Het overlijden van Koningin Mary WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Voor het Rampenfonds Ëngeland aanvaardt Sowjet-voorstel Theemuts van kant voor Koningin SCHIP GESTRAND Vroegere Portugese premier gearresteerd De kwestie-Bohlen Twee arrestaties in Zwitserland FAROEK Frachon nog niet gevonden EIS TEGEN SULTAN HAM1DII Hevige aardbeving op Jamaica Franse Nationale Vergadering Prins Bernhard te Washington HL M. de Koningin bezoekt watersnoodgebied in Zuid-Holland De verhouding tussen Frankrijk en Saarland Een maand rouw van het Britse Hof De diensturen der rijksambtenaren Leningsvoorstel goedgekeurd DE AMERIKAANSE HULP-ACTIE De bijeenkomst van de Raad van Ministers der O, E. E. S. Nog steeds aardschokken Turkije m De Japanse oorlogsmisdadigers Frankering bij abonnement: Terneuzen Dtr&cteur-Hoofdredacteur I. van de Sande B-sdaetie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 26 MAART 1953. 8e Jaargang Na. 2301. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cantj iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Elad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uuz De enige dochter van wijlen Koningin Mary, de Princess Roy al Mary, is bij het overlijden van haar moeder tegenwoordig ge weest. De hertog van Windsor, die op de dag reeds tweemaal bij zijn moeder was geweest, werd gewaarschuwd doch kwam pas tien minuten nadat Koningin Mary overleden was, 'op Marlbo rough House aan. Te middernacht stonden nog een paar honderd mensen bij de hekken van het paleis, wachtend op eventueel nader nieuws na de mededeling die overdag over de ernstige toestand van Koningin Mary waren gedaan. Het was een vrouw, die plotseling de droeve tijding kwam brengen: ,,Zij is dood, ik heb het juist ge hoord." De vrouw was zo over stuur, dat twee politie-agenten haar met zachte dwang moesten weggeleiden. Te tien over half twee 's nachts (Ned. tijd) sloot de politie de hek ken van het paleis en de mensen verspreidden zich. Daar het overlijdensbericht pas na elf uur Dinsdagavond door de radio werd verspreid, kwamen vele Britten er pas Woensdagochtend van op de hoogte door radio of krant. De Londenaars die op weg naar hun werk het paleis van de overleden Koningin-douairrière passeren, lazen het bulletin aan de hekken van Marlborough House. Naar men verwacht, zal de rouwtijd, waaromtrent nog na dere mededelingen zullen wor den gedaan, veertig dagen duren. Waarschijnlijk zal het stoffelijk overschot van Koningin Mary voor de begrafenis korte tijd te Londen in statie opgebaard lig gen. Uit alle wereldstreken, van het gemenebest en andere landen, komen inmiddels de condolean- ties binnen. De zittingen Van de parlementen der gemenebestlan- den worden, bijwijze van rouw, verdaagd. Waarschijnlijk zal de uitvaart dienst niet worden gehouden in Westminster Abbey, daar hier reeds voorbereidingen voor de I kroning aan de gang zijn, doch in I de St. Pauls kathedraal. EEN MAAND ROUW VAN HET BRITSE HOF. Te Londen is officieel bekend gemaakt, dat het Britse hof één maand zal rouwen om de dood van Koningin Mary. Besloten werd. geen speciale orders voor openbare rouw of afgelasting van vermakelijkhe den te geven. De hertog van Edinburgh heeft al zijn afspra ken tot Dinsdag a.s. afgezegd. Eveneens deden Koningin-moe- der Elizabeth en de hertog en hertogin van Gloucester. De rouwtijd is niet van invloed op de kroning van Koningin Eli zabeth op 2 Juni. Ook het Zweedse en het Noor se hof hebben een rouwperiode afgekondigd, en wel voor drie weken. Het Deense hof zal tot 14 April in rouw gaan. Koningin Elizabeth van Enge land heeft Woensdag besloten, dat de hofrouw voor haar over leden grootmoeder een maand, tot 25 April, zal duren. Het is nu zeker, dat de kroning van konin gin Elizabeth op de vastgestelde datum 2 Juni zal geschie den. Van gezaghebbende, zijde is bevestigd, dat er geen verande ring zal komen in de voorberei dingen voor de kroning. Van des morgens vroeg af stond een zwijgende menigte voor Marlborough House, waar het stoffelijk overschot van queen Mary rust. Koningin Eli zabeth, de hertog van Windsor medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. ZONNIG WEER. Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige wind tussen Z.O. en Z.W. Dezelfde middag- temperaturen als gisteren of iets lagere. VRIJDAG 27 MAART. v.m. n.m. Breskens 0.23 12.49 Terneuzen 0.58 1.24 Hansweert 1.38 2.04 Walsoorden 1.48 2.14 ZON MAAN Maart 27 6.27 19.05 16.06 5.20 28 6.25 19.06 17.16 5.31 29 6.23 19.08 18.25 5.42 en andere leden van de Engelse koninklijke familie woonden een herdenkingsdienst bij in het pa leis van koningin Mary. De dienst werd geleid door de aarts bisschop van Canterbury, dr Fisher. Het personeel van Bucking ham Palace en Marlborough House is versterkt om de stroom van binnenkomende telegram men en telefoongesprekken te verwerken. Ambassadeurs van vele landen hebben een bezoek gebracht aan Marlborough Hou se waar zij het gastenboek van koningin Mary tekenden. Woensdagavond is bekend ge maakt, dat de rouwdienst Dins dag 31 Maart in de kapel van St. George te Windsor zal wor den gehouden. Zondagmiddag zal de kist met openbaar ceremonieel naar West minster Hall in Londen worden gebracht, waar het stoffelijk overschot tot Maandagavond op gebaard zal liggen. Dinsdagoch tend wordt de kist per auto naar Windsor overgebracht. Het sportprogramma in Enge land zal deze week ongewijzigd blijven. Bioscopen en schouwbur gen zullen echter gesloten zijn tot 6 uur 's avonds op de dag der begrafenis. DINSDAG BIJZETTING VAN KONINGIN MARY. Het stoffelijk overschot van Koningin Mary zal Dinsdag in de Saint Georges Chapel in Windsor Castle bijgezet worden, zo is te Londen medegedeeld. BRITSE PARLEMENT BRENGT HULDE AAN KONINGIN MARY. Beide huizen van het Engelse parlement zijn Woensdag korte tijd bijeengeweest en verdaagden de vergadering tot Donderdag ten teken van achting voor de overleden Koningin Mary. Premier Churchill diende een motie in, waarin een formele boodschap van deelneming aan Koningin Elizabeth was vervat. Churchill zeide o.m. dat Konin gin Mary, „door haar persoon lijkheid, haar voorbeeld en haar houding zich bemind maakte bij het gehele volk van de Britse eilanden en in de uitgestrekte gebieden van het gemenebest en het imperium". Clement Attlee, de leider van de oppositie, steunde de motie en zeide, dat Koningin Mary haar hele leven haar plichten met gra tie en waardigheid had vervuld. „Ik geloof, dat er nimmer een koningin is geweest, die zo be mind was bij iedereen". De motie werd formeel goed gekeurd, waarna de leden van het Lagerhuis stil uiteengingen. Het Hogerhuis bracht op ge lijke wijze hulde aan de nage dachtenis van Koningin Mary. TELEGRAM VAN KONINGIN JULIANA EN PRINS BERN- HARD. H.M. de Koningin heeft, mede namens Prins Bernhard, een te legram van rouwbeklag gezon den aan het Engelse hof in ver band met het overlijden van Ko ningin Mary van Engeland. MINISTER DREES ZENDT TELEGRAM VAN ROUW BEKLAG. Minister-president dr. W. Drees heeft aan zijn Britse ambtsgenoot Winston Churchill, een telegram gestuurd van de volgende in houd: „Mede uit naam van mijn col lega's wil ik U, mijnheer de mi- nister-president, mijn oprechte condoleanties overbrengen bij het heengaan van H.M. Koningin Mary, die gedurende haar lange leven zulk een schitterend voor beeld was voor haar land". KONING BOUBEWIJN NAAR DE BEGRAFENIS. Te Brussel is een communiqué uitgegeven, waarin wordt mede gedeeld, dat Koning Boudewijn het Britse hof van zijn voorne men in kennis heeft gesteld om bij de bijzetting van Koningin Mary aanwezig te zijn. Bij de begrafenis van George VI werd Koning Boudewijn ver tegenwoordigd door zijn broer Prins Albert. De toenmalige samenstelling van de Belgische delegatie werd in een door het parlement goed gekeurde socialistische resolutie becritiseerd. De regering trad echter niet af. Met ingang van 1 April a.s. gaat voor de diensturen der rijksambtenaren de zomerrege- ling in. De werktijd wordt dan van half negen tot half een en van half twee tot vijf uur: Za terdags van half negen tot half een. Op goede Vrijdag en de daar opvolgende Zaterdag zullen de departementen gesloten zijn. De werkuren op deze Zaterdagmor gen zullen in de volgende weken worden ingehaald. De stand van het nationaal rampenfonds was tot Woensdag avond 85,6 millioen. Sinds Dinsdag is er een half millioen gulden bijgekomen. Er is bij de K.L.M. tot nu toe voor een bedrag van 169-000 ten behoeve van het Rampen fonds aan toezeggingen binnen gekomen van het K.L.M.-perso- neel in 65 landen. Ruim hon derdduizend gulden hiervan is reeds door de K.L.M. aan het Rampenfonds overgedragen. De Britse hoge commissaris in Duitsland, heeft opdracht ont vangen om het Sowjet-voorstel tot het voeren van besprekingen over de veiligheid in de lucht in Duitsland, te aanvaarden. Kantklossers van een Belgi sche firma, die op de zesde huis houdbeurs te Amsterdam expo. seert, hebben een theemuts van kant in cassette vervaardigd, die met 4 poppetjes van kant voor de Prinsessen, aan H. M. de Ko ningin is aangeboden. De Koningin heeft dit ge schenk aanvaard en zal het ter beschikking stellen van het Roode Kruis om er een nadere bestemming aan te geven ten bate van de weduwen en wezen uit het rampgebied. Volgens meldingen van een Amerikaans schip is het Costa- ricaanse schip „Armatnia" aan de grond gelopen tussen de licht schepen Gedserrer en Gedserod- de in de Deense wateren. Prins Bernhard heeft bij een plechtigheid in de Nederlandse ambassade te Washington ter af sluiting van de hulpactie in de V. S. ten bate van de slachtoffers van de watersnood in Nederland bekendgemaakt dat in het geheel 2.253.287 dollar bijeen is ge bracht. Op het hoofdkantoor van „Hol land Flood Relief Inc." te New York werd 'n bedrag van 765.401 VIRGINIA' Woensdagochtend omstreeks half elf is H. M. de Koningin te Hellevoetsluis aan de buiten haven aangekomen voor een be zoek aan het watersnoodgebied in Zuid-Holland. Zij werd begroet door de Commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, en de burge meester van Hellevoetsluis, de heer van Eijsinga. Na een kort onderhoud aanvaardde de Konin gin met haar gezelschap met de „R. P. 10" de reis naar Goeree en Overflakkee. Koningin Juliana arriveerde om 11.15 uur met de „R. P. 10" te Den Bommel. Zij werd aan de steiger in het haventje ontvan gen door de burgemeester van Den Bommel, de heer J. J. A. Kruijff. De bewoners stonden aan de havenkant en wuifden de Koningin hartelijk toe. Spoedig na de aankomst stapte het gezelschap in de gereed staande auto's die naar Ooltgens- plaat reden. Woensdagmiddag om één uur heeft H. M. de Koningin een be zoek gebracht aan het zwaar ge troffen Nieuwe Tonge op Goeree Overflakkee. De belangstelling van Hare Majesteit gold ditmaal speciaal de vrouwelijke vrijwillige hulpcolonne. In het oudelieden- huis van Nieuwe Tonge werd Hare Majesteit in aanwezigheid van de burgemeester en wethou ders ontvangen door de leidster van de colonne, mej. Van Meche- len. Hierna werd een eenvoudige maaltijd gebruikt. Aan de Konin gin werd namens de vrijwillige hulpcolonne een viertal poppen aangeboden, gekleed in de uni form van de vrijwillige hulp colonne. dollar ontvangen, terwijl plaatse lijke comité's elders in het land 1.055.689 dollar inzamelden. Daarenboven maakten andere organisaties in de V. S. een be drag van 432.196 dollar over. De bijeenkomst werd bijge woond door vertegenwoordigers der instellingen en organisaties, die tot het welslagen der actie hebben bijgedragen. In een rede, die werd uitgezon den via radio en televisie, zeide de Prins dat de hulp van het Amerikaanse volk een „inspire rend betoon van edelmoedigheid en menselijke saamhorigheid" is, die nooit door het Nederlandse volk zal worden vergeten, de ac tie toont aan, zo zei de Prins, dat overal de mensen, onafhankelijk van ras of godsdienst, verbonden zijn met door God gegeven ban den een menselijke band, wel ke onze pogingen op politiek, economisch en intellectueel ge bied om te komen tot internatio naal begrip te boven gaat. In dit verschrikkelijke uur van nood werden wij verwarmd en bemoe digd door de spontane hulp, wel ke ons onmiddellijk door duizen den Amerikanen werd gezonden, die direct giften in de vorm van kleding en geld naar ons volk begonnen te sturen. Ik geloof dat het nauwelijks mogelijk is, in woorden uitdrukking te geven aan de dankbaarheid van mijn volk, zo besloot de Prins. Francisco Pinto Cunha Leal, een 64-jarige vroegere Portugese premier, is op de zitting van een militair gerecht gearresteerd wegens belediging van het hof. Hij trad op als getuige bij een nieuwe behandeling van de be schuldiging van samenzwering van 4 officieren van het leger en een officier van politie. Leal is herhaaldelijk opgetreden als op posant van het huidige regiem. Hij was premier in 1923. De senatoren Taft (republi kein) en Sparkman (demo craat), die door de senaatscom missie voor buitenlandse betrek kingen waren aangewezen om het rapport van het federale re cherchebureau (F.B.I.) inzake de nieuw benoemde ambassa deur te Moskou, Bohlen, te on derzoeken, hebben na bestude. ring der stukken verklaard, dat zij niets gevonden hebben, dat niet reeds bekend was aan de commissie van buitenlandse be trekkingen. Zoals bekend had senator McCarthy te kennen gegeven, dat er niet voldoende aandacht aan dit rapport was besteed en dat het gegevens bevatte, die 'n benoeming van Bohlen in de weg zouden staan. McCarthy had tevoren ver klaard, dat hij zich bij de uit spraak van Taft en Sparkman zou neerleggen- De Franse nationale vergade ring heeft met 260 tegen 221 stemmen het voorstel van min- president Mayer tot het aangaan van een lening bij de Bank van Frankrijk goedgekeurd. Het officiële stemmencijfer vóór de verwerping van de aan beveling van de financiële com missie was 253 tegen 222 stem men. De reden, waarom de Franse regering aan de Bank van Frankrijk een aanvullend voor schot van maximaal 80 milliard frs., af te lossen op 31 Mei a.s., heeft gevraagd en is verkregen, dat de lopende ontvangsten van de schatkist op het ogenblik niet voldoende zijn tot dekking van de lasten van de schatkist en dat de zitting van het parlement op het punt staat onderbroken te worden. Aldus zette de min- president in de bijeenkomst van de commissie van financiën van de nationale vergadering de mo tieven voor het sluiten van deze overeenkomst uiteen. In het be gin van het jaar was een toe neming van de uitgaven merk baar, terwijl tegelijkertijd de be lastingontvangsten iets kleiner waren dan voorzien was. Verder herinnerde de minister er aan, dat het parlement in het begin van het jaar een lichte verho ging van de belastingen, die 150 millioen frs. zou hebben opge bracht, had verworpen en dat de financiële wet welke op 7 Febr. j.l. werd aangenomen, nog een verschil lr;,at tussen het totaal van de openbare uitgaven en de gewone ontvangsten van de be groting. Met het oog op het na derende einde van Maart is een aanvulling van de ontvangsten noodzakelijk. In Januari j.l. is het maximum van de voor. schotten van de Bank van Frankrijk aan de staat gebracht op 225 milliard frs., waarvan 25 milliard in de vorm van aan koop van schatkistbiljetten door de Bank, welke in April en Mei van dit jaar aflosbaar zijn. Met de door de Bank toegestande 80 milliard is het totaal dus op 305 milliard frs. gekomen. Na de goedkeuring door de na tionale vergadering werd het wetsontwerp met spoed naar de senaat gebracht en aan het of ficiële mededelingenbord beves tigd. Alvorens de behandeling kon beginnen, moest eerst een uur verlopen zijn. Ook de senaat hechtte zijn goedkeuring aan het voorstel en wel met 153 tegen 87 stemmen. Onmiddellijk na het bekend worden van de uitslag der stem ming- vertrok premier Mayer naar het vliegveld voor zijn reis naar de Ver. Staten. In Luzern zijn Rudolf Roess- lei (Duitser) en Xavier Schnï. per (Zwitser) gearresteerd, on der verdenking van spionnage ten behoeve van Tsjecho-Slowa- klje. Beide gearresteerden zijn journalisten. In een desbetreffend commu niqué wordt gezegd, dat beiden reeds enige jaren voor Tsjecho- Slowakije spionneren ten nadele van een aantal Westerse mo gendheden, met inbegrip van Zwitserland. Zij ontvingen hier voor grote sommen geld. Te Bazel is een proces tegen een zekere Kupferwschmied, eigenaar van een handelshuis en Eiber, employé van een der belangrijkste chemische onder nemingen van Bazel begonnen Beiden worden beschuldigd van economische spionnage ten be hoeve van de Sowjet-Unie. Zij zouden industriegeheimen heb ben gestolen voor de Sowiet- Unie. Zij werden in October 1952 ge arresteerd, nog vóór zij de be wuste documenten aan hun „af nemers" konden overdragen. Het proces wordt met gesloten deuren gevoerd. Een officiële woordvoerder heeft een nadrukkelijke tegen spraak geleverd van berichten, dat de Egyptische regering bij Italië geprotesteerd zou hebben tegen het verblijf van prins Fa- roek aldaar. De Franse politie is er nog niet in geslaagd Benoit Frachon, leider van het communistische algemene vakverbond fn Frank rijk, op te sporen. Het gerucht gaat, dat hij eni ge tijd geleden naar Wenen is gegaan. Het Indonesische Openhaar Ministerie te Djakarta heeft 18 jaar gevangenisstraf geëist tegen sultan Kamid II. Behalve 18 jaar gevangenis straf eiste de procureur-gene raal, dat verdachte de kosten van het geding zou betalen, dat het bewijsmateriaal (twee pistolen van verdachte en een karabijn van de voormalige kapitein Sa- deli) aan de eigenaars zouden worden teruggegeven en dat de bewijsstukken in het archief op geborgen zullén worden. Hamid voerde langer dan een uur het woord. Hij las op rustige wijze een uitvoerige verklaring voor, waarna de verdediger zijn pleidooi hield. Het gerechtshof zal 8 April vonnis wijzen In de Maandag en Dinsdag te Parus gehouden bijeenkomst van de raad van ministers van de or ganisatie voor Europese econo mische samenwerking is besloten de Europese betalingsunie, die op 30 Juni a.s. zou ophouden te bestaan, nog een jaar in stand te houden. Aan het dagelijks bestuur der organisatie is verzocht voorstel len te doen aangaande de proce dure, die gevolgd zou moeten worden bij een onderzoek van de mogelijkheden om de Europese betalingsunie te ontwikkelen tot een meer omvattend multilate raal betalingsstelsel. Aan de com missie voor de opheffing der handelsmuren is opgedragen na te gaan, op welke wijze de be staande belemmeringen voor de internationale handel geleidelijk kunnen worden opgeheven, en welke mogelijkheden er zijn om de douanetarieven, welke de handel tussen de Europese lan den op niet-gerechtvaardigde wijze beperken, te verlagen. Deze commissie heeft voorts tot taak in samenwerking met 't bestuur van de Europese betalingsunie te onderzoeken, welke mogelijk heden er bestaan om met samen werking van de Ver. Staten en Canada tot geleidelijke vrijma- In Turkije worden nog steeds aardschokken geregistreerd, zo wel in het gebied van de Darda- nellen als in Zuid- en West-Ana- tolie. De hevigste aardbeving heeft zich in de nacht van Dins dag op Woensdag voorgedaan in het gebied van Smyrna. Volgens de jongste berichten zou echter geen schade zijn aangericht. Uit alle delen van de wereld- blijft de hulp aan de getroffenen toestromen. Naar het laatst is gemeld, heeft de Paus door be middeling van zijn vertegen woordiger in Turkije drie duizend Turkse ponden aan de gouver neur van Istanbul doen overhan digen. De premier van Saarland, Hoffmann en de Franse onder minister van Buitenlandse 'Za ken, Schuman, hebben een her ziene algemene conventie tus sen beide landen geparafeerd. De tekst der overeenkomst zal niet worden bekendgemaakt, voordat de onderhandelingen over herziening van 4 andere in 1950 gesloten conventies zullen zijn voltooid. In de preambule van de alge mene conventie wordt gezegd, dat de overeenkomst gebaseerd is op het vooruitzicht van een Europees statuut voor de Saar en dat zij ten doel heeft, de tot standkoming hiervan te bevor deren. Prémier Hoffmann verklaar de Zondag, dat de voornaams :e punten van de herziene conven tie zijn: 1. Afschaffing van het recht van veto van de Franse verte genwoordiger in Saarland en de oprichting van een arbitrageli chaam onder een neutrale voor zitter. 2. Saarland krijgt het recht om in de Franse unie consula ten op te richten en functio narissen af te vaardigen naar de Franse diplomatieke verte genwoordigingen in landen, waar Frankrijk de belangen van Saarland behartigt. 3. Saarland krijgt het recht paspoorten uit te geven en de bevoegdheid om de binnenland se rust te verzekeren, terwijl Frankrijk slechts verantwoorde lijk blijft voor de buitenlandse veiligheid van Saarland. Op 8 April zullen de onder handelingen worden voortgezet. De Franse premier, René May er, noemde de parafering van de algemene conventie een grote stap voorwaar.s. Hij was van oordeel, dat binnenkort ook cle overige conventies in gewijzigde vorm kunnen worden gepara feerd. king van de invoer der O.E.E.S.- landen uit het dollargebied over te gaan. Voorts heeft de raad van mi nisters der O.E.E.S. aan alle aan gesloten landen en in het bijzon der aan Frankrijk, aanbevolen alle maatregelen te treffen, die nodig zijn om een progressieve vrijmaking van de invoer te ver zekeren. De raad verwacht voor 30 April a.s. opgave van de maat regelen, die de aangesloten lan den op grond van deze aanbe veling denken te nemen. Zoals reeds werd gemeld heeft de raad van ministers voorts zijn goedkeuring gehecht aan de op richting van een Europees bu reau voor de productiviteit, dat tot taak heeft de nationale pro gramma's productiviteitsverbete ring te coördineren. Het gewoonlijk betrouwbare Japanse blad Asahi zegt uit re geringskringen vernomen té hebben, dat Japan de regerin gen van Engeland, Australië, de Ver. Staten en Nederland ge polst heeft over haar houding t.a.v. de vrijlating van alle Ja panse oorlogsmisdadigers of het verminderen van hun straffen! De 4 landen zouden het Ja panse ministerie van Buiten landse Zaken hebben meege deeld, dat zij de kwestie in wel willende overweging zouden ne men. Naar wij vernemen heeft de Japanse regering inderdaad de betrokken geallieerde regerin gen, waartoe de Nederlandse be hoort, benaderd met een verzoek tot vrijlating dan wel starfver- mindering van de oorlogsmisda digers. Déze verzoeken zijn sinds geruime tijd in overweging. Het betreft twee soorten gevallen, de zware oorlogsmisdadigers (a- criminals). De a-gevallen zijn behandeld door het internatio nale tribunaal in Tokio, de b en c-gevallen door nationale tribu nalen in de geallieerde landen. Over de a-gevallen kan dus niet elk der landen afzonderlijk be slissen, doch moet gemeen schappelijk een conclusie wor den genomen. Binnenkort zal aan de Japanse regering een voorstel worden gedaan over de procedure der behandeling van Japanse verzoeken tot evenluele herziening van a-gcvallen. Wat de b en c gevallen be treft, kan worden meegedeeld, dat de Amerikanen een zgn. „Parole Board" hebben inge steld, een adviescollege, dat de president der Ver. Staten over een voortgebrach:e zaak advi seert, nadat elk geval op zijn juridische merites is onderzocht De andere geallieerde landen hebben voor deze categorieën misdadigers nog geen beslissing genomen en overwegen nog de te nemen maatregelen. Te Kingston (Jamaica) is de hevigste aardschok waargeno men sinds in 1907 in deze stad tengevolge van een aardbeving 700 personen op slag werden ge dood en meer dan 10.00 gewond.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1