen heeft de bestuurder van een andere Mosquito, kapi tein Cunniff gemerkt, dat er ie.s met zijn collega aan de hand was en met volle snelheid is hij ter assistentie gekomen. Luitenant Berry de flegmatieke Engelsman, merkend dat zijn buurman de handen vol heeft aan de besturing, bedient de ra dio en even later passeren de 2 vlieg.uigen weer niemandsland. Op de „Air Strip" zijn in aller ijl voorbereidingen getroffen om Tircuit te ontvangen. De rood geverfde weapon-carrier, die als brandweerwagen dienst doet, staat naast de landingsbaan ge reed, de mannen aan de schuim- blusapparaten- Met loeiende si renes s.uift de ambulancejeep het veld op. Iedereen wacht met intense spanning de noodlan ding af. Ook de hydraulische in stallatie van het landingsgestel werkt niet meer. Tircuit moet met zijn kist een buiklanding maken. Daar komt het toestel aange vlogen. Met geringe snelheid stuurt Tircuit op het gras aan. Met luid gekraak slaat de schroef aan splinters en de Mosqui.o schuift een 30-tal me ters over het veld, draait met de rechtervleugel omlaag, 180 gra den en staat stil. Twee bleke luitenants strom pelen naar de ambulancejeep. Ongedeerd maar trillend van spanning. Leunend op het spat bord van de jeep grijpt Lorry de hand van Tircuit. „Well do ne", zegt hij eenvoudig, „we have been very fortunateis het eenvoudige antwoord. Morgen genieten Tircuit en Berry rust. Maar overmorgen zitten ze in een andere Mo^qui- ,o en werpen weer rookgranaten op vijandelijke doelen. Zo wer ken de Amerikaanse vliegers op Korea. Kerels met stalen zenu wen. ZATERDAQ 28 MAART HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 900 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding10.20 Orgel; 10.30 Cabaret; 11.00 Piano; 11.30 Congres Partij van de Arbeid; 12.00 Gram.; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Accordeon; 13.00 Nieuws; 13.20 Dansmuziek; 13-50 Deel I: „HET SPOOR VAN HET ZWAARD" Een ambtenaar van het Neder landse commissariaat te Makas sar, de heer F. W. A. Verdoorn, is er in geslaagd 7 bandieten op de vlucht te jagen. Maandagavond om 22.00 uur kwamen deze bandieten, van wie één een vuurwapen droeg, een huis aan de Djalan Sawah Lorong te Makassar binnen, waar genoemde ambtenaar een bezoek bracht. Het was kenne. lijk de bedoeling de heer des huizes te beroven- De heer Ver doom begon echter een gevecht, waarbij hij enige malen met steekwapens werd gewond. Toen hij er in slaagde het slagwapen van zijn gastheer in handen te krijgen, bliezen de indringers de aftocht. De heer Verdoorn bevindt zich thans in een militair ziekenhuis. 49. De andere krijger zit half te dommelen, als hij eensklaps een vreemd gerucht meent te horen. Gelijktijdig breekt er iets door de takken. Zachtjes roept hij de naam van z'n mak ker. Alles blijft stil en met plotselinge argwaan springt hij op en snelt naderbij. Een kreet ontsnapt zijn lippen, als hij de man, waarmee hij enkele minuten ge leden nog stond te praten, roerloos voor over ziet liggen met een pijl tussen de schouderbladen. Nog juist vangt hij een glimp op van de donkere schaduw, die snel in het kreupelhout verdwijnt en luid schalt zijn alarmkreet door de nacht: „Te wapen! Hierheen!" Een wilde woede over deze laffe moord doet hem alle voorzichtig heid vergeten. Geen seconde denkt hij meer aan 's konings bevel alleen pijl en boog te gebruiken. Hij rukt het zwaard uit de sche de en stormt op de moordenaar van zijn makker in. Tsacha ontwijkt de strijd niet. Hij heeft de boog weggeworpen en zijn handen omklemmen het gevest van het zwaard Tyr. Hij zal thans beproeven of de verha len over het vreselijke zwaard op waarheid berusten. Zwaar en geweldig ligt het zwaard in zijn handen. Voor de steppen- krjjger, die gewoon is aan pijl en boog en het verraderlijke werp- mes, is het een onhandelbaar wa pen en onmiddellijk zien de aan stormende krijgers, dat hier een tegenstander staat, die niet ge wend is met een zwaard om te gaan. Zij menen reeds een gemak kelijke prooi te hebben, doch de eerste krijger, die op Tsacha toe springt, valt met een schrille kreet onder de geweldige houwen. Van een tweede krijger wordt het zwaard versplinterd. Als een vurige bliksemschicht flitst het vreselijke zwaard heen en weer, vernietigend wat in zijn weg komt, dodend, waar het treft. Is het de glans van het maan licht in het koude, brede lemmet, of ligt er werkelijk een rode gloed over het zwaard, een verzengend licht, dat alles verteerd wat het aanraakt? De krijgers dreigen bevangen te worden door een bijgelovige vrees en ook Tsacha verliest voor de eerste maal zijn Oosterse onbewo genheid. Het zwaard rust in zijn handen, maar niet h ij ranselt met dode lijke zekerheid op zijn tegenstan ders los. Hij heeft een vreemde, onheilspellende kracht in zijn han deneen sinistere macht, die hem meesleurt en hem de dienaar dreigt te maken van het zwaard. Maar wanneer hij zijn blikken laat gaan over het tafereel, dat door het genadeloze geweld van dit zwaard is geschapen, maakt zijn verwarring plaats voor het wreedaardige besef van macht. Hij is onoverwinnelijk geworden, hjj Tschacha, de machtige! Eric de Noorman, die aan het hoofd van de haastig door Knud verzamelde krijgers naderstormt, hoort het rumoer van deze strijd. Maar él te goed begrijpt hij de betekenis van deze geluiden en een grote vrees doet zijn adem stokken. „Bogen klaar!" beveelt hij luid. „Ledig de pijlenkokers op de ban diet, zodra ge hem ziet! Slechts dét is opgewassen tegen 't zwaard Tyr! Snel! Vóór de nomade zich terugtrekt!" Zaans programma; 14.15 Gr.; 14.45 Veiligheidspraatje: 15.00 Orgel; 15.20 Congres Partij van de Arbeid; 15.55 Filmprogram ma; 16.15 Sport; 16.30 Orkest; 17.20 Voor de jeugd; 18.00 Nws.; 18.15 Varia; 18.20 Congres Par tij van de Arbeid; 18-40 Rege- ringsui.zending; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.25 Vincent van Gogh-herdenking; 19.55 Nieuws 20.00 Beurzen open dijken dicht; 22.00 Commentaar; 22.15 Ween- se muziek; 22.40 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Verzoekprogram ma. HILVERSUM H: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gew. mu ziek; 7-45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Gr.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Kwartet; 12.03 Gram.; 12.30 Me dedelingen; 13 00 Nieuws; 13.20 Amusementsmuziek; 13.45 Gr.; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Voor de jeugd; 14.20 Eng. les; 14.40 Koor; 15.00 Kunst; 15.40 Ork. 16.00 Gr.; 16.30 Causerie; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gev- mu ziek; 18.15 Weekoverzicht; 18.25 Orgel; 18.45 Buitenlandse cor- responden.ies; 19.00 Nieuws; 19.10 Piano; 19.20 Parlements- overzi-cht; 19.30 Gram.; 20.00 Beurzen open, dijken dicht; 22.00 Hoorspel; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23-35 Orkest. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; 14.15 Gram.; 15.15 Ethnische muz.; 16.00 Gram.; 16-45 Eng. les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Orgel; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws.; 19.30 Amusements programma; 20.15 Accordeon; 21.00 Gram.; 21.15 Accordeon; 21.30 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Lichte muz.; 23.00 Nieuws; 23.05 Dansmuziek.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 5