u;t «u w:u DE NIEUWE ZONDAGSWET AANGENOMEN De ontsnapping van het Tsjechische vliegtuig DE INTERNATIONALE TARWE-OVEREENKOMST Arrestaties in 'Nepal Zijdie zijn omgekomen Bescherming burgerbevolking vaart Vragen aan de Minister HET PRINS RERNHARDFONDS Nederland biedt Brazilië hulp aan AGENDA GROTE VERWARRING IN KOREA Ticeede Kamer DE ADOPTIE VAN HET EILAND THOLEN. TERNEUZEN. 1 AXEL. BRESKENS. HOEK. PHILIPPINE. SLUISKIL. ZAAMSLAG. In de vergadering van de Tweede Kamer is gisteren de nieuwe Zondagswet voor de tweede lezing en de eindstem ming aan de orde gekomen. Na dat nog een paar technische aan vullingen zijn aangebracht, ver klaart de heer Schouten (A.R.), dat hij zijn stem niet aan het ontwerp zal geven. Zijn bezwa ren zijn in omvang en betekenis nog toegenomen. De heer Tilanus (C.H) zegt dat de inhoud hem niet volkomen bevredigt, maar hij geeft de voorkeur aan deze wet boven een wet, die niet wordt nage leefd. Hij zal zijn stem niet aan het ontwerp onthouden. Het wetsontwerp wordt aan genomen met 60 tegen 24 stem men. Vóór: C.H., K.V.P., P. v. d. A., K.N.P. Tegen: A.R., V.V.D., C.P.N en S.G. Departement van Maatschappe lijk Werk. Vervolgens heeft de Kamer een aanvang gemaakt met de beraad slagingen over de begroting van het departement van maatschap pelijk werk. De heer Van Lienden (Arb.) hoopt, dat het mogelijk zal zijn de delen van de armenwet, welke wijziging behoeven, binnen af zienbare tijd beter te regelen. Rekening moet worden gehou den met het stijgen van het aan tal ouden van dagen. Er zijn be rekeningen gemaakt, volgens welke er in 1980 anderhalf mil- lioen zullen zijn. De heer Van de Wetering •:CH) meent dat er reden is voor critiek op de wijze, waarop uit Indonesië gekomenen zijn ge huisvest. Getracht moet worden deze mensen aan passende arbeid te helpen. Er is onder veel eva- cué's een verpaupering ontstaan, welke* verbijsterend is. Hoe moe ten. deze mensen een woning in richten? Z.i. behoren de Ambonezen vakbekwaamheid te krijgen, dan worden zij waardevolle burgers voor hun land. De heer Lemaire (KNP) ver zoekt de minister in het bijzon der onder de loupe te nemen de nood der middengroepen. Deze nood wordt veroorzaakt door aen tekort aan inkomen, dat een gevolg is der nivellering. Aan de zorg voor de gerepa trieerden zijn kapitalen besteed. Zijn met deze uitgaven de beoog de doelstellingen bereikt? Spr. meent die vraag ontkennend te moeten beantwoorden. De heer Fokkema (AR) zou fiet betreuren, als de minister een afwijzend standpunt zou in nemen ten aanzien van subsidie aan liet centraal comité van ker kelijk en particulier initiatief voor sociale zorg aan gerepa- trieerden (het C.C.K.P.). ©p. de regering rust een ern stige verantwoordelijkheid je gens de Ambonezen. Spr. bepleit de wenselijkheid het kampsy steem te liquideren. Het leven in een kamp demoraliseert, als er geen goede leiding en tucht mo gelijk zijn. De heer Stapelkamp (AR) acht het brengen van de buitengewo ne pensioenen 1940/1945 onder „buitengewone maatschappelijke zorg" niet juist. Dit is geen zaak van maatschappelijke zorg, maar het vervullen van een ereplicht van het Nederlandse volk jegens de verzetsslachtoffers. Betreffende de hulp aan min der-validen zegt spr. te hopen, dat er rekening mede zal worden gehouden dat deze minder-vali- den in meerdere mate in het ar beidsproces moeten worden op genomen. De heer Wijffels (KVP) be pleit de wenselijkheid van steun aan instellingen voor geestelijke volksgezondheid. De voorziening met betrekking tot de watersnood zal een eerste taak van het departement zijn. Er zal een suppletoire begroting moeten komen en spr. vraagt of de minister daaromtrent al me dedelingen kan doen. De aandacht dient uit te gaan naar de maatschappelijke ver wording van de jeugd en bijzon dere belangstelling vraagt spr. voor het maatschappelijke werk ten plattelande. Mevr. PloegPloeg (Arb.) vraagt aandacht voor het vraag stuk der a-socialen. Zij brengen grote financiële schade aan de gemeenschap toe. De kinderen der onmaatschappelijken moeten er voor worden behoed, dat zij de levensgang van hun ouders voortzetten. Spr. betoogt vervolgens, dat door de industrialisatie ingrijpen de veranderingen in de levensge woonten op het platteland aan staande zijn. Ze houden verband met een ontwikkeling, welke niet is tegen te houden. Er moet alles worden gedaan om de voordelen dezer ontwikkeling zo groot mo gelijk en de nadelen zo klein mo gelijk te doen zijn. Op de begroting is ƒ280.000 uitgetrokken voor instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind. Deze subsidie is be stemd voor zes instelingen. Spr. vraagt waarom deze worden be voorrecht boven andere instein- gen op dit terrein. De heer Ritmeester (VVD) is van mening, dat alle maatschap pelijke zorg ónder één departe ment moet komen. Het is hem niet duidelijk waarom zoveel ta ken elders liggen. Bijzondere zorg vraagt hij voor de kinderen van woonwagenbewoners. Zij en hun ouders moeten worden opge voed tot goede burgers. Hij vraagt de aandacht voor de moeilijke positie der gerepa trieerde Nederlanders en van de Indische Nederlanders. Daaraan verbindt hij de vraag, of er geen plaats voor hen is in Nieuw-Gui- nea. De heer Kikkert, (CH) juicht het toe, dat aandacht wordt ge schonken aan de industrialisatie van het platteland. Hij sluit zich aan bij de opmer kingen van de heer Stapelkamp met betrekking tot het buitenge woon pensioen 194045. Te zes uur wordt de vergade ring gesloten. Naar van betrouwbare zijde wordt gemeld hebben de tarwe exporterende landen voorgesteld de onderhandelingen over een nieuwe internationale tarwe- overeenkomst te staken, tenzij de invoerende landen toestem men in hogere prijzen. De meeste waarnemers menen dat de onderhandelingen, die reeds 7 weken duren, zullen mis lukken, tenzij de invoerende landen hun standpunt ten aan zien van de maximumprijs voor de tarwe wijzigen- Tot nu toe hebben deze landen geweigerd de thans geldende maximum prijs van 1.80 dollar per bushel met meer dan 15 dollarcent te Terhogen. De Ver. Staten, Cana da en Australië, de voornaamste exportlanden, vragen een verho ging van 35 dollarcent. Omtrent de landing van een Tsjechoslowaaks lijnvliegtuig op het Frankfortse vliegveld Rijn- Main, heeft de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, op een persconferentie nadere mededelingen gedaan. Het vliegtuig was, zonder voor kennis van de meeste passagiers naar West-puitsland gevlojgen nadat de makers van het ont snappingsplan zich midden in de lucht gewapenderhand mees. ter van de situatie hadden ge maakt. De ontsnapping was ge organiseerd door een marconist, die tijdens de oorlog bij de R.A.F. diende en zijn vrouw. De man was na de oorlog werk zaam geweest in de Skoda- staalfabrieken te Pilsen. Hij en zijn vrouw zijn van Tsjechische afkomst. Twee jaar lang zochten zij naar een mid. del om naar het Westen te ko men en tenslotte kwamen zij in contact met een piloot van de Tsjechische luchtvaartmaat schappij, die hen wilde helpen. Deze piloot, die het vliegtuig naar Frankfort bracht, is de 24. jarige Miroslav Slvak. Een vier de lid van het gezelschap was in Zuid-Slavië geboren. Hij was te levisie.technicus. Het toestel had 25 passagiers en een bemanning van 4 aan boord. Het moest volgens de dienstregeling van Praag naar Brno, doch ongeveer halverwege begon het van zijn koers af te wijken. Op geringe hoogte vloog het over de jreens naar West. Duitsland. Toem men de grens had bereikt, gingen 2 van de 4 deelnemers aan het plan naar de cocpit, gaven de marconist een klap op zijn hoofd en na men de bediening van de radio over. De piloot, één der 4, bleef het toestel besturen. Het vierde lid van de groep, van wie er 3 gewapend waren, bleef in de ca bine om een oog te houden op de passagiers, van wie zich nie mand van de ongewone gang van zaken iets bewust scheen te zijn. In de nabijheid van het vlieg veld van Frankfort gekomen riep men de verkeerstoren aan. Men gaf een uiteenzetting van de toestand en vroeg de verze kering, dat de politieke vluch telingen aan boord van het toe stel asyl zou worden verleend. Het duurde een half uur, voor dat deze verzekering werd ge geven en zolang bleef het toestel boven het vliegveld cirkelen. Toen kwam de toestemming om op het militaire gedeelte van het vliegveld te landen. Na de landing besloten nog 2 passagiers in het Westen te blij ven. Een van hen was een voor malige Engelse onderwijzer, die zijn baan had verloren en de ander een architect. De Tsjechoslowaakse militai re missie in Berlijn heeft de Amerikaanse autoriteiten ver. zocht om een delegatie van twee naar het vliegtuig te mogen zen den voor het instellen van een onderzoek. De delegatie zou dan ook een onderhoud met de bemanning wensen. De adoptie van het eiland Tho- len door een veertigtal gemeen ten uit de kop van Noord-Hol land, inclusief de gemeenten Maartensdijk in Utrecht en Haar lemmermeer begint vaste vorm te krijgen. De adoptie is gericht op de leniging van collectieve behoeften, vooral het zwaar ge troffen Stavenisse. De circa 200 schoolkinderen van Tholen, wier vacantiebesteding in eigen ge meente vrijwel onmogelijk is ge worden, zullen waarschijnlijk klasgewijze in de grote vacantie naar Noord-Holland gaan en in verschillende gemeenten telkens een week doorbrengen om zoveel mogelijk van dit gewest te zien. Er zijn plannen voor het herstel of de bouw van kleuterscholen op Tholen en voor het herstel van de nagenoeg geheel verdwe nen bibliotheken op het eiland. De hulp in de agrarische sec tor wordt geboden door de sa menwerkende landbouworgani saties. Voorts hebben enkele ge meentebesturen reeds hulp ver leend door het „uitlenen" van ambtenaren en gemeentewerk lieden en hebben huisvrouwen verenigingen zich verdienstelijk gemaakt door goederen te verza melen, zoals naaigerei, theemut sen en tafelkleedjes, die niet voor vergoeding in aanmerking ko men. Een nieuwe lente Een nieuwe zaak.... Het gaat steeds crescendo met de Terneu- zense winkelstand. Naeije's Wo ninginrichting legt hiervan weer getuigenis af met de opening van het nieuwe verkooppand in de Vlooswijkstraat. Het was een feestelijke gebeur tenis voor de inrichters, die uiteraard veel belangstelling trok. Een ongekende collectie kinderwagens, kinderledikantjes enz. trekt aanstonds bij het bin nentreden de aandacht van moe ders en toekomstige moeders. Voor bruidsparen zijn er meu belen in iedere prijsklasse in mo derne stijl, clubstellen, salons en slaapkamers. De rothan-meube- len in keurcollectie bijeen met een geïmproviseerd prieel nodi gen uit tot zitten en kopen. Er is niet met de ruimte ge woekerd, omdat de beschikbare ruimte alles overzichtelijk en aanlokkelijk laat opstellen. Wat te zeggen van de aanpas-slaap- kamer voor jonggehuwden, die langzaam aan in de spullen ko men. Er is eigenlijk te veel om op te noemen. En wat voor de eigenaars van belang is, alles lokt tot kopen. Naeije's Woninginrichting en de Terneuzense middenstand kun nen we complimenteren met deze nieuwe zaak. Een schat van bloemen verhoogde het feestelijk aanzien. 41 Officieren van politie zijn in Nepal gearresteerd „om een samenzwering tot omverwer ping van de regering te verijde len". De gearresteerden zouden be hoord hebben tot het opstande iingenleger van het congres, dat in 1950 in de politie is opgeno men. Muziekavond voor Rampen fonds. Ten bate van het Rampenfonds zal Woensdag 1 April a.s. in de bovenzaal van hotel „Des Pays- Bas" alhier een concert van klassieke muziek worden ge geven. De uitvoerenden, die be langeloos hun medewerking ver lenen, zijn: mevr. P. H. de Kock- v. d. Loo (viool), mevr. L. de Nie-Stuy (piano) en de heren: St. Kowarski (viool), J. E. J. Veldhuijzen (viool) en J van Al- tena (altviool). Zij zullen werken ten gehore brengen van F. Gemeniani, W. A. Mozart, Johan S. Svendsen en A. Dvorak. Moge de belangstelling van het publiek van Terneuzen en om streken zodanig zijn, dat ook deze avond ten volle aan het doel zal beantwoorden Vergadering Jeugdraad. Gisteravond vergaderde op het gemeentehuis de jeugdraad on der voorzitterschap van de heer M. van Kouteren. De mogelijkheid werd bespro ken op 5 Mei (Nationale feest dag) een feest te organiseren. Dit voorstel werd om financiële redenen met algemene stemmen verworpen. Wel was men bereid medewerking te verlenen aan de organisatie van een feest, indien er in de gemeente een organisa tie-comité voor zulk een feestdag zou worden opgericht. Het vorig jaar op Nat. feestdag door de jeugdraad georganiseer de feest had een groot financieel tekort opgeleverd. Uit de verga dering kwam het voorstel om een gedeelte van de aan de jeugdorganisaties door de ge meente verstrekte subsidies be schikbaar te stellen om dit tekort weg te werken. Aan de jeugdraad was ver zocht plaatsbewijzen te verkopen voor een concert dat in Mei door de Marinierskapel o.l.v. Gijs- brecht van Nieuwland zal worden gegeven. De raad was van mening, dat hieraan geen medewerking moest worden verleend. Men vond het beter dat enige adressen bekend werden gemaakt, waar plaatsbewijzen zijn te verkrijgen. Wel werd medewerking toege zegd aan de kaartverkoop voor het concert, dat op 1 April in de bovenzaal van hotel „Des Pays- Bas" ten bate van het Rampen fonds zal worden gehouden. In de bestaande vacature van secretaris werd voorzien door de benoeming van mej. C. G. Oost- indie. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft gisteren de 43e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Hierop komt de naam van onderstaand slachtoffer uit Zee land voor: OUWERKERK. Maatje Johanna van de Stol- pe, geb. 2-12-'42; laatste adres: no. 170. Jaarvergadering V. A. R. A. afdeling Terneuzen. In de gisteravond in de boven zaal van „La Belle Vue" gehou den jaarvergadering van de afd. Terneuzen van de V.A.R.A. kon de voorzitter, de heer J. Hame link, tot zijn genoegen een groot aantal leden verwelkomen. Na de gebruikelijke gang van zaken, als vaststeling der notu len enz., werden tot afgevaardig den naar de districtsvergadering te Goes gekozen de heren P. van Hecke, A. Hofman en F. van der Hooft. Het jaarverslag en omroeprap- port hoofdbestuur 1952 werden goedgekeurd. Door enkele leden werden in dit verband wensen naar voren gebracht. In het bestuur werden de af tredende leden F. Dieleman en J. Hamelink bij acclamatie her kozen. In het afgelopen jaar werden 74 nieuwe leden ingeschreven, waardoor thans het ledental tot 524 is gestegen. Bond van Plattelandsvrouwen. De afdeling Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen kwam in vergadering bijeen onder pre sidium van mevr. De Feijter-De Regt tot het beluisteren van een causerie die werd gehouden door de journaliste mej. Caty Verbeek uit Den Haag. Vóór de pauze gaf zij een uit eenzetting van haar verblijf te Parijs, speciaal met het doel de beroemde modeshows bij te wo nen. Interessant waren ook de cij fers, die zij gaf over het aantal abonné's op vrouwenbladen in di verse landen. Hierbij staat Neder land aan de spits. Mevr. C. van Oeveren-Julius bracht ter sprake de bescherming burgerbevolking en sprak een op wekkend woord om de Axelse vrouwen mobiel te maken voor het daadwerkelijk verlenen van hulp aan oud-verpleegsters en in het bijzonder aan de ontheemden. Voor de te organiseren avond cursus van de fijne-keuken gaven zich tal van dames op en ook voor het op 18 April te houden bloemencorso en het uitstapje naar „Flora" en de „Keukenhof" bestaat heel wat animo. Mevr. Van der Lee- Van Tricht werd aangewezen als afgevaar digde naar de districtsvergade ring. Na de pauze hield mej. Verbeek een causerie over bruiloften in Hongarije en in Marokko. De door de schoonmaak afwezige dames hebben heel wat gemist. Ringverg. O. Z.-Vl. Herv. Vrouwengroep C.J.V.V. Deze drukbezochte bijeen komst waarop tal van afdelingen vertegenwoordigd waren, vond plaats in de Hervormde kerk hier ter plaatse. Zij stond o.l.v. mevr. J. ten Haaftv. d. Nat uit Hoek, die de talrijk opgekomen leden van de diverse afdelingen harte lijk verwelkomde. Hierna volgde de openingsli turgie. Verder werd door een Hongaars spreker vóór de pauze een voordracht gehouden getiteld „De Ontheemden". Na de pauze werd door leden van de afd. Sas van Gent een lekenspel opgevoerd genaamd „Nieuwe Horizon", hetwelk op veel succes mocht bogen en waaraan heel wat zorg was be- 200.000 B.B.-vrijwilligers be schermen straks 10.000.000 Nederlanders. Van U persoonlijk hangt het welzijn van 50 medeburgers af. steed. Ter afwiseeling werden enige toepasselijke liederen ge zongen. De hoop werd uitgesproken, dat deze bijeenkomst zou bijdra gen tot grote activiteit onder de vrouwen voor de urgente aange legenheden die momenteel in het brandpunt der belangstelling staan. Olmenziekte. Van de zijde van Rijkswater staat is men overgegaan tot het rooien van een 25-tal olmen, die langs de rijksweg AxelHulst staan. Onder deze helaas steeds zeldzamer wordende bomen, was de beruchte olmenziekte gecon stateerd. Radiodistri butir. Van P.T.T.-zijde werd onlangs het rijksradiodistributienet in Axel vernieuwd. Gisteren werd plan West aangesloten op dit nieuwe net, zodat de aangeslote nen reeds kunnen genieten van hun storingvrije ontvangst. Gemeenteraadsverkiezing. De afdeling Breskens van de P.v.d.A. heeft de volgende can- didatenlijst samengesteld voor de a.s. raadsverkiezingen: 1. P. No- tebaart; 2. A. Vermeulen; 3. M. NiermansGosije; 4. W. C. van der Hooft; 5. I. J. de Jonge; 6. A. J. v. d. Velde; 7. J. Hogeste- ger; 8. A. Provoost; 9. A. Post; 10. Adr. Oosterling; 11. H. Ver meulen; 12. I. Boekhout. De heer H. de Baare keert dus niet in de gemeenteraad van Breskens terug. Ds. E. Raams 50 jaar predikant. Zondag j.l. was het 50 jaar ge leden, dat ds. E, Raams in de Ned. Herv. kerk te Hoek het pre dikambt aanvaardde. Ds. Raams, die in 1877 geboren is, heeft de hervormde gemeente te Hoek meer dan 40 jaar gediend. Op 1 September 1943 werd hem eme ritaat verleend. In Arnhem was ds. Raams daarna een jaar lang hulppredi ker, tot de bezetters hem ver joegen en hij zich te Brummen vestigde, waar hij de hervormde gemeente als hulpprediker en als ouderling nog vele diensten heeft bewezen. Ds. E. Raams, die zich tijdens zijn veertigjarig ambtsbediening te Hoek algemeen bemind had gemaakt, woont thans nog te Brummen, waar zijn broer ds. J. A. Raams sedert 1946 predikant is. Eerste steenlegging. Woensdagmiddag om drie uur vond de eerste steenlegging plaats voor de nieuwe R.K. kerk. De plechtigheid, die door velen werd bijgewoond, werd verricht door de pastoor der parochie. In een korte toespraak memoreerde de pastoor de betekenis van de woorden: „Mijn huis is een huis van gebed." Tenslotte dankte de spreker de architecten, het kerk bestuur, de uitvoerder en de geestelijkheid van de omliggende parochies voor hun medewerking en voor het feit, dat ze bij de eerste steenlegging aanwezig hadden willen zijn. Het ligt in de bedoeling de kerk op het feest van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria, 8 December, te con sacreren. Een regering heeft tijd noch middelen om direct contact te onderhouden met iedere burger van het land. De verbindingen moeten lopen via het apparaat van de staat en zijn daardoor, omdat het staatsapparaat een onpersoonlijk ding is, onpersoon lijk van karakter. Hier zit een gevaar in, namelijk dat de rege ring onbewust beslissingen zou kunnen nemen, die wel eens in strijd zouden kunnen zijn met de speciale belangen van bepaalde bevolkingsgroepen. Dit gevaar was zeker niet denk- door Allan Penning 59) (Nadruk verboden.) Het Tweede Kamerlid de heer Lucas heeft aan de ministers ▼an Financiën, van Sociale Za ken en Volksgezondheid en van Maatschappelijk Werk de vol gende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van de suggestie van het Prins Bernhardfonds om de winst van de Staatsloterij ten goede te doen komen aan de particuliere culturele en sociale arbeid? 2. Zijn ook de ministers van oordeel, dat deze suggestie ver dere overweging verdient? 3. Zijn de ministers bereid bij deze verdere overweging tevens te betrekken 'n uitbreiding van de suggestie in dezer voege, dat de winst van de Staatsloterij meer in het algemeen ten goede komt aan het werk van parti culiere organisaties op cultureel, sociaal en charitatief gebied? Peter Wins, als een wijs man, had gazen horren in zijn hut deuren laten maken en lachte om het muskietengebroed. De electrische ventilator suisde in het rond met een hoog opschal- lend metaalgeluid en scheurde de hete lucht aan flarden. Ver koeling bracht het niet. De woe de, waarmede de koperen schoe pen in het rond raasden, sloegen hem slechts de hete luchtvlagen in het gezicht, als ladingen lek kende vlammen uit een open oven. Alles trilde in de hut, de muren trilden in dof donker ge brom, het wastafelglas met zijn tandenborstel er in trilde als een afgedept electrisch belletje en van tijd tot tijd bibberde zelfs de bronzen knop van zijn bad kamerdeur mee, als wilde deze voor de anderen niet onder doen. En niettegenstaande alle geratel alle getril en de ontembare gende hitte, dat er in het ijle buisje bijna geen plaats meer was en het leek of de wakkere fabrikant op zulke temperaturen niet had gerekend. „Wat een klimaat, wat een landzuchtte Peter. „Arme stakkers, die hier zitten opge borgen. Dag in, dag uit zo'n couveuse!Kom, we zullen maar 's de wal op gaan." Langzaam ging hij de com mandobrug af. Bill, druipend van het zweet, was juist zijn hut ontvlucht en had de strijd tegen de muskieten weer hervat. „Vriendelijk landje hier, kap... aardige beestjes, die muskieten, helemaal niet eenkennig... „Tja", zei Peter, „en niet kies keurig ook, zie ik. Zelfs tegen jou hebben ze geen bezwaar, aan de builen op je hoofd te oor delennou ik ga maar 's de wal op. Als ik jou was, zou ik de djeremoedi maar op wacht zetten. Die kan misschien beter energie, waarmede de ventilator tegen de muskieten dan jij, of- als een gek in het rond joeg, bracht deze geen enkele verkoe ling, zodat Peter het vervloekte ding maar weer afzette. Toen slenterde hij naar zijn tafel, waarboven een thermometer hing. Het kwik was zó hoog naar boven gestuwd door de ter- schoon je niet hoeft te hopen, dat je aan de wal veel veiliger bent voor dat gespuis „Zo iets moet je filosofisch be kijken, kap. Beter muskieten mét een ijskoud biertje, dan muskieten met niks", lachtte Bill. „Ik hoop tenminste, dat ze in deze negerij zo iets als ijs hebben." „Tracht je in ieder geval net jes te houden, Bill", waarschuw de de gezagvoerder. „D'r zal me nog al wat te be leven zijn in deze kampong", schamperde de meester, „met krantenpapier dicht geplakt, als ik het zo 's aankijk." „Nou ja, ik heb je je wel aan gekkere dingen dan kranten papier te buiten zien gaan., dus, Bill, hou je tam en denk nog eens aan je fiere trotse voorouders, dan krijgen we mis schien ditmaal eens geen ruzie.' „Wees voor mij maar niet bang, kap", riep Bill hem zwaaiend toe. In Pontianak zat toentertijd een jongmens, dat Peter in vroegere dagen in Saigon had ontmoet, een aardig fris joch, destijds nog jongste employé bij een der kolo niale banken. Het is een vreemd en onwerkelijk bestaan voor die bankjongetjes, die zonder uitzon dering uit nette burgerfamilies stammen en plotseling voor de buitenwereld allemaal „toewan besar" in de dop zijn. Maar eigen lijk zijn zij behoorlijk betaalde slaafjes van het machtige direc tie-gilde. Van hen wordt verlangd, dat ze met een maandsalaris van 250 pop op dezelfde voet leven als iemand, die het dubbele ver dient, en niettemin uit het moeras van Indische schulden blijven. Met vier of vijf vrijgezellen krui pen zij te zamen in een huis van vorstelijke allure, zij betalen zich groen en blauw aan rickshaw- en gharryhuur om bij alles, wat ook maar enigszins in de kolonie mee telt, beleefdheidsbezoeken af te steken of een met hun naam be drukt stukje carton in een bus te gooien. Zij worden geacht lid te zijn van de clubs, waar „mén" komt en zodra ze gesignaleerd worden met iemand, die in de kringen van „mén" niet getapt is, worden ze op het matje geroepen en krijgen ze een deftig sermoen te slikken, alsof ze het aandelen kapitaal van de bank verdonkere maand hadden. Want alles en iedereen bij „de bank" blijft on der alle omstandigheden deftig. En zelfs over hun aards bestaan zijn ze geen heer en meester. Trouwen is slechts geoorloofd, wanneer ze een daarvoor bij oeka- se vastgesteld salaris verdienen, terwijl tot overmaat van ramp de baas, als een schoonvader-en-gros, zijn goedkeuring moet hechten aan de bruidskeuze. Want ook de bruid moet deftig zijn en al de bazen zijn volkomen, hun bepaald niet altijd deftige, afstamming vergeten. Sommigen gaan zelfs zóver om te geloven, dat het wa penschild in hun dure zegelringen nog echt uit de familie stamt. Het lot van de bank-geëmplo- yeerde (noem hem vooral geen „bediende"!) is dus geen pad zonder doornen, maar, daar tegenover staat, dat hij de maar schalkstaf in de ransel draagt en deze, als hij maar zoet is en ge duld heeft, vanzelf uit de ransel te voorschijn komt. (Wordt vervolgd.) beeldig bij de organisatie „Be scherming Bevolking". Immers, de kern van de B.B. bestaat wei uit 200.000 vrijwilligers, maar in feite is het toch zo, dat de maat regelen, welke op dit gebied ge nomen zullen worden, alle 10 millioen Nederlanders raken. Het is daarom toe te juichen, dat uit de burgerij zelf het voor stel is gekomen voor de B.B. een meer directe en levende verbin ding tot stand te brengen tussen regering en volk. Deze verbin ding is gevonden in de stichting Bevordering Bescherming Be volking". Alle bevolkingsgroepen zijn hierin vertegenwoordigd. Door deze stichting heeft de bur gerij de extra garantie gekregen, dat er voor haar hoogste goed, eigen huis en haard, zo goed mo gelijk zal worden gewaakt. Van de andere kant mogen al dege nen, die belast zijn met de voor bereiding van de B.B., verwach ten dat zij op hun beurt bij de werving van vrijwilligers op het volledige vertrouwen van geheel ons volk kunnen rekenen. De Nederlandse gezant in Brazilië heeft aan de „Tribuna da Imprensa" meegedeeld, dat de vliegtuigen van de K.L.M. die op de route naar Zuid-Amerika tweemaal per week Recife aan doen, ter beschikking staan van de Braziliaanse autoriteiten bij haar hulpverlening aan de slachtoffers van de droogte, die het Noorden van het land teis tert. Bedoelde vliegtuigen zouden levensmiddelen en medicamen ten naar Recife, de hoofdstad van de staat Pernambuco kun nen vervoeren. Ouderavond openbare lagere school. Voor de ouderavond der open bare lagere school alhier bestond gisteravond grote belangstelling. Na opening door het hoofd der school, de heer Platteeuw, hield de schoolarts dr K. Pels een lezing over de schoolartsendienst, welke door de aanwezigen met grote aandacht werd gevolgd. De ouders kregen hierna gele genheid het werk der leerlingen te bezichtigen, in de pauze een kopje thee te drinken en door een gehouden verloting het school fonds te versterken. Een geslaagde avond, die de band tussen school en ouders hechter heeft gemaakt, en, zoals de heer Platteeuw in zijn slot woord zeide, steeds weer het nut van deze avonden bewijst. Candidatenlijst. De afdeling van de Partij van de Arbeid zal te Zaamslag met de volgende candidatenlijst deel nemen aan de raadsverkiezingen: 1. L. Florusse; 2. B. van der Beek; 3. J. N. F. Serrarens; 4. J. H. Verhelst; 5. A. C. de Koeijer. HEDEN: TERNEUZENConsistorie Tuinpad, 8 uur: Lezing over Albert Schweitzer. Het Amerikaanse 8e leger in Korea heeft Woensdag bekend gemaakt dat na 36 uur lang strijden alles „in volslagen ver warring" is. Officieren van de voorlich tingsdienst deelden mede dat de Verbonden troepen slechts een vierde deel van de „Oude Kale", één van de heuvels die door de Chinezen in de nacht van Maandag op Dinsdag is aange vallen, in handen hebben. Infanterie van de 31e en 32e regimenten van de Amerikaanse 7e divisie, die een deel van de heuvel bezet houden, onderna men Woensdag in de vroege ochtj duren een tegenaanval- De artillerie van beide zijden- onderhield een hevig vuur om te voorkomen dat versterkingen werden aangevoerd.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2